PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Luns tevreden over zijn besprekingen te Washington BILT Explosie in mijn: 22 arbeiders gedood Zeeland heeft meer ruimte toerisme nodig voor V KARDINALEN NOG NIET TOT OVEREENSTEMMING GEKOMEN 201e jaargang - no. 254 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuaen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. BEZOEK AAN SURINAME EEN SUCCES Indonesië wijst beheersschap van Ver. Naties over Nieuw-Guinea af (Van onze parlementaire redacteur) „Over mijn besprekingen met de Amerikaanse autoriteiten ben ik bepaald tevreden. De Nederlandse regering heeft te Wash ington een grotere mate van begrip gevonden dan tot dusver het geval was en dat is geen holle frase. Niet alleen de kwestie Nederlands Nieuw Guinea, maar ook de begane rechtsverkrach ting door de Indonesische regering en de inbezitneming van de Nederlandse eigendommen zijn onderwerp van gesprek ge weest". Dit verklaarde minister Luns maandag op een perscon ferentie te Den Haag, waar onze bewindsman van buitenlandse zaken een relaas gaf over zijn reis naar Amerika, ter bijwoning van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. „Het is mij in New York gebleken, dat Indonesië een beheerschap van de Verenigde Naties over Nederlands- Nw.-Guinea volstrekt afwijst", aldus minister Luns. „Het zou het vraagstuk dan ook hetzelfde laten en slechts leiden tot het hervatten van de debatten over deze kwestie in de Verenig de Naties, zij het in andere commissies. Ik laat nog daar of gezien de verhoudingen in de V.N. het bereiken van een voldoende meerderheid voor een beheerschap mogelijk is." Minister Luns zeide voorts, dat de Nederlandse regering tegen een beheerschap van de V. N. is, daarbij o.a. wijzende op het regeringspro gram van de regering. In antwoord op vragen over de hou ding van het westen jegens Indone sië na de Amerikaanse afkeuring van de anti-Nederlandse maatrege len zeide hij, dat „er enige afstand is tussen een platonische afkeuring en verdere gebeurtenissen". Hij voeg de hier aan toe, dat er echter in het westen nog geen praktische maatre- felen voor economische steun aan ndonesië in overweging zijn, en dat Nederland tijdig op de hoogte zal worden gesteld, indien hierin wijzi ging zou komen. Over de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties kon de minister nog weinig zeggen, omdat de verga dering nog aan de gang is. Vast staat echter, dat voor de grote problemen nog geen oplossing is gevonden. Mi nister Luns herinnerde aan de rede, die hij had uitgesproken in de Al gemene Vergadering en waarin hij aandacht heeft moeten schenken aan de houding van Indonesië, omdat de Nummers De halve mensheid is genummerd. Iedereen in militaire dienst heeft een nummer. Bij de bur gerlijke standen krijgt men wel niet overal een nummer, maar toch een registratiekaart. Elke man, die op een grotere fabriek werkt, heeft een dienstplaatje met letters en een num mer... De allerbeste burgers van de staat de belastingbetalers zijn ge nummerd. In de interneringskampen van de jongste wereldoorlog had ie dereen een nummer. Bij de post cheque- en girodienst tellen alleen de nummers. Dat geldt ook voor de te lefoon en de paspoorten. Wat is er eigenlijk op tegen om in een staat alle burgers een eigen „ci viel" nummer te geven, waaronder ze overal bekend staan Lang gele den heeft de leuze opgeld gedaan, dat men geen nummer wilde zijn... niet iemand uit de grote massa wilde we zen, niet iemand zonder gezicht en zonder eigen karakter. Zo'n nummer deed immers aan de gevangenis den ken... echter spelen op de voet balvelden nummers zijn de wiel- renkampioen en de stoere sport- meisjes