Honderdtal werken uit collectie Regnault bracht ƒ950.000 op ALGERIJNSE REBELLEN VRAGEN WELLICHT VRIJWILLIGERS MINDSZENTY NIET NAAR ROME DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 INTERNE TELEVISIE IN ART1 ET AMIC1TIAE Woensdag is men in ..Arti et Ami- citiae" te Amsterdam begonnen met het vetten van de collectie Regnault. Set is de grootste veiling van moder ne kunst in ons land sedert dertig jaar. Foto boven: een overzicht van het veilen. Foto onder: Door de over weldigende belangstelling heeft men in andere zalen televisietoestellen geplaatst, zodat een ieder de veiling kan volgen. Prins Bernhard pleit voor vrijhandelsgebied Aan het jaarlijkse diner van de inter nationale kamer van koophandel te Londen heeft prins Bernhard gister avond gesproken over. de Europese samenwerking. Een van de dringend ste vraagstukken van deze Europese samenwerking is, zo zei liij, dat van het vrijhandelsgebied, waarvoor vooral in het verenigd koninkrijk, het land dat het initiatief voor be sprekingen daarover nam, zeer grote belangstelling bestaat. De prins gaf in verband daarmede een korte uit eenzetting van het Nederlandse standpunt ten aanzien van dit vrij handelsgebied. Het antwoord op de vraag, waarom prins Bernhard zoveel vertrouwen stelt in het vrijhandelsgebied en waarom dit vrijhandelsgebied tot stand moet komen, is naar hij zeide eenvoudig, want de jongste ontwik kelingen in de wereldgeschiedenis ge ven op deze vragen voldoende ant woord. Weldra zullen de zes landen geleidelijk hun wederzijdse tariefmu ren verlagen, om ze op de lange duur geheel te doen verdwijnen. Deze ta rieven zullen echter voor de andere partners in de O.E.E.S. blijven gel den. Dit betekent dus, dat er voor het eerst in het bestaan van de organi satie een mogelijkheid tot discrimi natie zal zijn geschapen. Dit brengt natuurlijk het gevaar met zich. dat er opnieuw in Europa scheidingslij nen getrokken zullen worden en het is helaas zo. dat economische hinder palen kunnen leiden tot politieke ver deeldheid. Om dit gevaar af te wen den heeft Nederland zonder aarze len het Engelse voorstel tot instel ling van een vrijhandelsgebied ge steund. J. Olie ontslagen als adviseur Pensioenraad. Aan de heer J. Olie, wiskundig advi seur der Pensioenraad, is, om rede nen van algemeen belang, bij Ko ninklijk Besluit eervol ontslag ver leend per 1 februari. Minister Drees deelt dit mee in een brief aan de Eerste Kamer. Hij zegt daarin onder meer: „zoals door minister Struycken in antwoord op de interpellatie van prof. Hellema is toegezegd, is door een commissie, bestaande uit mr. J. Verdam, prof. dr. J. P. van Rooyen en prof. mr. D. Simons, een onderzoek ingesteld naar aanleiding van het voorstel van de Pensioenraad aan de heer J. Olie eervol ontslag te verlenen". ..Deze commissie", aldus dr. Drees. „is tot de cunclusie geltomen, dat, ondanks de persoonlijke bekwaam heden van de heer Olie, gezien de verstoring der verhoudingen, alsme de het ontbreken van enig uitzicht op een herstel der goede betrekkingen, het algemeen belang eist, dat aan de heer Olie, met toepassing van artikel 99 van het algemeen Rijks ambtenarenreglement eervol ontslag wordt verleend"/ „Als minister-president heb ik mij. evenals minister Struycken, met deze conclusie kunnen verenigen. Thans is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 februari aanstaande aan de heer J. Olie eervol ontslag verleend onder toekenning van het zogenaam de lange wachtgeld". Het Wereldgebeuren Naar ronde tafel? Zal het werkelijk komen tot een rónde tafel-gesprek over Cyprus, waarbij aartsbisschop Maka- rios. de geestelijke en wereldlijke leider van de Cyprioten, zelf present zal zijn? De aartsbisschop heeft er kennelijk genoeg van om te Athene te wonen in ballingschap en. wat nog belangrijker is: ongetwijfeld is hij ervan overtuigd, dat het wapenge weld op zijn eiland beëindigd moet worden. Nog steeds woedt er een strijd tussen de ondergrondse orga nisatie van Griekse Cyprioten „Eoka" en de Engelsen, en ook tus sen Turkse en Griekse Cyprioten. Onderling