In Tokio ontstonden bij tempels levendige vermaakcentra Kijk hem eens. hij kijkt met zijn neus! OPPOSITIE IN WASHINGTON TEGEN STEM VAN AMERIKA PUURT STURM ontvoerd inde stratosfeer PR0VINC1 ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 TALRIJKE RIVIERTJES EN GRACHTEN Ondanks westerse inslag gaan vele vrouwen nog gekleed in kimono minuten van deze gewijde, Japanse plek stortte zich het verkeer in woeste stromen door de straten, flits ten verkeerslichten aan en uit en loeide een leger claxons. (Van een onzer verslaggevers) TOKIO, is een enerverende, jachtende wereldstad, die doorsne den wordt door 170 rivieren, riviertjes en grachten en waar de parken bij lange na niet voldoende zijn om voor de ruim acht eneenhalf miljoen bewoners als oase te dienen in de huizen- woestijn. In sommige gevallen, zoals in het Ueno-park, zijn deze plaatsen veranderd in reusachtige vermaakcentra Japanse Coney Islands met permanente achtbanen en andere kermisvermakelijkheden. Men vindt deze gemechaniseerde pret ook in het Asakusapark, op nauwelijks een steenworp afstand van de Kannonsama, een Boeddhistische tempel gewijd aan Kannon, waar dagelijks dui zenden de hoge trappen beklimmen om voor het altaar de ge nade van hun God Kannon af te smeken. De tempel behoort tot de Shokannon sekte en bevat een gouden afbeelding van de godheid, die niet groter is dan een duim en volgens de legende door een visserman in zijn netten is ge vonden in de Sumida-rivier. Het kist je, waarin het gouden beeldje wordt bewaard,is sinds eeuwen niet open geweest. Rond deze heilige plaats is in de loop der tijd een levendig ver- maakcentrum ontstaan, waar men naast moderne attracties ook nog de fakir kan aantreffen en waar non derden winkeltjes de Nakamise, de voornaamste toegangsweg tot de tempel, omzomen. Op ons heeft dit brokje Tokio een onvergetelijke indruk gemaakt. We hebben er een paar uur van onze schaarse tijd besteed. We hebben ge zwalkt langs de winkeltjes en onder de kunstboompjes met him hardroze papieren bladeren. We stonden in een dikke haag toeschouwers te kijken naar een fakir, die zijn kunst met razendsnelle, harde keelklanken aan prees en om de spanning erin te houden af en toe een straattegel op zijn voorhoofd aan scherven sloeg, we beklommen de trappen van de Kannon-tempel, waar honderden ge lovigen in gebogen houding stonden te bidden en met een brede zwaai hun muntstukjes in een onderaards gewelf lieten rinkelen en we wan delden langs bedelaars met afgescho ten armen en benen. Moeders in ki mono met hun kinderen op de rug gebonden wasten zich met de rook van schroeiende wierookkaarsen en een Boeddhistisch priester met kaal geschoren hoofd en gekleed in een eenvoudige, bruine pij hielp ons aan een foldertje over zijn sekte. We hebben er uren zoet gebracht. Gezworven door de zijstraatjes, langs de vodderapers, die in de schaduw van een muur lagen te slapen, langs moeders, die in de deuropening hun kind de borst gaven en langs koopvrouwen, die de beroemde miniatuurboompjes te koop aanboden. Over stille binnenplaatsen, waar twee oude vrouwtjes lange tijd ge bogen voor een groot Boeddahbeeld stonden en door een overdekte pas sage met honderden winkels verlieten we het Asakusapark. Nauwelijks vijf Van de 8.638.635 inwoners van Tokio (in 1975 zullen het er 14 miljoen zijn) behoren er slechts 150 tot de Nederlandse kolonie. Een verloren groepje in een mil joenenstad, dat misschien juist door zijn geringe omvang on derling levendig contact onder houdt. Iedere woensdag hebben de mannen een etentje en elke maand komen de Nederlandse vrouwen bij elkaar. Behalve deze vaste bijeenkomsten zijn er ook nog bridge-drives en natuurlijk zijn er onder de 150 Nederlanders intieme vrienden ontstaan, die elkaar nog wel vaker ontmoeten. Het K.L.M.-personeel vormt in de Nederlandse kolonie de grootste groep, dan zijn er nog personeels leden van de ambassade, bank- employees en Philips- en Shell- mensen. Met enkelen van hen heb ben we een gesprekje gehad, waaruit onmiddellijk viel af te leiden, dat ze het wonen in de grootste stad van de wereld zeer ambiëren, maar dat diezelfde stad voor de Nederlanders ontzaglijk duur is. Japan telt vele heilige plaatsen met prachtig gebeeldhouwde tem pels en toegangspoorten. De foto toont de Yomei-Monpoort, die toegang geeft tot het heiligdom van Toshogu in NikJco. Advertentie Neem iedere dag de kleine dosis KBOSCHEN en drtif so die Rhetunatiek uit üw ledemsten. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige in vloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen onder vindt. Naarmate het bloed wordt vrij gemaakt van die pijnverwekkende on reinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Tokio mag dan een sterk westerse inslag hebben, men ziet er in de straten nog talloze vrouwen, ge kleed in kimono, op de typische houten sandalen lopen. Een inte rieur van een winkel, waar het Japanse schoeisel en niet te ver geten de parasols worden ver kocht. Fridor Handelmaatschappij opgericht in Den Haag Door de heer W. R. Wright, wonen de in Australië en de heer S. H. den Otter te Den Haag, is opgericht de Fridor Handelsmaatschappij (Fri dor Trading Company) N.V. te Den Haag. De vennootschap heeft ten doel het aan- en verkopen, alsmede het importeren en exporteren van elektrische- en mechanische appara ten, het vertegenwoordigen van bin nen- en buitenlandse fabrieken en handelaren, het drijven van agen tuur- en commissiehandel en het ont vangen van goederen in depot of consignatie, enz. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt 500.000 ver deeld in 500 aandelen, elk groot 1000 waarvan geplaatst 100 aan delen. De beide oprichters nemen resp. deel voor 99 aandelen en voor 1 aandeel, die in contanten zijn vol gestort. Directeur is de heer M. du Jour te Den Haag, commissarissen zijn de beide oprichters. Joy-riding juridisch niet mogelijk op privé terrein De strafkamer van de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag heeft dinsdag in een principiële uitspraak- beslist, dat joy-riding op particulier terrein een juridische onmogelijkheid Is. Volgens de wegenverkeerswet kan joy-riding namelijk alleen gepleegd wórden op de openbare weg. Overeen komstig het standpunt van de officier van justitie sprak de rechtbank drie Loosduinse jongelui vrij van poging tot joy-riding. Zij hadden op 31 aug. een garage opengebroken te Loos duinen en zonder succes geprobeerd met de daarin gestald staande auto te gaan rijden. Van de primair ten laste gelegde poging tot diefstal, welke de officier van justitie wel bewezen acht te, werden de jongelui op feitelijke gronden vrijgesproken, aangezienzij kennelijk alleen de bedoeling hadden gehad een eindje met de auto te gaan rijden. Baggermolen stuitte bij Velser brug op landmijnen Bij het weggraven van de grond voor de verbreding van het Noordzeeka naal bij de pijlers van de gesloopte Velser spoorbrug, heeft de bagger molen „Rhea" van de Amsterdamse Ballast Maatschappij een aantal landmijnen opgebaggerd. De mijnen zijn naar men vermoedt in de oorlogsjaren aan de voet van de spoorbrug op de dijk aan de noor delijke oever van het kanaal gelegd. De vondst van de landmijnen heeft de taak van de bemanning van de „Rhea" zeer moeilijk gemaakt. Er moet thans nauwkeurig toezicht worden gehouden op het uit het Noodzeekanaal gebaggerde zand. Dit zand wordt in vijftig meter lange baggerbakken naar Krommenie ge bracht, waar het wordt opgespoten op de voor woningbouw bestemde terreinen. Ook te Krommenie is het toezicht verscherpt. Drs. Van der Beugel houdt lezingen in Amerika E. H. va secretaris van zal in november een bezoek aan de Verenigde Staten brengen voor het houden van een aantal lezingen. De heer Van der Beugel zal op 8 no vember via New York naar de west kust van de Ver. Staten vliegen, waar hij op 13 november te Los An gels op een lunch, georganiseerd door de Kamer van Koophandel en „Foreign Trade Association", het woord zal voeren. Op 14 november spreekt de staatssecretaris op een lunch van de Commonwealth Club te San Francisco en op 17 november op een avondbijeenkomst van de Mile High Club te Denver. Vervolgens vliegt de heer Van der Beugel terug naar New York waar hij 20 novem ber voor de Nederlandse Kamer van Koophandel en 25 november voor de Foreign Police Association zal spre ken. Tussen deze data is een kort bezoek aan Washington ingelast. Kunnen we nog duidelijker aantonen dat 2 van de 3 Nederlanders wèl goed uit hun ogen kijken als ze een balpen kopen? Ze vragen een BIC, en ze krijgen een BIC - de beste balpen! Maar HIJ, nummer 3 - die kijkt niet, die neemt maar wat. Erg onverstandig. Want BIC, de échte BIC met schokbreker is de soepelste balpen - voor een goed, persoonlijk hand schrift en... de voordeligste balpen die u kunt kopen let op: de naam BIC staat op de schacht Vraag altijd de échte BIC en kijk liever twéé keer! „RUSSEN VORMEN EEN MINDERHEID" Uitzendingen niet alleen in het Russisch (Van een speciale correspondent) De „Stem van Amerika", een der grootste