nummers. Waarom dan niet iedereen genum merd In Zweden wil men ermee beginnen. De regering denkt er over aan alle Zweden een indentificatienummer te geven. Het is nog niet de bedoeling, dat de familienamen zullen vervallen, maar als men geïdentificeerd wil worden, zal het nummer straks onmisbaar zijn. Zo'n eigen nummer is heel gemakke lijk... Men wordt onder dat nummer ingeschreven op de lagere school... men gaat er mee naar de middel bare of naar de ambachtsschool men studeert onder dat nummer... men betreedt er de fabriek mee en men komt er mee voor de kanton rechter als men de verkeerspuzzels op een moeilijk kruispunt niet heeft begrepen. Men gaat er mee in mili taire dienst en wordt er mee in een ziekenhuis opgenomen. De auto of het motorrijwiel krijgen hetzelfde nummer. Men verschijnt met dat nummer in het pensioenre- gister en uiteindelijk wordt men er mee ten grave gedragen. Dit veelomvattende Zweedse denk beeld is afkomstig van een kan toormachinefabriek. De staf van deze fabriek meent, dat de ge hele administratieve rompslomp, waaronder de halve mensheid lijdt, aanmerkelijk dragelijker zou worden door het gebruik van nummers. Het zou een besparing van honderden miljoenen guldens, kronen, dollars. Eonden enz. geven, e nummering zou ook voor straten en steden kunnen dienen. Bijvoor beeld: mej. 1.600.800, straat 96, stad (Zie slot pag. 3 kol. 1) Verenigde Naties nauw betrokken zijn bij de kwestie Nieuw Guinea. Over de reactie, die vanuit Djakarta op deze rede was gekomen, wilde de minister zich gematigd uitdrukken, maar zij was feitelijk en juridisch geheel onjuist, verklaarde hij. De minister legde er de nadruk op, dat de communiqués, die over zijn besprekingen te Washington waren uitgegeven, woord voor woord in overleg met het State Department zijn vastgesteld. Het bezoek, dat de minister ge- gebracht had aan de Nederlandse Antillen en Suriname, noemde hij een succes. De reis naar de Antillen had in de eerste plaats ten doel het houden van een ambassadeursconfe rentie, maar deze reis bood ook de gelegenheid met de regeringen al daar alle kwesties, die voor deze rijksdelen van belang zijn, te bespre ken. In antwoord op desbetreffende vra gen zei minister Luns, dat hij zowel op Suriname als op de Nederlandse Antillen veel waardering heeft ge constateerd voor de banden, die met Nederland bestaan. Suriname had de wens geuit, dat de ambassadeurscon ferentie volgend jaar in Paramaribo zal worden gehouden. De minister wilde geen antwoord ge ven op vragen inzake de kwestie- De Wit en over eventuele maatrege len met betrekking tót de produkten van de Nederlandse ondernemingen, die door Indonesiëë op de markt wor den gebracht. Zweedse actie voor hulp aan 37 verstekelingen. (Van één onzer redacteuren) De Zweedse vluchtelingenorganisatie, de I.M. (Individuele Mensenhulp) heeft een actie op touw gezet om de 37 Indonesische verstekelingen, die zich thans nog bevinden aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt", onderdak in Zweden te geven. De I.M. heeft zich namelijk tot de Zweedse regering gewend met het verzoek aan de verstekelingen ver- blijfs- en werkvergunningen uit te reiken. Ook bestaat er een Noors plan ten bate van de verstekelingen. De in ons land werkzame Noorse predikanten hebben het voornemen aan de rege ring te Oslo het verzoek te richten de 37 Indonesiërs in Noorwegen toe te laten. ROOK WAS BESLIST ZWART Gezondheid van enkelen laat te wensen over De kardinalen van de Rooms-Katho- lieke Kerk zijn er gisteren weer niet in geslaagd een nieuwe paus te kie zen en er zijn tekenen, dat sommigen van hen de vermoeienis gaan voelen. Uitstel van een verkiezing van een paus weerspiegelt