Beslissing over prijsbeheersing van landbouwgronden uitgesteld VIJFDUIZEND FIETSEN STAAN IN AMSTERDAM ONBEHEERD VORMING VIER GEMEENTEN IN NOORDOOSTPOLDER KLAhkkoRD DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 REGERING LEED NEDERLAAG Voorstel tot verhoging van prijs voor jachtakten aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) In een algemene verwarring, ontstaan bij de stemmingen over amende menten op het wetsontwerp tct wijziging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst, woensdagmid dag in de Tweede Kamer de verdere behandeling van dit wetsontwerp tot donderdag moeten schorsen. Van te voren was reeds duidelijk geworden, dat de regering lang niet in alle opzichten haar zin zou krijgen. Dat wil zeggen: het wetsontwerp zal niet het staatsblad bereiken in de vorm, waarin het is ingediend. Al dade lijk leden de ministers Vondeling en Samkalden achter de regeringstafel een nederlaag. zal voor de jachtakte dus f 20. meer moeten gaan betalen. Op overeenkomstige wijze wenst de regering de prijs van de „bijzondere jachtakte", die recht geeft op de jacht op ganzen en goudplevieren door middel van slag- of treknetten te verhogen van f 17.op f 27. De Kamer aanvaarde z.h.s. liet voor stel. De Kamer verwierp met 60 tegen 52 stemmen het artikel, dat het moge lijk wilde maken de overdracht tus sen echtgenoten en bloed- of aanver wanten in de rechte lijn van land in een ruil- of herverkavelingsgebied of gelegen in de IJselmeerpolders aan toetsing te onderwerpen, een toetsing die in het algemeen bedoeld is om verbrokkeling van landbouwgrond te voorkomen. Tegen het artikel stemden de confes sionele partijen, K.V.P., A.R., C.H. en S.G.P. Met dezelfde stemmenverhouding 60 tegen 52 maar dat was toevallig nam de Kanier een amendement van de heer Engelberting van de K.V. P. aan, dat aan de verpachter de vrij heid verleent om grond aan een derde te verkopen, wanneer déze ten over staan van de grondkamer verklaart, dat hij meer voor deze grond wil be talen dan de pachter ervoor geboden heeft, zulks echter alleen in het geval de grond de door de grondkamer vastgestelde maximumprijs niet kan halen. Voor dit amendement stemden de K.V.P., behalve de heer Andriessen, de A.R.P., de V.V.D. en de S.G.P. De minister van justitie, prof. Sam kalden, vroeg toen schorsing van de beraadslagingen om de regering en de vaste commissie de gelegenheid te bieden tezamen na te gaan, welke consequenties de aanneming van het amendement op andere artikelen van het ontwerp heeft. De schorsing had dus uitsluitend een technische reden en geen politieke. De prijzen van de jachtakten en de bijzondere jachtakten worden ver hoogd en ook de bijdrage voor het jachtfonds. De prijs wordt f 75.voor een jacht akte doordat de prijs van de eigenlij ke akte f 40.zal gaan bedragen en de bijdrage aan het jachtfonds wordt verhoogd van f 5.op f 10.Men Nederlandse straaljager in Duitsland neergestort Een Nederlandse straaljager is giste ren in een bos te Sieged* ia Duitsland neergestort. De bestuurder, sergeant vlieger J. A. P. F. Heesninns uit Rot terdam, is om liet leven gekomen. Het toestel was een f 84 f „Thunder- streak" van de basis' Eindhoveh, die op een oefenvlucht was. De bestuur der heeft nog getracht zijn toestel te verlaten,_doch deed dit te laat, zodat hij niet meer behouden met zijn pa rachute kon landen. In Duitsland wordt aangenomen dat de bestuurder van het verongelukte vliegtuig in het regenachtig weer het zicht verloren heeft en tegen de 653 meter hoge Geller-herg is gevlogen. Het toestel schoof over een lengte- van circa driehónderd meter door het bos ter plaatse. Vele minuten na het ongeluk ontplofte nog de alle kanten uitgevlogen boordmunitie van het toestel. De brandende straaljager veroorzaakte een bosbrand. Amsterdam koopt 20 werken van colIectie-Regnault De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren besloten tot het aan kopen van twintig schilderijen uit de zgn. colleetie-Regnault, die in totaal 236 werken van moderne hedendaag se kunstenaars omvat en die straks in opdracht van de erfgenaam in het openbaar zal worden geveild. Alvorens dé gemeenteraad het be sluit tot het voteren van