Woningbouwprogramma van dit jaar kan worden verwezenlijkt KLANKBORD PROF. GERRETSON, P0UTICUS, GELEERDE, DICHTER, OVERLEDEN HAARLEMMERS GAVEN VIER JAAR TE LAGE INKOMSTEN OP DINSDAG 28 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Behandeling van aanvragen en plannen belangrijk vereenvoudigd De minister Aan volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat in de eerste drie kwartalen van 1958 subsidie is aangevraagd voor 61.000 woningen. Dit cijfer heeft betrekking op 32.040 woningwetwoningen en 29.060 premie- woningen. Verwerkelijking van het woningbouwprogramma lijkt binnen het bereik der mogelijkheden te liggen. De ontwikkeling van de premiebouw na mei 1958 doet de regering ver wachten, dat in 1959 38.000 premiewoningen in aanbouw zullen worden genomen. De bouwtijd van woningen heeft zich in 1958 in vergelijking met 1957 niet ongunstig ontwikkeld. Het streven naar meer efficiency bij de ambtelijke bemoeiingen met de woningbouw heeft ertoe geleid, dat de behandeling van de plannen belangrijk is verkort. De behandelingstijd van de aanvragen voor de particuliere bouw is bijna gehalveerd. Ook de procedure voor de plannen voor woningwetbouw is enigszins vereen voudigd. De stijging van de bouwkosten van woningwetwoningen is mede een ge volg van de toenemende grootte en de betere afwerking van deze wonin gen. In de periode 1953-1957 nam de bouwinhoud der woningwetwoningen toe van 280 m3 tot 300 m3. Deze vergroting en de verbeterde afwer king resulteerden in die periode in een kostenstijging van circa 13% per woning. De bouwkostenverhoging als gevolg van de stijging van lonen en sociale lasten, materiaalprijzen en risico's, was in de periode 1953-1957 30 b 35%. De verbetering in de algemene situa tie van de bouwmarkt heeft in de drie grote steden, waar de bouwkosten in het algemeen uitsteken boven die in de rest van het land, een sterkere weerslag gehad dan elders. Sinds het najaar van 1957 is daar een daling der bouwkosten met 7 a 8% waar neembaar. Het aantal arbeiders, werkzaam in de woningbouw, is verminderd door dat het aantal in uitvoering zijnde woningen is teruggelopen. Per 100 woningen in uitvoering bleef het aan tal arbeiders echter vrijwel onveran derd. Op 1 juli 1957 waren er 67 ar beiders per 100 in uitvoering zijnde woningen, op 1 juli 1958 69. Van de arbeiders in de woningbouw werkt 40% in de woningwetbouw, 60% in de andere woningbouw. In de woningwetbouw ligt de arbei dersbezetting 10% lager dan in de andere woningbouw. De verklaring daarvoor kan liggen in de omstandig heid, dat de woningwetwoningen in doorsnee 10% kleiner zijn dan de an dere woningen. De cijfers over de daling van het aantal in de bouwnijverheid te werkgestelde arbeiders en over de toeneming van het aantal werk lozen wekken de indruk, dat een aantal bouwvakarbeiders van me dio 1957 op medio 1958 uit de nieuwbouwsector is afgevloeid naar onderhoudswerken, naar andere be drijfstakken of wellicht ook naar het buitenland. Bij de opstelling van het bouwpro gramma voor 1959 is aangenomen, dat de werkloosheid in de bouwvak ken in 1959 eenzelfde totale omvang zal hebben als gemiddeld in 1957 het geval was. Daarbij is onder meer uit- Nummers (Slot van pag. 1 1100. Dat is dan een binnenlands adres en het slaat op Goes, want het telefonisch kengetal voor Goes is 1100. Men bemerkt heteen stede nummering bestaat al in ons goede Nederland. Het zal wel een beetje kil worden als straks de goede, oude fami lienamen meer en meer in on bruik zullen raken en het nummer overheersend wordt. De tegenwoordige Nederlanders zul len daar niet al te vlot aan willen. Ze herinneren zich nog allerlei on aangename nummeringen uit de jongste wereldoorlogvan identi teitskaarten tot aan distributiekaar ten. Heel erg kil was dat allemaal. Maar als het huidige geslacht er niet aan wil, dan toen zal een volgend ge slacht het wél doen... want we zijn allemaal al vele malen nummers bij alle mogelijke instanties. We willen het alleen maar niet toegeven, dat we nummers dragen... dat Nederland een wei-genummerd land is, waar de kantoorniachines een goed deel van het leven beheersen. Dat