Ondernemer aansprakelijk voor de nalatigheid van zijn personeel Ontslag geneesheer-directeur Goes Goed geschoten altijd even lekker EXPORTKREDIETEN NODIG VOOR NEDERLANDSE UITVOER DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 KANTONRECHTER MIDDELBURG Werknemer had geen veiligheid in acht genomen bij cirkelzaagmachine De aannemer C. F. nit Oostkapelle stond woensdag terecht voor de Mid delburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, omdat F. op 10 maart van dit jaar als hoofd van zijn timmer- en aannemersbedrijf door zijn perso neelslid A. de K. werkzaamheden aan de cirkelzaagmachine had laten verrichten, zonder dat daarbij voldoende beschermingsmaatregelen in acht waren genomen. De machine was namelijk niet voorzien van een zogenaamd spauwmes, terwijl ook een beschuttingskap niet goed was aangebracht. Daardoor kreeg De K. een stuk rondvliegend hont tegen de buik, waardoor hij tien dagen in het ziekenhuis verpleegd moest worden. F. voerde tot zijn verdediging aan, dat het spauwmes en de beschuttings kap wel aanwezig waren op die betreffende dag, maar dat deze tengevolge van een nalatigheid van De K. niet juist gesteld waren. zien. Onder meer had de bromfiets- monteur een nieuwe bel op de brom fiets gezet. „Maar waarom staat die niet op de rekening," vroeg Laurina's moeder. „De bel heb ik er buiten ge laten, omdat de oude niet meer werk te," vertelde de scholier. „Ja, maar dan bent U fout," vertel de Paulina's moeder hem gevat. „U moet een goed functionerende bel op de brommer hebben." Volgens de aannemer had dus zijn werknemer de beschermingsmaatre gelen niet in acht genomen, zodat F. niet begreep waarom hij hiervoor te recht moest staan. „Redelijkerwijs gesproken heb ik het gevorderde toe zicht gehouden," aldus F., die meen de vrijgesproken te moeten worden. De kantonrechter wees verdachte er op, dat de volle verantwoordelijkheid voor het niet of wel gebruiken van de beschermingsonderdelen op de on dernemer rust. Verder bleek, dat F. die dag niet gecontroleerd had of deze onderde len gebruikt werden, daar hij ergens anders moest zijn. „Maar elke dag ben ik in de werkplaats om hierop toe te zien." Overigens kon men vol gens verdachte toch niet verwachten, dat hij van uur tot uur in de werk plaats zou gaari kijken om te zien of alles in orde ia. „Alles goed en wel," zei de kantonrechter, „maar als er dan wat gebeurt, mag U zich niet beroepen op de nalatigheid van de werknemer." Overigens wilde mr. Moolenburgh wel aannemen, dat De K. in deze kwestie nalatig gebleven is. „Maar deze schuld heeft met de aanspra kelijkheid van de ondernemer niets te maken," zei de officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, die er verder op wees, dat het toezicht zeer ver moet gaan. Voortdurend moet er controle zijn en niet zo maar eens af en toe waarschuwen, dat de veiligheidsmaatregelen ge- nomen moeten worden. De officier eiste tot slot een boete van 60, die de kantonrechter conform in zijn veroordeling overnam. Een heel onbelangrijke zaak een „hamerstuk", zoals de kantonrechter verklaarde dreigde tijdens de be handeling ervan steeds uitgebreider te worden. De 18-jarige scholier J. M. uit Oostkapelle was er de oor zaak van. Hij was namelijk geverba liseerd, omdat hij op 14 juli jl. op de bromfiets zonder goed functione rende bel over de Seisweg te Middel burg gereden zou hebben. Maar deze overtreding kwam pas veel later aan de orde. Toen de jongeman op die 14e juli naar school „bromde", reed voor hem de 6-jarige Laurina B. op haar autoped. Zij ging haar vriendinne tje ophalen, met wie ze naar de kleuterschool gaat. Bij het huis van dit meisje gekomen, stak de kleine Laurina plotseling het fiets pad over, juist voor de bromfiets van de scholier. Deze kon niet meer remmen en viel over de step heen. Hij vertelde het verhaal van het on geluk aan de moeder van