misschien de me ningsverschillen, die er tussen de Ita liaanse en niet-Italiaanse kardinalen bestaan over de paus, die de kerk het meeste nodig zou hebben. Rook-verwekkers werden gisteren in allerijl naar het conclaaf gebracht uit een vuurwerkfabriek, nadat de kardinalen op de hoogte waren ge komen van de spanning en de ver warring, die buiten het conclaaf ver wekt waren door de bedriegelijke rooksignalen van zondag. Radio-Vaticano, die absusievelijk de wereld had laten weten, dat er een nieuwe paus was gekozen, werkte gisteren sneller en meer accuraat. Geen twee minuten nadat zich de eerste rookspiraal had vertoond, deelde de radio van het Vaticaan gisteravond mee: „de rook is be slist zwart. Er is geen paus geko zen". Ondanks het goede weer en de milde temperatuur die in Rome heersen, is maandag in het Vaticaan de verwar ming opgestookt ten behoeve van de 51 kardinalen die in de Sixtijnse ka- Twee koningen van de rock 'n roll hébben elkaar ontmoet in Frankfort: het waren de Engelse Bill Haley, die een tournee door West-Duitsland maakt en die zich de kans niet liet ontnemen een nummertje voor te spe len aan zijn Amerikaanse collega El- vis Presley, die als militair in de bondsrepubliek verblijft. pel zijn opgesloten voor de pauskeu ze. Men heeft dit gedaan omdat de gezondheid van verscheidene kardi nalen, wier gemiddelde leeftijd 74 jaar is, te wensen overlaat. De oudste kardinaal, de 92-jarige José Maria Caro Rodriguez, aarts bisschop van Santiago in Chili, heeft over de kou in zijn cel geklaagd. De 84-jarige kardinaal Canali, die als oudste van de twee kardinaal-de kens tot taak heeft de verkiezing van de paus aan de menigte op het St. Pietersplein mee te delen, is bedle gerig. De 68-jarige Chinese kardinaal Tho mas Tien is in een ziekenauto naar het Vaticaan gebracht en op een draagbaar naar zijn cel gebracht. Hij heeft twee maanden geleden in Duitsland een auto-ongeluk gehad en is nog niet geheel genezen van de verwondingen die hij toen heeft op- Ajoeb president yan Pakistan Generaal Mohammed Ajoeb heeft de bevoegdheden van president van Pa kistan op zich genomen. Eerder was gemeld, dat president Mirza al zijn ïvoegdheden aan Ajoeb had overge dragen. Draadbreuk veroorzaakte vertraging van tremen Een draadbreuk in de bovenleiding bij Rotterdam heeft gistermorgen tussen 8 uur en 10 uur een ernstige vertraging veroorzaakt in het rei- zigersvervoer. Enkele treinen tussen Rotterdam en Dordrecht moesten worden opgeheven. Rusland weigert kernproeven te staken Rusland heeft maandag bekendge maakt dat het weigert om van vrij dag af zijn kernproeven voor een jaar te staken, zoals Amerika en En geland aangekondigd hadden te zul len doen. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Zorin legde deze verklaring af in de politieke commissie van de algemene vergade ring der Verenigde Naties te New York. Chinese vrijwilligers uit N.-Korea teruggetrokken De Noordkoreaanse afgevaardigden in de bestandscommissie voor Korea hebben maandag meegedeeld, dat al le Chinese vrijwilligers Noord-Korea hebben .verlaten. Zij eisten dat ook alle buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Korea worden teruggetrokken. De laatste Amerikaanse soldaten schepen zich in op het troepentrans portschip General Leroy Eltinge" in de haven -dan Beiroet in Libanon. De toestand in Libanon is nu alweer van dien aard, dat de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen er over bodig is geworden. Gouden zegelring in gevangen baars m De 54-jarige chef-monteur G. Hëlbers te Zwolle heeft in het Zwartewater bij Hasselt een fi !