PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Russisch straalverkeersvliegtuig stort neer; 65 passagiers gedood Helpers uit Axel hielden Zeeuwse eer hoog PROCES TEGEN LIJFARTS VAN PAUS PIUS XII CUYK HAALDE GESTYLEERDE STIER OP LAATSTE EXP0DAG sche paviljoen ontvingen elk der tig miljoen gasten, het Engelse en Tsjechische elk ruim vijf mil joen, de inzending van het Vati- caan 15 miljoen. Er waren enthou siastelingen die de tentoonstelling 150 maal met een bezoek vereer den. De Expo herbergde 450 maal een congres. Op de parkeerter reinen telde men anderhalf mil joen personenauto's, 40.000 bussen en 57.000 motoren en scooters. Tweeduizend kinderen raakten op het terrein tijdelijk hun begelei der kwijt.' Men schat het aantal buitenlandse bezoekers op een 15 procent van het totaal, van wie 350.000 Amerikanen en 170.000 Luxemburgers. Deze laatste zondag was het bijzon der druk op de Expo. Slechts met moeite kon men zich een weg over de lanen én door de paviljoenen ba nen en de souvenirwinkeltjes deden goede zaken. Het Atomium zal enige tijd na de sluiting van de Expo weer voor het publiek opengesteld worden, al zal het afbraakterrein zelf gesloten blij ven. Zondagmorgen is in het Groot-Audi torium van de Expo de Stichting „Brussel Internationaal Centrum" opgericht, die „het thema van de Expo en de internationale zending van Brussel" wil doen voortleven. Sociale zaken stelt nieuwe brandstoffenbijslag vast Voor het komende stookseïzoen heeft de staatssecretaris van sociale zaken de brandstoffenbijslag vastgesteld op f 4.85 per week voor kostwinners en alleenwonenden, op f 2.45 per week voor kostgangers. Deze brandstoffenbijslag zal over het tijdvak 27 oktober 195825 april 1959 worden uitgekeerd aan werkloze werknemers, die een uitkering ont vangen ingevolge de sociale voorzie ning groep b en aan beeldende kun stenaars, die een sociale uitkering ontvangen ingevolge de regeling so ciale opdrachten beeldende kunste naars. VERWACHT... MEER WIND. Veranderlijke bewolking met tijde lijk wat regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wes telijke wind. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZON EN MAAN 21 ol.tober Zon op 7.14 onder 17.35 Maan op 15.04 ondèr t Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. iïï?77TPT^R"r. t Pn/ 7.25 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 247 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. per kw. Losse nummers 15 cent. Maandag 20 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per tnim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Deze foto laat zien hoe de 63-jarige Gestaf Johannssen, een van de 25 overlevenden van het Deense schip „Adler Svanholm"dat op de Noord zee in de storm is vergaan, te Lo westoft in het Engelse graafschap aan land stapte van de motortreiler „Trinidad." Het Deense stoomschip zonk 60 mijl uit de kust met de gezagvoerder kapitein Skjolborg aan boord. De kapitein kwam om het leven, nadat hij eerst alle andere opvarenden van boord had laten halen. Zijn stof felijk overschot werd later door een Nederlands schip gevonden en aan boord genomen. Sowjet-regering geeft communiqué uit Zestien hooggeplaatste Chinezen behoren tot de slachtoffers Op circa 700 km ten oosten van Moskou is vrijdag een Russische TU-104 een tweemotorig passagiersvliegtuig met straalaan drijving neergestort. Aan boord bevonden zich 65 passagiers, die allen de dood hebben gevonden. Over de bemanning zijn nog geen mededelingen gedaan. De ramp werd bekendgemaakt door radio-Moskou. Dit is de eerste maal dat de Russen een ongeluk met een TU-104 voor publikatie hebben vrijgegeven. Het toestel was op weg van communistisch China naar Moskou. Het communistische-Cbïnese persbureau „Nïeuw-Chïna" maak- te later bekend, dat er 16 Chinezen aan boord van het vliegtuig waren, onder wie 10 leden van een culturele missie, die op weg was naar Afghanistan en de Ver. Arabische Republiek en zes functionarissen van de Chinese ministeries van buitenlandse za ken en buitenlandse handel. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de betrokken regeringen ervan in kennis gesteld, dat er bij de ramp 1 Brit, 6 Tsjechen en 4 Westduitsers om het leven zijn gekomen. Opmerkelijk was. dat de officiële mededeling over de ramp-drior Mos kou werd gedaan namens de raad van ministers der Sowjet-Unie. Dit was een gang van zaken die vrij wel zonder precedent is. Reeds was het ongebruikelijk, dat omtrent een ramp enige officiële mededeling werd gedaan; te ongebruikelijker echter was, dat het Russische kabinet de aankondiging deed en dit niet aan de autoriteiten van de burgerluchtvaart overliet. Reeds dadelijk werd daarom i» de kringen der westelijke inlichtingen diensten in Londen gemompeld, dat waarschijnlijk een of meer belang rijke communistische functionarissen waren omgekomen. Niet minder opmerkelijk was de sa menstelling van de commissie, die van het Russische kabinet opdracht heeft, de oorzaken van de ramp te onderzoeken. Dulles sprak met collega's en in Londen in De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, .John Foster Dulles, heeft gisteren de plechtige uitvaart dienst voor paus Pius de Twaalfde in* de St. Pieter in Vaticaanstad bijge woond. Hij behoorde er tot de in to taal 53 vertegenwoordigingen van grote en kleine mogendheden. Tijdens het weekeinde heeft hij in Rome gesproken met zijn ambtgeno ten van Frankrijk en van West- Duitsland, Couve de Murviile en Von Brentano. Op weg naar Formosa, waar hij besprekingen zal voeren met generalissimo Tsjiang kai-Tsjek, is hij gisteren in Londen aangekomen, waar hij een onderhoud had met zijn Britse collega Selwyn Lloyd. In de commissie hebben zitting lucht- maarschalk S. I. Roedenkow, het hoofd van de gehele burgerlucht vaart, maarschalk P. F. Zhigarew, die deze functie vroeger heeft be kleed, en voorts M. V. Kroenitsjew, een van de plaatsvervangende mi nisterpresidenten en tevens minister voor de vliegtuigfabricage. Een straalverkeersvliegtuig van het type Tu 10Jf, zoals het in de afgelo pen zomert werd gefotografeerd op Schiphol. Engelse troepen verlaten Jordanië Het Britse ministerie van defensie heeft zaterdag in Londen bekendge maakt, dat vandaasr de treugfarelc- king der Britse troepen uit Jordanië zal beginnen. Hieraan werd toegevoegd, dat het terugtrekken van de Britse troepen en voorraden van Amman, de Jor daanse hoofdstad, naar Akaba, de Jordaanse haven aan de Golf van Akaba, reeds is begonnen. De Britse valschermtroepen zullen bij de terugtrekking uit Jordanië per vliegtuig over het grondgebied van de Ver. Arabische Republiek en Li banon mogen worden vervoerd. Vandaag wordt begonnen met de verscheping van legergoederen. De evacuatie van troepen door de lucht begint 25 oktober en zal vijf dagen duren. Er zijn 3000 Britse militairen in Jordanië, die voor een deel per schip worden ver voerd. De algehele ontruiming zal drie weken in beslag nemen. De lijfarts van de paus, prof. Riccar- do Galeazzi Lisi, heeft aan de Itali aanse pers een gedetailleerd verslag van het sterven van Paus Pius de twaalfde verkocht. Men verwacht dat de medische raad van Italië vandaag zal bijeenkomen om uit te maken of men al dan niet stappen tegen Galeazzi Lisi moet ne men op grond van dit