twee mil joen gulden voor de aankoop van de ze twintig werken nam, is er uitvoe rig gediscussieerd, met als resultaat dat de voordvacht werd aangenomen met 2S tegen elf stemmen. De 20 kunstwerken zijn acht Clia- galls. twee Picasso's, twee Rouaults en voorts een van Soutine, Pascin. Leger, Dufy, Ensor, Kadinsky, Re- don en Kruydcr. Bezwaren tegen verplichte bedrijfsgeneeskundige dienst De Tweede Kamer heeft zich woens dag beraden over een wetsontwerp, dat bepalingen bevat omtrent de pre ventieve gezondheidszorg in de be drijven, tot aanvulling van de veilig heidswet 1934 en de stuwadoorswet. Volgens dit wetsontwerp zal het hoofd of de bestuurder van een on derneming, die in een fabriek of werkplaats minstens het bij een alge mene maatregel van bestuur vast te stellen arbeiders in dienst heeft, ver plicht zijn aan zijn onderneming een bedrijfsgeneeskundige dienst te ver binden. Deze dienst heeft de erken ning nodig van de minister van socia le zaken en volksgezondheid. Aan deze verplichting kan ook wor den voldaan door de oprichting van een bedrijfsgeneeskundige dienst te zamen met één of meer .andere on dernemingen, of door aansluiting bij een bestaande bedrijfsgeneeskundige dienst, verbonden aan een of meer ondernemingen. Een zodanige ge meenschappelijke bedrijfsgeneeskun dige dienst is echter in het algemeen slechts toegelaten voor fabrieken of werkplaatsen, die in eikaars nabijheid zijn gelegen. De in het ontwerp opgenomen ver plichting ontmoette woensdagmiddag en -avond de meeste kritiek. Alge meen was men overtuigd van het nut van een bedrijfsgeneeskundige dienst. Dit nut was vooral door de socialis tische arts. de heer Lamberts, in het licht gesteld. Maar de andere afgevaardigden, die over het ontweip het woord voerden voelden niets voor de dwang, die in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Er staan op het ogenblik ongeveer 5.000 fietsen, waarvan de eige naars onbekend zijn door de ge hele stad verspreid, sommige als wrakken, andere nog in redelijk bruikbare staat. Dit Is een schat ting van het hoofd van het bureau ter voorkoming van misdrijven der Amsterdamse politie, inspecteur C. Verbiest. Reeds geruime tijd ijvert dit bureau ervoor om de joyriding en het aantal fietsen diefstallen te beperken. Uit de statistieken blijkt dat er al enige vooruitgang is te bespeuren, maar het aantal in de hoofdstad aangetroffen fietsen zonder eige naar is nog steeds onrustbarend. De politie heeft er haast geen ruimte meer voor. Onlangs heeft men een bergruimte gehuurd, waarheen alle gevonden fietsen worden overgebracht. De capaci teit is 1200 stuks per maand. Sedert 1951 zijn de fietsendiefstallen met driehonderd procent gestegen, terwijl op ander terrein de crimi naliteit gelijk blijft. „Dat komt voor een belangrijk deel door de toegenomen joyriding voorname lijk van de schooljeugd" zo con cludeert inspecteur Verbiest. Vo rig jaar stond 58 procent van de gestolen of verdwenen fietsen niet op slot en de gelegenheid maakt de dief. Het nieuwe verzamelsysteem van de politie kost minder "tijd en minder personeel. Het zal in drie fasen worden uitgevoerd. Een speciaal gemotoriseerde ploeg begint met het ophalen van fietsen, die dooi de verwaarloosde toestand waarin zij verkeren niet meer berijdbaar pillllllllllllllllllllllllllllllllillllllll M Tijdens een speciale uitvoering l| s van het residentie-orkest in het H s gebouw voor kunsten en we- H tenschappen te Den Haag, zijn Theo Olof, Herman Krebbers =1 en Willem van Otterloo, dins- M dagavond gehuldigd in ver- H band met hun 35-jarig juin- M H lenm. De heren Olof en Kreb- bers werden bij deze gelegen- heid benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op el H de foto zien we van links naar rechts: Theo OlofHerman LI Krebbers, staatssecretaris mr R. G. O. Höppener en Willem ff van Otterlöo, gefotografeerd ff s op het moment, dat de staats- m secretaris de drie musici com-. s plimenteert met het jubileum. zijn en kennelijk geen eigenaar meer hebben. De tweede fase is het verzamelen van fietsen die ongesloten of onbeheerd op de openbare weg zijn achtergelaten en tenslotte die rijwielen, die vol gens de wettelijke voorschriften op