PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DREIGENDE TAAL VAN S0EBANDRI0 „Gewapend conflict om Nw. Guinea mogelijk" Vrachtschip „Olivia Winther" in afbouw bij Terneuzense werf MR. J. VAN AARTSEN MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT DULLES SPRAK MET TSJANG NIET OVER NIEUW VERDRAG VERWACHT. 201e jaargang - no. 249 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, O. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Vrees voor Australisch-Nederlands militair verdrag De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, heeft dinsdag een waarschuwing gericht tot Australië en Nederland om bij hun thans te Canberra aan de gang zijnd over leg, geen voorbereidingen te treffen voor een militaire overeen komst met betrekking tot Nieuw-Guinea. Men moest, aldus Soe- bandrio, in dat geval niet lichtvaardig heenstappen over de mo gelijkheid van een gewapend conflict. Hij herhaalde dat Indo nesië aanspraken doet gelden op het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea. Indonesië, zeide hij verder, kan tegenover de Australisch-Nederlandse besprekingen niet onverschillig staan en kan zich geen negatieve houding veroorloven tegenover „pro vocerende daden op militair terrein van de andere kant". Meer activiteit van V.S. gevraagd Soebandrio sprak tegenover journa listen, voor wie hij deze verklaringen aflegde, de hoop uit, dat de Verenig de Staten een meer actieve politiek zullen voeren voor de oplossing van het vraagstuk betreffende westelijk Nieuw-Guinea, daar dit in hun be lang is in verband met het handha ven van de vrede in dit deel van de de wereld. Minister Soebandrio vervolgde, dat elk verdrag tussen een westers land, bijvoorbeeld Australië en Nederland over Nieuw-Guinea, de spanning in de wereld zal doen toenemen. „De kwestie West-Irian is in de eerste plaats een geschil tussen Indonesië en Nederland. Elk verdrag tussen een westers land en Nederland daar over zal de oplossing van de kwestie West-Irian in de weg staan". Soebandrio waarschuwde Australië, dat elke ontwikkeling in Indonesië, elke verandering ten goede of ten kwade, rechtstreeks Australië zal ra ken. „Het zou daaróm minder tact vol van de kant van Australië zijn om een verdrag aan te gaan met een koloniaal land om zich in de kwestie Nieuw-Guinea tegen Indonesië te ver zetten". Zou zulk een verdrag ook militaire aspecten omvatten, dan „zou dit zeer gevaarlijk voor de vrede in Zuid- Oost-Azië zijn". „Ook van het standpunt van andere Aziatische landen bekeken zou een verdrag tussen Australië en Neder land niet voordelig voor Australië zijn". Demonstrerende vrouwen in Zuid-Afrika gearresteerd. De politie in Johannesburg heeft dinsdag ruim 750 vrouwen gearres teerd die op verschillende plaatsen in Johannesburg demonstreerden te gen de uitgifte van persoonsbewijzen aan niet-blanke vrouwen. Een duizendtal vrouwen trok van Sophiatown, de niet-blanke achter buurt vlak buiten de stad, naar het passenbureau in de Bezuidenhout- straat. Van vrouwen die dat bureau verlie ten nadat hun daar een persoonsbe wijs was uitgereikt, werden deze do cumenten afgenomen en de boekjes werden verscheurd. Vijftig politie mannen trokken een cordon om de demonstranten en lieten 500 van hen plaats nemen in politie-auto's. De vrouwen boden geen verzet tegen hun arrestatie en de politie hielp sommigen van hen zelfs de auto's binnengaan. Nog enkele honderden Afrikaanse vrouwen werden gearresteerd toen zij probeerden zich in de buitenwijk Brixton in marsorde te scharen, om eveneens naar het passenbureau te gaan. Wat de Verenigde Staten betreft, merkte de minister nog op, dat de Verenigde Staten Nederland kunnen steunen, of Australië kunnen bijstaan (hetgeen Australië slechts tot een nieuwe koloniale mogendheid zou maken), dan wel Indonesië kunnen bijstaan in zijn strijd voor „de terug keer van West-Irian". Het laatste zóu de beste oplossing zijn, zowel van militair standpunt bekeken als in het belang van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Indo nesië aldus minister Soebandrio tot besluit. Djoeanda op Brioni De Indonesische, premier Djoeanda Kartawidjaja is maandag op het ei land Brioni aangekomen voor een onderhoud met president Tito. Djoeanda brengt een officieel bezoek van tien dagen aan Joego-Slavië. Onder meer bezocht hij Joego- Slavië's grootste