ZO WAS HET IN ZEELAND MR. DR. VAN RHIJN WAARSCHUWT „ARBEIDSABSOLUTISTEN" OVERSCHOT VAN 660 MIUOEN OP BETALINGSBALANS ZEEUWS TIJDSCHRIFT KREEG PRETTIG LEESBARE INHOUD ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eert halve eeuw geleden bezat Vlissingen een tonnenbrug NOG VOOR de tijd, dat Vlis singen zijn scheepjesbrug kende, heeft een tonnenbrug de Peperdijk met de Dokkade ver bonden. De aanwezigheid van de scheepjesbrug zullen velen zich voor de geest kunnen halen, maar de herinnering aan de ton nenbrug die rond de laatste eeuwwisseling een belangrijke schakel in het stads-voetgan- gersverkeer vormde is een pri vilege van de échte en vooral oudere Vlissingers. Het waren in het bijzonder de ar beiders van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde", die van de brug profiteerden. Onwetend uiter aard van de ontwikkeling van „hun fabriek" die nu de ligplaats van den, die zij verbond, tot haar werk- den, die zij verbond ,tot haar werk terrein rekent. De tonnen, die de brug torsten zijn weg, verdreven door in aanbouw zijnde schepen, die zelfs de plaats, waar de brug heeft gelegen aan het oog heb ben onttrokken... De herinne ring aan de tonnenbrug is zicht baar bewaard gebleven op ver schillende oude foto's. Waaruit ook blijkt hoezeer de omgeving hier is veranderd. zelfs de plaats is aan het oog onttrokken (Foto P.Z.C.) nog voor de scheepjesbrug In de tijd van de tonnenbrug liep men vanuit de Wagenaarstraat, rechtdoor gaande, de Nieuwe Kolvernierstraat in, langs 't eerste kantoor van „De Schelde" en de oude militaire wacht, die tegen het „admiraalshuis" was aangebouwd. Bij dit admiraalshuis 1 het werd het eerst bewoond door de eerste marinecommandant in Zeeland vi- ce-admiraal Gobius en later door dhr J. van Raalte, directeur van de K.M.S. lag meestal de ka nonneerboot „Bulgia" als marine- wachtschip gemeerd. Bij een lucht bombardement in mei 1940 ging deze „Bulgia" in de Vlissingse ma rine-binnenhaven ten onder. De Peperdijk telde ook drie café's, Lommers, Corveleijn en Van Krïe- ken. Gepensioneerden van „De Schelde" herinneren zich nog dat Van Krieken voor vijf centen een héél beste borrel schonk. Maar het glaasje, dat bij „Frans" Cor veleijn geschonken werd, was ook niet te versmaden. Lommers sloeg in de dagen van do tonnenbrug echter alles door een borrel te schenken voor vier-en- een-halve cent De café's hadden het op de uitbetalingsdag drukker dan de bank van Wibaut, die op de oude foto evenals de drie ge noemde café's rechts goed te zien is. De naam Wibaut was ook ver bonden aan een steenkolen- handel, waarvan de pakhui zen op de Peperdijk stonden. De gepensioneerden van de Vlis- singse scheepswerf denken bepaald niet met weemoed terug aan de tijd van de tonnenbrug. Althans, voor wat het borrel-gedeelte be treft. Nu, een halve eeuw later, vindt men de gepensioneerden, rustig 'n kaartje leggerfd in het fraaie „Scheldekwartier". Wel een con trast met een halve eeuw geleden, toen de borrel vaak een deerlijke cijns op het loonzakje trok... Die tijd is gelukkig voor bij, zo is de mening van deze bejaarde Vlissingers. Dat be hoort tot het verleden. Een ver- leden met een tonnenbrug. Een brug, die nog niet vergeten is. Dank zij de herinnering en wat oude foto's... Een stad werkt voor u 's Morgens spoeden zich 35.000 mensen naar de Bayerfabrieken te Leverkusen om voor u te pan werken. Zij zijn allen onmisbare raderen in een gigantische industrie, die o.a. beroemd is om zijn genezing brengende producten, gewaar deerd om zijn sociale voorsprong, die aan ieder van deze 35.000 mensen ten goede komt. 60 gebouwen verspreid liggend over een oppervlakte van 2,5 km2 en verbonden door een straten- en wegennet van 15 km.,_120 km. spoorbaan voor de interne goederenomslag.De Bayerfabrieken verbruiken jaarlijks 4x zoveel watereneven- veel elektrische 'stroom als de stad