Verbetering van de prijzen voor goed fruit verwacht SINTERKLAZEN VERDRINGEN ELKAAR IN ZIERIKZEE imn Zeeuwse Almanak in de pijp! SEIZOEN" IN ZEELAND IS IN VOLLE GANG EERSTE OFFICIËLE VAART DOOR SLUIS ZIERIKZEE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 TUINBOUWCOMMISSIE Z.L.M. Geen behoefte aan uitbreiding van koudegronds-groenteteelt In de dezer dagen gehouden vergadering van de Tuiubouwcommissie der Z.L.M. werd de verwachting uitgesproken, dat voor het goede fruit enige verbetering in de prijzen zal intreden, zodra de massa in andere landen verwerkt is. In België bestaat zeer zeker nog behoefte aan goed fruit. Hoewel Nederland geen topoogst heeft, zijn thans de prijzen zeer laag als gevolg van de zeer geringe export. De binnenlandse consumptie blijkt goed te zijn. In de omliggende landen heeft men echter te kampen met eigen tópoogsten', zodat de betrokken regeringen allerlei beschermen de maatregelen voor hun eigen fruittelers treffen. De vergadering heeft zich ook uit voerig beziggehouden met de voor stellen inzake de groenteteeltrege ling voor 1959. Met name de con- tractteelt is reeds jaren een punt van ernstige discussie tussen het bedrijfs leven en de conservenindustrie. 'De fabrikanten willen volledig vrijheid van handelen, terwijl het bedrijfsle ven daarentegen van mening is, dat de contracten volop binnen het areaal teeltvergunning A zijn te plaatsen. De laatste jaren moesten als compro mis de contracten wel worden afge sloten met een teler, in het bezit van een erkenning A, doch de teelt mocht buiten het areaal teeltvergunning om plaatsvinden. Het gaat hier om spi nazie en bonen. De Z.L.M.-tuinbouwcommissie kwam aan de hand van de cijfers van de laatste vier jaren tot de conclusie, dat er geen enkele aan leiding bestaat enige verruiming in de contractteelt buiten het areaal teelvergunnlng A toe te staan. Verder was de vergadering van mening, dat de vijf jaar prak tische ervaring als eis ter ver krijging van een erkenning A voor speciale teelten, o.a. bonen en vroege aardappelen met nacul- tuur verzacht zouden moeten wor den. Vooral in dc eaneringsgebie- den en voor pas beginnende fruit telers is deze eis een handicap. Getracht moet worden Iilerln veran dering te brengen door middel van bijzondere vergunningen. Overigens kwam de vergadering na uitvoerige discussie tot de conclusie, dat aan een uitbreiding van de koudegronds- groenteteelt in het algemeen geen be hoefte bestaat. Integendeel, ieder jaar opnieuw doen zich in deze sec tor moeilijkheden voor. Veel meer moet binnen het areaal gezocht wor den naar verfijning van de teelten en wel daar, waar deze teelten op zijn plaats zijn. Onderwijs Medegedeeld werd, dat aan de lagere landbouwschool te Scherpenisse een begin ls gemaakt met het doceren van enkele tulnbouwvakken, gericht op de speciale teelten ln dat gebied. De Z.L.M. zal in het komende winter seizoen weer algemene tuinbouwcur- sussen organiseren in St. Annaland, Nieuwdorp. Kortgene, Kloetifige, Krabbendijke, Tholen, Heinkenszand en Middelburg. In diverse plaatsen worden ook via de commissie agra risch vakonderwijs cursussen georga niseerd in ziektebestrijding, teelt klein fruit, sorteren en verpakken van fruit, tractorkennis enz. Besloten werd de Z.L.M.