PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Algerijnse rebellen willen met Fransen praten over wapenstilstand f BRUGGENBOUW IN BERLIJN PAUS PIUS WORDT MAANDAG IN SINT-PIETER BEGRAVEN Vandaag... VAKCENTRALEN WAARSCHUWEN TEGEN VERHOGING MELKPRIJS KATS: RVSTPUNT IN WATERSTAATKUNDIGE BRANDING Communistenleider Thorez keurt aanslagen in Frankrijk af Ferhat Abbas, premier van de „Vrije Algerijnse regering", heeft vrijdag in „El Moedjahid", het orgaan van het Algerijnse Be vrijdingsfront (F.L.N.), aangeboden onderhandelingen met Frankrijk te beginnen „om de politieke en militaire voorwaar den voor een wapenstilstand te bepalen". Op een vrijdag gehouden persconferentie verklaarde hij dat een aantal Franse soldaten, die door de Algerijnse verzetsstrij ders gevangen zijn genomen, binnenkort amnestie zal krijgen. Van Algerijnse zijde wordt dit aantal geschat op 20. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken deelde in Parijs mee, dat er circa 200 Franse soldaten in handen van de rebellen zijn. „De terroristische aanslagen, die I blieke opinie juist tegen haar inne- het „Algerijnse nationale bevrij- men", dingsfront" in Frankrijk laat ple gen, doen afbreuk aan de zaak van het Algerijnse volk", aldus heeft de leider der Franse communisti sche partij, Maurice Thorez, op een begin oktober gehouden bijeen komst van het centrale partijcomi té verklaard. Volgens het partijblad „l'Humanïté", dat de tekst van Thorez' toespraak vrijdag bekendmaakte, verklaarde Thorez ook: „Tndien het Algerijnse Bevrijdnigsfront poogt op deze wijze de Franse openbare mening wakker te schudden, maakt zij een fout. De aanslagen zullen de pu- Een protest De stad Den Haag is een voortref felijk oord voor het houden van protestoptochten en protestver gaderingen. Men heeft de ministeries vlak bij de hand om daar protest moties af te geven. Ook zijn ér altijd wel instanties, die vol beminnelijk heid de optochten willen gadeslaan en die de betogende mensen veilig door de drukte van hét Haagse ver keer willen voeren. Meestal hebben die Haagse gen een materieel doel. Men wil meer salaris, men wil een betere prijs voor bepaalde produkten of men wil een minister aanvuren om steviger op de bres te staan voor economische belangen. Maar heel zelden gaat het daar in Den Haag om iets anders dan mate rieel gewin. Wat dat betreft hebben donderdag j.l, de Ambonezen aan het Nederlandse volk een eenvoudig en toch overdui delijke les gegeven. Zij hebben niet gedemonstreerd voor stoffelijk voor deel, maar voor een geestelijk goed, dat eeuwenlang in Nederland grote waarde bezat, maar dat die waarde thans dreigt te verliezen. Er is enkele dagen geleden een aantal „verstekelingen" met de „Johan van Oldenbameveld" te ruggezonden naar Indonesië. Van de ze 37 verstekelingen, die zonder de nodige papieren aan boord geslopen waren van een schip, dat van Dja karta naar Nederland voer, waren er 30 van Ambonese landaard. Zij wilden de vrijheid en de veilig heid van Nederland verkiezen boven de misère, waarin zij leefden in In donesië. Het lijdt geen twijfel, dat ze door deze daad min of meer gebrand merkt zijn als ze straks terugkomen in Indonesië. Het mag dan zijn, dat van Indonesische zijde zekere toe zeggingen zijn gedaan voor wat be treft het nalaten van repressailles, toch moet het straks nog maar blij ken wat de Indonesische regering onder die belofte verstaat en of zij die beloften zal leggen bij de berg van beloften, welke zij reeds ge schonden heeft. Deze Ambonese vluchtelingen hadden recht op een andere be handeling, dan de Nederlandse regering hun thans aandoet. Zij hadden recht op asiel. In de eer ste plaats omdat er toch altijd nog een eeuwenoude band bestaat tussen Nederland en Ambon. In de