PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE WIL PRATEN MET REBELLEN Vrijgeleide naar Parijs voor Algerijnen Rusland geeft krediet voor Assoeandam Middelburg heeft tekort van ruim 3 ton „Grote stap voorwaarts" Belofte aan Hakim Amer TSJANG ZAL COMMUNISTISCH CHINA NIET AANVALLEN 201e jaargang - no. 251 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5fi cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 24 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent 'per mim. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-00, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Politiek initiatief overgenomen Generaal De Gaulle, de Franse premier, heeft donderdag op iijn eerste persconferentie sedert hij aan het bewind kwam ver klaringen afgelegd die mogelijk het politieke en diplomatieke initiatief van de Algerijnse opstandelingen in- Cairo op de Franse regering zal doen overgaan. Ten overstaan van circa 300 Franse en buitenlandse journalis ten verklaarde de generaal, die er gezond en fris uitzag, dat alle rebellen in Algerije een eervolle behandeling zullen krijgen als zij zich overgeven. Afzonderlijk optredende rebellen gaf hij de raad naar huis terug te keren en hun normale werk te her vatten. Voorts nodigde De Gaulle de politieke opstandelingenleiders min of meer uit naar Parijs te komen als zij over het staken van het vuren willen praten. De Gaulle beloofde hun een vrijgeleide als zij voor onderhandelingen naar de Franse hoofdstad zouden komen. Men kon ook contact zoeken met de ambassade in Tunis of Rabat De belangrijkste assistent van „pre mier" Ferhat Abbas der „voorlopige Algerijnse regering" te Tunis, heeft over de persconferentie van minister president De Gaulle gezegd: „het is allemaal zeer bemoedigend. Het is een grote stap voorwaarts. Ik kan niet vooruitlopen op de reactie van onze regering, maar naar mijn oor deel zijn deze voorstellen zeer inte ressant". Abbas en zijn ministers, die de Alge rijnse opstandelingenorganisatie F.L. N. leiden, bevinden zich te Cairo. Men ziet te Parijs in deze verkla ring de kloekste stap van De Gaulle inzake Algerije sedert hij aan de macht kwam. Tot op he den hebben extremistische Euro pese leiders in Algiers en conser vatieve leiders in het moederland altijd fel gereageerd tegen het denkbeeld van besprekingen met de rebellenleiders. De Gaulle voelt zich kennelijk voldoende gesteund door het volk om zich niet veel van deze opinies aan te trekken. Premier De Gaulle legde er voorts de nadruk op, dat voor de Algerijnen de weg van democratische evolutie is geopend en dat zij deze moeten volgen. Hij sprak weer van de „Al gerijnse persoonlijkheid", daarmee volgens waarnemers te kennen ge vend dat volgens hem een speciale status voor Algerije te zijner tijd tot stand moet komen en dat Alge rije niet zonder meer als een Franse provincie kan worden behandeld. Atoommogendheid De Gaulle kondigde voorts aan, dat Frankrijk spoedig een atoommogend heid zou zijn. Ook waarschuwde hij de nog te biezen leden van de nieu we Nationale Vergadering reeds bij voorbaat, dat zij, als zij zich niet houden aan de grenzen die de grond wet van de Vijfde Republiek stelt, het einde van de parlementaire in stellingen in Frankrijk zouden ver oorzaken. Terneuzen De burgemeester van Terneuzen heeft een alarmkreet geslaakt. Zijn gemeente is weliswaar een oude gemeente, maar in zijn huidige vorm is Terneuzen jong en levens krachtig. Het is vooral sedert de eeuwwisseling sterk gegroeid en wanneer men vandaag in Terneuzen rondwandelt, dan wandelt men in een vrijwel nieuwe stad, die haar inwo nertal binnen een tijdperk van nau welijks 50 jaar zag stijgen van 6000 tot ruim 15.000. Terneuzen heeft bovendien nog brede toekomstperspectieven door zijn gun stige ligjing aan de mond van het kanaal Gent-Terneuzen en door het aanlokkelijke industriële klimaat van de kanaal-zone. Deze factoren zullen er ongetwijfeld toe leiden, dat Terneuzen een steeds grotere rol zal gaan spelen, zowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als in Zeeland. Men is in Terneuzen ook bereid die rol te spelen en hét gemeentebestuur wil daai-aan tenvolle medewerken, maar het wordt ernstig daarin be lemmerd door gebrek aan middelen. Vandaar de alarmkreet, die Terneu- zen's burgemeester slaakte, een kreet, die des te meer aandacht ver dient, omdat