Volgende week de eerste schepen door de sluizen in Zierikzee Zeeuwse Almanak "AKKERTJES" PROVINCIALE BIJBELDAG ZEELAND IN VLISSINGEN COMMANDANT MARECHAUSSEE VLISSINGEN ONDERSCHEIDEN BALLOGRAF Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER .1958 NIEUWE FASE IN WERKZAAMHEDEN Raadsleden namen kennis van „versnelde werkwijze" aan keersluis Geen belangstelling voor „Vrije Veren-meeting" Voor donderdagavond was er in ho tel „Meert" te Sluiskil een „Vrije Veren-meeting' 'aangekondigd, die on der voorzitterschap van de heer H. J. Colsen zou staan. Omdat er een te geringe belangstelling bestond ®r verschenen slechts 3 mensen moest de bijeenkomst worden afge last. sectordeuren in ons land ge bouwd worden en het werk aan de sluizen in het Havenkanaal van Zie rikzee kan wat dit deel betreft ex perimenteel genoemd worden. Van daar ook dat de belangstelling van technici hiervoor zeer groot is. De waterkerende druk aan de onderkant van de deur is ongeveer 280 ton. De sectordeuren wegen ca. 35.000 kilo gram. De sluis wordt gecomple teerd door twee puntdeuren, die aan een kant waterkerend zijn. Uit de aard der zaak lioopt het ge meentebestuur van Zierikzee, dat door het beschikbaar stellen van het extra krediet de sluis inderdaad voor het einde van het jaar nog waterke- rend zal zijn, zodat men in januari de vloedplanken in Zierikzee, die men gisteren, donderdag, nog heeft moeten gebruiken, definitief zal kunnen opbergen. Zaterdag a.s. zal do versnelde werkwijze aan de keersluis te Zierikzee beginnen. Op dezelfde dag zal men de bouwput van deze keersluis vol water laten lopen en maandagmorgen vroeg zal met zwaar materiaal worden begonnen met het slopen van de stalen damwand, die thans nog de bouwput omgeeft. Er zal dan een nieuwe fase in de bouw van de keer sluis aanbreken, die bestaat nit het maken van verbindingen door mid del van wandhoofden met de Oost- en Westhavendijk. Het is niet onwaar schijnlijk, dat reeds in het laatst van de volgende week de eerste schepen door de sluizen zullen varen. Een en ander werd donderdagmiddag mede gedeeld tijdens de excursie van de Zierikzeese gemeenteraad naar dit werkobject. Zoals bekend heeft de gemeente Zie rikzee enige tijd geleden besloten een extra krediet van f 36.000.be schikbaar te stellen voor de sluis- werken in verband met een aanbod van de N.V. firma Volker Beton om de sluizen vóór de kerstdagen 1958 waterkerend te maken. Hierbij werd echter een bepaling gemaakt, dat Werkspoor uit Utrecht voor of op 18 oktober gereed moest zijn met de in stallatie van de verschillende machi nerieën. Het staat thans wel vast, dat Werkspoor hierin inderdaad slaagt en het ziet er dus naar uit, dat de sluis voor het einde van dit jaar waterkerend zal zijn. Het „trek ken" van de damwand is echter zeer speculatief, want het is namelijk van tevoren niet békend hoelang het „trekken" van de wand zal duren. Dezelfde wand zal gebruikt wor den voor de aaüleg van de land- hoofden naar de Havendijk. Er zullen twee zware bokken naar Zierikzee komen, om bij dit werk te asissteren. Maandag zal met vier bokken tegelijk aan 't „trek ken" van de damwand begonnen worden. Indien de wand verdwe nen is, worden de ringen van be ton, die de binnenkant verster ken gesloopt. Zodra de damwand van de damhoofden geheid zal zijn, zal hierin zand gestort wor den. Hierna zal men aan de bui tenkant van de sluis de kant van de Oosterschelde de glooi ing van de dijk laten