Laurina. Mevrouw B. zei tegen de jongeman, dat hij zijn bromfiets kon laten ma ken op haar kosten, 's Middags kwam hij nog even langs om de re kening aan mevrouw B. te laten Rolschaatsenbaan in Goes-West doet het niet bij de jeugd. De pas aangelegde rolschaatsenbaan in Plan West te Goes is niet erg in trek bij de jeugd. Het rolschaatsen gaat er te „stroef" en daarom gaan ae jongens en meisjes maar liever naar de Bergweg. Wat denken B. en W. hieraan te doen?, zo vroeg de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) tijdens de dinsdagavond gehouden gemeente raadsvergadering. In verband met de tijd na afloop van de raadsverga dering heeft de directeur van het E.T.I. Zeeland, drs. M. Verburg, in een besloten zitting van de raad nog het een en ander verteld over Goes als ontwikkelingskern was het antwoord van waarnemend burge meester J. j. van Melle kort en krachtig. We hebben het geen van drieën daarbij ook doelend op de beide andere wethouders geprobeerd!, verklaarde hij onder hilariteit van de raadsleden. Niettemin zegde hij de heer Haverhoek een onderzoek toe. De Jager tweede op ploeg- wedstrijd te Wieringermeer. Dinsdagmiddag heeft de plattelands- longerengemeenschap Nederland een landelijke trekkerploegwedstrijd ge houden te Slootdorp. Zeventien perso nen namen hieraan deel. De uitgeloof de wisselbeker werd gewonnen door de heer D. Barendregt uit Rozenburg met 428 punten. Verdere prijswin naars waren: C. de Jager (Wolfaarts- dijk), 420 punten, N. D. Barendregt (Rozenburg) 418 punten, G. Mulder (Coevorden) 406 punten, J. Breure (Dinteloord) 404 punten. Deze vijf winnaars zullen op 30 ok tober a.s. te Appingedam deelnemen aan de trekkerploegwedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Degenen, die daar het kampioenschap en het reserve-kampioenschap zullen behalen, worden volgend jaar afge vaardigd naar de internationale ploegwed8trljden in Noord-Ierland. Tweede bedrijf. „Ik heb helemaal niet gezegd, dat de bel niet meer functioneerde," vertelde M. de kantonrechter. Hij had hem niet op de rekening laten zetten, omdat deze anders te hoog zou worden. Thans Icwani het tweede bedrijf. De politie, op de hoogte gesteld door mevrouw B., kwam de scholier opzoeken en te gen de gerechtsdienaren vertelde M., dat „de bel van de bromfiets defect was. Ik gebruik hem nooit. En waarom hij niet belde, weet ik niet." Dat las de kantonrechter M. voor. De jongeman begreep er nu niets meer van. „Er moet hier een misver stand heersen, want dat heb ik per tinent niet gezegd. Bij de fietsenma ker is ontdekt, dat het signaalinstru ment stuk was en toen is er een nieuw op gemonteerd. Het is heel best mogelijk, dat de bel tijdens het vallen stuk is geraakt." En hier liep de zaak op vast. Het ongeluk stond erbifiten, volgens de officier, die niet kon bewijzen, dat de bel stuk was en dus vrijspraak vorderde. Waartoe de kantonrech ter conform besloot. Meisjes uit Middelburg namen geld weg De Middelburgse politie heeft de laat ste dagen enkele diefstallen moeten ophelderen, waarbij minderjarige hoofdstedelijke inwoonsters waren betrokken. Twee leerlingen van een onderwijsinstelling in de Zeeuwse hoofdstad werden aangehouden, om dat een er van, de 15-iarige R. H. uit Middelburg, geld uit do mantel zakken van haar vriendin haalde, en de andere, de eveneens 15-jarige A. E. uit Middelburg, meehielp om het geld aan snoepjes op te maken. Ter wijl zij wist, dat het geld van dief stal afkomstig was. Het meisje H. had verschillende ma len kleine bedragen uit de mantelzak ken van in de gang hangende kle dingstukken gehaald. Totaal beliepen deze diefstallen ongeveer zes gulden. Voorts is aangehouden het 15-jarige meisje L. G. uit Middelburg, die bij buren een spaarpot met een Inhoud van ongeveer 35 gestolen had. Na een verhoor op het politiebureau, waarbij het meisje een volledige be kentenis