DICTATOR CHAPLIN, DE FINANCIËLE VERHOUDING GEMEENTE-RIJK WAS FUNEST MIDDELBURGS GEMEENTEBODE P. C. MULLER MET PENSIOEN MARKTBERICHTEN KREDIET BOUWRIJP MAKEN GRONDEN IN STR0MENWIJK DINSDAG 21 OKTOBER 1958 PRO V 1 N O I A Lb ZE EU W HE O O V RANT 0 TERNEUZEN BIJ BEGROTING: Steun bij ontwikkeling gemeente zal van het rijk moeten komen Met enkele kirtische opmerkingen over de financiële verhouding tussen rijk en gemeente is het gemeentebestuur van Terneuzen het voorwoord over de begroting voor 1959 begonnen. Het bestuur spreekt het vermoeden uit, dat de oude regeling nog wel een jaar geprolongeerd zal worden. „Wij mogen hierbij de verzuchting slaken", zo schrijft het gemeentebestuur, „dat er bij de tegenwoordige stand van zaken letterlijk alles ontbreekt aan de verdelende rechtvaardigheid. Er bestaan tassen de aitkeringen aan de onderscheidene gemeenten zulke grote en onverklaarbare verschillen, dat er van een verdelingssysteem al lang geen sprake meer .s. Naar onze mening zijn de grotere steden in het bijzonder bevoorrecht. Andere ge meenten kunnen geen voet verzetten. Ook wij zijn lam geslagen, tenvijl alle voorwaarden aanwezig zijn om de vleugels uit te slaan. De unieke lig ging aan de Westerschelde en aan het kanaal van Terneuzen naar Gent kon op geen enkele wijze worden uitgebuit door de voor ons funest wer kende bepalingen van de financiële verhoudingen", aldus het gemeente bestuur van Terneuzen. Verder wordt er ln dit voorwoord nog op gewezen, dat de regeringsinstan ties nu tot het inzicht zijn gekomen, dat de kanaalzone zo'n uitstekende ligging heeft en dat deze streek niet tot probleemgebied behoeft te wor den verklaard. Met voldoening heeft het Terneuzense gemeentebestuur er overigens kennis van genomen dat de overheid blijkbaar bereid is met kapitaal het industriële klimaat voor grootbedrijven te verbeteren. Het gemeentebestuur Is van me ning, dat ter ontwikkeling van de gemeente de steun ln eerste in stantie van de financiële afdeling van het ministerie van binnen landse zaken zal moeten komen en dat de raad daarop weinig in vloed kan uitoefenen. De werk zaamheid van de kanaalzonecom- f Advertentie) Hollandia „Cema"- schoenen voor jongens en meisjes, Va jaar schriftelijke ga rantie, bijzonder buig zaam. Bruin en zwart, vanaf 14.90. HÖOVERS SCHOENEN WhUfjiM ..MMMhrr Mr. Toxopeus sprak voor de V.V.D. De afdeling Middelburg van de V.V. D. hield maandagmiddag in hotel de Nieuwe Doelen een lunchbijeen- komst, waar het woord gevoerd werd door inr. E. H. Toxopeus uit Breda, lid van de Tweede Kamer. Deze be handelde enkele aspecten van de re- Seringspolitiek, waarbij hij tevens e resultaten van de jongste verkie zingen aan een beschouwing onder wierp. Mr. Toxopeus betoogde, dat de ho mogeniteit in het huidige kabinet ver is te zoeken, welke opvatting hij il lustreerde met een aantal voorbeel den: tegenstellingen tussen de minis ters Luns en Zijlstra. Hofstra en Witte. Toch geloofde hij, dat deze re- gering-Drees het wel tot 1960 zou uit houden, al „wordt het getimmerte met kunst- en vliegwerk in stand ge houden". Dit duidelijke feit heeft de kiezer kennelijk beïnvloed, aldus spreker, die mede daaruit de winst van de V.V.D. bij de laatste verkie zingen verklaarde. De heer Toxopeus, die zijn toespraak illustreerde met tal van voorbeelden uit het parle mentaire leven van de afgelopen we ken, stelde vast, dat de V.V.D. de enige partij is in de oppositie tegen „dit conglomeraat van partijen en groeperingen, die de weg gaat welke de P.v.d.A. aangeeft, een weg die leidt naar de staatsalmacht". Vervol gens ging spreker na door welke be ginselen de V.V.D. zich laat leiden, daarbij herinnerend aan de Britse premier Macmillan, die