Geen onbeperkte prijsbeheersing van landbouwgronden Scherpe kritiek van Montgomery op Eisenhower AMERIKA VOERT IEDER JAAR MEER EUROPESE AUTO'S IN KLANKBORD WOENSDAG 15 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a LANGDURIG DEBAT IN TWEEDE KAMER Regering acht toezicht op de prijzen noodzakelijk (Van onze parlementaire redacteur) Er bleek dinsdag in de Tweede Kanier over de prijsbeheersing van land bouwgronden een duidelijk verschil van mening te bestaan tussen een aan tal leden enerzijds en de ministers van landbouw, visserij en voedselvoor ziening en van justitie, dr. ir. Vondeling en prof. Samkalden, anderzijds. De beide bewindslieden hadden een ontwerp ingediend tot wijziging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Het behelst in de eerste plaats de opheffing van de beperking van de werkingsduur van die wet. De ministers zijn namelijk van oordeel, dat de omstandigheden, die in '53 tot de uitvaardiging op de vervreemding van landbouwgronden geleid heb ben, te weten de schaarste aan cultuurgrond en de toenemende bevolkings dichtheid alsmede de daaruit voortvloeiende wanverhouding tussen de vraag naar en het aanbod van landbpuwgronden, nog steeds in onvermin derde mate gelden. In de tweede plaats brengt het ont werp de landbouwkundige toetsing in' de wet op de vervreemding van land bouwgronden in overeenstemming met de bepalingen van de nieuwe pachtwet en in de derde plaats preci seert het nader het voorkeursrecht van de pachter. Wat de landbouwkundige toetsing betreft, was de Kamer bereid met de beide bewindslieden mee te gaan. Van een onbepaalde verlenging van de wet wilden sommige afgevaardigden echter veel minder weten. Zo voelde de Anti-Revolutionaire heer Biewen- ga niets voor een blijvende bemoeiing van de overheid met de koopprijzen voor landbouwgrond. Hij diende een amendement in om de wet op 1 januari 1964 te doen vervallen. De heer Engelbertink van de KVP on dersteunde dit amendement. Hij deel de mee, dat ook hij een soortgelijk amendement had willen indienen. Hij was zelfs voor het vervallen van de wet op 1 januari 1962. Ook de heren De Ruiter (c.h.) en Kodde (s.g.p.) verklaarden zich voor de handhaving van het tijdelijk karakter van de wet. Teneinde enigszins aan het verlan gen van de heer Engelbertink tege moet te komen, wijzigde de heer Bie- wenga zijn amendement in 1 januari 1963. Minister Vondeling erkende, dat de spanning tussen vraag en aan bod van landbouwgrond op het ogenblik iets verminderd is. Op de duur zal zij echter meer toe- en afnemen, zo voorspelde hij. Daardoor kan prijsbeheersing door de overheid niet gemist wor den. Ook ten aanzien van het voorkeurs recht van de pachter bij verkoop van de door hem gepachte grond bleken de meningen uiteen te lopen. De mi nisters meenden een goede regeling gevonden te hebben. Het voorkeurs recht van een pachter kan volkomen illusoir gemaakt worden, als de ver pachter een zo hoge prijs voor zijn grond bedingt, dat de pachter hem onmogelijk betalen kan. Daarom is reeds in het verleden bepaald, dat de grond slechts verkocht mag worden tegen hoogstens de maximumprijs, die door de Grondkamer op basis van de geldende normen is vastgesteld. Tegen deze maximumprijs moet de pachter bij voorrang kunnen kopen, tenzij er familie van een bepaalde graad is, waaraan de verpachter de grond in eigendom wil overdoen. Ook komt de pachter niet in aanmerking, als hij duidelijk een slecht landbou wer is. Aangezien er ook landbouw grond is. die een verpachter niet te gen de door de Grondkamer vastge stelde maximumprijs kan verkopen, is in het wetsontwerp de bepaling op genomen, dat in zo'n geval de pach ter moet kunnen kopen tegen een la gere prijs, mits hij de hoogste bieder Ingewikkeld debat Langdurig heeft de Kamer over deze kwestie gedebatteerd. De heer Engel bertink van de KVP verzette zich te gen de bepaling, die het mogelijk maakt de overdracht tussen