Luchtmacht verloor in twee jaar zesendertig straaljagers NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR BEDRIJVEN IN INDONESIË VERRASSINGEN VOOR 100M0STE TREINREIZIGER NAAR EXPO EGYPTISCHE REGERING WERKTUIG VAN RUSLAND VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERONTRUSTEND HOOG AANTAL Maatregelen noodzakelijk ter beperking van ongelukken Het verlies aan Nederlandse straaljagers en wat veel erger is aan jonge piloten, begint zeer verontrustende vormen aan te nemen. Het neerstorten van militaire straaljagers is zo'n gewoon verschijnsel gewor den, dat de dagbladen er slechts in korte berichten melding van maken. In de afgelopen week zijn helaas moeten we schrijven tot nu toe twee straaljagers verongelukt. Maandag 13 oktober viel bij Schijndel een fotoverkenningsvliegtuig van het type R F 84-F „Thunderflash" van de vliegbasis Deelen. De vlieger kwam om het leven. Woensdagmorgen ver ongelukte boven West-Duitsland een F 84 „Thunderstreak" van de vlieg basis Eindhoven. De piloot was op slag dood. Simpele berichtjes, doch op Zichzelf korte registraties van drama's. In 1958 zijn wij al bijna twintig keer genoodzaakt geweest melding te maken van het neerstorten van straaljagers. In 1957 verongelukten zestien Nederlandse straaljagers. In twee jaar tijds heeft de Nederlandse staat dus 36 straaljagers wegéns on gelukken moeten afschrijven... nog maals: reeds om het blijkbaar zeer broze leven van de vliegers is dit een aantal, dat roept om maatrege len, cjie tot beperking van deze cala miteiten leiden. Ook om het verloren gegane kapitaal is het gebiedende noodzaak, dat het uiterste wordt be proefd om aan de tragedie van de achter elkaar neerstortende straal jagers een einde te maken. We weten het: het aantal ongeluk ken met straaljagers moet gezien worden tegen de achtergrond van de zeer vele uren, dat met deze toe stellen gemaakt wordt. Op zichzelf spreekt het grote aantal ongevallen een verontrustende taal, maar dit getal zegt niet alles. Hoe meer men met straaljagers vliegt, des te geringer wordtrelatief de be tekenis van het aantal ongelukken. Voor een juiste beoordeling van het straaljagersdrama zou men dus het aantal vlieguren moeten kennen. Om strategische redenen is dat aantal uren echter geheim. Zou het bekend gemaakt worden dan zou een even tuele vijand daaruit bepaalde conclu sies kunnen trekken-en gegevens er uit kunnen afleiden. Wij weten niet hoeveel straaljagers er in de ongeveer tien jaren, dat de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht met deze toestellen vliegt, veronge lukt zijn. De luchtmacht verstrekt deze gegevens niet. Het motief is, dat men dan ook een opgave zou moeten verschaffen van het totale aantal vlieguren, omdat anders verkeerde gevolgtrekkingen te verwachten zou den zijn. Speciaal bureau Nederland kent op militair gebied een speciaal bureau voor de vlieg veiligheid. Het zoekt naar de oorzaak van militaire vliegongelukken. Het neemt ook kennis van buitenlandse rapporten over vliegongelukken. Daardoor is het mogelijk verbeterin gen aan vliegtuigen aan te brengen en de instructies en de aanwijzingen aan de vliegers te verbeteren en te verduidelijken. In elk geval stelt men alles in het werk om het aantal verminderen, i bij de Koninklijke micntmacnt. Wij nemen dat alles graag aan. We zijn ons er ook van bewust dat men ongelukken met straaljagers niét ge- Leraren VHMO over besluit regering in salariskwestie De raad van leraren V.H.M.O. heeft met verontwaardiging kennis geno men van de negatieve beslissing der regering inzake de leraarssalarissen, inzonderheid van de „motivering" zo luidt de aanhef van een verkla ring die de genoemde raad heeft af gelegd. Deze verklaring vervolgt: -^- zonder argumentatie gaat de regering ervan- uit, dat bepaalde in het rapport inzake de salarispositie en het car rièreverloop der leraren gegeven getallen als „gemiddeld salaris óver de gehele loopbaan" mogen worden verstaan, terwijl met goede argu menten is betoogd, dat uit het rap port het tegendeel blijkt. heel kan voorkomen. Men