PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BORIS PASTERNAK WEIGERT NOBELPRIJS Russische geleerden wèl naar Stockholm Tweede Kamer neemt het op voor de Zeeuwse vissers de BILT KWESTIE-CYPRUS AFGEVOERD VAN AGENDA N.A.V.0.-RAAD VADER (35), ZOONTJE (4) EN VRIENDJE (6) GEDOOD aVERWACHT. 201e jaargang - no. 256 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 okt. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim# Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3neven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „NEEM MIJN WEIGERING NIET KWALIJK" De Russïselie schrijver Boris Pasternak heeft in een telegram aan de Zweedse Academie meegedeeld, dat hij de Nobelprijs voor literatuur weigert. In zijn villa in het schrijversdorp zes tien'km buiten Moskou heeft de Russische schrijver in een inter view met Henry Shapiro van United Press International ver klaard, dat de beslissing om de Nobelprijs af te wijzen door hem zelf, hemzelf alleen, uit vrije wil is genomen. Ik-heb de beslissing alleen génomen. „Ik heb er met niemand over gesproken, zelfs mijn beste vrienden heb ik niet ingelicht", aldus de auteur. Hij ging niet nader in op de redenen van zijn besluit. Aan de Zweedse Academie heeft hij laten weten: „Rekening houdend met de zin waarin deze onderscheiding in de gemeenschap, waartoe ik behoor is geïnterpreteerd zie ik af van de onverdiende prijs, die mij is toegekend. Neem mij mijn weigering, waartoe ik vrijelijk heb besloten, niet kwalijk". Zaterdag had Pasternak nog betuigd, dat hij buitengewoon getroffen was door de toekenning van de prijs. In Rusland heeft men echter niet gun stig geoordeeld over de toekenning van de prijs. Radio Moskou heeft gisteren nog het boek van Paster nak, dr. Zjiwago, fel veroordeeld. De ere-titel van Sowjet-schrijver werd Pasternak ontnomen en hij werd geroyeerd als lid van de schrijvers bond. De Nobelstichting heeft bekendge maakt, dat Boris Pasternak in het register der onderscheidenen zal wor den opgenomen met de aantekening, dat hij de prijs heeft afgewezen. Het bedrag van de prijs zal worden te ruggestort in het fonds voor de No belprijzen. De Amerikaanse minister van bui- ténlandse zaken, Dulles, heeft woens dag tegenover verslaggevers ver klaard dat Pasternaks weigering be wijst dat de Russische overheid tracht de vrijheid van gedachte uit te ban nen. Naar zijn overtuiging is Paster nak tot de weigering gedwongen. „Het systeem van het internationale communisme staat op eenvormigheid, niet alleen van daad maar ook van gedachte. Alles wat ook maar even die eenvormigheid te buiten gaat trachten zij uit te bannen", aldus Dulles. Een aantal vooraanstaande Engelse schrijvers, filosofen en geleerden, on der wie verscheidene nobelprijswin- naars, hebben een telegram aan de Russische vereniging van schrijvers gestuurd, waarin zij gewagen van on- Vrouw door elektrische stroom gedood Woensdagavond omstreeks acht uur is in de woning van het echtpaar B. aan de Maastrichter Grachtstraat de vrouw des huizes, 27 jaar oud, door elektrische stroom geraakt en ge dood. De vrouw was bezig met het ophan gen van wasgoed op een lijn, welke aan een van de zijden bevestigd was aan buizen van het elektrische net, die onder spanning stonden. De vrouw laat drie kleine kinderen ach ter. Bij een botsing tussen een trein en een taxi in Senegal (Fx-ans West- Afrika) zijn negen personen om het le ven gekomen. gerustheid over het lot van Paster nak, wiens roman „Dr. Zjiwago" zij als een „ontroerend menselijk docu ment en niet als een politiek stuk" beschouwen. Het telegram is o.a. ondertekend door T. S. Eliot, Bertrand Russell, Aldous Huxley, Somerset Maugham, G. B. Priestley, Rose Macaulay en Graham Greene. In