de echt genoten en bloed- of aanverwanten in de rechte lijn van land in een ruil- of herverkavelingsgebied of gelegen in de IJselmeerpolders aan toetsing te onderwerpen. Beide ministers bestreden zijn stand punt. Met nog meer beslistheid richt te Samkalden zich tegen een hard nekkig door de heer Engelbertink verdedigd amendement, dat meer vrijheid voor de verpachter bedoelde te brengen. Minister Samkalden ontried ernstig de aanneming ervan, omdat hij er een opjagen van de koopprijs ten nadele van de pachter van duchtte. De stemming werd uitgesteld tot vandaag. Uit officiële Amerikaanse statistie ken blijkt dat Engeland gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar het grootste aantal auto's naar de Verenigde Staten heeft uitgevoerd de sterkste stijging is echter opgetre den in de uitvoer van Franse- en Ita liaanse auto's naar de V.S. Van januari tot en met juli heeft En- Vinger verbrijzeld voor verzekeringsuitkering De Hoge Raad heeft dinsdag het cassatieberoep verworpen van de 45- jarige vertegenwoordiger W. J. G. J. uit Venlo-Blerik, die niet een hamer zijn rechter wijsvinger heeft ver brijzeld om daarvoor 7500,van een verzekeringsmaatschappij te kunnen innen. Hij is door het hof in 's-Hertogen- bosch tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld, nadat hij in eerste instantie door de rechtbank te Roer mond was vrijgesproken. geland 86.907 auto'^naar de Verenig de Staten uitgevoerd: op de tweede plaats volgde West-Duitsland met 76.421 auto's. Vorig jaar stond West- Duitsland bovenaan met 54.247 auto's en was Engeland tweede met 50.514 stuks. Frankrijk heeft de uitvoer in deze eerste zeven maanden kunnen verho gen van 19.933 in 1957 tot 47.327 in 1958. De overeenkomstige cijfers voor Italië zijn respectievelijk 3737 en 13.161. Van januari tot en met juli dit jaar, heeft Amerika in totaal 237.120 per sonenauto's ingevoerd ter waarde van 265.467.388 dollar. In de overeenkom stige periode van het vorige jaar wer den 137.107 personenauto s ingevoerd ter waarde van 156.198.712 dollar. Amsterdamse notaris tot zes jaar cel veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft de 56-jarige notaris G. A. K. uit Over- veen, die kantoor heeft gehouden in de Deurloostraat te Amsterdam, we gens verduistering en valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, veroor deeld tot 6 jaar gevangenisstraf met- aftrek. Voorts heeft de rechtbank de ver dachte liet recht ontzegd ambten te bekleden voor de tijd van 11 jaar. Tegen de notaris was 14 dagen gele den eveneens wegens verduistering en valsheid in geschrifte meermalen ge pleegd 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit het recht ambten te bekleden geëist. De ver dachte was ten laste gelegd, dat hij in de periode van 1947-1957 ten nadele van Joodse nalatenschappen een be drag van 338.000 had verduisterd. In de diepe schaduwen van het M kaarslicht in de St. Pieterskerk M ie Rome wordt hier de kist met, het stoffelijk overschot van Z. =e H H. Paus Pius XII neergelaten H in de „Grotto" onder de basi- H hek (achtergrondterwijl dig- 3 H nitarisseyi en leden van de Zwitserse Garde toekijken. TÏÏII]lll!IDnini!MIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllllll[|||lllllllllllll!lllll[|||]|||[|||| Slechts een gering gevaar Officiële tegenspraak op een bericht van de Times Het Britse ministerie van defensie heeft dinsdag een officiële tegen spraak uitgegeven op een bericht van de Londense „Times". De eerbiedwaard'ge „Times", toch waarlijk niet een bron van „science fiction", had dinsdagochtend met ze kere nadruk bericht, dat de bouw Van vijf nieuwe militaire radiozen ders gevaar opleverde voor de be volking. Het ministerie gaf wel toe, dat er een zeker gevaar is, doch slechts tot op 40 nieter vóór de reflee toren van de zenders en dat stuk je grond wordt afgezet De „Times" schatte het gevaar veel groter. Het betreft hier de schadelij ke