Terneuzen het slacht offer dreigt te worden van een ver keerd stelsel. Dat is het stelsel van regeren per circulaire uit Den Haag. De regering heeft kortgeleden aan alle Nederlandse gemeenten me degedeeld, dat ze maar moeten rond komen met dezelfde middelen, die in 1958 door het rijk beschikbaar wer den gesteld. Voorshands, aldus de re gering, zullen de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1959 niet uit gaan boven die voor 1958. Die beslissing nam de regering eerst nadat vele gemeenten hun begrotin gen voor 1959 al hadden opgesteld en nadat daarna de onkostenstijgingen enz. waren doorberekend, waaraan ook gemeentebesturen in deze tijd niet kunnen ontkomen. Zelf heeft de regering voor het jaar 1959 een reusachtig tekort op de rijksbegroting aanvaardbaar geacht, maar. aan de gemeenten wordt zo iets niet toegestaan. Zij moeten rondkomen!! Voor groeiende gemeenten, die haar bemoeienissen dienen uit te breiden, betekent dat een welhaast ondragelijke beperking. Zij zullen alleen uit de geldzorgen komen, door besparingen toe te pas sen, die groei-belemmerend zijn of die het peil van de onmisbare ge meentelijke activiteiten omlaag drukken. En dat mag men niet van een gemeente verlangen, zelfs een regering mag dat niet! De kern van de misère zit in het re- (Zie slot pag. 3 kol 1) Tom Hewitt uit Aylesbury, vijftien jaar oud, draagt een rugzak met drie dashondjesdie v.l.n.r. heten: „Sil- kie", „Satin" en „Swordy." De jongeman brengt de hondjes, die mevr. K. Kordon uit Hastings toe behoren, naar de Seymour Hall in Londen, waar de dashondenkampi oenschappen xoorden gehouden. Abbas confereert Ferhat Abbas, de premier van de Al gerijnse opstandelingenregering in ballingschap, is donderdagavand on- middelijk nadat De Gaulle's verkla ring bekend werd, besprekingen be gonnen met zijn ministers. M. van Veen officieel tot staatssecretaris benoemd De staatscourant van douderdag be vat hetKoninklijk Besluit van 17 ok tober, waarbij de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede, is benoemd tot staatssecretaris van oorlog. De benoeming gaat in op de datum van de beëdiging. Rotterdamse huisvrouw maakte dodelijke val Tengevolge van een ongeval is don derdagmorgen de 54-jarige mevrouw M. S. RisseeuwVan Peenen uit de Maliestraat te Rotterdam om het le ven gekomen. Zij stond aan de achterkant van haar woning in het kozijn de ramen te ze men, toen zij uitgleed en op een twee meter lager gelegen betonnen plaatsje terechtkwam. De ijlings ontboden huisarts constateerde, dat de vrouw door de val was overleden. Bij experimenten in de'Israëlische Negef met achttien nieuwe variëtei ten van uit Nederland ingevoerd gla- diolenbollen zijn goede resultaten be reikt. KROESJTSJEW VERKLAART: Volgens het Russische persbu reau Tass heeft premier Kroesj- tsjew bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Ara bische Republiek een krediet van 400 miljoen roebel zal ver strekken voor de bouw van de dam bij Assoean. De medede ling van Kroesjtsjew werd don derdagavond gedaan op een ont vangst in het Kremlin ter ere van veldmaarschalk Abdel Ha- kim Amer, vice-president van de Verenigde Arabische Repu bliek. De Russische premier zei, dat de Russische regering een door maar schalk Amer overgebracht verzoek van de V.A.R.-regering inzake hulp verlening bij de bouw van een dam te Assoean had bestudeerd. Het krediet tot maximaal 400 mil joen roebel (ongeveer 330 miljoen gulden) zal dienen voor uitgaven in verband met leveranties van ma chines, uitrusting en ander materieel uit de Sowjet-Unie die de V.A.R. niet heeft, aldus Tass. IOok zal de Sowjet-Unie technici en deskundigen ter beschikking stellen. Amers bezoek aan de Sowjet-Unie noemde de Russische premier een nieuwe bijdrage tot de samenwer king tussen de twee landen, waardoor de vriendschapsbanden in het belang van de vrede zullen worden versterkt. Amsterdams kunst- aankoop goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben het raadsbesluit der ge meente Amsterdam tot het beschik- baarstellên van een bedrag van f 2 miljoen voor de aankoop van werken uit de collectie Regnault goedgekeurd. Ballonsatelliet was weigerachtig Donderdagmorgen is de lancering van een Amerikaanse raket van het type Jupiter-C, met. aan boord een ballonvormige kunstmaan, mislukt. De ballon in de neas van de raket, die de naam „Beacon" had gekregen