PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistisch China kondigde bestand op even dagen af Vijf mensen gedood bij ongeval onder Delft Koeperman en Deslauriers „streden" in Goes EERSTE DAG VAN CONCLAAF LEVERDE GEEN RESULTAAT OP 201e jaargang - no. 253 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus; Vlisslngen Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt'61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. „DIENSTREGELING" VOOR BOMBARDEMENTEN Tsjang Kai-Tsjek bereid troepen op eilanden te verminderen De minister van defensie van communistisch China heeft zater dag bekendgemaakt dat hij order heeft gegeven, het vliegveld, de kaden en het strand van Quemoy, alsmede de schepen in de baai van Liaolo op even dagen niet te beschieten, zodat de be volking van de eilanden voor de Chinese kust voldoende voor raden kunnen krijgen. In een boodschap aan de bevolking van Formosa zei de minister, generaal Peng Teh-Hoeai, dat een voorwaarde voor de opschor ting van de beschieting op even dagen was, dat Amerikaanse oorlogsschepen niet meer de Nationalistisch-Chinese bevoor radingsvaartuigen escorteren. De minister voegde hieraan toe, dat er niet noodzakelijkerwijze op oneven'dagen granaten op de kusteilanden zouden worden afgeschoten. De helft van elke maand zou in elk geval vrij zijn voor transport van voorraden naar de eilanden. „Als er aan iets gebrr'c is, zegt het ons en wij zullen het u geven. Het is nu de tijd om van vijanden vrien den te worden", aldus de generaal tot de bevolking van Formosa. Gene raal Peng beschuldigde Dulles van inmenging in het geschil tussen de communisten en de nationalisten. Peng adviseerde zijn landgenoten „een beetje voorzichtiger" te zijn en niet te veel van anderen afhankelijk te zijn. „Natuurlijk raden wij U niet aan, direct met de Amerikanen te breken. Dit zou een onrealistisch denkbeeld zijn. Wij hopen slechts dat U niet zult wijken voor Amerikaanse druk en in alles aan hen zult toegeven", aldus de minister van defensie van com munistisch China. Amerikaanse deskundigen zien de nieuwe bekendmaking als een deel van de psychologische oorlogvoe ring, waarmee Peking hoopt een breuk tussen de nationalistische bevolking van Tsjiang-kai-Tsjek teweeg te brengen. Voorts wil Pe king, door een „dienstregeling" voor de bombardementen bekend te maken, tonen dat het de toe stand volledig beheerst, zo menen zij. Casey wil met Indonesië over Nieuw-Guinea praten. De Australische minister van buiten landse zaken, R. G. Casey, heeft za terdag in Sydney gezegd, dat Austra lië bereid is met Indonesië over Ne- derlands-Nieuw-Guinea en andere on derwerpen te spreken. Hij zei dat indien de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, na de federale verkiezin gen, die zijn vastgestseld op 22 no vember, Australië zal bezoeken, de Australische regering gaarne bespre kingen met hem zou voeren. Voorts wordt vernomen dat minister Casey in Sydney duidelijk maakte dat Australië beslist zou vasthouden aan het standpunt, dat de soevereiniteit in westelijk Nieuw-Guinea bij Neder land berust. De twee sterkste dammers ter we reld hadden zaterdagmiddag in Goes geen oog meer voor hun omgeving- Lange tijd hield de Rus Iser Koeper- man (rechts) het hoofd geklemd tus sen twee samengebalde handen, waarboven weinig meer dan zijn kroesend, krullend haar te zien was. Af en toe stopte hij zelfs de vingers in de oren, vergat z'n omgeving en dacht en dacht en dacht... Tegenover hem deed Marcel Deslauriers weinig anders en de voorovergebogen gestal te van de gebrilde Canadees bracht soms een beroemd beeld van de Fransman Rodin in herinnering: „De Denker".... Twee scherp geconcen treerde denkers aan een tafeltje in Goes! (Foto P.Z.C.) Voorts merkte men zaterdag in Washington op, dat de communisten op 6 oktober hadden verklaard de be schieting te staken om „humanitaire redenen". Nu schijnen zij „alleen maar om de andere dag humanitair