MAO TSE TOENG troont hoog op communistische zetel Raketten-allerlei D£ in de pijp! In een tyfoon heerst de kracht van honderd atoombommen Geen middel tegen wervelstormen WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT lanceerde Amenkaanse kunstmaan Verstoorde rust. Kroesjtsjew verdrongen uit de positie van ideologische leider Vergelijkende tekening Deze tekening geeft een, uiteraard schematisch, beeld van de maanraket „Pionier" die in feite niet één raket was maar een samenstel van twee ty pes nJ. de Thor en de Vanguard. 'Zet men op een Thor-raket een Vanguard- raket dan heeft men de Thor-Able- raket. De Thor zelf heeft een vloeibare brandstof en weet een snelheid te ont wikkelen van 18.000 km per uur, de afstand die de Thor kan afleggen komt overeen met de afstand Am sterdam-Algiers. Als de Thor Is leeg- gebrand neemt de Vanguard de taak Russen zullen binnenkort maanraketten afvuren De Russische geleerden zullen in de nabije toekomst twee raketten naar de maan zenden. Een ervan zal op de maan moeten landen, de tweede zal na een tocht om de maan naar de aarde moeten terugkeren. Dit heeft prof. Bronstein van het Moskouse planetarium verklaard tegenover de Moskouse correspon dent van het Deense communistische blad „Land of folk." Wij beschikken over raketten die voldoende kracht ontwikkelen om de maan te bereiken, aldus prof. Bron stein. De geleerden werken op het ogenblik aan een raket van de om vang van de tweede Spoetnik, die naar de maan zal worden afgescho ten. De tweede Spoetnik woog 507 kg. Zij heeft met een hond aan boord vier maanden om de aarde ge cirkeld tot zij op 13 april j.l. in de dampkring terugkeerde en verbrand de. De professor feliciteerde de Ameri kaanse geleerden met hun prestatie met de Pionier. Volgens hem heeft de Amerikaanse maanraket echter niet voldoende stootkracht gehad om de ontsnappingssnelheid van. 11.000 km. per seconde te bereiken, daarbij kwam dan nog, dat de baan niet goed was berekend. Ook geloofde prof. Bronstein niet dat de Ameri kaanse proef veel waarde heeft ge had voor de studie van de ruimte. over. Deze raket heeft als brandstof mengsels o.a. benzine, alcohol, sili cium olie en hydrazine met in de laat ste trap van de raket vaste brandstof. Bij een lancering in de wereldruimte is een uiteindelijke snelheid van 40.000 km per uur noodzakelijk om de maan te bereiken. Bij de lancering van de Amerikaanse maanraket was deze noodzakelijke eindsnelheid juist Iets te gering om tot het grote doel te geraken. De 37.500 km die de raket behaalde was dus onvoldoende, terwijl de raket ook nog van de noodzakelij ke baan was afgeweken. De deur is echter geopend en het prin cipe is juist bevonden. Het behaalde succes past in het Amerikaanse sche ma dat voorziet in het zenden van een bemande raket heen en terug naar de maan rond het jaar 1961. Voor men dit grote plan tot uitvoering kan brengen moeten er echter nog heel wat proefnemingen ondernomen wor den. Nieuwe Amerikaanse pogingen voor een schot op pe maan zijn dan ook reeds aangekondigd. Het is de Duitse V-2 die de „moeder" genoemd moet worden van de heden daagse raket-ontwikkeling. Thans zijn de grote raketten ca vijfmaal zo sterk als de vroegere Duitse V-2. In ons schema geven wij een indruk van een paar Russische troeven, de zoge naamde T-raketten. Het zijn raketten van het type T-3 geweest die de Rus sische Spoetniks hebben gelanceerd, daarbij behaalden deze raketten een snelheid van ca 29.000 km per uur, de behaalde snelheid van de Amerikaan se Thor-Able is op dit moment dus groter en daarmede zijn de mogelijk heden ook groter geworden. De T-raketten hebben de Russen uit de Duitse V-2 ontwikkeld, waarvan zij er ca. 1000 hebben nagebouwd om de nodige kennis van zaken te verkrij gen. En deze kennis wisten zij gron dig te gebruiken en verder te ont wikkelen. De gelanceerde Spoetniks spreken hier een duidelijke