de geschiedenis van de toekenning der nobelprijzen is het slechts een maal eerder gebeurd dat een onder scheiden figuur zijn prijs, onder poli tieke druk, moest afwijzen: in 1935 dwong Hitier de journalist Carl von Ossietzky, een fel anti-nazi, de prijs niet te aanvaarden. Maar Von Os sietzky heeft de Zweedse academie nooit officieel bericht dat hij de prijs afwees. De prijs, die Ossietzky werd toege kend was de nobelprijs voor de vrede. Duitsers die de prijs eigener bewe ging hebben afgewezen zijn Richard Kuhn (scheikunde, 1938) A. Bute- nandt (scheikunde, 1939) en Bern- hard Domagk (geneeskunde, 1939). De Russische geleerden, die de No belprijs kregen toegekend, voor na tuurkunde zullen de onderscheiding wel aanvaarden. Zij zullen wel naar Stockholm gaan om de prijzen uit handen van koning Gustaaf te ont vangen. De Russische Academie van wetenschappen is zelfs bijzonder ver heugd over de toekenning. Volgens geruchten die in Zweedse wetenschappelijke kringen de ron de doen zullen drie Amerikaanse geleerden de nobelprijs voor ge neeskunde delen. En dezer dagen zal achter gesloten deuren de com missie bijeenkomen om de win naar aan te wijzen voor de nobel prijs voor de vrede. Vermoed wordt dat er dit jaar geen win naar zal worden aangewezen, daar geschikte kandidaten voor deze prijs ontbreken. GRIEKENLAND WIL NIET DEELNEMEN Engeland beschuldigd van onverzoenlijkheid De permanente raad van de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie heeft de kwestie-Cyprus van zijn agenda afgevoerd na een medede ling van de Griekse afgevaardigde, dat Griekenland niet wil deelnemen aan een ronde-tafelconferentie over Cyprus tenzij garanties worden ge geven dat zij „constructief" zal zijn. De verzoenïngsinstantie van de NAVO blijft echter ter beschikking van de betrokken partijen. Het falen van de NAVO om een ronde-tafelconferentie tot stand te brengen wordt te Parijs beschouwd als een persoonlijke tegenslag voor secretaris-generaal Spaak, die op 23 september naar Athene vloog om te trachten de Grieken te overreden een dergelijke conferentie bij te wonen. Griekenland heeft woensdag Enge land beschuldigd van „onbegrijpelij ke onverzoenlijkheid" bij de pogin gen van de NAVO in de kwestie-Cy prus te bemiddelen. In een verklaring zegt de Griekse regering thans alleen nog maar een beroep te kunnen doen op de Ver enigde Naties. Verder wordt gezegd, dat de Griekse regering weigert enig voldongen feit op Cyprus te erkennen. De houding van Engeland en Turkije in de laat- lllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim Tijdens een volksdansbal in f§ Londen werd deze aardige fo- to gemaakt van prinses Mar- M garet van Engeland - in een M japon met ballonjurk ter- wijl zij de „Portland Fancy" H danst met de 23-jarige mijn- werker Jackie Toaduff. ste fase van de NAVO-onderhande- lingen over een conferentie over Cy prus was een bewijs, dat zij niet ern stig streefden naar het welslagen van de conferentie. De Griekse regering, aldus de verkla ring, wenst niet deel te nemen aan of in te stemmen met een conferentie waarvan het enige resultaat slechts verdere verslechtering, van de be trekkingen tussen drie verbonden landen zou zijn, terwijl een oplossing van de kwestie-Cyprus nog moeilijker zou zijn geworden. In een tezelfdertijd uitgegeven ver klaring zegt premier Karamanlis van Griekenland, dat Griekepland niet zal weigeren met die dan ook en waar dan ook te spreken over een oplos- Deze foto toont de drie Russische ge leerden, die de nobelprijs voor na tuurkunde 1958 hebben gewonnen. V.l.n.r.: I. B. Frank, T. H. Tsjerenkow en I. E. Tarnm. Mr. van Aartsen officieel tot minister benoemd. Bij koninklijk besluit van 25 oktober 1958 is mr. J. van