Amsterdam. Onder de talloze geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin een belang rijke plaats in. Wanneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op Aspirin, het middel dat een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt. Het Bayerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zul-. verheid en constante samenstelling. Geen Aspirin zonder Bayer-kruis. Symbool van vertrouwen Marokkaan in arrest na verdwijning van meisje De politie te Amsterdam heeft don derdag de 22-jarige Marokkaan A. Labbar uit Parijs aangehouden. Zijn arrestatie wordt in verband gebracht met het verdwijnen van de 22-jarige Hilversumse Josephine S. Het meisje heeft op 2 oktober haar zusje, die verpleegster is, bezocht in Amsterdam. Des avonds ontmoetten zij Labbar, die vertelde textielhan delaar te zijn. Hij maakte een af spraak met J. S. voor de volgende dag. J. S. is echter daarna niet in Hilversum teruggekeerd en men heeft haai' ook niet meer gezien in Amsterdam. De Marokkaan heeft vrijdag haar zusje, de verpleegster, opgebeld en haar gevraagd of zij naarParijs ging. Daar zou ook Josephine zijn. Zij zou, volgens de Marokkaan, eni ge dagen bij hem zijn geweest, maar daarna weggelopen zijn. Ze is sinds dien spoorloos. Met behulp van de Interpol tracht men de antecedenten van Labbar na te gaan en de ver blijfplaats van het. verdwenen meisje op te sporen. Amerikaanse „Globemaster" in zuidpoolgebied neergestort Een „Globemaster" transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat van Christ-Ohurcli onderweg was met voorraden voor een basis op Kaap Hallet in het zuidpoolgebied, is tegen een heuvel gevlogen toen het aanstalten maakte om een lading hout af te werpen. Zes bemannings leden vonden de dood. Zeven inzittenden, van wie enkelen gewond waren, overleefden het onge val en voor hen werden sneeuwtrac- tors en helikopters uitgezonden. Twee sneeuwtractors („weasels") bleven onderweg in een ijskloof ste ken en de reddingspoging over land moest daarna worden opgege ven. Een helikopter heeft vier van de overlevenden, van wie twee ern stig gewond waren, gevonden en ze opgepikt. Drie overlevenden moeten nog in de omgeving van het vliegtuigwrak zijn en men zal alsnog pogen hen in vei ligheid te brengen. Vliegtuig verbrand bij noodlanding in België Een vrachtvliegtuig van de West- duitse maatschappij „Flugdienst", dat op weg was van Londen naar Düsseldorf, heeft vrijdagmiddag bij Zele in België een noodlanding ge maakt. De twee inzittenden werden licht gewond. Het toestel brandde volledig uit. Het vliegtuig kreeg motorstoring op circa 40 km ten westen van Brussel. De piloot liet toen het vliegveld van Brussel weten, dat hij zou trachten op dit vliegveld te landen. Even la ter viel echter de tweede motor uit, waarna de noodlanding werd onder nomen. Eervol ontslag Bij koninklijk besluit van 12 septem ber 1958 is met ingang van 1 novem ber 1958 ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan kolonel P. M. Breel, van het dienstvak der militaire administratie en luitenant-kolonel G. J. H. van Geldorp, van het wapen der Koninklijke Marechaussee. De staatssecretaris van sociale za- ken en volksgezondheid, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft vrijdag in zijn functie van voorzitter van de „Cen trale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk" op een in Utrecht gehouden verga dering gewaarschuwd tegen de ge varen van de managersziekte. Mr. Van Rhijn vestigde er de aan dacht op, dat de bestuurders en lei- ders van grote instellingen met hun volle zakagenda's en menigte van vergaderingen ernstig gevaar lopen door deze ziekte te worden aange tast. De staatssecretaris vestigde er de aandacht op, dat volgens het schep pingsverhaal in de Bijbel en arbeid én rust op de voorgrond staan. Wan neer men het ritme tussen arbeid en ust verbreekt, kan