Si PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WM Officieren in Algerije moeten zich van alle politiek onthouden Oude fuik naar nieufre veerhaven te Breskens BILT Scherp geschreven hevel van De Gaulle ONJUISTE BERICHTGEVING NA LANCERING PIONIER I STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PAUS PIUS XII BIJGEZET „Verkiezing dient te geschieden in absolute vrijheid en eerlijkheid" Generaal Charles de Gaulle heeft de Franse officieren uit het le ger in Algerije bevolen alle politieke actie op te geven. Het bevel, was geschreven in een scherpe militaire stijl. Het ging verge zeld van een gestrenge brief aan generaal Raoul Salan, opper bevelhebber in Algerije, waarin gezegd wordt dat hij, De Gaulle, „zuivere en vrije verkiezingen in Algerije wenst". De Gaulle, die plotseling optreedt, zoals Frans niet-communistisch links dat al sinds lang wilde, deelde aan het leger mee „dat de tijd gekomen Is, dat mensen uit het leger uit elke organisatie met een politiek doel treden, welke redenen zij ook gehad mogen hebben om sedert de maand mei tot. die organisaties toe te treden. Niets kan nog langer rechtvaardigen, dat zij tot die organisaties behoren en ik beveel hun deze zonder uitstel te verla ten", aldus schreef de generaal in een order aan het leger in Algerije. Dit heeft in de eerste plaats betrek king op de comité's van openbaar welzijn, die na de 13e mei in Algiers en de rest van Algerije werden ge vormd. Die comite's oefenden steeds meer kritiek uit, sedert De Gaulle liet blijken, dat hij van plan was om Algerije vrede te brengen met andere middelen dan alleen maar door macht en geweld. In een persoonlijk schrijven aan Sa lan zei De Gaulle: „de regering heeft besloten, dat Algerije, evenals het Franse moederland, op 23 november afgevaardigden naar de Nationale Vergadering zal kiezen. „Die verkie zing zal in Algerije geschieden door een meerderheids-systeem zonder herstemming". „In het hoogste belang van de na tie is het noodzakelijk, dat die ver kiezing plaatsvindt in absolute vrijheid en eerlijkheid en dat lijs ten met alle stromingen ik zeg alle stromingen in staat zullen zijn aan de verkiezingen met ge lijke rechten deel te nemen. „U zult U dus houden aan de in structies vervat in dit schrijven", schreef De Gaulle aan Salan. Die instructies waren heel duidelijk vanaf de le zinsnede van de brief, die luidde: „de verkiezingen moeten lo yaal worden gehouden. Iedere mening moet de gelegenheid hebben tot uit drukking te komen en aan alle kan didaten moet de mogelijkheid worden geboden, aan de verkiezingen deel te nemen en campagne te voeren, wat hun program ook moge zijn, daarbij inbegrepen, wat zij ook mogen den ken inzake het toekomstige statuut of de politieke toekomst van Alge rije". „De verantwoordelijke autoriteiten zullen de noodzakelijke maatregelen moeten nemen, om alle kandidaten die rechten te waarborgen. Geen en kele maatregel ter beperking van die vrijheid, zelfs wanneer deze door de noodzaak van de openbare orde ge ïnspireerd zou zijn, mag genomen worden zonder eerst daartoe de machtiging te vragen van de verkie- zings-controlecommissïe". Nederlander wil met klein schip de oceaan over De Nederlander Karei F. Koning wil1 samen met de Amerikaan Robert W. Bailey in een 18 meter lang en 35 ton groot vaartuigje de oceaan overste ken: van Great Yarmouth naar Pa nama. De beide mannen hebben te Great Yarmouth al enige tijd gewerkt aan het vaartuigje, dat „Galena" heet en, vroeger bij de R.A.F. in gebïuik was.n Het zal worden voortgestuwd door twee dieselmotoren en wordt, uitge rust met een automatische stuurin richting en radio. De heren Koning en Bailey, die aan het eind van deze maand willen ver-, trekken, denken veertien dagen voor de oversteek nodig te hebben. De heer Bailey is vroeger loods in het Panamakanaal en slèepbootkapitëin Nieuwe Australische ambassadeur in Den Haag De plaatsvervangende hoge commis saris van Australië te Londen, sir Edwin McCarthy, is benoemd tot ambassadeur te 's Gravenhage, aldus heeft de waarnemende Australische minister van buitenlandse zaken, sir Philip Mcbride, maandag te Canberra bekendgemaakt. Hij volgt. Mcclure- Smith op, die ambassadeur te Rome wordt. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH H Bijna een uur Jang hebben de p sleepboten „Nolle" en „Ram- p p uielcenshun honderden paar- p delcrachten moeten inzetten om de ruim 12.000 ton metende tanker North King" los te p trekken. De tanker was in de Zandkreek aan de grond gelo- pen, toen. hij maandagmiddag m opgelegd werd naast de „Nic- p leey" en de „George", de twee p schepen, die reeds enkele maanden in de Zeeuwse wate- ren liggen. voor verslag zie pag. 2). (Foto P.Z.C.). AMERIKANEN GEVEN TOE Aantrekkingskracht van aarde bleef op raket werken De commandant van het proef centrum Cape Canaveral, gene raal majoor Donald N. Yates, heeft enige verhelderende mede delingen gedaan omtrent hei „mysterie" van de berichtgeving over de maanraket. De bezwa ren, die men vrijwel overal ter wereld hoorbaar heeft doen worden, richtten zich vooral op de aankondiging, dat de raket zich zou hebben losgemaakt van de aantrekkingskracht van de aarde. Yates deelde mede, dat voor het geval dat het lanceren van de raket zonder ongelukken of tegenslag zou geschie den, een perscommuniqué was opge steld. De auteur van dat communiqué had zich laten verleiden het volgende fraaie, maar technische onjuiste en voor het verder verloop wel zeer ongelukkige stijlbloem te vervaar digen: „Voor zover bekend het eerste door mensengemaakte voorwerp dat aan de zwaartekracht van de aarde ontsnapt is". Dit geschrift werd toen, negentig mi nuten na de start van de raket, uit gedeeld. Technisch was de formule ring ongelukkig en onjuist, aldus Yates; de ra'ket zou volgens de plan nen, nooit gèheel de invloed van de aantrekkingskracht van de aarde ont vluchten. De maan zelf immers be vindt zich binnen de aantrekkings kracht van de aarde. Men zag te laat in dat het communiqué onjuist was en wilde de fout herstellen bij de perscon ferentie, die twee uur later gehou den zou worden. Maar in de op winding vroeg geen der journalis ten ernaar en geen van de offi cials dacht er nog aan. Men vroeg Yates nu, of gezegd kan worden dat de raket zich „losge maakt" heeft. Yates antwoordde, dat het ervan afhangt wat men daaron der verstaat. Vrij, in zoverre dat de raket buiten de atmosfeer van de aar de was, ja en dat is nog bij geen van de zeven aardsatellieten gebeurd. Maar vrij in de zin, dat de aantrek kingskracht in de berekeningen was meer op werkte zeker niet. Waarbij te bedenken valt, dat die aantrek- kingsracht in de berekeningen was opgenomen en tot gevolg moest heb ben dat de raket een vertraging zou ondergaan, waardoor hij twee en een halve dag nodig zou hebben voor zijn reis naar de maan. De Amerikaanse maanraket „Pionier T' is maandagochtend om circa vijf uur Nederlandse tijd van een misluk te reis naar de maan in de aardse dampkring teruggekeerd en vermoe delijk verbrand, .zo heeft de Ameri kaanse luchtmacht in Washington bekendgemaakt. De „Pionier" Is er gens boven het zuidelijk deel van de Stille Oceaan op circa 20 graden zuiderbreedte en 106 graden wester lengte aan zijn einde gekomen. Hans von Saucken, de Westduïtse consul in New York is ontslagen. Dit is meegedeeld door een woordvoer der van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken. De 65-jarige Von Saucken werd er van beschuldigd dat hij Max Beer, de nestor van de correspondenten bij de Verenigde Naties, heeft uitge maakt voor „vuile jood". Herfstweer maar zacht (Van onw weerkundige medewerker). Na' een rustige en mooie zon dag, waarbij de temperatuur in Zeeland tot 16 gr. Celsius steeg, werd het maandag be langrijk herf stach tiger. Een depressie is van Schotland over de Noordzee in de rich ting van Denemarken getrok ken. Deze veroorzaakte- giste ren énige regen en een in kracht toenemende wind. In middels is er zachtere Oceaan- lucht binnengestroomd, waar in de temperatuur tot onge veer 15 gr. Celsius kan stijgen. De depressies vertonen boven de Oceaan nog een vrij grote activiteit, zodat dit sterk wis selvallige weer de komende da gen zal voortduren. Ook kan men nu en dan enige regen verwachten. Storingen boven Zuid-Europa hebben in het Alpengebied zeer veel regen gebracht. In Lo carno viel meer dan 120 mm. neerslag. M van de Nederlandse minister M van buitenlandse zaken, nir. J. j§ M. AH. Luns, aan Curagao. H De bovenste foto werd ge- maakt na de eerste vergade- ring in het gouvernements- huis. V.l.n.r.: premier Emanu- H eis van Suriname, mr. Luns, premier Jonckheer van de Ne- derlandse Antillen en de Antil- liaanse gouverneur Speeken- s brink. -De onderste foto geeft H een beeld van een lunch in het hotel CuragaoIntercontinen- tal". V.l.n.r. in vrolijk gesprek gouverneur Speekenbrink, mi- nister Luns en premier Jonck- s heer. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Vliegtuig bij Schijndel neergestort - vlieger gedood Maandagmiddag is een fotoverken ningsvliegtuig van het type RF 84-F „Thunderflash" van de vliegbasis Deelen nabij Schijndel verongelukt. De vlieger, de 28-jarige ongehuwde reserve eerste luitenant G. Steenhuis uit Den Haag, kwam hierbij om het leven. Hij had tevoren enige oefen landingen op het vliegveld Eindho ven uitgevoerd. Bij terugkeer naar zijn thuisbasis is het toestel door nog onbekende oorzaak in open bouwland neergestort. Protest tegen terugzending verstekelingen „De enig positieve en bevredigende oplossing in deze aangelegenheid is, dat de kamercommissie een onder zoek instelt naar al datgene dat zich hier heeft afgespeeld. Dan eerst zal er bevrediging van rechtsgevoel ont staan". Met deze woorden heeft de minister president van de republiek der Zuid- molukken, ir. J. Manoesama, gisteren in Den Haag een persconferentie be sloten, waarin hij een beroep heeft gedaan op de openbare mening inza ke de „onverklaarbare, onverwachte" terugzending van de 37 uit Indonesië afkomstige verstekelingen. De enige mogelijkheid die nog ten dienste staat voor hen die voor de herroeping van het besluit tot terugzending ijveren is, aldus de heer Manoesama, een be roep te doen op de openbare mening. Admiraal Davis houdt NAVO- besprekingen in Nederland Van 14 tot 20 oktober zullen tien. Britse oorlogschepen een niet offi cieel bezoek brengen aan Rotterdam. Deze scheepsmacht staat onder bevel van admiraal Sir William W. Davis, die zijn vlag voert aan boord van H. M.S. „Tyne". Admiraal Davis vervult naast zijn nationale functie van „commander- in-chief, home fleet" tevens een N.A.V.O.-commando. Als onderge schikte van de opperbevelhebber op de Atlantische oceaan, de Amerikaan se admiraal J. Wright, voert hij het bevel over het oostelijk deel van de ze oceaan en derhalve eveneens over de Nederlandse oorlogsschepen, o.a. Hr. Ms. „Karei Doorman", die in oorlogstijd aldaar hun bijdrage leve ren aan de bescherming van de koop vaardij. Daarom wordt van dit be zoek gebruik gemaakt om diverse problemen, de veiligstelling van de aanvoer naar Europa betreffende, ge zamenlijk te bespreken. PLECHTIGHEID IN ST. PIETER Als celebrant fungeerde mgr. Van Lierde De bijzetting van het stoffelijk over schot van paus Pius de twaalfde is maandagmiddag met het gebruikelij ke ceremonieel in de Sint-Pietersba siliek geschied. De plechtigheid be gon precies te zestien uur in tegen woordigheid van drieëntwintig kardi nalen en de talrijke prelaten en le ken van het pauselijk hof. De eigenlijke plechtigheid, die in de absïs, de koornis achter het hoogkoor „PRINSES BEATRIX" VIER WEKEN UIT DE VAART Nieuwe veerboot was „toeristisch object" RIJKSWATERSTAAT ZEE- LAND heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat toe stemming gevraagd om de (ou de) aanlegïnrichting met de fuik te Breskens waarin nog altijd de „Koningin Juliana" en de „Prins Bernhard" aanleggen over te brengen naar de nieuwe veerhaven van Breskens. Indien daarvoor de benodigde gelden worden toegestaan, zal dus een een eind worden gemaakt aan het varen op twee verschillende havens, hetgeen nu bij het inleg gen van extra-boten wél nodig is. Vermoedelijk zulle nde werk zaamheden worden verricht ge durende de maanden mei en ju ni van het volgend jaar, zodat dan gedurende deze periode niet met reserve-boten kan worden gevaren. Wel zal mogelijk zijn met de „Ko ningin Wilhelmina" of de „Prins Hendrik" lichte auto's over te zet ten door gebruik te maken van de pontons voor zijlading te Breskens en te Vlissingen. Uiteraard gaat het overzetten met deze schepen in een langzaam tempo. De overbrenging van de oude fuik naar de nieuwe veerhaven zal ge paard gaan met inmiddels noodzake lijk