Aartsen, wethou der van Den Haag, met ingang van 1 november 1958 benoemd tot mi nister van verkeer en waterstaat. De nieuwbenoemde minister zal za terdag 1 november op het paleis Soestdijk door de koningin worden beëdigd. '|lllllillllilllllllllllllHI|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllll_ Dichte mist boven Zeeland (Van onze weerkundige medewerker) H In het gehele land kwam gis- teren mist voor, doch boven p Zeeland was deze het dichtst. H Een groot deel van de dag va- rieerde het horizontale zicht tussen 50 en 100 m. De mist- H laag was verticaal niet bijzon- der dik, want boven 200 m H hoogte "kwam helder en zonnig weer voor. Het hoge drukgebied, dat nu H al 14 dagen lang rustig en vrij- wel droog weer brengt, trekt verder naar het oosten weg. Tegen het einde van de week §i kan uit het westen een oceaan- storing ons land bereiken, zo- H dat na vandaag de mist waar- schijnlijk gaat verdwijnen. Reeds hedenmiddag kunnen er snkele opklaringen voorkomen. Ook zal het geleidelijk iets kouder worden; na vrijdag zul- s 'en de regenkansen gaan toe- nemen. In het noorden van Rusland en Scandinavië komt matige tot strenge vorst voor. Telegram aan Hammarskjöld over verstekelingen De algemene vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken, dr. T. P. Nikijoelocw, heeft dinsdag een telegram gezonden aan de secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld Hij verzoekt hierin directe tussen komst van de United Nations com mission for Indonesia „in het ge schil met Nederland inzake 30 Zuid- Molukkers die naar Java vervoerd worden voor uitlevering aan de Re publiek Indonesië door Nederland. Volgens paragraaf 6 van de mantel resolutie is de UNCI opgedragen toe te zien op de uitvoering van de RTC- o ver eenkomsten. De Nederlandse re gering is verzocht de uitlevering uit te stellen hangende een besluit van de UNCI. Tenslotte wordt gevraagd wanneer de UNCI een delegatie van de Zuid-Molukken kan horen. ONGELUKKEN OP SPOORWEGOVERGANGEN Drie mensen werden gisteren gedood tijdens een ongeval op een paticu- liere spoorwegovergang bij St; Pan- cras tussen Heerhugowaard en Alk maar. De personenauto, waarin de slachtoffers zaten, werd in de flank gegrepen door de trein in de rich ting Amsterdam. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en deze werd met de andere passagiers, twee jongens, ongeveer driehonderd meter meegesleurd. De auto werd totaal vernield. De bestuurder van de wagen was de 35-jarige W. Otter uit Oudendijk. De twee andere slachtoffertjes wa ren zijn vierjarig zoontje Pieter en de zesjarige Stefanus van. Rinsum uit Oudendijk. De heef Otter had twee kinderen. Vragen over spreekverbod F.LN.-officieren Het Tweede-Kamerlid, de heer E. A. Vermeer heeft aan de minister van justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld: „Kan de minister me dedelen welke motieven aanleiding hebben gegeven tot een spreekverbod aan een tweetal officieren van het Algerijnse bevrijdingsfront in een vergadering van de studentenvereni ging „Politeia" te Delft"? „LIJDENSWEG ALS VOOR IJSELMEERVISSERS? Teleurstelling over uitblijven van schaderegeling Deltawerken (Van onze parlementaire x-edacteur) Bij de behandeling van 't hoofd stuk visserij van de begroting van minister Vondeling hebben verschillende Tweede Kamer leden hun teleurstelling uitge sproken over het feit, dat nog steeds geen wetsontwerp is in gediend tot regeling van de schadevergoeding voor de vis sers, die getroffen worden door de uitvoering van de deltawer ken. De heer ds. Van der Zaal (a.r.) zag de toekomst voor de Zeeuwse vissers somber in en de heer Van Dongen (k.v.p.) was or helemaal niet over te spreken, dat eerst onlangs een ambtellijkc commissie