Kardinaal Roncalli gematigd man bezoek aan legeronderdelen met gevoel voor humor koningin bracht ééndaags KLAHKBORd"j veel kritiek op overdracht van het marktrisico weer telefoonservice knmi voor de bouwvakken amerikanen gaan op vier november naar de stembus WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 AFKOMSTIG UIT EEN GEZIN VAN 13 KINDEREN Hij is pauselijk gezant in Nabije Oosten en nuntius in Parijs geweest De nieuwe paus, een Italiaan, is van boerenafkomst. Hij was liet derde kind uit een gezin van dertien. Hij is bijna twintig jaar lang pauselijk gezant in de Balkan en het Nabije Oosten geweest. Hij wordt beschreven als een gematigde persoonlijk heid met gevoel voor humor, die zich in alle omstandigheden gemakkelijk weet te bewegen. Hij staat bekend om zijn rake gezegden. Wat de taak van regeren betreft was zijn uitspraak: „Alles zien, voor veel ervan een oogje dichtknijpen, en een weinig rechtzetten. Hij heeft een aantal wetenschappelijke werken ge schreven. Angelo Guiseppe Roncalli werd op 25 november 1881 te Sotto il Monte (bisdom Bergamo) geboren. Hij was kardinaal- priester. Roncalli werd 10 augustus 1904 te Rome priester gewijd en las zijn eer ste mis op de graftombe van Sint- Pieter. Van 1905 tot 1914 was hij particulier secretaris van mgr. Ra- dini Tedeschi, bisschop van Bergamo. Sindsdien gaf hij les in kerkgeschie denis en apologie aan het seminarie te Bergamo. In de Eerste Wereldoorlog werd Ron calli onder de wapenen geroepen. Na een jaar sergeant in de gezondheids dienst te zijn geweest, waar hij aal moezenier in verschillende zieken huizen. Aan bet eind van de oorlog stichtte hij te Bergamo het eerste .studentenhuis" van Italië. Angelo Roncalli heeft actief deelge nomen aan het leven van de katholie ke actie met velerlei initiatieven. Begin 1921 hechtte Benedictus XV zijn goedkeuring aan de benoeming van Roncalli bij de congregatie toe verbreiding van het geloof, met als taak de reorganisatie van alle werk zaamheden met betrekking tot de samenwerking tussen de missiën. Katholieke studenten voelen zich beledigd Op de gisteren gehouden vergadering van de ledenraad der algemene Amsterdamse studentenverenigingen heeft het bestuur op voorstel van enkele leden besloten op de kortst mogelijke termijn een ledenvergade ring bijeen te roepen, opdat de A.S.V.A. een standpunt zal bepalen omtrent publikaties in het studenten blad „Propria Cures". Zoals reeds eerder gemeld heeft het bestuur van de katholieke studenten vereniging in de hoofdstad, „Sanctus Thomas Aquinas" zich in een brief aan de rector-magnificus van de ge meente-universiteit, afkeurend uitge sproken over twee artikelen in „Pro pria Cures", die beledigend werden geacht. De klacht, betreft twee artikelen, die in de afgelopen weken in dit blad zijn verschenen en die handelden over Paus Pius XII en de actie „Am sterdam, denk aan God". Delftse katholieke studenten hebben het niet bij woorden gelaten. Zij heb ben zaterdag de schrijver van deze twee stukken ontvoerd en meegeno men naar Delft, waar zij hem een pak slaag hebben gegeven, de kleren hebben stuk getrokken en in zijn haar een tonsuur hebben geknipt, al dus Het Parool. Autorijden onder invloed van pervitine strafbaar Wetsontwerp door Eerste Kamer aangenomen (Van onze parlementaire'redacteur) Binnenkort zullen strenge straffen worden opgelegd aan de bestuurders van motorrijtuigen niet alleen wan neer zij erop betrapt worden als zij onder invloed van alcohol rijden, maar ook als zij buiten staat ge raakt zijn een auto naar behoren te besturen als gevolg van het gebruik van andere middelen, die de rijvaar digheid verminderen. Gedacht is hier bij aan pervitïne. De Eerste Kamer nam dinsdag name lijk zonder