Comité openbaar welzijn zwichtte geen proteststaking in Algerije Alarmsein vond heel Zeeland paraat KLANKBORD j EERSTE D.A.F.-WAGENTJE VOOR JUBILERENDE BURGEMEESTER VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET WAS RUSTIG IN ALGIERS Gendarmes en brandweerlieden hoefden niet in te grijpen De extremistische elementen van de beweging voor openbaar welzijn hebben donderdag in Algerije de proteststaking afgelast, die gericht was tegen De Gaulles plannen voor de verkiezing in Algerije en zijn bevel aan alle militairen om zich terug te trek ken uit de Algerijnse politiek. Een lid van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn werd gearresteerd toen hij vlugschriften uitdeelde, waarin opgeroepen werd tot een demonstratie. De man is later op vrije voeten gesteld. Generaal Salan, net terug"van Parijs waar hij besprekingen had gevoerd met De Gaulle, ontving een delegatie van het comité, dat de terugkeer ge- eist heeft van de militairen. Volgens welingelichte kringen heeft Salan de leden van de delegatie aan hun ver stand gebracht dat de publieke opinie tegen hen was. In een communiqué zegt het comité voor openbaar wel zijn, dat het de staking voor onbe paalde tijd heeft uitgesteld in het belang van het volk, om de eenheid in de organisatie te bewaren en om het leger, dat het volledige vertrou wen van het comité geniet, niet in moeilijkheden te brengen". In het communiqué werd niet met zo veel woorden de demonstratie afge last, die zou gehouden worden op de plek, waar de beweging van 13 mei geboren werd, nl. voor het regerings gebouw in Algiers. Maar voor zover tot nu bekend is alles rustig geble ven. De winkels waren open en het Vrijspraak van geschorste substituut-officier Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren arrest gewezen tegen de ge schorste subsituut-officier bij het ge rechtshof te Amsterdam rar. J. G. R. Het sprak hem van al het ten laste gelegde vrij. Ten aanzien van het primair ten laste gelegde: de huis zoeking door de Haagse politie bij de journalist F., welke actie de heer R. in een krante-artikel vergeleek met Gestapo-methoden, achtte het hof evenals de rechtbank te Arnhem deze uitlating niet kwetsend bedoeld. Wat betreft het subsidiair ten laste gelegde, de beoordeling van een pro cureur-generaal „wiens normbesef en hoger verantwoordelijkheidsgevoel gouden zijn gestoord door vijf jaar bezetting" overwoog het hof, dat niet wettig en overtuigend bewezen is, dat met deze uitlating een bepaalde procureur-generaal (mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het ge rechtshof te Den Haag), zou zijn be doeld. Opgeheven (Slot van pag. 1 de technische intelligentia grote lief de moest koesteren voor de plan economie". Dat hebben de teleurgestelde vrij handelaren wel goed gezien en ze hebben daaruit ook de con clusie getrokken. Klein peuterwerk voor dé vrijhandel wilden ze niet doeh en de titanentaak om het geestelijk klimaat te veran deren, durfden ze niet aan. Dat zou ook ver uitgaan boven de oorspron kelijke doelstelling van de vereniging. Toch zeggen de aftredende bestuur ders nog altijd de hoop te koesteren, dat in de toekomst het ware licht zal doorbreken. Het ware licht zal dan zijn de erkenning, dat geperfec tioneerde maatschappij niet werken kan Wel, niet ieder zal die lioop de len. De maatschappij is waar lijk nog niet zo erg 'geperfec tioneerd. dat zij al aan haar eigen volmaaktheid te gronde zou moeten Maar het stemt toch wat weemoedig, dat de vereniging van vrijhandelaren nu verdwenen is... Die verdwijning luidt een tijdperk uit, dat op zichzelf naast vele sociale en andere fouten, ook vele deugden had. En één