een „opportu- nity-state" voorstaat tegenover de „wellfare-state". Tenslotte ging spreker na wat thans te doen staat met het oog op de verkiezingen van 1960. „Wij hebben thans het vertrouwen ge kregen van een groot aantal kie zers en wij moeten in Kamer, Sta ten en Raden dit vertrouwen waar maken. Voorts is bezinning nodig op allerlei problemen, ook met het oog op een eventuele regerings verantwoordelijkheid", aldus mr. Toxopeus. die enkele van deze problemen nader aanstipte. De voorzitter van de afdeling, de heer B. A. Hesselink, had tevoren een korte uiteenzetting gegeven over de gang van zaken bij de wehouders- verkiezing in Middelburg. Hij herin nerde er daarbij aan. dat de V.V.D. van 730 stemmen in 1946 was geko men tot 1916 in 1958. Spreker zette evenals destijds in de raad uit een dat de V.V.D. een aantal van drie wethouders voldoende achtte én vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat van rechtse zijde waar de fi nanciële consequenties steeds in het middelpunt der belangstelling staan akkoord was gegaan met viér wethouders. Tijdens deze bijeenkomst zwaaide de heer A. C. Constandse de voorzitter lof toe voor de wijze waarop hij de belangen van de V.V.D. tijdens deze wethoudersverkiezingen had gediend. Na de toespraak van mr. Toxopeus was er een geanimeerde discussie. Er bestond voor deze bijeenkomst grote belangstelling. Plan voor nieuwe veiling te Bergen op Zoom. Het bestuur van de veilingsvereni ging Bergen op Zoom en Omgeving heeft aan ir. C. Sturm te Bergen op Zoom opgedragen een schetsplan te ontwerpen voor het bouwen van 'n veiling aan de Moerstraatsebaan, missie zal de bereidheid van het rijk om het Industriële klimaat in de streek te verbeteren kunnen stimuleren. Bij dit laatste denkt men o.ra. aan de demping van de westelijke waterleiding. Tot de wensen die tfften in Terneuzen is blijven koesteren behoren in de eerste plaats de plannen rondom de haven. Men is van mening, dat de be langen van de kanaalzone in deze zaak door de regering bij het over leg met België met „kennis van za ken" zullen moeten worden verde digd. Het gemeentebestuur hoopt dat, alvorens men tot een accoord komt, eerst overleg zal worden gepleegd met de gemeente en de adviesinstan ties. Voorts heeft men de hoop, dat wanneer de haven zal worden over genomen, het rijk financiële steun zal verlenen bij net vernieuwen van de outillage, die verouderd en ontoe reikend wordt genoemd. Men prijst zich gelukkig, dat de aanleg van het Zuidersportpark voorspoedig ging en dat de aanleg van de nieuwe be graafplaats eveneens goede voort gang maakt. Ten aanzien van de vaste oever verbinding wordt in het voor woord het volgende gezegd: „De roep om deze verbinding begint een vertrouwde klank te krijgen. Wellicht dat deze kwestie in gro ter Benelux-verband zal kunnen worden geëntameerd. Een geka naliseerde Schelde zou voor Ant werpen zeker binnen afzienbare tijd een zeer aanlokkelijke oplos sing worden. Boven Terneuzen wordt de Schelde voor de in om vang toenemende schepen een on betrouwbaar vaarwater". De overtocht van de Schelde thans, acht men door de tarieven zeer bemoeilijkt. Bij de opstelling van de begroting is men er van uitgegaan dat dit jaar het budget nog niet met declaraties voor de uitvoering van de zeewering aan de oostzijde van de gemeente zal worden belast. Wat de woningbouw betreft wordt verwacht, dat binnenkort weer grond voor particuliere en andere bouw zal kunnen worden uitgegeven. Voor de bouw van een nieuwe her vormde school is een urgentieverkla ring ontvangen. Aan de noodtoestand waarin het protestantse onderwijs verkeerde, zal in de jaren 1960-1961 een einde worden gemaakt. De bouw van een nieuw lyceum komt