Geen Frans-Nederlandse strijd meer om wereldtitel dammen JACZ0JL f PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer SCHELVIS KABELJAUW 0,70 V 1,25 SPORT EN WEDSTRIJDEN TAFELTEmSWEDSTRIJD IN TWEE ZALEN PROVINCIAL B ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 LEGENDARISCH OUDE MEESTERS Canadees-Russische tweekamp is symbool der ontwikkeling (Van onze sportredacteur). Zelden werd een tweekamp gespeeld voor het wereldkampioenschap dam men onder omstandigheden, welke zo sterk afwijken van de regel der historie, als de tweekamp tussen Deslauriers en Koeperman, waarvan thans in Nederland het strijdperk is. Sinds mensengehengenïs zijn Frankrijk en Nederland de sterkste dam- landen ter wereld geweest en wereldtitels werden tot heden slechts door grootmeesters uit deze beide naties betwist. Marcel Deslaureirs, de Cana dees, is de eerste vreemdeling in dit „Jeruzalem" der dammers hij won in 1956 het toernooi te Rotterdam, waarin Keiler en Rozenburg de tweede en derde plaats bezetten en veroverde daarmee de titel, die Roo- zenburg te voren beschikbaar had gesteld. Zijn tegenspeler, de Rus Koeperman, werd in dit vroege voorjaar winnaar van het kandidatentoernooi (Rotterdam) en maakte prompt gebruik van het daardoor verkregen recht de wereldkampioen uit te dagen voor een tweekamp. Ghestem hem met 614 versloeg. In Nederland verschijnt dan de jeug dige Piet Roozenburg aan het dam- firmament. In 1946 werd 't toernooi te Rotterdam onder grote belang stelling gespeeld. Ghestem en Roo zenburg bezetten samen de eerste plaats, vóór Keiler, maar de Frans man versloeg de Nederlander in bei de ontmoetingen en bleef dus in het bezit van de titel. Record In 1947 bevestigde Ghestem de roep welke van hem uitging in een twee kamp met Keller, die toch een bijzon dere speler is met zijn totaal 12 Ne derlandse kampioenschappen, won hij met 137 en bijna 2 maanden lang speelde hij daarna in ons land simul taan- en blindpartijen, waarbij hij verbazingwekkende prestaties bereik te. Een bewijs van zijn enorm uithou dingsvermogen leverde hij nog eens in de eerste helft van 1948, toen hij tijdens 'n tourneer door Frankrijk in 57 dagen 1146 partijen speelde (si multaan, séances, blinde- en gewone partijen) waarvan hij er slechts 4 verloor en 43 remise speelde. Zijn winstpercentage was 97.77, een fan tastisch record! In datzelfde jaar moest hij echter het hoofd buigen voor Roozenburg, die in het In ons land gehouden wereldtoer- nooi 17 partijen won en 3 remise speelde, daarbij Keiler negen punten en Ghestem zelfs elf punten achter zich latend. Deze beide tegenstanders droegen hem na de 19e ronde, wan neer de strijd beslist is, zelfs in tri omf op hun schouders door de zaal. Het wereldkampioenschap van Piet Roozenburg is van grote Invloed ge weest op de ontwikkeling van het damspel in Nederland, dat snel aan populariteit won. Springer en Keiler zijn grote meesters, maar de hoogste titel ter wereld in handen van de 24- Dat geen Fransman en geen Neder lander bij de strijd om de titel be trokken zijn is de tweede uitzonde ring in de historie van deze wereld titel. En voorts is al heel vreemd de omstandigheid, dat Deslauriers en Koeperman elkaar nooit ontmoet hadden, elkaar slechts van foto's kenden en dat zij beiden een land vertegenwoordigen waar eigenlijk 'n ander soort damspel in zwang is dan ons spel op de 100 ruiten. Het damspel vertoont namelijk het eigenaardige beeld van drie spelsoor- ten: de Russische, op een bord met 64 velden, de Poolse (hier gebruike lijk), op 100 velden en de Canadese, op 144 velden met voor elke speler 30 stenen. Het is duidelijk dat er verschillen zijn in het type der pro blemen op deze drie borden. Er schijnen echter voor dammeesters uit Rusland of Canada geen grote, be zwaren te bestaan bij het omschake len naar onze 100 velden. In die lan den is trouwens sinds jaren een krachtig streven om finaal tot het Poolse systeem over te gaan. Het wereldkampioenschap is al tijd verspeeld op het hier gebrui kelijke bord. Bij