van die deugden was ongetwijfeld, dat er zestig jaar geleden meer vrijheid, veel meer vrijheid was. dan vandaag. Daarover kunnen we het allemaal eens zijn, ook als we niet terug zou den willen naar do vrijheid anno 1900. WAT ZE ZEGGEN". Peter Curling, Amerikaans filmproducent „Binnen uiterlijk tien jaar zal een vereniging tot bescherming van de rechten der mannen dringend noodzakelijk zijn". De Britse politicus Aneurin Bevan „De pers is voor mij al meer dan 35 jaar een bron van ondersteuning ge weest. Ik zou allang als politicus hebben afgedaan, wanneer zij niet steeds zo boos op mij was geweest. Er kan een man in een openbare functie niets gunstigers overkomen, dan dat men hem als een booswicht, voorstelt, want wanneer het publiek hem dan ziet. zegt het: „Maar hij is toch eigenlijk een engel". BILLIJK. De particuliere handelsbi- bllotheek van St. Louis (V.S.) heeft thans de contributie die van de leden wordt geheven, verhoogd. Dit was de eerste verhoging sinds de oprichting van de boekerij, nu 112 jaar geleden. verkeer ondervond geen belemme ring. Wel stonden er gendarmes en brandweerlieden voor het regerings gebouw. Een hefschroefvliegtuig cir kelde er boven. Zoals bekend heeft generaal Salan na zijn terugkeer uit Parijs bekend gemaakt, dat hij geen staking zou dulden. De generaal der parachutis ten, Jacques Massu, die voorzitter is geweest van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn, maakte be kend dat het leger zou ingrijpen als er onlusten zouden ontstaan. Donder- Verstekelingen kunnen niet terugkeren (Slot van pag. 1) Dat heeft niet geleid tot de ontdek king van factoren, aldus de minister, die tot het toestaan van een verblijf in Nederland nopen. Ook het recht op asiel kan niet tehulp geroepen worden. Het is hier namelijk niet ter zake. Tenslotte beantwoordde de bewinds man de zeven door mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra gestelde vragen. De verstekelingen moeten worden te ruggezonden, tenzij zij na hun terug keer gevaar voor leven of vrijheid te duchten hebben. Met grote zorg is nagegaan, of daarvoor gegronde vrees aanwezig is. Het bleek niet het geval te zijn. Het is internationaal gebruik, dat verstekelingen door het land van her komst worden aanvaard. Naar valt aan te nemen, houdt ook Indonesië zich daaraan. Er is onderzocht of zij over zodanige papieren beschikken. Op een enkele uitzondering na, hadden zij geen reis- papieren, doch wel documenten be treffende hun nationaliteit. De minister zag' niet in, dat het ver der laten verblijven van verstekelin gen in Nederland meer in overeen stemming is met de geest van de uni versele verklaring van de rechten vóór de mens dan hun verwijdering en wel omdat die verklaring ook be perkingen van de vrijheid van de mens inhoudt. Humanitaire overwegingen hebben bij het nemen van een beslissing een groot gewicht in de schaal gelegd. In een aantal gevallen was de beslissing zelfs geheel op humanitaire overwe gingen gebaseerd. De minister ver klaarde zich niet bereid de 37 verste kelingen, die op weg naar Indonesië zijn, alsnog naaf Nederland te laten terugkeren. dagnacht is er een scheuring ontstaan in de beweging voor openbaar wel zijn. Aanvankelijk werd in het comi té met 26 tegen 17 ijtemmen een reso lutie aangenomen om toch maar te staken. Verscheidene vooraanstaande leden, onder wie Alain de Serigny, directeur van de „Echo van Algiers", traden toen uit het comité. Met 13 tegen 10 stemmen besloot het comité donderdag de staking uit te stellen. In doorgaans welingelichte kringen verklaarde men dat Bernard Lefevre, de leider van de uiterste rechtervleu gel van de partij van Poujade, en