1+1=1 „Prinses Beatrix" vier weken uit de vaart WALCHEREN MOGELIJKHEDEN BURGHSLUIS ALS VISSERSHAVEN MARKTBERICHTEN DINSDAG 14 OKTOBER 1058 PROViUQlAUb UQURANT 5 Slot van pag. 1 wenhuis. Uiteraard kwamen tijdens dit gesprek naar voren de vervoers cijfers sinds de ingebruikstelling van de „Prinses Beatrix", Deze ingebruik stelling viel immers samen met de invoering van de tarieven. Het bleek echter niet mogelijk een ^overzicht te verstrekken van deze vervoerscijfers. De eerste maand was het aanbod (toerisme!) bij zonder groot, terwijl er bovendien allerlei kinderziekten bij controle enz. waren te overwinnen, zodat het niet doenlijk bleek een juist in zicht te verkrijgen ip het aantal vervoerde passagiers en auto's. Men kan dit aantal evenmin aflei den uit de verkochte kaarten, want er werden ook tienvaarten- boekjes verkocht, die uiteraard niet achter elkaar opgemaakt be hoeven te worden en dus een grote „omloop-periode" hebben. Wel is gebleken, dat er een enorme belangstelling voor de vaartenboekjes bestaat. Het was zelfs eenmaal nood zakelijk om met een auto een lading bij de drukkerij te halen omdat ze eenvoudig „wegvlogen". Verder kwam vast te staan, dat de veerboot zelf deze zomer een toeristisch ob ject van de eerste orde was. De grote publiciteit rond de veren had kenne lijk tot gevolg, dat er vele mensen kwamen, die allemaal wel eens op die omstreden veerboot een tochtje wen sten te maken. Het is echter ook duidelijk, dat door dit alles het vrijwel onmogelijk was met name in de maand augustus en gedeeltelijk ook in september een ook maar enigszins redelijke opgave te geven van de vervoerde persopen en auto's. Wel werden controlestroken ipgenomen, maar er waren er zoveel en in zoveel soorten, dat men er do zen en nog eens dozen mee kon vul len. Het sorteren zou vijf zes men sen maanden lang bezighouden NIEUW SYSTEEM Er is nu een systeem ontworpen, waardoor het mogelijk wordt een goed Inzicht te krijgen in de ver voerscijfers en dit systeem zal vanaf oktober hopelijk goede resultaten af werpen. Dan zal men kunnen zien in hoeverre de nieuwe boot „verkeers- seheppend" werkt, maar vooral ook of de nieuwe tarieven van ipvloed zijn de nieuwe tarieven van invloed zijn geweest op de vervoersstroom. De Fedde Schurer sprak voor gewest Zeeland van P.C.W.G. De afdeling Zeeland van de Prot. Chr. Werkgemeenschap (P.C.W.G.) in de P. v. d. A. hield zaterdagmid dag een goed bezochte gewestelijke vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. Het Tweede Kamerlid Fedde Schurer uit Heerenveen sprak over „De zin van de P.C.W.G. in de P. v. d. A." Er is reden, aldus de heer Schurer, te spreken van vooruitgang. Spraken wij tien jaar geleden bij de oprichting steeds over de vraag „Kan een Protestants Christen lid van de P. v. d. A. zijn?" een vraag die nog wel tot verwijten en misverstand aanleiding geeft thans kunnen wij spreken over „De zin van de P.C.W.G. in de P. v. d. A." „Wat is nu deze zin?" zo vroeg spreker zich af. Eerst behandelde spreker het be zwaar tegen de scheiding van onze samenleving in een „heilig" en ver wereldlijkt volksdeel. Teveel bena dert men het leven vanuit een geslo ten christendom. Men zou wat meer moeten openstaan voor andere in drukken. De P.C.W.G. wil leven van uit een open christendom en dit een eigen plaats geven in onze gemeen schap. Het gevaar dat het christen dom verwatert en zelfs verloren gaat is zeker aanwezig, aldus spreker. Maar is dit gevaar niet in het hele le ven aanwezig? Men eist een christe lijke partij, maar waarom juist een politieke partij op prot. chrlst. grond slag, welke men nergens ter wereld kent. De K.L.M., de B.B., het Rode Kruis enz. zijn toch ook niet geba seerd op een christelijke grondslag en dit vindt men normaal. Het Christendom geldt toch, zoals dr. Abr. Kuyper zei, voor alle levensge