tweede plaats, omdat terugzending naar hun land van herkomst toch altijd kan sen opent op politieke repressailles. In achterliggende eeuwen heeft Ne derland aan duizenden vluchtelingen asiel geboden. Het Nederlandse volk heeft nimmer reden gehad om die houding te betreuren. Tegenover die duizenden uit het ver leden vormen de 37 van vandaag een minimaal aantal. Het kan niet daarom gaan, dat Ne derland overstroomd zou worden door vluchtelingen of dat er in ons overbevolkte landje geen plaats zou zijn voor 30 of 37 mensen. Het gaat er blijkbaar alleen maar om, dat dit maal juridische scherpzinnigheid zwaarder gewogen heeft, dan de die- {>e menselijkheid, waaruit de Neder- andse opvatting van het asielrecht is voortgekomen. Dat is wel te be treuren. Over enkele dagen zal onze minister van justitie aan de Tweede Kamer de overwegingen meedelen, die hem tot de uitwijzing van de ver stekelingen brachten. Hij zal het Ne derlandse volk niet kunnen overtui gen, omdat de erkenning van het asielrecht een Nederlands erfgoed is, waarop alle Nederlanders trots zijn.' Hij voegde hieraan toe, dat alle la gen der Algerijnse bevolking van de terroristissche aanslagen van het be vrijdingsfront te lijden hebben en dat zij er ook toe leiden, dat de Franse openbare mening zich tegen de com munistische partij keert. Kiesstelsel Algerije zal met 66 afgevaardigden in de nieuwe Nationale Vergadering van Frankrijk zijn vertegenwoordigd, de Sahara met vier. Tweederde van de afgevaardigden zullen Moslems zijn. Dit heeft het Franse kabinet, dat vrijdagochtend een zitting hiela, be sloten. Er zal gestemd worden op kandida tenlijsten. De kandidaten van de lijst waarop bij eerste stemming de mees te stemmen worden uitgebracht, zijn allen gekozen. Herstemmingen wor den in Algerije niet gehouden. Het aantal Mohammedaanse en Euro pese kandidaten op elke lijst zal in verhouding staan tot de Mohamme daanse en Europese bevolking in ieder kiesdistrict. De stad Algiers bij voorbeeld zal twee Europeanen en twee Mohammedanen afvaardigen. i In Berlijn wordt op Tiet ogenblik een brug gebouwd, die eenmaal gereed, 815 meter lang zal zijn. Met de bouw van deze 3.29 meter brede brug is men in het begin van dit jaar begon nen; men verwacht, dat het werk over vier jaar gereed zal zijn. Djoeanda: Opstand wordt binnen jaar onderdrukt De Indonesische premier Djoeanda Kartawidjaja die op weg is naar Bel grado voor een officieel bezoek aan joego-Slavië, heeft tijdens een op onthoud in Singapore verklaard te verwachten, dat de opstand in Indo nesië binnen een jaar zal zijn onder drukt. Tijdens een persconferentie zeide premier Djoeanda, dat de op stand thans in de tweede fase ver keert en tot een guerilla-oorlog is omgeslagen. Formeel heeft het Indonesische leger een einde gemaakt aan de militaire operaties der opstandelingen, maar het zal nog enige tijd duren om de opstand volledig neer te slaan. De premier zeide te hopen, dat dit bin nen een jaar het geval zal zijn. DULLES NAAR UITVAARTPLECHTIGHEID Stoffelijk overschot werd naar Rome overgebracht Honderdduizenden Italianen en bui tenlanders, leken en geestelijken, hebben gistermiddag in doodse stilte de stoet zien passeren, waarin het stoffelijk overschot van paus Pius XII van het pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo Averd overgebracht naar de Sint Pieter in Rome. Enkele uren voordat de stoet ver trok verliet de Duitse ordezuster Pasqualina, die vele jaren de leiding heeft gehad van de pauselijke huis houding het zomerpaleis. Zij nam in een kooi de zes kanarievogels mee, die vaak het enige gezelschap van wijlen Pius XII waren. De rouwstoet trok eerst naar de Sint Jan van Lateranen in Rome, waar de paus werd opgebaard voor een eerste