heeft te maken met machines en welke ma chine is volmaakt? En met mensen, en welke mens maakt nooit fouten? De meeste ongelukken gebeuren met „Thunderstreaks", dat zijn de opvolgers van de „Thunder- jets". Het aantal neergestorte „Hunters" is( gering. Het waren er in 1958 sléchts twee, tegen de rest „Thunderstreaks". Dat ligt voor de hand. De „Thunder streaks" worden gebruikt voor tactische doeleinden, dat wil zeg gen: zij ondersteunen de grond troepen bij hun aanvallen. Het zijn dus laagvliegende toestellen. Dat verklaart, dat er bijvoorbeeld wel eens een tegen een berg vliegt. Voor de piloten betekent het een geringere kans om het toestel met behulp van de schiet stoel te verlaten en nog behouden neer te komen, in het geval de straaljager tijdens de vlucht ver laten moet worden. De „Hunters" worden gebruikt als strategische wapens. Zij ope reren doorgaans hoog in de lucht. Dat beperkt sterk de kans op on gelukken. Wat de kosten voor ons land betreft, voytvloeiende uit het verongelukken van straaljagers, wijzen wij er op, dat Nederland de „Thunderstreaks" cadeau krijgt van Amerika. Alleen de twee in 1958 om ons tot dit laatste jaar te bepalen neerge storte Hunters" heeft het rijk moe ten betalen. Het koopt deze toestellen van Engeland en tegenwoordig van Fokker, die ze in licentie bouwt. Men zal een open oog moeten hebben voor alle omstandigheden en voor alle moeilijkheden, die de Konink lijke Luchtmacht te overwinnen heeft, maar dit neemt niet weg, dat een aantal van bijna veertig veron gelukte straaljagers in twee jaar tijds zelfs bij de meest objectieve beoordeling de dringende vraag doet rijzen, of geen ingrijpende maatrege len mogelijk zijn. Niet alleen in Ne derland, maar ook in dé andere NA- VO-landen. Het feit, dat ons land er relatief nog goed afkomt, versterkt onze opvatting, dat er iets gebeuren moet! MINISTERIE VAN HANDEL: Geen winsten naar Nederlandse aandeelhouders Het ministerie van handel in Indo nesië heeft meegedeeld, dat thans voorzieningen zijn getroffen om vast te stellen of eeii bedrijf al dan niet Nederlands eigendom is. Maatgevend is niet de zetel van het bedrijf, doch de nationaliteit van de aandeelhou ders. Een buitenlandse onderneming zal als niet Nederlands worden be schouwd, als meer dan vijftig procent van de aandeelhouders niet-Nederlan- ders zijn. Voorts moeten in vergade ringen van aandeelhouders en van houders van prioriteitsaandelen vijf tig procent der stemmen worden ver tegenwoordigd door niet-Nederlandse buitenlanders, terwijl ook de raad van commissarissen voor meer dan vijf tig procent uit niet-Nederlanders moet bestaan. Probeerde stuurman zijn vrouw te wurgen? De politie te Rotterdam heeft de 27- jarige stuurman J. V. woensdag avond gearresteerd in zijn woning aan het Noordereiland. Hij zou ge probeerd hebben zijn 24-jarïge echt genote M. E. N. door wurging om 't leven te brengen. Het echtpaar had wel meer onenig heid en woensdagavond op de ver jaardag van de vrouw, kwam het tot een uitbarsting. De man zou haar toen bij de keel hebben gegrepen. Hij liet haar echter weer los en ging de huisarts halen. Toen de arts én de man samen in de woning kwamen, zou V. weer zijn vrouw aangevlogen zijn. De arts wierp zich op de man en wist hem na een worsteling van de uitvoering van zijn voornemens af te brengen. Vervolgens waarschuwde de arts de politie.. Dit Parijse model toont vier verschil lende modellen damesschoenen, wel ke typerend zijn voor de collectie „Grand Century", welke de Parijse schoenenontwerper Laure voor het komende winterseizoen heeft ont worpen. Opvallend zijn de verlengde z.g. eendensnavelneuzenen de platte z.g. „spatélneuzen" Voorts deelde de betrokken ambte naar van het ministerie van handel mede, dat de winsten voor niet-Ne derlandse buitenlandse aandeelhou ders rechtstreeks naar hun respectie ve landen kunnen worden overge maakt. Naar Nederlandse aandeel houders zullen geen winsten mogen worden getransfereerd. De nationaliteit van de aandeelhou ders, van degenen die stemrecht heb ben en van de