doen zich nu en dan ge welddadigheden voor. die niet zelden een dodelijke afloop hebben. Een an dere reden voor Makarios om te zin nen op een snellere oplossing dan te bereiken is bij voortzetting van de huidige politieke gedragslijn, is ge legen in het feit, dat de Engelsen, zonder zich te storen aan de Griek se tegenkanting, met ingang van 1 oktober jongstleden zijn begonnen met de uitvoering van hun jongste plan voor het eiland. Dit plan voor ziet onder meer in de benoeming van vertegenwoordigers der Griekse en Turkse regering, om de Britse gou verneur van deze kroonkolonie ter zijde te staan en in het bijeenroepen van afzonderlijke wetgevende ver- gaderingen voor de Griekse en voor de Turkse Cyprioten. (De Turken vormen een minderheid van ongeveer twintig procent der bevolking). Groot waren de spanningen die dit plan heeft doen ontstaan tussen het neen-zeggende Grie kenland enerzijds en Turkije en Groot-Brittannië aan de andere kant. Vandaar, dat de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags organisatie, de Belg Paul Henri Spaak, al van vóór 1 oktober af in de weer is om te voorkomen dat een werkelijke breuk ontstaat. In Parijs zijn onder auspiciën van de Navo ai verscheidene vergaderingen van re geringsvertegenwoordigers gehou den waar getracht is, de standpunten nader tot elkaar te brengen. Uit gangspunten van die gesprekken zijn voorstellen, die Spaak zelf na bezoe ken aan de betrokken regeringen heeft gedaan. Volgens Spaak moet Engeland tegemoet komen aan en kele Griekse bezwaren. Het kan bij voorbeeld besluiten om, in plaats van een Griekse en een Turkse regerings commissaris, in het bestuur van Cy prus, vertegenwoordigers van het Griekse en van het Turkse bevol kingsdeel te betrekken. Verder zou het zaak zijn, om de eigenlijke wetgevende arbeid voor Cyprus te reserveren voor een geza menlijk college van beide bevol kingsgroepen. Aartsbisschop Makarios, die zelf niet aan het overleg te Parijs heeft deelgenomen omdat de Engelsen hem nog steeds als een re bel en als een onruststoker beschou wen zonder zijn grote gezag bij de Cyprioten te erkennen, heeft in deze tijd van spanningen twee keer van zich doen horen. Op het eind van september liet hij weten, dat hij niet meer vasthoudt aan zijn eis dat Cyprus de kans moet krijgen, zich aan te sluiten bij Grie kenland. Hij is al tevreden als Cyprus na een bepaalde periode van zelfbestuur een onafhankelijke staat zou worden, die noch aan Turkije, noch aan Griekenland verbonden zou zijn. En dinsdag werd bekend, dat hij nog 'n „absoluut laatste concessie" wil doen. Hij is nu zelfs van de eis tot onmiddellijk zelfbestuur afge stapt en heeft zich bereid verklaard om het bemiddelingsvoorstel van Spaak als een voorlopige oplossing te aanvaarden. Voorwaarde is dat de Britse regering tevoren plechtig schriftelijk verklaart, dat Cyprus een volkomen onafhankelijk land zal wor den. Makarios heeft gezegd dat te zijner tijd te praten valt over mili taire bases voor buitenlandse strijd krachten op het eiland, een medede ling waarmee hij zich verzekert van de morele steun der Navo. Nu de leider der Griekse Cyprio ten dergelijke concessies doet, is het niet onwaarschijn lijk dat de Engelsen hem zullen uit nodigen om aan zo'n ronde tafel-con ferentie deel te nemen. Ondanks alle tegemoetkoming zal Makarios dan waarschijnlijk niet gebruik maken van het Engels, dat hij vloeiend heeft gespróken toen hij van 1946 tot 1948 sociologie studeerde aan de universiteit van Boston (V.S.) en te gelijk als zieleherder optrad voor Grieks-Orthodoxe gemeenten in Nw.- Engeland. Volgens zijn gewoonte in diplomatieke functie zal hij zich waarschijnlijk in het Grieks uitdruk ken, de door de meerderheid dei- Cyprische bevolking gesproken taal. die voor hem een soort symbool is van de noodzaak, de koloniale ban den los te maken. AARTSBISSCHOP MAKARIOS in het Grieks In de algelopen drie maanden zijn 21.000 Polen uit de Sowjet-Unie gerepa trieerd. In dezelfde periode hebben 37.080 mensen Polen verlaten. 