PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PIONIER I HEEFT DE MAAN NIET BEREIKT BILT Dreischors spuitgasten met vlag en wimpel Zeeuws „kampioen" Zwaartekracht der aarde overwonnen, maar BESTAND IN STRAAT VAN FORMOSA 2 WEKEN VERLENGD TUNESIË OORZAAK GESCHIL IN ARABISCHE LIGA 201e jaargang - no. 241 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vüsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. DE VTERTRAPS RAKET, die door de Ameri kaanse luchtmacht zaterdagochtend te Cape Ca naveral is gelanceerd, heeft de maan NIET be reikt. De „donkere kant" van de maan blijft (voorlopig) nog een onbekend gebied. De Thor- Able raket, genaamd Pionier I, heeft ongeveer een derde van de afstand aarde-maan afgelegd. Zondagavond werd bekendgemaakt, dat de Pio nier op de terugweg naar de aarde was, na een hoogte van 127.479 km te hebben bereikt. Al is het grote doel niet bereikt, toch beeft de Ame rikaanse luchtmacht een grote prestatie gele verd omdat: de Pionier los is gekomen van de zwaarte kracht der aarde; de raket een veel groter afstand heeft afge legd dan ooit een ruimtevaartuig heeft ge daan; de Pionier waardevolle wetenschappelijke gegevens heeft verstrekt. Hij heeft de grote mogelijkheden bewezen van de kolossale drïetraps raket, die hem naar de ruimte heeft gebracht. Gewenste snelheid niet behaald door afwijking in de koers Dat de Pionier luet gebied van de maan niet is binnengedrongen wordt ge weten aan het feit, dat de raket de gewenste snelheid niet heeft bereikt als gevolg van een lichte afwijking In de koers. De raket liad een snelheid van 35.250 voet per seconde moeten bereiken om in de buurt van de maan te komen. De raket heeft het echter tot 84.000 voet per seconde gebracht. De juiste koers kon niet worden gehouden daar de raket Sy2 graad te hoog is afgevuurd. Reis in cijfers De reis van de Amerikaanse maan- satelliet „Pionier" in cijfers: Zaterdag: 09.42: start van Cape Canaveral, na enkele minuten snelheid van 40.000 km per uur; 10.47 uur: hoogte 19.627 km, uur snelheid 18.547 km; 11.47 uur: hoogte 32.466 km, uur snelheid 13.984 km; '12.47 uur: hoogte 43.976 km, uur- snelheid 11.648 km; 15.47 uur: hoogte 71.024 km, uur snelheid 8.132 km. Zondag: 06.45 uur: raket is duidelijk van baan afgeweken. HET SCHOT OP DE MAAN Door de afwijking in de koers heeft de raket niet voldoende van de rota tie van de aarde kunnen profiteren. Verwacht wordt dat de raket van daag in de damkring zal verbranden. Geleerden hebben tevergeefs getracht de eindraket in de pionier af te vu ren. Dat was de raket, die de pionier in staat had moeten stellen een baan om de maan te gaan beschrijven. Door de gegevens van de Pionier is de indruk gevestigd dat de band van de dodelijke straling rondom de aarde minder dicht wordt naar mate men dieper in de ruimte doordringt. Blijkens de zeer voor lopige gegevens was de Pionier op 10.000 mijl blootgesteld aan 3 röntgen per uur en op 17.000 mijl aan 2 röntgen per uur. Op 5000 mijl was de straling 4 röntgen per uur. De Pionier stuurde ook gegevens uit over het magnetisch veld van de aar de, de temperaturen binnen de Pionier en de activiteit van micrometeorieten De luchtmacht deelde mee, dat de ca mera van de Pionier, die bedoeld was om de achterzijde van de maan te fo tograferen, niet in werking is ge steld. De eerste trap van rle raket had een stootkracht van ongeveer 68.000 kilo; de tweede, die op vloeibare brandstof werkte, ongeveer 3400 kilo en de der de, nog niet te voren uitgeprobeerde, van ongeveer 1130 kilo. De derde trap heeft vaste brandstof. Het „nuttige" topgedeelte van het ruimtevaartuig, met de instru menten, had een eindraket met een stootkracht van ongeveer 1350 ki lo, welke de vaart moest vermin deren bij de nadering van de maan. Deze raket kon dus ofwel het topgedeelte helpen om in de baan rondom de maan