Chief Whip Een halve eeuw Belgisch Kongo Hoelahoepels rollen van de lopende band TOKIO, het doel der K.L.M.-poolroute BINNENLANDS TOERISME WERD DOOR EXPO IETS AFGEREMD op ieders lip! RICHARD NIXON ONTHULDE EERSTE RUIMTESCHIP X-15 VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 SCHATKAMER IN HET HART VAN AFRIKA Geschenk werd aarzelend aanvaard (Van een speciale correspondent.) Zelden is in de geschiedenis een royaal aangeboden geschenk door een parlement zo ongaarne geaccepteerd als vijftig jaar geleden de Belgische Kongo, die koning Leopold II aan zijn land schonk, nadat het voordien privébezit van de kroon was ge weest. Op 18 oktober werd door de Belgische regering een wet afgekondigd, die de verhoudin gen tussen de Kongo en België regelde. Op 15 november van hetzelfde jaar hesen verweerde koloniale soldaten in de hoofd stad Leopoldville de Belgische vlag. De Belgische kolonisatoren zagen al heel gauw, dat zij met dit land in het hart van Afrika een der rijkste gebieden ter wereld hadden verwor ven. En met grote ijver zetten zij zich aan de taak het land, dat met 2,3 miljoen vierkante kilometer tach tig maal zo groot is als België, te ontsluiten. Vandaag de dag zouden de Belgen deze schatkamer aan weerszijden van de equator niet graag mis sen en met het voorbeeld van het onafhankelijkheidsstreven in de omringende Afrikaanse gebieden voor ogen, trachten zij niet te ver vallen in de fouten van andere koloniale volken. Tot nu toe be stond er bij de 17 miljoen inwo ners van de Kongo en de man daatgebieden Ruanda-Urundi geen ernstig onafhankelijkheidsstreven. Ook is het maar zelden gekomen tot geschillen met de 107.000 blanken. Daarvoor zorgde tot nu toe de patriarchale verhouding van blank tot zwart, daarvoor zorgt ook het ministerie van ko loniën te Brussel want het woord politiek wordt in de Kongo met heel kleine letters geschre ven. Blank noch zwart heeft in de Kongo het recht politiek te be drijven. 280 TALEN 500 DIALECTEN. De Belgen waren van mening, dat men de Afrikanen eerst de westerse beschaving dient te brengen, voor men hen het recht geeft, zich met politiek bezig te houden. Met succes hebben de Belgen zich grote inspan ningen getroost op het gebied van sociale maatregelen en gezondheids zorg. Zij hebben het ontwikkelings peil van de bevolking aanzienlijk verhoogd met instellingen, die voor Afrika voorbeeldig zijn. Bij een be volking, die 280 talen spreekt en bijna 500 dialecten, heeft men na lange inspanning bereikt, dat het analfabetisme vrijwel teruggedron gen is tot in de ondoordringbare Dertienjarige jongen in Delfgauw kweekt pinda's De dertienjarige Arie Vreugdenhil te Delfgauw houdt er een bijzondere hobby op na en misschien schuilt in hem een groot landbouwkundige. Zijn vrije tijd liij is ULO-leerting te Delft brengt hij door in de kassen van zijn vader, die tuinder is. Hij is daar bezig met experimenten om ge wassen te kweken, welke bijzondere kwaliteitsmerken bezitten. In maait van dit jaar vroeg hij aan zijn vader een hoekje van een kas om er pinda's te kweken. Hij had genoeg gelezen over dit tropische gewas en maakte de omstandigheden zo gun stig mogelijk. Hij had succes, want het zaad schoot wortel, de jonge plant groeide flink en dezer dagen kon Arie enige handenvol rijpe en gave pinda's oogsten. Ook in de cultuurtuin voor technische botanie van de Technische Hoge school te Delft worden pinda's ge kweekt, doch uitsluitend voor studie doeleinden. (Advertentie jungle. Op 27.000 scholen geven 6000 Europese en 40.000 Afrikaanse on derwijzers les aan 1,2 miljoen leer lingen. MODERN „SESAM OPEN U». Wie in onze dagen in de Kongo reist, moet zich bijna haasten, wil hij nog de sporen van het oude, primitieve Afrika leren kennen. Er bestaan weliswaar nog enorme natuurparken met vrij rondlopend groot wild en in