Besprekingen over Vrijhandelszone dreigen spaak te lopen VenkcJk LEZERS SCHRIJVEN INDONESIËR STAL UIT BRIEVEN BANKBILJETTEN KLM1 uit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBK.l 1958 NEDERLAND WAS EENZAAM PLEITBEZORGER Praatte De Gaulle Adenauer om In Chateau de Ia Muette, het Parijse hoofdkwartier van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking, worden vandaag de onder handelingen over de vorming van een heel West-Europa omvattende vrijhandelszone voortgezet. Zij be ginnen in een duidelijk pessimisti sche stemming en reeds bij voorbaat zijn de deskundigen van Muette het er over eens, dat het niet meer mo gelijk zal blijken op 1 januari aan staande de Vrijhandelszone tegelijk met de Europese Economische Ge meenschap in werking te doen tre den. Deze gelijktijdigheid, nodig ge acht om een economische scheidings lijn dwars door West-Europa te voor komen, heeft steeds gegolden als een van de eerste doeleinden van de twee jaar geleden begonnen bespre kingen. De onderhandelingen tussen de zes landen der E.E.G., die als een geheel optreden, en de negen ove rige Westeuropese landen onder leiding van Groot-Brittannië zul len zich In deze nieuwe samen komst baseren op een document, dat door de zes landen na moei zame besprekingen is opgesteld en dat geldt als de gemeenschap pelijke verlanglijst van de zich nauw aaneensluitende gemeenschap der zes. Het is geen geheim ge bleven, dat dit gemeenschappelij ke standpunt in hoofdzaak de op vattingen weerspiegelt van de Fransen, die zeer huiverig staan tegenover de gedachte van een zich buiten de groep der zes lan den uitstrekkende zone van vrije handel. Franse ondernemerskringen hebben zich tegen zulk een uitbreiding van de concurrentie tot het uiterste ver zet en het Franse officiële standpunt heeft daarin de weerslag ondervon den. Dat Frankrijk kans heeft ge zien zijn stempel te drukken op het onlangs te Brussel geformuleerde ge meenschappelijke standpunt der zes landen, wordt in ingewijde kringen te Parijs voornamelijk toegeschreven aan de invloed, die de Franse pre mier De Gaulle op zijn Duitse colle ga Adenauer heeft weten uit te oefe nen. Na het persoonlijk contact tus sen deze belde staatslieden is er im mers een duidelijke omzwenking in de houding der Duitse onderhande laars geweest. Zij hebben de Franse eisen van een sectorsgewijze invoe ren van de Vrijhandelszone en van een behoud van het nationale veto recht tenslotte aanvaard en zich neergelegd bij de eisen van bescher mende maatregelen, alhoewel die lijnrecht tegen de economische doc trine van professor Erhard, de Duit se minister van economische zaken, ingaat. Kennelijk zijn in het Duitse standpunt de politieke overwegingen gaan prevaleren, zo menen ingewij den te Parijs. Hoegenaamd geen kansen op vergelijk. In Nederlandse kringen te Parijs wordt onomwonden toegegeven, dat men over deze ontwikkeling, die nu dreigt de onderhandelingen te doen spaak lopen, weinig gelukkig Is. Men verwijst naar de recente duidelijke verklaringen van de Nederlandse on derhandelaar, staatssecretaris drs. E. H. van der Beugel, volgens welke de Nederlandse regering oprecht het tot stand komen van de Vrijhandelszone wenst en deze beschouwt als een test voor de richting welke het economi sche beleid van de gemeenschap der zes zal Inslaan. Men betreurt het dat de Nederlandse stem in het kapittel der zes niet kon voorkomen, dat een gemeenschapsstandpunt werd gefor muleerd, dat hoegenaamd geen kan sen op een vergelijk met de negen overige landen biedt. Dat Engeland en zijn vrienden b.v. de verlangde unanimiteit der beslis singen van de instellingen van een Vrijhandelszone zouden aanvaarden wordt hoogst onwaarschijnlijk ge noemd. Ingewijden noemen het ech ter duidelijk, dat Nederland in de kring der zes een eenzaam pleitbe zorger voor het plan der Vrijhandels zone is geweest, sedert de Duitse de legatie haar politieke zwenking heeft Advertentie De Engelse Standard fabriek heeft de Italiaanse ontwerper Michelotti aan getrokken voor haar nieuwe modél len. De nieuwe Standard Vanguard heeft dan ook een merkbare Italiaan se invloed ondergaan. Foto bovende nieuwe Standard Van guard; foto onder: de nieuwe stan dard Vanguardcombinatie-wagen. BAKT DE ÉCHTE. •OUDERWETSE'SPECUIAAS gemaakt. Italië heeft immers steeds tegen het Franse standpunt aange leund en de zuidelijke vleugel van de Benelux is ook nu weer bevatte lijk gebleken voor de protectionisti sche neigino- die van Parijs uit straalt. Het gemeenschappelijke memoran dum van de zes E.E.G.