feit. Tegelijkertijd zal het Italiaanse mi nisterie van justitie zich erover bera den of de handelwijze van deze arts valt onder de bepalingen van het strafrecht. Een blad, dat het verslag van Galeaz zi Lisi heeft gepubliceerd, liet weten dat het bepaalde passages geschrapt had omdat deze, naar het oordeel van het blad, te rauw waren. Een Turijns blad verklaarde, dat „het verslag zelfs de fysiologische bijzon derheden geeft, die behoren tot de doodsstrijd van ieder mens en die ieder van ons zal willen wikkelen in de sluier van de eerbiedigste geheim houding". Galeazzi Lisi, die 30 jaar lang lijfarts van wijlen Paus Pius de twaalfde is geweest, verklaarde dat zijn verplich ting tot het bewaren van het „be roepsgeheim" met de patiënt is ge storven. Later werd vernomen dat Galeazzi Lisi de Vaticaanse autoriteiten ver zocht heeft hem van al zijn functies te ontheffen teneinde zich voor de medische raad beter te kunnen verde digen tegen de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht. Hardnekkige brand op motorschip „Boschkerk" Zondagochtend ontstond brand aan boord van het motorschip „Bosch- kerk", dat zaterdagmorgen uit Ant werpen in de Rotterdamse Rijnha ven was aangekomen. De brand werd waarschijnlijk veroorzaakt bij het verwisseld! van branders in de ma chinekamer. Even sloegen de vlam men boven de brug uit, maar voor de rest bleef het bij een zware rookont wikkeling. De brandweer bestreed het vuur met schuimblussers, maar men kon alleen door de luchtkokers en de deurope ning van de machinekamer spuiten, want in de machinekamer zelf was de hitte te groot. Even voor tienen werd het bevel gegeven het schip en de kade te ontruimen, want de brand weer vreesde dat de bunkers zouden ontploffen. Niet lang daarna werden de rookwolken echter plotseling min der en meende men de brand be dwongen te hebben. Deze had zich echter door de warmte in de machi nekamer voortgezet naar gedeelten van ruim 4 en 5, die aan de machi nekamer grenzen. In ruim 5 kon men door het inspuiten van veel water het vuur bedwingen en gisteravond half tien was ook de brand in ruim 4 bij na bedwongen. In de machinekamer werd het vuur onder de vuurplaat bestreden met het inpompen van wa ter. De „Boschkerk" had dinsdag naar Bombay en Karatsji moeten vertrekken. Kustvaarder „Prior" kon nog niet worden vlotgetrokken De sleepboten „Blankenberg" en „Scaldis" zijn er niet ingeslaagd dei Nederlandse kustvaarder „Prior", die vrijdagnacht op de Franse kust bij Gravelines is vastgelopen, vlot te trekken. Behalve de „Scaldis" is uit Vlissingen hef. bergingsvaartuig „Bruinvis" naar de plaats van de stranding uitgevaren. Men heeft wel een lijn op het schip overgebracht, maar er bleek te weinig water te staan. Dinsdag, als er weer een extra hoog tij is, zal men nog een poging doen, die dan, naar men ver wacht, wel meer succes zal hebben. GROTE DRUKTE OP WERELDTENTOONSTELLING Nieuwe naam: Exporum Hét evenement in het Nederlandse paviljoen op de laatste Expo-dag is gisteren geweest het afhalen van de gestyleerde stier uit de landbouwaf- deling door een afvaardiging van de gemeente Cuyk, die het stuk gekocht heeft om het een plaats te geven voor het gemeentehuis. De afvaardi ging, geleid door Cuyks burgemees ter de heer Jansen, had zich voor deze gelegenheid gestoken in de vee- kopersdracht: een verschoten regen jas, een pet, zakdoek om de hals en een stok in de hand. Voorts waren er het fanfarekorps van Cuyk, in blauwe kiel, een heraut in vol ornaat en een kartonnen koe, waarin twee mannen zaten. De stier stond klaar op een wagentje. De burgemeester van Cuyk verzocht de Nederlandse