34.416 van hen gingen naar Oost- en Westduitsland, 1004 gingen naar Israël, aldus is in War schau bekendgemaakt. Voor Modigliani's Portret van Luinia Czekowska f 220.000 geboden (Van onze speciale verslaggever) Een bedrag van 950.000 heeft de eerste dag de veiling opge bracht van de moderne kunstwerken uit de collectie van de in 1954 te Laren overleden industrieel en kunstverzamelaar P. A. Regnault. Honderddrie van de 216 aangeboden werken gin gen deze eerste dag in de volle en zeer hete bovenzalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam onder de hamer door. Nog niet de helft dus van de totale collectie, maar misschien wel een voor de internationale kunsthandel zeer waardevol deel, gezien het feit dat voor een karton van de in 1920 overleden Italiaanse schilder Amadeo Modigliani, getiteld: „Portret van madame Luinia Czekowska", de verrassende prijs van 220.000 werd gemaakt. De opbrengst van dit schilderwerk was binnens kamers heel voorzichtig getaxeerd op een ton. Vandaar dat de gevatte 73-jarige Franse veilingmeester maitre Al- phonse Bellier, die makelaar Paul Brandt assisteerde, het mocht inzet ten met een bedrag van 60.000. Zó rap schbten de biedingen met dui zenden guldens tegelijk de hoogte in, dat maitre Bellier de prijzen nog maar flitsend fluisterde. Slechts bij de grens der tienduizenden en ten laatste toen de som van 200.000 genoemd was, schoot de stem van de ze naar het heet beste veiling meester van Europa even uit. Doodstil was het in de eivolle zaal toen tenslotte op het bo'd van 220.000 van de rijzige, Londense kunsthandelaar Herbert Einstein neef van professor Albert Einstein de hamer viel. In de ochtendveiling had deze Lon- denaar zich ook reeds doen horen. Voor het „luttele" bedrag van 118.000, plus natuurlijk telkens de 10 procent veilingkosten, was hij in het bezit gekomen van Chagall's „Violoncelliste". En diens „Danseres met de waaier" verwierf hij voor de somma van 38.000. Voor wie een en ander bestemd was wilde hij niet los laten. „Privé bezit", was het enige commentaar, dat hij wilde geven. Maar daarmede toonde hij zich nog een van de meest mededeelzame gro ten uit deze aparte wereld. Subtiele knikjes Van de overige aankopen was het zelfs niet mogelijk te ontdekken wie de koper was. Met een subtiel hoofd knikje of een minimaal potloodge- baar tegen de lip verrieden zij maï- tre Bellier op het podium hun inte resse. Dat het surrealistische doek van Pablo Picasso getiteld: „Interi eur", dat getaxeerd was op een waar de van 125.000, voor 130.000 naar Parijs ging, hebben wij dan ook al leen'maar van horen zeggen. De men sen die het weten konden, wilden het bevestigen noch ontkennen. En zo was het ook met de andere kostbare doeken, die wij deze dag onder de hamer van makelaar Paul Brandt sr. zagen doorgaan. Voor 48.000 had de heer Paul Brandt Nieuwe man Slot van pag. 1 secretaris mag men gerust als zijn hoofdfunctie zien. En waarom zou een gepensioneerd burgemeester niet de „geschikte man kunnen zijn om het defensiebeleid voor een zeker deel mede te bepalen en dat deel po litiek aanvaardbaar maken voor het Nederlandse volk Destijds is bij de benoeming van ir. C. Staf tot minister van oory log ook nog al kritisch geschre ven over zijn deskundigheid. Hij was immers een landbouwexpert, die méér wist van ploegscharen dan van zwaarden. Toch heeft minister Staf tot op heden het ministerie van oor log met bekwaamheid geleid en over treft" het aantal van zijn politieke successen dat van zijn politieke te leurstellingen. Het kan zeer wel blijken, dat de nieuwe staatssecretaris soortgelijke politieke vaardigheden bezit en dan kan dat alleen reeds een toereiken de reden zijn om zijn benoeming aanvaardbaar te maken. Ook al zou men liever een jongere kracht en ie mand met wat meer militaire erva ring op deze post hebben gezien. mmoRD ELFJES. Een vertegenwoordiger van een aannemingsbedrijf, dat be last is met het afgraven van een heuvel naast de rolbaan voor straal- vliegtuigen die op het vliegveld Shan-1 non wordt aangelegd, heeft gezegd van het Ierse ministerie van indus- trie en handel