discussie en zonder hoof delijke stemming een wetsontwerp aan, dat enkele bepalingen van de wegenverkeerswet wijzigt. MIJ ZOCHT DE ZON OP. De zes tienjarige Belg Pierre Moreau, veer tien dagen geleden weggelopen uit de kostschool te Bergen, waar hij leer ling was, werd "dezer dagen door Franse politiemannen in een restau rant te Aubagne, in het mondingsge- bied van de Rhone, aangetroffen. Hij verklaarde tegenover de politie: „Het regende mij in België te veel. Ik wilde naar de Middellandse Zee kust en genieten van de zon". Pierre Moreau, die ongeveer negen gulden op zak had, was als lifter naar het zuiden gereisd. Hij is nu weer teruggezonden naar het regen achtige noorden..;... HONIG IN GIPS. „Tandartsengips" stond op een blik met gips, dat een arbeider bij een bouwwerk in Am sterdam-Zuid aantrof. Tot zijn ver bazing bleek zich onder het gips ech ter een bus met 5 kg. honing te be vinden, die al voor 1940 in de handel was gebracht. Mogelijk heeft inder tijd iemand, die verzot was op ho ning, het blik ter camouflage van zijn hamstervoorraad op deze wijze opgeborgen. Roncalli bezocht de belangrijkste cen tra van het werk tot verbreiding van het geloof. In 1925 bezette Roncalli de leerstoel voor patrologie (kennis van de ker- vaders) aan het seminarie van late- ranen. Datzelfde jaar vertrok "hij naar Bulgarije als apostolisch visi teur en op 19 maart werd hij bis schop. Tot 1930 bleef mgr. Roncalli in Bulgarije als apostolisch adviseur. Daarna was hij eerste apostolische afgevaardigde tot 1934. In het be gin van het volgende jaar werd hij benoemd tot apostolisch delegaat in Turkije en Griekenland. In de rumoerige jaren na de Twee de Wereldoorlog was hij pauselijk nuntius in Parijs een Parijs waar de politici moeilijk konden vergeten dat het Vaticaan diploma tieke betrekkingen heeft onder houden met de Vichy-regering van maarschalk Pétain. Maar toen hij, hcht jaren na zijn eerste optreden als nuntius, Parijs verliet, waren de betrekkingen tussen Frankrijk en het Vaticaan geheel hersteld. Mgr. Roncalli werd door Pius XII in het consistorie van januari 1953 tol kardinaal verheven en hij vertrok weldra als patriarch van Venetië. In het voorjaar van 1957 had hij te Lourdes de leiding van de opening der plechtigheden ter gelegenheid van het „jubileum der verschijningen". De thans 76-jarige kardinaal, een kleine, gezette figuur met grijze ha ren en lichtelijk gebogen, deed poli tiek van zich spreken in 1956 toen hij de nog jonge leiders van de Ka tholieke Actie ernstig vermaande wegens hun aandringen bij de chris ten-democratische partij, samen te gaan met de Italiaanse socialist Pie- tro Nenni. Kardinaal Roncalli spreekt'Bulgaars, Frans en Spaans. Hij ls de auteur van talrijke histo rische werken waarvan het eerste in 1908 verscheen. Door zijn stu dies over Borromeus kwam hij in contact met mgr. Ratti, prefect van de Ambrosiaanse bibliotheek, die later paus werd onder de naam Pius XI. LANDBOUW IN TWEEDE KAMER De heer Kodde kan regeringsbeleid niet goedkeuren (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is dinsdag begon nen met de behandeling van de begro ting van landbouw, visserij en voed selvoorziening voor 1959. De meeste sprekers leverden kritiek op de be slissing van de minister een deel van het marktrisico over te dragen aan de veehouderij. De heer De Ruiter (e.h.) meende, dat hierdoor geen re delijke bestaansbasis aan de land bouw is verzekerd. Hoewel men algemeen waardering had voor het tijdig bekendmaken van de melkgarantieprijs, meenden vele Kamerleden, dat door de overdracht van het martkrisico het gafantieprijs- beleid in de lucht is komen te hangen. Geen enkele boer weet hoe straks de garantieprijs zal zijn, betoogde de