aflegde, is zij op vrije voe ten gesteld. Op de rijksweg in de gemeente 's Heer Arendskerke is woensdag middag omstreeks drie uur een per sonenauto, bestuurd door de rustend landbouwer M. J. M. uit Nietixo- en St. Joosland aan de linkerzijde van de weg in een sloot gereden. De be stuurder, de enige inzittende, kwam met de schrik vrij. De heer M. reed in de richting Goes en wilde de links gelegen zijweg inslaan, die naar het gehucht Eindeweg voert. Op het mo ment, dat hij deze manoeuvre uit voerde, bevond zich echter reeds een eveneens in de richting Goes rijden de trailer naast zijn auto; de be stuurder van deze vrachtwagencom binatie, J. G. IJ. «it Moerkapelle, wide de personenauto passeren. Door eveneens naar links te zwen ken kon IJ. een ernstige aanrijding voorkomen. De auto uit Nieuw-en St. Joosland kwam naast de zijweg in de sloot terecht. Beide voertuigen werden beschadigd. Foto P.Z.C.) MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Investering van 250 miljoen gulden per jaar is vereist Beroep op overheid. Voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del sprak woensdagmiddag tijdens een lunchbijeenkomst de heer J. W. Hupkes, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" over enkele aspecten van de export en de exportfinancie ring. De voorzitter van het departe ment, Ir. J. P. Berdenis van Berlekom, begroette in zijn openingswoord be halve de spreker ook de burgemees ter van Middelburg, mr. J. de Widt en de leden van de plaatselijke Rota- ryclub, die als gasten aanwezig wa- De heer Hupkes ving aan met er op te wijzen, dat de industrieel van van daag te maken heeft met een groot gamma van uiteenlopende problemen. Hij moet zijn aandacht verdelen over een groot veld en hij kan nauwelijks een expert zijn op een bepaald ge bied. Vandaar de voorzichtige titel, die voor deze voordracht werd gekozen. Spr. stelde zich voor vijf punten te behandelen en'wel in de eerste plaats de vraag of de export voor de Ne derlandse economie belangrijk is Daarna de vragen of de taak van Ne derland op exportgebied vergelijk baar is met soortgelijke taken in ons omringende landen, de vraag of het Nederlandse exportpakket op de juiste wijze is opgebouwd en of ex portfinanciering noodzakelijk is. En tenslotte de vragen welke eisen de industrie aan exportfinanciering moet stellen en hoe de zware industrie de toekomst ziet. De heer Hupkes maakte een verge- (Slot van pag. 2) de heer Van Riessen toen besloten niet naar de receptie te gaan, maar hij was toch gegaan, op uitdrukke lijk verzoek van de heer Van Zwee- den, die toen bestuurslid was. Dokter S. gaf toe, dat hij hier een andere weg had kunnen bewandelen. Mr. Adriaanse„De annonce was buiten voorkennis van dok ter S. geplaatBt door de ver pleegsters". De heer Van Riessen wilde ook dit meningsverschil zien als een gevolg van gebrek aan contact. „Maar dit punt was een meningsverschil, géén conflict!" Financiële moeilijkheden waren ge rezen over een naaimachine. De spe cialisten van het ziekenhuis hadaen 250.toegezegd voor een geschenk aan de zusters. In overleg met direc trice en hoofd voor de huishouding werd toen een naaimachine aange schaft, die echter 375.kostte. Dat bedrag werd op last van dokter S. uit de ziekenhuiskas voorgeschoten. Pas geruime tijd later, toen er aan merkingen in het bestuur op werden gemaakt, werd door de specialisten 250.gegeven en het restant door dokter S. aangezuiverd. Vervolgens kwam aan de orde het feit, dat dokter S. zonder het be stuur er in te kennen, aan de vier wachthoofden zusters, die verant woording in de naclit dragen ex tra vakantie te geven. „Ik deed dit omdat anders aanstelling in de rang van eersto verpleegster nodig was geweest", verklaarde dokter S. Waar op de president hem er op wees, dat volgens het reglement vakantie door het bestuur werd vastgesteld. Dokter S.