PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland en Australië spraken in Canberra over bestuursprobleem Eerste fase Grevelingendam vordert Kort communiqué als sluitstuk WEINIG HOOP OP REDDING VOOR 89 INGESLOTENEN 201e jaargang - no. 252 Dagblad, ultgava van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 03, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. S, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel, 2425. adm. tel. 2094. Amerika zal zich verzetten tegen gebruik van geweld op N.-Guinea De besprekingen tussen Australië en Nederland, die in Canberra zijn gehouden, zijn gisteren beëindigd. Gesproken werd over interne bestuursprobleraen op Nieuw-Guinea. In een communi qué is meegedeeld, dat de twee landen een aantal aanbevelingen gedaan hebben voor het bevorderen van het welzijn der Gninee- se bevolking. In dit communiqué werd er de nadruk op gelegd, dat het een conferentie op bestuursniveau betrof en dat deze alleen bevoegd was besprekingen te voeren en aanbevelingen te doen. Er is ook gesproken over ontwikkeling van gemeenschappelijke centra voor technische opleidingen, het samenbrengen van tech nische vaardigheden en de mogelijkheid, dat inheemse leerlin gen uit Nederlands Nieuw-Guinea middelbare scholen in Papoea, het Australische deel van Nieuw-Guinea, en in Australië bezoe ken. De conferentie is verlopen „in een atmosfeer van bereidheid om nauwe administratieve samenwerking tot stand te brengen met het oog op het welzijn van de inheemse bevolking aan weerszijden van de grens, rekening houdend met haar etnologi sche en geografische verwantschap", aldus het communiqué. Op vragen over de bespreking over schadevergoeding voor de door de Indonesiërs onteigende Nederlandse bezittingen, zeide ambassadeur Young: „uiteraard nemen de Ver enigde Staten voortdurend hun con tractuele verplichtingen in het bui tenland in beschouwing. Daarbij wor den ook de problemen betreffende de Amerikaanse eigendommen in In donesië in ogenschouw genomen, en dit is weer indirect van invloed op de eigendommen van andere volke ren". De ambassadeur merkte vervolgens op, dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Luns, een waar devolle bijdrage tot de besprekingen in Washington heeft geleverd. „Hij werd zeer goed ontvangen". Antwoordend op een vraag naar aanleiding van de recente ver klaring van minister Luns, dat de Verenigde Staten het tenvol- le eens zijn met Nederland om zich in Nederlands Nieuw-Gui nea tegen elk gebruik van ge weld te verzetten, zeide de heer Young: „Wij onderschrijven de verklaring van minister Luns over Nieuw-Guinea ten volle". Berichten als zou op deze conferentie een defensieplan voor Nieuw-Guinea opgesteld zijn, werden door de Au stralische minister ad interim voor buitenlandse zaken, McBride, van de hand gewezen als louter verzinsels. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Philip Young, heeft donderdag bij zijn vertrek uit New York naar Nederland ver klaard, tijdens de besprekingen, die hij de laatste drie weken op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gehad, „aan beide zijden een zeer reeële overeenstemming over alle Ame rikaanse en Nederlandse vraag stukken" te hebben geconstateerd. Verjaardag Het is niet zó geweest, dat giste ren op de dag, der Verenigde Naties allerwege in Neder land en daarbuiten de witte vlag met de blauwe wereldbol heeft ge wapperd. Er is hier en daar op onze aardbol wel een toespraakje gehou den en er waren wel een paar con certen. maar dat was alles. Uitbun dig gevierd is de feestdag van de Verenigde Naties stellig niet! In de Pleyel-zaal te Parijs was een Unesco-concert georganiseerd. Daar speelden twee violisten van wereld naam, Yehudi Menuhin (Verenigde Staten) en David Oistrach (Rusland) het concert voor twee violen van Joh. S. Bach. De Amerikaan speelde de eerste viool en de Rus de