PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHEEPSONGELUKKEN EISTEN 23 LEVENS Slechts 3 mannen van Russisch schip gered Dulles op bezoek bij Tsjang kai-Tsjek Volgend jaar begin restauratie eeuwenoude kerk van Dreischor BILT Vandaag.. VERWACHT. 201e jaargang - no. 246 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 Zaterdag 18 okt. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissjngen Walstr 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Deens kapitein ging met vrachtboot ten onder De grote najaarsstorm op de Noordzee lieeft de levens geëist van 22 of meer Russische zeelieden en dat van een Deense kapi tein, die met zijn schip ten onder is gegaan. Minstens 22 beman ningsleden en misschien wel 30, verdronken toen de Russische treiler S.R.T. 4442 aan de grond liep in een storm ter hoogte van de Shetland-eilanden. 3 uitgeputte schepelingen, die zich ureu- lang hebben vastgeklemd aan de rotsen van een klein eilandje, werden vrijdagochtend gered door de reddingsboot van Lerwick. De reddingsoperatie werd uitgevoerd ondanks de herhaalde in menging per radio door het commando-schip van de Russische vissersvloot in die omgeving. Geëist werd dat de drie zeelieden onmiddellijk afgeleverd zouden worden op het commando-schip in plaats van aan wal gebracht te worden. De zware zee dwong de Britse reddingsboot echter de Russische eis te negeren. In een ander drama van de zee, ging de 63-jarige Deense kapi tein Wilhelm Skijoldborg ten onder met zijn schip, toen de 2.290 ton metende vrachtboot Adler Svanholm zonk in de kolkende zee op 70 mijl van Grimsby. De andere 25 leden van de bemanning van de Deen gingen in een sloep en werden later opgepikt door de Britse treiler Trinidad. De storm vernielde verscheidene klei ne schepen onder de kust van Engeland. Reddingsboot niet nagejaagd De drie overlevenden van de Russi sche treiler werden, nadat zij te Bal- ta Sound aan land waren gezet, over gebracht op het moederschip van hun vissersvloot. Eerder vrijdag verluidde dat de red dingsboot van Lerwick gedurende een half uur bij ruwe zee was nagejaagd door een Russische zeesleper. Dit be richt, waarin gezegd werd dat de Russiehe sleepboot blijkbaar opdracht had de drie Russische schipbreuke lingen op te halen, werd later door functionarissen van de kustwacht als „onzin" bestempeld. Een woordvoer der van de reddingsdienst van Ler wick zeide dat liet Russische vaartuig waarschijnlijk alleen maar wilde we ten waar de mannen heengingen. Tot het in vallen van de duisternis werd gisteren door boten en door twee vliegtuigen van de R.A.F. nog gezocht naar eventuele andere over levenden van de Russische treiler. De Rus was omstreeks middernacht in moeilijkheden geraakt en de kapi tein had geweigerd zich of zijn be manning te laten overnemen door de Britse treiler Ben Heilem, die in de buurt was. Per radio vertelde de Rus sische kapitein dat hij tot het aan breken van de dag kon blijven drij ven, maar aangenomen wordt dat zijn schip toen binnen een uur gezon ken is voor de scherpe rotsen van het eilandje Holm of Skaw. Toen de red dingsboot van Lerwick daar arriveer de, na 50 mijl tegen de storm opge tornd te hebben, zag men alleen nog Engeland handhaaft een Rijnleger van 55.000 man Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft vrijdag in Londen verklaard, dat En geland heeft besloten zijn troepen sterkte op het Europese vasteland in 1959 op 55.000 man te handhaven. Dit besluit om 10.000 man meer op het vasteland te laten dan volgens de Britse