bieden. Juist daarom wil de P.C.W.G. zich niet in isolement terugtrekken. Natuurlijk blijven er vraagstukken, die de P.C.W.G. op haar eigen manier benadert, zoals de school, voetbaltoto. de subsidiëring van de kerkbouw, de crematie, de zondagswet enz. Deze vraagstukken moeten evenwel door overleg en met veei begrip voor eik aars standpunten worden opgelost. Spreker zei de voorkeur te geven aan de naam „Protestantse christenen in de P. v. d. A.". De P.C.W.G.'ers zijn zonder meer P. v. d. A. leden met dit verschil, dat de werkgemeenschap voor hen uitsluitend een bezinnings- gem eenschap is. Toch achtte spreker ae naam „christelijk" in de naam der werkgemeenschap juist, want het we zen van het Christendom is niet kracht en geweld, maar haar kracht is geestelijke kracht. Daarmede en met het inzetten van de volle persoon in de partij dienen wij het gehele volk, zo besloot de heer Fedde Schu rer. Het Tweede Kamerlid, drs. Th. Wes terhout, die de leiding van de verga dering had, dankte de spreker voor zijn rede. Na de pauze beantwoordde deze een groot aantal vragen. Na mens het gewestelijk bestuur van de P. v. d. A. waren de voorzitter en de secretaris, de heren M. J. van Poelje en A. J. Berenpas, aanwezig. directie van de Stoombootdiensten had de Indruk maar het is beslist niet meer dau een indruk, verklaarde nir. Nieuwenhuis dat het aantal passagiers niet Is verminderd. In toeristenseizoen zegt dat nog heel weinig voor het eigen Zeeuwse ver keer: het grote aanbod van toeristen kan immers een eventuele verminde ring van Zeeuwse passagiers compen seren. De cijfers buiten het toeristen seizoen (oktober en vervolgens) zijn in dit opzicht betrouwbaarder. Voor het trekken van conclusies zal men dus nog enige tijd moeten wachten. In het nieuwe „telsysteem" wordt ook rekening gehouden met 't aantal achtergebleven auto's, het aantal dat dus niet mee kan omdat de boot vol is. Ook op dit punt bestaat de indruk dat er sinds de ingebruikneming van de „Prinses Beatrix" minder wacht tijden zijn gemaakt. Men deelde ons nog mede, aat de exploitatie van het nieuwe schip heeft uitgewezen, dat het brandstofverbruik aan de lage kant is. Dit is een gevolg van de uiteraard hyper-moderne machines. (Advertentie) Dat di FW*a ééa-|N#- methodei 4* vwf *•*- duod «op - <Un onverdund KUw voor jaren I de verf voor hot whildcdeeet FLEXA o.a. VERKRIJGBAAR BIJ JO MAES, St.-Jacobsstraat 15 Missingen - Telefoon 2894 SCHILDERSBEDRIJF HEIJBOER, Balans 7 - Middelburg - Tel. 2336 F. R. UITTERHOEVE-DE BOEOKI Burgemeester Lewestraat 10, Lewedorp - Telefoon 354 Wedstrijden om damkampioenschap. De wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Kapelle wer den de afgelopen week voortgezet met het spelen van de volgende par? tijen, waarvan de uitslagen luiden: J. C. Walrave-r-J. Koster 1-1; J. C. van LiereJ. J. Ganseman 2-0; H. A. v, d. VrieC, Sqlsters 0-2; C. van LiereC. v. d. Vliet 0-2; C. v. d. Schraaf—J. Koster 2-0 en Iz. op 't HofC, Blankenburgh 2-0. MIDDELBURG Van bromfiets gevallen Zaterdagavond omstreeks zes uur kreeg de Middelburgse politie bericht, dat op de ventweg langs de Nieuwe Vlissingse. weg, vlak onder Middel burg, een man bewusteloos naast zijn bromfiets lag. Het bleek de Vlissin- ger J. A. de P. te zijn. die volgens - getuigenverklaring slingerend over de weg gereden had en daarbij gevallen was. De P. had een hersen schudding opgelopen, terwijl hij bloedde uit de neus. Op advies van dr. A. Snethlage is de, man overge bracht naar het ziékërihüïs te Mid delburg. Subsidie voor leerlingen Mater Amabilisschool. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om de stichting „Mater Amabilisschool op Walcheren" te Vlissingen met ingang van het cur susjaar 19591959 in de netto-kosten per leerling een subsidie te verlenen van 20 met een maximum van 10 per leerling per jaar. De Mater Ama bilisschool is een r.