werking van de radiogolven, die .door dergelijke zenders worden uit gestraald. een werking die overeen komt met de golven van een diather- mietoestel. Wordt het menselijk li chaam aan zulk een straling bloot gesteld, dan kan een inwendige ge vaarlijke verhitting optreden. Het bericht in de „Times" houdt ver band met de bouw van vijf zenders, die worden opgericht in het kader van de Navo-defensieplannen. De zenders worden volgens het blad bo vendien op geheime plaatsen opge richt. Paus Pius XII in Staten- Generaal herdacht (Van onze parlementaire redacteur) De beide kamers der Staten-Generaal hebben dinsdag officieel de nage dachtenis geëerd van paus Pius XH. In de Tweede Kamer hield de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst een rede, waarin hij erop wees, dat de. overleden paus bij herha ling de onmisbaarheid der parle mentaire democratie, als beginsel van alle politieke wijsheid met de grootste nadruk aan de volken en regeringen heeft voorgehouden. De minister-president dr. W. Drees, sprekende namens de regering, noemde de overleden paus een gees telijk leidsman, Miens woord niet alleen voor de rooms-katholieken maar ook voor hen, die niet tot de R.-K. Kerk behoren, gezag had. Dr. Drees roemde de milde wijsheid en grote mensélijkheid van Pius XII. Zijn wapenspreuk: de vrede is het werk der gerechtigheid zou, aldus de minister-president, ook in deze tijd de zinspreuk van de M'ereld kunnen zijn. In de Eerste Kamer wees mr, J. A. Jonkman op de uitzonderlijk inter nationale positie van het hoofd der R.-K. Kerk die gewoekerd heeft met de grote talenten, die hem wa ren geschonken. Minister Cals sprekende namens de regering haalde de woorden aan van Eisenhower, die de overleden paus had gekenschetst als een vij and van de tirannie en een weldoe ner van de onderdrukten. De leden van de Staatkundig Ge reformeerde fractte waren bij de pausherdenking niet aanwezig. Dinsdagmiddag is op de luchthaven Schiphol het Deense nationale elftal elftal aangekomen, dat woensdag avond uit, zal komen tegen het Ne derlandse elftal in het Feijenoord- stadion te Rotterdam. WAT ZE ZEGGEN. De Franse his toricus André Siegfried: „De Fran sen kiezen naar hun principes, maar zij handelen naar hun gevoel". Sir Laurence Olivier: „Vroeger trachtten de toneelspeelsters, filmsterren te worden. Tegenwoordig proberen de flimsterren actrice te worden. EXCUUS. De politie van Wichita (V.S.) hechtte geen geloof aan het excuus van motorrijder Johnny Eli, „dat een passagiersvliegtuig hem van de weg had willen drukken", en dat hij daardoor van de weg naar het vliegveld af geraakt was. Hij kreeg een proces-verbaal wegens het besturen van een motorrijtuig onder invloed van alcohol. Subsidie voor Amsterdamse gemeentelijke universiteit (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdag zon der hoofdelijke stemming het wets ontwerp aanvaard, waarbij aan de gemeente Amsterdam een voorlopige rijkssubsidie wordt gegeven In de kosten van huisvesting van de ge meentelijke universiteit. Hoewel het wetsontwerp algemene instemming vond. betreurden bijna alle senatoren, die over het ontwerp het woord voerden, dat de voorgestel de regeling niet ver genoeg ging. De Eerste Kamer aanvaardde even eens zonder hoofdelijke stemming de wetsontwerpen tot m'ijziging van de ongevallemvet 1921, de land- en tuin- bouwongevallenwet 1922 en de zeeon gevallenwet 1919. Deze wijzigingen hebben ten doel de uitkeringen bij een ongeval te brengen op 80 procent van het dagloon van de getroffenen gedu rende de eerste 312 dagen, waarop recht op uitkering bestaat. Daarna wordt 70 procent uitgekeerd. In de tweede aflevering van zijn memoires in het Amerikaanse week blad oefent de Engelse veldmaarschalk Montgomery scherpe kritiek op Eisenhower's bevelvoering over de geallieerde legers na de invasie van 1944. Eisenhower miste het begrip voor het beginsel van de opmars tegen de Duitsers, aldus