regeringsverklaring van mei Jl. financieel mogelijk was, is het ge volg van een verbetering van de Britse betalingsbalans. de masten van de treiler en een olie vlek. Het 5910 ton metende vrachtschip „Boskoop" van de K-N-S-M. dat gis ternacht vastraakte op het IJmui- M Op de bovenste foto 't vracht- schip „Boskoop", dat donder- M dagnacht bij IJmuiden strand- de, op eigen kracht los kwam, maar bij het voortzetten van dc reis bemerkte, dat de ave- rij zo ernstig was, dat terug- M keer naar de haven noodzake- H lijk was. Op de onderste foto M het Noorse schip „Gudrun", H dat door de sleepboot „Schel- ee" met zware slagzij op weg s is naar Rotterdam. De beman §1 ning had op drie man na H het schip reeds verlaten. (Luchtfoto A.N.P.). llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllO dense strand, is op eigen kracht vlot- gekomen maar seinde later dat het stuurloos ronddreef. Drie sleepboten, de Hector, de Stentor en de Simsop-j hebben het schip, dat zijn roer wav kwijtgeraakt en lichte lekkage had, naar IJmuiden en vervolgens naar Amsterdam gesleept. Het gisteren nog onbekende schip, dat in nood verkeerde bij Ameland was de Nederlandse kustvaarder „Willem", afkomstig uit Kampen. De reddingsboot Insulinde heeft gisteren aan de „Willem" langszij vastgemaakt om het schip naar de Eemsmond te brengen. Gudrun op Waterweg De sleepboot „Schelde" uit Hoek van Holland is gisteravond de Nieuwe Waterweg binnengevaren met het zwaar hellende Noorse vrachtschip „Gudrun" achter zich. Zoals gisteren reeds gemeld, was de Gudrun donder dag in nood geraakt zes mijl ten noordoosten van het lichtschip Smith's Knoll. De bemanning was reeds overgestapt op een Franse trei ler, toen de „Schelde" vastmaakte. R.M.S. vraagt Formosa asiel voor 37 verstekelingen Gisteren heeft de regering van de Republiek der Zuid-Molukken de re gering van Nationalistisch China te Taipeh van Den Haag uit telegra fisch verzocht om asiel voor de 37 verstekelingen aan boord van de Jo- han van Qldenbarnevelt. Dit heeft de premier van de repu bliek der Zuid-Molukken, ir. J. A. Manu8ama, aan het A.N.P. meege deeld. Ir. Manusama zei, dat aan het ver zoek een dringend karakter is gege ven. Donderdag deelde hij op een bij eenkomst. te Den Haag mede dat ge tracht zal worden op 3 november, wanneer de Johan van Oldenbarne- velt Melbourne in Australië aandoet, de verstekelingen daar te doen debar- keren, teneinde uitlevering aan de Indonesische regering te voorkomen.' êimm Deze foto toont mannen, vrouwen en kinderen, beladen met bagage, bij de Acutal Pier van het eiland Groot Quemoy, wachtend om zich in te schepen op tanklandingsvaarluigen, welke hen naar Formosa zullen bren gen. De massale evacuatie van een 5000 burgers van Quemoy is vrijwel voltooid. Nike-Hercules voor Formosa In Washington is bekendge maakt dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken John Foster Dulles de volgende week naar Formosa zal gaan -voor besprekingen, met Tsjiang kaï Tsjek. Dulles zal waar schijnlijk van Rome, waar hij een rouwdienst voor wijlen paus Pius de Twaalfde zal bijwonen, doorvliegen naar Formosa. De Verenigde Staten zullen een bataljon Nike-Hercules-raket- ten voor de luchtafweer over dragen aan Nationalistisch Chi na, aldus hebben de opperbevel hebber van het nationalistische leger, generaal Peng Meng-Tsji en de bevelhebber van de Ame rikaanse legeronderdelen op Formosa, generaal Doan, vrij dag op een persconferentie te Taipeh meegedeeld. KOSTEN BIJNA ZEVEN TON Terugbrengen in oorspronkelijke