opdracht gekregen te hebben, in elk geval de „Feeën- burcht" ongemoeid te laten. Deze „Feeënbureht" is een ronde verho ging, met sloten erom heen, die de top vormt van de eerder genoemde heuvel. Wanneer de 3.2 km lange rolbaan klaar zal zijn, zal de Feeënbureht, als gevolg van de ministeriële insitrüc- tie, een obstakel van 15 meter hoogte naast de rolbaan zijn. Frank Fahy, een boer uit de streek van Shannon, vertelde dat te mid dernacht „het wilde gezang en ge babbel van het kleine volkje" te ho ren is. Volgens Fahy heeft de platte landsbevolking een heilig ontzag voor de elven. Een functionaris van het vliegveld Shannon zei. dat het Ierse ministe rie van industrie en handel mis-1 schien aan elfen is gaan geloven zelf het laatste bod op „De schepen" van Redon, maar „De gekruisigde Christus" van dezelfde schilder kwam voor 30 mille, volgens zeggen in eigendom van een museum te Ant werpen. „De twee jonge vrouwen" van Jules Pascin gingen voor 44.000 in Amerikaanse handen over. Deftig jaar geleden werd het doek in Parijs voor een appel en een ei men beweert voor een goe de fles bourgogne verkocht. Na deze top- en andere scores wa ren er nog talloze minder spectacu laire stukken, die vaak voor prijzen van enkele honderden en soms ook enkele duizenden guldens van de hand gingen. Vijf van de erven Regnault, die deze collectie hebben laten veilen, woon den de verkoop bij. Eenmaal op de eerste dag namen zij deel aan het biedspel. Voor 10.000 kwam een van hen in het bezit van het doek van André Marchand getiteld „Le panier a la table noire". Op de voorste rij vlakbij het po dium zaten de kopstukken uit de internationale kunsthandel, en de museumdirecteuren. Ook jhr. Sandberg van het Stedelijk Mu- Proef-mobilisatie voor militairen met klein verlof In november zullen bij de alarm oefening „Carillon" enkele honderden militairen, die in de periode augus tusoktober van dit jaar met klein verlof zijn afgezwaaid, voor een paar dagen in werkelijke dienst worden teruggeroepen. Hoewel de dienstplichtige militairen feitelijk 22 maanden moeten dienen, kunnen zij reeds na 18 maanden met klein verlof gaan. Formeel blijven zij dan echter nog vier maanden ter be schikking van de minister. De mili tairen, die worden opgeroepen, zul len tijdig hiervan op de hoogte wor den gesteld. Over gehele wereld zijn 351 tankschepen opgelegd Volgens de jongste gegevens van Oil-Shipping C'o (N.V. Olie-Sclieep- vaart) zijn er over de gehele wereld thans 351 tankschepen opgelegd of althans buiten gebruik gesteld. De totale tonnage (draagvermogen) van deze vloot Is 5.420.009. Slechts 94 van deze 'schepen behoren, aan maatschappijen, de overigen zijn voornamelijk in particuliere handen. seum te Amsterdam, de instelling die jarenlang de collectie in bruik leen had, was er, evenals de ad junct-directeur dr. II. L. C. Jaffé. Ze boden niet meer mee. Voor 2 miljoen gulden kocht de gemeen te Amsterdam immers met steun van het rijk 20 werken, waaron- de vijf Chagalls en een Picasso uit de collectie en de heer Reg nault deed er in 1952 niet minder dan 37 aan het Stedelijk Museum cadeau. T elevisie Wethouder mr. A. de Roos en 's mid- j dags ook wethouder v. d. Berg kwa- men eveneens deze eerste dag in Arti kijken en luisteren. Hun belang stelling gold in de eerste plaats uiteraard de opbrengst. Hevige kri- i tiek was er immers in de raad door kunstkenner Gert Brinkgreuve ge uit over de twee miljoen, die voor de aankopen beschikbaar moesten wor den gesteld. De gemeente Amster dam zou met deze onderhandse koop 800.000 tot een miljoen gulden teveel hebben betaald, heette het. Aan de hand van de prijzen die deze dag werden geboden 'meende wethouder De Roos tevreden te mogen zijn over de gemeentelijke aankoop. „Ik voel me allerminst bekocht", merkte hij op. „Deze eerste veiling dag heeft me in die mening gesterkt" Tenslotte willen wij nog op 'n bijzon der aspect van deze veiling-met-allu- re wijzen. De belangstelling was zo groot, dat twee Arti-zalen moesten worden gebruikt. Door middel van zes televisietoestellen konden de men