In Praag worden „studenten" opgeleid tot sabotage en opstand bewijzen van deelneming Vaticaanstad overstroomd met KLANKBORD WAYNE POWERS, DESERTEUR, WEER BIJ VROUW EN KINDEREN VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Indonesië zal voorlopig geen wapens meer kopen De Indonesische minister-president, Djoeauda Kurtawidjaja, heeft don derdag verklaard, dat Indonesië voorlopig geen nieuwe pogingen zal doen om wapens te kopen. Tijdens een persconferentie zei de premier: „Wij hebben de grens van ons ver mogen om wapens voor onze strijd krachten te kopen, bereikt". Djoeanda, die deze maand een offi cieel bezoek aan Joego-Slavië zal brengen, verklaarde niet voorne mens te zijn bij zijn besprekingen met de regeringleiders in Belgrado over de aankoop van wapens te pra ten. In de loop van dit jaar heeft Indo nesië wapens, waaronder Migjet- vliegtuigen, gekocht van Joego-Sla vië, Tsjechoslowakije en andere Oost- Europese landen; met de Verenigde Staten werd een overeenkomst geslo ten voor de levering van lichte wa pens. Engeland heeft, na bezwaren van bevriende mogendheden, gewei gerd wapens aan Indonesië te leve ren. GEDUPEERD. Het rapport van de Amsterdamse politie vermeldde: „In de nacht van 7 op 8 okt. uit een op de Amstel geparkeerde personenauto een voor een hond met lederen tuig draagbaar gemaakte radiozend- en ontvangstapparatuur, ter waarde van 800 gestolen. Of de bewuste hond een reis naar de maan van zin was, is niet bekend. Wel staat vast, dat de apparatuur (voorlopig?) naar de maan is. En dat is honds". Russell Jones, de beste kenner van de staf van „United Press Internatio nal" van Midden-Europa, geeft in liet nevenstaand artikel een beeld van een communistische activiteit die gericht is op een ge welddadige activiteit in de meestal onder-ontwikkel de landen van Azië en Afrika. Hij toont aan, dat Praag sedert enige jaren het communistische centrum is geworden van de oplei ding voor sabotage en subversie, in het bijzonder van Afrikanen en Aziaten. Het Wereldgebeuren Geen staatsgreep Berichten uit Irak wekken de in druk. dat premier Abdoel Karim Kasscm de scepter vrij stevig in handen houdt. Met een zekere trots is woensdagavond in Bagdad offici eel bekendgemaakt, dat zich sinds de staatsgreep die Kasscm zelf op 14 juli j.l. leidde, geen enkele poging tot staatsgreep heeft voorgedaan. Met name werden berichten ontkend, volgens welke een complot zou zijn ontmaskerd dat onder leiding zou hebben gestaan van Abdoel Salem Aref, die tot voor kort vice-premier en minister van binnenlandse zaken was, maar die onlangs uit die func ties werd „ontheven" om te worden benoemd tot ambassadeur in de Westduitse hoofdstad Bonn. Berich ten over een staatsgreep van Aref zo liet Kassem zijn woordvoerder op een ijlings bijeengeroepen perscon ferentie zeggen, waren „volslagen ongegrond!'. intussen kan niet worden aangeno- J men, dat Kassem op rozen zit en zo hij zich al op rozen bevindt, dan zijn het bijzonder doornige. Het staat immers wel als een paal boven water, dat hij te kampen heeft met een venijnige binnenlandse oppositie van mannen als Aref, die voortdurend in de gaten gehouden moeten wor den omdat zij het politieke beleid in een andere richting willen sturen dan Kassem en de zijnen van plan zijn. Maar het schijnt dat Kassems machtsapparaat hen tot dusver in toom kon houden en dat zij niet over een belangrijke steun in het offi cierskorps beschikken. Wie in een land als het Irak van thans de officieren heeft, die heeft de nabije toekomst Als zulke lastposten als Aref al te lastig worden, dan behoeft Kassem zich klaarblijkelijk niet te ontzien om hen met een ambassadeursbenoe- ming weg te manoeuvreren. Dat zal wel kwaad bloed zetten in bepaalde kringen, maar die kringen zijn klaar blijkelijk niet zo machtig dat zij Kas sem kwaad kunnen doen. Bij het merendeel der inwoners van Irak geniet Kassem nog steeds een grote populariteit, in tegenstelling tot de andere officieren, tot wier korps hij als brigade-gene raal tot aan de staatsgreep ook be hoorde. In de tweede helft van sep tember is er in het land vrij veel wrevel ontstaan over het besluit van de militaire gouverneur-generaal, dat de groenteprijzen op stel en sprong een stuk moesten dalen. Het gevolg was, dat de detaillisten die door dit besluit in de eerste plaats werden getroffen geen tomaten en geen komkommers meer te koop aanbo den: een soortement groentestaking brak uit. Enige detaillisten werden gevangen genomen, maar tenslotte kwam men tot d.e slotsom dat men de groenteboeren het leven onmoge lijk zou maken door aan deze 'vorm van dwingende prijsvoorschriften vast te houden. Toen de militairen met vreedzame middelen als tomaten tot capitulatie waren gedwongen, maakte de wrevel plaats voor spot. Er was maar één man in de militaire junta die toen niet werd uitgelachen: de