te willen zijn", zo voegde men hier aan toe. Ondanks hun besluit om Quemoy op even dagen data niet te beschieten, hebben de Chinese communisten dit eiland zondag, zij het sporadisch, on der vuur genomen. Het nationalisti sche ministerie van defensie maak te bekend, dat het vuren om 9 uur plaatselijke tijd was begonnen. Te Taipeh is vernomen, dat de nationalistisch-Cliïnese regering in beginsel heeft ingestemd met een Amerikaans verzoek tot ge leidelijke vermindering met een derde van de sterkte der natio nalistische troepen op de eilan den voor de Chinese kust, mits dit gepaard gaat met een mo dernisering van de uitrusting van het nationalistisch leger. Hieraan werd toegevoegd, dat het betreffende Amerikaanse voorstel geruime tijd voor de jongste beschieting der eilan den werd gedaan. WITTE ROOK WERD ZWART Kardinaal Mooney plotseling overleden. De eenenvijftig kardinalen van de rooms-katholieke kerk, die zaterdag namiddag in conclaaf bijeen zijn ge komen, zijn in de vier op zondag ge houden .stemmingen nog niet tot de verkiezing van een nieuwe paus waarvoor een meerderheid van twee derde plus één vereist Is gekomen. Wel is tot tweemaal toe, na de twee stemronden van des ochtends en die van des middags, grote verwarring veroorzaakt doordat er, in strijd met de bedoeling, witte rook inplaats van zwarte opsteeg uit de pijp boven het dak van de Sixtijnse kapel toen in het daarbinnen geplaatste kacheltje de stempapieren werden verbrand. Volgens traditie wordt aan de stem briefjes, wanneer de stemming niet tot resultaat heeft geleid, wat voch tig stro toegevoegd waardoor de rook zwart wordt. Er was bericht dat men ditmaal, om geen risico te lopen, ook een bepaalde chemische stof mee zou verbranden omdat het ook in het ver leden al is voorgekomen dat de rook ondanks het toegevoegde stro niet dadelijk zwart was. Zondagochtend zowel als zondagna middag kondigde de Vaticaanse Ra dio, tengevolgde van de misleiding door de rook, aanvankelijk aan dat er een nieuwe paus was gekozen. Ook in de berichtgeving van de perscorre spondenten ontstond begrijpelijker wijze grote verwarring evenals on der de tienduizenden die buiten het conclaafcomplex op het rooksignaal stonden te wachten. Na de twee ochtendstemmingen, toen de aanvankelijk uit de pijp opstijgen de rook wit was, verklaarde de Vati caanse omroeper: dat Is iets heel bij zonders. De nieuwe paus is bij de eer ste stemming gekozen. De menigte op liet Sint-Pietersplein begon te juichen, maar de stemming sloeg om toen er in de plaats van de witte rookkolom een onmiskenbare zwarte tegen het blauw van de hemel ver scheen. Er waren zaterdag, voor het begin van het conclaaf, tweeënvijftig kar dinalen in Rome aanwezig. Zater dag, een uur voordat het conclaaf begon, overleed plotseling de 76- jarige kardinaal Edward Mooney, aartsbisschip van Detroit in de Verenigde Staten. Daardoor werd het aantal huidige kardinalen tot 53 teruggebracht. Een beeld van het ernstige verkeers ongeluk op de weg Delft-Overscliie, waar zaterdagavond een vrachtiva- gen drie personenauto's ramde met het gevolg dat vijf van de inzitten den van een van de wagens de dood vonden en de zesde ernstig werd ge wond. De foto toont een politieman bezig met het bergingswerk bij de ongélukswagen. Alle inzittenden van deze wagen kwamen uit Den Haag. Griekse weigering gevolg van verzet Makarios. De Griekse weigering, deel 'te nemen aan een conferentie over Cyprus on der auspiciën van de NAVO, spruit volgens welingelichte Griekse krin gen voort uit het verzet van aarts bisschop Makarios tegen een derge lijke i conferentie. De verbannen leider van de Griekse Cyprioten zou tegen de conferentie gekant zijn omdat hij zou vrezen, dat zij geen „constructieve resulta ten" oplevert die een regeling van de kwestie Cyprus bevorderen. In kringen van de Grieks-Cyprische kerk in Athene is gezegd, dat de aartsbisschop weigert te onderhande len tenzij Griekenland de