-tuinbouw- middag, die dit voorjaar geen door gang kon vinden, thans op 1 decem ber a.s. te Goes te houden. Na een uitvoerige discussie over de op deze middag te behandelen onderwerpen, werd besloten deskundigen te laten spreken over de werkwijze van het borgstellingsfonds, over de controle op samenstelling en werking van be strijdingsmiddelen en over de positie van de tuinbouw in het verband van de Euromarkt. Ter vergadering werd ook èen uit voerige toelichting gegeven over de in te voeren werkclassificatie in de tuinbouw. Verwacht wordt dat met ingang van het nieuwe contractjaar 1 mei 1959 wel overeenstem ming zal zijn bereikt. Besloten werd om. zodra overeenstemming is be reikt, een aantal voorlichtingsbijeen komsten te houden. In de plaats van de heer D, Dormaar, die wegens drukke werkzaamheden als lid van het dagelijks hoofdbestuur der Z.L.M. heeft bedankt, werd be sloten, de heer A. de Jager te Nieuw en St. Joosland voor te dragen als lid van het dagelijks bestuur der Z.L.M. en de heer V. Geluk te Ca- Selle bij Zierikzee als 4id van het oofdbestuur der Z.L.M. De heer De Jager heeft reeds zitting in 't hoofd bestuur der Z.L.M. Geen samenwer king mogelijk gebleken De „concurrentie" tus sen de Zrikzeese sin terklazen is te groot gebleken. Een hele avond hebben de heren er dinsdag aan gewijd, maar men kon het er niet over eens worden om één groot feest voor alle Zierikzeese kinderen te organise ren. De Schouwse hoofdstad kan dus bin nenkort opnieuw een „invasie" van sinten verwachten, zodat de jeugd zich. zoals an dere Jaren, weer kan afvragen, wie nu eigen lijk de „echte" sint is. Drie sinterklazen die incognito de ver gadering in het Huis van Nassau bijwoon den, moesten elk toe geven, wel eens de a-raag te hebben ge steld of hij nu wel de „echte" was. Een van de sinten vertelde zelfs een collega het halt te hebben toegeroepen om te voorkomen, dat zij met drie sinterklazen tegelijk op dezelfde laats zouden passeren. :et wilde niet vlotten in de vergadering, wel ke op initiatief van dé coöperatie „De Dage raad" werd gehouden, met het doel te komen tot een overkoepelend comité, dat voor de or ganisatie van een ge zamenlijk feest zou moeten zorgen. Een deel van de aanwezigen bleek niet' bereid „net eigen feest" op te ge ven en andere verte genwoordigers voelden er weinig voor een fi nanciële bijdrage te ge ven voor kinderen, die niet tot hun organisatie of groep behoren. Voor de minderheid tenslot te, bleek de politieke gezindte van de initia tiefnemers voor deze bijeenkomst een be zwaar te zijn. Ook het samenstellen van een programma om te voor komen dat de verschil lende sinten gelijktijdig door de stad zuilen-rij den, werd onuitvoer baar geacht. Op 22 november zal dan nu de buurtvereni ging „Nobel" een grote ontvangst van de sint organiseren en een week later wordt de kindervriend „gepre senteerd" door de co- operatie „De Dage raad". Advertentie) Adem weer vrij! Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABDIJSIROOP' VAN TOT ROOTWATER FATAAL VOOR DE VISSEN. Kootwater in de kreek „Het Grote Gat" bij Aardenburg is de vissen in deze kreek noodlottig geworden. Bij tientallen verschenen zij happend naar lucht aan de oppervlakte en bij tientallen konden zij er met emmers worden uitgeschept. De varkens van een boerderij aan het water deden zich ook al tegoed aan een maaltje Ais. Het afA'alwater van de vlasin- dustrie in de omgeving van Aarden burg is waarschijnlijk in de kreek zuurstofarm en de Aissen moesten dat tot hun nadeel ervaren. PRESTATIE. De zeventigjarige Jos van Esbroek is de schutter van de dag bij de hand boogsociëteit „De Zeeuwse Schut ters in de Zandstraat te Sas van IETS NIEUWS Het is zo ver. In Middelburg en Vlissingen kan men thans dagelijks op straat en plein de jeugd zien hoela-hoepelen. Onmogelijk kleine meisjes driftig in de weer met on mogelijk grote hoepels, die ze eerst weinig elegant om de nek slingeren om het