de oerwouden wonen nog stammen, die nog vrijwel „in het stenen tijd perk" verkeren, maar het moderne Afrika met neonlicht, hoogbouw en glanzende auto's, dringt steeds ver der op. De industrie, het „Zwarte Roergebied" in het hoogland van Katanga, draagt er toe bij, dat de inheemse bevolking snel bekend wordt met de civilisatie en deze ook niet meer zou willen missen. Koper, tin, goud, diamant, steenkool en ura nium zijn de sleutel tot het „Sesam open U" van de beschaving. De affiches van deze economische bloei zijn de ultramoderne grote steden als Leopoldsville, Elisa- bethville en Jadotville. Waar een jaar jaar geleden kudden olifan ten nog stampend hun spoor trok ken, suizen nu auto's voorbij op gladde betonwegen; waar eens de apen in het oerwoud krijsten, staan nu wolkenkrabbers. „Leo", zoals men hier de hoofdstad af kort, rijst naar het schijnt als fata-morgana van een Ameri kaanse stad op uit het wijde Afri kaanse land. De gekleurde bevol king op de boulevards van Leo poldsville kleedt zich net zo en met evenveel zorgals de blanken. Bonte, kleurige vlekken in een groen landschap vormen de ne derzettingen van de inheemsen, die net zo weinig op Afrikaanse strohuttendorpen lijken als een moderne villa op het hol van een prehistorische mens. En de zwar te bewoners zijn bijzonder trots op hun moderne huizen. Natuurlijk is het ook in de Kongo niet alles goud, wat er blinkt. 15e Belgische koloniale ambtenaren, de industriëlen en de planters hebben, als overal ter wereld, "hun zorgen. De overgang van Afrikaanse jungle naar Europese hoogovens binnen één generatie brengt spanningen met zich mee en ook het samenleven van ver schillende rassen voert, ondanks grote soepelheid, nu en dan tot te genstellingen. De Belgen geloven echter, dat het hun gelukken zal, hun doel: ware Europees-Afrikaanse sa menwerking, in de Kongo te berei ken. BIJ LEEUWARDER BEDRIJF Telefoon staat niet stil (Van een correspondent) Met een vloed van telefoontjes heeft de Nederlandse handel in sport- en spelartikelen zich op een Leeuwardens telefoonnummer gestort. „Hoelahoepels! Honderd hoelahoepels Tweehonderd hoela hoepels? Tienduizend? Eén kleur? Meer kleuren? Levertijd acht da gen, meneer!" „Nee, mevrouw, wij leveren niet aan particulieren." Nijmegen aan de telefoon, Am sterdam, Zwijndrecht, Apeldoorn, Groningen, Best, weer Groningen. De hoorn ligt nog niet op de haak of de bel laat zich weer horen bij dit Leeuwarder bedrijf. Hoelahoepels, hoelahoepels, hoela hoepels. De handel voorziet een rage in ons land. De man aan de telefoon, 'de dertigjarige E. van der Hoek (eigenlijk filmtechni cus), heeft nauwelijks tijd om wat te vertellen. Tussen de telefoon- geprekken door kunnen er even wel voldoende inlichtingen af om aan de weet te komen, waar we met die hoelahoepels aan toe zijn. In Amerika zijn ze er al lang gek mee. Plastic hoepels, die men precies als de mooie meisjes van Hawaii om heupen, schou ders en knieën laat draaien. Het is een slag, een kunstje en er wordt gezegd, dat je er slank van wordt. In de Ver. Staten hoelahoepelen honderdduizenden en de Britten hebben de smaak in hoge mate te pakken gekregen. Nederland lag als gewillig volgend slachtoffer van de hoelahoepelrage aan de overkant van de Noordzee. Na en kele publikaties in de pers over de hoelahoepelarij liet E. van der Hoek in Leeuwarden zijn zaken- brein op volle toeren werken en hij sprong met zijn neus midden in de boter. EEN GOK Samen met zijn zwager, de heer P. Dorenbosch, eigenaar van een groenten- en fruitbedrijf, nam hij contact op met een plasticverwer- kende industrie in de Friese hoofd stad. „Het was een gok," bekent hij, „maar we zagen er wat in." Nu worden er hoelahoepels ge maakt in 4 pasteltinten. Holle hoe pels met 'n versteviging van bin- nendraad en met een klein ver zwaringspuntje