Jean Lagaillarde, een Algerijnse jeugdleider, voornamelijk verant woordelijk zijn voor de stakingsop- roep. Donderdagmórgen reden er leger- vrachtauto's met luidsprekers door de straten van Algiers, die oproe pen lieten horen van de generaals Salan en Massu, waarin er bij de bevolking op werd aangedrongen niet te staken. In de vlugschriften die door het comité voor openbaar welzijn werden verspreid, werd gezegd dat generaal Massu naar Madagascar zou worden overge plaatst. Op een officiële raads zitting, waarbij een groot aantal genodig den en vele inwoners van de gemeente Oost- West- en Middelbeers tegenwoordig waren, is gisteren Nederlands enige vrouwelijke bur gemeester ter gelegen heid van haar twaalf- en-èen-halfjarig ambts jubileum gehuldigd. Locoburgemeester J. Roefs, die de zitting- presideerde, vergeleek deze dag met prinsjes dag, en toen de waar nemend commissaris der koningin in Noord- Brabant, de heer G. P. Philipart, aan mevr. Smulders-Belien mede deelde dat H.M. de Koningin haar had be noemd tot Ridder in Orde van Oranje-Naus- sau, was het burge meester Steger van Oirschot, die naast „Prinsjesdag" nu van „Ridderzaal" kon spre ken. Tijdens deze huldigings bijeenkomst bood het Actiecomité de eerste Nederlandse D.A.F.- personenauto aan dq jubilaresse aan, na mens haar gemeente naren, die hiervoor per gezin meer dan twaalf gulden bijeen hadden gebracht. De burge meester toonde zich ontroerd door deze ver rassing, en maakte, hoewel zij nog niet eer der achter liet stuur had gezeten, zelf ehauf ferend haar eerste tocht in haar nieuwe bezit. In de vroege morgen was de jubilaresse in een open landauwer met haar gezin ter kerke gereden, waar 'n mis van dankbaarheid werd opgedragen, 's Middags kwam een andere groep inwoners, de Keiezen, haar bur gemeester huldigen met inlandse dansen, gekleed in inlandse klederdracht. Meer dan 1000 personen kwamen daarna de jubilaresse op de receptie geluk wensen. De kinderen hadden zich 's morgens al doen gelden met een zangliulde en een sa menspraak. Tenslotte bracht 's avonds de harmonie „De Vriendschap" uit Middelbeers een sere nade met taptoe en fakkeloptocht en gaf de harmonie „Arti et Amicitia" uit Oir schot, de geboorte plaats van de burge meester, acte de pre sence. Oud-militair commandant van Borneo veroordeeld Kolonel Abimanju, de voormalige mi litaire commandant van Borneo, is door het militair gerechtshof te Soe- rabaja veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden. Hij werd schuldig bevonden aan het opdracht geven tot de arrestatie van een aantal hoofdofficieren van het leger en van hoge regeringsambtena ren, die in november 1956 uit Dja karta in Borneo werden verwacht. Banque de France verlaagt disconto-tarief De Banque de France heeft, zoals eerder deze week werd voorspeld, haar disconto-tarief verlaagd van 5 tot 4U procent, met ingang van don derdag. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ H Op de Boulevard Evertsen te M Vlissingen, nabij het Woold- huis, moesten er donderdag M H zandzakken aan te pas komen om een lichte bres in de zee- p weringontstaan door het ge- n weld van wind en waterte be- zweren, (Zie ook het artikel „Alarm vond Zeeland paraat" op de voorpagina/. 1 (Foto P.Z.C.). 