Anderhalve eeuw onderwijs voor blinden College van kardinalen kiest in geheim conclaaf nieuwe paus Na 19 oktober begint de afbraak van Expo-wereld in het klein MIDDELBURGSE KOK NU IN EEN AUSTRALISCHE KEUKEN Uiterlijk op 18e dag na overlijden VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 HET BEGIN WAS BESCHEIDEN Vrijmetselaarsloges te Amsterdam hadden initiatief genomen (Van onze speciale verslaggever) Op een bevolking van elf miljoen zielen telt ons land hooguit 8000 blinden. Vergeleken met andere landen is dat een bijzonder klein aantal. Het aantal blindgeborenen is vrijwel nihil en er zijn aanwijzingen, dat de blindheid bij jonge mensen aan het uitsterven is. Dit alles, dank zij de betere medische verzorging van dit ogenblik en de betere hygiënische toestanden. Anderhalve eeuw oud is de georganiseerde blindenzorg, dank zij het feit dat de vier Amsterdamse vrijmetselaarsloges in 1808 het „Instituut tot onderwijs van blinden" oprichtten. Ver geleken met wat er nu voor de blinden gedaan wordt, was dat begin bescheiden. Voor drie blinde kinderen werd gere geld, dat ze in de avonduren les kre gen van de heer J. van Wijk, onder wijzer van een hoofdstedelijke Nuts- school. Voor die dagen was het een verlicht initiatief. Ook zelfs het ge wone onderwijs stond immers nog in de kinderschoenen. Uit dit initiatief is intussen het insti tuut gegroeid, dat thans aan de Amersfoortse Straatweg te Huizen bij Bussum zijn behuizing heeft. Honderdtwintig blinden van alle ge zindten in leeftijd variërend van vier tot twintig jaar en daarnaast nog een aantal ouderen, die voor omscho ling, voor revalidatie, in aanmerking komen, vinden er hun tehuis en een werkplaats waar ze gevormd en ge traind worden tot volwaardige leden van onze samenleving. Tachtig personeelsleden staan hen daarbij terzijde. Niet zelden mensen die zelf voor en kele jaren nog leerling waren op dit instituut. Onder leiding van directeur, dr. C. M. Waller Zeper, wordt hier met onein dige liefde en geduld gewerkt. Er is een levensgroot verschil tussen de blindenzorg van luttele decennia terug en die van nu. Vroeger meende men dat volstaan kon worden met de blinden te leren lezen, schrijven en rekenen, en voorts als vak, het stoel en mattenvlechten, het borstel ma ken, of bij enige muzikale aanleg, een opleiding tot musicus of piano stemmer. Dat is radicaal veranderd. In Huizen is een conglomeraat van opleidings mogelijkheden. Men kan er in zes jaar tijds volledig lager onderwijs ontvangen, in vier daaropvolgende jaren kan men worden opgeleid voor het normale mulo-diploma. Daarnaast is er onderricht voor steno-typiste en telefoniste, in handelskennis e.d. maar ook in het metaalvak overeenkomstig de regels die gelden bij het lager technisch onderwijs. In enkele geval len volgen leerlingen een klassikale middelbare schoolopleiding aan het lyceum in Bussum. En zelfs voltooi- Federatie van handelaren in oude materialen (Van onze speciale verslaggever) In tegenwoordigheid van de direc teur-generaal voor handel en nijver heid van het ministerie van economi sche zaken, is donderdag in Amster- dam.officieel opgericht ae „Federatie van verenigingen van handelaren in oude materialen en afvalstoffen". De heer H. K. M. Nijkerlc (47) voor zitter van deze federatie vertelde dat er in deze oude materialen in 1957 een binnenlandse omzet was van 250 k 300 miljoen gulden en daarboven nog een export voor een waarde van een dikke 100 miljoen. De Neder landse staalindustrie is zeker voor de helft afhankelijk van de leveranties van de groep handelaren