-k. school, die de vorming van leerplichtvrije meisjes van 17 Jaar en ouder, die overdag moeten werken, beoogt. Het gemeen tebestuur van Middelburg stelt onder meer als voorwaarde, dat deze subsi die alleen wordt verleend voor die leerlingen, die op 1 januari van het subsidiejaar in Middelburg in het be volkingsregister staan ingeschreven. Onderwijsvoorstellen. B. en W. van Middelburg hebben de raad verschillende onderwijsvoorstel len doen toekomen. Tengevolge van de grote stijging van het aantal leer lingen aan de openbare ulo-school wordt een extra-krediet van 929 gevraagd voor de aanschaffing van boeken. De eerste klas van de ulo is ingericht voor 81 leerlingen, terwijl thans 101 leerlingen zijn toegelaten. Een aanvulling voor 20 leerlingen is dus noodzakelijk. Verder stellen B. en W. voor om mej. C. A. Wondergem eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school C, in verband met haar benoeming elders. Door het ontslag van mej. J. Hoogerheyd© ont stond een vacature voor vakonderwij zeres in de nuttige handwerken aan dezelfde school. B. en W. hebben een voordracht gemaakt die bestaat uit: 1. mevr. C. I. van Nieuwenhuijzen te Veere, en 2. mej. T. Kuik te Vlissin gen. Het college stelt voor om, alvo rens tot benoeming in vaste dienst over te gaan, de lerares tijdelijk te benoemen, voorlopig voor de duur van een jaar. In de vacature aan de openbare lage re school 't Zand, die per 1 december a.s. zal ontstaan door net vertrek van de heer A. Stekete.e, stellen B.ien W. voor te benoemen de heer H. Kooger, die als enige sollicitant voor benoe ming in aanmerking kan worden ge bracht. Voorts wordt voorgesteld om de bijlage van de „salarisverorde ning vakleerkrachten lager onder wijs" te wijzigen. Bridge-drive. De afdeling Middelburg van de Ne derlandse vereniging van huisvrou wen hield in hotel „Du Commerce" een geanimeerde bridge-drive. Prijs winnaars werden mevrouw Van Qeuns en de heer Peek, le prijs met 135 punten, de heer en mevrouw Ma- zure, 2e prijs met 120 punten en me vrouw Mazuve en de heer Gabriëlse, 3e prijs Inet 119 punten. Krediet voor laagspannings- kabel in de Lageweg. Het ligt in de bedoeling, aldus schrij ven B. en W. van Middelburg aan de raad, om binnen niet al te lange tijd de Lageweg een verbinding te geven met de Stromenwijk. De voorziening van elektrische stroom in het ver zorgingsgebied Lageweg—Nieuwe Vlissingscweg laat te wensen over. Door geleidelijke stijging van het gebruik is de spanning in dit gebied slecht geworden. Hierin zou een be langrijke verbetering kunnen worden gebracht door in de Lageweg een laaspanningskabel te leggen, waar door de mogelijkheid wordt gescha pen dit verzorgingsgebied te koppe len aan het kabelnet in de Stromen- wijk. Door het in gebruik nemen van deze kabel zal reeds direct verbetering kunnen worden aangebracht, terwij! daarna de situatie verder kan wor den verbeterd door omschakeling van de spanning van de Lageweg en omgeving op 220 of 380 volt. De kas-, ten van V»el leggen van deze kabel die naderhand bij verdere uitbouw van de Stromenwijk als distributie kabel dienst zal doen, bedraen f 7200. B. en W. stellen de raad dan ook voor dit krediet te verlenen ten laste van de kapitaaldlenst van het elek triciteitsbedrijf, VLISSINGEN Ledenvergadering V.V.V. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer Vlissmgen zal op woepsdag 22 oktober in hotel-restaurant „Del ta" een algemene ledenvergadering Jiouden. Na de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, zal men overgaan tot het aanwijzen van de kascommissie en de verkiezing van bestuursleden. De heer J. Moll, directeur gemeentewerken, zal hier na een uiteenzetting geven over de uitbreidings- en saneringsplannen van Vlissingen. Cabaretavond „Schelde". Zaterdagavond hield de personeels vereniging van de N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde" haar jaarlijk se feestavond in de grote zaal van het „Scheldekwartier". Door de caba retgroep de „Scheldespelers" werd met medewerking van ae dansgroep van de personeelsvereniging de revue „Harten is troef" gepresenteerd. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer W. F. L. Korff, opende deze avond en wees met een zekere trots op het eigen fabrikaat van het programma. Eigen fabrikaat, dat alleszins de moeite waard was om gezien te worden en dat door het pu bliek dankbaar geaccepteerd werd, wat wel bleek uit net veelvuldige ap plaus. De heer J. Hoogerhoud voerde de re gie over liefst 32 spelers en speel sters. Het spel was in vergelijking met voorgaande jaren erg vooruitge gaan. De revue werd met veel vaart en zon der haperingen op het toneel bracht. Voor wat populalve liedjes zorgden de Coneja's, achter welke naam zich me vrouw N. Gabriëlse en de heren C. van Krieken en J. Verwey verschuil den. Op de mondharmonica werd ver dienstelijk gespeeld door de heren A. Spruit, M. Mol en P. Verplanke onder de naam van „Chromonica's". Een ogenblik leek het alsof men In Texas was aangeland, toen een cow boy-show werd opgevoerd met een groot aantal cownoys en cowgirls, die enkele bekende cowboy-liedjes zongen. Ook de laatste mode had in dit programma een plaats gekregen. De heer Hoogerhoud g©f een geesti ge toelichting op de verschillende modellen die getoond werden. De heer J. wijnen had de muzikale leiding, De heer C. de Ruyter had de leiding van de dansgroep, die een wals én een rumba danste. De heer P. van de Sande zorgde ervoor, dat alle medewerkenden niet de juiste grime op het toneel verschenen. Na de revue heeft men tot ver na mid dernacht kunnen dansen in de foyer, Oud-zendingspredikant spreekt te'Vlissingen Heden, dinsdagavond zal ds. J. E. E. Scherrer uit Zürich, oud-zendingspre dikant en bijbelvertaler, een lezing houden in de Noorderkapel te Vlis singen. De predikant zal spreken over zijn werk op de Sangir- en Ta- laud eilanden in Indonesië. De lezing wordt verduidelijkt met kleurendia's. Reünie oud-leerlingen „De Ruyterschool". Zaterdagavond heeft de vereniging van oud-leerlingen der „De Ruyter- school" te Vlissingen in Britannia" haar eerste lustrum gevierd. Aan de feestavond, die mede ter ere van dit heuglijk feit georganiseerd was, ging 's middag een huishoudelijke verga dering vooraf, die door de voorzitter, de heer M. J. Kiviet geopend werd. Belangrijkste punt van deze verga dering" was het met algemene stem men benoemen van de directeur van de Vlissinge Zeevaartschool, de heer G, K. Brouwer tot erelid. Bij de be stuursverkiezing werd het oude be stuur in zijn geheel herkozen. De ta ken in het bestuur werden opnieuw verdeeld. De heer G. Bosveld is nu vice-vüorzitter, de heer G. C. But secretaris en de heer J. J. fol pen ningmeester. De vergadering werd om kwart voor zes besloten, waarna de leden van de jubilerende vereniging zich met hun dames aan een diner verzamelden. Gesproken werd door o.a. de heer Brouwer, die bestuur en leden dankte voor zijn benoeming. De feestavond in de grote zaal van ..Britannia" werd verzorgd door Mar tin Brieh en zijn orkest met vocalis ten, Voorts trad de bekende telepaat Jongüsto op, die o.m. verrassende staaltjes van gedaohtenlezen ten bes te gaf. Benoeming. De heer J. de Vi'ies, besteller van de P.T.T. te Nieuw- en Sint-Joosl§hd ls In gelijke functie benoemd të Grijpskerke £W.), Prijzen van 6e fokveedag voor Walcheren uitgereikt In de bovenzaal van café-restaurant „De Eendracht" te Middelburg zijn maandagavond door de regelings commissie de prijzen uitgereikt van de zesde fokveedag voor Walcheren, die op donderdag 4 september jJ. te Middelburg werd gehouden. Voordat werd overgegaan tot de uit reiking van