een poging de historie van deze titel te recon strueren kwamen we terecht in een tijdperk waarin van organi satie in de damwereld nog geen sprake was en de winnaar van 'n groot toernooi als kampioen be schouwd werd. Tegen het einde van de 18e eeuw was dat de Fransman C. Manoury, die werd opgevolgd door de Neder lander Aris de Heer, een rijke boer uit de Beemster, niet minder dan ongeveer 50 jaren achtereen vrijwel onverslaanbaar en bijna een legen darische figuur in de damwereld. Zijn zoon, Klaas de Heer, nam in 1886 deel aan een groot toernooi in Amiens, waar hij derde werd achter de Fransman dr. Dussaut. Het was het eerste officiële contact tussen Franse en Nederlandse dammers, 'n contact dat voorlopig niet herhaald werd. Intussen was in Frankrijk de ster van Isidore Weiss gerezen: in 1894 winnaar van het toernooi te Parijs, in '95 vijfde te Marseille achter Eu- gène Leclercq, in '99 ongeslagen eerste te Amiens, in 1909 winnaar van het eerste officiële internationa le toernooi om de wereldtitel en pas in 1912 geklopt eerst door Alfred Molimard en daarna, in het wereld- toernooi te Rotterdam, door de Ne derlander Herman Hoogland. Hoogland had de tijd niet mee: de eerste oorlog werd een langdurige pe riode van verval in de damwereld en pas in 1925 werd een nieuw toernooi gespeeld waarin de onbekende Frans man Stanislas Bizot winnaar werd. Jack B. de Haas, de sterke Nederlan der die in '12 al tweede was, kreeg geen kansen meer, ook al door de tijdsomstandigheden. Bizot verloor zijn titel weer in '26, in een twee kamp met Fabre, die de nieuwe ti telhouder werd. Jonge meesters Na de twintiger jaren besefte men hier dat aan de andere zijde van de oceaan zich een grootmeester ont wikkelde, de Canadees Willy Beau- régard. Springer die in opkomst was, trok er in 1923 op af, maar werd in Montreal verslagen, zowel op de 100 als op de 144 ruiten. Een interessante periode breekt aan wanneer Benedict Springer zich steeds meer blijkt te ontwik kelen tot een zeer sterk speler; het spel wordt wetenschappelijker en krijgt een geheel andere stijL In Amsterdam wint Springer in 1928 het toernooi waarin de oude Weiss nog als elfde eindigt, Bi zot zevende is en Fabre een ge deelde 4e t-m. 6e plaats bezet. Springer is onbetwist de sterkste speler in deze tijd en enkele jaren lang weet men zelfs niet wie hem naar de kroon zou moeten steken. In 1934 komt er dan ook pas een uitdaging. Het is de tot Fransman genaturaliseerde Pool Raichenbach, wiens ster snel opkwam. Springer wenste zijn titel echter niet te ver dedigen en zo volgde een tweekamp tussen Raichenbach en Keiler, die reeds in '25 derde was te Parijs. De Fransman won met 137 en ver wierf de wereldtitel, die hij ook be hield toen twee jaren later Vos een poging waagde (2515). Dit resultaat gaf echter geen ant woord op de vraag of Raichenbach werkelijk sterker was dan Springer, zodat in '37 deze beide grootmees ters elkaar ontmoetten. Het werd een der spannendste matches die ooit gespeeld zijn. Raichenbach won tenslotte met 26—24, versloeg ook Keiler voor de tweede keer (in 1938) met 17-15, maar bleek na de 2e We reldoorlog. in '45 zo ver in kracht yeiminderd, dat zijn landgenoot jarige Roozenburg, dat sprak nog veel sterker voor de massa. De Ne derlandse Dambond kon dat jaar et telijk nieuwe verenigingen in haar registers noteren en het aantal wed strijd-dammers steeg met een flinke sprong. Zware taak Een wereldkampioen heeft echter de bijzondere zware taak zijn titel te verdedigen. In 1951 won Keiler het kandidatentoernooi te Parijs en be reikte een tweekamp met Roozenburg. Van de 18 partijen werden er 15 re mise gespeeld en de titel bleef waar hij was (19—17). In 1952 volgde een uitgebreid inter nationaal toernooi, voor het eerst met deelnemers uit 6 landen: Italië, Bel gië, Zwitserland, Canada, Frankrijk en Nederland. Na spannende strijd met vooral de Canadees Raveel Da genals bleef de titel behouden. Tot 1956 bleef Roozenburg in het be zit van de titel. Toen stelde hij haar ter beschikking, maar liet zich toch overhalen mee te spelen in een toer nooi, waarin nu ook nog een Surina mer en twee Noord-Afrikanen deelna men. Hij werd derde met 24 punten (uit 19 partijen), achter Keiler met 26 punten en Marcel Deslauriers met 27 punten. De titel ging dus naar Ca nada. In 1958 kwam ook de eerste Rus op een kandidatentoernooi uit: Iser Koe perman, die de eerste plaats verover de vóór de Fransman Hisard, de Belg Verpoest en Roozenburg. Na af loop speelde de nieuwe uitdager nog 10 partijen in Nederland, waarvan hij er slechts 3 won en 7 in remise ein digden. 