leden van de raad van commissarissen, moet worden be krachtigd door hun respectieve di plomatieke vertegenwoordigingen. Deze voorschriften, aldus bedoel de zegsman, dragen nog slechts een voorlopig karakter. De rege ring zal nog later definitieve voor schriften vaststellen. H Een Thunderstreak-straaljager H van de Koninklijke Lucht- H macht, afkomstig van de vlieg- M basis Eindhoven, is bij de H Duitse stad Siegen in volle vaart verongelukt. De piloot sergeant-vlieger J. Heesmans H uit Rotterdam, kwam bij het ongeluk om het leven. Het brandende vliegtuigwrak ver- s H oorzaakte een bosbrand, welke !ee H pas na uren kon worden ge- ze blust. De foto toont de wrak- ze stukken van de machine tus- li sen de bomen op de hélling van de heuvel, waartegen zij te |e pletter sloeg. llllllllllllllllllH C.N.V. over bijzondere status van de ambtenaar Het C.N.V. heeft gisteren op een studieconferentie in Utrecht de „bij zondere status" van de ambtenaar aan de orde gesteld. Birinenkort zal er een rapport verschijnen van een door de kroon ingestelde staatscom missie over de vraag, of de ambte naar ondergebracht dient te worden in de sociale verzekeringswetgeving en over het al of niet bestaan van de noodzaak van een bijzondere regle mentering van de rechtspositie dei- ambtenaren. Het C.N.V. zal dit rap port afwachten alvorens inzake deze kwestie een definitief standpunt te bepalen en de besprekingen van gis teren hebben dan ook niet tot een conclusie geleid. Tussen Haarlem en Leiden hebben spoor wegautoriteiten gister morgen de honderddui zendste treinreiziger naar de Expo aange wezen. Het was de Zwolse houtvester C. Tutein Nolthenius uit de Wielingenstraat van de Overijselse hoofd stad. De Nederlandse Spoorwegen hebben sinds de opening van de wereldtentoonstel ling ruim tweehonderd extra treinen naar Brussel gezonden. Hier van werd door ruim honderdduizend reizi gers gebruik gemaakt. Op de laatste dag van de Expo, zondag 19 oktober, zullen de laat ste vier extra treinen naar Brussel rijden. De heer en mevrouw Tutein Nolthenius had den via de geluidsin stallatie van het cen traal station te Am sterdam wel gehoord dat de honderduizend- ste reiziger zich in de ze extra Exnotrein be vond, maar ragen niets bijzonders aan hun plaatsbewijs. Anders werd het toen de con ducteur boven de zit plaats van de Zwolse familie een bord aan bracht waarop met kleurige letters stond dat daar de honderd duizendste reiziger ge zeten was. Direct hier na werd het Zwolse echtpaar in het restau ratierijtuig ontboden waar drs. J. van Strien namens de N.S. voor het seizoen 1959 zesen twintig eerste klasse dagtochten in Neder land aanbood. Namens de Belgische spoorwegen ontving het echtpaar een abonne ment voor vijf dagen op de lijnen van de Belgische spoorwegen. Dit abonnement werd uitgebreid door aan vullende vervoerbiljet- ten van de Nederland se Spoorwegen van Zwolle naar de Belgi sche grens. Er wachtte de heer en mevrouw Tuteyn Nolthénius een gevarieerd programma op de Expo. Zij waren daar de gast van de Nederlandse en Belgi sche spoorwegen als mede van het commis sariat General van de Expo. Tijdens de ontvangsten werd van de zijde der Bélgische spoorwegen hulde gebracht aan de Nederlandse spoorwe gen voor de grote prestatie, die de N.S. hebben verricht. Met het speciaal „Expo"- arrangement werden meer dan 100.000 Ne derlanders naar de „Expo" vervoerd. Bo vendien maakten nog ettelijke tienduizenden gebruik van de norma le dienstregeling. Het aantal vervoerde reizi gers naar Brussel ge durende de afgelopen maanden van de we reldtentoonstelling wordt op ruim- 200.000 geschat. Van dezijde van de ...cncpo" werd meege deeld dat na België het grootste aantal be zoekers aan de wereld tentoonstelling uit Ne-1 derland kwam. Middenstandsbond over het fiscale beleid in ons land Als eindresultaat van een „tussentijd se balans" die de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de heer P. G. van der Weele, gistermiddag in de radioru- briek „uit het bedrijfsleven" over het beleid ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf heeft gegeven, heeft hij gesteld dat in de allereerste plaats iedere verlaging van de belas tingdruk zegenrijk moet zijn voor onze economie. Hij merkte op dat de huidige belas tingdruk tot een zodanige hoogte is gestegen, dat hij op verschillende ge bieden een belangrijke invloed ten kwade heeft op de ondernemingslust en het particulier initiatief. „Het keurslijf van de drukkende fiscale lasten maakt het welhaast voor elke vooruitstrevende ondernemer in het midden- en kleinbedrijf onmogelijk zich de noodzakelijke bewegingsvrij heid te scheppen". Voorts do .t de wij ze, waarop in Nederland van verschil lende zijden nieuwe sociale voorzie ningen worden bepleit bij de heer Van der Weele de vrees ontstaan dat men blijkbaar niet voldoende beseft dat de verplichtingen op Europese niveau reeds een zodanige inspanning van de Nederlandse volkshuishouding zullen vergen, dat een uitermate voorzichtig beleid ten aanzien van de nationale soicale wensen een dwingende eis is. Verdachte in Anjummer moordzaak wij gesproken Het gerechtshof te Leeuwarden heeft donderdagmorgen "de 88-jarïge huis vrouw Folkje D.-D. te Anjum vrij gesproken van uitlokking ovan haar zoon Johannes D. tot doodslag van de slikwerker P. Steenstra. Zij zal onmiddellijk in vrijheid worden ge steld. In eerste instantie was mevrouw D.- D. door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tqt zes jaar gevangenis straf. De procureur-generaal had verleden week vijf jaar tegen haar geëist. Toen reeds vroeg haar raads man, mr. Schootstra, onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënte om dat het bewijs zijns inziens niet ge leverd was. Immers, de verdachte had nimmer speciaal haar zoon uit gelokt tot doodslag maar meer in het algemeen onvriendelijke woorden over Steenstra geuit. Het enige be wijs van zo'n aanhitsing kwam van zeer verdachte zijde, namelijk van de timmerman Alle S., die indertijd, evenals de zoon van verdachte tot vier jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling was veroordeeld, wegens doodslag van de slikwerker, aldus pleiter. De psychiatrische rap porten noemden deze Alle S. echter een „debiele fantast". Men achtte zijn verklaringen waardeloos. Folkje D.- D. heeft reeds ruim 2 jaar in voor arrest gezeten, maar zal waarschijn lijk een actie tot schadevergoeding instellen. Kachel, nodig voor het conclave, is zoek Men heeft gisteren in het Vati- e= caan koortsachtig gezocht naar de kachel, die men nodig heeft om het stro te verbran- i§ den, dat aan de wereld bekend moet maken of er een nieuwe paus gekozen is of nog niet. Kerkelijke autoriteiten, die een M kijkje gingen nemen in de Six- tijnse kapel, waar het conclave ee gehouden zal worden, konden nergens die kachel vinden. De kachel is twintig jaren ge- H leden ergens opgeborgen, maar niemand weet waar. Men heeft er elke opslagplaats in het Va- eee ticaan voor afgezocht, maar te- vergeefs. De heel oude kachel is bij ver- schillende conclave's gebruikt om de stembriefjes te verbran- den, nadat die op een bos droog H stro waren gegooid, teneinde de witte rook te produceren, die aan de wereld moet aar.- M kondigen, dat de kardinalen een nieuwe paus hebben geko- e= zen. ee Als bij de stemming niet de vereiste meerderheid is bereikt. wordt er nat stro in de kachel gedaan. De stembriefjes gaan dan met 't stro in zwarte rook e= op. Als de kachel niet op tijd wordt ontdekt, zal men tot 't M aanschaffen van een nieuwe H kachel over moeten gaan. iiiHimniminniiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiir^iiiiiaiiiHiiiiiiim Oud-burgemeester Van Veen, staatssecretaris van oorlog (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer besloot donderdag middag met algemene stemmen de werkingsduur van de noodwet kinder bijslag -kleine zelfstandigen opnieuw en wel tot 1 januari 1960 te verlengen. Nog steeds nationaal- socialistische activiteit (Van onze parlementaire redacteur) De oud-N.S.B.'ers zijn in ons land nog altijd actief. Zij hebben o.a. een orga nisatie H.I.N.A.G., die