1 De commandant van de brigade Vlis singen van de Koninklijke Mare chaussee, adjudant C. de Korte is donderdagmiddag onderscheiden met. de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst. De medaille werd de onderscheidene voor het front van de troep" op de borst gespeld dooi de commandant van de eerste divi sie van de Koninklijke Marechaus seeluitenant-kolonel F. M. Thijssen uit Breda. De plechtigheid geschied de op het kazerneterrein in Vlissin- gen. (Foto P.Z.C.). Demonstratie voor hulp aan 37 verstekelingen „Een drama" heeft de minister-presi dent van de republiek der Zuidmoluk- kën', ir. J. A. Manusama, gisteravond in 's Gravenhage het debat in de Tweede Kamer over de moties inzake de terugzending van de 37 versteke lingen genoemd. Sprekend op een bijeenkomst in de dierentuin welke was ge organiseerd door de stichting „Door de eeuwen trouw" zei de heer Manu sama: „Dit politieke spel is zulk een drama geweest, omdat de zaak dus danig werd afgehandeld, dat men zich tenslotte moet afvragen: telt een mensenleven tegenwoordig dan zo weinig?" Met de diverse sprekers op de openbare bijeenkomst, voor een gehoor dat de benedenzaal van het paviljoen voor ruim driekwart vulde, heeft ir. Manusama vooyal gesproken over het lot dat de 37 teruggezonde nen wacht, wanneer zij in Indonesië zouden zijn aangekomen. Maar dit is nog geen verloren zaak, zo zei -hij, deze jongelui zijn nog te redden. Hij vroeg voor de jongens te bidden en hen brieven van troost te zenden met de laatste gelegenheid die nog moge lijk is: wanneer zij met de „Johan van Oldenbarnevelt" op 3 november in de Australische havenstad Mel bourne zullen aankomen. Getracht zal worden om voor de verstekelin gen daar politiek asiel te verkrijgen teniende te voorkomen dat zij aan de Indonesische regering worden uitge leverd. (Slot van pag. 1 sloegen weg en hier en daar was er wat grond verzet. Bijna vanzelfsprekend was het, dat met dit weer hoog water en wind kracht 7 a 8 vele duizenden ku bieke meters zand uit de duinen wer den geslagen. Bij de vuurtoren van Westenschouwen vielen de zwaarste klappen: om en nabij acht meter duin werd door het steeds maar weer aanrollende water verzwolgen. Maar zelfs dat was niet verontrustend. Spanning in Vlissingen De meeste spanning was nog in Vlis singen te beleven. „In Vlissingen staat zo'n storm, dat op de boulevard geen deuren meer open te krijgen zijn", zo luidde een nogal alarme rend bericht in de ANP-nieuws- dienst. Zacht uitgedrukt was dit lich telijk overdreven, want op de boule vard kon iedereen rustig zijn huis in en uit Overigens gaf het ANP wel meer reden tot onnodige ongerustheid, want Vlissingen zou een hoogste stand krijgen, zo werd in dit. be richt gezegd, „die daar gemiddeld eens in de tien jaar voorkomt".... Het was echter een stand, die en kele keren per jaar te meten is! Maar spectaculair was het in Vlis singen wel.... Het komt zelden voor, dat het water vanaf- het Roeiers hoofd tot aan de Leugenaarshoofd huizenhoog over de muur sluat. Gis ter was dit wél het geval! Hier was dicht bij het Leugenaarshoofd bovendien de bovenkant van de muur nog beschadigd door het werk aan de zeewering tijdens de zomer. En de al los-zittencle stenen werden hier dan ook door het aanstormen de water op de boulevard gesmeten... Daar sloeg het water dus voortdu rend, tientallen meters opspuitend over de boulevardmuur. In schrille tegenstelling daarmee was het. ge deelte van het Leugenaarshoofd tot de Coosje Buskenstraat waar nu de nieuwe glooiing gelegd is. In derdaad verloren de golven alle lïracht op deze glooiing, zodat men hier.... rustig langs de boulevard-! muur kon wandelen! Niettemin kwam er in Vlissingen toch wel wat schade. Op de Bou-1 levard Evertsen kwamen dicht bij j het Wooldhuis een paar verzak kingen voor. En ook in de lage dam rond de marinehaven vielen enkele gaatjes, terwijl er verder dicht bij het gedenkteken op het Eiland een verzakking werd ge constateerd. In al deze gevallen was de Vlissingse dijkwacht on- middelijk paraat met voldoende zakken zand. Overigens