226 gram 400 gram 453 gram 'Zi uit /iet pak in de panl Franse leiding bij Nederland—Zwitserland. Maurice Guigue, de arbiter die de finale van het toernooi om het we reldkampioenschap in Stockholm heeft gefloten, zal de wedstrijd Ne derlandZwitserland leiden. De K. N.V3. en de Zwitserse bond hebben hieromtrent overeenstemming be reikt. De gendarme uit Nice zal wor den geassisteerd door twee landge noten. De ontmoeting wordt op 2 no vember in het Feyenoord stadion te Rotterdam gespeeld. Op 22 oktober is Guigue voorts scheidsrechter bij de wedstrijd EngelandRusland. Bridgewedstrijden te Zierikzee. Aan de openingsdrive van het bridge- seizoen 1958-1959 in café „Mondra- ?on" te Zierikzee namen 3 dames en 1 heren deel. In de oneven groep waren de resultaten: 1. de heren M. Frenk en J. Kik te Haamstede met 72 punten. 2. de heer en mevrouw D. Leupe te Goes met 74 punten. In de evengroep: 1. de heer B. G. Moermond en J. P. van Tiggelhoven met 78 punten, 2. de heren P. J. ten Haaf en A. Paauwe met 81 punten. NederlandGriekenland (militair) op Houtrust. De wedstrijd tussen het Nederlandse en het Griekse militaire elftal zal woensdagmiddag 22 oktober op Hout- rust in Den Haag worden gespeeld. Deze laatste wedstrijd voor de kwa lificatieronde van het toernooi om het internationale militaire voetbal kampioenschap 1958 is voor Neder land van weinig belang, aangezien de Nederlandse militairen reeds zijn uitgeschakeld voor een plaats in de finale-groep. Middelburgse Boys toegelaten De voetbalvereniging „Middelburgse Boys" te Middelburg is alsnog tot het verband van de K.N.V.B.-afdeling Zeeland toegelaten en ingedeeld in de 3e klas B van de zondagcompetitie. Reeds voor zondag 19 oktober a.s. is voor hen een competitiewedstrijd vastgesteld. Musi ca f 379.— Zuiver van klank en edel van lijn juist zoals 'n radio, Uw radio, moet zijn: GRAETZ, met de exclusieve KLANK COMPRESSOR. Keuze uit radio's en radio-gramraofooncom- binatïes (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; prijzen van f 215.- tot f 1260.-. Ook Graetz televisie is Uw keuze waard; 21 anti-storingsautomaten zorgen voor een stralende beeldhelderheid met maximale beeldscherpte. Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. Wieleroorlog in Engeland na 16 jaar beëindigd. Het conflict tussen de twee Engelse wielerbonden, dat 16 jaar geduurd heeft, is geëindigd doordat de Britse League of Racing Cyclists met 58 te gen 7 stemmen besloten heeft tot on middellijke samensmelting met de National Cyclists Union (N.C.U.). De N.C.U. had zich hiermee reeds akkoord verklaard. Van 1 januari a.s. af zal een nieu we organisatie, de British Cycling Federation, de gehele wielersport in Engeland controleren. Wismut won met 4—0 yan Roemeense club Petroluï. De Oostduitse club Wismut uit Karl Marx-Stadt heeft te Kiev gespeelde beslissingswedstrijd tegen het Roemeense elftal Petrolul Ploe- sti met 4-0 gewonnen. Wismut heeft zich hierdoor in de 8e finales van de competitie om de Eeuropese beker geplaatst. Uilslagen van't Zeeuws damkampioenschap. In de voorronden om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland le klas, werden de volgende partijen ge speeld: F. van GrevingaPh. Ha- verhoek 20, H. MesK. J. Francke 11, J. van IwaardenL. Boogert 20, Ph. HaverhoekA. van Ge- merden 02, F. van GrevingaE. L. Verschoor 20. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat in de finale voor de per soonlijke wedstrijd hoofdklas zich thans officieel heeft laten inschrij ven, de bekende in Terneuzen wonen de dammer de heer J. J. Kaan. Kleedlokalen van het N.O.C. worden verloot. Om alle misverstanden te voorko men wijst het Nederlands Olympisch Comité er op, dat de elf kleedhuizen, die door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf aan het N.O.C. zijn over gedragen, zullen worden verloot on der de verenigingen, die hun mede werking hebben verleend aan de N.O.C.-loterij. Per 50 verkochte lo ten zullen deze verenigingen een maal meedingen in de verloting van de kleedhuizen. Het is dus niet zo, dat in elke provincie een vereniging een kleedlokaal zal krijgen. In Japan: geld voor sport besteed aan geisja's Een commissie van onderzoek is tot de conclusie gekomen dat een comité dat geld heeft ingezameld voor de uit zending van Japanse atleten naar de Olympische Spelen te Melbourne in 19o6, ongeveer 117.000 gulden mis bruikt heeft. Het comité heeft een verbazingwekkend aantal geisja- feestjes georganiseerd en een deel van de onvoldoend verantwoorde gel den is daarvoor misschien gebruikt. De commissie van onderzoek, die be noemd was door de Japanse amateur atletiekbond, absolveerde minister van buitenlandse zaken Foejijama, wiens naam door het comité gebruikt was als ere-voorzitter, van elke ver- an two ordelij kheid Volgens de commissie van onderzoek heeft de organisatie die in februari 1954 was opgericht om te helpen de deelneming van de Japanse atletiek- ploeg aan de Olympische Spelen ïd Melbourne en de Aziatische spelen in Toiko te financieren, voor „aanvecht bare doeleinden" ruim 11 miljoen yen gebruikt heeft van de ingezamelde 270 miljoen yen. De directeur van de organisatie, Noboroe Sato, heeft na gelaten 11.415.000 yen voldoende te verantwoorden. Hij heeft dit bedrag opgevoerd als 4.585.000 yen onkosten van de wervingsactie en 6.830.000 „so ciale onkosten". Ook heeft Sato ge weigerd mensen te noemen die geld hebben ontvangen, omdat, zo heeft hij verklaard, deze kwestie verband houdt met regeringsinstanties. Arbiter overleed na hartaanval Tijdens de wedstrijd Nantes-Beziers, zondag voor de tweede divisie van de Franse competitie gespeeld, werd de arbiter die de ontmoeting leidde in de 25e minuut van de eerste helft door een hartaanval getroffen. De scheids rechter werd onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd, doch overleed reeds op weg naar het hospitaal. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Militair elftal tegen Griekenland Het Nederlandse militaire elftal, dat op woensdag 22 oktober op Houtrust in Den Haag tegen het militaire elf tal van Griekenland zal uitkomen, is als volgs samengesteld doel: Hoogerman (Ajax); achter: Koole (D.O.S.) en Pesman (Zwarte- meer); midden: Renders (P.S.V.), Kraay (D.O.S.) en Muller (Ajax); voor: Den Engelse (A.D.O.), Kruiver (P.S.V.), Janssen (Stormvogels), en Moulijn (Feyenoord). Reserves: Moov (N.OA..D.), Swart (Ajax), Huyer (R.C.H.), Van der Lip pen (R.C.H.), Van Borghuis (G.V. A.V.). Jongensclubs van C.J.M.V. voetballen in finale. Van de door de jongensclub van het C.J.M.V. in de afgelopen zomer ge houden voetbalcompetitie, hebben zich drie clubs gevormd die in aan merking komen voor de eindronden. Dit zijn de clubs uit Hoedekenskerke, Kattendijke en Schore. Op het voor malig sportterrein te Kattendijke werd zaterdagmiddag de halve finale gespeeld tussen de clubs uit Hoede kenskerke en Kattendijke. De benja mins üit Hoedekenskerke wonnen deze ontmoeting met 50. In de fi nale die binnenkort gespeeld zal wor den, zullen Hoedekenskerke en Scho re straks uitmaken wie de wissel beker zal gaan winnen. Schaakvrienden richtten vereniging op. Zaterdag is te Utrecht de vereni ging van schaakvrienden opgericht. Deze vereniging beoogt het Neder lands schaakleven en in het bijzon der de Koninklijke Nederlandse Schaakbond financiële steun te ver lenen bij het organiseren van be langrijke internationale schaakwed strijden en tevens de deelneming van sterke schakers uit Nederland aan buitenlandse toernooien mogelijk te maken. (Van onze correspondent) Het zal wel niet vaak gebeuren dat één tafeltenniswedstrijd voor de hoofdklas van de N.T. T.B. moet worden gestaakt en elders voortgezet. Maar Apel doorn heeft dit dezer dagen be leefd. Het duel Sprenger U. C.