vervolgens op de heupen te krijgen op een manier, waar een vol wassen hoela-danseres zich niet voor zon generen. Het geheel levert voor zichtig gezegd een toch enigszins merkwaardige aanblik op, waar ge als niet-bewoner van Hawaii wel even aan moet wennen. Rond die hoela-hoepelende meiskes en in sommige gevallen zijn het. ook kna pen, die de hoepel rond de heupen slingeren rond die hoepel-artiesten kunt ge dan ook veelal enige volwas senen vinden, die de hele demonstra tie lichtelijk hoofdschuddend bezien en ge hóórt ze als liet ware denken ,.Dat zou in onze tijd niet mogelijk geweest zijn". Waarin die mensen dan groot gelijk hebben, maar ja, de maanraketten stammen ook pas uit deze dagen en nu kunt ge nog wel klassiek mompelen, dat er nooit iets nieuws onder de zon is, maar bij ons weten is er in heel de geschiedenis der mensheid toch nooit, eerder hoela gehoepeld. Van maanraketten willen xcij af zijn Gent. Tijdens een kalkoenschieting leverde hij de enorme prestatie om vijf a'ogels naar beneden te halen. De overige 67 schutters probeerdèn het ook, maar het lukte hen niet om wildbraad in de wacht te slepen. De hoogvogel moest verloot worden, want die kon zelfs de heer Van Es- broek niet op de begane grond bren gen. De eerste zijvogel was voor de heer A. de Jonge, Ovezande, de twee de zijvogel voor J. de Beste, Oude- lande, de eerste kal viel onder een schot van de heer Schepper te Koe wacht, terwijl de tweede kal door een Belgische schutter werd neergehaald. WINKELWEEK. In Aardenburg is momenteel een vjivikelweek aan de gang, die maandag is geopend en die tot en met 8 november zal duren. Ter ge legenheid hiervan maakt de Aar- denburgse Fanfare zaterdagmid dag aanstaande een rondgang door de- gemeente teneinde de feestelijke stemming, die tijdens een winkelweek in Aardenburg pleegt te heersen, te vergroten. GOES—HOEDEKENSKERKE. De proAineiale Aveg Goes—Hoede kenskerke is aa'eer berijdbaar. Enige tijd geleden heeft men het verkeer omgeleid, daar de verbinding Goes Hoedekenskerke dringend verbete ring behoefde. De werkzaamheden, die bestonden uit het „afsnijden" van de bochten en het leggen van een an der Avegdek, zijn nu beëindigd. De enige bochten liggen nu nog in de dorpskern van Hoedekenskerke. Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP T rekpaar denkeuringen in Zeeland De data van de najaarskeuringeri van anderhalf jarige hengsten en mer- riën in Zeeland zijn als volgt vastge steld: 2 december te Oostburg, 3 de cember te Hulst en 4 december te Goes. De verplichte hengstenlteurin- gen van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", wob- den 20 januari te Oostburg. 21 janua ri te Axel en 22 januari te Goes ge houden. De provinciale premïeke.uring van hengsten is vastgesteld op 4 fe bruari a.s. te Goes. Raad van beroep Beroeps- wet te Rotterdam. Bij beschikking van de minister van Justitie zijn met ingang van 1 ja nuari 1959 tot vaste deskundigen Dij de Raad van Beroep te Rotterdam, bedoeld in de Beroepswet, benoemd dr. J. J. Okker, L. P. B. Pfaeltzer, S. P. Rietema, W. K. Schuling, dr. B. J. ter Bals, en dr. Snethlage, allen te Middelburg. Verder werden be noemd H. P. Veening, dr. M. Schreu- der en H. H. Merkelijn, allen te Vlis singen en C. A. van Gelder te Axel. Geen pont en geen tunnel Douwe Egberts AMPHORA Extra Mild Cavendish ia handige plastic tabakszak I Mist speelde veerdiensten weer parten Ook dinsdag heeft de mist die over Zeeland hing, het scheepvaartver- keer Aveer danig parten gespeeld. Ook de veerdiensten op de Westerschelde ondervonden hierA'an hinder, zodat verscheidene afvaarten