in geslagen schroot, aldus de heer Nijkerk. Vier representatieve branche-vereni gingen zijn in de federatie opgeno men. Namelijk de vereniging voor de handel in geslagen schroot, de ver eniging voor de handel in oude non- ferro metalen, de Nederlandse vereni ging van groothandelaren in textiel- afvallen en de Nederlandse vereniging voor de groothandel in oud papier. Voorts maakt deel uit van deze orga nisatie, de algemene vereniging voor de lompen- en metaalhandelaren. Enkele van de „sprookjespalei- zen" in beton op de Expodie na 19 oktober gesloopt zullen worden. Links ziet men het gebouw van de Europese Ge- ineenschap voor Kolen en Staal. Rechts het Franse pa- viljoen. (foto Sergysels Dietens, Brussel). M den reeds enkele leerlingen van dit instituut een universitaire opleiding in rechten, theologie, wiskunde of so ciologie. Het is helaas onmogelijk een blind kind thuis op te voeden. Daarom is er in het blindeninstituut een in ternaat voor jongere kinderen, dat zoveel mogelijk aansluit bij het ge zin. Er zijn huisjes waarin telkens tien kinderen van verschillende leeftijd wonen onder leiding van een paar juffrouwen. Ieder lid van deze kleine gemeenschap is een eigen taak toebedeeld, overeen komstig haar of zijn kunnen. Voorzover mogelijk gaan de kindëren de weekends en de vakanties naar huls. Er heerst, dank zij alle rustelo ze activiteit een allesbehalve trieste of meelijkwekkende sfeer. De jonge lui voelen dat hun hier de kansen worden geschapen om straks in het gewone maatschappelijke leven gelijk te zijn aan de niet gehandicapten, met soortgelijke opleiding. Gelukkig dat het bedrijfsleven dit ook opmerkt en de terdege getrainde blinden dus tegenwoordig een gelijkwaardige kans wil geven. K.L.M. bestelt drie nieuwe vliegtuigen type DC-4 c De K.L.M. heeft de optie, die zij op drie vliegtuigen van het type DC-7c had met het oog op de te verwachten verkeersstroom over de Noord-Atlan tische Oceaan in het seizoen 1959, thans bij de Douglasfabrieken te Santa Monica (Californië) omgezet in een definitieve bestelling. Die drié vliegtuigen, die een gé menlijke waarde van 25 miljoen vertegenwoordigen, zullen nog in de loop van dit jaar worden afgeleverd. De volgende registratieletters en na- men-, zijn gekozen: nr. 13 PH-DSO „Bering Zee"; nr. 14 PH-DSP „Ja panse Zee" en nr. 15 PH-DSR „Ba- rentszee". ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Huisvesting nog een groot probleem (Van onze correspondent In Australië) Zijn vakatie deed kok L. Verhagen zijn kans missen om chef te worden, wat hem in financieel opzicht geen windeieren zou hebben gelegd, want geld heb je in Australië wel nodig. „Het is hier goed, maar die huis vesting maakt de moeilijkheden", zc ondervond ook de heer Verhagen. Vroeger woonde hij aan de Joost de Moorstraat in Middelburg, doch zwalkte als kok op de koopvaardij nogal veel over de wereldzeeën. In Australië was hij echter nog nooit geweest. Trouwens, hij had koers willen zetten naar Zuid-Afrlka, doch kwam door allerlei omstandigheden in Australië terecht, waar hij overi gens geen spijt van heeft. Vis het met die huisvesting m niet zo moeilijk zat! De heer Verhagen emigreerde als vrijgezel. Hij behoefde zich toen geen zorgen te maken over huisves ting. Ooch toen hij trouwde, werd het op kamerwonen hem, en vooral ook zijn echtgenote, wel wat te be nauwd. .,We zullen ons eigen huis wel eens krijgen", ze bemoedigt hij zichzelf en zijn echtgenote. „Ze zijn hier nogal gemakkelijk", zo oordeelt hij als kok, „wanneer je de Franse keuken kent, dan kun je wel haast overal