„Pas na oplossing van kolencrisis vrijhandelsgebied instellen Gezin in Nisse werd 28.000ste lid van de „P.Z.C.-familie" JAARPRIJS VAN DE RIJKS IDEEËNBUS UITGEREIKT SOCIALISTEN SPREKEN ZICH UIT VOOR VRIJHANDELSZONE NOG GEEN MAATREGELEN VOOR ORDENING OP KAPITAALMARKT DINSDAG 21 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STANDPUNT VAN FRANSEN: Eyskens sprak met Adenauer De Europese kolencrisis moet opgelost worden, alvorens het voorgestelde Europese vrijhandelsgebied, waarin Engelse kolen onbeperkte toegang tot de Westeuropese markt zouden hebben, tot stand kan komen. Dit stand punt zal waarschijnlijk door Franse leden van het Europese parlement worden verdedigd in de zitting van het parlement, die vandaag begint. De voorgestelde oprichting van een vrijhandelsgebied en de kolencrisis zullen de voornaamste onderwerpen zijn, die het parlement zal behande len. Naar van de zijde van het parlement werd verklaard, hangen deze vraag stukken nauw met elkaar samen. Men verwacht, dat Franse sprekers bij de regeringen van de zes landen van „Klein Europa" en bij de betrok ken industriëlen er op zullen aandrin gen te trachten zo spoedig mogelijk en in ieder geval voor de vorming van een vrijhandelszone een oplos sing te vinden voor het kolenvraag- stuk. De Fransen zullen waarschijnlijk ook als hun mening te kennen geven, dat de kolencrisis, indien zij in de nabije toekomst niet wordt overwonnen, onvermijdelijk zal leiden tot een ern stige algemene economische crisis in West-Europa. De president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, Paul Finet, zal donder dag een verklaring over de kolensi- tuatie afleggen. GEEN PRIJZENOORLOG. De Belgische minister-president, Eyskens, heeft zich gisteren naar Bonn begeven om met bondskanse lier Adenauer besprekingen te voe ren over het Belgische kolenover- schot. De voorraden kolen bij de Belgische mijnen zijn thans meer dan zes miljoen ton groot, overeen komende met een produktie van twee maanden. Volgens gewoonlijk welingelichte re geringskringen zou Eyskens de kan selier verzoeken nog eens zijn aan dacht te schenken aan de korting van 10 procent, die onlangs door de Duitse mijnen aan grote verbruikers werd toegestaan. Naar D.P.A. uit Luxemburg meldt heeft de Belgische kolenïndustrie in een brief aan de Hoge Autoriteit meegedeeld, dat zij niet bereid is een prijzenoorlog te beginnen, die mis schien door de andere leden van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal als „agressief" zou worden beschouwd. Zij deed dit in antwoord op de kritiek van de Hoge Autoriteit op de straffe prijspolitiek van de Belgische industrie. Bovendien dek ken de officieel in België vastgestel de kolenprijzen de produktiekosten niet, zo wordt in de brief meege deeld. Officier eiste boete voor hinderlijk radiogeschal In Amsterdam is de 51-jarige kolen- werlcer J. W. E. de B. door de kan tonrechter bij verstek tot een geld boete veroordeeld, omdat omwonen den hinder ondervonden van zijn lui de radiomuzïek. Hem was 25, boete plus nog eens f 25.voor waardelijk met een proeftijd opge legd. Maandagochtend stond hij in hoger beroep voor de rechtbank terecht, waar de president hem voorhield, dat de hele buurt over het lawaai ge klaagd had, de kolenwerker woont op de derde etage van een dichtbe volkte buurt in Amsterdam-Oost. „De mensen beneden kunnen zich niet eens verstaanbaar maken", zei de president, „enkelen zijn door uw onsociaal optreden zelfs zenuwpa tiënten geworden. Hij eiste f 50.subs. 10 dagen. De uitspraak