de veldmaarschalk, ofschoon hij er eerst mee akkoord was gegaan. Het plan was, dat de Engelsen en Canadezen bij Caen de hoofd macht vqn de Duitsers naar zich toe zouden lokken om zo de Ame rikanen gelegenheid te geven door te breken op de rechterflank. Maar later gaf Eisenhower in een rapport aan de gecombineerde staven de indruk, als zouden de Engelsen en Canadezen er niet in geslaagd zijn bij Caen door te breken, zodat de Amerikanen hun taak moesten overnemen. Deze onjuiste indruk bestond alleen op Eisenhower's hoofdkwartier, al dus Montgomery. De andere op- perofficieren die betrokken waren bij de strijd in Normandië, zoals de Amerikaanse generaal Brad ley. wisten zeer goed, wat het ei genlijke plan inhield. Montgomery vertelt, dat hij en Eisenhower, die hij overigens be schouwt als een „groot en goed mens, en nu een van mijn beste vrienden", op het gebied van oor logvoering totaal verschillende theoriën aanhingen. „Mijn wijze van oorlogvoering was erop ge richt de vijand uit zijn balans te brengen. Ik was er steeds op uit de vijand ertoe te brengen zijn reserves te verspreiden over een breed front om zo gaten te kun nen slaan in zijn defensie. Als ik hem daartoe gedwongen had, zette ik mijn eigen reserves in voor een harde slag op een smal front. Eisenhower scheen de theorie aan te hangen, dat iedereen steeds in de aanval moet zijn. Na de val van Parijs wilde Mont gomery een concentratie langs de kust, maar Eisenhower wenste 'n MONTGOMERY .als ze mijn zin hadden gedaan... breed front met gevechten langs de gehele lijn. Montgomery was tegen zulk een breed front en verband met de daaruit resulterende moeilijkhe den op het gebied van bevoorra-' ding. En hij is van oordeel, dat de feiten hem in het gelijk hebben gesteld. Nadat Eisenhower het opperbe vel op zich had genomen, was er gebrek aan operationele leiding, schrijft hij, en gebrek aan con trole. „Onze operaties ivaren slor dig geworden en zonder samen hang. We waren in 'n grote wan orde beland". En hij voorspelt, dat de geallieerde strategie ten noorden van de Seine een van de grote geschilpunten uit de mili taire geschiedenis zal worden. „Wij waren er niet in geslaagd de verwarring der Duitsers na hun volslagen nederlaag in Normandië ten volle uit te buiten. Hadden we half augustus een degelijk operatieplan opgemaakt en ge zorgd voor een goed administra tieve en logistieke achtergrond, zouden we voor de winter nog bruggehoofden gevestigd hebben over de Rijn en het Roergebied veroverd hebben", aldus Montgo mery. „Hierdoor zou de oorlog bekort zijn en zou er bovendien de mo gelijkheid geschapen zijn voor 'n oorlogseinde in Europa onder gun stiger politieke machtsverhoudin gen, als bestonden toen.het einde werkelijk kwam". Eisenhower was, volgens Montgo mery, ook te afhankelijk van de openbare mening in Amerika. ..Ik vroeg hem wel eens, waarom de openbare mening ons zou moe ten brengen tot militaire heslis- singen die beslist onjuist waren", schrijft de veldmaarschalk, maar hij voegt eraan toe: „misschien had ik te weinig oog voor de zwa re politieke last die hij droeg". Het Wereldgebeuren Eenvoudiger Voor generaal Jacques Massu Ss het leven gisteren een stuk een voudiger geworden. Wel kwam hij even voor een lastige beslissing te staan. Voor de vraag namelijk of hij gevolg zou geven aan het bevel van de Franse premier, generaal Charles de Gaulle, om alle politieke actie op te geven. Dit betekende voor hem, dat hij moest aftreden als voorzitter van het ..Comité voor Openbaar Welzijn" in Algiers. Of hij lang heeft getwijfeld is niet be kend. Een feit is, dat hij gisteren, in overeenstemming mei dc richtlij nen die de premier heeft gegeven voor de komende verkiezingen in Algerije, dit politieke bijltje erbij heeft neergelegd, en dat hij aan de burgerlijke mede-voorzitter van het comité overliet uit te maken, wat er nu verder gebeuren moet. Zijn laat ste politieke