Tevrëden Reden „Moord in de krantenwijk" Tekko Taks op de vliegende Hollander JTÏÜV.'HL OUDE SCHOOL IN WESTDORPE NU VERENIGINGSGEBOUW e ARJ0S ZEELAND HIELD JAARVERGADERING TE GOES scArijvcn de KLM uit de ETHER excellente goud-gele Virgmia-shag van Douwe Egberts! MAANDAG 13 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Mevrouw De Casembroot verrichtte opening Temidden van een zee van bloemen beeft de echtgenote van de commis saris der koningin in Zeeland, me vrouw S. C, de CasembrootBaro nesse van der Feltz, zaterdagmiddag bet nieuwe verenigingsgebouw van Westdorpe officieel geopend. Dit ge beurde symbolisch door het onthul len van èen bord van Delfts blauw, waarop het wapen van Westdorpe is uitgebeeld. „Het doet mij een groot genoegen aldus mevrouw De Casembroot in haar toespraak tot de meer dan 200 genodigden, „te vertoeven in een ge meente, waar ik nog zo zelden ben eweest. Dat U met zovelen bent ge komen, bewijst dat dit gebouw in de belangstelling van de bevolking staat. Stichtingsbestuur en gemeente wens jk van harte geluk met de totstand koming van dit fraaie gebouw". Tevoren had burgemeester G. van Waes van Westdorpe in zijn ope ningsrede reeds het feit gememo reerd, dat zonder de belangstelling van de gehele dorpsgemeente dit bouwwerk nooit tot stand had kun nen komen. Immers, 4 jaar geleden werd het toen 80 jaar oude schoolge bouw afgedankt. Men besloot er een verenigingsgebouw van te maken. De initiatiefnemers schreven een obligatielening uit van 2 terwijl de rentevoet toen op 6 stond I Het dorp van 2000 zielen schreef in voor een bedrag van 35.000. De Boerenleenbank was bereid tot een lening van 25.000, terwijl de ge meente zich garant stelde. Daarna wendde men zich tot het Ministerie van Maatschappelijk Werk, dat een subsidie van 19.000 beschikbaar stelde. WERKPLOEGEN De rond 30 verenigingen van West dorpe leverden werkploegen voor het bikken van stenen, graafwerk, ver voer van materialen met kruiwagens e.d. Zo kwam uiteindelijk het gebouw tot stand, gebouwd dóór en vóór de Inwoners van Westdorpe, aldus spre- ker. Na de opening door mevrouw De Ca- Advertentje) sembroot, werd het gebouw Ingeze gend door pastoor Orings van West dorpe. De heer S. J. G. van Leeuwen, in specteur voor Zeeland van het Minis terie voor Maatschappelijk Werk, zei onder meer, dat vooral de vast houdendheid mede aanleiding is ge weest tot de subsidie. Hij hoopte van harte, dat de activiteiten, die ont plooid zullen worden, parallel zullen lopen met die van de initiatiefne- mers. Voorts sprak nog de heer R. A. J. den Boer, burgemeester van Sas van Gent. Nadat burgemeester Van Waes alle sprekers had bedankt voor de goede wensen, zong het r.-k. meisjeskoor „Crescendo" o.l.v. de heer R. A. Pol let, het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Daarna werd door het muziekgezel schap „Eikels worden bomen" een serenade gebracht aan de commis saris der koningin en diens echtge note. Jhr. De Casembroot sprak daar na enkele woorden tot de verzamelde menigte voor het verenigingsgebouw, waarbij hij hen toewenste, dat zij van hun nieuwe aanwinst veel ge noegen znllen mogen beleven. Des avonds werd in het gebouw, dat de naam „Concordia" heeft gekre gen, opgevoerd de feestrevue „Het is oké", betrekking hebbend op de wor dingsgeschiedenis van het vereni gingsgebouw. „VREUGDEZANG CHR. POLITIEK" Discussie over ledenwerfactie „Wij, jonge mensen zullen weer moe ten leren zingen. Onze vreugdezang zal de wereld moeten veroveren. De oude vreugdezang, die Groen van Prinsterer kracht heeft gegeven en Kuyper heeft geschraagd, die onein dig velen in de concentratiekampen en aan de fronten In alle grauwe el lende en angst vreugde heeft gege ven: het oude lied, dat eens de en gelen zongen bij Bethlehem". Deze woorden sprak mej. J. van Leeuwen, vice-presidente van het hoofdbestuur van de A.