terecht. De Australiërs zijn niet zo lastig in het menu, dat ook lang niet zo uitgebreid is als in de meeste Europese hotels. Ze hou den hier erg van vitaminen en zijn met zo kieskeurig. De heer Verhagen werkt in de keu ken van één der grote hotels in Syd ney. Overigens heeft hij niet altijd de keuken tot zijn beschikking gehad; er was een tijd dat hij het met een tent moest stellen. Dat was toen hij nog maar korte tijd in Australië was en nog niet in z'n vak terecht kon. Hij werkte bij de spoorwegen, die hem een stevig eind het achterland in stuurden. De spoorwegen zorgden echter niet te best voor hun „zwervers langs de lijn". „We hadden ikwijls niet eens de beschikking over dekens en slie pen dan maar met onze kleren aan", verhaalt de heer Verhagen. Hij had dan ook al vrij spoedig ge noeg van het leven langs de spoor lijn en trok toen op Sydney aan, waar hij zich in een keuken beter .op z'n plaats voelt. Het enige bezwaar is, dat er weinig overuren te maken zijn, wat de ex tra verdiensten moet brengen. Toen hij als gevolg van de vakantie de kans van het chefschap miste, was ook dat een teleurstelling. „Maar we hebben hier een heerlijk klimaat en veel zonneschijn, dat maakt veel goed", is het optimisti sche standpunt van de heer Verha gen. Hij heeft een gedeelte van een huis kunnen huren, doch dat vergt een flink stuk van het inkomen. „Wanneer er hier woningen zouden zijn, dan zou liet ideaal bereikt zijn", constateert hij. Een ideaal, dat mo gelijk nog wel eens in vervulling zal gaan! H' et verkiezen van een nieuwe paus is voorbehouden aan het „college van kardinalen". Dit college be staat uit de kerkelijke personen, die de onmiddel lijke helpers en raadgevers zijn van de paus in het be stuur der rooms-katholieke kerk. Het telt, wanneer vol tallig, zeventig kardinalen. Dit aantal herinnert aan de zeventig ouderlingen van Mozes en aan de zeventig De verkiezing geschiedt sedert 1274 in een geheim conclaaf. Gregorius X, die van 1271 tot 1276 paus was, heeft dit conclaaf ingevoerd om de keuze te verhaasten en te beschermen. Het conclaaf is een afgesloten, soms dicht gemetselde ruimte een deel van het Vaticaan waarin de kardinalen tot het doen van de keuze vergaderen. Deze vergadering zelve wordt even eens conclaaf genoemd. leerlingen van Christus. Het college is echter vrijwel nooit voltallig. Thans telt het 56 leden. Ditmaal zullen enige kardinalen zich voor de pauskeuze misschien niet naar Rome kunnen begeven. Zes van de leden voeren de titel van kardinaal-bisschop; vijftig die van kardinaal- priester en veertien die van kardinaal-diaken. edere rechtgelovige mannelijke ka tholiek is verkiesbaar als paus, maar sedert Bonifacius IX (1389- 1404") zijn-slechts, kardinalen gekozen en sedert Clemens VTE (1523-1534) bovendien slechts Italianen. De kardinalen gaan op de 15e of uiterlijk op de 18e dag na het vacant worden van de pauselijke stoel in conclaaf. De keuze zelf geschiedt in de Sixtijnse kapel en meestentijds door een geheime stemming, welke vaak vele dagen heeft geduurd. De gebruikte stembriefjes worden onmiddellijk na iedere stemming ver brand. Aan de kleur van de rook, welke dan opstijgt uit een der schoor stenen, kunnen de buiten het conclaaf samengestroomde belangstellenden zien of het resultaat der stemming negatief of positief was. Wanneer de stemming niet tot een resultaat heeft geleid Worden de stembriefjes vermengd met vochtig stroo. Bij het verbranden ervan stijgt dan zwarte rook op. Indien er alleen papier wordt verbrand betekent dit, dat de stemming een positief resul