sen in de zijzaal het verloop van de gebeurtenissen in het veilinglokaal volgen. In dat veilinglokaal zelf stond een televisietoestel, waarop een employé van makelaar Brandt zicht baar was, die door handopsteken kenbaar maakte, dat er in de zijzaal meegeboden werd. Slechts voor het „onbelangrijke" werk waren er in de zijzaal gegadigden. OOK BUITEN ARABISCHE WERELD Belkacem: In deze oorlog weinig krijgsgevangenen. Mohammed Jazid, minister van voor lichting in de voorlopige Algerijnse regering in ballingschap, heeft woensdag in New York verklaard, dat de mogelijkheid niet Is uitgeslo ten dat de rebellen buitenlandse vrij willigers zullen vragen voor de strijd tegen Frankrijk. Wij zijn bereid om met Frankrijk te onderhandelen, doch als het nodig is zullen wij onze vrijheid door strijd verwerven, aldus Jazid. Het Westen moet echter beseffen dat dit verster king van de militaire actie der rebel len zou inhouden en de mogelijkheid van uitbreiding van het gevechtster rein tot over ae Algerijnse grenzen. Wij zullen de middelen vinden om te vechten, aldus de minister, en ook de mannen. Wij schakelen de mogelijk heid niet uit dat we op zekere dag gewapende vrijwilligers zullen oproe pen en dat die oproep niet noodzake lijkerwijs tot de Arabische wereld beperkt zal moeten blijven. Ivrini Belkacem, gewezen soldaat van het Franse leger en thans minister van oorlog van de Algerijnse rege ring in ballingschap is gisteren te Tunis geïnterviewd door een mede werkster van „United Press Interna tional". De Hongaarse regering heeft geweigerd kardinaal Mindszenty toestem ming te geven naar Rome te gaan, aldus heeft rndio-Boedapest woens dagavond meegedeeld. In een woensdag aan de Amerikaanse zaakgelastigde in de Hongaarse hoofdstad overhandigde nota wordt gezegd, Tiat de Hongaarse regering een Amerikaans verzoek de kardinaal naar het conclaaf te laten gaan, van de hand wijst. Het Amerikaanse verzoek is, aldus de nota, een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Indien de kardinaal een vrijgeleide zou worden gegeven, zou dit betekenen, dat hij wordt vrij gelaten of dat zijn straf wordt opgeschort. Deze kwestie kan in geen en kel geval liet onderwerp zijn van afspraken tussen de regeringen van de twee landen, aldus de Hongaarse nota. Op een vraag of de terreurcampag- ne in Frankrijk zelf. die vooral woed de voor het referendum .van 28 sep tember. maar blijkbaar liet tegendeel hepft bereikt wat de F.L.N. wilde be reiken, thans min of meer zou wor den stopgezet, gezien het verlangen van de rebellenregering om tot on derhandelingen met Frankrijk te ko men, gaf Belkacem slechts een vaag antwoord: „Dat is een van de kwes ties, die op het ogenblik door de re- gëring worden besproken", zei hij. „Wij zijn geen anarchisten, wat niet verhindert, dat wij de vijand overal waar wij maar kunnen moeten be strijden". De minister zei over het vrijlaten van vier Franse gevangenen dat het doel van dit optreden van het F.L.N. niet alleen maar propagan distisch was. Hij zei dat er waar schijnlijk nog meer gevangenen vrijgelaten zouden worden, maar veel kunnen het er niet zijn, om dat de Algerijnen weinig Franse soldaten krijgsgevangen hebben gemaakt. „Dit is een bewegings oorlog", ging hij voort, „het zou onze oorlogvoering ten zeerste be ïnvloeden, als wij tientallen Fran se gevangenen achter ons aan zouden moeten slepen". In de Verenigde Staten zijn proe genomen met raketten, waarmee o een afstand van tien tot dertien kilome ter een nuttige lading van bijna 70 kilo gram kan worden vervoerd. Men is van plan deze raketten verder te ontwikke len als middel voor bevoorrading var geïsoleerde troepeneenheden. Gisteravond werd in de Vlissingsc Jacobskerk de Zeeuwse toonkunste naar Jan Kuiler gehuldigd in ver band met zijn veertigjarig jubileum. Na afloop van een geslaagd concert werd de jubilaris toegesproken en gelukgewenst door burgemeester mr. IS. Kolff. Links van de burge meester de sopraan Elly Ameling, die als soliste aan het concert mede werkte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3