propaganda-onder- nemingen ter wereld, is het middelpunt geworden van poli tieke debatten. Het gaat om de vraag in welke taal naar de Sowjet-Unie moet worden uit gezonden. Tegen het plan om de voor het Sowjet-rijk bestemde uitzendingen alleen nog in het Russisch en Engels te brengen, heeft Michael A, Feigham, lid van de commissie voor buiten landse zaken van het congres, het volgende argument te berde gebracht. „De mensen die niet de Russische nationaliteit heb ben, in het Russisch toe te spre ken kan slechts dit resultaat hebben: zij zullen denken, dat wij hen als Russen beschouwen, hun bezette landen zien als rechtmatig Russisch bezit en daarmee hun recht op zelfbe stemming verloochenen". Feigham werd tot een uitvoerig debat gedwongen, toen de directeur van de „Stem van Amerika", George Allen, verklaarde: „De Britse B.B.C. zendt alleen nog in het Russisch uit. Ik zie geen reden, waarom wij ons daar niet bij zouden aansluiten". Bovendien, zei hij, werd de „Stem van Amerika" toch door de Russen gestoord... Latei werden rapporten bekend, volgens welke de beperking van het Ameri kaanse programma tot Engels en Russisch reeds een uitgemaakte zaak was. Feigham kwam hier in de commissie tegenop: „De Russen vormen met ne gentig miljoen een minderheid In het (Advertentie) Glanzende woning, heerlijke geur! Met Ca-va-seul wrijfwas gaan vloeren en meubeltjes heerlijk glanzen en alles ruikt zo „schoon"! Ensilicone maakt waterafstotend! En D.D.T. doodt houtworm! 58 ct. Sowjet-Russische rijk. Denken we soms, dat zij juist tegen het Kremlin in opstand komen? In de geschiede nis van de laatste veertig jaar is er geen enkele gebeurtenis geweest, die erop duldde, dat er een Russische op positie tegen het bolsjewistische regi me bestond". Wat het parlementslid Feigham daar na zei, moet ziln toehoorders onge twijfeld verrast hebben, want zijn me ning is in de Verenigde Staten niet zeer verbreid: „Hoe kunnen wij van mensen, die in hun geschiedenis nooit ervaren hebben, wat menselijke vrij heid is, verwachten, dat zij voor iets strijden, waar zij niets van wete^ ~n dat voor hen geen praktische bet nis heeft? Hun levensstandaard is ter dan tijdens het Tsaristische tijd perk. Hoe kunnen wij verwachten, dat zijn tegen een regime vechten, dat hun dagelijks één broodkorst méér geeft dan het voorgaande?" „De meerderheid van de Sowjetbevol- king bestaat uit niet-Russen. Dat zijn 115 miljoen mensen, die de Russische terreur uit de Tsarentijd evenzeer kennen als de „zegeningen van de vrijheid". De huidige overheersing on der de banier van het communisme maakt voor hen niet zoveel verschil met de knoet van de Tsaar". Volgens Feigham zouden de uit zendingen van de „Stem van Ame rika" gehouden moeten worden in de taal van de Baltische staten, van de Oekraïne, van Usbeskistan met 30 miljoen Moslems en van Bjelo-Rusland en zij zouden niet, zoals kortgeleden gebeurde, Ingekrompen moeten worden, maar juist uitgebreid. Tegenover het argument, dat in de Sowjet- Unie iedereen, die wat betekende, Russisch verstaat, stelde Feigham: „Wanneer wij alleen nog Russisch spreken, zullen de op bevrijding wachtende onderdrukte volken hun hoop op steun van de vrije wereld opgeven". 1003. Als gold het de sim pele voorbereiding tot een gezellige boswandeling, zo droog en rustig legde Xitos de anderen zijn plan voor Maar in feite was het zó geraffineerd van opzet, dat een guerilla-generaal er eer mee zou hebben ingelegd „Aan de voet van deze rot sen bevinden zich enkele diepe grotten", vertelde de groene man, „waar de mu nitie en dergelijke voor de slagvloot ligt opgeslagen Tussen de grotten en het veld wordt de verbinding onderhouden door zoge naamde voorraadwagens, die meestal een bemanning van twee of drie koppen hebben. Op een der smalle bospaden overvallen we zo'n wagen, rijden er doodkalm het veld mee op naar de Onyx en klimmen aan boord. De Inhoud van de wagen nemen we mee en deponeren die op de magneetinstallatie, voordat die ons te pakken krijgt en terugtrekt. Verder zullen we wel zien". Ja zeker! Verder zullen we wel zien! Was net alvast maar zo ver! Mare en Storm knipperden eens even met de ogen, doch na een korte aarzeling moesten zij wel hun instemming betuigen, daar geen van beiden een beter voorstel kon doen. Daarom werd maar meteen de daad bij het woord gevoegd en zochten zij, zoveel mogelijk tussen don kere en begroeide rotskloven, teneinde niet door de observatieposten gezien te worden, een weg naar beneden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8