„Ik heb me nooit veel met regle menten beziggehouden". Gaf dokter S. kennis aan het be stuur wanneer hij met vakantie ging? „Jawel", zei hij zelf, „Ja wel zei oud-voorzitter Van Ries sen. De heer Van Zweeden: „Ik belde vaak tevergeefs. Er werd dan gezegd, dat dokter er niet was". v BEDDENVERDELING De verdeling van de bedden onder de specialisten. „Is het juist, dat bij herhaling U door het bestuur is ge vraagd om gegevens hierover te ver strekken?" vroeg de president. „Ab soluut niet" luidde het antwoord. Er volgde daarop een uitvoerige ge- dachtenwissellng tussen dokter S. en de voorzitter van het gasthuisbe- atuur, waarbij de laatste als zijn me ning te kennen gaf, dat na het in grijpen van het bestuur een betere verdeling tot stand kwam, waarbij de wachtlijsten van de specialisten werden ingekort. Uitvoerig kwam de vestiging van een twgede neus- keel- en oorarts ter sprake, waarbij eveneens de plaats van dokter S' echtgenote in het geding werd gebracht. Er was een brief overgelegd van wijlen dok ter Mazzola, waaruit bleek dat deze in 1952 niet meer in Goes wilde ko men omdat hij door de aanwezigheid van mevrouw S. „een ongewenste gast" zou zijn geworden. Dokter S. zette hierbij uiteen, dat hier geheel volgens afspraken van de Koninklijke Maatschappij der Geneeskunst zou zijn gehan deld. In 1956 werden besprekin gen gevoerd tussen zijn echtgeno te en dokter Veldhof eveneens neus- keel- en oorarta die zich in Goes wenste te vestigen over de overneming van de praktijk. Aanvankelijk wilde men een as sociatie aangaan, doch daar is niets van gekomen, zodat dokter Veldhof zich als zelfstandig spe cialist vestigde. Hij heeft toen dokter S. om operatieuren in het ziekenhuis gevraagd, welke hem werden verleend, althans op één dag, voldoende naar het inzicht van dokter S. om mee te begin nen. President: „Maar hij zou te weinig hebben gekregen volgens zijn mede deling aan het bestuiir". Dokter S. „Hij heeft y.leh daarover niet tot mij gewend". De heer Van Zweeden zette niteen, dat deze zaak aan het rollen kwam doordat een predikant zijn dochter als patiënte van dolster Veldhof in een r.-k.-ziekenhuis moest doen op nemen. Nadat was ingegrepen door het bestuur bleven deze klachten uit. De president ondervroeg hierna dok ter S. alsmede de gasthuisbestuur- voorzitter nog over enkele algemene aspecten van hun samenwerking. „Ik heb de indruk, dat de houding van dokter S. is gewijzigd nadat het bestuur onder mijn voorzitter schap besloot de aanvankelijk ge projecteerde verbouwing van het ziekenhuis niet door te laten gaan. Dat betekende ook, dat van het door zijn echtgenote gewenste audiologisch centrum niets kon komen. We hadden van dat cen trum geruime tijd niets meer ge hoord en bovendien zou het geen inkomsten opleveren. Toen dat. besluit genomen was, veranderde er iets in de houding van de ge neesheer-directeur. En ik geloof dat die houding niet door hem is bepaaldIk heb het gevoel, dat hij sindsdien naar een gelegen heid zocht het mij moeilijk te ma ken. Die gelegenheid kwam, toen er een kwestie ontstond over het ontslag van een dienstmeisje. Tóen barstte de bom, dokter S. liep uit een vergadering weg en de andere dag bleek, dat de zaak door zijn echtgenote publiek ge maakt was in het ziekenhuis", al dus de heer van Zweeden. Dokter S.: „Het was fout uit de vergadering weg te lopen, maar het liep zo hoog, dat ik het niet meer aankon. Ik ben toen naar huis ge gaan, waar ik onder de druk van de emotie van de gebeurtenissen heb verteld. Daarbij was een ver pleegster aanwezig en door haar is het in het ziekenhuis bekend ge worden". Nadat de heer Van Riessen had ver klaard, dat er onder zijn voorzitter schap geen conflicten waren ge weest, zette wethouder J. H. Roose uit Goes uiteen, dat de benoeming van de heer Van Zweeden tot voor zitter van het bestuur destijds zeer do instemming had van het gemeen