in zicht. Met de bouw van een schip- persschool is reeds begonnen. Ten aanzien van - de bouw van een nieuw gemeentehuis deelt het voor woord slechts mede,'" dat de investe ring Is „gememoreerd". De aanleg van het zwembad wil men in DACW- verbaftd trachten te regelen. Bestek en tekening zullen door de ontwer per dezer dagen worden ingediend. Het. begrotingstekort van 345.445, zo meent het gemeentebestuur van Terneuzen tenslotte, „spreekt voor zichzelf". NA 35 JAAR DIENST Hij zag 9 burgemeesters -17 wethouders - 87 raadsleden VOOR DE LAATSTE MAAL is dc heer P. O. Muller maandagmiddag in functie geweest als gemeente-bode bij de vergadering van de Middel burgse gemeenteraad. Voor de laat ste maal heeft hij de presentielijst klaargelegd en de stembus neergezet en heeft hij er op toegezien, dat het de raadsleden aan niets ontbrak. Want eind deze maand gaat gemeen tebode Muller met pensioen; op 31 oktober a.s. neemt hij afscheid om te mogen genieten van een welver diende rust. „Wat ik in mijn 45 ja ren diensttijd in uniform zo al be leefd heb? Ik moet eerlijk zeggen, alles is zo vlug gegaan alsof het maar een droom is geweest", ver klaarde de heer Muller. Maar aan het eind van ons gesprek bleek, dat deze droom een bijzonder langdurige en tevens interessante geweest is. Op de eerste januari 1928 trad de heer Muller in dienst van de ge meente. De uniform was hem overi gens niet vreemd meer, want in 1913 trok hij als jongeling 's Konings wa penrok aan als bereden veld-artille- rist. Vier jaar later verliet hij de mi litaire dienst en stapte over naar de gemeentepolitie in de Zeeuwse hoofd stad. Talrijke ervaringen deed de heer Muller in zijn politieloopbaan tot 1923 op en deze zijn hem steeds van dienst geweest als gemeentebo de. In zijn 35-jarige ambtsperiode als bode heeft de heer Muller negen bur gemeesters meegemaakt. De eerste burgemeester, die gemeentebode Mul Ier meemaakte, was de heer P. Du- mon Tak, die na 1 januari 1933 zou worden opgevolgd door mr. A. A. de Veer. Deze overleed helaas vóór zijn installatie, waarna burgemeester M. Fernhout opvolger werd. De ambtsperiode van de volgende burgemeester, mr. dr. J. van Wal- ré de Bordes, liep van juli 1939 tot oktober 1942, gedurende de eerste twee oorlogsjaren dus, waarin de binnenstad van Middel burg in vlammen was opgegaan, en waarin burgemeester De Bor des alleen moest werken om een schier onoplosbare zaak tot een eind te brengen. Van 1942 to*. 1944 was mr. A. Meerkamp van Embden burgemeester. Van 21 oktober tot 6 november 1944 was de heer J. Ph. Koene waarnemend burgemeester. Op 7 oktober 1944 werd mr. A. J. v. d. Weel burgemeester. Met respect denkt de heer Muller terug aan de deskundigen, die onmiddellijk na de bevrijding op de „commandobrug" plaatsnamen om Middelburg door de woelige branding te loodsen. Van 5 november 1946 tot 6 sep tember 1949 was jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg burge meester, die in zijn helaas veel te korte ambtsperiode, zeer veel heeft opgebouwd. Op 1 juli 1959 kwam burgemeester mr. dr. N. Bolkestein, die de stad verliet op 15 juli 1957. „Het was een perio de van hard, maar prettig wer ken", vond de heer Muller, die thans onder burgemeester mr. Joh. de Widt de dienst mét pen sioen zal verlaten. 