de vele fraaie medailles en diploma's e*" waren totaal 250 prijzen, waaronder voor enkele hon derden guldens aan geldprijzen gaf de voorzitter, en rijksveeteelt- consulent, ir. W. L. Harmsen uit Middelburg een korte nabeschou wing op de op het terrein bij de vei ling gehouden fokveedag. Op deze fokveedag, aldus Ir. Harm sen werd vee getoond van een kwa liteit, die voor de verdere vee-verede- ling perspectieven biedt. Hij memo reerde. dat zowel van de zijde van Nederlandse als van Belgische fok kers belangstelling yoor deze dag bestond. Graag zou men echter nog wat meer publiek uit Walcheren trekken; het vele fraaie vee, dat elk jaar in het begin van september in Middelburg wordt getoond, verdient dit zeer zeker. Aan het einde van de avond sprak namens de deelnemers de avond werd door een dertigtal prijswin naars bijgewoond de heer L. j. Lorier uit Middelburg namens de deelnemers woorden van dank tot de regelingscqmmissie: Ir. Harmsen, die nog aanstipte dat het fokvee op Wal cheren steeds meer bekendheid krijgt sprak de hoop uit, dat op de in 1959 te houden zevende fokveedag vqor Walcheren weer vele goede inzen dingen op het veilingterrein in Mid delburg te zien zullen zijn. De hoofd prijzen van deze fokveedag de uitslagen werden reeds in de eerste septemberweek gepubliceerd wa ren reeds eerder uitgereikt. RAAD WESTKAPELLE Begroting 1959 vastgesteld. De gemeeenteraad van Westkapelle die onder voorzitterschap van bur gemeester mr. M. Tydeman in verga dering bijeen kwam, heeft de begro ting voor het dienstjaar 1959 vast gesteld. De heer J. de Visser (s.g.p.) wenste daarbij de aantekening tegen de post verzekeringen te hebben ge stemd. Wethouder W. Gabriëlse (p.v.d.a.) had graag op de begroting een post onder de uitgaven zien opgenomen voor het uitgeven van een gemeente blad. Dit oni meer belangstelling bij de inwoners te kweken .voor gemeen telijke zaken. Ook sprak hij de hoop uit, dat een lang gekoesterde wens, de stichting van een badhuis, spoedig verwezenlijkt zal worden. Op de be groting voor 1959 zijn hiervoor geen gelden uitgetrokken. Wethouder P. Lievense (c.h.u.) vond de pensionkoten van de diverse rusthuizen nogal hoog. Gezien de in richting van de tehuizen vroeg spre ker zich af of dit niet ten koste van de gemeenschap gaat. Vervolgens werd het bedrag per leer ling voor 1959 voor het openbaar la ger onderwijs vastgesteld op f 32,75. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school werd benoemd mej. J. Remeens, onderwijzeres te Brou wershaven- Ingetrokken werd het be sluit van de raad tot voorbereiding herziening wederopbouwplan en vast stelling voorbereidingsbesluit uitbrei dingsplan met bijzonder rooilijnvoor schrift. Vastgesteld werd een nieuwe gemeentelijke verordening op de keuringsdienst voor vee en vlees, evenals een nieuwe verordening op de heffing van legesgelden ter secre tarie. Aan de heer W. Hubregtse werd een perceeltje grond verkocht voor f 2.10 per vierkante meter. In de rondvraag uitte de heer P. Lie vense, de C.H.Ü.-wethouder, zijn misnoegen over het feit, dat sommi- 5 e verjaardagspartijtjes vaak tot aat In de nacht duren, waarbij nog al wat rumoer wordt gemaakt. Spre ker vroeg of het mogelijk was hier tegen maatregelen te nemen. In dit verband verklaarde de voorzitter eveneens de toenemende baldadigheid onder de jeugd te betreuren. WESTKAPELLE Causerie voor vrouwenverenigingen. Voor de gereformeerde en hervorm de vrouwenverenigingen te Westka pelle sprak ds. G. J. Pontier uit Vlis singen over zijn reis naar Israël. RAAD HAAMSTEDE WIJST OP Voor vissers van Veere en Amemuiden De raad van Haamstede heeft maan dagavond B. en W. gemachtigd alle mogelijke stappen te ondernemen om zowel Rijkswaterstaat als Provlncia- de Waterstaat en het Provinciaal Be^ stuur te wijzen op de mogelijkheid, de haven van Burghsluis