toegeven blijft weggelegd voor nieuwe mensen, die efficiënter zullen werken dan de tegenwoordige Neder landers. Maar gezelliger zal het er niet op wordenaltijd datzelfde nummer van de wieg tot ver over het graf VERDACHT GUL. De man die vrijdagnacht hud ingebroken in een kantoor aan de Nijverheidsstraat te Rotterdam liet zijn medemensen roy aal meedelen in de buit, die behalve uit een oude schrijfmachine, uit si garen bestond. Links en rechts deel de hij deze uit, totdat iemand tegen hem zei, dat men zoveel gulheid niet van hem gewend wasDe man werd bang dat men hem zou verra den en meldde zich zondagmiddag bij de politie. SPECIALIST. Inbreker Sjigejoeki Aono vertelde bereidwillig aan de po litie van Tokio waarom hij zich ge specialiseerd had in inbraak in hui zen van diplomaten. „Die zijn altijd naar feestjes", legde Aono uit. gegaan van de verwachting, dat de toeneming van het aantal bouwvak arbeiders door conjuncturele omstan digheden sedert 1957 ongeveer de helft zal zijn van die in de laatste jaren voor 1957. Systeembouw Het aandeel van de systeembouw in de totale woningbouw zal in 1959 groter zijn dan in de voorgaande ja ren. In 18 gemeenten vindt woning bouw plaats op basis van contracten, die zich in de meeste gevallen over vijf jaar uitstrekken. De contracten omvatten in totaal 32.560 woningen. Opdracht werd reeds verleend voor 16.856 woningen, daarvan zijn 5897 gereed. De initiatieven van werkgeverszijde om tot een eigen en veelomvattende activiteit op het gebied van de re search te komen heeft de minister doen afzien van verdere pogingen een coördinatie te bereiken van alle groepen en instellingen, die bij de research betrokken waren of belang hadden. Huurblokkering Op 15 oktober 1958 waren bij het grootboek voor woningverbetering 918.258 woningen van 142.378 huis eigenaren aangemeld. Volgens globa le schatting zouden nog rond 270.000 woningen moeten worden aangemeld. Het totaal aan stortingen op het grootboek bedroeg op 14 oktober 41 miljoen. Daarvan is 370.000 terug betaald aan ten onrechte of abusieve lijk gestorte bedragen. Rond 4300 aanvragen om deblokkering en ont heffing van stortingsplicht werden ontvangen. REDEVOERINGEN VAN UITERSTE PERFECTIE Achter aanvallen ging diepe bewogenheid schuil. In de iiaeht. van zondag op maandag- is in het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht prof. <lr. F. C. Gerretson overleden. Hij is 74 jaar geworden. Prof. Gerretson was oud-hoogleraar in de koloniale en constitutionele ge schiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en oud-lid van de Eerste Ka mer. De overledene verwierf zich ook be kendheid als Geerten Gossaert, onder welk pseudoniem hij de dichtbundel „experimenten" publiceerde. Prof. Gerretson werd op 9 februari 1884 te Kralingen (gemeente Rotter dam) geboren. Na aanvankelijk voor de handel te zijn opgeleid, studeerde hij aan verscheidene buitenlandse universiteiten (onder andere te Brus sel en Londen) en promoveerde te Heidelberg cum laude tot doctor in de filosofie. In 1925 werd hij benoemd tot bijzon der hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht in de oude en jongere geschiedenis van het voormalige Ne- derlandsch-Indië en vergelijkende koloniale geschiedenis. Tot 1928 do ceerde hij ook ethnologie. Van 1938 tot 1954 was hij buitengewoon hoog leraar in de constitutionele geschie denis van het koninkrijk aan dezelf de universiteit. In de twintiger jaren was hij voor zitter van de „Nationale Unie", die een belangrijke rol heeft gespeeld in de strijd om het tractaat met België, dat in 1926 door de Eerste Kamer werd afgewezen; het ging daarbij in het bijzonder om de aanleg van een kanaal lussen Nederland en België. Met prof. Gerretson is niet alleen een geleerde heengegaan met een uitge breide kennis van de koloniale ge- Heel rationeel is er maandag in de „Prins van Oranje" te Goes een kos tuum vervaardigd voor de heer Pleu- ne uit Haamstede, die op de praktijk- dag van het district Zeeland van de Bond van Kleermakerspatroons een coupon had gewonnen. Twee dames van een rationeel werkend kleermu- kersbedrijf uit Sint-Maartensdijk hielpen