sloeg er in Vlissingen zoveel water over de boulevard, dat de riolering leeggetrokken moest worden... En natuurlijk lag de scheepvaart grotendeels stil. Alleen wat grote tankschepen en kleine kustvaarders waagden het naar Antwerpen door te varen. De provinciale veerboot bleef tussen Vlissingen en Breskens echter wel varen, al was het af en toe wél nodig, dat de auto's door het aanstromende water op de boot in Vlissingen reden Anders was liet in Perkpolder. Daar ging het water niet zoveel woest geweld tekeer, dat het ha venterrein onderstroomde. En dus ging de sluisdeur dicht en konden de boten van twintig over vijf en tien voor zes niet uitvaren. Het water kwam hier zelfs tot 1 me ter hoogte, maar om half zeven kon hier de veerdienst toch weer hervat worden. Overigens beveikten ons uit heel Zee land berichten van hoge waterstand, maar vrijwel nergens was er schade van bijzondere betekenis. En.... de vooruitzichten voor de nacht waren gisteravond goed. Want de wind gister meestal schommelend tussen windkracht 7 en 8 met af en toe een uitschieter tot 10 nam af en voor de afgelopen nacht werd slechts een verhoging van de watérstand met ruim een halve meter verwacht.... Niettemin bleef men bijvoorbeeld in Vlissingen en Westkapelle (waar een kleine verschuiving van een duïn- voetverdediging voorkwam) paraat. In Vlissingen werden zandzakken klaar gezel; op de Boulevard Evert sen en bij de marinehaven, terwijl men ondanks de geruststellende berichten op alles voorbereid bleef. Aan het uiterste noordeinde van de zeewering van Westkapelle tus sen het dijkdorp en Domburg dus werd reeds in de nacht van woens dag op donderdag enig zand wegge slagen, waardoor de duinvoetverde- diging enigszins werd ontzet. In de afgelopen nacht bij eb heeft men hier tijdelijke voorzieningen ge troffen. Overigens is deze strand- verlaging een vrij normaal verschijn sel. Het Wereldgebeuren Uitgepraat Ongetwijfeld was het niet uit volle overtuiging, dat Tunesië vorige maand het besluit nam, toe te treden tot de Arabische Liga. Presi- 1 dent Habib Bourguiba heeft zich naar alle waarschijnlijkheid min of meer gedwongen gevoeld om lid van de Liga te worden, toen koning Mo- hammed V en premier Balafrej van Marokko hem op dit pad waren voor gegaan. Marokko had zich jarenlang afzijdig gehouden van het werk dei- liga. Als reden werd steeds opgege ven, dat de verdeeldhejd hinnen deze „bond" van Arabische staten het lid- maatschap weinig zinvol maakte. 1 Het zag ernaar uit, dat die verdeeld- heid een eind zóu verminderen, toen zich in Irak een staatsgreep had vol- i trokken waarbij de pro-westers ge- j tinte koning Feisal en premier Noeri es Said werden vermoord en mannen I van neutralistischer opvattingen hun plaats innamen. Men kreeg dc in druk. dat nu de grote tegenstelling Egypte (later V.A.R.)Irak zou vei- dwijnen en dat de Arabieren van alle betrokken landen zich nu werkelijk meer eensgezind zouden gedragen. De Marokkaanse hoogwaardigheids bekleders, die lange tijd de weg dei- westerse sympathie hebben bewan deld, vertonen tegenwoordig ook zelf meer en meer de neiging, neutralisti scher zijpaden te bewandelen. Dat bleek uit de kort geleden genomen beslissingen om diplomatieke betrek kingen aan te knopen met de Sowjet- Unie en om het regime van Mao tse Toeng in Peking te erkennen. Men. vermoedt, dat het de bedoeling van koning Mohammed en premier Ba lafrej is, om in besprekingen met westerse landen de contacten met het oosten te kunnen uitspelen en zo een steviger onderhandelingspositie in te nemen. Zoals gezegd: de Tunesische autori teiten hebben wat de toetreding tot de Arabische Liga betreft in het