in de toe komst te gaan gebruiken al» haven voor de vissers van Veere en Arne- muiden. Deze machtiging werd verleend nadat burgemeester jhr. R. J. H. Röell naar aanleiding van de exploitatiemogelijkheden van de haven de opmerking had ge maakt, dat moet worden aange nomen, dat de plannen van de Ko ninklijke Marine om in de haven een aantal mijnenvegers onder te brengen, voorlopig geen door gang zal vinden. Gezien de vorderingen bij de werkzaamheden voor het drie-eilan denplan vroeg de burgemeester zich af, of de haven niet geschikt zou zijn voor vissersschepen. Vooral ook omdat Burghsluis een goed geoutil leerde haven heeft, waaraan slechts De heer Jb. Lt. Duyzer uit Sint-Anna- land slaagde te Amsterdam voor de akte van bekwaamheid als notaris klerk. O.- EN W.-SOUBURG S.T.E.C. te Souburg voerde blijspel op. Zaterdagavond gaf het Souburgs To neel en Cabaret (S.T.E.C.) in con certzaal „De Zwaan" in Souburg een eerste opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Ik zal het je betaald zetten" van Niek Stam. Vlot en met geestdrift de figuren in dit blijspel tot leven brengend wist S.T.E.C. de talrijke toeschouwers te boeien. Het contact tussen spelers en publiek was er van de eerste tot de laatste mi nuut en dat bleek telkens weer, wan neer daverend werd gelachen om de komische situaties, die in het blijspel worden geschapen. Hoofdpersoon ia een jonge, rijke fa brieksdirecteur, die, evenals zijn com pagnon geen oplossing weet te vin den voor het probleem der vrijetijds besteding. Zijn secretaresse en iemand, aie later haar vader blijkt te zijn, proberen het probleem op te los sen. Dat en het feit, dat de secreta resse verliefd is op haar directeur, geeft verwikkelingen. De heer P. Beun in de rol van de rij ke jongeling, bracht een zware taak tot een goect einde. Ook mejuffrouw G. van Schalk als de secretaresse, mejuffrouw F. van Meenen als de verloofde van de compagnon en de heer B. Reyerse als de compagnon brachten het er goed af. Mevrouw C. Franklin, (tante van de directeur) en mejuffrouw J. Boogert en de heer L. Bosschaart als de personeelsleden Eva en Adam vervulden op loffelijke wijze de komische rollen. De regie was in handen van de heer A. G. Jan- sens. Aan het eind van de opvoering sprak de heer B. Reyerse, voorzitter van S.TE.C. een dankwoord tot alle me dewerkers. Het bal na afloop duurde tot twee uur op muziek van het Cla- violine Ensemble uit Middelburg. VROUWENPOLDER 25-jarig huwelijk. Het echtpaar A. Wattel-v. Tatenhove te Vrouwenpolder vierde zaterdag zijn 25-jarig nuwelijk. Het kinderkoor, waarvan mevr. Wat- tel penningmeesteresse is, bracht haar een serenade eh bood haar bloe men aan. Officiële publikatie SPREEKUUR BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN De burgemeester van Vlissingen zal deze week spreekuur houden op woensdagmorgen van half tien tot half elf, dus niet. zoals gewoonlijk, van half elf tot half twaalf. geringe kosten zouden moeten wor den besteed om de haven als vissers haven dienst te laten doen. De heer Röell wees er op, dat on langs ir. Pibbits van Rijkswaterstaat tijdens een excursie naar de werk zaamheden van het drie-eilandenplan heeft meegedeeld, dat wanneer er een vissershaven in Colijnsplaat gemaakt zou moeten worden hier voor ruim één mihoen gulden geïn vesteerd zal moeten worden, waar bij dan nog in aanmerking moet worden genomen, dat Colijnsplaat na verldop van tijd een binnenhaven zal worden, terwijl dit van Burghsluis nog lang niet zeker is. Het is name lijk nog niet bekend, waar de af sluitdijk van de Oosterschelde zal komen. Als verdere voordelen noemde burgemeester Röell, dat de af stand naar de visgronden korter zal worden, indien Burghsluis via- sershaven wordt. De afstand naar het buitenlandse afzetgebied zal ongeveer gelijk blijven, terwijl de afstand naar de