<aars van dertig cm lang en s een half pond zwaar gevangen. Toen hij het dier van de haak s haalde voelde hij iets hards in m m het lichaam van de vis. Thuis gekomen maakte H. 't beestje schoon en daarbij stiet hij tot zijn grote verbazing op een gouden zegelring. m IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI gelopen. De 71-jarige Duitse kardi naal Frings ïs op de trap van het Duitse college, waar hij verbleef voor hij het conclaaf betrad gevallen en loopt nu met zijn rug in het ver band. Voorts zou de gezondheidstoestand van de 84-jarige Belgische kardinaal Van Roey „niet zeer goed" zijn en ook de gezondheid van de 78-jarige Cubaanse kardinaal Arteagay Betan- court zou te wensen overlaten. De kardinalen hebben nu in totaal acht keer gestemd. Dinsdag worden de stemmingen voortgezet. Tweeëntwintig mijnwerkers zijn maandag op meer dan drieduizend nieter onder de aarde door een explo sie van de buitenwereld afgesneden. Zij zijn allen omgekomen. Gister avond waren reeds 17 lijken gebor gen. Couveuse-tweeling naar ziekenhuis in Perth. Het emigrantenschip „Johan van Ol denbarnevelt" heeft Maria en Enge- lina, de drie maanden te vroeg ge boren tweeling van mevrouw Visser uit Amsterdam, gisteren in Perth gebracht. Na de geboorte van de tweeling, negen dagen geleden het schip was toen in de Indische Oce aan heeft kapitein P. de Groot alles op alles laten zetten om zo snel mogelijk in Perth te arriveren, De „Johan van Oldenbarnevelt" was dan ook twee dagen voor op het tijd- De tweeling, die aan boord in de door de scheepstimmerman van tri plex en hout gemaakte couveuse was ondergebracht, werd direct na aankomst met de moeder naar een ziekenhuis overgebracht. Het vervoer geschiedde in een van zuurstoften ten voorziene ambulance-auto. Twee dokters begeleidden het transport. BINNEN BEREIK VAN 30 MILJOEN Mogelijkheden voor het grijpen Eén „industrie" is na de oorlog in Zeeland als een paddestoel uit de grond geschoten: het bedrijf van het toerismeDe stille stranden wer den bijna letterlijk overspoeld met drommen vakantiegangers, ieder jaar weer meer. Een raadsel is dat niet, want het toerisme nam stormender hand toe en „Zeeland ligt" zoals de vakmensen van deze „industrie" het zeggen „binnen het weekend- bereik van25 k 30 miljoen men sen". Een getal, dat men zó becijfert: iedereen, die binnen een straal van 225 km van Zeeland woont, kan door het moderne verkeer en de snelle ver bindingen in luttele uren tijds naar „Zeeland-vakantieland" komen. En in dat gebied wonen 25 a 30 miljoen zie len! Van dit miljoenenleger zijn in derdaad in de na-oorlogse jaren hon derdduizenden naar dit gewest geko men. Ruim tien jaar geleden had Zee land met zijn brede, stille stran den en uitgestrekte duingebieden ruimte genoeg om die invasie op te vangen. Maar hoe is het thans, nu ieder jaar dat leger van Neder landse, Duitse, Belgische, Franse en Engelse toeristen groeit en groeit De heer G. W. Oskamp, di recteur van de provinciale V'.V.V. in Zeeland heeft dit antwoord: „Om de grote toevloed van toeris ten op te vangen zijn de kustge bieden ontoereikend Niet vrij... Het zou wellicht anders zijn als de reusachtige strand- en duingebieden van Zeeland ook inderdaad voor alle toeristen „vrij toegankelijk" waren! Maar zo is het nu eenmaal niet: van het totale duingebied van Zeeland (3220 ha) is slechts135 ha vol komen vrij..,..,. Op Schouwen is niet één bunder duingebied te vinden, dat „toegankelijk voor het publiek" is; aan de Walcherse noordkust slechts 30 ha, aan de Walcherse westkust 20 ha en langs de boorden van west- Zeeuwsch-Vlaanderen 85 haHet is duidelijk, dat dit beperkte gebied in de top-maanden snel meer dan overbevolkt is! Daarom is het prettig voor die toe risten, dat er toch nog een andere