6537 agendapunten Behalve de negen burgemeester? heeft de heer Muller zeventien wei houders in functie gezien. Verder zag hij 87 leden van de raad komen of gaan, onder wie vijf vrouwelijke. Gemeentebode Muller bewees zijn diensten in 395 raadsvergaderingen, waarin de heer Muller heeft ze nauwkeurig bijgehouden in totaal 6537 agendapunten werden behan deld. Veel is er veranderd ten opzichte van de publieke belangstelling bij de openbare raadsvergaderingen. Vroe ger, in de dertiger jaren zat de pu blieke tribune soms overvol. Deze luisteraars waren meestal slachtof fers van de tijdsomstandigheden en kwamen luisteren of de raad al of niet een besluit nam om iets extra's te doen voor de werklozen. De laatste jaren ziet men nog wel eens een of twee toeschouwers, maar dan is het om te luisteren naar een benoeming. Na de afhandeling van dit agendapunt is de tribune dan weer leeg.... Enkele duizenden bruidsparen heeft de heer Muller de stoep van bet stad huis zien bestijgen om ze dan naar de ambtenaar van de burgerlijke stand te geleiden. Dit waren enkele beelden uit de loop baan van gemeentebode Muller. Het ambt van node is er een van ver trouwen en de heer Muller wist dat vertrouwen te wekken. ,,Ik heb ge tracht deze functie dienende uit te oefenen en ik vond daarin levens vreugde", betoogde hij tot slot. K.A.B. vergaderde in Goes. De K.A.B. voor de Zee wse Eilanden hield zaterdagmiddag een kaderver gadering in „Slot Ostende" te Goes De leiding van deze bijeenkomst be rustte bij de heer Adriaansen te Vlis singen. Het bondsbestuurslid van de K.A.B., de heer,J. Mertens, hield tij dens deze goed bezóchte vergadering een inleiding over de sociale verzeke ringen in ons land. Vrijdag SI oktober zal gemeente bode P. C. Muller zijn laatste bruids paar naar de ambtenaar van de bur gerlijke stand begeleiden. Daarvóór deed de heer Muller dat in zijn 85- jarige loopbaan in gemeentedienst al enkele duizenden malen. Al deze ke ren stond de vertrouwde figuur van de heer Muller in de deur van de Middelburgse stadhuishal en menig paartje zal met genoegen terugden ken aan de rustige adviezen, die de gemeentebode altijd gaf om de trouwplechtigheid volgens de goede orde te doen verlopen. (Foto P.Z.C Bijeenkomst P. v. d. A. voor leden Provinciale Staten. Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid belegt zaterdag te Goes een bijeenkomst voor leden van de Provinciale Staten, leden van de Gemeenteraden en kandidaats-raads leden. Deze bijeenkomst is speciaal gewijd aan het onderwijs. De Kamerleden, mevrouw U. Tel legenVeldstraa uit Maarsen en dr. W. H. Vermooten uit Amsterdam zullen enkele inleidingen houden. Hierna wordt een forum ge houden over verschillende Zeeuwse politieke problemen. Dit forum be staat uit de genoemde Kamerleden en voorts mr. A. J. van der Weel, A. A. Schuit en drs. Th. Westerhout, terwijl de heer M. J. van Poelje voorzitter van dit forum zal zijn. „Ricardo's" niet in de ether. Vanavond (dinsdag) zou het Middel burgs bandje de „Ricardo's" optre den voor de AVRO-microfoon. We gens bijzondere omstandigheden is dit optreden echter tot een latere da tum uitgesteld. Algemene vergadering Zeeuwse t.b.c.-vereniging. De provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose houdt op zaterdag 29 november in het „Ne derlands Koffiehuis" te Middelburg haar algemene vergadering. Na on der meer bestuursverkiezing, waarbij aftredend en terstond herkiesbaar zijn dr. H. J. Jongepier te Middel burg en dr. H. J. S. Timmer te Cad- zana, spreekt dr. J. Meijerm, direc teur van de K.N.C.V. tot bestrijding der tuberculose uit Den Haag, over „Reisindrukken uit India". Benoeming lid schoolbesfuur De heer E. Jongstra werd tot lid be noemd van het bestuur voor de scho len voor Chr. Volksonderwijs (C.V.O.) te Middelburg. DE ONVERGELIJKELIJKE CHARLES ALS DE VISMIJN VEERE. 