was ingesteld, die moet adviseren over de tegemoet komingen in de schade, geleden door de uitvoering van de Deltawerken. De heer Van Dongen dacht, dat men al veel verder was gekomen en hij vroeg de minister of de ge dupeerden van de Deltawerken de zelfde lijdensweg moeten gaan als de IJselmeervissers. Het wordt de hoogste tijd, dat men de Zeeuwse vissers eens verteld waar zij aan toe zijn. De onrust onder hen is bijzonder groot, aldus de heer Van Dongen. Ook de heer Vermooten (p.v.d.a.) wees er op, dat de verbittering on der de Zeeuwse vissers zeer hoog is gestegen. De socialistische afgevaardigde vroeg de minister of de proef met de oester teelt in het Veerse Gat nog door zou gaan. Ook pleitte de heer Vermooten voor een spoedige oplossing van het probleem, dat is ontstaan door de overplaatsing van Zeeuwse vissers naar de Waddeneilanden, waar het tot moeilijkheden is gekomen met de Friese vissers. Op de ongerustheid onder de vissers, die Veere als thuishaven hebben werd de aandacht gevestigd door de heer De Ruiter (c.h.), die verder de mi nister vroeg of er een nieuwe haven zou komen in Colijnsplaat, zoals was beloofd. Ds. Van der Zaal (a.r.) herinnerde aan de toezegging van de regering, dat de Kamer, voordat een definitief besluit zou worden genomen, over de oesterproef, hierover eerst nog haar oordeej kan geven bij de behan deling van de betrokken begrotings posten. Hij kritiseerde tenslotte het feit, dat de direct belanghebbenden uit de ambtelijke commissie waren gehou den, die moet adviseren over de scha devergoedingen. „Geldt ook hier weer: wel over hen, maar zonder hen", zo vroeg deze afgevaardigde, die graag het standpunt van de minister over deze zaak wilde nemen. Minister Vondeling vroeg vandaag te mogen antwoorden, welk verzoek werd ingewilligd. De foto toont de volkomen vernielde auto langs de spoorlijn, waarover juist een andere trein passeert bo ven) De onderste f oto toont nogmaals het wrak van de vjagen, dat meer dan twee kilometer werd meegesleurd. Een autobus is gisteren bij Veghei op een trein gebotst. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de dikke mist waardoor de chauffeur de knipperlichten van de overweg niet of te laat heeft gezien. Acht ar beiders werden gewond, zes van hen moesten worden opgenomen in het ziekenhuis. Geen van de gewonden verkeert echter in levensgevaar. Voortzetting overleg vrijhandelszone Met de bedoelingen de dreigende ta- rievenoorlog tussen de zeventien lan den van de O.EJE.S. te voorkomen hebben Frankrijk en Engeland beslo ten hun onderhandelingen over de totstandbrenging van een Europese vrijhandelszone voort te zetten, al dus is gisteren te Parijs bekendge maakt. De beslissing om de onderhandelin gen voort te zetten is. het voornaam ste gedeelte van een compromis dat achter de coulissen van de vergade ring in Parijs is uitgewerkt. De zes landen van de Europese Gemeen schappelijke Markt zullen gedetail leerde voorstellen opstellen inzake de werking van de vrijhandelszone, en deze suggesties voorleggen aan het „comité-Maudling", dat tot taak heeft zo spoedig mogelijk een ont werpovereenkomst op te stellen op basis der gedane aanbevelingen. Ver nomen wordt dat de beslissing om een compromis te sluiten in hoofd zaak geïnstigeerd is door de West- duitse delegatie. Overstromingen tengevolge van zwa re regenval hebben in het gebied van Sfax (Oost-Tunesië) aan veer tien mensen het leven gekost, terwijl er deftig verwondingen hebben op gelopen. WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer en op de meeste plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 31 oktober Zon op 7.31 onder 17.15 Maan op 19.52 onder 10.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1