te komen ofwel, wanneer het naar de maan „Raketproeven" in Apeldoornse bossen (Van onze correspondent) Blijkbaar geïnspireerd door de acti viteiten op de Amerikaanse raketba sis Cape Canaveral hebben drie Apel- jongelui in een bos te Apel- door zou vliegen, de landing af te remmen. De ontsteking van die vierde raket zou pas ruim vijftig uur na de lance ring plaatsvinden. Op dat moment moest het champignonvormige top gedeelte zich op ongeveer 320.000 km afstand van de aarde bevinden en op een afstand van tussen 32.000 en 80.000 km van de maan. doorn vrijdag geprobeerd een eigen gemaakte rakel te lanceren van on geveer een halve nieter lengte. De poging is echter mislukt, en het gevaarlijke apparaat, waarin onge veer een half ons springstof zat, is volkomen uit elkaar gespat. Tot in de omtrek van 50 meter werden stuk ken verwrongen staal aangetroffen. Een ervan had een afmeting van 15 bij 7 centimeter. De jongelui, die waarschijnlijk niet op een succesvol le lancering hadden gerekend, bleven alle drie ongedeerd, omdat zij achter een dikke staalplaat waren gekropen op het moment van de ontploffing. Ned. Ballet verzoekt Sonia Gaskell te blijven Naar aanleiding van de mededeling van mevrouw Sonia Gaskell, dat zij haar functie van artistiek leidster van het Nederlands Ballet wenst neer te leggen, heeft het bestuur van ge noemde stichting eenstemmig beslo ten de ontslagaanvrage van mevrouw Gaskell voorshands niet te aanvaar den. Het bestuur heeft naar ons van die zijde wordt bevestigd, haar dringend verzocht zich hierover nog nader te beraden. Het acht de gerezen moei lijkheden niet onoplosbaar en is van mening dat de grote artistieke kwa liteiten van Sonia Gaskell voor het Nederlands Ballet niet verloren mo gen gaan. Regeling honorering van tandartsen 1 jaar verlengd In de jaarvergadering van de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde, gehouden op 10 en 11 oktober in Maastricht, is het voorstel aanvaard, om de bestaande regeling voor de honorering van tandartsen, die ziekenfondsleden be handelen, met één jaar te verlengen tot 31 december 1959. Ook besloten de tandartsen een in terne reorganisatie door te voeren. Met deze wijziging wordt onder an dere beoogd een snellere menings vorming van de gezamenlijke tand artsen mogelijk te maken. - op 25 oktober Het conclaaf voor de pauskeuze zal op 25 oktober des middags om 4 uur beginnen. Dit is meegedeeld door het college van kardinalen. KANONNEN ZWIJGEN NOG President Eisenhower: kans op regeling toegenomen Radio Peking beeft bekend gemaakt, dat de Chinese communisten het be stand van een week in de Straat van Formosa met twee weken hebben ver lengd. Deze verlenging is door het persbureau Nieuw China in Peking bekend gemaakt, anderhalf uur na het verstrijken van het oorspronkelijke bestand van een week. De minister van defensie, Peng ten Hoeai, waarschuwde dat onmiddellijk geschoten zal worden indien de Ame rikanen het escorteren van nationa listische schepen naar Queomy her vatten. President Eisenhower heeft onmid dellijk gereageerd op dit bericht uit Peking. Hij zeide dat het goed nieuws was en een nieuwe kans bood op re geling van de spanning in het Verre Oosten via diplomatieke onderhande lingen. Toen om. middernacht de termijn van het oorspronkelijk bestand verstreek, bevond op de eilanden Quemoy en Matsoe de bevolking zich in grotten en schuilkelders waar zij 's nachts vertoeft heeft gedurende de zeven weken dat de eilanden beschoten werden voor het bestand. Op het vasteland van China werd geen speciale activiteit waargenomen. Tot het laatste moment bleven de na tionalisten doorgaan met de bevoor rading van de eilanden. Een groot koiwooi bracht artillerie en granaten van Amerikaans fabrikaat naar Que moy. De Amerikaanse minister van defen sie, Neil H. McElroy is op een voor uitgeschoven Amerikaanse