volgt op 3 november. De rijksideeënbus-organisatie heeft gister in haar jaarvergadering de jaarprijs 1958 uitgereikt aan het mi nisterie van oorlog, het departement dat in de periode 1957-1958 het suc cesvolste is geweest op het gebied van de ideeënbus. Ter vergadering is ook de hoogste beloning uitgegeven die tot nu toe door de rijksideeënbusorganisatie is toegekend. Het was een beloning van 1600 voor de sergeant C. Cappel- veen, die bij de luchtmacht in Rhe- nen is gelegerd. Hij had een repara tiemethode ontworpen voor de kost bare gyrotollen die in 'n bepaald ty pe vliegtuigen zitten. Uit het jaaroverzicht blijkt dat er in de periode oktober 1957oktober 1958 ingediend zijn 1172 ideeën. Het totaal uitgekeerde bedrag aan belo ningen en aanmoedigingspremies be droeg 19.671. Het is niet doenlijk, zo staat in het overzicht, de voordelen van de der tien ideeën voor de rijksdienst exact te berekenen. Om enige indruk van de belangrijkheid te geven vermeldt het overzicht dat onder de ideeën er vijf zijn die gezamenlijk een jaar lijks terugkerende besparing van on geveer 100.000 geven. Voorts zijn er vier ideeën die geza menlijk een besparing ineens in een periode van twee a drie jaren van ruim 1.000.000 geven. Alles bij elkaar, zo stelt het verslag heeft de ideeënbusactiviteit in het bus-jaar 19571958 aan profijt on geveer twee miljoen opgeleverd. Brandiveerliédén spuiten water in de brandende resten van een grote tank auto i die met een lading van 9 ton vloeibaar- gas in het Engelse plaats jeLittlebury tegen een herberg reed en kantelde. De bestuurder werd uit de cabine geslingerddoch liep won der boven vjönder geen noemens waardige wonden op.' Het verkeer •moest enkele uren omgelegd worden, daar de politie een ontploffing vrees de. Stormvloedkering Hollandse IJsel woensdag in gebruik. Woensdagmiddag zal de minister van verkeer en waterstaat ad interim, ir. H. B. J. Witte, de symbolische in gebruikstelling verrichten van de stormvloedkering in de Hollandse IJsel, alsmede de openstelling voor het verkeer van de daarbij behoren de oeververbinding tussen Capelle en Krimpen a3n de IJsel. Dit complex van werken kan als het eerste grote Deltawerk^ worden ge zien, dat gereed is.'Het 'toetsen van de •werkelijkheid aan de berekeningen is donderdag met goed gevolg ge schied, toen het water ter plaatse een hoogte van 2.54 meter plus be reikte eni de stuw gesloten werd. Structuur van landbouw moet snel worden verbeterd Op het eind van een socialistische Europese conferentie te Straatsburg onder voorzitterschap van de Neder lander E. Vermeer, tijdens welke ver schillende vooraanstaande autoritei ten onder wie dr. S. L. Mansholt, vi- ce-voorzitter der Europese Commis sie, het woord hebben gevoerd, zijn zondag enkele resoluties aangeno men. In een dezer resoluties wordt ver klaard dat het na de instelling van de Europese Economische Ge meenschap noodzakelijk is op energieke wijze de politieke en economische samenwerking tus sen deze gemeenschappen en de andere lidstaten van de O.E.E.S., voort te zetten. Daarom is het dringend gewenst een verdrag te sluiten waarbij een Europese Eco nomische Associatie (vrijhandels zone) wordt opgericht, aldus de resolutie. In de resolutie met betrekking tot de landbouwpolitiek, wijst de socialisti sche conferentie erop dat zij van oor deel is dat het verdrag over de E.E.G. op dit punt zo spoedig mogelijk van kracht dient te worden. De socialis ten menen dat de structuur van de landbouw zo snel mogelijk moet worden verbeterd. Dit