heer Engelbertinlc (k.v.p.). Voor de heer Den Hartog (v.v.d.) was de overdracht van het marktrisico on aanvaardbaar, terwijl de heer Bies heuvel (a.r.) vroeg of een stelsel van minimum-garantieprijzen zich wel verdraagt met een verdeling van het risico. Alleen de heer Egas (p.v.d.a.) achtte een overdracht van het risico aanvaardbaar gezien de budgetaire positie. De heer Engelbertinlc (k.v.p.) meen de, dat er geen sprake is van het voeren van een rustig landbouwbeleid. Wij worden steeds weer geconfron teerd met een wisselend beleid en hij betreurde het, dat de minister soms zo weinig aandacht schenkt aan de serieuze adviezen van het Landbouw schap en het Produktschap vopr zui vel. De heer Van Dijk (v.v.d.) gaf enkele voorbeelden van de moeilijkheden, die onze landbouw van de E.E.G.- tiartncrs ondervindt. Ook de staat- iundig-gereformeerde afgevaardig de, de heer Kodde, verwachtte van de E.E.G. geen oplossing van de be staande moeilijkheden. Hij kon de regeringspolitiek niet goedkeuren en pleitte voor meer vrijheid in de land bouw. De heer Kodde vreesde, dat de over heid steeds meer zal gaan regelen. Slachtoffers van verkeersongevallen in de omgeving van de Italiaanse stad Turijn kunnen nu rechtstreeks van de plaats van het ongeval naar het ziekenhuis xcorden gebracht. Op het dak van het Maria Vittoria zie kenhuis heeft men een heliport aan gelegd, waar een helikopter, die twee draagbaren aan de zijkanten heeft, kan landen. Op de foto ziet men twee broeders, die een gewonde luttele mi nuten na liet ongeval het ziekenhuis indragen. Door vereenvoudiging zou zijns in ziens juist bezuiniging kunnen wor den bereikt. Hij meende verder, dat. gestreefd moet worden, vooral In de tuinbouw, naar het verschaffen van vervangende grond voor hen, die moeten wijken voor de industrie. Het zuivelbeleid is naar zijn oordeel vastgelopen. Het streven zal erop moeten zijn gericht het produkt op eenvoudige wijze te brengen van de producent naar de consument. Spre ker verklaarde zich voorstander van de distributie van volle .melk van hoogwaardige kwaliteit. Koningin Juliana bezocht gister de legeronderdelen te Empel, Vught en Grave. In Empel werd de koningin bij de verkeersbrug Hedel verwel komd door de depot-commandant van de genie-troepen L. C. Dijkstra. Na te hebben geluisterd naar een korte uiteenzetting over de organisatie van het depot genietroepen door luite nant-kolonel L. C. Dijkstra sloeg de koningin enige verrichtingen gade van oefenen bij de genietroepen bij de Oude Dies. Na de aankomst in de Lunetten-ka zerne te Vught, waar de kazerne commandant luitenant-kolonel T. A. A. van Eekelen en de kapitein-adju dant B. A. Zohlandt werden voorge steld, inspecteerde koningin Juliana de erecompagnie. De koningin be zichtigde vervolgens de manschap pen-keuken en de hindernisbaan waarop een peloton recruten oefen de. In Grave bezichtigde de hoge f;aste het legeringsgebouw van de 11e ntendance-compagnie en de eetzaal voor de manschappen. Hare Maje steit toonde veel interesse voor de nieuwe gevechtskleding, waarin kele militairen waren opgesteld, haar bezoek aan de Generaal Bonskazerne In Grave bracht de ko ningin nog een bezoek aan de rijks psychiatrische inrichting in Grave, waar alleen geestelijk gestoorde vrouwen verpleegd worden. Bij aan komst werd Hare Majesteit verwel komd door minister J. G. Suurhoff. De waarnemend geneesheer-directeur gaf een korte historische uiteenzet ting over het ontstaan van de rijks psychiatrische instelling. Na MET INGANG VAN 1 NOVEMBER: Luistertijden verruimd Met ingang van 1 november kunnen de telefonische weerberichten voor de bouwvakken weer beluisterd worden. De grenzen van de vier rayons, waar in liet land is verdeeld, en de