aansluiten op de sluizen. Bovendien is het de bedoeling, voor Kerstmis ook de remmingen te heien. Tijdens de excursie, die de raad van Zierikzee naar de sluizen maakte, hield de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer J. Ar- gelo, uit Zierikzee een korte inlei ding. Hij memoreerde in het kort de tot nu toe gevolgde werkwijze. De techniek De heer Bos van het bureau Witte- veen en Bos uit Deventer gaf in de bouwput van de sluis nog een uit eenzetting, waarbij hij vooral wees op de verschillende technische nieu wigheden, die in de sluis zijn toege past. De sectordeuren, die aan beide kanten waterkerend zijn, worden aan de onderkant afgesloten met een rubberband, die kan worden opge pompt. Een spanning van een tot anderhalf atmosfeer is voldoende om een waterdichte afsluiting van de bo dem van de sluis te maken. Het is overigens de eerste keer dat Bridge-drive In de bridge-drive, die de afdeling Middelburg van de Nederlandse ver eniging van huisvrouwen hield, is de tweede prijs niet gewonnen door de heer en mevrouw Mazure, maar door de heer en mevrouw Parent. Advertentie Verdrijf ff ZENUWPIJN snol. Juist als U het druk hebt dan J hindert U die pijnlijke zenuw het meest. Direct een "Akkertje" ne men 1 Even weken, doorslikken evenwachten...daarsmeltde pijn al weg. Prettiger, snelleren zeker- der helpt zo'n handig "Akkertje". U moest er altijd een paar bij de hand houden als U vaak last hebt van zenuwpijn of hoofdpijn of spierpijn. Verlies geen tijd aan pijn neem een "Akkertje"! flitsen uw klachten weg VAN TOT BRANDALARM I)e brandweer van Zuidzande zal niet meer de oren behoeven te spit sen bij het horen van klokgelui, want de tijd dat dit geluid voor hen brandalarm betekende, Is voorbij. De gemeente heeft namelijk een sirene aangeschaft, die men een plaatsje heeft gegeven op het dak van het gemeentehuls. Men vernacht dat dit geluid doordringender zal zijn dan dat van de klok. Er is een tijd ge- BRIESJE Zonder veel overdrijving kan men vaststellen, dat er gisteren een stevig briesje stond. Het was wel zaak om de hoed stevig op het hoofd te hou den en ramen en deuren bij het openen of sluiten stevig in de hand. Maar zo sterk als (le radio- vieuvjsdienst van ons aller A.N.P. het vertelde, zó hevig was het toch niet. Want de mededeling, dat de be woners van de VUssingse boulevards de deuren van hun woningen niet meer open konden krijgen, was, i oorzichtig gesteld, lichtelijk over dreven. Persoonlijk kennen wij enige boulevardbewoners en het is ons be kend, dat de storm hen bepaald geen huisarrest heeft bezorgd. De deuren van hun woningen gingen zelfs aan- merkelijk vlotter open dan anders, om de doodeenvoudige reden, dat die deuren naar binnen opengaan. De man, die wij gisteren in de namiddag in een koffiehuis ontmoetten, had dan ook heel andere zorgen. Hij zat al leen maar in over de situatie te zijnen huize. Hij was er met behulp van die wind makkelijk uitgekomen, maar vjas er niet zeker van of de deur wel goed in het slot was geval len. Zodat de kans niet teas uitge sloten, dat een deel van zijn inven taris door de achtervensters de wo ning was uitgeivaaid. Maar mocht dit het geval geweest zijn, dan' stelt, het A.N.P. U er ongetwijfeld van op de hoogte en hoort ge vanmiddag via de radio: Meubels Waaien uit woningen aan Vlissingse boule vard. weest, dat ook de klok nog niet bij alarm werd gebruikt. Toen gaf een hoornblazer het teken, dat er brand was in het dorp. GRANAAT