moest op het ogenblik dat hij in zijn baan werd gebracht automatisch met stikstof worden gevuld. In opgeblazen toestand zou de ballon een doorsnede van 3,6 meter en een gewicht van ruim 4 kilogram krij gen. Het was de bedoeling dat de „Beacon" de eerste met het blote oog zichtbare Amerikaanse kunstmaan zou worden. Het Amerikaanse leger maakte bekend dat het seinen van de raket tien seconden voordat de tweede trap zou ontbranden ophield. Aanvankelijk koesterde men nog de hoop dat alleen de radiozender was uitgevallen, maar later op de dag werd bekendgemaakt dat de ballon satelliet niet in haar baan was geko men. Men heeft niet kunnen achterha len, wat er precies heeft gehaperd, maar denkt dat de oorzaak van het mislukken in de bovenste trappen van de raket was gelegen. De raket is waarschijnlijk bij het terugvallen in de atmosfeer verbrand of in zee ge vallen. Donderdag is de oud-marketentster van 8 R.I., mevrouw Th. Vogel Jansen, ter gelegenheid van haar 89e verjaardag door het garnizoen van haar woonplaats, Amersfoort, muzi kaal gehuldigd. Op de foto de oud- marketentstèrtervnjl zij naar de muziek van 't trompetterskorps van de cavalerie luistert. Eind augustus nog 6411 Nederlanders in Djakarta Volgens een mededeling van het In donesische ministerie van voorlich ting, verbleven eind augustus nog 6711 Nederlandse onderdanen in Djakarta. Eind januari jongstleden was dit aan tal nog 12.485, en medio 1957 om streeks 16.000. Tankauto met twaalf ton bitumen kantelde Donderdagmorgen kantelde een tank auto, geladen met 12 ton bitumen, van de firma Verduyn uit Hoorddorp, op rijksweg nr. 12, onder de gemeen te Lage Ruige Weide van de weg af. De auto sloeg in de berm om en kwam in een greppel terecht. De chauffeur, de 27-jarige Th. Ke telaar uit Nieuw-Vennep verklaarde dat hij de macht over het stuur ver loor, toen hij een sigaret opstak. Zijn rijtijdenboekje bleek niet te zijn in gevuld. Persoonlijke ongevallen heb ben zich niet voorgedaan. Thans is men nog bezig de wagen op te take len en de tank leeg te pompen want de bitumen zijn warm en zullen hard worden wanneer ze afkoelen. BELOFTE AAN DULLES V.S. niet direct betrokken bij verdediging Quemoy. De A.merikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles, is don derdag uit Taipeh naar Washington vertrokken na besprekingen die vol gens waarnemers twee belangrijke punten van overeenstemming hebben opgeleverd, namelijk dat geen Ameri kaanse strijdkrachten direct betrok ken zullen worden bij de verdediging van de nationalistische eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland en dat de nationalisten geen pogin gen zullen doen om op het vasteland te landen. In het officiële communiqué over de besprekingen die Dulles in de afge lopen dagen met Tsjang-Kai-Tsjek heeft gevoerd, wordt gezegd, dat zij ONTWERPBEGROTING 1959 VERSCHENEN Verslechtering van budget-positie DE GEMEENTEBEGROTING van Middelburg voor het jaar 1959 geeft een tekort aan gewone middelen aan van ruim 328.000. Met inbegrip van de eerste zeven nota's van wijzigin gen is dit tekort bijna 372.000, on geveer 1 ton meer dan in 1958. Verleden jaar bedroeg het tekort na melijk 246.000. In hun sober gestel de en bepaald niet opgewekte bege leidingsbrief aan de raadsleden wijzen B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad er op, dat de cijfers van de gewone dienst duidelijk aangeven, dat de ge meente zich nog steeds in een moei lijke budgettaire situatie bevindt. Zelfs een verslechtering van deze positie is volgens het hoofdstedelijk college duidelijk waarneembaar. „Wij kunnen niet aan de indruk ontko men, het zij weer gezegd", aldus B. en W., „dat onze stad de dupe is van haar eigen karakter. Het is uiterst moeilijk de algemene uitkering per inwoner verhoogd te krijgen, zeer waarschijnlijk omdat dit bedrag in vergelijking met andere gemeenten van ongeveer dezelfde grootte aan de hoge kant is". In een jaarstaatje van 1955 het jaar, waarin de ontwerp-begroting sluitend was tot 1959.tonen B. en W. aan, dat het bedrag van de alge mene en belastinguitkering uit het gemeentefonds, dat beschikbaar is voor het bekostigen van de gemeen telijke huishouding nadat dit be drag is verminderd met hetgeen no dig is voor het onderwijs, de sociaal maatschappelijke taak der gemeente en het herstel van de oorlogsschade beslist te laag is voor het