tebestuur, omdat de door de oud voorzitter van Riessen bij zijn ver trek gepousseerde figuur onaan vaardbaar was wegens zijn agressief karakter. Vervolgens schetste de wethouder, dat het gemeentebestuur er niet van opgekeken had. dat „de bom was gebarsten" omdat men de conflictsituatie kende. Mr. P. J. Rutgers van der Loeff, lid van de Centrale Raad: ,Js het niet bij het college van B. en W. opgekomen dokter S. eens te ho ren" Wethouder Roose: „Er is over ge sproken, doch het was formeel niet nodig. Bovendien stonden de feitelijke juistheden vast. Ook zou de betrokkene dat als een soort straf hebben kunnen zien". Als laatste werd gehoord de getuige- dokter P. H.Reeres uit Haarlem, voorzitter van de Genees kundige vereniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen in Neder land. Deze verklaarde, dat dit con flict naar zijn mening was ontstaan, doordat beide partijen op verschillend niveau spraken. Hier had daarom de burgemeester moeten ingrijpen. Het gemeentebestuur heeft zijn taak niet gezien en de burgemeester de partij en niet bijeengebracht. Van diens beleidszwakte zijn zowel dokter S. als de heer Van Zweeden het slacht offer geworden. Deze getuige-des- kundige zei dit ook in B. en W. te hebben verklaard, „maar over deze bespreking is mij zwijgplicht opge legd". Wethouder Roose: „U kunt zich daar van thans ontslagen achten". Dokter Heeres: „Nu de burgemeester is overleden voel ik me verplicht te zwijgen." Zeer positief was dokter Heereg in zijn antwoord op een vraag van mr. Tigehelaar: „Het is géén juiste gang van zaken als een specialiste in het ziekenhuis werkt, waar haar man geneesheer-directeur is". Hierna hielden de raadslieden hun pleidooien. Mr. Tigehelaar, sprekend namens de gemeente Goes, zette daarbij uiteen dat dokter S. niet is gehoord op advies, door hem ver strekt. Het rechtspositiereglement schrijft dat niet voor en bovendien was er niets van te verwachten. Vol gens mr. Tigehelaar had dokter S. het bestuursbeleid volkomen door kruist en onder het personeel een vij andige houding tegenover het be stuur aangekweekt. De diverse con- fict-feiten nog eens nagaand, ver klaarde pleiter dat dokter S. niet of niet in voldoende mate beschikt over die kwaliteiten voor deze functie. Mr. F. W. Adriaanse fulmineerde te gen het rapport van het gasthuisbe- stuur, dat aanvankelijk de reden tot het ontslag werd, beschuldigde de te genpartij van verkeerde voorstelling van zaken en citeerde uit de raads- liotuleri van Goes, daarbij scherpe kritiek uitend. „Het is ongehoord, dat dit in een rechtstaat als Nederland mogelijk is. Zo heeft een lid van het gast- huisbestuur, tevens raadslid, op een uiterst lichtvaardige wijze in lichtingen gegeven. Het is ten he melschreiend wat hier allemaal is gebeurd". Ook deze pleiter ging diverse feiten na, daarbij conclu derend dat deze dermate waren opgeschroefd, dat het ontslag op een zeer zwakke grond werd ver leend. Na de pleidooien, die ca. twee uur in beslag namen, waren er slechts uiterst korte replieken, waarna de president de uitspraak bepaalde op 4 november. lijking tussen de exportpositie van Nederland in 1928 en in 1956. Moest Nederland in 1928 drie en dertig pro cent van zijn nationale inkomen in het buitenland verdienen, thans is dat 43 pet. en er trad een grote ver schuiving op van landbouwproöukten naar industrieprodukten. Zwak pakket Het exportpakket van Nederland is echter nog steeds geen sterk pakket. In-Duitsland, waar de metaalsector voor drievijfde deel van de export zorgt (in Nederland voor een vijfde) is het heel wat sterker. Ook vele an dere landen staan sterker. De export van Nederland zal dus op een sterker exportpakket gericht moeten zijn. en daarnaast zal ook uit breiding nodig zijn. Men heeft in 1956 berekend, dat de export nog met on geveer een miljard gulden per jaar zou moeten stijgen (van 43 pet. der