20 oktober Aangevoerd: «236 kg export- garnalen 1.30—1.73 867 kg handelsgarna len 1-10—1.21; 34 kg schar 64—85: 39 kg bot 60—84; 29 kg tong 1.89—451; 71 kg rog 49—55; 109 kg ongesorteerde vis 58— 1-29; 33 kg wijting 47—54 20 kg kabeljauw 50—57 2 kg paling 3-09—4; 2 kg wulk 39; 2 kg krab 19- AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM. Rotterdam 20 okt. De maandag'gehouden termijnmarkt kenmerkte zich door een uitermate kalme stemming en ook de omzetten bleven aan de lage kant, n l. 48. Bij de consumptie-aardappelen kwam Bintje 45 mm slechts tot 2 contracten op de maand april tegen f 19 80. Voran 35 mm op maart vier contracten tegen 1 13. Bij de pootaardappelen ging iets meer om n.L in totaal 42 zaken. Hiervan gingen er 10 naar het ras Bintje „e" S tegen f 21.10 en 5 tegen f 21.— alle op de maand november. Eerstelingen ,,e' tijdens de ochtendcall nog 13 maal op november voor f 1950 en 2 maal op vember tegen f 19.30 verhandeld, moest 's middags met 2 contracten tegen f 18." en 5 tegen t 18.60 nogal ^vat prijsgeven en sloot met een flauwe stemming. Voran ,,b" kwam tijdens de ochtendcall op november tot 7 contracten tegen f 20-60 en 's middags op december tot drie con tracten tegen eveneens f 20-50. Officiële publikatie MIDDELBURG. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag 4 no vember 1958, des voormiddags te 9 uur, gelegenheid bestaat tot kosteloze in enting en herinenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandachj op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor in enting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding ln de vac cinatiebewijzen van de namen en ge boortedata der kinderen is het gewenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medegebracht. VLISSINGEN. HINDERWET. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 7 okto ber 1958 aan W. J. de Kramer te Vlis singen op de daarbij gestelde voor waarden vergunning is verleend tot het oprichten, ln werking brengen en in werking houden van een brood- en banketbakkerij, waarin een elektrische oven, alsmede 2 elektromotoren elk van >/i p.U gebezigd zullen worden in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie E, no. 343 ged., plaat selijk gemerkt Hereules Segherslaan 27—29. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer ln totaal 1731 dieren. Vette koelen en ossen 1100. Varkens 631. Prijs Sn cents per kg. Ie kw. 295—325, 2e kw. 270—290, 3e kw. 250—260. Varkens (lev- gew.) le kw. 200, 2e kw. 198. 3e kw 198. Vette koeten aanvoer Iets kleiner, han del stil, prijzen Iets lager. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets kleiner, handel tame lijk, prijzen hoger, afloop kalm. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Rotterdam, 20 okt. Klel-aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers f 10.50— f 11.75. Bintje f 13—f 14. Bevelanders f 10-50—11. Koopmans Blauwe 11—12. Meerlanders 10—10.50. Gewassen eigen heimers van de kleigrond 40 mm op waarts i 13.50. Export Bintje m 2 maten gesorteerd, 35 mm opwaarts f 15- Zandaardappelen 35 mm opwaarts. Noorderling f 7.50-f 8. IJsselster f 7.25- f 7.75. Libertas f 7-50-f 8. Voeraardappelen f 2.50—f 3. Prijzen be rekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon. schip of auto. 20 oktober. Aardappels bonken 12.20, grote 9.50—9 80. Fruit: Coxs Orange Pip pin H I 65-75 35—37, 65 en op 37, 60-65 35, 55-65 25, K 18—27, F 9—11. Groninger Kroon H I 65 en op 17—18, 55-65 11—17, H II 9, K 12. Goudreinetten H I 85-85 22. 75- 85 18—20, 65-75 14, K 12—13, F 6—14. Glo rie van Holland H I 75-85 16—18. 65-75 IS IS. Sterappels H I 80-70 14, H II «—10. K 15. Beurré Clairgeau H I 65 en op 22—25, 60-65 19, 55-60 16, H II 8. Doyenne du Co rnice H I 65 en op 45. K 3415 St. Remy K 10. Appels val en kroet 6—11. Peren val en kroet 9—22. Tomaten A 59—67, B 58—62, C 39—41, CC 27—41. Suikermeloe nen 40. Druiven: Blak Alicante 126—1.40. Groenten: Andijvie 7—13. Sla 3—14. Sa vooiekool 710, Rodekool 618. Wltte- kool 3—6. Prei 10—13. Postelein 26—31 Spinazie 25—42. Uien 6—10. Spruiten 36— 45. Witlof 77. Komkommers A 14, B 13— 17, C 8—9. Bloemkool 3 p. kist 26—40, 4 p. kist 18—37. 