randstad Holland korter zal worden. Volgens de burgemeester was het enige bezwaar, dat de afstand naar de woonplaatsen voor de schippers nog al groot ls, tenminste voor hen, die niet bereid zouden zijn in Burgh sluis te gaan wonen. De heer C. A. van Oort (a.r.) juich te het plan om een en ander onder de aandacht van bevoegde instanties te brengen zeer toe. Hij adviseerde ook de ""verschillende visserijorgani saties op de mogelijkheden van Burghsluis te wijzen. Wanneer Burgh sluis vissershaven zou worden zou dit grote mogelijkheden openen. De heer C. Verton (arb.) toonde rich enthousiast over de plannen. Hij wees er echter op, dat de haven in ieder geval uitgebaggerd zal moe ten worden. Burgemeester en wet houders kregen tenslotte met alge mene stemmen de machtiging de plannen uit te werken. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 13 oktober. Fruit: Cox's Orange Pippin H I 55-60 19, keuken 24—31. James Grie-. ve, keuken 15=21. Glorie van Holland H I 75-85 17—29, 85-75 15—21, H H 9. keu ken 8—14. Zoete Bloemée, keuken 18— 22. Goudreinetten, keuken 15—17. Jona than, keuken 13. Appelen, val en kroet 3—12- Conference H II 14—16, keuken 21—23. Peren, val e° kroet 6—13. Toma ten A 21—59, idem B 22—39, Idem C 20— 35. Druiven: Black Alicante 1.31—1.45 Groenten: Andijvie 7—8. Rodekool 7—16. Savoolekool 7—11. Wittelcool 4—7. Spi nazie 6—39. Chinesekool 8—10. Prei 14= 24. Uien 5=9- Postelein 29—35. Witlof 80- 89. Sla A 3—7, idem B 3—4. Veldsla 13— 37- Bloemkool, 4 per kist 18=37, idem 6 per kist 10=28, idem 8 per kist 10—23, Idem 10 per kist 10=14. Komkommers A 8—17, idem B 8—18, Idem C 8—14 Kas- snijbonen 1.13—138. Pronkbonen 3147. Frinsessebonen 38—83. Waspeen 10—22. Bospeen 14-7-18- Boskroten 4—9. Breek- peen 4—7. VEILING V.V.Z.B. GOES 13 oktober. Cox's Orange Pippin H 80- 85 38, H 75-80 38, H 70-75 39, H 65-70 36, H 60-65 32, H 55-60 17, H II 6-30. Goudrei- nette H 95-105 20, H 05-95 18—19, H 75-85 15 20—15.40, H 65-75 12.70—12.80, H IX 7.50, keuken 12.60r-l3.l0, fabriek 6.30—7.20. Glorie van Holland H 85-95 17, H 75-85 17, H 65-75 14, H II 6. Sterappel H 65-75 24, H 55-65 10, H II 3. Legipont H 75-85 21, H 05-75 23, H 55-65 20, H II 8. Confe rence H 65-75 23, H 55-65 19, H II 8—9. Zwljndrechtse Wijnpeer H 60-70 11, H 55-80 10. saint Remy H 75-85 8.50—11, H 65-75 9, H II 7.50. Pondspeer H 75-85 7.50. H M-75 7 50, H n 6. Doyenne du Cornice H 80-85 51. H 75-80 56, H 70-75 58. H 65-70 37, H H 42- Br. Alex Lucas H 85-95 26, H 75-85 3», H 65-75 32. H 11 7^0. Nouveau Poiteau H 65-75 6.50. Diverse appelen, kroet en val 3.60. Sterappel, fcroet ea val 3. Goudreinette, val 430. Bramen I 96 Gewone veiling: Allington Pippin H 70- 80 18, H 60-70 14. H II 3, keuben 10, fa briek 0. Cox's Orange Pippin, keuken 19—25, fabriek 6—15. Glorie van Holland, keuken 12. fabriek 6—7. Sterappel, keu ken 7. Laxton Superbe, keuken 10. Zoe- te Campagne H 70-80 27, H 60-70 25, H II 16. Saint Remy, keuken 7—3, fabriek 6— 7. Zwijndrechtse Wijnpeer, keuken 6. Conference, keuken 15—17, fabriek 6—9 Legipont, keuken 12—15, fabriek 6—9. Doyenne du Cornice, keuken 41—48, fa briek 20—37. Br. Alex Luöas, keuken 12 —33, fabriek 6—7. Pondspeer, keuken 6. Groent: per stuk: Kropsla A li 3—9, B II 7. Bloemkool A II 34—51, B II 24-^-30. afwijkend 12—33. Knolselderij 10. Per kg: Tomaten A 57—61, B 60, C 49. Gr. sa vooiekool 7—11. Rodekool 5—13. Dubbele prinsessebonen 34—61. Pronkbonen 20— 36. Kassnij bonen 138—141, afwijkend 96. Kroten 8. Prei I 18=22, II 17—18. Andij vie 7—10. Uien 4—7. Black Alicante II 128—131. Per bos: Kroten 3. Koolrapen 7—9. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 13 oktober. Kleiaardappelen 35 mm oi waarts. Eigenheimers f 9 50—10-50; bintje f 12.50—14.00; koopmans blauwe f 11.00— f 12.00; bevelanders f I050=f 11.00; m landers f 10.00—f 10.50. 