- Entac Enschede moest in de tweede game van het dubbel spel bij de stand 13-11 in een school aan de Stationsstraat op last van de conciërge worden gestaakt omdat het tijdstip voor de training van de volley ballers was aangebroken. Hoe wel de volleyballers geen be zwaar hadden tegen de vol tooiing Vi celluloid balletje, bleef de con ciërge op zijn stuk staan, zo dat de tafeltennissers moesten verdwijnen. Gelukkig onder houdt een bestuurslid van Sprenger U. C. goede relaties met een directielid van een cartonnagefabriek, zodat de strijd in de kantine van dit be drijf kon worden voortgezet. Daar was zij in drie minuten bekeken. Met dit voorval is wel duidelijk gedemonstreerd hoe groot de zalennood in Apeldoorn is, want het zal zel den voorkomen dat de ene tak van sport de andere op zo'n manier dwars zit. Ilillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gelderse semi-profclubs willen eigen competitie De geringe belangstelling van het Nederlandse publiek voor de beker competitie van de K.N.V.B., is er oor zaak van dat de Gelderse semi-prof clubs nieuwe wegen gezocht hebben om hun financiën op peil te houden. A.G.O.V.V., Vitesse, De Graafschap, Wageningen, N.E.C. en Rheden zijn van plan een onderlinge competitie te organiseren om het kampioen schap van Gelderland. Het plan is uitgegaan van Wageningen en later uitgewerkt door Vitesse. De betrok ken verenigingen zijn van mening dat dergelijke wedstrijden, die het karakter hebben van streek-derbies, hogere recettes zullen opleveren dan de bekerwedstrijden. Het ligt in de bedoeling de ontmoe tingen te houden op zondagen waar op bekerwedstrijden worden ge speeld, op zaterdagen voor interland en zo nodig na de competitie. Onder een of ander voorwendsel had Val Mar ian Eldred in diens vertrek opgezocht. Terwijl zij enke le minder belangrijke zaken behandelden, peinsde de chef over een juiste manier waarop hij de mislukte vlucht van het schaduw- schip ter sprake zou kun nen brengen. Tenslotte was het Eldred zelf, die de stoot tot een goede aanloop gaf. „Wat loop je toch te ijsbe ren", merkte hij op. „Zit je iets dwars? Of pieker je nog steeds over Shor Nun. Kerel, ik weet hoezeer je op hem gesteld was. Maar zulke dingen zijn nu een maal onvermijdelijk. Waar gevochten wordt, vallen slachtoffers". Val Marian wendde zich naar het raam om de ge vaarlijke flikkering in zijn ogen te verbergen. „Dat is het nu juist", sprak hij en poogde een droevige klank in zijn stem te leggen. „Ik kan de gedachte maar niet van me afzetten, dat ik het ben die hem de dood injoeg. Ik had alles beter moeten controleren. Misschien'was het Piet Bleeker 16e in de Marathon in Kosice De Tsjech Pavel Kantorek heeft de 28e marathon van Kosice naar Sena vice versa gewonnen. De 28-jarige dokter liep de 42.195 meter in 2 uur 29 min. 37.2 sec. Tweede werd de Oostduitser Lothar Beckert in 2 uur 30 min. 30.8 sec. en derde de Fin Paavo Kottlila in 2 uur 30 min. 30 08.sec. Onze nationale marathon kampioen Piet Bleeker van Lycurgus uit Krommenie eindigde op de 16e plaats in 2 uur 44 min. 37.sec. Ze ventig lopers kwamen aan de start. schip niet in orde of was de koers verkeerd uitgezet „Maar wat haal je je nu in je hoofd?" riep Eldred kwasi-verontwaardigd uit en in de vaste overtuiging dat de kaarten mét het schip vernietigd waren. Hij kon nu hoog spel spelen en dat gaf hem een ongekende sensa tie. „Hij heeft natuurlijk het ongeluk geha< op een vijandelijke patrouille te stoten. Neen, die kaarten waren in orde, want ik heb er zelf de koers op uitgestippeld naar M3". Op dat moment trad Shor Nun binnen. „Be doel je deze kaarten, Eldred?" klonk zijn stem kil en dreigend—,..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8