hier mede corresponderende telefoonnum mers val» liet telefoonnet te Utrecht zijn onveranderd gebleven. De tijden, waarop de weerberichten kunnen worden beluisterd, zijn echter ver ruimd. In het afgelopen winterseizoen werd het telefonische weerbericht voor de bouwnijverheid meer dan 100.000 maal aangevraagd. Dit is 2% maal zoveel als in de winter 1956-?57. Het K.N.M.I. heeft gegevens verza meld waaruit is gebleken, dat er een grote samenhang bestaat tussen het aantal aanvragen enerzijds en de verwachte en opgetreden minimum temperaturen anderzijds, de belang stelling voor deze weerberichten bij ongeveer gelijk blijvende temperatu ren neemt echter toe. Het aantal verzoeken via de speciale telefoonaansluiting met het K.N.M.I. om nadere toelichting op de bouw- weerberichten was ruim tweemaal zo groot als in het voorgaande winter seizoen. Het merendeel van deze ver zoeken had betrekking op vorst en dan vooral op de te verwachten mi nimumtemperatuur en de duur van de verwachte vorstperioden. Een kleiner aantal verzoeken betrof de neerslag, waarbij vaak geïnformeerd werd hoe lang reeds vallende neerslag nog zou aanhouden. Diverse vragenstellers bleken veel belang te hebben bij een verwachting voor langere termijn, soms zelfs voor langer dan een week. Dergelijke vragen konden moeilijk, dikwijls in het geheel niet worden be antwoord. Enkele malen werd ver zocht om een beslissing te nemen over het al dan niet doorwerken op een bouwplaats. Het is duidelijk, dat het K.N.M.I. aan deze verzoeken geen ge volg kon geven. Een dergelijke be slissing is voor verantwoordelijkheid van de werkleiding. Voor het opstellen van verwachtin gen, die zich over een langere periode dan 24 uur uitstrekken, zoals voor het bouwweerbericht noodzakelijk is, heeft het K.N.M.I. een speciale me thode ontwikkeld. Daarbij gaat men uit van de luchtstroming en de tem peratuur op een hoogte van 5000 me ter. Door steeds de veranderingen in dé luchtstroming op dit niveau na te gaan, kan men de te verwachten ver ijl Foto: In de ochtenduren woon- H de de koningin op 't oefenter- rein De Genie te Empel (bij He- del) verschillende oefeningen f| ij bij. De koningin in gezelschap van enkele militaire autoritei- ten, waaronder It.-kolonel L. C. ee Dijkstra, op een pontonbrug. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiii Stichting „Door de Eeuwen Trouw" voert actie De Internationale federatie van mensenrechten heeft door bemid deling van de Nederlandse ambas-- sadeur in Frankrijk een dringend verzoek gericht tot de Nederland se regering. Verzocht wordt terug te komen op de beslissing tot te rugzending van de 37 versteke lingen. De federatie acht de be slissing van de Nederlandse rege ring in strijd met artikel 14 van de verklaring over de mensen rechten. die Nederland mede heeft ondertekend. Inmiddels heeft de stichting „Door de Eeuwen Trouw" een telegram ont vangen van de „Johan van Olden- barnevelt" waarop de verstekelingen zijn. In dit telegram, ondertekend door ds. Mackaay pred. en pater Ho- man aalmoezenier staat dat de émi granten aan boord van de Johan van Oldenbarnevelt veel sympathie voor de verstekelingen en de actie van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" hebben. i Ook de verstekelingen hebben on langs een telegram verzonden dat als volgt luidde: Wensen niet uitgeleverd te worden daar ons leven bedreigd wordt. Verstekelingen. De Stichting tracht de verstekelingen voor 19 november (aankomst in Dja karta) in veiligheid te brengen. Voor deze actie is echter veel geld nodig. Volgens de regering hebben de ver stekelingen geen binding met Neder land. De jongerengroep Walcheren „Door de Euwen Trouw" acht dit 'n onwaarheid. Ter overtuiging daarvan wijst