zal dienen te geschieden zonder dat de markt wordt aangetast. De verbetering van de landbouwstructuur vordert grote kapitalen, die de landbouw niet uit eigen middelen kan bijeenbrengen. De socialisten zijn van mening dat hier een taak is weggelegd voor het geheel van de economie der lidstaten en van de gemeenschap. De conferentie acht het tenslotte noodzakelijk een commissie op te richten die een programma voor so cialistische landbouwpolitiek in Eu ropa opstelt. Deze commissie zal on middellijk beginnen met haar werk zaamheden. Onderzoek bevoegdheden kapitaalvoorziening woningbouw Naast de regeling die is getroffen tot de financiering van de woningwet- bouw door de schatkist heeft de re gering nog geen andere maatregelen vastgesteld voor ordening op de ka pitaalmarkt. Aldus antwoordt minis ter Hofstra op vragen, die gesteld zijn door vaste commissie voor. fi nanciën uit de Tweede Kamer. De maatregelen voor de woningwet- bouw hebben de moeilijkheden van de gemeentelijke investeringen be langrijk verminderd. De mogelijkheid, van andere onder bepaalde omstandigheden op de ka pitaalmarkt te treffen maatregelen wordt onderzocht. Bij dit onderzoek wordt tevens aandacht geschonken aan 't denkbeeld om de regering ten Directie zorgde voor geschenk in waardebonnen. DE FAMILIE D. TOOEE- NAAR te Nisse heeft maandag morgen een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de meer dan 200-jarige geschiedenis van de Provinciale Zeeuwse Courant. Maandagmorgen kon namelijk de 28.000ste abonnee van onze courant worden ingeschreven en na trekking er waren ver schillende kandidaten kwam dit klein-landbouwersgezin uit Nisse als de gelukkige uit de bus. Inderdaad „gelukkige", want de directie had bepaald, dat het bereiken van deze nieu we mijlpaal niet ongemerkt mocht voorbijgaan. Het achten- twintigduizendste lid van de „grote P.Z.C.-familie" had het daaraan te danken, dat het maandagmorgen enkele leden van de P.Z.C.-staf op bezoek kreeg. Het was tijdens dit on gedwongen bezoek, dat een der directeuren, de heer F. v. d. Vel de jr. uit Vlissingen, vijf waar debonnen van elk tien gulden aan een volkomen verraste heer Toorenaar overhandigde. De heer Toorenaar, ouderling-nota bel van de Ned. Herv. Kerk was ove rigens niet geheel onkundig van dit gebeuren. Van de gemeentesecretaris had hij een „geheimzinnig berichtje" gekregen, waarin hem gevraagd werd omstreeks 11 uur maandagmor gen thuis te zijn, want dan zou hij bezoek van de P.Z.C. kunnen ver wachten. Dat hij als 28.000ste abon nee was ingeschreven, werd tot het laatste ogenblik geheim gehouden. „Het is een prettige mededeling, die wij voor U hebben en ook voor ons is zij even plezierig", zo richtte de heer Van de Velde zich tot de 60-ja- rige klein-landbouwer Toorenaar. „Wij stellen het zeer op prijs, dat U thans lezer van onze courant bent geworden. Het verheugt ons, daarom ten zeerste, dat wij U als 28.000ste abonnee hebben kunnen inschrijven", verklaarde de directeur verder, ter wijl hij de heer Toorenaar een enve loppe met vijf waardebonnen van elk tien gulden aanbood. Een vlot cocktailjurkje van de Spaanse modekoningen Herrera en Ollero uit Madrid. Leiderschap verbeteren Volgens het communistisch-Chi- nese persbureau „Nieuw China" hebben onlangs ongeveer 10.000 officieren van het Chinese leger, onder wie meer dan zeventig ge neraals, als gewoon soldaat dienst gedaan. Dit is in overeenstemming met de richtlijn van de politieke afdeling van het leger, dat officie ren per jaar een maand als ge woon soldaat