de heer Pleune bij het liassen van het jasje, dat aan het eind van de daa „als gegoten" zat. Foto P.Z.C.) schiedenis en een dichterlijke geest, maar ook een politicus met een ge heel eigen stijl. Hijzelf heeft beter dan ooit iemand anders dit had kunnen (joen een ka rakteristiek van zijn eigenaardige, vaak ongemotiveerd agressieve op treden in het parlement gegeven. Prof. Gerretson, die van 1951 tot 1956 deel van de Eerste Kamer heeft uitgemaakt, was meermalen node loos scherp. Men kreeg de in druk dat hij moeilijk een aanval op zijn opvattingen en denkbeelden ver droeg en dat vooral kritiek hem prik kelde tot onbeheerste tegenaanvallen. Achter deze agressiviteit gingen zijn bewogenheid, zijn diepgewortelde be langstelling, zijn sterk gevoel voor recht en onrecht schuil. Ongetwijfeld is hij meermalen verkeerd begrepen en was het nooit zijn bedoeling om te kwetsen. Desondanks deed hij het, Wellicht heeft hij zelf daarvan ach teraf het meest spijt gehad. Zijn bewogenheid plaatste hem in elk geval steeds midden in conflicten en in spanningen. Zijn partij, de Chris telijk Historische Unie, heeft hij het daardoor wel eens moeilijk gemaakt. In elk geval was prof. Gerretson eén figuur in de Eerste Kamer, een politicus van betekenis. Hij was eer goed spreker, zijn redevoeringen wa ren qua stijl van een uiterste perfec tie, dichterlijk soms, al was de sta tigheid ervan niet altijd meer van de ze tijd. Het parlement bewaart aar hem levendige herinneringen. Met prof. Gerretson is een merkwaardig man heengegaan, een geleerde, dich ter en politicus, zoals ons land er niet veel oplevert. Daarom betekent zijn overlijden niet alleen een zwaar ver lies voor zijn familie, maar ook voor ons land. Dodelijke val van dak Maandagavond is de 45-jarige con structieschilder G. J. Pluym van het dak van zijn woning aan de Van der Werffstraat te Rotterdam gevallen tengevolge waarvan hij is overleden. De man was omstreeks half zeven op het dak geklommen om zijn tele visie-antenne na te kijken. Toen hij van de dakgoot het zolderraam wilde binnengaan, stapte hij mis en maak te een val van twaalf'nieter. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis ooisingel overgebracht, waar bleek dat hij was overleden. Op 9 april 1945 bestookte een Britse jachtbommenwerper voor de Deense kust een Duitse „U"-boot zo effectief met zijn raketten, dat het vaartuig binnen twee minuten tijd zonk naar een diepte van 50 nieter, een ramp, waarbij slechts IS van de 55 opvarenden zich wisten te redden. Dezer dagen heeft men de onderzeeboot gelicht en overgebracht naar een werf in de Noorse havenstad Moss ten oosten van de Oslo fjord; waar bij een grondig .onderzoek een ware schat voor de dag kwam. De duikboot was nl. in het begin van 191,5 uit Singapore vertrokken met in de kiel in plaats van de ge wone ballast broodjes tin, en voorraden van de zeldzame me talen molybdenum en wolfram. De meeste torpedo's waren uit de bergruimten in het schip gehaald en vervangen door voorraden levensmiddelen als suiker en conserven en door een ton opium, verpakt in metalen vaten. Het grootste deel van deze voorraden bleek na dertien jaar op de bodem van de zee nog in goede staat te zijn. De rechterfoto toont de „U-boot", „U-8.'iS" in het dok. De linkerfoto toont een lid van het werfpersoneel te midden van de broodjes tin en de voorraad inmiddels in nieuwe houten vaatjes verpakte opium; welke een enorm kapitaal vertegen woordigt. Chr. arbeiders over varen onder „goedkope vlaggen". De internationale federatie van chris telijke fabrieks- en transportarbei dersbonden heeft op het eind vorige week in Keulen gehouden congres 'n resolutie aangenomen, waarin er bij de aangesloten zeelieden op wordt aangedrongen niet te monsteren op schepen die onder zogenaamde goed kope vlaggen varen. Tenzij, aldus de resolutie, door col lectieve contracten of andere over eenkomsten, waarborgen zijn ge schapen voor de arbeidsvoorwaarden en sociale zekerheid der bemannin gen. De vergadering toonde zich ongerust over het feit, dat rederijen in ver scheidene landen in toenemende mate koopvaardijschepen doen varen on der „goedkope" vlaggen, en heeft het bestuur der internationale federatie opgedragen er bij de aangesloten or ganisaties op aan te dringen, met alle doeltreffende middelen sociaal ongewenste toestanden op deze sche pen tegen te gaan. Schrijver Theodor Kroeger in Zwitserland overleden. Naar pas thans bekend is geworden, is de vooral door zijn eerste roman „Het vergeten dorp" beroemd gewor den schrijver Theodor Kroeger vori ge week vrijdag tc Klosters-Platz bij Davos overleden. Hij was 61 jaar. Kroeger, die in 1897 te St. Peters burg werd geboren, was gedurende de Eerste Wereldoorlog in Siberië ge ïnterneerd. Tussen de twee wereld oorlogen woonde hij in Duitsland. In 1945 ging hij naar Zwitserland om van tuberculose te genezen. Van „Het vergeten dorp" werden an derhalf miljoen exemplaren ver kocht. Het werd in veertien talen vertaald. Later had de schrijver suc ces met zijn romans „Heimat am Don", „Brest-Litowsk", „Der Schütz- engel", „Kleine Madonna", „Schatten der Seelen" en ..Sturm über dem Himalaja". OFFICIER EIST GEVANGENISSTRAF Medeplichtige accountant kreeg reeds anderhalf jaar. ren 4 zaken behandeld tegen Haar lemmers, die verdacht werden van het onjuist aangifte doen voor de in komstenbelasting gedurende de jaren 1952 tot en met 1955. Hun boeken werden bijgehouden door een accoun tant uit Haarlem-noord, die inmid dels wegens het onjuist aangeven voor de inkomstenbelasting veroor deeld is tot een gevangenisstraf van 1j jaar. Deze accountant bepaalde de ver diensten van de Haarlemmers; geble ken zou zijn dat hij veel te weinig noteerde voor de boekhouding en voor de inkomstenbelasting. De 34-jarige slager C. A. B. zou in genoemde ja ren 80.000 gulden te weinig hebben opgegeven en daardoor 30.000 gulden te weinig hebben betaald aan inkom stenbelasting. De eis van de officier van justitie luidde een gevangenis straf van 3 maanden en een boete van 20.000 gulden subsidiair 6 maan den hechtenis. Tegen de 48-jarige vishandelaar J. van S. eiste de officier een gevange nisstraf van 3 maanden en een boete van 8000 gulden subsidiair 3 maan den hechtenis. Deze had 42.000 gul den te weinig opgegeven en 4550 gul den te weinig betaald. Een zelfde straf weid geëist tegen de 60-jarige slager J. N. W. die 13.000 gulden aan inkomsten had verzwegen. Tenslotte eiste de officier tegen de 49-jarige koopman A. L. een gevangenisstraf van 3 maanden en een boete van 10.000 gulden sub sidiair 4 maanden hechtenis omdat hij 20.000 gulden te weinig aan in komsten had opgegeven en 6500 gul den te weinig aan belasting had be taald. De rechtbank zal op 10 no vember a.s. uitspraak doen. Rustig met mistvelden (Van onze weerkundige medewerker ij Lage wolken en mistvelden verduisteren al enkele dagen in ons land de zon. Alleen in Zuid-Limburg was het giste- ren een groot deel van de dag zonnig weer en steeg de tem- ee peratuur tot twaalf graden Celsius. ee Vooral in Zeeland. Brabant en Zuid-Holland kwam een groot deel van de dag een dichte tot zeer dichte mist voor. In onze provincie liep gister- §f morgen het zicht tot beneden 50 meter terug. In deze situa- eZ ee tie, in een hogedrukgebied met een rustige atmosfeer, blijven h de mistkansen groot. Heel |e langzaam trekt het hogedruk- j| gebied zich via midden Europa ee E- in de richting van de Balkan terug. ee Eerst in de tweede helft van deze week zullen de depressies H verder naar onze omgeving fjj doorbreken, zodat het voor- e= ee lopig nog droog en rustig bhjft. j= lllllllllllllllillillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil MINISTER IN MEMORIE VAN ANTWOORD: Het Wereldgebeuren De Indonesische premier Djoeanda. is zaterdagavond in Cairo aangekomen voor een olficieel bezoek aan de Ver enigde Arabische Republiek, zo mei- radio Cairo. Onderhandelen In het politieke leven van Algerije heeft Ferhat Abbas de laatste 20 jaar belangrijke plaatsen ingeno men. Merkwaardig was. dat zijn plaats telkens een andere was. Tel kens kwam Ferhat Abbas verder van de pro-Franse hoek af te zitten. Hij behoort tot de categorie van Noord- afrikaanse leiders die aan de Sorbon- ne hebben gestudeerd, die met Fran se vrouwen zijn