de groep op een brief van J. Mailoehoe aan zijn zus te Amster dam. Uit deze brief blijkt dat de ver stekelingen wel een binding hebben met de in ons land verblijvende Am bonezen. anderïng over een periode van 48 uur bepalen. Wanneer deze ontwikkeling van de algemene luchtcirculatïe op 5000 meier hoogte in verband wordt gebracht met de op de grond aanwe zige druksystemen en de daarmede ten nauwsto samenhangende weers gesteldheden, verkrijgt men een indi catie voor het weer in de komende 48 uur. EEN DATUM VOOR DIVERSE COLLEGES EN AMBTEN. Alaska (49ste staat) kiest zijn eerste gouverneur Het Wereldgebeuren Ingreep Op dinsdag 4 november zullen de Amerikanen naar de stembus gaan voor verkiezingen van 485 leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, 32 Amerikaanse senatoren, 32 staatsgouverneurs en een groot aantal andere staats- en plaatselijke autoriteiten. Alaska dat binnenkort de 49ste staat wordt, zal op 25 november verkiezin gen houden ter goedkeuring van de staatsgrondwet en ter verkiezing van twee Amerikaanse senatoren en één lid voor het Huis van Afgevaardig den. Ook kiest Alaska een gouver neur. Alle 435 leden van 't Huis van Afgevaardigden worden om het jaar voor twee jaar gekozen of herkozen. De leden van de senaat worden voor een termijn van zes jaar gekozen en om het jaar moet een derde der leden zijn zetel beschikbaar stellen. Elke staat z. -"dt twee senatoren aar de senaat. In de huidige senaat hebben 50. Demo craten en 46 Republikeinen zitting. De 32 zetels die ter bes hikking ko men, zijn afkomstig van 20 Republi keinen en 12 Democraten. De 64 over blijvende zetels van leden wier ter mijn nog niet is verstreken, worden ingenomen door 38 Democraten en 26 Republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden heb ben thans 232 Democraten en 195 Re publikeinen zitting, acht zetels zijn door sterfgevallen onbezet, Van de staatsgouverneurs zijn er 29 Democraat en 19 Republikein. Elke staat is zelfstandig ten aan zien van de wijze waarop de ver kiezingen worden gehouden, maar in de Amerikaanse grondwet wordt het congres gemachtigd wij zigingen in staatswetten aan te brengen die bepalingen bevatten omtrent „de tijden, plaatsen cn wijze van het houden van verkie zingen voor senatoren en afge vaardigden". Ingevolge deze machtiging heeft het congres be paald dat verkiezingen ter vervul ling van nationale ambten zullen worden gehouden op de dinsdag na de eerste maandag in novem ber. In de federale grondwet werd oor spronkelijk aan de staten volledige vrijheid gegeven in de vaststelling van de eisen waaraan de kiezers moe ten voldoen. Door amendementen op de gronwet is echter voor een twee tal gevallen deze vrijheid aan de sta ten ontnomen volgens het 15de amendement van 1870 wordt verbo den iemand uit hoofde van zijn ras van het uitbrengen van zijn stem uit te sluiten en volgens het 19de amen dement van 1920 wordt aan de «-ou wen het kiesrecht verleend, Generaal Mohammed Ajoeb Khan was lange tijd dik bevriend met Pakistans president Iskander Mirza. Hadden zij niet gezamenlijk een opleiding ontvangen op de Britse militaire academie van Sandhurst en hadden ze niet allebei in het leger van Brits-Indië gediénd? In Mirza's pa leis te Karatsji dronken de heren vaak gezamelijk een glas whisky- soda en men neemt aan, dat ze het dan vooral erover eens waren, dat het met de politici van het land niets ge daan was; dat er met die heren zelfs helemaal niets te beginnen viel. Men weet. dat Mirza de politici vaak als „schooiers" aanduidde. Wat Moham med Ajoeb Khan betreft: die heeft do politiek steeds „een vuil zaakje" ge noemd en hij heeft de medeleden van zijn generale staf altijd voorgehou den": „Het is mijn taak als opperbe