taal. I£llllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllll!llllllllllllll!lll||||||||||||||||||||llin M Uit is het zenderparkvan f§ de maanraket pionier", die §e zaterdag j.l. van Cape Cana- m veral werd afgevuurd. Op de foto zien we twee technici van M M de basis, die na de montage in ji het satellietomhulsel de radio- jL H apparatuur met behulp van ultra violette stralen sterili- seren. DIT IS DE MAAN - RAKET OC THOR -ABLE IN VERGELIJKING MET ANDERE BELANGRIJKE RAKETTEN In het communistische kamp zijn ingrijpende veranderin gen gaande: Mao Tse-Toeng betwist Kroesjtsjew het lei derschap van de communisti sche wereld. Doorgaans goed ingelichte waarnemers zijn van oordeel dat de Chinese leider de Sowjetpremier reeds van de eerste plaats heeft verdrongen. Kroesjtsjew is in een positie gemanoeu vreerd dat de Sowjet-Unie China zonder voorbehoud in de kwestie Formosa moet steunen. J s het de Sowjet-Unie, die aan de touwtjes trekt in de crisis om Formosa? Of is het een een-mans-show van communistisch Chi na, waarbij Moskou geen andere keus heeft Peking te steunen in alles wat het wenst te ondernemen? Uit een nota van president Eisenhower bleek onlangs dat de Verenigde Staten nog van oordeel zijn dat de Sowjet-Unie elke gewenste druk op China kan uitoefenen. Maar vele diplomaten in Londen denken er anders over. Dit geldt in het bijzonder Oosteuropese diplomaten, die doorgaans goed op de hoogte zijn van hetgeen in de communistische wereld gebeurt. In deze kringen gelooft men dat president Mao Tse-Toeng pre mier Kroesjtsjew reeds uit de positie van ideologisch leider van het communistische blok heeft verdrongen. Men acht dit een der belangrijkste gebeurtenissen, zo niet de belangrijkste, in de ge hele verhouding Sowjet-Unïe-communistïsch China. De crisis rondom Formosa is de be langrijkste, doch niet de eerste ge beurtenis waarin deze machtsover name zich manifesteert. Men is er van overtuigd dat de huidge span ning in het Verre Oosten het werk van Peking is, dat communistisch China „tot zaken wil komen", en dat het Kremlin mee moet, eenvoudig omdat het geen andere keus heeft. Genoemde diplomaten geven gaarne toe dat het Chinese leger voor het overgrote deel met Sowjet-Russisch materiaal is uitgerust, dat elke mili taire onderneming van Peking in hoge mate afhankelijk is van Russi sche bevoorrading. Stopzetting van de stroom van leger- goederen naar communistisch China zou echter neerkomen op „verraad jegens legitieme aanspraken" van een andere communistische staat. Be langrijker nog, het zou het verloo chenen zijn van een man die meer dan Kroesjtsjew Stalins plaats van hogepriester van het communisme heeft ingenomen. Er was een tijd dat Moskou het Mekka was van de communisti sche wereld, dat het woord van het Kremlin gelijk stond aan een tekst die tot in de verst verwijder de posten onvoorwaardelijk werd geloofd. Wanneer heeft de verandering in het communistische kamp plaats gehad Naar hetgeen aan gege vens voorhanden is kan men van een geleidelijke verschuiving spre ken sinds de dood van Stalin. Maar het keerpunt, de versnelde opgang van Mao Tse-Toeng, is in november 1957' gekomen. In het hart van Kroesjtsjews rijk, Mos kou. Dat gebeurde bij de veertigste ver jaardag van het uitbreken van de oktober-revolutie. Op de bijeenkomst die toen in Mos kou werd gehouden, werd het be roemde „manifest" uitgegeven, waar in het „revisionisme" werd veroor deeld en het principe van „algehele gelijkheid" in het communistische kamp formeel werd erkend. Toentertijd stond de bijeenkomst voornamelijk in de aandacht vanwe ge het feit dat Joego-Slavië het ma nifest niet ondertekende. Tito, de man tegenover wie Kroesj tsjew in 1956 bekende dat de Sowjet- Unie ongelijk had en wie hij zijn ex cuses aanbood, was opnieuw in onge nade gevallen. De beslissende aanval was deze maal- niet uit Moskou maar uit Peking gekomen. Vorige maand