moesten ko men te vervallen. De dienst Vlissingen-Breskens heeft overdag normaal gefunctioneerd, zij het met enige vertraging. Om 7.20 uur 's avonds heeft men deze dienst moeten staken. Op de lijn Kruiningen-Perkpolder werden acht reizen niet gevaren, na melijk 's ochtends tussen 7.50 en 9.50 uur en 's avonds tussen 18.50 en 20.20 uur. Om 20.50 uur heeft men de dienst kunnen hervatten. De veerdienst Hoedekenskerke-Ter- neuzen heeft de gehele dag zonder noemenswaardige vertraging ge functioneerd. Goesenaar stal twee bromfietsen in Middelburg De Middelburgse politie heeft de 30- jarlge J. K. uit Goes aangehouden, die zich in de Zeeuwse hoofdstad had schuldig gemaakt aan diefstal A'an twee bromfietsen. Overigens hadden de eigenaars van deze vervoermidde len het de dief Avel gemakkelijk ge maakt, Avant de brommers stonden niet op slot. Op 21 september j.l. nam K. voor, de eerste maal een bromfiets mee, on geveer ter waarde van 500. Toen hij er echter op naar Rotterdam ge reden was, liet hij „zijn" voertuig zelf daar onbeheerd staan, met het gevolg, dat hij met de trein naar zijn woonstad terug moest. Maar omdat K. nu eenmaal graag wilde brom men, nam hij er op 4 oktober nog maar een wég. Tot de politie hem deze week op dit voertuig tegen kwam. De Goesenaar legde een volle dige bekentenis af. Goedennacht Slaapt U slecht door reumattfek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neem dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt daardoor heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apot heek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Slot van pag. 1 heeft wóar Avie bereid is te komen. Hetgeen op het tijdstip, dat men de gezelschappen benadert, nog vrijwel nooit bekend is. Het tableau-de-la troupe van de toneelgezelschappen hangt dan meestal nog maar in de lucht, het repertoire kan nog maar vaag en met vele „misschiens" wor den aangeduid en over de aard van de te spelen stukken tast een ieder nog vrijwel helemaal in het duister. Dat is de wankele basis waarop met de organisatie van het seizoen begon nen moet worden. Voor Zeeland, met zijn schrikba rend tekort aan goede zaalaccom modatie, spelen bovendien nog al lerlei andere beperkende factoren een rol. Zo is het vrijwel uitgeslo ten om toneelstukken, die een grootscheepse montage vergen (Shakespeare-AVérken bijvoor beeld) „te brengen". De accommo datie a'an kleedkamers, toneel en belichtingsmogelijkheden in onze „schouwburgen" laten dat eenvou- digAveg niet toe en men zal zich herinneren, hoe bijvoorbeeld een „Dagboek van Anne Frank" in een vorig seizoen naar Breda „uit- besteed" moest Avorden De geringe zaalaccommodatie speelt overigens vooral ook de Arbeiders- kunstkringen parten, die gedwongen zijn om voor hun talrijke leden in sommige gevallen niet minder dan drie achtereenvolgende voorstellingen te geven. Op haar beurt worstelt dan de Z.V.U. met name in Middelburg weer met het aloude probleem van de ,,araste plaatsen"; destijds verstrekt als een overigens heel reële vorm van beloning aan degenen, die bereid wa ren de noodzakelijke restauratie van de Schouwburg financieel te steunen en die daartoe aandelen in de N.V. namen. W isselsystemen Zowel Z.V.U. als Arbeiderskunstkring kennen overigens een soort „wissel systeem", Avaarbij de zaalplaatsen voortdurend rouleren, zodat een ieder altijd gelijke kansen heeft op de goq- Terneuzenaar in België dodelijk verongelukt Op een der wegen in de buurt van Terdonck in België werd zondagnacht een man aangetroffen naast zijn zwaar beschadigde bromfiets. Het slachtoffer, dat reeds overleden