scheepswerf in Rijeka. Tegenover plaatselijke auto riteiten zeide de Indonesische gast, dat zijn land van Rijeka gebruik zou willen maken als doorvoerhaven voor Indonesische produkten. Fregatten Twee fregatten, die in opdracht der Indonesische regering voor haar zee macht in Livorno, Italië, zijn ge bouwd, zijn dinsdag de haven van Djakarta binnengevaren. Twee maan den geleden waren reeds twee andere, eveneens in Italië gebouwde fregat ten gearriveerd. AANZOEKNOG IN BERAAD Thans wethouder in Den Haag Naar in gemeentelijke kringen te Den Haag wordt vernomen, is mr. J. van Aartsen, wethou der van economische zaken der gemeente Den Haag, aange zocht om op te treden als minis ter van verkeer en waterstaat, vacature mr. Algera. Mr. van Aartsen, die tot de A.R.-Partij behoort, heeft nog in beraad of hij een eventuele benoeming zal aanvaarden. Mr. Johannes Van Aartsen is 15 september 1909 te Amsterdam ge boren. Na met goed gevolg het eindexamen gymnasium te hebben afgelegd ging hij studeren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 2 juli 1934 het docto raal examen rechten aflegde. Mr. Van Aartsen is tot 1 januari 1948 hoofd van de juridische afde ling van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning geweest en daarna tot sep tember 1949 secretaris van het Christelijk Werkgeversverbond. Na de oorog had hij zitting- in de Haag se gemeenteraad voor de Anti-Re volutionaire Partij. Van 1949 af is hij wethouder van economische za ken. De heer Vah Aartsen is commissaris van het elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland, lid van het college van be heer van de Gemeentelijke Gasvoor- ziening Zuid-Holland, voorzitter van het Industrieschap Plaspoelpolder, voorzitter van de Vereniging van Ex ploitanten Waterleidingbedrijven, lid van het bestuur der Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrij ven, juridisch adviseur van 't Christe lijk Werkgeversverbond, lid van het Centraal Comité der A.R. Partij, voorzitter van de A.R. kieskringcen trale te Den Haag en lid van het „Tuchtcollege ingevolge het uitvoe ringsbesluit autovervoer goederen". Van de hand van mr. Van Aartsen zijn publikaties over het vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie verschenen, o.a. in „A.R. Staat kunde". In de afgelopen jaren heeft mr. Van Aartsen zich doen kennen als een groot ijveraar voor de verbetering van de Scheveningse havens. Onder zijn bewind keurde de Haagse ge meenteraad de miljoenenplannen hiervoor goed. Tijdens zijn negenjarige bestuurs periode in Den Haag kwamen onder meer tot stand het grote Duinlekwa- terplan, het Industrieschap de Plas poelpolder, waarbij Rijswijk en Den Haag samenwerken en verschillende verbeteringen van de Haagse nuts bedrijven. De gemeenteraad nam in zijn eerste vergadering van dit jaar op voorstel van mr. Van Aartsen het besluit om in Den Haag een vuil verbrandingsinstallatie te stichten. Toelating 37 verstekelingen in Indonesië onzeker. Een woordvoerder van de Indonesi- seWtfregering heeft dinsdag verklaard nog niet te kunnen zeggen of de 37 verstekelingen die door de Neder landse regering naar Indonesië zijn teruggezonden, ook inderdaad in In donesië zullen worden toegelaten. Het hoofd van de afdeling voorlich ting van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Suska, zeide dat deze kwestie bij het ministerie van justitie in studie is. De verstekelingen worden de volgen de maand in Indonesië verwacht. Boete van 50.000 francs voor Frangoise Sagan Een boete van 50.000 francs heeft de rechtbank in Corbeil opgelegd aan de Franse schrijfster Frangoise Sagan wegens het auto-ongeluk dat zij an derhalf jaar geleden had, waarbij zij zelf en drie ander inzittenden letsel opliepen. OVERLEG OP FORMOSA BEGONNEN Noorse minister: conflict was te vermijden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft maandag na zijn aankomst op Formosa twee en een half uur gecon fereerd met Tsjang-Kai-Tsjek. Aan het eind van dit gesprek deelde de speciale assistent van Dulles, Joseph Greene mee dat het natuurlijk w: dat onder andere was gesproken over een hervatting van de Ameri kaanse konvooidiensten naar Que- moy. Op de vraag of Dulles voorgesteld heeft de militaire bezetting der ei landen te verkleinen, zei Greene: „Dulles is hier niet om iemand de arm om te draaien of welke druk ook uit