verzeke ring krijgt, dat het deelgenootschap van Griekenland en Turkije op Cy prus zal worden opgeheven. Maka rios zou ook eisen, dat verdeling van het eiland uit de voorstellen voor de uiteindelijke status van het eiland wordt geschrapt. Griekenland heeft zaterdag gezegd, dat het niet deel zal nemen aan een ronde-tafelconferentie over Cyprus zonder waarborgen, dat de conferen tie opbouwende resultaten zal ople veren. Makarios heeft de Griekse premier Karamanlis in een memorandum, waarvan de inhoud niet is bekendge maakt. van zijn bezwaren in kennis gesteld. VERKEER EISTE TWAALF LEVENS Auto's vlogen na botsing in brand Tijdens het afgelopen weekeinde is opnieuw een groot aantal mensen als gevolg van verkeersongevallen om het leven gekomen. Zaterdagavond om streeks zeven uur vond tussen- Delft en Overscliie een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij vijf mensen om het leven kwamen. Een vrachtauto, be stuurd door de 20-jarige militair van V. uit Monster raakte door nog niet opgehelderde oorzaak op het linker weggedeelte in botsing met een uit de richting Den Haag komende per sonenauto, waarin zich zes mensen bevonden. Deze zes mensen, twee vrouwen, twee mannen en twee kinderen werden door de zeer hevige botsing uit de auto geslingerd. Beide auto's vlogen na de botsing in brand. De 25-jarige heer M. Batist, de 24-jarige me vrouw R. Batist en hun tweejarig zoontje kwamen om het leven. Voorts werden ook de 32-jarlge heer F. Kok en zijn acht maanden oud zoontje dood. Mevrouw Kok ligt ernstig wond in het gasthuis te Delft. De slachtoffers waren allen afkomstig uit Den Haag. Het verkeer tussen Den Haag en Rotterdam werd in ver band met het ongeluk tijdelijk door OM DE WERELDTITEL DAMMEN Na 66 zetten: „balkon- remise". STILTE! Ln grote letters stond dit woord zaterdagmiddag en -avond op verschillende plaat sen van de grote beurszaal in „De Korenbeurs" te Goes aan gegeven. Stilte, want de beide dammers, die daar hoog boven het publiek, op een balkonnetje, om bet wereldkampioenschap streden, mochten niet worden gestoord. Deslauners, de we reldkampioen, en zijn uitdager de Rus Koeperman, wierpen af en toe een verstoorde blik over de rand van het balkon, als een der toeschouwers iets te luid ruchtig tegen zijn buurman praatte. Maar verder trokken zij zich niets van het geroeze- moes-op-de-achtergrond aan. Beiden speelden met grote con centratie deze vijftiende partij om de wereldkampioenschap dammen, een partij die na 66 zetten remise opleverde, een „balkon-remise". Het publiek in de zaal oude en jonge mannen, allen met de aspiratie het ook eens zo ver te brengen als die beide mannen, daar hoog op het balkonnetje! leefde intens mee. Iedereen had een dambord voor zich en volgde de partij zet voor zet. Dat was vrij gemakkelijk te doen, want twee grote damborden in de zaal ga ven het spelverloop aan. Intussen werden heel wat prognoses gemaakt: zou de sympathieke Canadees winnen of zou zijn taaie tegenstander weer met de volle buit gaan strijken? De kansen werden gewikt en gewogen, en werd fluisterend, want overal keek mén tegen het dreigende woord „stilte!" aan commentaar geleverd en... de wereldkampioen en zijn uitdager deden weer een óf an dere onverwachte zet, waardoor iede re prognose als een kaartenhuis in elkaar stortte. Het was dus eén bijzondere ge beurtenis voor de Zeeuwse dam- wereld, want wereldkampioenen komen nu niet bepaald iedere dag naar deze provincie. De heer v. d. Vreugde uit Goes, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Dambond had voor de wedstrijd een enkel woord gesproken. Hij richtte zich daarbij in het bijzon der tot de Provinciale Zeeuwse Courant; die een bijdrage voor de ze wedstrijd heeft gegeven. De waarnemend burgemeester van Goes, de heer J. J. van Melle sprak de beide spelers vervolgens in het Duits toe. Hij uitte daarbij zijn te vredenheid over het feit, dat een van de partijen om het wereldkampioen