bij wijze van sta bilisator. Ring, zegt de telefoon; weer een aanvraag om hoelahoepels., „De fabriek kan de vraag niet bijslof- fen op het ogenblik," zegt E. van der Hoek tussen de bedrijven door. De telefoon belt als een wanhopi ge: Iemand die voor het bedrijf hoelahoepels wil verkopen. Maar voorlopig heeft het geen reizigers nodig. „Goede morgen". „Een gelegenheidsartikel," zegt de heer Van der Hoek. „We moeten vlug doorwerken, je weet nooit hoelang het stand houdt." De te lefoon begint voor de zoveelste maal te bellen. We hoepelen op Werkloze wint hoofdprijs K.N.V.B.-voetbalpool. De werkloze 38-jarige metaalarbeider W. Brand uit de Grasbaan te Schie dam, is, naar woensdagmiddag offi cieel is vastgesteld winnaar gewor den van de voetbalpool van de K.N. V.B. Hij zal dan met veertien van de vijftien punten een prijs van f 82.494 ontvangen. De heer Brand is sedert korte tijd werkloos. Hij- heeft geen verstand van voetballen, maar vulde zijn for mulieren steeds op goed geluk in. De cheque voor de prijs zal de heer Brand woensdag a.s. worden over handigd. VOORLOPIG RAPPORT A.N.V.V. Verkeer over oostgrens in seizoen 1958 verdubbeld Het voorlopige beeld, dat de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, A.N.V.V., zich aan de hand van een reeks steekproeven over het toeristensei zoen 1958 heeft kunnen vormen, „AMERIKA VOORAAN IN WEDLOOP" Crossfield maakt in februari eerste vlucht De Amerikaanse vice-president Nix on, heeft woensdag bij Los Ange les het revolutionaire eenmans- raketvliegtuig X-15, die de eerste mens in de ruimte zal moeten brengen, onthuld..Toen de Ameri kaanse staatsman op een lniop drukte schoven de deuren van een hangar open-en werd het toe stel door een tractor naar buiten Sere den. In zijn toespraak zei 'ixon dat Amerika thans in de wedloop om de ruimte weer voor aan gaat. Het thans onthulde toestel is een prototype. Twee andere zijn op het ogenblik nog in de maak. De X-15 moet door een B-52 bom menwerper op een hoogte van on geveer twaalf kilometer gelan ceerd worden waarna de vloeiba re zuurstofmotor van deze raket, wat de X-15 alles bij elkaar toch is, voor de verdere voortstuwing tot een afstand van ruim honderd zestig kilometer van de aarde moet zorgen. De grote moeilijk heid is die van de terugkeer in de aardse dampkring en hèt over winnen van de wrijvingshitte. De minste fout van het apparaat of van de ruimtepiloot zal fataal zijn. De eerste mens die met dit apparaat een ruimtereis zal gaan wagen is de 37-jarige invlieger Crossfield, de eerste ook die met een snelheid van tweemaal die van het geluid heeft gevlogen. Als piloten van de twee andere toestellen dié in de maak zijn worden genoemd Ro bert White en Joseph Walker. De 37-jarige Crossfield zei bij de ont hullingsplechtigheid dat hij in fe bruari zijn eerste ruimtevlucht met de X-15 zal maken, maar verwachtte nochtans dat het toe stel nog voor het einde van dit jaar reeds proefgevlogen zal heb ben met snelheden van een 7000 km per uur. De motor van de X-15 heeft een vermogen van 500.000 pk. steekt niet ongunstig af bij het sei zoen 1957. Expo, weersomstandigheden en de fi nanciële situatie in ons land hebben het binnenlandse toerisme in verge lijking met vorige seizoenen iets af geremd. Dit betreft in het bijzonder het binnenlands dagtoerisme, aange zien het meerdaagse toerisme in eigen land ongeveer even groot is geweest als In 1957. De Expo is op het gehied van bui tenlanders aan ons land zeker niet van ongunstige invloed geweest, of schoon er in enkele plaatsen in het zuiden des lands en elders wat meer van werd verwacht. Vooral het be zoek uit Zuid-Europa en in de late zomer ook uit Scandinavië werd door de Expo gestimuleerd. De oostgrens heeft ten opzichte van 1957 een verdubbeling van passan ten gehad. Langs de zuidgrens pas seerde 