-R. jongerenorganisatie in haar ernstige en bewogen toespraak op de Arjos-jaarvergadering, die za terdag in Goes werd gehouden. Mej. van Leeuwen stelde in haar toespraak, dat in deze tijd een nieuw reveil nodig is. De christelijke poli tiek moet klinken als een vreugde zang „Wij doen ons werk niet uit onszelf, maar tot eer van God. En God verwijst ons in de praktijk van het leven altijd weer naar de naaste. De naaste die wij vinden in de grote stroom vluchtelingen, in de woning zoekenden, in onze eigen generatie jongeren, die het doel van het leven niét meer zien in de grote problemen van de toekomst van ons land en de wereld. Hen zullen wij", aldus spr. „weer moeten leren, de vreugdezang der christelijke politiek te zingen. „Ere zij met God". En dan is de Ar- jos het orkest met vele toonaarden, dat de zang ondersteunt. Dat is de zin en de doelstelling van ons werk in de Arjos", aldus besloot mej. v. Leeuwen haar toespraak. In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer C. Balkenende te Bie- zelinge verklaard, dat er in het nieu we seizoen hard gewerkt zal moeten worden, om de teruggang van het aantal leden en clubs tot staan te brengen en de lijn weer te doen stij gen. In haar jaarverslag vertelde de secretaresse, mej. Ita Bol uit Yerse- ke, dat het aantal clubs 17 be draagt, met een ledental van 240. De kadercursus van de Nationale Orga nisatie, waaraan ook 5 Zeeuwen had den deelgenomen, is uitstekend ge slaagd. De rekening van de penning meester sloot met een batig slot van f 81,38. De begroting voor het ko mende jaar vertoont evenwel een te kort van f 150.Bij de bestuursver kiezing werd tot penningmeesteresse gekozen, mej. G. Meijers te Seroos- kerke. Zij zal de vacature vervullen van mej. R. Ramondt te Goes. Voor de kieskring Middelburg werd in de vacature A. Maljaars gekozen, de heer A. Hoefkens te Vrouwenpolder. Voor de kieskring Goes krijgt zitting de heer A. de Buck te Goes. Uitvoe rig werd gediscussieerd over een be stuursvoorstel om een ledenwerfactie te voeren. Tenslotte werd het voorstel met algemene stemmen aanvaard. FEUILLETON DOOR ANDREW GARVE. 25 „Zo", zei Haines ernstig. „U deed ze ker goed mij dit te vertellen. Wist Pringle, dat hij ter verantwoording zou worden geroepen?" „Ja. Hind heeft hem dit gistermid dag gezegd". „Vermoedt U, dat hij vandaag wist, dat Hind deze kwestie reeds aan U had gerapporteerd of dat hij in de veronderstelling verkeerde, dat dit nog moest gebeuren?" „Daar heb ik geen idee van". „Heeft uzelf reeds deze kwestie met Pringle besproken?" „Nog niet. Ik had me voorgenomen te wachten totdat ik zijn onkosten- rekening zou hebben nagekeken. De hemel mag weten, wanneer ik daar voor nu gelegenheid zal krijgen". Ede zag er zeer verstoord uit. „Bij de Morning Call is het een traditie, dat niemand wordt ontslagen, tenzij er geen alternatief bestaat, maar in dien Pringle zover is gegaan als Hind mij vertelde, zal ik mij wel van hem moeten ontdoen. Voor de redactie zal dat geen groot verlies zijn. Maar dat is voor U van geen belang. U vroeg mij op de man af, of ik iemand wist, die mogelijk een motief zou hebben. Met tegenzin heb ik U dit verteld". „Ik ben U zeer verplicht", zei Hai nes. „Ik zal natuurlijk met Pringle moeten praten. Zo mogelijk zou ik graag zelf die onkostenrekeningen willen inzien". „Goed", zei Ede vermoeid. „Ik zal ze naar U doorsturen. Denk eraan, in specteur, dat ik geen moment geloof, dat Pringle iets met deze moordzaak heeft uit te staan. Hij is geen inne mende persoonlijkheid, maar ik kan niet aannemen, dat hij hem uit wraak of met het motief hem het stilzwijgen op te leggen zou doden. Alles