40 mm opwarts, gewassen, eigenheimers f 12,00. Bintje van de kleigrond ln twee maten gesorteerd voor de export 35 mm op waarts 15.00. Zandaardappelen 35 mm opwaarts. Noor* derling f 7.50—f 8.00; ijsselster f 7.25— f 7 73; libertas f 7.50=f aqo. Voeraardappelen f 8.00=f 2 50. prijzen berekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop vgn consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Randwijk (toez.): B. J. Zaal te Houten (U.); te Vroomshoop (toez.)J. van Winterswijk te Wie- ringen. GEREF. MERKEN. Beroepen te Band W.O.P.)W, P. H. Pouwels te Wommels. Aangenomen naar Bussum (vac. J. L. van der Wolf): L. Rinalda te Bor ne. Ds. P. G. v. Berge, missionair predi kant van de gereformeerde kerk te Zwolle, benoemd docent aan de theo logische school te Lewa (Soemba), met verlof te 'a-Gravenhage, ontving van de Indonesische regering verlof naar zijn arbeidsveld terug te keren. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bedankt voor 's-Gravenhage-west: I. de Bruijne te Rotterdam-C. CHRIST. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Zwolle: M. J. Mid delkoop te Schiedam. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM De totale dagomzet bedroeg 87 contrac ten, waarvan de meeste ngar de con sumptie-aardappelen gingen. Bintje 3J mm kwam tot 30 contracten, alle ge sloten op de maand april tegen prijzen van respectievelijk 19 50—19 4ö en later wederom 1950. Bintje 45 mm oktober 5 zaken op oktober tegen 1430 en. 6 op april tegen 21 Vöran 35 mm maart 4 tegen 1330 en twee tegen 14.— Libertas mgart twee contracten tegen 14 50. Bij de pootaardappelen waren de eerstelingen „e" het actiefste met 31 zaken bij een gemakkelijke stemming- November noteerde aanvankelijk 22.t— en 22.10, d°ch Uep later terug tot 21 50— 20.50. 29 zaken op deze maand kwamen er tot stand. December kwam tot twee contracten tegen 22.50. Bintje „e" okto ber 5 contracten tegen 21.— en twee op november tegen 22.50. De overige ras sen bij de pootaardappelen lagen kalm zonder zaken VEILING BERGEN OP ZOOM 13 oktober. Andijvie 7—10. Bloemkool 16 t-38. Snijbonen 52—103. Stamboon dub bele prinsessen 55—104 Komkommers 14 —22. RodekooJ 5—rl3- Wlttekool 5r~ 13. Sa vooiekool 7—12. Bospeen 10—14. Waspeen 12—15. Prei 10-^13. Sla 5's—30. Spruiten 19—88. Tomaten 20—75. Kroten 8—14. Glorie van Holland 6—24. Sterappel 11— 26. Jonathan 7—20. Cox's Orange Pippin 9—40. Goudreinetten 13—18- Legipont 10 —22. Conference 12—20. Saint Remy 6— 18. Beurre Alex Lucas 6-^-20. Pres. Le- treuil 12—19 Aardbeien 150—280. Drui ven 119—140. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer in totaal 1704 Vette koelen en ossen 1045: varkens 659. Vette koeien -e kw. 300—330, 2e kw. ïT5— 295, 3e kw. 255265; varkens (lev. gew) le kw. 194, 2e kw. 192. 3e kw 190, beiden in cents per kg Vette koeien aanvoer Iets beter. b*ndel zeer kalm, prijzen als vorige week, pri ma's boven notering; varkens (lev gew.) aanvoer kleiner, handel tamelijk, wat hoger in prijs, enkele prima's boven no tering- GRAANBEURS ROTTERDAM. 13 oktober. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam Tarwe: tode op voehtcondïtie f 20 80; witte f 30.25—i 30.50; met weinig handel, afwijkende kwaliteit moeilijk te plaatsen Voedergranen, nauwelijks prijshoudend. Zomergerst f 24 75—f 26.26; haven f 23.00 f 25.00, extra blanke f 25.75; rogge 17/18 pet. vochtgehalte flauw f 21.25- Peulvruchten: groene erwten, zeer kalm f 3.00—f 50.00,;" schokkers, met flinke handel, f 50.00—f 72.(io; bruine bonen f 50.00—f 77.50, prima geschoonde tot f 81.00. VISMIJN VEERE 13 oktober. 1726 kg exportgarnalen 72— 82. 7190 kg handelsgarnalen 73—1 02. 224 kg schar 56^67. U7 kg bot 25=54- 59 kg tong 1.33=3 73 570 kg rog 27=42 - 84 kg wijting 3985. kabeïjahw 67. kg krab 17, 2 kg paling 2.48.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3