requiemmis. Na een uur werd het lichaam van de paus naar de ba siliek van de Sint Pieter in Vaticaan stad gedragen. Op het Sint Pieters plein wachtte een menigte van een 150.000 mensen, waar doorheen de stoet zich als met moeite een weg baande. In het midden van de basi liek werd de kist op een katafalk geplaatst. Hier zal de paus opge baard blijven tot maandag, wanneer de begrafenis zal geschieden in de crypt onder de grote koepel van de Sint Pieter. Mgr. Frederico Callori di Vignale, opperkamerheer van de overleden paus, werd door dc algemene bij eenkomst van kardinalen benoemd tot gouverneur van. het conclaaf. Hij zal ervoor moeten zorgen dat de af zondering van de kardinalen bij de verkiezing van de nieuwe paus ge handhaafd wordt. Het testament van Pius XII werd gisteren op aanwijzing van de kardinalen gepubliceerd. In dit testament vraagt de paus allen, die hij misschien gekrenkt, ge schaad of geërgerd zou hebben om vergiffenis en hij verzoekt, voor zijn gedachtenis geen enkel monument op te richten. „Het is voldoende wanneer mijn povere stoffelijke resten eenvoudig op een gewijde plaats, hoe verborge- ner hoe beter worden gelegd". In Washington werd door het Witte Huis medegedeeld, dat de minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, John Foster Dulles, president Eisenho wer bij de uitvaartplechtigheden zal vertegenwoordigen. Hij zal vergezeld worden door mevrouw Clare Booth Luce, de ere-ambas- sadeur van de Verenigde Staten in Italië, H ...viert mr. J. C. baron Baud, j§ groot-officier in speciale dienst en kamerheer in buitengewone H dienst van de koningin en kan- selier der huisorden van Oran- je, te Soestdijk zijn 65e ver- M jaardag. H viert erf groothertogin Jose- i§ phine-Charlotte van Luxem- p burg haar 31e verjaardag. 1 MORGEN1 H is het nieuwe maan. m |k' is het 150 jaar geleden, dat M te Erfurt een overeenkomst tot stand kwam tussen keizer Napoleon I van Frankrijk en Ej czaar Alexander I van Rus- H land, wharbij echter reeds de j= kiem werd gelegd van de la- tere verwijdering tussen beide p keizers. herdenkt men in de Verenig- p de Staten de ontdekking van Amerika door Columbus in ff 1492. 1 ...hebben in België gemeente- H raadsverkiezingen plaats. Illlllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eerste ruimteschip verlaat volgende week montagehal Het experimentele Amerikaanse ruimteschip, de X-15, die door middel van raketten zal worden voortbewo gen en ontworpen is voor de ruimte vaart, zal a.s. woensdag de montage hal van de North American Aviation Co. verlaten. De X-15 die een „padvinders- taak" in de ruimte buiten de damp kring zal hebben is vervaardigd voor wetenschappelijk onderzoek op hoogten boven de 160 km en zal een snelheid hebben van bijna 6400 km er uur. 'erwacht wordt, dat het zijn eerste vlucht te enigernjd volgend jaar zal houden. stuk van de consumentenprijs voor melk in de beschouwingen zal wor den betrokken. In verband hiermede dringen de drie werknemersvakcentralen er bij de ministerraad ten sterkste op aan in dit stadium elke beslissing, die zou leiden tot een verhoging van de con sumentenprijs voor melk, aan te hou den. TELEGRAM AAN REGERING Zij behouden zich alle vrijheid voor „Indien onverhooptT"een beslis sing van de ministerraad zou leiden tot een verhoging van de consumentenprijs voor melk, moeten de drie vakcentralen zich alle vrijheid voorbehou den". Aldus het slot van een te legram, dat de drie werkne mersvakcentralen, het N.V.V., ie K.A.B. en het C.N.V. giste ren tot de ministerraad hebben gericht. Zij deden dit „in ver band met maatregelen die in overweging zijn en die kunnen leiden tot een verandering van de consumentenprijs voor melk, betzij als gevolg van de verho ging der winstmarge voor