UIT 1914—'18. Op het erf van de landbouwer E. van Bambost te Overslag deed men een onwelkome vondst. Een granaat, die een overblijfsel bleek t'e zijn uit de Eerste Wereldoorlog, kwam na lange tijd te voorschijn. De- opruimings dienst maakte het projectiel onscha delijk. REUZEN-WORTEL. Niet alleen onder de aardappelen en de suikerbieten kunnen enorme exemplaren voorkomen. Dat bleek in Brouwershaven, waar de heer B. Bolkenbaas een reuzen-wijn- peen rooide, die een gewicht had van 22 ons. GOUDEN BRUIDSPAAR. De heer P. Termont en mevrouw R. Termont-Geernaert in IJzendijke heb ben woensdag de dag herdacht, waar op zij vijftig jaar geleden in het hu welijk traden. Beiden zijn zeer kras en gezond. Mevrouw Termont-Geer naert is niet alleen altijd een zorgza me moeder voor haar vijf dochters en enige zoon geweest, maar leefde ook immer mee met de moeilijkheden van anderen. De heer Termont is aardappel koopman. Het jubileum vierden zij temidden van hun gezin, terwijl zij belangstel ling ondervonden van tal van vrien den, buren en bekenden. De buren hadden het huis versierd en de mu ziekvereniging kwam het bruidspaar 's avonds een serenade brengen. Eerste paal voor nieuwe kerk te Sirjansland Iff Sirjansland Is donderdagmiddag de eerste paal geheid voor de nieuwe kerk van de Ned. herv. gemeente. Deze kerk komt in de plaats te staan van het onlangs afgebroken bedehuis, dat uit de 15e eeuw dateerde. Zoals bekend, werden in deze kerk enkele wandschilderingen gevonden van vlak voor de Reformatie. De nieuwe kerk, die te Sirjansland gebouwd wordt, zal 62.000 kosten. De bouw wordt gefinancierd door het Rampenfonds. Het kerkbestuur stelt sinds enige tijd pogingen in het werk om de schilde ring van „St. Andreas met het kruis", die uit de oude kerk is gehaald, te rug te krijgen in de nieuwe. Het is echter nog niet bekend of deze po gingen zullen gelukken. Men pro beert eveneens óm de fraaie preek stoel uit de oude kerk, dié was ver kocht aan Capelle aan de IJsel, terug te krijgen in de nieuwe kerk. Bezoek Benelux-commissie aan Zeeland beëindigd De penitentiaire Benelux-commissie waarin een zestal hoge functiona rissen van het gevangeniswezen uit de drie landen zitting heeft heeft donderdag haar tweedaags bezoek aan Zeeland beëindigd met een on danks het stormachtige weer met het rijkspolitievaartnig „RP. 18" ge bracht bezoek aan de werken voor net Drie-Eilandenplan. Vanuit Veere werd vertrokken en door de Zandkreek naar Weméldinge gevaren, -vanwaar de tocht per auto naar Yerseke ging. waar het gezel schap 's middags door burgemeester A. C. Willemsen op het gemeentehuis werd ontvangen. Nadat hier de film over de oesterteelt .Imperialen 00000' was vertoond werd onder leiding van burgemeester Willemsen een bezoek gebracht aan de oesterputten. Hierna keerde men terug naar het gemeente huis, waar de commissieleden tot slot van hun bezoek aan Yerseke oesters hebben geconsumeerd. De Zierikzeese raadsleden hebben donderdag een bezoek aan de werk- put van de Keersluis in het Haven kanaal van Zierikzee gébracht. Za terdag a.s. zal deze put vol water ko men te staan en maandag zal de ver snelde uitvoering van het werk be ginnen. Men zal trachten de sluizen voor de kerstdagen van dit jaar wa terkerend te krijgen. (Foto P.Z.C.). Advertentie DS. DURKSTRA SPRAK OP... Aanwas van ledental niet groot genoeg Donderdag is in het Maarten Luther- huis te Vlissingen de „Provinciale Bijbeldag Zeeland 