tweede. Het Franse Omroepkamerorkest zorgde voor de begeleiding. Men zou bijna de verzuchting slaken: was het maar zo in de twintigste eeuwse werkelijkheid en niet alleen bij de zeventiende eeuwse muziek van Bach! Want het feit, dat Rus land en de Verenigde Staten beide de eerste viool willen spelen is de oorzaak van afgrijselijke dissonanten in het wereldconcert van de Verenig de Naties. Er zijn ook dit jaar omstreeks de dag van de Verenigde Naties op sommingen verspreid van de daadwerkelijke resultaten, die deze organisatie bereikt zou hebben in de achterliggende jaren. Die opsommin gen hebben in een aantal kranten ge staan, maar men zou er verkeerd aan doen, indien men aan die op sommingen enigerlei werkelijke waarde toekende. De lijst begint met „bemiddeling in 1946 bij het terugtrekken van de Sowjet-troepen uit Iran", alsof ook zonder die bemiddeling de Sowjet- troepen niet uit Iran verdwenen zou den zijn. En dan leest men op de lijst ook de beëindiging van de vijandelijkheden tijdens de Suez-kanaal-crisis. Inderdaad hebben de Verenigde Na ties zo ongeveer de roof van het Suez-kanaal gelegaliseerd. Een heel pijnlijke geschiedenis! Zoals de Ver enigde Naties een heel vernederende rol hebben gespeeld in Indonesië en zoals zij zich op dit ogenblik niets aantrekken van de wijze waarop de Nederlanders in Indonesië worden uitgeplunderd. Op de lijst van de Verenigde Naties staat ook het ver minderen van de spanning in Liba non en Jordanië. Toch heeft het er meer de schijn van, dat in deze lan den (voorlopig) de rust is gehand haafd door Amerikaans-Engels in grijpen en niet door de activiteiten van de Verenigde Naties, waarmee men in deze landeneigenlijk alleen maar de spot drijft. Wanneer de kansen op een Der de Wereldoorlog thans ge ring zijn, dan is dat niet te danken aan de openbare activiteit van de Verenigde Naties, maar aan de traditionele methoden van de di plomatie en aan de militaire bondge nootschappen. Diplomatie en bondge nootschappen beheersen het wereld- (Zie slot pag3 kol. 1) Kovacs bij verstek ter dood veroordeeld. Dr. René Kovacs, die de leider ge weest zou zijn van een samenzwering om generaal Salan in januari 1957 uit de weg te ruimen, is vrijdag door een Parijse militaire rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Naar men meent te weten, is Kovacs naar Spanje uitgeweken. Vijf mede verdachten in het „Bazooka-proces" zijn reeds tien dagen geleden veroor deeld. De moordaanslag op generaal Salan, die toentertijd militair bevélhebber in Algerije was, werd met een bazoo ka gedaan. Een officier wérd gedood en een gewond. MIJNRAMP IN CANADA Ventilatiesysteem def ect door aardverschuiving. Er bestaat niet veel hoop meer dat nog een aantal van de 89 mijnwer kers, die sinds donderdagavond op- Sesloten zitten in een kolenmijn in 'ieuw-Schotland (Canada), kan wor den gered, aldus heeft een woord voerder van de mijndirectie vrijdag te Springhill gezegd. De mijnwerkers bevinden zich op drie etages in de mijn. Alleen voor degenen die zich op de derde etage bevinden is er nog enige hoop, zo werd door de directeur Van de mïjnbouwmaatschappij, de „Cumberland Railway and Coal Com pany" die de mijn exploiteert, me degedeeld. De ramp werd donderdagavond ver oorzaakt door een aardverschuiving Verwacht prinses Gracia de derde baby? Een woordvoerder van het paleis van Monaco heeft verklaard, dt persbe richten dat prinses Gracia een derde kind verwacht, en de tegenspraken, die sommige bladen hebben afgedrukt, op geruchten gebaseerd zijn. Hij zei, dat door het paleis geen officiële te genspraak is uitgegeven. Honderdvierenzeventig arbeiders werdeningesloten, maar reddings ploegen konden 79 arbeiders naar boven brengen; van hen waren er 15 gewond, van wie drie ernstig. Van zes mijnwerkers staat vast dat zij bij de ramp om het leven zijn ge komen. Aanvankelijk koesterde men nog