Salan laat als tegenprestatie in Algerije tien rebellen vrij (NW[ KLANKBORD VATICAANSTAD VERBODEN VOOR EX-LIJFARTS VAN PAUS H. W. TILANUS EREDOCTOR IN RECHTSWETENSCHAPPEN DINSDAG 21 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NA VRIJLATING VAN VIER FRANSEN Ferhat Abhas verklaart zich weer bereid tot onderhandelen Generaal Raoul Salan heeft gisteren te Algiers meegedeeld, dat hij beslo ten heeft, tien gevangen genomen soldaten van de rebellen vrij te laten. Salan, opperbevelhebber en hoogste burgerlijk gezaghebber in Algerije, heeft geen nadere bijzonderheden over deze mededeling aan de pers ver strekt. Dit gebaar is duidelijk een tegenprestatie voor het vrijlaten van vier Franse soldaten in Tunesië door de rebellen. De rebellen hebben ge zegd, dat zij die soldaten vrijlieten en er in de toekomst nog meer zouden vrijlaten, uit humanitaire redenen en zonder voorwaarden. De premier van de Algerijnse op standelingenregering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft maandag in een interview voor radio-Caïro verhaald, dat hij bereid is onmiddellijk met Frankrijk te onderhandelen over een staken van het vuren in Algerije. De door de rebellen vrijgelaten Fran sen, 20 en 22 jaar oud, waren op 11 januari van dit jaar gevangen ge nomen, na in een hinderlaag gelokt te zijn. Hun gezondheidstoestand is uitste kend. Een van hen, die een schot wond had, werd behandeld in een hospitaal van de rebellen. Zij vertelden, dat zij verschillende dagen hadden moeten lopen of rijden op muilezels, voordat zij zondagavond in de voorstad van Tunis, Bardo, aankwamen. Een afgevaardigde van het Nationaal Bevrijdingsfront, FLN, deelde mee, dat er binnenkort nog meer krijgs gevangenen vrijgelaten zullen wor den, en hij sprak de hoop uit, dat Frankrijk bereid zal zijn een over eenkomst te sluiten over het uitwis selen van gevangenen. De vier vrijgelatenen droegen nieuwe uniformen van het FLN. Hoeveel? Geen van béide partijen heeft ooit bekendgemaakt, hoeveel gevange nen zij heeft. Maar men gelooft, dat de rebel len er verscheidene tientallen hebben en de Fransen verschei dene duizenden. De Fransen hebben herhaaldelijk Mohammedanen vrijgelaten, die bereid waren, nu tegen de rebel len te vechten. Zij, die niet van gedachten veranderden, bleven na tuurlijk in gevangenschap. GENERAAL SALAN tegenprestatie Gershwins „Porgy and Bess" wordt verfilmd De filmproducer Samuël Goldwyn is met Columbia Pictures overeengeko men, dat deze maatschappij voor de gehele wereld de distributie op zicli zal nemen van zijn komende film Porgy and Bess. Voor de filmversie van dit muziek drama van George Gershwin dat ook op de Nederlandse planken is ver toond, zijn dezer dagen de Todd-AO- camera's in actie gekomen. De hoofd rollen zullen worden gespeeld en ge zongen door Sidney Poitier, Dorothy Dandridge, Sammy Davis jr. en Pearl Bailey. De regie komt in handen van Otto Preminger. Verwacht wordt dat de film eind 1959 gereed zal komen. GRETA. Op het vliegveld Idlewild bij New York kwam de zwijgende Greta Garbo aan. Zij keerde terug van ren icis naar Europa en de journalisten die er altijd rondhangen kregen plot seling de indruk dat Greta Garbo op Idlewild iets zou gaan zeggen. De potloden en blocnotes flitsten te voorschijn, en de moedigste aanwezi ge vuurde de eerste vraag af. „Waarom bent U naar New York ge komen?" „Omdat ik er woon", zei Greta Garbo. En waardig schreed zij heen, de ont hutste journalisten geslagen achter latend. KUS. Het Zuidkoreaanse ministerie van opvoeding heeft de importeurs van films uit het buitenland en de thuisproduceaten voorgeschreven dat kusscènes op het witte doek voortaan niet langer dan tien seconden mogen duren. Tot nu toe was een limiet van 30 se conden getolereerd, maar het ministe rie is tot de bevinding gekomen dat de kusscènes dan ,,tc zinnelijk" wer den. De Fransen hebben dikwijls terro risten geguillotineerd, die weerloze burgers hadden aangevallen, maar zij hebben nooit rebellen, die gevan gen genomen waren, gefusilleerd, hoewel zij als franc-tireurs konden worden beschouwd. Gevechten De Franse troepen hebben vorige week in Algerije 643 opstandelingen buiten gevecht gesteld. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken maakte bekend dat de terroristische activiteit in Frankrijk zelf de laatste week aanmerkelijk is afgenomen. Een krijgsgerecht te Rijssel heeft maandag vier Noordafrikanen we gens poging tot moord tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. Meisje door zandauto gegrepen en gedood (Van onze correspondent) Maandagmorgen is tussen Daarle en Daarlerveen het 15-jarig schoolmeisje Adrï Slotje door een passerende zand auto gegrepen en op slag gedood. Het meisje had het weekend doorgebracht bij kennissen in Daarle. Maandagmorgen was zij per rijwiel op weg naar haar school in Vrooms- hoop. Op de smalle weg naar Daarlerveen werd zij door een achteropkomende vrachtauto gegrepen, toen zij met haar voorwiel van het smalle bochtige wegdek afraakte en in de berm te recht kwam. Het rijwiel van het meisje sloeg om, waardoor zij voor de voorwielen van de zandauto terecht kwam. Op korte termijn wettelijke regeling loterijwezen In de ministerraad is besloten, dat op korte termijn een wettelijke regeling in de geest van het meerderheids- voorstel van de commissie loterijwe zen (commissie Wiarda) bij de Twee de Kamer zal worden ingediend. Het rapport van de commissie zal als bij lage bij de memorie van toelichting worden gepubliceerd. NA OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN: „Niet uit winstbejag gepubliceerd". Volgens inlichtingen van Vaticaause zijde heeft de pauselijke gendarme rie order gekregen, de voormalige lijfarts van wijlen paus Pius XII, prof. Galeazzi Lisi, niet op Vati caans grondgebied toe te laten. Zo als bekend is er veel verontwaardi ging over onthullingen, die de hoog geleerde arts in de pers heeft ge daan over de laatste dagen van de paus. Prof. Galeazzi Lisi is voorts afgetreden als directeur van de Va ticaanse gezondheidsdienst. De Na tionale Persbond van Italië heeft zich geschaard bij de kringen die 't optreden van de dokter veroordeel den. Het dagblad „Messagero" maakt er gewag van, dat men als gevolg van het gebeurde met dokter Lisi ook de positie van diens broer, vertrouwens-architect van wijlen paus Pius de Twaalfde en thans leider van het werk voor de in richting van het conclaaf, als zeer precair beschouwt. In een gsprek met het Milanese blad „II Giorno" heeft de voormalige lijf arts van de paus ontkend dat hij zich aan verraad zou hebben schul dig gemaakt. Hij zei dat hij een impuls heeft gevolgd en zijn onthul lingen over de laatste levensdagen van de paus zeker niet uit winstbe jag heeft gedaan. Op de vraag waar om hij de doodsstrijd van de paus op zulk een realistische wijze had weergegeven, zei de dokter dat hij de gebeurtenissen heeft verteld in de vaktaal waaraan hij gewend is. Hij was de overleden paus zeer.toe genegen. „Als er iemand verraden is", aldus prof. Galeazzi Lisi, „ben ik het. Men heeft mij wel veel beloofd, maar ik heb nog geen cent ontvangen." „II Giorno" tekent hierbij tussen haakjes aan, dat de professor enke le dagen geleden aan een redacteur Er wordt spoed betracht met de bouw van het nieuwe Dorpshuis te Wolfaartsdijk, dat enige maanden geleden voor een bedrag van 75.689 werd aanbesteed. De buitenbouw is vrijwel gereed, thans rest alleen nog het afwerken van het gebouw. Ver wacht wordt, dat het Dorpshuis in december a.s. gereed zal komen. Dit nieuwe Dorpshuis, dat door de aannemer C. Sinke te Wolfaartsdijk wordt gebouwd naar een ontwerp van de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht op de Bevelanden, de heer J. H. Valk te Goes, bestaat uit een grote zaal met 250 zitplaatsen, een kleine zaal, kleedkamers, garderobe en fiet senbergplaats. (Foto P.Z.C.) van het blad een chèque van zes miljoen francs heeft getoond, die hij ontvangen had van een buitenlands weekblad, zeggende dat hij een dol lar per woord had