verboden plaatsen staan. In de verzamelruimte zullen de ver voermiddelen dagelijks te bezich tigen zijn, zodat de eigenaars mo gelijk hun karretje terug kunnen vinden. De overige zullen wor den geveild. Met de opbrengst daarvan wil men de kosten van de ophaaldienst bestrijden. „Zet Uw fiets op slot" en „ken Uw framenummer" zijn de twee de viezen, waarmee de politie re kent op de medewerking van het publiek. Eisenhower weerlegt kritiek van Montgomery President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat hij de nederlaag van Duitsland in de Tweede Wereldoor log een feit heeft gemaakt 11 maan den na de invasie in Normandië, ter wijl de meeste militaire autoriteiten voorspeld hadden dat daarvoor twee jaar nodig zou zijn. Dit was zijn antwoord op de bewe ring van de Britse veldmaarschalk Montgomery dat Eisenhowers strate gie als geallieerd opperbevelhebber in Europa de oorlog verlengd heeft en „duur aan levens" was geweest. Op zijn persconferentie riep Eisen hower in herinnering dat de voorma lige Britse premier Sir Winston Churchill de snelheid had geprezen waarmee de nederlaag van Duits land bereikt werd, ook zeide Eisen hower dat zijn Europese strategie al eerder bekritiseerd was en dat hij verwachtte, dat de kritiek zou voort duren. Een van de bekendste Duitse gene raals uit de tweede wereldoorlog is het eens met de kritiek van de Britse veldmaarschalk sir Bernard L. Mont gomery op de oorlogvoering in liet Westen onder leiding van Dwight D» Eisenhower. Generaal Hasso von Manteuffel, com mandant van het vijfde tankleger in de Ardennen-sector, heeft verklaard dat hij het eens is met de opvatting van Montgomery dat de geallieerden tegen de winter van 1944 de Rijn luidden kunnen bereiken en het be langrijke Ruhrgebied hadden kunnen bezetten'. Kunstschilder Hordijk te Amsterdam overleden Muurschildering voor „Schelde" was zijn laatste werk Te Amsterdam is woensdagmorgen op 59-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Gerard Hordijk. Een van zijn laatste, voltooide werken was de muurschildering een scra- fitto in de hall van het geheel ver nieuwde en verbouwde „Scheldekwar- tier" te VUssingen. Hordijk genoot vooral bekendheid als muurschilder en als ontwerper van toneeldécors. Hij was voorts redac teur van het maandblad „De kroniek van kunst en cultuur". Muurschilderingen van zijn hand zijn o.m. te vinden in het Amsterdamse Concertgebouw en in de hoofdstelijke Stadsschouwburg. Gedurende de oor logsjaren leefde en werkte hij (tot 1946) in New York. Hordijk was te vens een uitstekend aquarellist. In al zijn werken frappeerde steeds op nieuw een zwierige levensblijheid. De thans overleden kunstenaar werd in 1899 te Den Haag geboren en wijd de zich eerst aan de schilderkunst, na in Delft het diploma bouwkundig in genieur behaald te hebben. Vliegtuig stortte neer: 23 doden Een „superconstellatïön" van een Ve nezolaanse luchtvaartmaatschappij met 23 man aan boord werd vermist op een vlucht tussen Panama en Ma- racaïbo, aldus is woensdag zowel uit Panama als Caracas gemeld. Sedert dinsdagavond heeft men geen contact meer met het toestel gehad. Onder de zeventien passagiers bevin den zich negen leden van een Cubaan se balletgroep. Gisteravond heeft men bij de Columbiaanse grens van de lucht uit het wrak van het toestel waargenomen. Er waren geen teke nen van leven te bespeuren. De burgemeester van Yerselce, de heer A. C. Willem,sen, kon gister avond aan de Ij,eer H. van Stee de. eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitrei ken. De heer Van Stee was veertig jaar lid van de zeventig jaar be staande muziekvereniging .Jdozart". Foto, P.Z.C.) Vrouw vermoord in Ossendrecht (Van onze correspondent) In de bossen in Ossendrecht is gis' teren door de 82-jarige H. D. het stoffelijk overschot gevonden van de 50-jarige weduwe Dekkers-Van Loon uit Ossendrecht. De vrouw was met messteken om het leven gebracht. De dader van deze moord is de zoon van de bejaarde man, de 46-jarige H. D. uit Ossendrecht. De zoon werd in de namiddag na een uitgebreid onderzoek door de rijkspo litie levensloos aangetroffen in een waterput achter de woning van zijn hoogbejaarde ouders aan de Duin straat