-landen in zake hun standpunt tegenover de voorgestelde Vrijhandelszone, dat door het comlté-Maudling zal worden bestudeerd, geeft, naar van de zijde van de commissie der E.E.G. wordt verklaard, aan de oppervlakte politieke overeen stemming te zien, waarachter ech ter grote meningsverschillen schuil eaan. Mochten de onderhandelingen te Pa rijs de volgende week in een impas se geraken, dan verwacht men een toenemend aandringen op een ingrij pende wijziging In de wijze, waarop de onderhandelingen over de Vrij handelszone worden -evoerd. De Engelsman Maudling zei woens dag bij zijn aankomst te Parijs, dat naar zijn mening nog voor het einde van dit jaar overeenstemming kan worden bereikt over de voornaamste beginselen van een Europese Vrij handelszone. Aantal schilderspatroons liep met circa 4(100 terug De Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons St.-Lucas houdt, mede ter viering van het 40- Jarig bestaan van de afdeling Nijme gen, een tweedaags congres te Nij megen. De bondsvoorzitter, de heer H. Kok üit Eindhoven, betreurde het in zijn dinsdag gehouden rede, dat 'jongere vakgenoten zich zo weinig genegen tonen zich In de nieuwe stadswijken te vestigen. Het aantal schilderspa troons In Nederland is in enkele ja ren met ongeveer 4000 teruggelopen. Hoge lasten in de bedrijven, minder sociale zekerheid en de vele belastin gen weerhouden vele jongeren om zich zelfs In de bedrijven van de va ders te vestigen. Spreker zou het al een uitkomst achten wanneer de om zetbelasting zou worden terugge bracht tot de bron en wanneer de Inkomstenbelasting bij investeringen verlicht zou worden. Ziekenfonds contra specialisten. Middels de pers namen wij kennis van enkele mededelingen, gedeeltelijk rechtstreeks van het Ziekenfonds Walcheren afkomstig, omtrent de moeilijkheden die zijn gerezen tussen dit ziekenfonds en twee specialisten. Het is voor de buitenstaander uiter aard niet mogelijk in deze betreu renswaardige aangelegenheid een Oordeel te vellen en het kan dan ook slechts van wijs beleid getuigen zich daarvan te onthouden. Wel staat het ons volkomen vrij on ze zorg uit te spreken over het feit dat er bij de gerezen moeilijkheden een groep mensen betrokken ls die, onder de gegeven omstandigheden, in de positie dreigen te komen van de „vergeten groep". Bedoeld wordt de patiënten van de bij het conflict be trokken specialisten. In het bijzonder onder deze patiënten vindt men veel mensen met een zeer sterke binding aan de Tien behande lende medicus. Een opwekkend woord (Advertentie) Van Nelle bestellen een klop op de schouder of een kort bezoek van de vertrouwde arts kan voor )>en dip ,.i£. geestelijke moeilijk heden verkeren reeds een wonder baarlijk geruststellende invloed heb ben. Wie dit betwijfelt overtuige zich, zo mogelijk, maar eens ter plaatse in de beide ziekenhuizen te Vlissingen. Uitgaande van het standpunt dat het ziekenfonds is van en voor de verze kerden, mag verwacht worden dat het bestuur als zijn primaire taak ziet de zo volmaakt mogelijke ver zorging van de belangen van de bij het fonds aangesloten leden. Uit hetgeen ons bekend werd kan men moeilijk de indruk krijgen dat het bestuur zich van deze primaire taak voldoende rekenschap heeft ge- feven. Immers, wij lazen dat bepaal- e specialisten van elders tijdelijk zijn aangewezen om de opengevallen plaatsen zo goed mogelijk te vervul len. Dus straks, na deze tijdelijke voorzieningen, een definitieve, het geen vermoedelijk zal betekenen nog maals verwisseling van behandelende specialisten. Is nu het bestuur van het ziekenfonds zonder meer overtuigd dat door deze gang vhn zaken de behandeling van vele patiënten niet ernstig zal wor den geschaad? Is het er eerlijk van overtuigd dat de plaatsvervangers uit de beschikbare gegevens voldoende zullen kunnèn putten om de opengevallen plaatsen volwaardig te kunnen bezetten? Het lijkt weinig aannemelijk dat het antwoord op deze vragen zonder voorbehoud bevestigend zal kunnen zijn. Indien dit vermoeden juist zou blij ken te zijn. dan rijst de vraag waar om