staat zal zes jaar duren MIDDENIN HET GROEN van de mooie, goed bewaard gebleven Ring van Dreischor staat de imposante hervormde kerk. Een wel bijzonder grote kerk voor zo'n kleine gemeente als Dreischor. En een mooie kerk. Althans, zo moet het geweest zijn Het uit de 15e eeuw daterende uiteraard als rooms-katholieke kerk ge bouwde bedehuis is niet alleen door de tijd aangevallen. De stijl van de kerk werd in de vorige eeuwen, door verbouwinkjes en „aanbouwsels" op beschamende wijze verminkt Generaal Doan wilde niet zeggen of de kernladingen voor de raketten reeds op Formosa zijn. Het bataljon beschikt over vier batterijen van elk negen lanceerinstallatïes. De Amerikaanse militairen zullen Chinezen opleiden in de behandeling van de raketten. Het zal twaalf tot achttien maanden duren voor de na tionalisten de raketten onder beheer krijgen. m ••■is het 400 jaar geleden, dat Maria van Habsburg (zuster j s van Karei Vachtereenvolgens i koningin van Hongarije en Bo- j hemen en landvoogdes der Ne- i s derlanden, in welke laatste j Ij functie zij te Brussel hof hield, te Cigalos bij Valladolid over- i H leed. is het 50 jaar geleden, dat i Kongo Vrijstaat een Belgische j kolonie werd. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse veldmaarschalk Hendrik graaf van Nassau, i H heer van Ouwerkerk en Wou- denberg, die in 1678 op het i laatste moment een moordaan- slag op prins Willem m bij St.-Dénis wist te voorkomen, te Roeselaere overleed. Volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de restauratie van de eeuwenoude, thans hervormde kerk van Dreischor. Links op de foto is het deel zichtbaar, dat aan het eind van de vorige eeuw tot openbare la gere school werd verbouwd. Toen werden ook ramen, die oorspronke lijk een gotische spitsboog hadden, verlaagdhetgeen de kerk bepaald niet ten goede kwam. (Foto P.Z.C.) En nu is het gebouw, verminkt en onverminkt, door de tijd aan gevreten. Jarenlang is het onder houd verwaarloosd. Nu zijn de muren verweerd, de kalk ritselt in de bladeren van het klimop, de dakleien worden door de wind weggevoerd, op sommige plaatsen Is het houtwerk één rottenis Dankzij de hulp van het Rampen fonds zal echter nog dit jaar de al gehele restauratie van het kerkge bouw kunnen worden aanbesteed. Een gigantisch werk, waarmee men in de eerste maanden van het vol gend jaar zal beginnen, dat zes jaar zal duren en bijna zevenhonderdui- zend gulden zal kosten Van het rijk werd voor het herstel een watersnoodsubsidie ontvangen, de gemeente subsidieert het Ram penfonds vult dit bedrag aan tot de geraamde f 689.500.In dit bedrag is de nieuwe inventaris van de kerk begrepen. Hoewel dus vergoeding, van de totale kosten van de restauratie is toegezegd, stelt de hervormde ge meente van Dreischor er een eer in, een bijdrage te leveren in de restau ratiekosten'. In het restauratiefonds van deze kleine gemeente is door de meelevende gemeenteleden reeds achtduizend gulden gestort.... Mét dit geld en dankzij het loyale gebaar, dat het Rampenfonds maak te, zal men de kerk zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke staat kunnen terugbrengen: de leiding hiervan zal bij de Middelburgse architect, de heer M. J. J. van Beveren berustten. Gedurende de restauratie zal in het Dorpshuis worden gekerkt. Als school De ergste stijlverminking, die men ln de vorige eeuw de kerk „aandeed" was wel het verlagen van de goti sche spitsramen. Een deel van de kerk werd toen als openbare school ingerichtDe zuidgevel werd toen deerlijk verminkt. Zo