in Ossendrecht. De vrouw had geruime tijd een ver houding gehad met de man, die van zijn wettige vrouw sinds drie maan den gescheiden leefde. Vermoedelijk heeft de man, die aan zwaarmoedigheid lijdende was, dins dagavond getracht de verhouding met de vrouw te herstellen. Töen de vrouw gevonden was begon de rijkspolitie een speurtocht in de bossen, omdat zij vermoedde dat de dader zelfmoord had gepleegd. Daar bij werd een speurhond ingeschakeld. Nadat de politie de bejaarde vader diverse malen had verhoord, werd door een toeval het stoffelijk over schot in de waterput ontdekt. De 46-jarige D. had onder zijn huis deur een briefje gedeponeerd, waarin stond, dat hij de weduwe Dekkers had vermoord en waarin hij de plaats aangaf, waai' het lijk te vinden zou zijn. Tevens deelde hij in dit briefje mede, dat men hem nooit meer terug zou- zien. WETSONTWERP IN TWEEDE KAMER „Ministeriële" commissaris der koningin Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot instelling van vier gemeenten in het gebied van do Noordoostpolder, genaamd Em- meloord, Creil, Marknesse en Na- gele. De grenzen van de gemeenten worden in het wetsontwerp nauwkeu rig aangegeven en voorts is bepaald dat de taak en de bevoegdheden, wel ke krachtens wettelijke voorschriften toekomen aan Provinciale Staten, aan Gedeputeerde Staten of aan de oom- VERANDEREN S.V.P. Bij de kunst schilder Maurice Montangerand, die in Parijs een expositie houdt, kwam een caféhouder een doek terugbren gen met de mededeling: „Dit schilde rij stelt mijn koffiehuis voor, maar het klopt niet meer precies. Wilt U het voor negen uur vanavond even veranderen? Ilc heb mijn etablisse ment een verfje gegeven en boven dien hangt er tegenwoordig een bord- je aan .de deur met het opschrift: i „Betaal alvorens te drinken indien U drinkt om te vergeten". SELECTIE. Iemand stal uit het ge bouw van een autohandel te Knox- bille (V.S.) een tweedehands wagen, die gebouwd was in 1952 en 600 dol lar kostte. Twee modellen-1958 ter. waarde van 14.000 dollar liet hij rus tig staan. 1 missaris der koningin in de provincie, teil aanzien van de gemeenten worden uitgeoefend door de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Voor het gezamenlijk gebied van dc gemeenten wordt voorgesteld een openbaar lichaam in te stellen, ge naamd de Noordoostpolder, welk openbaar lichaam gevestigd zou moe ten worden te Emmeloord. De ophef fing van dit openbare lichaam zou niet eerder dienen te geschieden dan met ingang van de eerste dinsdag van september 1962. Het bestuur van dit openbare lichaam zal bestaan uit een polderraad van veertien leden, ge vormd door de burgemeesters der vier gemeenten, vier leden van de ge meenteraad van Emmeloord en voorts twee leden van elk der overige ge meenteraden. Het wetsontwerp opent de mogelijk heid van delegatie van normaliter aan de commissaris der koningin toe komende taken door de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O, aan de commissaris der ko ningin in Overijssel. Deze mogelijk heid is opgenomen met het oog op bepaalde besluiten van overwegend administratieve aard, waarbij met name wordt gedacht aan de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen. Tevens laat het wetsontwerp de mogelijkheid open dat de kandidaatstelling en de stemming voor de nieuwe gemeente raden geschieden vóórdat de nieuwe gemeentelijke indeling een feit wordt. Het Wereldgebeuren Compromissen De nieuwe president, Foead Sje- hab, bleef bij voortduring het bewijs leveren van zijn onme telijke talent voor nietsdoen". Aldus schreef het Amerikaanse weekblad „Time" toen het vorige week de dreiging van een nieuwe burgeroor log in Libanon aan de orde stelde. Men weet hoe de vork in de steel zat president Camille Sjamoen, die vol gens de oppositie een te westerse koers had gevaren, werd in septem ber door Sjehab, de neutrale stafchef van het leger, opgevolgd. Tegelijk ruimde het kabinet-Sami el Solh, dat in de tijd van de binnenlandse onlus ten de regeringsverantwoordelijkheid had gedragen, zijn zetels in voor een ministerie dat onder leiding stond van een der rebellenleiders: Rasjid Karamï, die overigens al eerder met de waardigheid van eerste minister