men zich niet voldoende bezinnen, dat wil zeggen niet voorbereiden op de daad. De krampachtigheid waarmee „ar- beidsabsolutisten" in hun werk vluch ten, werk dat voor hen een narcoti cum wordt, veroorzaakt volgens mr. Van Rhijn, ernstige ontsporingen. Dit betekent een misdaad tegenover onszelf en ons gezin zei hij. Arbeids- absolutisten overschatten hun eigen taak en onderschatten de taak van hun medemensen, die zij daardoor te weinig ruimte geven. Paulus spoort niet alleen aan tot ar beid, maar ook tot de heiliging van ons leven, zo zei mr. Van Rhijn. Wie daar naar leeft, zal niet zo werken, dat daaruit een managerziekte kan voortkomen, aldus de staatssecreta- EERSTE HALFJAAR 1958 Zeer gunstige cijfers, maar grote bestedingsverruiming Uit een nota inzake de betalingsba lans over het eerste halfjaar van 1958 die de minister van financiën gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, blijkt, dat de uitgaven en ontvangsten uit hoofde van het lopende verkeer met het buitenland de z.g. lopende rekening op kas basis in de eerste helft van 1958 een overschot van f 827 miljoen heb ben opgeleverd. De verbetering die in de tweede helft van 1957 is begonnen, heeft zich dus in 1958 voortgezet. Een soortgelijk verloop vertonen de gegevens op transactiebasis. Tegen over een tekort in de eerste helft van dat jaar van f 240 miljoen; het eerste halfjaar 1958 komt volgens een voorlopige berekening uit op een overschot van f 660 miljoen. Het kapitaalverkeer geeft daarente gen in de verslagperiode, evenals in de jaren vóór 1957, een tekort te zien, en wei van f 66 miljoen. Teza men leiden het lopende verkeer en het kapitaalverkeer tot een stijging van de goud-en deviezenreserves van f 761 miljoen. Dit bedrag is samen gesteld uit een aanwas van f 777 miljoen bij de Nederlandsche Bank en een vermindering van de reserves van de deviezenbanken met f 16 mil-' joen. De eerste helft van het jaar 1958 is, aldus de minister van financiën in zijn slotbeschouwing, zeer gun stig geweest voor het Nederland se betalingsverkeer met het bui tenland in het algemeen en voor het lopende verkeer in het bij zonder. De toeneming van de uitvoerhoeveel- heid tegen de internationale cohjuncr tuur in is verheugend. Deze ver klaart echter slechts voor ongeveer een kwart de totale verbetering van het lopende verkeer. Een belangrij ke rol speelden daarnaast de gun stige ontwikkeling van de ruilvoet en vooral ook de daling van de invoer- hoeveelheid. Aangezien die daling vrijwel geheel ten laste kwam van de invoer van grondstoffen en halffa brikaten en van investeringsgoede ren, is het duidelijk dat zij ten dele van tijdelijke aard is. Aannemende dat de uitvoer verder zal stijgen, mag voor de tweede helft van 1958 nog met ongeveer eenzelf de resultaat van de lopende rekening op transactiebasis worden gerekend als de eerste helft van dit jaar ople verde. Voor 1958 In zijn geheel zou derhalve een overschot op transac tiebasis worden behaald van f 1300 f 1400 miljoen. In zijn samenvatting stelt de minis ter, dat een analyse van de recente betalingsbalansontwikkeling en de verwachtingen omtrent de ontwikke ling in de nabije toekomst tot de con clusie voeren dat een politiek welke zou leiden tot belangrijke verruiming van de bestedingen niet verantwoord kan worden geacht. Geref. Kerken (vrijgemaakt) over samenwerking met Chr. Geref. Kerken De Generale Synode der Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) heeft haar besprekingen voortgezet over 't ant- woord-schrijven van de Generale Sy node der Christelijk Gereformeerde Kerken Apeldoorn 1956 ten aanzien van 'n vereniging van de beide kerk gemeenschappen. De discussie over de verhouding tot MET OP DE VOORPAGINA een fraaie, door Oscar de Mïlliano ge maakte foto van het onlangs in Bier vliet onthnlde standbeeld voor Wil lem Beukelszoon, verscheen het vierde