lucht machtbasis op Formosa gearriveerd. Te Taipeh zal hij confereren met Tsjang kai Sjek en andere autoritei ten. President Mao tse Toeng van China heeft generaal Hoeang ke-Tsjeng, on der-minister van defensie, benoemd De politie te Keulen is er zoals be kend in geslaagd 'n aantal kunst voorwerpen te achterhalenwelke af komstig zijn van diefstallen uit West-Europao.a. uit het rijksmu seum te Amsterdam. Een politie functionaris toont enige kunstvoor werpen, welke waarschijnlijk zijn'n ketting, welke volgens de overleve ring aan Michiel de Ruyter heeft toebehoordeen keten met penning van kapitein Isbrand Gotske, een be ker van Cornells Schrijver en een penning van Isaac Rockesen. De foto toont een Thor-raket. De raket, die naar de maan werd af geschoten, was SI8I/2 lifter lang. Dit is de tweede poging van de Amerikanen om een satelliet van 38 kilo in de richtig van de maan te sturen. V.A.R. VOELDE ZICH BELEDIGD De Arabische liga staat op het ogen blik voor de grootste breuk in haar 13-jarig bestaan. Tunesië gaf de stoot tot dit geschil in de Arabische we reld door een verklaring in de zitting van de raad, dat „sommige leden ge poogd hebben de liga te overheer sen". De delegatie van de Verenigde Arabische Republiek beschouwde dit als een belediging van de regering in Cairo en verliet de zitting. De leider van de Tunesische delega tie, Habib-el-Sjatti, riep daarop in derhaast een persconferentie bijeen, waarop hij aankondigde, dat Tunesië de huidige zittingen van de raad zou boycotten, „gezien de onmogelijkheid van een daadwerkelijke samenwer king binnen de liga, zolang er geen wederzijds vertrouwen bestaat". El-Sjatti zei verder, dat de betrek kingen tussen Tunesië en de Verenig de Arabische republiek, „zozeer ver slechterd zijn, dat samenwerking tus sen beide nu onmogelijk is gewor den". De raad van de Arabische liga zal vandaag zijn zitting hervatten en aan de Verenigde Arabische Repu bliek zal worden verzocht haar plaats weer in te nemen in de raad, naar de voorzitter van de raad, Saad-Al- fakih van Saoedi Arabië zondag heeft meegedeeld. Tunesië zal niet worden gevraagd weer aan de zittingen deel te nemen, aldus een aanduiding van Alfakih. De Verenigde Staten hebben op behoedzame wijze het verlenen van economische hulp, die stop gezet was, aan de Verenigde Ara bische Republiek hervat, met het doel tot betere betrekkingen met deze staat te komen. Gedurende de laatste zes weken is voor een bedrag van 13 miljoen dollar aan steun vrijgegeven. Hier mee is voor het eerst op enigs zins grote schaal de Amerikaanse hulp hervat sedert deze stopgezet werd op het ogenblik van de Suez- kanaal crisis in 1956. PROVINCIALE WEDSTRIJD IN MIDDELBURG Meeste ploegen blusten de brand vóór zij de bewoners redden... HET PUIKJE VAN de Zeeuwse brandweerkorpsen zes in totaal stond zaterdagmiddag; bij het voormalig militair hospitaal te Middelburg aangetreden om te gaan uitmaken wie er dit jaar de titel „het beste Zeeuwse brandweerkorps" mag dragen. Die brandweerelite bestond uit de korpsen van Souburg, Rilland-Bath, Zuidzande, Tholen, Terneuzen en Dreischor. Hoewel de bijna honderd brandweermannen een heftige en spannende strijd voerden om de hoogste eer voor hun ploeg en gemeente, was het na afloop voor de ingewijden wel duidelijk, dat die eer terecht móest komen bij Dreischor. Zo gebeurde het ook. De Schouwse ploeg maakte een voortreffelijke indruk. Het was een lust de mannen uit Drei schor onder leiding van commandant-wethouder L. M. Moermond te zien werken: vlot en soepel ging het, waardoor de opdracht bijna correct werd uitgevoerd. En om de triomf voor de Schouwenaren nog groter te maken, won de heer Moerman ook de prijs voor de beste bevelvoerder. Dreischor behaalde 132 punten, bijna 16 meer dan nummer twee, Terneuzen. Zesmaal ging de vlam in een naast het militair