moesten de oorspronkelijke steunberen plaats ma (Zie slot pag2 kol4) Sneeuw in Europa Tekenen van de komende winter wor den gemeld uit de Alpenlanden van Midden-Europa waar zware sneeuw val is voorgekomen ln de bergen. Op de paswegen in het oosten van Stiermarken in Oostenrijk is dertig cm sneeuw gevallen en in vele delen van de provincie Tirol is het wegver keer moeilijk. Op de grote Sint-Ber- nard Pas lag gisteren de sneeuw 40 centimeter hoog, waardoor auto's die van Italië naar Zwitserland wil den gaan, moesten terugkeren. Voorts heeft het gesneeuwd in berg gebieden in Noord-Bohemen (Tsje- cho-Slowakije), Zuid-Polen, 't Zwar te Woud en delen van de Harz. KORTE PREDIKATIE Toch hebt Gij hem (de mens) bijna goddelijk gemaakt, en hem met heerlijkheid en luis ter gekroond. Gij doet hem heersen over de werken Uwer handen: Psalm 8 6, 7a. Eerlijk moet ik bekennen, dat de beeldstrip ^Piloot Storm ontvoerd in de Stratosfeer" een van de eerste dingen is, die ik lees, zodra de krant door de bus gegleden is. Hij heeft de kosmische ruimte bestormd en het is hem gelukt, zoals hem uiteraard alles gelukt. Maar afgezien van dat laat ste, Piloot Storm mag nu nog een fi guur zijn uit een verzinsel, helemaal onmogelijk is het niet, dat er nog eens een echte door het heelal zal vliegen, op weg naar onbekende werelden. Misschien over tien, of vijftig of honderd jaar. Waarom ik dat geloof? Wel, de mens, bijna goddelijk gemaakt, laat zich niet weerhouden door grenzen. Hij zal altijd weer proberen de gren zen te'overschrijden. En nu hij de aarde ontdekt heeft, heeft hij zijn blikken geslagen op de wereldruim te. Verder en hoger wil hij. En om dat hij bijna goddelijk is en hij heersen mag over Gods schepping zal hem ook veel gelukken. Piloot Storm is zeker niet onmogelijk. En bij het afschieten van de Pionier I door de Amerikanen, behoeven we ons hoofd niet te schudden en te menen, dat dit een uiting is van de zondige over moed van de mens Toch bestaat er altijd weer de kans, dat de mens vergeet, dat hij bijna goddelijk is. Er is hem al zoveel ge lukt. Omdat hij dat al eens vergeten heeft en als God wilde zijn, is er de breuk in de wereld gekomen tussen God en mens en tussen de mensen onderling. En hoe prachtig dan ook de Pionier I in elkaar zal zitten, in wezen is het toch ook een poging om na te gaan, hoe lang de armen van de mens wel geworden zijn om van nog groter afstand zijn tegen stander te kunnen vernietigen. Dit is de schaduwzijde ervan: dat de mens niet alleen maar de schepping van God gebruikt (dat mag hij), maar ook misbruikt, tot eigen voor deel en tot nadeel van zijn tegen stander. De mens bestormd de hemel (Piloot STORM). Lang geleden is het omge keerde gebeurd„God kwam naar de aarde, h} Jezus Christus. Een van Zijn uitspraken is ,Heb God lief met alles wat in U is en uw naaste als Uzelf'. Dit is moeilijker dan het af schieten van een maanraket. Mis schien „vergeten" we het daarom zo graag en houden we ons zo intens bezig met de wereldruimte. Maar deze wereld heeft misschien nog meer aan mensen, die naar deze uit spraak van Jezus gaan luisteren. Biezelinge. D. SCHNEIDER. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden maar ook enkele verspreide buien voornamelijk in de kustprovincies. Overwegend matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. ZON EN MAAN 19 oktober Zon op 7.10 onder 17.39 Maan op 14.01 onder 23.34 20 oktober Zon op 7.12 onder 17.37 Maan op 14.35 onder er-.-?-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1