bij elkaar is het te melodrama tisch, zelfs voor een misdaadrepor ter". „Inderdaad, sir. En nu we het toch over dit punt hebben, zoudt U mij nog iets kunnen meedelen over Hinds omgang met zijn collega's?" Haines keek de hoofdredacteur met een schalkse uitdrukking aan. „Is er misschien een vrouw bij betrokken, bijvoorbeeld?" „Waar het Hind betrof", zei Ede met een uitdrukking van afkeer, „heb ik het idee, dat er altijd iets met een of andere vrouw was, maar de privéza- ken van mijn staf gaan mij niets aan". „Ik waardeer uw gevoelens, sir. Maar aan de andere kant kan het van belang voor het onderzoek zijn, als Hind bovenmate bij vrouwen kwesties betrokken was. Liep hij achter de vrouwen aan? Trachtte U mij dat te vertellen?" „Dat zal ijc U niet trachten te ver tellen, inspecteur". „Precies, sir. Weet U wellicht, welke dame het laatst voorwerp van zijn attenties was of geeft U er de voorkeur aan, dat ik dat elders pro beer uit te vissen?" „O, als U er toch een onderzoek naar gaat instellen, kan ik het U even- toed vertellen. Hij ging om met heila Brooks, een van de reporters van zijn afdeling. Zij is hier nog niet zo lang en ik weet niet veel van haar af. Een echt kind, ik geloof ik ben er zeker van, dat zij met deze zaak niets uitstaande kan hebben". „Niettemin zal zij ons misschien een of andere nuttige informatie kunnen verstrekken", zei Haines, opnieuw een aantekening makend. „Kunt U mij nog iets anders over mogelijke motieven vertellen?" „Niets", zei Ede kortaf. „Ik heb begrepen, dat Mr. Iredale een kwestie heeft gehad met Mr. Munro". Een uitdrukking van ergernis was op Ede's gezicht te lezen. „Iredale heeft ruzie met Munro gehad in zijn hoedanigheid van verslaggever. Over dezelfde kwestie is het tussen ons ook tot woorden gekomen. Op grond daarvan zou hij evenmin Munro ver moorden als hij het mij heeft gedaan. Dat was een incident, geen motief". „Jawel, sir. We zullen het hier thans voor het ogenblik bij laten. Oh ja, er is nog één andere kwestie. Hoe was de verstandhouding tussen Mr. Car- dew en Mr. Hind?" Ede staarde voor zich uit. „Voor zo ver ik weet, was deze zeer normaal. Waarom vraagt U dat?" „Het moet toch bij U zijn opgeko men, sir, dat Mr. Cardew een bijzon dere positie inneemt in dit geval". „Omdat hij er toevallig bij was toen Hind de olijf opat?" „Was hij toevallig aanwezig? Dat weten we niet. Zoals de dingen er nu voorstaan, blijkt hij de enige man te zijn, die Hind had willen en kun nen vermoorden en die dat kon doen zonder het risico te lopen de ver keerde persoon te doden". „Zulk een vervloekte nonsens heb ik, nog nooit gehoord", schreeuwde Ede, die tenslotte zijn gewone beleefdheid liet varen. „Als Cardew iets met de ze zaak te maken had gehad, denkt U dan. dat hij zo de aandacht op zich had gevestigd? Ik ben er zeker van, dat het zuiver toeval is, dat hij zich daar tezamen met Hind bevond. U bent helemaal op het verkeerde spoor. Goeie hemel, man als U voortgaat zult U de gehele atmos feer op de krant vergiftigen". „Maar ik zal tenminste geen collega hebben vergiftigd", zei Haines grim mig. „Ik wenste, sir, dat U deze zaak van mijn standpunt uit zou kunnen bekijken. Natuurlijk houdt U niet van al dat speuren en verdenken en ik evenmin, maar het is nu eenmaal onvermijdelijk' „Er bestaat zoiets als matiging", zei Ede. „Als U daarmee bedoelt, dat sommi ge personen automatisch kunnen worden uitgeschakeld, omdat ze zul ke aardige mensen zijn. dan ben ik bang van niet, sir, in elk geval niet door mij. U zei zoeven, dat ik op het verkeerde spoor was, maar in feite ben ik op geen enkel spoor. Ik heb geen bewijzen, geen enkel. Ik heb een groep van honderd verdachten en de een heeft niets voor op de an der. Wat ik zeker weet, is dat een van