slij ters, hetzij door andere oorza ken". De vakcentralen wijzen erop, dat het de ministerraad niet onbekend is, dat in het kader van de adviesaanvra gen van de S.E.R., het gehele vraag- Plechtigheden sluiting Expo afgelast Alle plechtigheden ter gelegenheid van de sluiting van de wereldtentoon stelling op zondag 19 oktober zijn afgelast ingevolge het overlijden van de paus. Alleen het vuurwerk gaat door. Deze enorme bouwput ontstond in de Zand- kreek nabij Kats; een eerste en belangrijke fase in de voltooiing van het Drie-Eilanden plan. Hier wordt de schutsluis gebouwd, die in het voorjaar van 1960 gereed zal moeten zijn. Over de sluizen komt zoals bekend een hoge brug, die aansluiting zal geven op de weg BevelandSchouwen, die langs Kats op Noord-Beveland naar de nabij deze gemeente aan te leggen nieuwe veerhaven zal voeren. Kats kwam door al deze werken in het brand punt van waterstaatkundige belangstelling, maar het behield niettemin volledig zijn ka rakter van verstilde plattelandsgemeente. Het zal dat karakter evenmin verliezen, wanneer in de toekomst het moderne snelverkeer van en naar Schouwen (en Rotterdam) en overig Zeeland er op luttele kilometers afstand langs zal razen. Dat is de slotsom van de uitvoerige reportage over „Kats als rustpunt in een wa terstaatkundige branding", die wij vandaag op pagina elf publiceren. (Foto P.Z.C.) KORTE PREDIKATIE ,JSn Isaak was uitgegaan om te bidden in het veld, tegen het naken van de avond". (Gen. Zit 63). Het is werkelijk niet nodig om oor logen te voeren en overwinningen te behalen om. groot te zijn in het Ko ninkrijk Gods. Dit wordt duidelijk openbaar in de levensgeschiedenis van aartsvader Izak. Hij is groot..... door zijn huwelijk. Eliëzer is op reis om een vrouw voor hem te zoeken. Denk nu niet dat Izak deze aangelegenheid rustig heeft overgelaten in de hand van Èliëzer. Hij gaat mede in het gebed. Wanneer de avond valt vinden wij hem, na ge dane arbeid, in het veld. Hij is in de eenzaamheid om te bidden, nog be ter: om te peinzen. Peinzers maken in de wereldgeschie denis geen opgang. Daar gaat het om mannen van gezag en van geweld. Deze grenzen liggen in het Konink rijk Gods anders. Daar gaat het om liefde en afhankelijkheid. Izak kent dit geheim van een afhankelijk leven. Ook zijn huwelijk is voor hem een zaak van gebed. Daarom ging hij naar het open veld. Verstaat gij ook dit geheim. Kent ge de eenzaameid in het open veld om daar alleen met God te zijn en te bid den. Te overdenken wat Hij gezegd en gedaan heeft. Brengt ge uw hu welijk tot Hem, van Wie het huwe lijk een groot geschenk is f Of kunt ge zélf de weg wél vinden en leeft ge buiten God? Zocht ge na het gedane werk verstrooiing en verzadiging in datgene, wat uw hart toch nooit kan verzadigen Izak's uitgaan is een vraag aan U. In deze eenzaamheid toch laat God zich vinden. Komtzoekt Hem daar. Ontvlucht even de drukte om met God te verkeren. Gaat tot Hem uit, als ge moet belijdenik heb gezon digd. Laat de glans van Zijn barm hartigheid vallen over uw leven, uw huwélijk. Ja over alles, wat ge hebt en doet. Het is goed nabij God te- zijn, in Christus Jezus. Het is het beste Hein elke dag nodig te hébben, ook in de gewone dagelijkse dingen. Deze tijd is geen verloren tijd, want: Zij. die alle stilte vrezen, hebben nooit hun hart gelezen.... hébben nooit geknield. Sint-Annaland. P. Westland, pred. VERWACHT. OPKLARINGEN Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot vrij krachti ge wind tussen zuidwest en west. Kouder dan gisteren. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Amnestie voor gevangenen 201e jaargang - no. 240 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.i fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1