of in deze zo overhaast moest worden opgetreden. Waarom of niet de samenwerking met de beide spe cialisten kon worden gecontinueerd totdat een volwaardige verzorging van de patiënten gewaarborgd was? Achtte het bestuur het minder ver antwoord om bv. de uitspraak van de Ziekenfonds Raad af te wachten dan de belangen van de aan zijn zorgen toevertrouwde patiënten in ernstige mate in gevaar te brengen? Welk overwegend bezwaar kon er bestaan tegen uitstel van de datum van opzegging tot een uitspraak van een onpartijdig lichaam zou zijn ge daan? Hoe dieper men over al deze vragen nadenkt, hoe meer men het wel zeer onbevredigende gevoel krijgt dat het bestuur van het 'Ziekenfonds Walche ren tekort schoot in zijn taak, de hem toevertrouwde belangen van een groep aangeslotenen, op een zo goed mogelijke wijze te behartigen. Vlissingen. Een niet belanghebbende. Slechte wegen in Middelburg Zeer veel ls er al geklaagd over het zeer slechte wegdek van de Noordweg te Middelburg en verbetering is drin gend noodzakelijk. Te meer daar deze weg, naast de uitvalsweg een druk be reden straat ls van en naar de richting Domburg, zou dit toch wel eens de aandacht van het geacht gemeente bestuur van Middelburg verdienen. Daar het hier geen geval van duur materiaal, doch alleen opnieuw be strating betreft zouden deze betrek kelijk geringe kosten te allen tijde verantwoord zijn en door de wegge bruikers zeer worden gewaardeerd. A. F. Verhulst, St.-Laurens. Bank Nederlandse Gemeenten geeft renlespaarbrieven uit De N.V. Bank voor Nederlandschc Gemeenten zal overgaan tot het verkrijgbaar stellen van rentespaar- brieven 1958 in stukken van f 1000, f 500 en f 100, tegen de koers van 100 pet, tot een zodanig totaal be drag als tot 28 november 1958 zal worden geplaatst, met dien verstan de, dat de verkoop voor die datum zal eindigen op de dag waarop een totaal bedrag van f 60 miljoen is geplaatst. De vennootschap behoudt zich voor dit bedrag te verhogen. De rente, ingaande 1 novehiber 1958 is begrepen in het aflossingsbedrag. De rentespaarbrieven 1958 zijn aflos baar op 1 juni 1974 tegen een koers van 200 procent. Houders kunnen aflossing vorderen per 1 april 1964 tegen een koers van 125 pet en per 1 april 1968 tegen een koers van 150 iet. De bank heeft het recht alle Jan nog uitstaande rentespaarbrie ven 1958 vervroegd af te lossen per 1 maart 1969 tegen een koers van 160 pet. De verkoop vangt aan op 30 oktober 1958. Het prospectus zal op 23 oktober verschijnen. DEZE WEEK REEDS UITSPRAAK Officier eiste slechts een lage straf Zowel de president en rechters als de officier van justitie toonden in een strafzaak tegen een 32-jarige Indo nesiër die gisteren voor de Amster damse rechtbank terecht heeft ge staan zoveel begrip voor de moeilijke positie, waarin de verdachte zich bij het plegen van zijn misdrijf bevond, dat de raadsman tenslotte geheel 'an een pleidooi afzag en er zich toe beperkte de rechtbank te vragen over een week uitspraak te doen in E laats van over 14 dagen, zoals ge- ruikelijk is. Verdachte's vrouw en twee kleine kinderen zullen begin november per boot naar Indonesië terugkeren en ter zitting was reeds de mogelijkheid besproken, dat men verdachte in de gelegenheid zou kunnen stellen zijn gezin te vergezellen. Dat zou alleen kunnen wanneer hij nog vóór het einde van deze maand in vrijheid komt. Het perspectief daartoe lijkt gunstig, want de president zei ten slotte: „het verzoek van de verde- Advertentie Van Nelle bestellen 1 Weer won Koeperman van Deslauriers. De dertiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen de titelhouder Marcel Deslauriers (Canada) en ir. Iser Koeper man (Rusland), die woensdag avond te Hengelo werd ge speeld, is na 64 zetten door Koeperman, die met zwart speelde, gewonnen. De Rus leidt thans met 16 tegen 10 punten. Engelse voetballers „speelden" met Russen. Britse 50-zege nog geflatteerd voor Russen. Göteborg ls gewroken! Volledig zelfs, want na het gelijke spel (22) en de nederlaag (01) waarmee Rusland de Engelse voetbalploeg in juni de weg naar de kwartfinales van het toernooi om het wereldkam pioenschap versperde, heeft Enge land woensdagmiddag ln Londen de overtuigende revanche genomen. Het is niet. zoals in Göteborg, een strijd geworden tussen twee gelijkwaardi ge teams. Neen, de meer dan 100.000 gelukkigen die een plaatsje in het Wembley stadion hadden kunnen ver overen hebben een herboren Engels team aan het werk gezien, een ploeg die met de Russen „gespeeld" heeft. Zelfs die 50 is nog geflatteerd voor de Russen. F.l.D.E.