nummer in de achtste jaar gang van het Zeeuws Tijdschrift, dat ook ditmaal een gevarieerde en pret tig leesbare inhoud kreeg. Mr. W. de Bruine zorgde voor een historische bijdrage, onder de titel: „Zeven februari 1808: Vlissingen on der de weldadige hand van Napoleon de Grote gebracht". Dat is dus nu 150 jaar geleden en dat zal hoe wel zulks niet vermeld wordt wel de aanleiding tot dit artikel zijn ge weest, waarin men nog eens kan lezen dat het in die dagen ook niet alles was om onder de hand van een bezetter gebukt te gaan. De auteur ging uitvoerig in op de voorgeschie denis en belicht het toen gevoerde politieke steekspel op alleszins inte ressante wijze. Een van de prominente „Vrienden van Veere", de befaamde letterkun dige dr. P. H. Ritter jr., kreeg ge legenheid om zijn hart uit te storten over het Deltaplan (waar hij tegen is) en de auteur deed zulks in het van hem bekende stijlvolle proza. „Zeeland zal niet langer Zeeland zijn, maar het land der binnen meren", zo roept dr. Ritter o.m. uit en hij vervolgt: „En het rijk van eilanden, wegdromend in het oneindige wafer, zal van na tuur veranderen, een verkeers- .schakel worden en een gebied van industrievestiging". Overigens be seft de schrijver, dat zijn opstel „alleen de waarde heeft, dat er een stem van teleurstelling en verdriet uit opklinkt over de tra gische ondergang, waaraan Zee land, een onvergetelijk gebied on- der Europese landschappen, ten j prooi zal vallen Ds. P. S. Kloosterman uit Vlissingen is de derde, die in het Zeeuws Tijd- J schrift zijn stem doet horen over, zo als hij zelf zegt, „de toestand waar-1 in het Zeeuws Genootschap ver-1 keert èn over de reactie die is ge volgd (óf liever niet is gevolgd) op de twee daarover in dit blad ge schreven artikelen". Hij pleit o.m. voor een dynamisch museumbeleid en in het algemeen voor een bredere opzet van het Genootschap, waarbij o.m. het verouderde ballotage-sys teem zou moeten veranderen. De vogelkundige J. Vijverberg lever de wederom een met vele (eigen) foto's geïllustreerde bijdrage over zijn vele én rijke ervaringen op dit gebied en tenslotte is er een inte ressant staaltje van „Lijfstraffelijke rechtspleging, twee eeuwen geleden", zoals zich dat in Aardenburg af speelde, beschreven door W. L. Blin- denbach. v. B. de Christelijk Gereformeerde Kerken werd hierna voortgezet. Dr. N. Bruin en ds. G. Janssen dienden een voor stel in om deputaten te benoemen voor samenwerking met de christe lijk gereformeerde deputaten. Deze deputaten zouden in de eerste plaats de christelijk gereformeerde deputaten in de gelegenheid moeten stellen nader rekenschap te geven van het schriftuurlijk conventioneel beginsel der Christelijk Gereformeer de Kerken. Voorts werd een ander concept-ant woord aan de eerstkomende Generale Synode der Christelijk Gereformeer de Kerken voorgesteld. Voorzitter en rapporteur van commissie I achten het bezwaarlijk in deze situatie de discussie voort te zetten, waarop be sloten werd deze zaak in een volgen de zitting verder af te handelen. Dinsdagavond óm zeven uur komt de synode weer in plenaire zitting bij een ter afhandeling van het rapport betreffende het contact met de Chris telijk Gereformeerde Kerken. In het dorpje Keluseh op 90 mijl van Isfahan in Perzië, is de hier afge- j beelde Sayed Ali ontdekt, die 189 jaar oud en daarmee de oudste mens ter wereld zou zijn, aldus wordt me degedeeld door het blad ,JHttelaat", waarvan een correspondent de hoog bejaarde heeft geïnterviewd. Sayed Ali, die nog een uitstekende gezond heid geniet, beschikt over documen ten om zijn leeftijd te bewijzen. Ali heeft verteld dat hij enige jaren gele den zijn 120 jaar oude zoon heeft begraven en dat hij kortgeleden zijn woning heeft verlaten na een ernsti ge ruzie met zijn jongste zoon,.... die is 103 jaar oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3