hoop ook de andere mijnwerkers le vend aan te treffen omdat reddings ploegen meldden dat het ventilatie systeem nog werkte, maar een van de geredde arbeiders vertelde dat het systeem door de aardverschui ving buiten werking was gesteld en dat er op ongeveer een kilometer gas was. De rampL veroorzaakte in Springhill een diepe neerslachtigheid, honder den inwoners gingen naar de mijn en zag^n toe hoe twee ploegen „drager- iuti?, speciaal voor reddingsdoelein den opgeleide mijnwerkers, van 45 man contact trachtten te krijgen met de vermiste arbeiders. Ook de minister voor mijnwerken, E. A. Mansori, en de minister van arbeid, Stephen Pyke, zijn naar de mijn gegaan om de situatie op te nemen. Twee jaar geleden kwa men in een naburige mijn in Springhill 39 mijnwerkers om ten gevolge van een ontploffing. Ne gen mijnwerkers zaten toen tot drie dagen toe opgesloten. DAG EN NACHT verschijnen er op de rede van Vlissingen schepen van velerlei nationaliteiten, „in alle maten en ge wichten"; tankers, vrachtschepen, kustvaartuigen, kolenbo ten en passagiersschepen. Op weg naar Antwerpen en ook naar Ternenzen en Gent, of komend uit die havenplaatsen en al die schepen moeten hun weg vinden over de Westerschelde, een der grilligste rivieren van West-Europa. Het is de taak van het Loodswezen om er voor te zorgen, dat die schepen hun weg ook inderdaad vinden. Een omvangrijke taak, die vele facetten heeft en waarbij voor de Westerschelde nog als bijzonderheid geldt, dat er twee naties zijn, die de Loods- diensten uitoefenen. Sinds 1950 gebeurt dat volgens een over eenkomst, waarbij België 72^% en Nederland 271/2 der loodsgeld-ontvangsten toevalt en waarbij dus een bepaalde taakverdeling wordt gevolgd. Zo kan het gebeuren, dat een Nederlandse zeeloods een boot op de rede van Vlissingen brengt en dat een Belg daar zijn taak overneemt om het schip naar Antwerpen te loodsen en zo gebeurde het ook, toen onze speciale verslaggever dezer dagen een beloodsing meemaakte. Zijn belevenissen zijn te vinden in een uitvoerige reportage op pagina 9. Op de foto: Nederlandse zeeloodsen begeven zich aan boord van het afhaalvaartuig „Rog", dat hen naar de loodsboot „Antares" zal brengen, die koers zette naar Westkapelle om daar veertien dagen te kruisen Verder in deze 20 pagina's tellende krant: o.m. „Tussen der tien en twintig", (pag. 7); sport (pag. 11); letterkundige kro niek en cultuur (pag. 13)de wekelijkse vrouwenpagina, met een „nieuw gezicht" (pag. 15) en de kinderkrant (pag. 19). Rijk koopt op expositie dertien aquarellen. Het rijk heeft op de in het stedelijk museum te Alkmaar gehouden ten toonstelling van de Hollandse aqua rellisten kring 13 werken aangekocht. GROOTS DELTAWERK BIJ BRUINISSE Bouwput, werkhoven en gemeentehaven IN Bruinisse wordt aan een nieuwe toekomst voor het Zeeuwse Deltagebied gebouwd. Hoog op de dijk, even ten wes ten van de dorpskern, verbre ken grommende draglines en logge bulldozers de stilte. Daar, waar tot voor kort de schorren en slikken één geheel vormden met het soms woelige water van de Grevelingen, heerst se dert begin mei van dit jaar een koortsachtige bedrijvigheid. Hier wordt in het kader van het Deltaplan gebouwd aan de ze ven kilometer lange Grevelin gendam, die over enkele jaren het betrekkelijk geïsoleerde Schouwen-Dniveland met Goe- ree-Overflakkee zal verbinden. Een groot waterstaatkundig werk, dat zich voorlopig be perkt tot de eerste fase: het maken van een werkhaven, een bouwput en een nieuwe gemeen tehaven voor de mosselvissers van „Bru". Waarom behoort het Grevelingenpro- ject tot een van de eerste werken van het Deltaplan, die thans reeds in uitvoering zijn Het antwoord is vrij simpel, vertelden ons ir. P. H. v. d. Weele, de uitvoerend ingenieur van de Deltadienst Rijkswaterstaat te Bruinisse en zijn „rechterhand", de technisch hoofdambtenaar L. Becu. De dam door