gekregen, juist als Mussolini. De professor verwacht, dat de art senbond zijn eer, die door de pers is aangetast, zal verdedigen. Bij deze uitlating vermeldt het Milanese blad, dat de artsenbond de publika- ties van prof. Galeazzi in krachtige termen heeft veroordeeld. Nazibeul Erich Koch staat in Warschau terecht Maandagmorgen tien uur is te War schau het proces begonnen tegen Erich Koch, Hitler's voormalige gau- leiter van Oost-Pruisen en de daar aan toegevoegde Poolse en Russische gebieden en later rijkscommissaris van de Oekraine, die verantwoorde lijk gesteld wordt voor de dood van 72.000 Polen en vier miljoen Oekrai- ners. Het proces werd uitgesteld wegens ziekte gedurende vijf jaar Britse en zes jaar Poolse gevangenschap. De beschuldigingsakte houdt in, dat hij trouw Hitler's plan tot uitroeiing van alle Polen die niet van nut wa ren als werkkrachten voor het derde rijk, uitvoerde met behulp van con centratiekampen, instellingen voor slavenarbeid, „kolonisatiedepots" en massa-excecuties. Hij staat alleen te recht voor oorlogsmisdaden op Pools grondgebied. Naar verluidt hebben de Russen beschuldigingen voorbereid betreffende de dood van Oekrainers. De beschuldigingsakte beslaat zestig pagina's, en wordt onderstreept door twintig beëdigde verklaringen van overlevenden uit de 45 concentratie kampen en instellingen voor slaven arbeid die door Koch werden opge richt. Men verwacht, dat het proces twee weken zal duren. Er worden geen getuigen verwacht uit West- Duitsland, wel een aantal Polen. Op foto's uit de dagen, dat Koch nog de trotse houder was van partijkaart no. 90 van de Nazi-beweging, heeft hij het ronde voorkomen van een man vol zelfvertrouwen. Op het ogen blik is hij een mager mannetje van nog geen honderd pond, met een hangsnor. Benoeming lid Centrale Cultuur Technische Commissie Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 oktober 1958 benoemd tot advi serend lid van de centrale cultuur technische commissie F. J. J. H. M. van Os, drs. economie te 's Graven- hage. Het Wereldgebeuren Een aardige opname van Koningin Elizabeth II van Engeland, in ge sprek met Samson (John Vickers). Het Britse koninklijke paar bezocht een uitvoering van de opera „Sam son" in Leeds als besluit van een eendaags bezoek aan de stad. Brug over kanaal Almelo- Nordham bezweek. Maandagochtend is het dek van de Agelerbrug over het kanaal Almelo- Nordhorn die de verbinding vormt in de provinciale weg Ootmarsum- Oldenzaal, bezweken. Tegen acht uur passeerde een zwaar beladen vrachtauto de brug, waar van drie van de vier ijzeren balken circa twintig tot dertig centimeter doorzakten. De auto is hierdoor in aanraking gekomen met een der gietijzeren brugpijlers, welke werd vernield. Het verkeer over deze uit 1878 daterende brug is stopgezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Invoer van appels uit België verboden Met ingang van 22 oktober zal de in voer van alle appelrassen uit België in ons land verboden zijn. Thans gaat de grens helemaal dicht in verband met de prijsontwikkeling voor appels op de Nederlandse markt. Hoewel de mogelijkheid om appels uit België in te voeren er de laatste tijds steeds was, werd hiervan praktisch geen ge bruik gemaakt in verband met de overvloedige eigen oogst. De kapelauto's van de r.-k. „Oost- priesterhulp" hebben In dit jaar een vierhonderdtal standplaatsen uit verspreid wonende rooms-katholieken in de Westduitse bondsrepubliek bediend. Er waren 105 geestelijken bij betrokken van wie 42 Duitsers en verder Neder landers. Belgen, Zwitsers, Italianen Oostenrijkers, aldus mededelingen op een persconferentie waarop met name de grote financiële steun nit Neder land werd gememoreerd. PLECHTIGHEID IN VRIJE UNIVERSITEIT Promotor was prof. mr. Diepenhorst Tijdens een plechtige zitting van de academische senaat der Vrije Uni versiteit in de Woestduinkerk te Am sterdam is gisteren het eredoctoraat in de rechtswetenschappen verleend aan de heer H. W. Tilanus, voormalig voorzitter van