nationale produktie tot 46 pet.) om bevredigend te zijn. Export is voor Nederland een levens belang. Ons land heeft in dit opzicht wel de zwaarste taak van alle West- europese landen. Alleen de industrie zal hier uitkomst kunnen bieden. Bovendien zal het ex portpakket in toenemende mate voor zien moeten worden van kapitaalgoe deren. Exportfinanciering Hoewel financiering varr kapitaalgoe deren dient te geschieden uit bespa ringen, zijn de landen, die willen ko pen veelal landen, waar de besparin gen onvoldoende zijn en die landen vragen dus om krediet. De totale export van kapitaalgoede ren uit Nederland bedraagt thans 1200 miljoen gulden per jaar en er zou gedurende een aanlooptijd jaarlijks een kredietbedrag van 250 miljoen gulden nodig zijn om de vereiste ex portkredieten te kunnen geven. Het moet mogelijk zijn voor het Neder landse volk, dat bedrag op te bren gen. Tussen 1951 en 1956 kon de Export financieringsmaatschappij voor 600 miljoen gulden kredieten toestaan in meerderheid in de scheepsbouwsector. Die financiering is een juiste en lu cratieve zaak gebleken. In 1956 ontstond er echter een chaos op de kapitaalmarkt door de lenings- politiek van de gemeenten. De over heid gaf bovendien de hoogste priori teit aan de woningbouw en de ex portfinanciering kwam in het gedrang. Spr. achtte het van het grootste be lang, dat thans voor de exportfinan ciering een hogere prioriteit wordt verkregen anders zouden we straks prachtige woning hebben voor.... de huisvesting van werklozen. Als middel voor kredietverruiming noemde de heer Huükes bijvoorbeeld herdisconto van exportwissels dooi de Nederlandsche Bank. Na nog de taak van de kredietverze- kerings-instellingen belicht te hebben betoogde de heer Hupkes dat een blij vend succes bij de export alleen be haald kan worden wanneer er ook in het eigen land een grote thuismarkt is en dus het Nederlandse volk de voor keur geeft aan eigen fabrikaat. Voor Nederland wees hij nog op twee bij zondere exportvormen welke de volle aandacht verdienen. De eerste is die van de „joint ventures", waar bij Nederland een deel van het kapi taal, leidinggevend personeel enz. ter beschikking stelt voor industrievesti ging in andere landen. De tweede vorm is die van transacties, waarbij diverse industriën samenwerken om complete installaties te maken, ter wijl toch slechts één bedrijf als leve rancier optreedt. Niet somber Zijn betoog samenvattend, consta teerde de heer Hupkes, dat de export van steeds groter belang is voor onze nationale welvaart en dat de export zich in belangrijke mate verschoven heeft van de voedings- en genotmid delen naar de produkten van de me taal- en chemische industrie. Deze ontwikkeling in de richting van een sterk exportpakket moet in ons aller belang worden voortgezet. Dat vereist faciliteiten op het gebied van financiering en verzekering van over- heidszijde. Daarnaast worden nieuwe vormen van export van steeds groter belang. Mits wij bereid zijn, zo besloot spr., ons aan de zich steeds wijzigende si tuatie aan te passen, behoeven wij de toekomst beslist niet somber in te zien. Universitair examen Aan rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen geneeskunde de heer A. Buurman te Goes. Raadsverslag Goes In het raadsverslag van Goes in ons blad van woensdag is een storend foutje geslopen. De heer C. W. Ver- vest (k.v.p.) zou hierin namelijk ge zegd hebben, dat de materialistische belangen boven de ideologische ge steld werden. Men zal begrepen heb ben, dat in het laatste gevol ideële belangen bedoeld werd. Nagekomen advertentie Met grote droefheid ge ven wij kennis van het plotseling overlijden van onze beste broer en zwager LEENDERT BARTEL VAN HOUTE in de ouderdom van ruim 67 jaar. M. L. van der Bent van Houte. G. J. van der Bent. Rotterdam. 14 oktober 1958.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13