-landentoemooi. Nederland op tweede plaats in classificatiegroep A. Nederland staat na de elfde en laat ste ronde ln het F.I.D.E.-landentoer- nooi op de tweede plaats in classifi catiegroep A, met 28 punten en één afgebroken partij. Dit nadat Neder land van Frankrijk met 2-1 heeft gewonnen. De eerste plaats ln groep A wordt bezet door Hongarije met 31 punten. Rusland heeft de leiding in de flnalegroep, nadat de Russische ploeg de Zwitserse met 3% tegen punt heeft verslagen. Rusland heeft nu 34 y2 punt, daarna volgt Zuidslavië met 29 punten. diger wordt van de hand gewezen, we zullen vrijdag reeds uitspraak doen". Dit ondanks het feit, dat rechtbank en officier het gepleegde misdrijf bijzonder ernstig noemden. Ver dachte was als arbeidscontractant in het Centraal station werkzaam voor de P.T.T. en belast met het sor teren van brieven. Gedurende mei, juni en juli nam hij in totaal naar eigen schatting 100 brieven weg, waaruit hij bankbiljetten stad. Zeer in tegenstelling tot Nederlandse P.T. T.-ambtenaren, die zich aan dit delict ook wel schuldig hebben gemaakt, sloot hij de brieven daarna weer dicht en zorgde voor verdere nor male verzending. Hij liep begin au gustus in een val, die ae recherche had opgesteld. Volgens een Nederlandse dominee, die als getuige verscheen, was verdachte een gewetensvol man, die slechts voor de verleiding was bezweken, omdat hij zijn gezin ten gronde zag gaan. Zijn verblijfsvergunning zal nu wel niet meer kunnen worden ver lengd. Er is voor passagegelden voor de terugreis naar Indonesië gezorgd. Op een desbetreffende vraag van de president antwoordde de dominee, dat er geen reden tot bezorgdheid ls over het lot van verdachte bij zijn aan komst In Indonesië. De officier van justitie meende een lage straf te moeten eisen, hoewel hij er bij zelde, dat dit uit een oogpunt van generale preven tie verkeerd is. Hij requireerde 6 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. (Advertentie) Van Nelle bestellen Alexander Cussons, directeur van een onderneming, heeft zijn advocaat opdracht gegeven, stappen te doen om tc bereiken, dat de leiders van de jongste staking bij de BOAC ge rechtelijk vervolgd worden wegens „het verlies van tijd, geld en zake lijke afspraken", dat de staking Cussons heeft gekost. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Erich Koch, de vroegere Nazi-rijks commissaris, staat in Warschau te recht. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 72.000 mensen, onder wie IS.000 vrouwen en 20.000 kinderen. Koch werd in 1950 door de Engelsen aan Polen uitge leverd. Het proces moest steeds uit gesteld' worden, vanwege Kochs slechte gezondheid. De foto laat Erich Koch in de beklaagdenbank zien. (Advertentie) Van Nelle bestellen Visserij-inspectievaartuig voor Waddenzee Het ministerie van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft aan de machinefabriek H. Zwart te IJmuiden opdracht gegeven tot de bouw van een visserij-Inspectievaar tuig voor de Waddenzee. De plannen voor de bouw van dit schip bestonden reeds vier Jaar. Het verlenen van de definitieve opdracht werd echter telkens opnieuw uitge steld daar de plannen een aantal ma len gewijzigd moesten worden in ver band met de steeds hogere eisen, die men aan het vaartuig moest stellen. Hierdoor werden de bouwkosten ho ger en moesten begrotingswijzigin gen worden aangebracht. Thans is besloten dat de totale bouwkosten, van het inspectievaartuig niet hoger mo gen zijn dan 200.000 gulden. Het schip zal worden gebouwd, onder toe zicht van de rijksvaartuigendienst. De hoofdkassier van de spaarbank ln Bonn ls gearresteerd wegens verdulste- ring van 570.000 markt. De 44-jarlge kas sier heeft twee jaar geleden aan een voormalige gemeentefunctionaris deze som ter hand gesteld, nadat de man hem had voorgespiegeld dat er goede winst te maken viel ln handel het Oost- dultse firma's. De functionaris had het geld echter aan speeltafels ln West- dultse casino's verloren. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK crew, "x\ew ew.. scnrijvcn Bijstand-finale voor radio De finale van de actie bijstand zal op de avond van de 31ste oktober wor den gevierd met een feest in het Kurhaus te Schevenlngen. Enige hon derden bejaarden, die op deze dag Ja rig zijn, zullen het publiek vormen. In samenwerking met AVRO, VARA en V-P.R.O. zal de K.R.O. een radio- uitzending verzorgen van dit feest. Enkele bejaarden zullen de notaris helpen bij het trekken van het lot, waarop de premie valt, de volledige inrichting van een der vijf woonhui zen, die de hoofdprijs vormen. Enke le andere aanwezigen zullen deelne men aan een soort quiz. Terwijl tele fonisch contact wordt gezocht met de hoofdprijswinnaars, zal verbinding tot stand worden gebracht met thea ter Carré ln Amsterdam voor een bij drage aan dit programma van de da mes Snip en Snap. Kees Schilperoort verleent zijn mede werking in de K.R.O.'-studio, waar op dat ogenblik juist de opname voor „Tierelantijnen" aan de gang is. An dere medewerkenden aan deze avond zijn Christine Spierenburg, Henk Do- rel, Cees de Lange, Alex de Haas, Guus Jansen, het koor van de Vugh- ter jeugdcentrale en het Metropole Orkest. Op deze avond zal ook de op brengst van de bijstandactie worden bekendgemaakt. Frans trio voor K.R.O. In het zaterdagavondprogramma van de K.R.O. vindt men behalve de ge bruikelijke programmaonderdelen „Blijf er niet voor thuis" en de quiz van Jan Blaaser een nieuw inspecteur Lund Mysterie (inspecteur Lund en het vermoorde rondje). Als buiten landse gasten treden op het Franse pantomime-trio „Le Trots Horaces". VRIJDAG 24 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m T4S kc/s. T.00—24 00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-berichten. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 800 Nws. 815 Gewijde muz. 9 00 Voor de zie ken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9-40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Programma voor oude re luisteraars. 12.00 Sopr. en piano. 12 30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Meisjes koor. 12 53 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mu- sette-ens. en solist. 13.40 Gram. 1405 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en solist. 15.15 Voordr. 15 35 Blaasork, 16.00 Het planten en verplanten van heesters in de tuin, caus. 16.15 Gram. 16.25 Pianore cital. 17.00 Voordr. 17-20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accord, muz. 18.20 De hangmat. 1850 Regeringsultz.: Het schriftelijk onderwijs door E. A. Schllttenhelm, van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 19.00 Nws- en weerber. 19.10 Sopr. en gitaar. 19.30 Radiokrant. 19 55 Op de man af. 20-00 Gram. 20.30 Ork. conc. 21,50 Kunstkron. 22 10 Sport. 22.15 Metropole ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoon heid. 23.40—24 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23-00—24.00 VARA. VARA: 700 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbljtclub. 9 00 Gym. voor de vrouw. 9 10 Gram. 9 40 School radio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10 05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Strljkkwart. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsultz Landb.rubr.: Wij bezoe ken de Zuidlaarder markt. 12,30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prog nose, 12.30 Pianospel. 13,00 Nws. 13.15 Me- ded, en gram. 13 25 Dansorkest. 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en plano. 14.25 Boekbespr. 14.45 Carillonspel. 15.00 Ge- var. programma, 15.50 Gram. VARA: ïfi.oo Muzlekrevue. 16.30 Voor de zieken, 17.00 Voor de Jeugd. 17 30 Tango-ork. 17.55 Act, 18.00 Nws. 18.15 Pol. oaus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de Jeugd. 19.10 Jazz. VPRO: 1930 Nws. 19.35 Het platteland nu. gesprek. 19 50 Nederland voor de wereld, rep, 20.00 Ork. conc. VARA: 21.00 Villa Sldonia, hoorspel. 21.20 Strijkork. 21.45 Licht en donker, klankbeeld. 22.10 Musette-ork. en soliste. 22.25 Bultenl- weekoverz. VPRO: 22 40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23.15—24.00 Muzikale caus. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Filmprogramma. 21.00—2185 Eurovisie: Rep. feestconc. v. d. Dag der Verenigde Naties te Parijs. (Advertentie) Van Nelle bestellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6