1958" gehouden on der voorzitterschap van mevrouw S. C. de Casembrooi-baronesse v. d. Feltz. In een 's middags gehouden openbare bijeenkomst, waarvoor veel belangstèlling bestond, sprak ds. E. Durkstra uit Middelburg over „Kerk en zending op Nieuw-Guinea en het werk van het Nederlandse Bijbelge nootschap aldaar", welke lezing werd verduidelijkt met dia's. De voorzitster opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarin zij o.a. zei dat men, hoewel leden van verschillende kerkgenootschappen, bijeen gekomen was, om eensgezind samen te werken Hierna las zij een gedeelte uit de bijbel en ging voor in gebed. Uitvoerig werd door de vergadering een ingekomen voorstel van de afde- BLUVENDE MOTECHTHEID EULAN voor molechfo behandeling van wol en andere dierlijke vc7els: een wetenichappelijke pioniers-prestatie vc~ tlontallen jaren op xljn deugdelijkheid beproefd, moandag, woensdag, vrijdag en ioI r het EU LAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 n ling Enschede behandeld over een meer organische opbouw van het bin nenlands apparaat van het Neder lands Bijbelgenootschap. Het zal ook op de elders te houden Provinciale Bijbeldagen worden besproken. Naar de mening van de afdeling Enschede is er te weinig verband tussen de af delingen, de Provinciale Commissies en het hoofdbestuur en ook tussen de afdelingen onderling. Bij de verkiezing in de vacature van ds. C*D. Otte uit Veere in de Provin ciale Commissie, werd gekozen ds. P. A. L. Brinkman uit Schöondijke. Tweede op de voordracht was de heer G. J. v. d. Waal ook uit Schoondijke. Mr. P. J. Scheele, secretaris Binnen landse Organisatie van het Neder lands Bijbelgenootschap deed enkele mededelingen namens net, hoofdbe stuur. De adjunct-secretaris, de heer W. R. Scheuing moest een niet al te optimistisch .verslag geven. In de provincie Zeeland zijn er 380 nieu we leden bijgekomen, maar dit jaarlijkse aantal nieuwe leden Is de laatste tijd steeds verder ach teruit gelopen. De afdelingsbe sturen moeten in hun geheel actief zijn, aldus de heer Scheuing; niet alleen enkele leden. Meer reden tot tevredenheid geeft het oprichten van nieuwe afdelingen, nl. op Schouwen-Duiveland, Dreischor- Noordgouwe en in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, Hulst. M id dag bij eenkomst Na de vergadering gebruikte men ge zamenlijk de broodmaaltijd en kwam men 's middags in openbare vergade ring bijeen, om te luisteren naar ds. (Advertentie) VOOR 36 JAAR TROUWE DIENST Veel waardering voor werk adjudant De Korte Donderdag i9 tijdens een plechtigheid op het terrein van de marechaussee kazerne te Vlissingen aan adjudant C. de Korte, commandant van de brigade Vlissingen van de Koninklij ke Marechaussee, de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst uitge reikt. De Onderscheiding werd adju dant De Korte op de borst gespeld door de commandant van de eerste divisie, luitenant-kolonel F. M. Thijs- sen voor het front van de troep en in tegenwoordigheid van talrijke mili taire en burgerlijke autoriteiten, de echtgenote en de dochter van de on derscheidene. Adjudant De Korte geboortig uit Koudekerke maakte zich na de oorlog in 1946 bijzonder verdienste lijk bij de heroprichting van de bri gade Hulst. De heer De Korte werd daarop met de leiding van de brigade Vlissingen belast; éen van de weini ge brigades in Nederland, die zelf standig werken. In een toespraak gaf overste Thijs- sen kort en duidelijk uiting aan zijn