velhebber om het leger gezond en in tact te houden en buiten de politiek". Maar zoals het vaker gaat: aan al deze goede raadgevingen heeft juist degene die ze gaf zich niet gehouden. Zoals gisteren gemeld, heeft Ajoeb alle bevoegdheden van Iskander Mir za als president van Pakistan over genomen. Of de beide oude vrienden ook nu nog bijeen kunnen komen om (bij een glaasje) de politieke toe stand onder de loep te nemen, is nog niet duidelijk. Wel staat het vast, dat Iskander Mirza reeds tot zijn ingrijpen in het politieke wereldje van Pakistan op 8 oktober jongstleden kwam onder de druk van het Paki staanse leger. Achteraf krijgt men de indruk, dat het leger van het feit, dat Mirza als president de ministers op straat kon zetten en het recht had de staat van beleg af te kondigen, ge bruik heeft gemaakt om de eigen staatsgreep te dekken. Dat er veel zal veranderen in de politieke ge dragslijn die sedert Mirza's ingrijpen werd gevolgd, is dan ook niet te ver wachten. Toen onlangs een Britse journalist aan Mirza vroeg, of het le ger hem had gedwongen, zei hij: „De strijdkrachten hadden meer dan ge noeg van de politieke situatie. Zij hebben mij meegedeeld dat er iets moest gebeuren men zegt dat ik al te lang had gewacht". ^]n klaarblij kelijk werden de sindsdien aangekon digde maatregelen tegen de corruptie, tegen de slechte sociale toestanden en tegen het smokkelen nog niet vlot genoeg uitgevoerd naar de zin van het leger. Ajoeb vond het maandag kennelijk beter om zelf alle macht in handen te hebben, geroepen als hij zich (naar eigen zeggen) voelt om Pakistan krachtig te besturen. De staat van beleg, zo heeft hij inmid dels, meegedeeld, zal worden gehand haafd tot bepaalde doelstellingen zijn verwezenlijkt. Hij bedoelde daarmee de herverdeling van het land en de onderbrenging van negen miljoen vluchtelingen, Evenals Mirza is Ajoeb een voor stander van een pro-westerse politiek en het ziet er niet naar uit. dat Pakistan na Irak een tweede twijfelachtig lid zal worden van het Verdrag van Bagdad. Veel eer zijn het binnenlandse problemen die. ook bij deze nieuwe ontwikkeling in Pakistan de doorslag geven. Inmid dels hebben het leger en de bijzondere politie al ervoor gezorgd, dat het vuil in Karatsji beter wordt opgeruimd, dat de eethuizen zijn veranderd van donkere, vuile stoffige en ongezonde holen in frisgeverfde en schone zaak jes. dat smokkelwaar op grote schaal In beslag genomen werd en smokke laars werden gearresteerd. Er zijn dus gunstige resultaten te zien van de „operatie", die klaarblijkelijk niet op een gezonde patiënt werd toegepast... Maar de eigenlijke problemen van Pakistan liggen dieper. De ach terstand in economische ontwik keling en de grote mate van analfa- betisnie zijn slechts enkele van de ve le „ziekten", die niet in een handom draai of met een kort hevel te veran deren zijn, maar die een zorgvuldige, uitgekiende en geduldige behandeling vergen. Een van de grootste moeilijk heden voor het land is gelegen in de scheiding tussen Oost- en West-Pa- kistan. Deze ver van elkaar verwij derde gebieden hebben alleen met el kaar gemeen dat ze in afwijking van de heersende godsdienst in India (het hindoeïsme) een mohammedaans stempel dragen en dat ze vroeger deel uitmaakten van Brits-Indië. Wil men al deze kweSties oplossen, dan zullen daarvoor mensen gevonden moeten worden, die weliswaar net als Ajoeb een afkeer hebben van cor ruptie. maar die desniettemin belang stelling en zelfs ambities hebben op het door hem zo verguisde terrein dat politiek heet. PAKISTAN Op de bovenste kaart ziet men alleen West-Pakistan. Oost-Pakistan is op de onderste kaart aangegeven met de letters O.P,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5