dienst moeten doen om hun leiderschap te verbeteren. Ds. H. J. Dijckmeester overleden Op 63-jarige leeftijd is zaterdag te Eersel (N.B.) overleden ds. H. J. Dijckmeester, oud-predikant van de 's Gravenhaagse diaconesseninrich- ting Bronovo. Hij diende als hervormd predikant de gemeenten Welsum (19211926), Arnhem (19291927) en 's-Gi'aven- hage (19371955). In deze laatste gemeente had hij opdracht voor de arbeid in het diaconessenhuis. Zijn levenswerk was het predikant- directeurschap van de 's-Graven- haagse diaconesseninrichting. Reeds voor het bereiken van de 65- jarige leeftijd moest ds. Dijckmeester om gezondheidsredenen zijn functie neerleggen. Hij heeft de laatste 2% jaar van zijn leven nog gearbeid in een kleine dorpsgemeente. Ds. Dijckmeester was dë eerste se cretaris van de hervormde raad voor kerk en ziekenzorg, die in de zomer van 1940 werd opgericht en waarvan prof. W. J. Aalders de eerste voor zitter was. In 1944 gaf ds. Dijck meester de sfoot tot oprichting van het I.P.Z., het Interkerkelijk Protes tants Ziekenhuisbureau, waarvan hij de eerste voorzitter werd. Ook in kerkelijk bestuursverband vervulde ds. Dijckmeester belangrijke func ties, met name toen hij tijdelijk ds. K. H. E. Gravemeijer in oorlogstijd verving als secretaris van de alge mene synode der ned. herv. kerk. Het is voor deze arbeid, dat hem de onderscheiding werd verleend van ridder in de Orde van de Nedei'landse Leeuw. Herman Jacob Dijckmeester werd op 15 maart 1895 in Den Haag geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium in Middelburg in de periode dat zijn vader commissaris van de koningin in de provincie Zeeland was (1906- 1921). Daarna studeerde ds. Dijck meester in Utrecht en Groningen. Na een rouwdienst 's middags om kwart over een in de hervormde kerk van Eersel, zal het stoffelijk over schot van ds. Dijckmeester woens dag 22 oktober worden begraven op de protestantse begraafplaats te Hoogeloon in Noord-Brabant. VERRASSING VOOR FAMILIE TOORENAAR aanzien van de kapitaalvoorziening voor de woningbouw met bepaalde wettelijke bevoegheden toe te rusten. De minister beschouwt de kapitaal opneming door de gemeenten via de Bank voor Nederlandsche gemeenten niet als een blijvende regeling. Naar aanleiding van een andere vraag geeft de minister te kennen, dat de regering er met kracht naar zal streven dat bij de bestrijding der werkloosheid geen inflatie optreedt, mede op grond van de overweging, dat een inflatoire ontwikkeling uit eindelijk de werkgelegenheid schaadt. In beginsel betekent het voor het on derhavige doel op de begroting uit getrokken bedrag, evenals andere begrotingsposten, een maximum. Dit sluit echter niet uit, dat bij belang rijke wijzigingen van de omstandig heden eventueel een verhoging zou kunnen worden overwogen. De regering is van mening, zo antwoordt de minister op een an dere vraag, dat gerichte subsidie verlening een van de instrumenten is. welke kunnen worden gebruikt voor de herverdeling van het na tionale inkomen. Subsidies op algemeen gebruikte goederen en diensten acht de re gering echter een minder efficient instrument van herverdeling, om dat deze subsidies aan iedereen ten goede komen, derhalve ook aan diegenen, die er geen be hoefte aan hebben, zomede aan diegenen, die er eerst de middelen voor opbrengen. Op deze wijze wordt bij de heffing van belastingen en bij het doen van rijksuitgaven een groter bedrag over geheveld dan nodig is, indien een sïdie, of een ander instrument van inkomensverdeling, gebruikt wordt om