commissaris-gene raal, de heer Van Walsum, die kiel en de pet van de veehandelaars aan te trekken en zich te voorzien van stok en pijp. Alvorens de koop te sluiten lieten de Cuykenaren de stier nog eens onder zoeken door een veearts die met hen was meegekomen. De burgemeester poogde de stier voor een appel en een ei te kopen, maar dat ging niet door en tenslotte kwam de handslag nadat men het over het bedrag eens was geworden. De burgemeester reikte aan de heer Van Walsum de ver sierselen van de Orde van de Koe (een kartonnen koehoofd) uit. De kartonnen koe overlaadde de com missaris-generaal met geschenken, die door de Cuykse fabrieken waren aangeboden. Nadat het koopcon tract was opgemaakt, doopte de heer Jansen de stier met een fles melk, eveneens uit zijn gemeente afkom stig. De naam van de stier is thans „Exporum". De organisatie van de Expo heeft een voorlopige eindbalans opge maakt. Ruim 42 miljoen mensen bezochten de tentoonstelling en bijna zeven miljoen „Vrolijk Bel gië". Het Amerikaanse en Russi- miming Expo-vijvertje leverde J 1500 gulden op. fj M Zes maanden lang zijn door bezoekers aan het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoon- H stelling te Brussel gelstukken geworpen in het vijvertje van de erehal. Het werd een totaal- H bedrag van ongeveer 1500 gul- den, dat zaterdag door de com- ss H missaris-generaal van het pa- viljoen, de heer Van Walsum s is overhandigd aan af gevaar- M digden van de Nederlandse H Vereniging voor Weldadigheid H te Brussel. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LANDELIJKE RODE KRUISWEDSTRIJDEN IN GOES Maastricht en Doorn de winnende ploegen GOES IS ZATERDAG één dag Rode Kruis-stad geweest; een ont moetingspunt voor enkele honder den korpsleden uit geheel Neder land! Van vele gebouwen wapperde vrolijk de witte vlag met het rode kruis van deze organisatie, terwijl vele tientallen in keurige kaki-uni formen gestoken helpers en help sters de stad doorkruisten. Zij wa ren mét tal van hoge functionaris sen van het Nederlandse Rode Kruis naar de Ganzestad gekomen om daar deel te nemen aan de na tionale wedstrijden van het Rode Kruis Korps. Mede dank zij de voor treffelijke organisatie zijn deze Een helpersploeg in actie tijdens de zaterdag te Goes gehouden nationale Rode-Kruis-xoedstrijden. Juryleden slaan de verrichtingen van de hel pers tiauwkeurig gade. (Foto P.Z.C.) voor de eerste maal in de provincie Zeeland georganiseerde wedstrij den uitstekend verlopen. Iedere provincie had zijn kringwin naar en -winnares naar „de Prins van Oranje" te Goes afgevaardigd, ten einde daar op een zo eervol mogelijke plaats beslag te leggen. De grote winnaar was zaterdag ongetwijfeld de helpstersploeg van Maastricht, die niet alleen de eerste prijs won, maar tevens definitief beslag legde op de massief zilveren wisselbeker van het hoofdbestuur. Sedert de instelling van de wedstrijden in 1948 was het de vijfde maal, dat de Limburgse dames het „kampioenschap" wonnen. Nog groter was de vreugde bij de Maas trichtse ploeg, toen bij de verdere uitslag bleek, dat mej. J. Kastermans dë commandante-prijs had gewonnen. Bij de helpersploegen was het Doorn, dat met de hoogste eer ging strijken en nummer één van vorig jaar, Sneek, ver achter zich liet op de negende plaats. Bijzonder verheugend voor Zee land was, dat de commandant- prijs werd gewonnen door de Axe- laar P. Mechielsen, mede door welke prestatie Axel in de eind rangschikking op een zeer eervol le vijfde plaats beslag legde. Wel was hiermede niet liet succes van 1956 herhaald, toen Middelburg bij (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1