zich ten doel stelt sociale steun aan oud politieke delinquenten te verlenen. Deze orga nisatie houdt zich bezig met onder ling hulpbetoon en de opsporing van vermisten. Minister Samkalden antwoordde op vragen van de heren Wagenaar en Gortzak (communist), dat de H.I.N. G. op 12 oktober in Amsterdam een bijeenkomst heeft gehouden, dat er twee films zijn vertoond, die men langs een omweg had gekregen en -die geen politieke strekking hadden een kleurenfilm van de Rijn en een film over de opbouw van Berlijn en dat maatregelen slechts mogelijk zijn, als de H.I.N.A.G. als een 'lands- verraderlijke organisatie kan worden aangemerkt. Indertijd is ook tegen de N.E.S.B. opgetreden. Voor een ingrij pen tegen de H.I.N.A.G. bestaat nog onvoldoende grond. Dat neemt niet weg, dat het doen en laten van deze vereniging met de grootste nauwgezetheid wordt gade geslagen en dat zo nodig zal worden ingegrepen, zo verzekerde de be windsman. BOVRGUIBA IN TUNIS: Tunesië doet beroep op Westerse landen Er kunnen geen officiële betrekkin gen tussen de Verenigde Arabische Republiek en Tunesië ineer bestaan, aldus heeft de president, van Tunesië, Bourguiba, donderdag in een rede bij de opening van de nieuwe zitting van het parlement verklaard. Volgens hem is de regering te Cairo een werktuig in handen van de Sowjet- Unie, die haar macht over de gehe le Arabische wereld wil uitbreiden. Tunesië wenst het communisme niet en daarom blijft het verbonden met het'westen, aldus Bouguiba. Tunesië heeft de hulp van grote mogendheden nodig. Het verzoekt, aldus de presi dent, bij alle westelijke mogendhe den om deze hulp. Vermeden wordt bij een van de landen in het bijzon der aan te kloppen. Bourguiba heeft Egypte er van beschuldigd in het be gin van dit jaar betrokken te zijn ge weest bij een poging hem te vermoor den. Over het incident op één van de jongste bijeenkomsten van de raad van de Arabische Liga, waarbij de afgevaardigde van de Verenigde Ara bische Republiek de vergadering ver liet na opmerkingen van de Tunesi sche afgevaardigde, zei de president, dat het voordeel van het gebeurde is, dat het goede van het slechte is ge scheiden. Het incident kan zijn nut hebben voor alle Arabische landen „met inbegrip van Egypte". „De Arabieren zijn onze broeders maar wij hebben geen enkel vertrou wen in degenen die onze regering omver willen werpen", aldus de presi dent Op het Tunesische ministerie van bui tenlandse zaken wordt vernomen, dat Libië de Tunesische belangen in de Verenigde Arabische Republiek zal behartigen, nu de betrekkingen tus sen deze landen door Tunesië verbro ken zijn. Het ligt in het voornemen de heer M. van Veen, oud-burgemeester van En schede en thans waarnemend burge meester van Doetinchem, te benoe men tot staatssecretaris van oorlog. De heer Van Veen is op 18 februari 1893 te Blankenham (Overijsel) ge boren. Hij volgde aan de rijkskweek school te Deventer de opleiding voor onderwijzer en was daarna bij het onderwijs te Neede werkzaam. Ge durende de mobilisatie was hij als officier onder de wapenen. Van 1919 tot 1931 was de heer Van Veen als leraar M.O. werkzaam achtereenvol gens aan hogere burgerscholen te Amsterdam, Heerenveen en Velsen. Van 1931 af was hij achtereenvol gens directeur van de rijks h.b.s. te Hoorn en te Zwolle en van de ge meente h.b.s.-a te Groningen. Hij werd door de bezetter uit laatstge noemde functie ontslagen. Hij her vatte zijn functie na dé bevrijding en trad toen tevens tijdelijk op als chef redacteur van het dagblad „Het Vrije Volk" te Groningen. Van 1945 tot 1948 maakte hij .deel uit van de persraad. De heer Van Veen is voor de Tweede wereldoorlog lid geweest van de S.D. A.P., hij is thans lid van de Partij van de Arbeid. De heer Van Veen werd in 1946 benoemd tot burgemeester van de gemeente Enschede. Dit is hij ge bleven tot enkele maanden gele den toen hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn ambt neerlegde. Bij zijn afscheid als burgemeester van Enschede is de heer Van Veen be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7