7,5 percent bezoekers meer dan in het vorige jaar. Voorlopig kan het aantal buitenlandse bezoe kers op grond van thans bekende gegevens, inclusief grensarbeiders, koffie- en boterkopers, gesteld wor den op 30 miljoen. De Duitse kopers op Nederlands ge bied hebben de omzetten van de wis selkantoren aan de oostgrens wij aanzienlijk verhoogd. Daaraan is de liberalisatie van de grensdocumen- ten voor auto's naar algemene op vatting mede debet. In juli en au gustus stegen ook de omzetten van de wisselkantoren aan de zuidgrens aanzienlijk na een minder gunstig voorseizoen, dan normaal. Opvallend was de stijging van de omzet in Franse franken. De ANW heeft met belangstel ling de voortgaande verschuiving van de traditionele logiesvormen als hotels en pensions naar zo merhuisjes, kampeerwagens en kampeerplaatsen gevolgd: Opval lend was het zeer sterk gestegen aantal kampeerders. De indruk bestaat, dat deze verschuiving min of meer ten koste van de mid denklasse der hotels en pensions gaat. De mobiliteit in het toerisme is in 1958 opnieuw groter geworden. Daar door is de gemiddelde verblijfsduur iets teruggelopen. De belangstelling voor individuele reizen nam toe ten koste van de groepsreizen. De bete kenis van het wegverkeer voor het internationale toerisme moge blijken uit een taxatie van bevoegde autori teiten, dat meër dan zeventig per cent van de in Nederland komende buitenlandse bezoekers van het weg vervoer gebruik maakte. Station in vertrouwde trant De Japanse hoofdstad staat thans in het centrum van de belangstelling; binnenkort opent de K.L.M. een lijndienst AmsterdamTokio over de noordpool. De Japanse hoofd stad is nog maar dertig uren vliegen van onze hoofd stad verwijderd. Wij publiceren hier enkele plaatjes van dat verre reisdoel: hierboven het centraal station, waar voor het Amsterdamse domein der Nederlandse Spoorwe gen als voorbeeld heeft gediend. Behalve deze „vertrouw de" architectuur vindt men in Tokio ook zij het slechts betrekkelijk weinig voorbeelden van de oude Japanse bouwwijze, waarvan het hiernaast afgebeelde wachthuis op de muren van het keizerlijk paleis in het hartje van de stad een typisch voorbeeld is. Dit is een nieuwe foto van de St. Clement Danes church aan s =1 de Strand in Londen, de „wren- kerk", waarvan de klokken H vólgens traditie de mélodie Oranges and lemons" spélen, m De kerk, wélke voor een be- drag van ongeveer 2y2 miljoen gulden herbouiod is, na in de |e Tweede Wereldoorlog ernstig door Duitse bommen te zijn M beschadigdzal op 19 oktober H m a.s. in aanwezigheid van de |f H Engelse Koningin weer in ge- bruik worden genomen en gaan dienen als officiële kerk H voor de R.A.F. en tevens als permanent gedenkteken voor alle leden van de R.A.F.die in !j| de oorlog zijn gevallen. Rechts M op de achtergrond is de koepél van de St. Pauls kathedraal te herkennen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ze zagen elkaar te Uitgeest... (Van onze correspondent) In Uitgeest heeft zich een ontmoe ting afgespeeld tussen vader en zoon, beiden afkomstig uit Alk maar, die meer stevig dan harte lijk is geweest. De zoon, de heer K. junior, reed hier in een ge huurde Ópel-personenauto toen hij de Chevrolet van zijn vader zag, die hij na diens vakantie niet meer had gezien. Hij wilde dus wel eens een praat je maken en zette een aohtervol- ging in. Tenslotte trokken de zon derlinge gedragingen van de Opel-bestuurder de aandacht van K. senior en menende, dat hij mo gelijk in verband met zijn achter lichten werd gealarmeerd, stopte hij zo onverwacht, dat junior hem niet meer kon ontwijken en met een geweldige klap op de Che vrolet botste. Er was geen licha melijke, maar wel zware materiële schade. „Blij, je weer te zien", moet va der K. hebben gezegd..,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13