waardering voor de dlenstopvatting van adjudant De Korte. ,,Ik heb U leren kennen als een man met grote plichtsbetrachting en enorme dienst ijver, die altijd al zijn krachten heeft Ingezet in belang van ons wapen. U eiste veel van uw manschappen, maar het was dan ook altijd in orde in Vlissingen. Ik hoop, dat U nog vele jaren in dienst zult blijven". Na afloop van de officiële plech tigheid begaf het gezelschap zich naar „De Thuishaven", het katho- R. H. Split te Vlissingen koninklijk onderscheiden De heer R. H. Split te Vlissingen, schakelbord wachter hij de N.V. P.Z. E.M., is bij zijn 40-jarlg. dienstjubi- leum onderscheiden met de ereme daille in brons, verbonden aan de Or de van Orarije-Nassau. De versierse len van deze onderscheiding werden de jubilaris donderdagmorgen tijdens een bijeenkomst in één der lokalitei ten van de Centrale Zeeland te Vlis singen opgespeld door burgemeester B. Kolff van Vlissingen. De heer Split, die door burgemeester Kolff in hartelijke bewoordingen werd toe gesproken, is de laatste tijd werk zaam op de tekenkamer van de Cen trale Zeeland. Als eerste wenste de directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Mi- chielsen, de jubilaris geluk. De heer Michielsen deelde mee, dat de be- drijfshuldiglng door bijzondere om standigheden tot volgende week moest worden uitgesteld. Hij bood de hèer Split de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan en de bij de aan hem verleende onderscheiding behorende draagmedaille. Scholier in Schore met hand in cirkelzaag De 15-jarige ambachtsscholler H. van K. te Schore heeft tijdens werkzaam heden met een cirkelzaag zijn duim en vier vingers van de rechterhand verloren. De jongeman ging woensdagmiddag naar de timmermanswerkplaats van zijn oom, waar hij enkele knutsel- karweïtje wilde opknappen. Op een gegeven moment heeft hij daarbij ge bruik gemaakt van de cirkelzaag. Toen hij met zijn rechterhand een der planken wilde grijpen, kwam zijn hand in aanraking met de draaiende cirkelzaag. Hl] ls overge bracht naar het ziekenhuis Oostwal te Goes. Benoeming Tot voorzitter van de „Woonruimte- commissie" in de gemeente Axel werd gekozen de heer J.-Pijpelink. Durkstra, die sprak o\er „Kerk en zending op Nieuw-Guinea". Er be stond, zo vertelde ds. Durkstra. bij de oprichting van het N.B.G. in Indone sië slechts 1 bijbelvertaling. Tegen woordig zijn dit meer dan 40 gehele of gedeeltelijke bijbelvertalingen Ook op Nieuw-Guinea kent men een ongelofelijke hoeveelheid talen. Het zou' zinloos zijn om de bijbel in al de ze talen om te zetten omdat te wei nig mensen zo'n taal spreken. De eni ge mogelijkheid is om de Papoea's Maleis of Nederlands te leren, wat men tegenwoordig ook doet. Wel zijn er door de eerste zendelingen gedeel ten van de bijbel vertaald. Pas na het onafhankelijk worden van Indonesië is men aan Nieuw-Guinea. dat altijd stiefmoederlijk bedeeld was, meer aandacht gaan schenken, aldus ds. Durkstra. Hek militair tehuis In de Helle- baardierstraat, waar overste Thijs- sen de genodigden welkom heette. Hij richtte zich daarbij tot de commandant maritieme middelen, kapitein ter zee J. A. Agelink van Rentergem, de territoriaal commandant Zeeland van de land macht, de luït.