bekleed was geweest. Bij de over dracht van het presidentschap aan Sjehab, die door alle Libanese partij en en groeperingen wordt gerespec teerd, kreeg men even de indruk dat bet nu de eerste tijd pais en vree zou zijn in Libanon. Maar die indruk werd tenietgedaan toen de samen stelling van de nieuwe regering be kend werd gemaakt). Weliswaar had men zich gehouden aan de regel, dat er onder een christen-president en een mohammedaan-premier zo onge veer evenveel christenen als moham medanen in de regering zitting moes ten hebben, maar de rechtse christe lijke falanxbeweging, die tot de aan hang van ex-president Sjamoen be hoort en diens ideeën deelt, kwam niet aan haar trekken. Zij protesteerde dat nu de balans naar het andere, Nasser-gezinde, uiterste was doorgeslagen en ging nu van haar kant tot rebellie over. Weer werden barricaden opgewor pen en brandende gehouden, eerst in het centrum, later in de buitenwij ken van Beiroet. En wederom vielen er slachtoffers van Libanons ver deeldheid. Sjehab maakte op de bui tenwereld de indruk een begaafdheid in het nietsdoen tentoon te spreiden. Men mag echter aannemen, dat Sjehab achter de schermen druk in de weer is geweest 1 met pogingen om de uitersten nader tot elkaar te brengen en zo mogelijk een verzoening te bereiken. Toen dat eerst niet wilde gelukken, heeft hij vorige week gedreigd de politici de laan uit te sturen en een soort zaken kabinet te vormen dat grotendeels uit militairen zou bestaan en waar van bovendien enkele „technici" deel moesten uitmaken. Maar toen pre mier Karami vorige week liet door schemeren dat hij misschien spoedig zou aftreden, kwamen zijn oud-mede- rebellen (nu de meest getrouwe re- geringsgezinden) in het geweer en het duurde niet lang of er werden demonstraties gehouden om duidelijk te maken dat men een wijken van Karami niet zou aanvaarden. Karami gaf gevolg aan de wensen van zijn aanhangers en zei, niet meer over aftreden te prakkizeren. Toch moest er een oplossing voor de moeilijkhe den worden gevonden. Omdat het niet kwaadschiks kon, moest dat toen wel goedschiks gebeuren Tïnslotte heeft Karami dus klaar blijkelijk overeenstemming kun nen bereiken met Pierre Gemay- el. Deze leider der fagangisten, die de laatste maanden Karami's felste vijand was. maakt althans deel uit van het gisteren tot stand geko men nieuwe kabinet, dat uit niet meer dan vier ministers bestaat, pre mier Karami meegerekend. Karami en Gemayel kunnen dus in de toe komst redekavelen over' het te voe ren beleid en ex-premier Hoessein Queïni, mohammedaan en tegenstan der van ex-president Sjamoen als mede Raymond Edde, behorende tot de christelijke groepering, zullen daartoe eveneens als ministers hun bijdrage verlenen. Met het bereiken van deze oplossing is nog geenszins bewezen, dat het voorlopig koek en ei zal zijn in Libanon. Maar het nor male leven kan zijn gang hernemen, de geweren kunnen worden opgebor gen, met de economische heropbouw kan een begin worden gemaakt ter wijl de vooraanstaande politieke te genstanders elkaar niet met aansla gen maar netjes in de ministerraad met argumenten zullen bestrijden. Het regeringsbeleid dat in dit over leg tot stand komt, zal vanzelfspre kend het stempel dragen van moei zaam bereikte compromissen en dus van gematigdheid. Zou Libanon niet juist met het be wandelen van zo'n middenweg het beste worden gediend? Ongeval met jeep eist een dode Op de weg achter de Dumouliukazer- ne in Soesterberg is gisteren door aog onbekende oorzaak een militaire joep over de kop geslagen. Een Inzit tende, de 25-jarige ongehuwde kornet A. G. Boelmans uit Kampen, kwam >m het leven. De bestuurder de 20-jarige ongehuw de dienstplichtige soldaat A G Droogh uit Zoeterwoude. kreeg een schedelbasisfractuur. FOEAD SJEHAB achter de schermen: actief Brandstof f enbijslagen door stijging prijzen verhoogd De staatssecretaris van sociale zaken heeft de brandstoffenbijslagen voor bepaalde categorieën mensen, die so ciale bijstand ontvangen, verhoogd. Hij heert dit gedaan omdat de kolen- prijzen zijn gestegen. De desbetref fende beschikking is opgenomen in de Staatscourant van woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3