hand haven van een redelijk voorzienings- peil. Door dc eisen, die dc hiervoor genoemde taken aan de gemeente stellen, komen de andere onherroe pelijk in het gedrang. Steeds opnieuw zal hierop de aandacht van de cen trale overheid moeten worden geves tigd, aldus betogen B. en W. In de ontwerp-begroting is een stelpost opgenomen van 20.000 voor kapitaa Hasten van in de loop van het jaar uit te voeren kapitaalwerken. Het college denkt hierbij aan uitbreiding van lesruimte in de openbare ulo- schoc., noodzakelijk door de snelle toeneming van het aantal leerlin gen. Voorts heeft het college het voornemen de raad een voorstel te doen voor de verbetering van de huisvesting van het gymna sium^ nu yan nieuwbouw in de nabije toekomst geen sprake zal zijn. Bovendien kan de raad een voorstel verwachten voor restau ratie van de molen aan de Oude Vlissingseweg. Het bedrag van 20.000 is voldoende volgens B. en W. om de lasten op te vangen van (een) investering(en) tot 250.000. Pessimistisch Over de mogelijkheden voor investe ringen in 1959 zijn B. en W. overi gens pessimistisch gestemd. In de eerste plaats zal de budgettaire posi tie van de gemeente remmend wer ken. In de tweede plaats verwachten B. en W„ dat in 19o9 het verbod van het uitvoeren van kapitaalwerken, zonder dat de financiering er van op lange termijn verzekerd is, onver kort zal worden gehandhaafd. Voor nieuw werk zal volgens het hoofd stedelijk bestuurscollege betrekkelijk weinig lanj den gesteld. Uit de geraamde uitkomsten van de bedrijven, diensten, stichtingen enz. blijkt, dat slechts drie posten een voordelig verschil te zien geven in vergelijking met 1958. Dat zijn de Bescherming Bevolking, de Godshui zen en het Gasbedrijf. Maar voor alle overige diensten werd echter een nadelig verschil ten opzichte van 1958 geraamd. Zo moesten de kosten voor de- burgerlijke instelling voor de maatschappelijke zorg weer ho ger worden geraamd met een be drag van 34.000. Deze verho ging Is voornamelijk toe te schrij ven aan de stijging van kosten voor verpleging van armlastigen in inrichtingen. Het onderhoud van gebouwen, stra ten. plantsoenen, bruggen, havens enz. het gemeentelijk bezit zal in 1959 rond 125.000 meer kosten dan in 1958. In dit bedrag is rond 10.000 begrepen voor salaris- en loonsverhogingen, die na de samen stelling van de primitieve begroting van gemeentewerken voor 1958 wer den ingevoerd. Overigens achten B. en W. net niet verantwoord, dat jaar in jaar uit beslist onvoldoende be dragen voor de genoemde doeleinden worden gevoteerd. De verhoging van de salarissen en lonen en dientengevolge van de so ciale lasten heeft voor de slachthuis keuringsdienst en de reinigingsdienst een niet onbelangrijke stijging van het nadelig saldo tengevolge. Verder (Zie slot pag. 2 kol. 4) het erover eens waren dat de verde diging van de eilandjes Quemoy en Matsoe „nauw samenhangt" met de defensie van Formosa en" dat het bombardement van Quemoy, dat de communisten hervat hebben op de dag dat Dulles in Taipeh arriveerde, geen verwijdering tussen de Ameri kanen en de nationalisten tot gevolg heeft gehad. De waarnemers merken voorts op, dat Dulles in beginsel het recht van de nationalisten om de eilanden voor de kust te verdedigen heeft erkend. De Ver. Staten hebben indertijd be loofd dat zij zullen helpen als For mosa of de Pescadoren aangevallen worden doch wat zij zullen doen bij een communistische aanval op Que moy en Matsoe is nooit duidelijk gezegd. DuUes zou Tsjang meer Ameri kaanse militaire voorraden heb ben beloofd in ruil voor de ver zekering dat de nationalisten het communistische vaste land niet zullen aanvallen. Zij zouden het erover eens zijn, dat de nationa listen met de middelen waarover zij nu beschikken geen kans heb ben om communistisch-China te veroveren, tenzij er grote opstan den op het vasteland zouden uit breken. Naar gisteravond uit welingelichte Amerikaanse bron werd vernomen is tijdens de besprekingen tussen Dulles en Tsjang het besluit genomen om 15.000 tot 20.000 man nationalis- tisch-Chinese troepen geleidelijk te rug te trekken van de eilanden voor de Chinese kust-, die in handen van de nationalisten zijn. VEEL BEWOLKING Veel bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 25 oktober Zon op 7.21 onder 17.27 Maan op 16.36 onder 4.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1