getrouwd en het Frans vaak even goed of nog beter spreken dan het Arabisch. Toen het nationalisme zich voor de Tweede Wereldoorlog steeds feller uitte en steeds minder wilde weten van een blijvende band met Frankrijk, waren het intellectuelen als de apotheker Ferhat Abbas en diens vriend dokter Ahmed Francis, die allereerst tot matiging maanden. Zij hadden per soonlijk veel aan hun vorming in Frankrijk te danken en hoopten dat de Fransen in staat zouden zijn, in de plaats van het analfabetisme, dat in Algerije de boventoon voerde, een redelijke beschaving in te stellen. Omdat hij enkele keren door hen werd teleurgesteld, heeft Ferhat Ab bas steeds minder vertrouwen gesteld in de Fransen. In februari 1956 ver liet de eerst zo gematigde Abbas Algerije om zich te voegen bij de mannen die van Egypte uit de leiding gaven aan de onafhankelijkheids strijd. Aanvankelijk vermoedde men, dat de Algerijnse leiders, voor het merendeel ruwe klanten, de „heer" Ferhat Abbas voornamelijk zouden gebruiken om als representatief maar machteloos „reiziger" in het buiten land het pleit te voeren voor het na tionalisme. Maar het liep anders uit: in september jongstleden werd be richt, dat hij was benoemd tot eerste minister in de „Vrije Algerijnse re gering". Men neemt aan, dat Ferhat Ab bas deze benoeming voorna melijk te danken heeft aan het feit dat hij temidden van de extre misten nog altijd een „gematigde" is. Zijn collega's-rebellen zijn blijk baar de mening toegedaan, dat een premier, zelfs van hun regering, een beetje bedachtzaamheid niet kan mis sen. Het is bovendien niet onwaar schijnlijk, dat de ware extremisten elkaar de eer van het premierschap niet gunden. En ook sinds de „Vri.ie Algerijnse regering" werd samenge steld is niet alles koek en ei. Nog steeds is er klaarblijkelijk wrijving tussen de gematigde en de extreme richting. Dat bleek vorige week. Eerst verklaarde Ferhat Abbas, dat zijn regering bereid was om met de Fransen te onderhandelen, zonder de onafhankelijkheid van Algerije als voorwaarde te stellen. Kennelijk wil de hij de mogelijkheid openlaten van een of ander compromis. Maar een paar dagen later zei Krim Belkacem. vice-premier en minister van oorlog in de „Vrije Algerijnse Regering", dat gevochten zou worden, zolang de Fransen niet -bij onderhandelingen Algerije zelfstandigheid zouden toe kennen. Ook het afgelopen weekeinde was er weer enige tegenspraak in de uitlatingen van Algerijnse zijde, die deden vermoeden dat eerst de ene, en later de andere richting de overhand had. Eerst werd gezegd, dat men De Gaulle's voorstel om in Pa rijs over het staken van het vuren te komen praten, beschouwde als een verzoek tot onvoorwaardelijke over gave en dat men, nu Frankrijk de oorlog blijkbaar wilde voortzetten, tot het bitterste einde wilde door vechten. Als tussen haakjes werd daaraan toegevoegd, dat men bereid was om (niet in Parijs, maar in een neutrale hoofdstad) met de Fransen te praten. Toen een woordvoerder in de Franse hoofdstad uit naam van De Gaulle nogal koeltjes op die ver klaring had gereageerd, kwam uit Tunis een ander bericht: dat de op vattingen van de Vrije Algerijnse re gering verdraaid waren weergegeven en dat men werkelijk wilde overleg gen. „niet over onze capitulatie, maa( over een politieke regeling". Ferhat Abbas zal in dit geval ten slotte zijn zin hebben doorgedre ven. Hij is meer dan de anderen een politicus, iemand die aanvoelt wat onder bepaalde omstandigheden al of niet bereikbaar is. De Gaulle zet alles op democratische verkiezin gen in Algerije, die wel eens een nieuwe aanwijzing konden worden voor verminderde invloed van de ex tremisten. Bovendien heeft de Fran se premier het politieke initiatief van de rebellen overgenomen door zich tot onderhandelen bereid te tonen. Met spoedige onderhandelingen uit naam van het toch altijd nog mach tige bevrijdingsfront zouden de Al gerijnse „ministers" eerder gezag kunnen winnen dan verliezen, ook wanneer geen volledige vervulling van hun wensen maar een compro mis uit de bus komt. FERHAT ABBAS gematigd extremist

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3