bleek te zijn, werd geïdentiiceerd als de 47-jarige Joh. Anth. M. uit Terneu- zen. Het parket van politie te Gent kon omtrent de oorzaak van het on geluk geen nadere mededelingen doen, omdat men zelf nog volkomen in het duister tast. Wel vermoedt men, dat hier sprake is geweest van een aanrijding. Het slachtoffer was gehuwd eh had drie kinderen. Aanrijding te Nieuwvliet. Dinsdagmiddag zijn nabij het post kantoor van Nieuwvliet op de Pro- vincialeweg BrcskensSluis t< personenauto's op elkaar gebotst. De heer D. L. uit Zuldzande wilde met zijn auto de zijweg naar Zuidzande inslaan, toen tégen de achterzijde van zijn wagen de auto, bestuurd door de heer S. uit Goes, botste. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor; de beide auto's werden licht beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Bespreking bestuursbezetting na polderconcentratie De vergadering van de commissaris der koningin met de door de verschil lende polders op Schouwen-Duiveland aangewezen vertrouwensmannen over de bestuursbezetting na de poldercon centratie op het eiland, zal niet zoals gemeld op 3 noA'ember, doch op 13 november a.s. worden gehouden. Op 19 november a.s. zal des morgens een soortgelijke vergadering worden belegd op Noord Beveland en des middags op Tholen. Valk", het to Zierikzee gestatio- en een groot aantal andere genodig- Met matige snelheid naderde „Dc Valk" de sluis, waar men een kabel van het ene sluishoofd naar het an dere had gespannen. Deze kabel, ver sierd met een groot aantal rood-wit- blauwe vlaggetjes, liet men zinken, waarmee symbolisch de laatste belet selen voor de doorvaart werden weg- neerde vaartuig van de visserijpolitic maakte dinsdag de eerste officiële dinsdag vaart door de keersluis in het haven kanaal van Zierikzee. Aan boord van dit vaartuig bevonden zich onder meer de beide Zierikzeese wethouders, de heren M. C. Verheyen en H. Koevoets, leden van de raad, ve. legenwoordigers van de firma Volkcr Beton uit Sliedrecht en het ingenieursbureau WitteA'een en Bos uit Deventer, ir. De Graauw A'an de Provinciale Waterstaat te Zierikzee genomen. Nadat „De Valk" de sluis Avas gepas seerd loeiden de sirenes van de'zware drijvende bo' slechts een kort oponthoud van de werkzaamheden, want nadat het schip was gedraaid en de sluis weer had gepasseerd, gingen de arbeiders verder met het heien van de dam- wanden voor de verbindingen naar de Oost- en Westhavendijk en het trek ken van de oude damwand. Alle scheepvaartverkeer naar Zierik zee zal voortaan van deze sluis ge bruik moeten maken, omdat de door gang naast de sluis thans is geblok keerd. Op de foto: het moment, waarop „De De officiële doorvaart betekende Valk" de sluis passeert. de plaatsen. Een onderdeel van de veelomvattende organisatie, dat al weer aparte voorzieningen vergt. Plaatselijk wordt dit overgelaten aan kringen en werkgroepen. Plaatsen en zalen. Problemen op zich zelf. Zeer vele zalen in Zeeland wor den tegelijkertijd immers geëxploi teerd als bioscoop dienen als ver gaderzalen en feestruimten voor buurt- en andere verenigingen en zijn vele avonden van het seizoen bezet. Daar moeten de voorstellingen van Arbeiderskunstkringen en Z.V.U. en ook de lezingen en culturele evene menten van Nutsdepartementen en van bijvoorbeeld de kunstkring „Van den Vos Reinaerde" te Hulst weer „ingepast" worden. Vaak nog zoda nig, dat men één gezelschap een eco nomisch verantwoorde en voordelige tournee kan laten maken langs de di verse plaatsen en wanneer er ooit ge sproken kan worden van „passen en meten" dan is dat in die gevallen wel op zijn