gebleken reparaties, zoals ver- nieuwing van het remwerk, verlen- ging van de fuik enz. Het geheel be- I tekent een rendabeler werkwijze I voor de bootdiensten. Het provinciaal I bestuur van Zeeland heeft reeds ge- i ruime tijd en bij herhaling verzocht om overbrenging van de oude aan- leginrichtïng naar de nieuwe veerha- ven. Thans is ook Rijkswaterstaat er van overtuigd, dat daarmee een be- sparing wordt bereikt. Voor Bres kens evenwel betekent dit besluit het definitieve einde van de veerhaven in de bebouwde kom. De directie van de Provinciale Stoom- 1 bootdiensten heeft thans besloten de „Prinses Beatrix" met ingang van 17 november aanstaande uit de vaart te nemen voor een grondige dokbeurt in Vlissingen. Vermoedelijk zal deze beurt vier weken duren, zodat met de kerstdagen het schip weer dienst kan doen. Het ligt in de bedoeling om alle fouten en foutjes, die de laatste maanden zijn geconstateerd, tijdens dit dokken te verhelpen. Tijdens deze periode zal de dienst als vroeger met twee schepen worden onderhouden op de oude haven van Breskens. Er zullen drie belangrijke manke menten worden verbeterd aan de „Prinses Beatrix". In de eerste plaats de overschakeling van de ene stuurhut op de andere^dïe nog niet is zoals het behoort. Voorts zal de ophanging van de kantel- deuren worden verbeterd, hetgeen reeds provisorisch is gebeurd en thans definitief moet worden af gewerkt. Tenslotte zal de regeling voor de omwentelingssnelheid van de schroeven verbeterd en verfijnd worden, zodat meer mogelijkheden voor het schakelen in diverse snel heden worden verkregen. Het aan brengen van deze installatie kost alleen al drie weken, zodat het duidelijk is, dat het schip inder daad enige tijd uit de vaart moet worden genomen. Dit dokken valt onder de z.g. „garantiebeurt", die de werf contractueel nog voor haar rekening moet nemen. Bovenstaande mededelingen werden ons gedaan tijdens een gesprek met de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de directeur van de provinciale stoombootdiensten, mr. J. L. Nieu- Zie slot pag5 kol. 1) plaatsvond kon door het publiek niet van dichtbij worden gevolgd. In het midden van de absis werd de baar neergezet, naast de doodkist. Vijf kolonels van de edelgarde ston den daarbij. De kardinalen namen plaats op zetels aan het hoofdeinde van de baar. De celebrant, de Nederlander mgr. Canisius van Lierde, sacrista van wijlen Pius de twaalfde, kwam in zwarte koormantel met zijn acoly- then naar voren om de zegeningen te verrichten. Het koor zong het „in paradisum deducant te angeli". (Mo gen de engelen U naar het paradijs geleiden). Na de zegening van stof felijk overschot en kist legden sam- pietrini het stoffelijk overschot in de binnenste kist van cypressenhout waarna de aanwezige kardinalen een voor een naar voren kwamen om op hun beurt de zegening van het lijk te verrichten. Nadat mgr Antonio Bacci, de lofre de had gehouden werd het deksel van de binnenste kist gesloten, twee pur peren zijden linten er op vastge knoopt en voorzien van de zegels van de camerlengo kardinaal Masello de aartspriester van de Sint-Pietersba siliek, kardinaal Tisserant, en Vati caanse functionarissen. Daarop werd de middelste loden kist dichtgesol- deerd en eveneens met linten verze geld. Tenslotte werd het deksel van de bui tenste rijk versierde kist van iepen- höut met gouden schroeven vastge zet. Daaroverheen spreidde men een van het wapenschild voorzien rood damasten kleed. De plaats waar het stoffelijk over schot werd neergelegd is enkele ja ren geleden door de paus zelf ge kozen. Hij bevindt zich onder het hoofdaltaar, bijna boven het graf van St. Petrus. De kardinalen hebben hun overleden opperher der maandag naar deze plek ver gezeld. VERWACHT. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Verspreide opklaringen en hier en daar een bui. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 15 oktober Zon op 7.03 onder 17:48 Maan op 10.20 onder 19.36 Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. f j „Brieven of adres "SEÏÏÏEÏ. 7°) fa WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 25 cent meer. jfU 'E™ "unSjt'li'.M Q„o 359300 P.Z.C.. MMd.ftu... Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1