-kolonel Y. Meeter, de commissaris van politie, de lieer C. van der Mark en verte genwoordigers van verschillend® militaire onderdelen in Zeeland en van diverse bedrijven. „Uw aanwezigheid", aldus overste Thijssen, „is het duidelijkste bewijs van de samenwerking tussen de ma- rechaüssee en uw diensten en bedrij ven. Dat die samenwerking zo goed was, is onzerzijds voornamelijk te danken aan de brigade-commandant in Vlissingen, adjudant De Korte". Overste Thijssen overhandigde ver volgens namens de officieren van de eerste divisie de jubilaris de draag medaille behorende bij de onderschei- ding. Kapt. ter zee J. A. Agelink van Ren tergem dankte de adjudant voor de medewerking, die hij en zijn man schappen steeds genegen waren de marine te verlenen. Namens het Vlissingse politiekorps sprak commissaris C. van der Mark. Ook deze spreker roemde de bereid heid van de brigade-commandant, wanneer hem om assistentie wordt gevraagd. Namens de politie bood de heer Van der Mark een geschenk aan. Dankbaar voor de hulpvaardigheid van de adjudant toonde zich ook de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer F. P. C. Mijs, die eveneens een geschenk overhandigde. Namens de Steenkolen Handels Ver eniging voerde de heer J. J. Jongman het woord. Ook de heer Jongman liet. zijn woorden vergezeld gaan van een tastbaar bewijs van waardering. De commandant van het district Terneuzen van de marechaussee, kapitein E. N. Spronk, de directe chef van adjudant De Korte, be lichtte enkele perioden uit de diensttijd van de jubilaris, die in 1953 het commando over de briga- ,de Vlissingen kreeg. „Met uw be noeming heeft men een goede greep gedaan. Ik ben er .rots op, dat U onder mijn commando dient". Vervolgens werd nog het woord ge voerd door aalmoezenier C. J. A. M. Smits, die mede namens de logerpre- dlkant, ds. Van*Oyen sprak en door de waarnemend commandant van de brigade, opperwachtmeester J. F. Oele. De laatste overhandigde adju dant De Korte namens de brigade een rooktafel. Opperwachtmeester Oele vertégenwoordigde ook de afde ling Terneuzen van de marechaussee vereniging, die haar jubilerende lid enkele boeken ten geschenke gaf. Voorts sprak nog adjudant A. Pau wels, brigadecommandant te Sas van Gent, die zoals hij zei, „veel lief en leed" met adjudant De Korte heeft gedeeld. Evenals de vorige sprekers richtte adjudant Pauwels zich tot mevrouw De Korte, die hij een fraai bloemstuk overhandigde. De heer De Korte dankte tenslotte alle sprekers voor de hartelijke woor den, dié tot hem werden gericht. De bijeenkomst werd besloten r.iet een rijsttafel, toebereid aan boord van Hr. Ms. „Flores". (Advertentie) ballpoints CLsl butyy1- Vanaf D VANDAAG Middelburg Electro: „Casino de Paris" 19 en 21.15 uur, a,l. Schouwburg: „Moord In Montmartre", 20 uur, 18 j. Van Benthem en Jutting: Expositie Favre en Van. Ettinger, 9-18 u. Schuttershof: Lezing dr. Ter Bals voor reumabestrijding, 20 uur. Koudekerke Verenigingsgebouw: „Sls- si", 16 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: „In de lift naar het schavpt", 19 en 21 uur, 18 J. Luxor: „Zeven Jaren pech", 20 uur, a-1. Gebouw „Edenburgh": Expositie „Wie was Vincent van Gogh", 9-12 en 13.30 -17 uur. Concertgebouw: „Wabbertje van de orgelman", Het Nederlands Jeugd toneel, 10 en 14 uur. Hervormd Verenigingsgebouw: Ouder avond hervormde zondagsschool, 20 Goes Grand: „In de lift naar het schavot", 20 uur, 18 Jaar- Prins van Oranje: „En toen kwam dokter Frost", toneelgroep „Puck", 14 uur, (voor middelbare scholieren) en 20 uur. Prins van Oranje: Algemene leden vergadering afdeling Zeeland van Wolfederatie, 13.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2