ontmoetten Mao Tse- Toeng en Kroesjtsjew elkaar in Pe king, aanvankelijk in het geheim. De op deze ontmoeting volgende gebeur tenissen schijnen te bevestigen dat Mao Kroesjtsjew overtuigde, zo niet dwong, de topconferentie met het Westen op te geven en hem te steu nen in het Verre Oosten. Hoogst waarschijnlijk is dit de achtergrond waartegen China de gebeurtenissen rond Quemoy en Formosa liet ont wikkelen. De vraag is thans: hoe is het mo gelijk dat China, ondanks het feit dat dit land voor economische en militaire hulp op de Sowjet-Unie is aangewezen en hiervoor zelfs in hoge mate afhankelijk is van het Kremlin, pressie kan uitoefenen? De balans van invloed en economi sche afhankelijkheid is door politieke en persoonlijke factoren uit even- Ook economische zaken in Cultuurtechnische Commissie De minister van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, prof. dr. Th. L. M. Thurlings, mede gedeeld te overwegen een van zijn ambtenaren aan de Centrale Cultuur technische Commissie toe te voegen. Volgens minister Zijlstra is uit over leg met zijn ambtgenoot van land bouw, vigserij en voedselvoorziening gebleken, dat de wisselwerking tus sen het regionale industriële beleid en de regionale ontwikkelingsplannen (ruilverkavelingen) voor agrarische gebieden het deelnemen van een van zijn ambtenaren aan het overleg in de Commissie wenselijk maakt. wicht gebracht. Door de zig-zag koers in de na-stalinistische periode heeft Moskou veel in aanzien inge boet. Kroesjtsjew zelf heeft prestige ver loren toen hij van enkele punten van zijn de-stalinisatiepolitiek moest af zien omdat hemzelf de oppermacht werd betwist. Anderzijds heeft Mao Tse-Toeng zijn onaantastbare autoriteit weten te handhaven. Politieke koerswijzigin gen zijn in China niet voorgekomen. In het bijzonder Mao's invloed op communistische intellectuelen buiten China is enorm. Ook de binnenlandse machtsstrijd in de Sowjet-Unie heeft China's positie slechts versterkt. Alle fracties van het Sowjetbewind dingen naar de gunst van de Chinese kolos. Niemand wenst China van zich te vervreemden of Mao Tse-Toeng uit te dagen. Wanneer deze visie juist is, en com munistisch China vastbesloten lijkt de eilanden voor de kust van het vas teland de nationalisten te ontnemen is het zeker niet Kroesjtsjew die zich hiertegen zal verzetten. Tot op heden heeft hij alle verzoeken, tussenbeide te komen en te trachten China te matigen, van de hand gewezen. (Advertentie) Douwc Egbert» COOPVAERT k zachte geurige pijptabak Dl, Oud-secretaris Oostduitse communisten gevlucht Blijkens een bericht in het Oostduit se weekblad „Wirtschaft" is Heinz Brandt, die tot de juni-opstand van 1953 secretaiis was van de afdeling Berlijn der Oostduitse communisti sche partij, samen met Kurt Lud- wigd voormalig politiek commissaris bij de Oostduitse spoorwegen, naar West-Berlijn gevlucht. Onderzoek voedingsmiddelen op radio-activiteit De keuringsdiensten van waren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zullen voedingsmiddelen op radio-ac tiviteit gaau onderzoeken met een apparaat, dat ontwikkeld is op de af deling van het natuurkundig labora torium van Philips bij het instituut voor kernfysisch onderzoek te Am sterdam. Een prototype van het apparaat be vindt zich op de expositie „Voeding en hygiëne", die op het ogenblik in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig. bestaan van het over heidstoezicht op de levensmiddelen. De directeur van de Amsterdamse keuringsdienst, prof. dr. H. J. Har don, deelde mede, dat reeds lang het plan bestond om voedingsmiddelen op radio-activiteit te gaan onderzoeken. „Er is geen enkele beangstigende re den voor, doch zuiver een voorzorgs maatregel ter geruststelling", waar-1 op van alle kanten wordt aangedron gen, aldus prof. Hardon. Hij ver wacht, dat eind van dit of begin vol gend jaar het apparaat in gebruik zal worden genomen. (Van een