plaats. En wanneer dan het doek opgaat, in Middelburg of Axel, in Goes of Zie rikzee Avordt er achter de scher men menige zucht van verlichting geslaakt. Omdat het toch Aveer ge lukt is. Al is het dan „maar" met een blijspel, omdat de hoofdrolvertolkster a'an het besproken probleemstuk ziek Averd of omdat de tragedie, die men op het oog had, plotseling en te gen alle verAA-achtingen in in de grote steden viel als een baksteen en men zijn leden zo iets niet a*oor durfde te zetten Het zijn maar enkele facetten a'an het a'ele werk, dat dagelijks en in atIJ- wel alle geAalen op geheel vrijwillige basis en in de A'rije tijd a'erzet wordt door degenen, die „het seizoen" in Zeeland draaiende houden. Opdat men ook hier in het excentrisch gelegen Zeeland kan meeproeven Aan hetgeen op het Nederlandse cul turele menu prijkt. V.V.V. neemt deel in n.v. „Zeebad Breskens" Op een maandagavond onder voor zitterschap van de heer E. Seuss In liet „Casino" gehouden openbare le denvergadering van de vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Bres kens, AA'erd besloten deel te nemen in de N.V. „Zeebad Breskens". Het voorstel van het bestuur was om in deze n.v. deel te nemen voor een bedrag van 1000. Uit de vergade ring kwam echter het voorstel om dit bedrag te verhogen tot ƒ2000, waartoe na langdurige discussie met 7 tegen 5 stemmen werd besloten. Afscheidsplechtigheid aan Landbouwhuishoudschool te Terneuzen In de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen werd in een bijzondere bijeenkomst afscheid ge nomen van de directrice mej. T. J. A. G. de Vries en van de leerkrach ten mevr. C. A. Stuffken en mej. L. v. d. Meer. Onder de vele genodigden waren o.m. mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Terneuzen, ir. M. A. Geuze, voorzitter Z.LM., mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris Z.L.M. alsmede verscheidene afgevaardigden van landbouworganisaties. De heer B. H. G. ter Haar-Romeny, voorzitter der commissie voor land- bouwhuishoudonderwijs prees de wij ze waarop de scheidende directrice gedurende de tien jaar dat zij de school heeft geleid, haar vele werk zaamheden heeft verricht. Daarnaast sprak hij zijn Avaardering uit aan het adres van de dames Stuff ken en a'. d. Meer, die resp. vanaf 1952 en 1953 aan de school verbonden zijn ge weest. Namens de Z.LM. bood hij de scheidende leerkrachten een geschenk aan. Verder spraken in dezelfde geest burgemeester Teilegen, mevr. Schee- le-v. Hoe\'e namens de commissie van toezicht op de school, mevr. Dekker- Haak namens de bond van platte landsvrouwen en de heer W. Slabbe- koorn namens het onderwijzend per soneel. Ir. Geuze nam tot slot afscheid van de drie dames, waarbij hij hen in har telijke bewoordingen toesprak en hen namens de Z.L.M. dank bracht voor al hetgeen zij in het belang van het landbouwhuishoudonderwijs heb ben verricht. Mej. De Vries sprak, mede namens de andere dames, een woord van dank. Opvolgster van mej. De Vries is mej. J. v. Oeveren uit Schoondijke. Advertentie VANDAAG Mlddclburg-Electro: „De dictator", 19 en 21,15 uur, 11 .1- Van Benthem en Jutting; Tentoon stelling kinderboeken, 9—18 uur. Vllssliigen-Alliambra: „Hare hoogheid ls verliefd", 19 en 21 uur, 14 j. Luxor: „De man met de gouden trompet", 20 uur, 14 j. Britannia: Toneelgroep Studio voor Arbelderskunstkring, 20 uur. Café Klvlet: Vergadering Zeeland Sport, 20 uur. Goes-Grand: „De avonturierster van Bel- ïoeth", 20 uur 18 j. Prins van Oranje: Vergadering N.C. V.B., 20 uur. Prins van Oranje: E-V.O.-voorlich tingsavond, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2