hen de moordenaar is, listiger, onmeedogender en gevaarlijker dan alle moordenaars, met wie ik ooit te maken heb gehad. Bijna voortdurend heb ik hem in mijn gedachten, Mr. Ede. Vermoedelijk zit hij nu ergens en doet even onschuldig als U of ik, met alle sporen uitgewist en niets om over te tobben. Hij slaat mij ver moedelijk in zijn vuistje lachend ga de, menend, evenals U doet, dat ik een ernstige rustverstoring veroor zaak en toch niets zal bereiken. Hij heeft alles in zijn voordeel. Voor zo ver ik weet, heb ik nog nooit voor een moeilijker probleem gestaan. Daarom kan ik me niet veroorloven kieskeurig te zijn. Als het menselijk gesproken mogelijk is, dan drijf ik hem tot het einde van die doodlopen de steeg terug voordat hij nog meer kwaad kan stichten, en de enige weg om dat te bereiken bestaat in het verder uitvorsen van deze zaak zon der met iemands gevoelens in het minst rekening te houden. U begrijpt sir, dat als Hind niet het bedoelde slachtoffer was, de moordenaar zeer vermoedelijk opnieuw een poging zal ondernemen. Voor zover wij weten heeft hij nog steeds blauwzuur in zijn bezit. Zeer spoedig zal er misschien nog een overlevende minder zijn! Dat is de gedachte, die mij kwelt en ach tervolgt". HOOFDSTUK 12. Een half uur later zat inspecteur Haines achterover in zijn stoel en nam Mr. Pringle met een lichtelijk bosaardig genoegen scherp op. „Zo, U is de misdaadreporter?" „Ja, Inspecteur", zei Pringle. „Het doet me genoegen U te ontmoeten. Ik weet niet hoe het komt, dat ik U vroeger nooit tegen het lijf ben ge lopen. Kan ik U met iets helpen?" (Wordt vervolgd). DANK ZIJ GEMEENSCHAPSZIN RADIOEN T.V.-RUBRIEK 2\ore\i, Tf\e.w en Van ouds do héél bekende VIRGINIA: 11. De volgende morgen was Tekko al vroeg in de weer. Haastig pakte hij de spullen bijeen die hij meen de op reis nodig te kunnen hebben en wachtte, terwijl hij zich schoor, tot zijn pap gaar zou zijn. „Mij benieu wen!" mompelde hij tegen zijn spiegelbeeld. „Ik heb zo'n voorgevoel dat er iets mis zal gaan. Niet met dat lekenspel, alhoewel het na tuurlijk niet mee val vallen om zo maar ineens voor de televisie te spelen. Maar dat reisje zou toch best weer eens langer kunnen duren dan afgesproken is!" Niet zodra had onze vriend zijn havermout naar bin nen, of een luid getoeter kondigde aan dat de taxi voor stond. Door het raam _..g Tekko hoe vriend Fox hem met een breed gebaar uitnodigde om-mee te gaan. „Ja, ik kom air* grinnikte Tekko, die vlug zijn koffertje greep en hals over kop de trap afstormde. „Nou, vooruit dan maar weer!" mompelde onze vriend terwiji hij voor de zoveelste keer in zijn leven, met weerzin de deur achter zich sloot. „Mijn tuin moet dan maar wachten tot ik weer terug ben!" HILVERSUM II. 298 lil 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 910 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 1050 Voor de kleu ters. 11.00 R.V.U. De moderne roman, door mevr. Heila Haasse. (Ie lezing). 11.30 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Landbrubriek: Het land- bouwhulsonderwijs. 12 30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Orgel en saxofoon. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 1355 Beursber. 14 00 Ka- mermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Orgelconcert. 16.00 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18 00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U. De toekomst van Europa, door dr. A. L. Constandse. (Ie lezing). 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gevar. programma. 20.00 Nws. 20.05 Ca baret. 20.55 Gr 21.45 Toneelbeschouwing. 22.00 Act. 22.15 Feest bij het Residentie- ork.: Jubileumconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21 Gram- 23.40—24.00 Strijkork. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. 20.20 tot plm. 22 00 Limburgse avond. De VARA. heeft voor haar nieuwe zaterdagavondschema wat de T.V. be treft geen halve maatregelen geno men. Ze haalde Dorus met z'n hoest bui van stal en gaf hem een rijke entourage mee met als chef d'equipc regisseür Gïjs Stappershoef, die de meest wonderlijke zaken dank zi j z u onuitputtelijke fantasie op 't scherm kan toveren. Met een figuur als Dorus mikt men altijd in de roos, zelfs als er een aan tal zwakke kanten aan het optreden van zijn compagnons zit. want in dit programma zaten inderdaad zwakke plekken. Dat waren in de eerste plaats de te eenzijdige muzi kale bijdragen, die van goede kwali teit waren, maar beslist minder ge- Nadat het offciële gedeelte van de opening van het nieuwe sportterrein te Borssele v:as geschied, heeft bur gemeester P. J. Dominicus ten aan- schouwe van de leden van de korfbal vereniging en het plaatselijke mu ziekkorps zijn capaciteiten getoond als korfbalspeler. De burgemeester slaagde er echter niet in de bal door de mand te gooien (Foto P.Z.C.) i Advertentie) schikt voor een familie-avond, waar jong en oud naar kijkt. De quiz van Theo Eerdrnans kwam nog niet hele maal uit de verf, maar dat wordt een volgende keer beslist anders als de strijd voor de terugkomers span nender wordt. Niets veranderd Er is weinig veranderd op Plein 8 uur 13. Geen restauraties, geen omlegging van verkeer, het blijft allemaal zo'n beetje bij het oude. Verkeersagent Joop Koopman loodst de luisteraars niet meer naar de Kriebelstraat, maar neemt ze mee paar het Frivola-theater om draaiboekjes van Jan Blokker te beluisteren. Een leuk theatertje, dat het wel zal doen, mits Hetty Blok met haar Hil versum m Koopmans pleintje niet van de kaart veegt. Het is gedaan met I en II. Er moet meer cultuur komen en nu ja, omdat het moet, af en toe ook wat voor de vrouw. Dat beweert Hetty Blok en ze doet dat zo hartveroverend geestig, dat we de „Tien met een griffeldie Theo Eerdrnans aan de dierenvriend Swee- ring uit Amsterdam gaf, graag ook haar hadden gegund. Trouwens ook de geestige „nieuwsgierigheden". Begrafenis Paus Pius XII De Nederlandse Televisie Stichting zal vanmiddag een rechtstreekse re- Kortage uitzenden van de plechtige egralenis van Paus Pius XII in de St. Pieter-kathedraal in Rome. De tijd van deze Eurovisie-uitzending is van kwart voor vier tot circa vijf uur. In onderling overleg heeft de N.C.R. V. voor vandaag met de KR.O. zend tijd geruild, in dier voege, dat de zendtijd van 15.30 tot 19.30 uur ter beschikking komt van de K.R.O., Hil versum I, 402 meter. Dit ook met het oog op de uitzending van de plech tigheden te Rome bij de begrafenis van Paus Pius XII. DINSDAG 14 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8 00 Nws. 8.15 Gram. 850 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11-30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12,30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.13 Zon newijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus- muz 14.00 Chansons. 14.25 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. pro gramma. 18.00 Voor de zieken. 16:80 Zle- kenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksde len overzee: Het werk van de Stlcusa voor Nederland, door W. Gordijn. 10.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lich te muz. 18.53 Ouders, uw kind, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19 30 Gram. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gram. 2150 Aan de poorten van de nieuwe tijd, caus. 22.20 Gewijde muz. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.20— 24.00 Gram. in handige plastic tabakszak!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7