correspondent) ALS NA DE ATOOMBOMAANVAL OP HIROSJTMA ziet het Japanse landschap eruit, waarover nog zo kortgeleden de typhoon „Ida" trok. De „Grote Wind", dat is de vertaling van het Chinese woord Tai-fun, heeft niet alleen enorme verwoestingen achter zich gelaten, maar ook meer dan vijfhonderd mensenlevens geëist. Door deze laatste catastrofe is in Japan opnieuw en dringend de vraag aan de orde gekomen of het niet mogelijk zou zijn met behulp van de moderne techniek deze ver schrikkelijke stormen de baas te worden. Vooral echter wordt thans geëist, dat het stormwaarschuwingssysteem naar Amerikaans voorbeeld verder wordt uitgebreid, opdat tenminste het aantal slachtoffers ver mindert. beweging de geweldige krachten van de tyfoon ontketent. Met behulp van radar, verken ningsvliegtuigen en meteorologi sche metingen tracht men thans, zowel in Amerika als in Azië de snelheid en de grootte van de wervelstormen vast te stellen ten- machteloos de mens niettemin staat tegenover dergelijke natuur krachten bewijst de ramp, die zo kort geleden Japan trof. In de Verenigde Staten is het in derdaad gelukt, dank zij een me teorologisch waarschuwingsnet met zeer fijne mazen, in ieder ge val de bevolking tijdig te waar schuwen voor het aanstormend ge weld van een wervelstorm. Ter wijl bijvoorbeeld in de jaren 1926 tot 1930 nog 2.108 mensen om het leven kwamen tengevolge van ty foons, is dit aantal in het tijd perk van 1946 tot 1950 gedaald tot nog slechts 69. De materiële schade in beide pe rioden bleef echter gelijk. In de Verenigde Staten wordt de „Grote Wind" Hurricane genoemd, in Australië noemt men hem „Willy- Willy", in de Golf van Bengalen „Cycloon". Maar steeds is het 't zelfde meteorologische verschijn sel: een zuil warme, vochtige lucht, die in draaiende beweging geraakt, ten zuiden van de equa tor. De geboorteplaatsen van de „Gro te Wind" zijn de Indische Oceaan tussen Afrika en Australië, het zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan en de Caraïbische Zee. Alleen uit dit laatste gcbïet zet ten zich jaarlijks reeds tien tot vijftien wervelstormen in bewe ging, waarvan er steeds enkele op het Noordamerikaanse conti nent afstevenen. De meteorologen hebben deze wervelstormen meis jesnamen gegeven teneinde bij de waarnemingen en het waarschu wen geen verwarring te stichten met voor het publiek onbegrijpe lijke codes. Het geweld van de „Hurricane" is overigens wel in wonderlijke tegenstelling met die vriendelijke namen. Meteorologen en natuurkundigen hebben bijzonder weinig hoop, de ze wervelstormen ooit tijdig te kunnen vernietigen of van koers te doen veranderen. Er is bijvoor beeld wel eens voorgesteld, om een paar atoombommen in zoo'n wervelstorm te werpen teneinde deze daarmee af te remmen of in een andere richting te doen af zwenken. Het is echter niet waar schijnlijk, dat dit enig effect zal hebben: een tropische wervelstorm ontketent per seconde meer ener gie, dan honderd atoombommen. De windsnelheden van een wervel storm kunnen oplopen tot twee honderd kilometer per uur en en kele buien jagen zelfs met een snelheid van driehonderd kilome ter over land en zee. Nog een voorbeeld van -het enorme geweld van een tyfoon In éér. dag zuigt een wervelstorm twee mil joen ton water uit de zee. Daar ook de diameter van een wervel- stoi-m tot achthonderd kilometer 'kan zijn, zal de mens voorlopig wel weinig anders kunnen uitrich ten dan tijdig waarschuwen. Meteorologen namen als oorzaak van deze tropische wervelstormen een labiele atmosfeer aan en een botsing van koude en warme lucht. In het centrum van de tyfoon, het zogenaamde „oog" van de or kaan, is het windstil en is de he mel strakblauw. Er heerst hier een dalende stroom van zuivere stra- tosfeerlucht terwijl daar rondom heen een snel opstijgende lucbf- süëÜreTT ca 38 kg. brardsfoftenksl 3 e. hap

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9