te oefenen." Dulles zelf verklaarde bij aankomst op Formosa dat de besprekingen niet gericht zouden zijn op het for- VOOR DE TWEEDE MAAL IN ÉÉN JAAR.. Voor de tweede maal in één jaar na dert het Deense vrachtschip Olivia Winther" op de werf van de Terneu zense scheepsbouw Mij. haar vol tooiing. (Foto P.Z.C.). Terug bij de bouwer na brand in de Mexicaanse Golf Bij de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mg. ligt een schip, dat voor de tweede maal in één jaar tijd zyn voltooiing nadert. Het is het 5377 tons motorvrachtschip „Olivia Winther", eigendom van de Deense reder Eric Winther uit Esbjerg. De „Olivia W." vestigde op 4 augustus van het vorig jaar bij de tewaterlating te Terneuzen reeds de aandacht op zich, doordat het toen het grootste schip was dat van een Nederlandse dwarshelling afgleed. Eind 1957 maakte het schip zyn proefvaart, waarna het in januari 1958 aan de Deense reder kon worden overge dragen. Op 18 mei j.l. op dezelfde dag dat in Terneuzen de „Eva Winther" werd te water gelaten zwalkte de „Olivia" ergens in de Golf van Mexico, toen door onbekende oorzaak brand ontstond in de beneden- ^rblijven op het achterschip... Kapitein Wilhelm Nielsen weet •iet zich nog allemaal te herinne ren alsof het gisteren gebeurd is. „We voeren in de Mexicaanse Golf riet een lading stukgoederen, toen 'lotseling brand werd ontdekt", ldus de kapitein. „Nadat we eerst evergeefs met eigen middelen adden getracht de brand te blus- en, zonden we een verzoek om lulp uit. Toen we zagen dat we iet vuur niet meester konden wor den, gaven we het S.O.S.-sein. In middels was de bemanning in de sloepen gegaan, terwijl de 2e stuurman en ik aan boord hieven. De bemanning werd door een te hulp gesneld schip opgepikt en naar New- Orleans overgebracht. De twee offi cieren aan boord kregen „stand-by" van een vliegtuig en van een Ameri kaans kustvaartuig voor het geval het schip zou zinken. Kort daarop werd de" zwaar beschadigde „Olivia" de haven van Mobile binnengesleept door een Amerikaanse sleepboot. „Nadat wij van de ramp met de „Oli via Winther" hoorden", zo vertelde ons de adj.-directeur van de T.S.M., de heer J. Pannevis, „hadden wij (Zie slot pag. 3 kol. 2) muieren van een nieuwe overeen komst. Volgens Greene was het ge sprek begonnen met een bestudering van de huidige politieke en militaire situatie met inbegrip van de propa gandistische activiteit der communis ten. Terwijl Dulles en Tsjang-Kai- Tsjek confereerden beschoten de Chi- nesche communisten zestien uur ach tereen Quemoy. Bij een voltreffer op een schuilkelder werden negen bur gers gedood. Boven de Straat van Formosa werd dinsdag een luchtgevecht geleverd tussen communistische en nationalis tische straaljagers. Geen van beide partijen leed verliezen. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, verklaarde gisteren in het Noorse parlement dat het mis schien mogelijk was geweest het con flict in de Straat van Formosa te vermijden als eommunistisch-China in de Verenigde Naties vertegen woordigd was geweest. Lange vond het in ieder geval tijd dat zo'n groot land een plaats in de wereldorgani satie krijgt met de rechten maar ook de plichten en de verantwoordelijk heid die dat meebrengt. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiniuiuHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiuiuL Aanhoudend zacht (Van onze weerkundige medewerker) Bij Zuid-Ierland ligt een hoge- drukgebied, waar omheen steeds zachte lucht via de Noordzee naar ons land stroomt. Gisteren steeg de temperatuur ook in Vlissin gen tot 14 graden Celcius, maar het bleef vrij somber weer, terwijl in het noord-oos ten van ons land vrijwel de ge hele dag de zon scheen. Boven zuid-west Noorwegen lag dins dagavond een kleine storing, die naar het zuiden trekt en plaatselijk weer wat regen kan brengen. Het blijft nog zacht weer met overdag 13 S. 14 gra den Celsius. Eerst in de tweede helft van deze week kan ons vanuit het noordwesten wat koudere lucht bereiken en neemt ook de regenkans weer toe. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 ZELFDE TEMPERATUREN. Veel bewolking met hier en daar wat regen. Matige, af en toe krach tige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 23 oktober Zon op 7.17 onder 17.31 Maan op 15.52 onder 2.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1