schap in Goes werd gehouden. Vervolgens boden de vijfjarige Jan-Kees v. d. Vreugde en de achtjarige Trix Ivens de wereld kampioen en zijn uitdager een doosje Zeeuwse babbelaars aan. Kort daarop deed de heer Van Melle de eerste zet en kon ook het publiek in de zaal actief aan de wedstrijd gaan deelnemen. Het werden enkele spannende uren! Onze dammedewerker, de heer L. Anderson, schrijft over de zaterdag gespeelde wedstrijd de langste en tot dusver de fraaiste van de tweekamp het volgende: Na de sensationele nederlaag van Koeperman j.l. vrijdag te Den Haag waren de kansen van Deslauriers om in de volgende vijftiende partij zijn achterstand op de Rus verder in te lopen aanmerkelijk gestegen. De speler uit Kiew had n.l. na zijn nederlaag in de tweede partij er blijk van gegeven geruime tijd nodig te hebben zich van een dergelijke more le schok te hei'stellen. De Goesenaren troffen het dus wel, dat juist deze vijftiende partij zich voor hun ogen zou afspelen. De spanning tijdens deze partij was dan ook bijzonder groot. Koeperman bleek zijn neder laag van de vorige dag zomaar ver geten en wierp zich met groot élan in de strijd, de benen krampachtig om de steunpunten van zijn zetel ge slingerd houdend. De knieën van Des lauriers daarentegen verschenen meer dan eens boven de tafelrand als om te zien hoe het er daarboven bij (Zie slot pag. 2 kol. 5) Delft en over de oude Rotterdamse- weg geleid. Op de Vrijenbanselaan in Delft, waar het daardoor bijzonder druk was, reed de 25-jarige motorrijder C. J. Ruijgrok uit Pijnacker met zijn verloofde op de duo in de richting van Rijswijk op de tram rails. Hij kwam te vallen en werd overreden door een hem achterop komende vrachtwagen. De jonge- man werd op slag gedood, zijn verloofde bleef ongedeerd. Onder Oerle, gemeente Veldhoven, reed' vrijdagnacht de 39-jarige land bouwer J. Machielse uit Oorschot te gen een boom. De landbouwer werd op slag gedood, zijn vrouw, die op de duo zat werd met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis in Eind hoven vervoerd. In Soèst reed zaterdagnacht een auto komende uit de richting Amersfoort waarin waren gezeten de 23-jarige jongeman A. J. C. Stam uit Baarn en de 21-jarige mejuffrouw G. C. van Dijk uit Apiersfoort die zonder rijbe wijs de auto bestuurde, tegen een boom. Beide jongelni werden uit de wagen geslingerd en op slag gedood. Op de Wittenburgergracht in Amster dam werd de twaalfjarige T. A. Jon ker uit Amsterdam toen hij met zijn fiets naar links uitweek door een bus aangereden. Het jongetje werd op slag gedood. Op de kruising Vermeer- plein-Johannes Vermeerstraat werd 'n scooter aangereden door een vracht auto. De duopassagicre op de scooter de 62-jarige mevrouw H. Zwart uit Amsterdam werd hierbij gedood. De bestuurder van de scooter werd licht gewond. De 19-jarige motorrijder G. W. van Gulpen uit Maarn botste za terdagavond op een vrachtauto en werd daarbij op slag gedood. Nieuwe siaatssecreiarïs van oorlog beëdigd. De nieuwbenoemde staatssecretaris van oorlog, de heer M. van Veen, is zaterdag op het paleis Soestdijk door koningin Juliana als zodanig beëdigd. Russen vonden ijzererts m het Zuidpoolgebied. Russische geleerden hebben de ont dekking bekendgemaakt van rijke aderen met uitstekend ijzererts in het zuidpoolgebied, aldus meldde de „New York Times" zondag. Deze ontdekking is vermeld in een Russisch tijdschrift, dat te New York is ontvangen. De Russen hebben onderzoekingen verricht in het gebied tussen de Japanse basis in Konmgin- Maudland tot bijna aan de bergen van Victorialand, waar Amerikaanse en Nieuwzeelandse geleerden werk zaam zijn geweest. De juiste ligging van de ertsaderen zijn niet meege deeld. RUSTIG WEER Overwegend droog en nevelig weer met verspreide opklaringen en in de ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 28 oktober Zon op 7.26 onder 17.21 Maan op 17.54 onder 8.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1