taat heeft gehad. De rook ziet er dan wit uit. Heeft een kandidaat de voorgeschre ven meerderheid der stemmen op zich verenigd dan wordt hem door de camerlengo of kardinaal-dckcn de vraag gesteld of hij de keuze aan vaardt. De gekozene kan nog weige ren, maar indien hij bevestigend ant woordt is hij op dat ogenblik paus. De verkiezing behoeft geen bekrach tiging. De camerlengo of kardinaal-deken verkondigt dan aan het volk de uitslag der verkiezing door de woorden „Papam habemus", wij hebben een paus. De nieuwe paus geeft daarna aan het volk zijn eerste zegen „urbi et orbi", dit is aan de stad (Rome) en aan de gehele wereld. De plechtige kro ning geschiedt in de Sint Pieter op een zondag of feestdag spoedig na de pauskeuze. Hierbij wordt de OOK DEZE GLORIE VERGAAT Herinnering aan het spel met de „skeletbouw" zal blijven Zo vergaat de glorie der wereld In de meest letterlijke zin des woords zal men het kunnen waarnemen als na de rluitingsdatum van 19 oktober de glorieuze wereld-in-het-klein, die Expo '58 heet, met voortvarendheid zal worden leeggehaald, afgetakeld en gesloopt. Een enkele wandelaar op het terrein en degenen die aan de buitenkant het geluid van bulldozers, ontploffingen en van pneumatische hamers horen, zullen dan ongetwijfeld met weemoed terugdenken aan deze ontmoetings plaats van nationale aspiraties er van miljoenen bezoekers van heinde en ver. En de slopers zullen waar schijnlijk niet zonder enige piëteit aan de ontluistering van de diverse „paleizen" van dit aan de werkelijk heid-ontleende sprookje beginnen. Voor degene die in de bouwkunst is geïnteresseerd, zal van deze wereld tentoonstelling de herinnering ach terblijven van een manifestatie, die een bijzonder aspect verkreeg door dat architecten van alle werelddelen, aan wie ruime geldmiddelen ter be schikking werden gesteld, hier de monstreerden hoe „gespeeld" kan worden met de mogelijkheden die de betonbouw oplevert. De skeletbouw heeft al jaren geleden de buitenmu ren van de gebouwen waarin hij werd toegepast, ontlast van hun dra gende functie. De functies van „ge raamte" en „huid", van constructie en bekleding, staan geheel los van elkaar. En het was in deze techniek, dat bouwmeesters van allerlei natio naliteit zich op de Expo hebben uit- -eleefd. len economisch gebruik van de ma terialen was daarbij geen voorwaar de. En zo kon, naar Pierre de Latil schrijft in Unesco Features, het pa viljoen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal met ka bels, die aan het dak en de muren waren bevestigd, worden „opgehan gen" aan een aantal reusachtige be tonnen spanten die in de grond waren geplant. De voet van de muren be hoefde slechts een eindje in de grond te worden geplaatst. Bij de bouw van het Franse pavil joen werd uitgegaan van een beton nen voetstuk van waaruit drie reus achtige pijlers de lucht in steken, elk op zijn beurt het tegenwicht vor mend van de beide andere. De diago nale as van het gebouw bestaat uit twee ervan, de derde, die de voor kant karakteriseert, dient slechts het materiële en architectonische even wicht. Het dak werd van staal ver vaardigd, de opgehangen muren van glas of plastic behoefden slechts voor afscherming te dienen. Wat de constructie van het Ameri kaanse paviljoen betreft: binnen de grote rotonde werd in een cirkel met een diameter van 250 meter een gro te hoeveelheid kolommen met een doorsnede van 40 centimeter ge- ilaatst. Kabels aan de top van deze :olommen moesten een metalen ring in het midden dragen, die op zijn beurt het dak diende te schragen. De buitenmuren werden „opgehangen" rond de in cirkelvorm opgestelde ko lommen. Ook bij de bouw van het paviljoen der Sowjet-Unie werden de muren aan een constructie van ko lommen opgehangen, maar dan vol gens een rechthoekig systeem. Bij het „uitkleden" van de Expo zou men kunnen zien, hoezeer de speelse lichte en krachtige vormen van de buitenkant tot stand konden komen, dank zij ingenieuze constructies, dia de meesten der miljoenen bezoekers niet hebben gezien nieuwe paus de tiaar opgezet. Het conclaaf begint nadat de deken van de kardinalen in de Sint Pieter een mis heeft opgedragen. De ruimte van het conclaaf, die een groot ge deelte van de drie etages van het Va ticaanse paleis omvat, wordt van bin nen en van buiten gesloten. Van bui ten nemen de gouverneur en de maar schalk van het eonclaaf.de bewaking op zich binnen neemt de karduiaal- camerlengö- de sleutels in ontvangst. Gedurende het gehele conclaaf is elk contact met de buitenwereld verbo- mogelijk. De eerste is de zogenaam de „verklaring bij inspiratie". Hier bij moeten de kardinalen het allen eens zijn over de naam van een kan didaat, die door een van hen is voor gesteld. De tweede manier is de verkiezing bij compromis. In dit geval moeten alle aanwezige kardinalen, zonder uit zondering, het eens zijn over de aan wijzing van drie, vijf of zeven van hen die ermee belast worden door middel van een compromis een nieu we paus te kiezen. De derde manier is de verkiezing bij stemming waarbij een meerderheid van twee-derde plus een is vereist. Men mag niet op zichzelf stemmen. rn de periode tussen het overlijden van de paus en de verkiezing van een nieuwe wordt de rooms-katho lieke kerk bestuurd door alle in Ro me aanwezige kardinalen tezamen. Zij zullen op dagelijkse vergaderin gen over belangrijke zaken beslissen totdat zij in conclaaf gaan. Kardinaal Eugène Tisserant, de de ken van het college van kardinalen, is thans de belangrijkste figuur. Beperking melkproduktie voor veehouderij ongewenst? In een artikel in ed economiseh-sta- tistïsche berichten oppert drs. C. de Jager de mening dat de situatie in de melkveehouderij in ons land niet zo verontrustend is als een meerderheid in het Landbouwschap blijkbaar meent. Gelet op de kostenstructuur en de huidige constellatie van de afzetmarkten, meent de schrijver te mogen concluderen dat in geval van produktie-beperking de totale kosten van de gehele Nederlandse melkpro duktie minder zullen afnemen dan de totale opbrengst ervan. Het nationaal verlies bij een beper king met 15 procent zou 19,4 miljoen groter zijn dan zonder beperking. Dit bedrag zou in de praktijk nog be langrijk hoger zijn door de optreden de onderbezettingsverliezen in an dere sectoren van het bedrijfsleven. Daarnaast zouden bij produktiebe- perking nog tal van andere schade lijke factoren optreden, zo meent de schrijver van het artikel. Hij herin nert eraan, dat het Landbouwschap in een besloten vergadering „de me ning van het bedrijfsleven" over de middelen tot beperking van de melk produktie heeft geformuleerd en hij verklaart dat het wel zeer te betreu ren is, dat over een zo belangrijk vraagstuk, waarover bovendien de meningen van de deskundigen sterk verdeeld zijn, in een besloten verga dering wordt beslist. 9 De conferentie van de internationale unie voor de bescherming van industrieel eigendom is te Lissabon geopend De conferentie, waaraan 300 afgevaar digden uit 63 landen deelnemen, staat onder voorzitterschap van de Portugese minister van economische zaken, Ferreira Diaz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5