hospitaal staand pand voor afbraak, dat de commissie van voorbereiding, bestaande uit de com mandanten van de Middelburgse, Goese en „Schelde"-brandweer had uitgekozen als wedstrijdobject voor de zes korpsen, die als winnaar geëin digd waren van de kringcompetities. „Kom, help.... ik stik", riep via een grammofoonplaat één der be woners (een pop) vanaf de zolder van de woning, waaruit dikke rook wolken uit ramen en dak „braken". Het ging er voor de korpsen om eerst de bewoner uit het huis te ha len, daarna de brand te blussen en tevens er voor te zorgen, dat de brand niet zou overslaan op de be lendende percelen. De volgorde van bewoner redden en brand blussen werd door verscheidene ploegen wel eens door elkaar gehaald. Het me rendeel van de korpsen bekommerde zich meer om een juiste „straalvoe- ring" dan om de om hulp schreeu wende man in het huis. Ondanks de ze en andere fouten werd er evenwel vlot gewerkt, zodat precies volgens het tijdschema de oefeningen afge werkt werden. 1000 vrijwilligers Na afloop trokken de spuitgasten zich uit de brandrook terug om zich in de Schouwburg te hullen in een enorme tabakswalm. Hier was namelijk de prijsuitreiking, die geschiedde door de burge meester van Middelburg, mr. Joh. de Widt. De wedstrijdleider, de Middelburgse brandweercomman dant A. J. W. Matthijssen, sprak een openingswoord, waarin hij er op wees, (lat de zes ploegen in to taal bijna 1000 vrijwillige brand weerlieden vertegenwoordigden. De heer Matthijssen deelde mee, dat de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot die de wedstrijd niet kon bijwonen hem verze kerd had vol lof te zijn over de bereidwilligheid van do Zeeuwse brandweerlieden. Verder sprak de heer Matthijssen een dankwoord tot de organisatie commissie en de jury, waarin zitting genomen hadden de heren J. Bouw man, onder-commandant van de Roo- sendaalse brandweer, als voorzitter, H. Nijhof, brandweercomandant van Fijnaart, L. Hamelink, brandweer commandant van Zaamslag, J. Hen driks, brandmeester te Middelburg, (Zie slot pag. 2 kol. S) tot chef van de generale staf van het „bevrijdingsleger", aldus meldt het persbureau Nieuw China. Generaal Hoeang is 56 jaar. Hij werd in 1927 lid van de communistische partij. In 1949 werd hij gouverneur van Tientsin en op 28 september 1956 secretaris van het centrale comité van de partij. België koos nieuwe gemeenteraden Eerste berichten winst voor C.V.P. In geheel België werden zondag ver kiezingen gehouden voor 2663 nieuwe gemeenteraden, die een zittingsperio de van zes jaren hebben. In 330 ge meenten is eigenlijk van verkiezingen geen sprake, omdat daar het zijn meest kleine gemeenten geen op positie bestaat en het kiezen eigenlijk neerkomt op het bevestigen van de zittende raad. Om acht uur 's ochtends zijn de stem bureaus opengegaan, en om twee uur 's middags zijn ze gesloten. De uit slag werd tegen vanochtend wer- wacht. De eerste uitslagen wezen op voor uitgang van de (r.-k.) christelijke volkspartij. De socialisten leden lichte en de communisten aanmerkelijke verliezen. Ook de liberalen zijn, vol gens deze eerste resultaten, achter uitgegaan. Ferhat Abbas bereid tot „staakt het vuren" De premier der Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft zich bereid verklaard een overeen komst tot staken van het vuren met Frankrijk te sluiten. De bereidverklaring van Abbas was vervat in een mededeling aan het op standelingen-weekblad El Moudjahid, dat te Tunis wordt uitgegeven. VERWACHT. MEER WIND Aanvankelijk opklaringen, later van uit het westen toenemende bewol king, met in de middag, voornamelijk aan de kust enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde termperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 14 oktober Zon op 7.01 onder 17.50 Maan op 9.03 onder 18.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1