de Christelijk Histo rische Unie en thans nog secretaris van de onderwijsraad. Promotor was prof. mr. I, A. Diepenhorst, hoog leraar in het strafrecht en de straf vordering. Na de plechtigheid hield dr. Tilanus een toespraak, waarin hij de faculteit dank bracht voor dit eredoctoraat, verleend aan „een vol geling van wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lonian, die van 6 juni 1884 tot 1 oktober 189S in die faculteit als hoogleraar staatsrecht, strafrecht en strafvordering doceerde". Na een overzicht te hebben gegeven van de politieke ontwikkeling der laatste 40 jaren, zei <lr. Tilanus onder meer, dat hij zich in de jaren na de Tweede Wereldoorlog heeft verzet zowel tegen hen die van oordeel wa ren dat het christelijk organisatie leven voor staat, maatschappij en school niet meer nodig was. Hij zei te geloven, dat het Nederlandse or ganisatiewezen in overeenstemming is met de confessionele gezindheid door de eeuwen heen van het Ne derlandse volk. Niet alleen in ons land, maar ook in België, in Italië, in Noorwegen en in Wegl-Duitsland i 1. jt 'SriCMJI nemen (blijkens de verkiezingsuitsla gen) de politieke groeperingen, die op een confessionele grondslag steu nen, de laatste jaren invertrouwen bij de bevolking toe. Dat de kerk met al het organisatie leven van de vrije burgers kan over nemen en dat men ook in geestelijk opzicht, dankbaar moet zijn voor het christelijk organisatiewezen dringt thans gelukkig wel tot het bewust zijn door, zo meende spreker. „Het is merkwaardig te constateren, dat bij onze rooms-katholieke mede burgers, waar toch de Kerk zulk een dominerende plaats inneemt, in onze dagen een ontwikkeling juist in andere richtinn bezig is zich te vol trekken en men bijvoorbeeld op on derwijsgebied in sterkere mate de burgers erbij betrekt, gezien de nieu we toporganisatie, die voor het r.-k. onderwijs met uitzondering van het hoger onderwijs wordt gecon strueerd, waarin kerk, onderwijs en ouders gelijkelijk zijn vertegenwoor digd". Het christelijk organisatiewezen acht te dir. Tilanus niet alleen van grote betekenis voor het eigen land, maar in toenemende mate ook voor de steeds groeiende Europese samenwer king en de Europese organen:' Prof. mr. I. A. Diepenhorst, hoog leraar in het strafrecht aan de Vrije Universiteit, die als promotor hét eredoctoraat verleende, sprak heer Tilanus toe. Een eredoctoraat wordt geschonken wegens uitnemende verdiensten. Met betrekking tot de heer Tilanus zijn deze in ruime male aanwezig. Hij heeft zich als parlementariër een eervolle plaats verworven. Hij geldt als een goed kenner van de onder- wijswetgeving. -Door beide, en door zowel in de bezettingstijd als in de daarna vol gende periode, de doorbraakge dachte af te wijzen, is de heer Ti lanus enn geslaagd veel kiezers voor de christelijke politiek en het christelijk organisatieleven te be houden aldus prof. Diepenhorst als beginselvast en tegelijk oecu- menisch politicus heeft hij deze zaak der hervorming in Nederland door een volksgroep van eigen structuur bijeen te houden, krach tig bevorderd. Vriend en tegen stander zien in hem een voor deze karakteristiek Nederlandse groep, representatieve figuur, die op evenwichtige wijze leidang bood. Tot de talrijke aanwezigen bij deze plechtigheid behoorden de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, resp. mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, de minister-president dr. W. Drees, de ministers Cals, Hel ders, Staf en Zijlstra en de vice-pre sident van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers. Weer schieten Al op negenjarige leeftijd had Peng Teh-hoeai eigenschappen die hem tot rebel stempelden. Zijn grootmoeder stuurde hem toen althans het huis uit; waarom is nog steeds niet helemaal duidelijk gewor den. Sommigen beweren, dat hij al leen maar haar opiumpijp omver geschopt had. Maar zo'n incident kan op zich zelf geen reden zijn om een jongen voor altijd te verwijderen; dit geval was wellicht een druppel die een