activiteit was een be roep op de boze leden van het comité, om niet bij wijze van protest de ver gadering te verlaten, maar rustig aan het praten te blijven, ook zonder dat hij - met zijn parachutisten macht „op de achtergrond" éen bijdrage zou verlenen tot het gewicht van de uitspraken die het comité eventueel zou kunnen doen. Het Comité de Salut Public weï'd, met vele vertakkingen in Alge rije en ook in het Franse moe derland, tijdens de rebellie van mei jongstleden officieel opgericht. Het waren vooral de uiterst conservatie ven onder de Franse kolonisten in Al gerije, dié er de boventoon voerden. Zij hadden machtige militairen aan hun zijde en die militairen hadden weer vrienden in de gehele Franse Unie. Van die militairen stond gene raal Massu, „vader der parachutis ten", al direct op de voorste plaats. Hij hield in de dagen dat men zijn hart vasthield omdat een Franse burgeroorlog dreigde, diverse rede voeringen, waarin hij onder meer uitriep dat zijn vroegere aanvoerder, generaal Charles de Gaulle „aan de macht" moest komen. Hij verwacht te dat De,Gaulle als die eenmaal de touwtjes in handen had wel precies zou doen wat de conservatïefsten on der de kolonisten en hijzelf plus kor nuiten meenden te moeten eisen. Dat De Gaulle grote capaciteiten had, kon hij zich herinneren uit de oor logsdagen. Had hij niet, toen Frank rijk door de Duitsers bezet was, on der De Gaulle's politieke en mili taire opperste leiding in Afrika ge vochten en in het legendarische korps van maarschalk Leclerc de beroem de mars van de oase Kufra naar Straatsburg meegemaakt? Toen had hij begrepen, dat De Gaulle het een en ander in zijn mars had waarover veel anderen niet beschikten. Vooral: dat De Gaulle wat men noemde een geboren leider was. Dat De Gaulle inderdaad met straffe hand kan regeren, wordt weer bewezen met richtlijnen die hij voor het vrije verloop van de verkiezingen in Algerije opstelde. En het blijkt, dat de premier daarbij niet van plan ïs om mensen als Mas su die hun boekjes te buiten gaan te ontzien, hoezeer ze ook tot zijn be wonderaars behoren. Na de volks stemming van eind september v^eet Dc Caullc, dat ccn grote meerder heid van het Franse volk-hem haar vertrouwen schenkt, en dat hij dus niet meer premier is omdat de rebel len in Algerije het wensen en ande ren zich daarbij hebben neergelegd. Nu De Gaulle zich een „volksverte genwoordiger" weet, kan hij gemak kelijker dan vóór het referendum maatregelen nemen om de militairen in Algerije te bepalen bij hun eigen lijke werk en hen verbieden, nog lan ger in samenwerking met bepaalde burgerlijke groepen politieke druk te oefenen. Voor Massu, die door zijn inmen ging in Frankrijks politieke le ven meer bekendheid had gekre gen dan door zijn overigens met grote deskundigheid uitgevoerde militaire werk. kan zich nu ina even op zijn neus te hebben gekeken) dus weer geheel toeleggen op de parachu- tistische aspecten van 't leven. En dat feit is het, wat alles voor hem een hij eigenlijk al niet zo zeker van zijn nevenfunctie: door de manier waarop stuk eenvoudiger maakt. In mei was hij zijn politieke bekendmakingen de ether in stuurde kreeg men al direct de indruk dat hier niet een drijver maar een soortement gedrevene aan het woord was en één die zich op glad ijs voelde. Iemand die er nu .uit eindelijk maar weinig bezwaar tegen zal hebben, dat De Gaulle doet wat een goed regeerder betaamtorde op zaken stellen en de verantwoorde lijkheden zo verdelen dat b.v. de strijdkrachten uitvoeren wat de rege ring beveelt en niet omgekeerd.....'. GENERAAL JACQUES MASSU op gladijs... Naar wij vernemen zal mr. B. a. Piets, Nederlands ambassadeur in Nieuw Zeeland, die in Europa vertoeft met ver lof, niet naar zijn standplaats terugke ren. Hij is voornemens ontslag uit de buitenlandse dienst te verzoeken en een betrekking in Londen te aanvaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3