de Grevelingen zal min of meer dienst doen als „buffer" tus sen het water van de Oosterschelde enerzijds en het Brouwershavense Gat met de Grevelingen anderzijds. Wanneer eerst zou worden begonnen met de aanleg van de dam door het Brouwershavense Gat, die meer wes telijker komt en aan het volle geweld van de Noordzee zal zijn blootge steld, dan zou deze zeearm niet meer in rechtstreekse verbinding met de zee staan en zouden eb en vloed de lange omweg door de Oosterschelde en het Zijpe moeten maken, met als gevolg: stroomversnellingen door de toch al zo nauwe „trechter", met alle gevolgen van dien. De zeeweringen van oostelijk Duiveland en van St.-Philipsland zouden liet dan bijzonder zwaar te verduren krijgen. Ook met het oog op de drukke scheepvaart door het Zijpe Antwerpen-Rijn- verbinding is een kunstmatige Sedert enkele maanden heerst een koortsachtige bedrijvigheid in liet schorrengebied bij Bruinisse. In kor te tijd is hier een vier en een halve hectare grote werkhaven gemaakt voor de aanleg van de Grevelingen dam. De foto geeft een beeld van de bedrijvigheid in en rondom de werk haven. (Foto P.Z.C.) opvoering van de stroomsnelheid daar ter plaatse allerminst ge wenst. Wanneer eventueel ook de Oosterschelde als eerste zeegat zou worden afgesloten, zou men voor een zelfde geval komen te staan. De conclusie ligt dus voor de hand: het maken van de dam door de Grevelingen prevaleert! De Grevelingendam wordt name lijk zodanig aangelegd, dat zij juist daar komt, waar het water van de Oosterschelde. en het Brou wershavense Gat elkaar zo onge- (Zie slot pag. 2 kol. 1 KORTE PREDIKATIE TASTBAAR Joh. 1 1 tot Jf Indertijd mocht ik op het westelijk halfrond spreken met verschillende Nederlanders die daar trouwe kerk gangers geworden waren, hoewel ze er indertijd thuis in ons land „niets aan deden". Op de vraag hoe dat nu was gekomenkwamen allerlei ant woorden. Veel hoorde ik van de war me en meelevende ontvangst toen men indertijd vreemd en wat schut terig was aangekomen. Veel hoorde ik over de prettige samemoerking en de gemeenschapszin die daar in de Verenigde Staten en Canada meestal de protestantse gemeente kenmerkt. Maar toch hoorde ik ook heel vaak een opmerking in deze trant)rDe God waarvan we in Holland hoorden, was zo een moeilijk en onbegrijpelijk en ver Iemand. Hier vertéllen ze je van een God, waar je wat aan hebt. Die je helpt in de gewone dingen van het gewone leven. Waar je tegen praten mag en die je op de een of andere manier antwoord geeft." Daarmede zijn die Amerikanen ons in de vertolking van het evangelie en in gemeenteleven dus kennelijk ver vooruit. Want de moderne mens is een uiterst eenzaam wezen. En wat hij tot zijn groot verdriet ondanks al zijn zoeken bij mensen niet kan vin den, dat verlangt hij dan van zijn God. Gemeenschap. Contact. ,J3en God waar je wat aan hebt." Dit ver langen naar een haast tastbare God vinden we ook in ons land steeds dui delijker gedemonstreerd. Ik denk dat alle verschijnselen die Amerikaanse zendelingen hier in Den Haag en el ders weten op te roepen er voorbeel den van zijn. En wie zou niet gaarne op mystieke wijze als het ware aan den lijve on dervinden dat God hem hoort en ver hoort Toch kunnen we in dit verlangen ook TE ver gaan. En daarmede wordt de God van onze begeerte een Baal, een afgodsbeeld, een gouden kalf, dat men tasten kan en zien en in vervoering aanbidden De bijbel spreekt ook over tastbaarheid en wel in het ge deelte dat ik boven aangaf. Maar daar is het het Woord des Le vens dat door de Apostelen gehoord is en gezien en aanschouwd en getast. Dat Woord is ook voor U toeganke lijk. Aardenburg L. S. BLOM TAMELIJK SOMBER Overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar ook mist. Slechts enkele verspreid voorkomen de opklaringen. Zwakke tot matige wind. Zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1