em mer deed overlopen. Anderen bewe ren dat Peng Teh-hoeai werd versto ten omdat hij afkerig was van de vroomheid die in de familie leefde. Het staat vast. dat door deze gang van z-aken de al of niet sluimerende rebellie van de jongeman werd aan gemoedigd. Weliswaar trachtte deze loot uit een geslacht van tamelijk welvarende boeren op allerlei eerlijke manieren in zijn onderhoud te voor zien als schoenmakersleerling, als koeienhoeder of als mijnwerker maar toen hij zeventien jaar was werd hij leider van een groepje boe ren dat tijdens een hongersnood een rijstpakhuis aanviel. Hij behoorde tot de mannen die in de woelingen se dertdien als vanzelfsprekend een krijgshaftige rol vervulden. Peng Teh-hoeai diende achtereenvolgens onder de grote hervormer Soen Yat- sen, onder Tsjang-kai Tjsek van de Kwomingtang en onder Mao tse Toeng (sinds 1928). In de tijd dat Tsjang en Mao eendrachtig de bin nengedrongen Japanners bevochten, was Peng Teh-hoeai plaatsvervan gend commandant van een leger dat onder Tsjang opereerde. Maar later bevocht hij Tsjang weer en hij had een werkzaam aandeel in de verdrij ving van de Kwomintang-macht naar Formosa. In de Koreaanse oorlog liet Peng-Teh-hoeai zich ook niet onbe tuigd. Hij stond aan het hoofd van de „vrijwilligers der Chinese volksrepu bliek", die de Jaloe overtrokken en de strijdkrachten der Verenigde Na ties terugdrongen haar de 38ste breedtegraad. Comunlstische Chine zen noemen Peng Teh-hoeai, die nu minister van defensie is, daarom nog steeds „de man die MacArthur ver sloeg". Peng Teh-hoeai vervult in de cri sis om de nationalistische ei landjes Quemoy en Matsoe een rol die hem twee weken geleden éni ge sympathie bezorgde bij het wes terse publiek, maar die gisteren plot seling in het tegendeel is omgesla gen. In het begin van de maand zei hij tot veler vreugde dat het schie ten zou worden gestaakt. Maar giste ren heeft hij bekendgemaakt, dat zijn land het bestand introk. Op 4 oktober werd het staakt-het- vuren voor het eerst afgekondigd on der de voorwaarde dat de nationalis tische konvooien naar Quemoy en Matsoe niet door Amerikaanse oor logsschepen zouden worden begeleid. De Amerikanen hebben toen ver klaard, aan die voorwaarde te zullen voldoen. President Eisenhower en mi nister Dulles zagen nu een kans, dat het conflict zou worden opgelost met inachtneming van hun voorwaarde: vermijding van verder geweld. Men veronderstelde dat Dulles' reis naar Formosa onder meer ten doel had om generalissimo Tsjang kai Tsjek te overreden om beide eilandengroepen te ontruimen. Ze liggen immers wel erg ver van Formosa af en Dulles heeft het onlangs „dwaas" genoemd, om er een zo grote strijdmacht te vestigen als Tsjang in feite had ge daan. Onder het voorwendsel dat de Amerikanen zich niet aan de voor waarde voor het bestand hebben ge houden, brengt Peng Teh-hoeai uiteraard op hoog bevel van zijn chef Mao tse Toeng nu de factor ge weld weer in het spel. Verwacht hij dat Tsjang nu eerder bereid zal zijn, bij het bezoek van Dulles inschikkelijkheid te' tonen? Het omgekeerde zal eerder 't geval zijn. Dulles zal minder dan te voren geneigd zijn om Tsjang tot toegeeflijkheid over te halen. Maar misschien zijn de hoge autori teiten in Peking helemaal niet ent housiast voor een eventuele vreedza me regeling voor Quemoy en Matsoe. Daarbij zou immers van hen de ver zekering worden gevraagd, dat zij geen geweld zullen gebruiken voor de verwezenlijking van hun verdere as piraties (waaronder de plannen tot inbezitneming van Formosa!) Zij hebben duidelijk gemaakt, dat zij niet van plan zijn om hun „revolu tie" halt te doen houden bij Quemoy en Matsoe. Peng Téh-hoeai en de zijnen zien bovendien in een voortdurende span ning in de Straat van Formosa een kans, om wanneer hun dat van pas komt een politiek-militair initiatief te nemen en vriend en vijand te la ten zien dat communistisch China 'n „wereldmacht" is. PENG TEH-HOEAI *^....weer geweld...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5