mogelijkheid is: ook nog eens 870 ha duingebied zijn „beperkt toeganke lijk", dat wil zeggen, dat de vakan tiegangers er alleen mogen komen met een toegangskaart, die overigens ook niet bij duizenden tegelijk uitge reikt worden. Maar vooral op Schou wen kan men „beperkt" terecht; 635 ha. Verder alleen nog aan de noord kust van Walcheren: 235 ha. Ondanks dat, is het grootste deel van het duingebied absoluut ontoeganke lijk. De cijfers bewijzen het: Schou wen 1470 ha, noordkust van Walche ren 540 ha, westkust van Walcheren 160 ha en Zoeuwsch-Vlaanderen 45 ha. Dat is totaal 2215 ha: bijna 70 procent van het totale Zeeuwse duingebied. Wél hebben de toeristen het gehele Zeeuwse strandgebied (275 ha) tot hun beschikking: het 17 V* km lange Schouwse strand (148 ha)", het bijna 27 km lange Walcherse strand (83 ha) en het 14 km lange Zeeuws-Vlaamse strand (44 ha). 4000 lootjes Door al deze cijfers is het ondertus sen wel glashelder, dat Zeeland hard toe is aan nieuwe recreatiegebieden. Ende uitbreidingen liggen voor het grijpen. Voorop gaat het recrea tie-gebied, dat zal ontstaan door de uitvoering van het drie-eilanden-plan. Dit enorme toeristische gebied het afgedamde Veersegat en de Zand- kreek zal noodzakelijk zeer snel „op stel" gebracht moeten worden. Ruim 160 andere mijnwerkers, die op het moment van de ontploffing ook In de mijn werkten, wisten rennend en rijdend door de onderaardse tun nels uit het getroffen gebied te ont komen. Het gebied waar de ondergrondse ex plosie zich voordeed is hetzelfde waar in februari vorig jaar 37 mijnwerkers om het leven kwamen, eveneens door een mijnexplosie. De mijn, eigendom van de „Pocohontas Fuel Company", ligt in het westen van de staat Vir ginia, op ongeveer 50 km ten zuiden van de stad Welch. De explosie begon op een diepte van 80 meter en zette zich tot op een diepte van meer dan 3000 meter voort. Er bevinden zich nog steeds 77 mijnwerkers in de mijn te Spring- hill (Nieuw-Schotland) die zoals bekend is de vorige week instortte. Tot nu toe heeft men 16 lijken naar boven gebracht. om de altijd maar groeiende stroom van toeristen op te vangen. Dit 22 km lange en 200 tot 1500 meter brede water zal het grootste Nederlandse binnenmeer worden. Om een indruk te geven van de toeristenstroom, die hier metter tijd opgevangen kan worden, gaf de heer Oskamp ons dit cijfer: op het meer zullen 4000 bootjes kun nen zeilenDaarbij zullen er dan ook nog grote recreatiegebie den langs de boorden van dit meer komen. Overigens kost het de heer Oskamp weinig moeite om nog veel meer re creatiemogelijkheden uit zijn mouw te schudden: de prachtige kreken in Zeeu wsch-V laanderen bijvoorbeeld Voor de reusachtige Axelse r is er reeds een recreatieplan. maar er zijn ook: de Vogelkreek (bij Hengstdijk), het Groot-Eiland (tus sen Axel en Hulst) en nog vele ande- re. Bovendien is onder andere het re creatiegebied van de Braakman al ja ren in wording en daarbij liggen er ook nog mogelijkheden in het afge damde Dijkwater op Schouwen-Dui- veland en de afgedamde Pluimpot op Tholen. ff Een wens van de heer Oskamp Meer gronden vooral langs de kust die toch weinig waarde hebben als landbouwgrond, beschikbaar stellen voor de recreatie: kampeerterreinen enz. En het is reeds bekend, dat bij nieuwe landaanwinst de slechtste gronden in het algemeen voor de re creatie beschikbaar komen. Het is één van de mogelijkheden de „pro vincie bewoonbaar" maken VERWACHT. WEINIG WIND Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking. Weinig wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN' 29 oktober Zon op 7.28 onder 17.19 Maan op 18.28 onder 9.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1