niet alle inkomens, maar het in komen van de groep, die men wil be gunstigen, te verhogen. De commissie voor financiën heeft o.a. gevraagd of het mogelijk is aan te geven op welke concrete onderde len van het regeringsbeleid een niet onbelangrijke beperking kon wor den bereikt in vergelijking tot de begroting voor 1958. O.m. werden bezuinigingen toege bracht, maatschappelijk werk voor Nederlanders in Indonesië 23,5, uit gaven voor pensioenen e.d. aan ge wezen overheidspersoneel van Indo nesië en hun betrekkingen 62,0, over neming van een vordering van de Nederlandsche Bank op Joego-Slavië 8,0, bijdragen in oorlogsschade aan onroerende goederen en schepen 29,3, vergoeding c.q. voorschotten aan pu bliekrechtelijke en daarmede gelijk gestelde lichamen ter zake van scha den ten gevolge van de oorlog en be zetting 5,0, bijdragen in oorlogs schade aan roerende goederen, die tot een bedrijf behoren of tot het uitoe fenen van een beroep dienen 4,0, fi nanciering van de uitgaven, verband houdende met de watersnood 10,0. Even viel er een stilte na deze woorden, maar toen klonk spon taan uit de mond van mevrouw Toorenaar: ,Da"s-mooïWe weten ook al wat we er voor moeten kopen", voegde zij er aan toe. „Voor een jas voor een van onze schoolgaande dochters", verdui delijkte zij. „We hadden juist af gesproken, dat we die deze week zouden kopen". P.Z.C.-FAMILIE. De drie schoolgaande kinderen van de familie Toorenaar troffen wij niet thuis aan, maar wel de bejaarde vader van mevrouw Toorenaar, de 88-jarige heer Nieuwenhuyze, die het wat leuk vond in de „P.Z.C.-familie" te zijn opgenomen. „Allemaal achter neven en nichten dus", merkte hij lachend op. Voor het nieuws in de krant interesseert de heer Nieuwen huyze zich niet meer zo erg, maar wel leest hij ijverig de familieberich ten en de advertenties. „Daar heb je tenminste wat aan", verklaarde hij laconiek. De andere familieleden zijn het daar (natuurlijk) niet helemaal mee eens. Vooral het streeknieuws wordt gretig gelezen. De heer Toore naar is het daarbij als landbouwer en fruitkweker vooral te doen om de veiling- en marktberichten, terwijl de enige zoon zich gaarne in de sport verdiept. Ook dit gezin in Nisse kan de P.Z.C. niet missen, zelfs geen dag! Woningbouwverenigingen voor wijziging CAO bouwvak De heer A. in 't Veld uit Amsterdam, voorzitter van het verbond van christelijke woningbouwverenigingen en stichtingen in Nederland bepleitte tijdens de gisteren gehouden algeme ne vergadering van het verbond, een sanering in de bouwwereld, een her ziening onder andere van de C.A.O. voor de werknemers in de bouwvak ken. De heer in 't Veld toonde zich weinig tevreden over de houding die de meeste aannemers in Nederland aan nemen. In de middagvergadering be toogde drs. J. Barènds, die sprak over „enkele aspecten van het vraag stuk van de huren, van belang voor de woningbouwverenigingen", dat het vraagstuk van de in verhouding met de vooroorlogse huizen, hoge hu ren van de nieuwe woningen, niet kan worden opgelost door een verla ging van het woonpeil over de gehele linie, omdat dit laatste een verla ging van de bouwkosten zou beteke nen. Volgens spreker waren tal van arbei dersgezinnen enkele jaren geleden fi nancieel nog in staat de huren van de toen gebouwde huizen op te bren gen, maar de toestand heeft zich in middels gewijzigd. De huidige huur prijzen kunnen slechts door een klein gedeelte van de arbeidersstand wor den betaald. ANTWOORD AAN FINANCIËLE COMMISSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7