6 p. kist 10—24, 8 p. kist 10—16, 10 p. kist 10—14. Kroten kg 4—9. Kroten bos 8—10. Bospeen 1523. Waspeen 10—19 Breekpeen 4—9. Veldsla 3—15. Dubbele Prinsessen 64—96. .Chinesekool 8—11. Kassnijbonen "1.04—1.19. GRAANBEURS ROTTERDAM. 20 okt. Officieuze noteringen per 100 kg. Franco Rotterdam. Tarwe: rode op vochtconditle f 29 80— f 29 90, met vlotte handel; witte daaren tegen moeilijk te plaatsen voor de vlak- molenaars, prima kwaliteit tot f 30.40. Voedergranen: zomergerst goedprijs- houdend van f 2475—f 26.25, soms iets meer; haver vast van f 23.25 f 25 25, extra blanke tot ca f 26; rogge —flauw 17 a 18 vocht tot f 21.25. Peulvruchten kalm, groene erwten f 30 —t 50; schokkers f 50—f 72: bruine bo nen f 50—f 77.50, prima geschoonde tot f 81. GEMEENTERAAD MIDDELBURG Afscheid gemeentebode P. C. Muller van de raad. Do gemeenteraad van Middelburg, die maandagmiddag vergaderde on der voorzitterschap van burgemees ter mr. Joh. de Widt, heeft beslo ten om een krediet van 269,500 toe te kennen voor het bouwrijp ma ken van gronden in de Stromemvijk. Aan finaiicleringsgelden waren hier voor beschikbaar een bedrag van 230.610, een opbrengst van de zo genaamde voorkeurslëning en een bedrag van 200.000, een lening van de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten, speciaal bestemd voor het bouwrijp maken van gronden. Dé heer B. A. Hesselink (v.v.d.) vroeg zich af of hét wel verstandig is over deze financieringsmiddelen te be schikken. Dit raadslid wilde weten of er andere middelen zijn. Wethouder A. J. Kaland (cJi.) ver klaarde, dat er momenteel onderhan delingen gaande zijn met een onder nemer over de bouw van een 50-tal middenstandswoningen in de Stro- menwijk. De wethouder betoogde, dat er voorzieningen getroffen moeten worden, wanneer deze grond in op tie uitgegeven wordt. „Het is een bijzonder urgent geval, hoewel we het kapitaal ook gaarne voor ande re doeleinden beschikbaar zouden stellen", verkaarde de heer Kaland. Tevens wees dc wethouder er nog op, dat het bestuur van de chris telijke kweekschool zijn plannen voor een nieuw gebouw ook al praktisch gereed heeft. Dit be stuur wil eveneens op deze grond bouwen. Talrijke voorstellen, die vervolgens afgehandeld werden, hadden betrek king op het onderwijs. Bij de ingeko men stukken werd meegedeeld, dat negen leslokalen van school J aan de Nederstraat in bruikleen zijn ge geven aan de zondagsschoolvereni ging der Ned. Herv. Gemeente. „Bijna alle scholen maken van school J. gebruik", merkte de heer P. H. Geers (p.v.d.a.) bij dit punt op, „maar er is nog nooit een cent uit gegeven om de school op te knap pen". „Ik ben het volledig met U eens", verklaarde wethouder J. W. Kögeler (a.r.). De wethouder stipte nog aan, dat de school vooraan staat op de urgèntièlijst. Mej. C. A. Wonöergem werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school C., terwijl de heer H. Kooger werd benoemd als onderwij zer aan de openbare lagere school 't Zand en mevrouw C. I. Nieuwen- huijzen te Veere met algemene stem men als vakonderwijzeres in de nut tige handwerken aan school C. werd benoemd. Voor een aanvullende aan schaffing van boeken werd voor de openbare u.l.o.