voetsppor van de Marokkanen gelopen. Maar tussen president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en pi-esident Bour guiba van Tunesië hestonden al ja renlang ernstige conflicten. Bourgui ba verweet net Nasser telkens op nieuw, dat die gastvrijheid verleent aan de felle Salah ben Yoessef, die indertijd in Tunesië ter dood werd veroordeeld. Dat doodvonnis werd uitgesproken omdat Ben Yoessef er van werd verdacht, de hand te heb ben gehad in een samenzwering die was gericht tegen Bourguiba in eigen persoon. Anderzijds nam Nasser het Bourguiba kwalijk, dat die nooit werkelijk met het westen brak. De Tunesische president is echter niet af te brengen van zijn overtuiging, dat Tunesië een „kruispunt" van twee beschavingen is, de westerse en de Arabische, en dat het daarom voor beide stromingen open moet staan. De manier waarop hij zich kleedt is symbolisch voor die opvattinghij draagt een westers kostuum, maar zijn hoofddeksel is een echte ouder wetse Tunesische fez. En ook in. zijn privéleven komt duidelijk tot uiting dat hij niet alleen het Arabische maar ook het westerse element waar deren kan: hij is (al sinds de twinti ger jaren) met een Francaise ge trouwd. Bourguiba was het nog nooit ge lukt, om zijn geschillen met pre sident Nasser uit te praten. Op diplomatieke stappen die door zijn ambassadeur te Cairo werden onder nomen, was niet of nauwelijks gere ageerd. Kennelijk heeft hij van Tu- nesië's toetreding tot de Arabische Liga gebruik willen maken om de ge schilpunten in een open gesprek tus sen „broeders" aan de orde te stellen. Maar de Egyptenaren hebben dat „niet genomen". Toen de Tunesische afgevaardigde op het eind van de vo rige week in een vergadering van de Liga betoogde, dat „sommige leden geprobeerd hebben, de Liga te over heersen" verlieten de Egyptische af gevaardigden boos de zaal, nadat zij kennelijk de schoenen hadden aange trokken die hun pasten. Ook Tunesië besloot daarna de bijeenkomsten ver der te boycotten. En woensdag nam Tunesië zélfs het besluit, de diploma tieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek geheel en al te verbreken. In een rede die hij giste ren in het Tunesische parlement hield, heeft Bourguiba betoogd: „Tu nesië wenst het communisme niet en daarom blijft het verbonden met het westen". Deze breuk is een nieuwe streep door de rekening van de Arabi sche eenheid en de consequen ties zijn nog niet te overzien. Enkele feiten staan wel vast: het conflict plaatst de Algerijnse rebellen, die hun wapens uit Egypte via Tunesië ontvingen, in een nog zwakkere po sitie dan waarin zij door het vooruit strevende optreden van de Franse premier De Gaulle al waren beland. Verder is het duidelijk, dat Tunesië door deze gang van zaken gedwon gen zal zijn, zich nauwer bij het wes ten aan te sluiten dan Bourguiba eigenlijk wel lief is. Velen zijn be nieuwd naar de vraag, wat Marokko, tot dusver Tunesië's beste Afrikaan se partner, nu zal doen. Men kan ziel) moeilijk voorstellen, dat er ook in <le tot dusver zo goede betrekkingen tussen Tunesië en Marokko een breuk zal ontstaan. Nog geen beslissing over geneeskundige dienst (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van sociale za ken, dr. Van Rhijn, heeft donder dagmiddag in de Tweede Kamer het wetsontwerp, dat aan bedrijven van een bepaalde omvang oplegt bedrijfs geneeskundige diensten in te stellen, een wetsontwerp waartegen veel op positie was gerezen, verdedigd. Er is nog geen beslissing over de mo tie van de heer De Vreeze (kvp) en het -wetsontwerp gevallen. Volgende week zet de Kamer de beraadslagin gen voort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5