-school een krediet van 929 verleend. Ook de subsidie toekenning voor de stichting „Mater Amabilisschool op Walcheren te Vlis singen ontmoette geen bezwaren. In de rondvraag vroeg de heer M. Wattel (a.r.) naar een even tueel bebouwingsplan van de Nas sau- en Sportlaan. Wethouder Kaland verklaarde dat er een plan is ingediend door de stichting „Goed Wonen" voor de bouw van 99 middenstandswoningen, maar wegens gebrek aan financierings middelen moest hierop afwijzend worden beschitk. Na afloop van deze raadsvergade ring werd afscheid genomen van de gemeente-bode, de heer P. C. Muller, die wegens zijn pensionering voor de laatste maal zijn diensten aan de raad bewees. De burgemeester ver klaarde, dat de heer Muller zijn taak als bode voor B. en W. en voor de raad op voortreffelijke wijze heeft vervuld. Als „raadsoudste" verklaarde de heer J. S. Hoek zich zonder de heer Muller geen raadsvergade ring te kunnen voorstellen. De heer Hoek kenschetste de heer Muller als „een bode bij uitstek", of „een bode uit duizenden". „Uw belangstelling voor de vergaderin gen was groot. Maar ook Uw lief de voor de stad is aloin bekend. Middelburg mag zich gelukkig prijzen zo'n trouwe dienaar te hebben gevonden", betoogde de heer Hoek, die namens alle raads leden de heer Muller een stoffe lijk blijk van belangstelling over handigde in de vorm van enkele foto's van het stadhuis. De heer Muller dankte hartelijk voor deze attentie. „Het was de prettigste dag voor mij, wanneer maandelijks de raad vergaderde", verzekerde de gemeentebode, die voorts nog ver zekerde, dat hij zich immer in hoge mate verbonden voelde met de raad. Op zoek naar „zondebokken" rond veerlarieven. (Slot van pag. I) In de daaropvolgende winter- zitting van de Zeeuwse Staten kwam de zaak eveneens aan de orde. waarbij op 29 januari 1957 het belangrijkste besluit in deze hele verenaangelegen heid werd genomen: intrek king van een motie uit 1952, waardoor Ged. Staten de han den vrij kregen om met de minister te onderhandelen. Dat inderdaad was het belangrijk ste besluit en het werd geno men na langdurige debatten en allerminst lichtvaardig. En het was een beslissing van de Sta ten en niet van de Kamers van Koophandel! Weliswaar hadden de beide Ka mers als gevolg van hun in overleg met Ged. Staten gevoer de politiek inmiddels een brief naar de minister gezonden, doch deze stuurde op zijn beurt dit stuK weer om advies naar Ged. Staten. Toen was er dus nog ge legenheid te over voor het college om te volharden in de vroegere politiek. Men meende echter er beter aan te doen een andere weg in te slaan. Men kan derhalve concluderen, dat Ged. Staten geheel op de hoog te waren van de plannen en be doelingen, die de beide Kamers van Koophandel hadden met be trekking tot de veertarieven. En zij honoreerden dat door tijdens hun later met de minister gevoer de onderhandelingen te overleg gen met enkele vertrouwensmen sen uit de Kamers. He? zier er dus naar uit. dat ir. Dikötter zaterdag in Hulst een voorstelling van zaken heeft ge geven, waarbij niet aan alle fa cetten van het probleem voldoen de aandacht is geschonken. En het lijkt ons niet redelijk van een Ge deputeerde nu de Kamers van Koophandel als zondebokken de woestijn in te sturen. Of om in de stijl van het onderwerp te blij ven: op een roeibootje de Wester schelde af te laten drijven... Want én Gedeputeerden én Pro vinciale Staten én Kamers van Koophandel samen hebben in de afgelopen jaren het hoofd ge bogen voor de realiteit: géén ta rieven, dan ook geen nieuwe boot. Alleen de Zeeuws-Vlaamse K.V. P.-leden in de Staten het zij hier nadrukkelijk vermeld heb ben zich tegen deze realiteitspoli- tïek verzet. Nogmaals, voor het aanwijzen van zondebokken is geen reden. Mocht men het niet temin tóch willen, dan kan men bij de keuze géén enkel lid van Gedeputeerde Staten voorbijgaan. Nagekomen advertentie Mevr. M. C. VAN DIJKE- BEUN vraagt zo spoedig mogelijk een juffrouw voor de huishouding. Meerdère hulp aanwezig. Dorpsstraat 60, Breskens. Tel. 696.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3