populaire Abdoel Karim Kassem. Misschien kon men zich niet voor stellen, dat hij een dergelijk besluit mede-ondertekend had. Hij is name lijk afkomstig uit de middenstand. Gewichtiger problemen dan toma- tenoorlogen doen zich momen teel in Irak voor, bijvoorbeeld wat betreft de politieke toekomst van het land. Arefs aanhangers, on der wie leden van de socialistische partij, een aantal officieren en boe ren, zijn ervoor om niet lang te tal men maar meteen op te gaan in de Verenigde Arabische Republiek van Gamal Abdel Nasser, voor wie zij meer bewondering hebben dan voor Kassem. Maar Kassem en zijn aan hangers (voornamelijk intellectue len uit de middenklasse) huldigen het idee van een krachtig Irak, dat naar alle kanten zijn onafhankelijkheid moet bewaren. Zij voelen in principe wel voor Arabische eenheid, maar vinden dat men voorlopig voldoende werk om handen heeft met te pro beren, in Irak zelf orde op zaken te stellen. Een derde groep is die dei- communisten. Zij heeft tot nu toe Kassems onafhankelijkheidspolïtiek gesteund. Al met al kan men vaststellen, dat Kassem tot nu toe aan allerlei mogelijke dreigingen niet heeft blootgestaan of ze in toom kon hou den. Dat de spanningen wel eens hoog opliepen, bewijst de vrij onver wachts bevolen overplaatsing van Aref naar Bonn. Aref heeft dus niet zoals sommigen verwachtten met Kassem hetzelfde spelletje kun nen spelen als Nasser indertijd met generaal Naguib. Aref is zeker niet „de sterke man" in Irak. Als er één dc sterkste is, dan moet het de ge matigde Kassem zijn. ABDOEL KAREN" KASSEM houdt hoofd boven olie De Syrische commuriistenleider Kha- led Bekdache is na acht maanden afwe zigheid weer naar Syrië teruggekered zo meldt men uit Beiroet. Enkele dagen voor de uitroeping van de Verenigde Arabische Republiek vluchtte hü met zijn gezin uit Syrië. OPVOEDING IN TECHNIEK VAN GEWELD HIJ HOEFT ZICH NIET MEER TE VERBERGEN Donderdagochtend heeft een delega tie van de bewoners uit verschillen de Zuid-Molukse woonoorden in Ne derland aan de Nederlandse minister van justitie, prof. dir. 1. Sainkalden, op diens ministerie in Den Haag een petitie aangeboden met betrekking tot het terugzenden door de Neder landse regering van 37 verstekelin gen uit Indonesië. De foto toont een groot aantal demonstranten met spandoeken bij het ministerie. Voor hof vijf jaar geëist in Anjummer moordzaak Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren in hoger beroep de zaak be handeld tegen de 41-jarige Folkje D. D. uit Anjuni, die wegens misbruik maken van de ouderlijke macht en uitlokking van moord door de recht bank te Leeuwarden veroordeeld werd tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Appellantes zoon Johan nes en zijn vriend Alle S hebben in de nacht van 22 op 23 september 1956 de slikwerker Pieter Steenstra te An- jum vermoord, op aandrang van ver dachte. De procureur-generaal, jhr. mr. N. Witsen Elias, vorderde tegen haar vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Ter zitting van het hof werden negen getuigen gehoord. Enkelen daarvan verklaarden te hebben gehoord dat de vrouw de beide jongens had opgehitst om S. uit de weg te ruimen.-Appellan te ontkende dit ter zitting. Zij merk te op dat zij S. wel openlijk, had doodgewenst, maar, zo zeide zij", zo- iest staat ieder mens vrij. De raadsman, mr. S. Schootstra, achtte de door de vrouw aan het adres van S. gebezigde uitdrukkin gen niets bijzonders voor het milieu waarin zij verkeerde. Hij achtte geen enkel bewijs aanwezig en ver zocht het hof de verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen. Het hof wees dit verzoek af en bepaal de de uitspraak op 23 oktober. Duizenden jonge mensen, die naar de Tsjechische hoofdstad komen, aangelokt door aantrekkelijke beurzen, worden opgevoed in de tech niek van het geweld en de dogmatische overtuiging, die hen tot de aanvals-leiders kan maken op de autoriteit, die in hun geboortelanden de macht in handen heeft. Op het ogenblik zijn er in de school, die in de Wocelow a-straat in Praag door de „Internationale bond van studenten" is opgericht, onge veer 250 Afrikanen aan het werk, terwijl op zijn minst een gelijk aan tal diploma's heeft ontvangen en de laatste maanden naar huis is ge zonden. Die school draagt de argeloze naam van „Instituut voor econo mische studie", maar haar opleiding bestrijkt het maken van bommen tot aan spionnage en guerilla. In de Zizkow-wijk van de hoofd stad studeren nog 2000 andere buitenlanders, en bovendien on geveer 3000 Tsjechen aan de ..faculteit der Internationale be trekkingen." Er zijn op zijn minst nog twee andere centra voor opstand en sabotage, een in Brno en het andere in Velke Kostalany Slowakije Volgens de berichten uit Tsjo- cho-Slowakije is aan elk van die scholen een algemeen geo grafisch gebied toegewezen. Zo volgen op de school in de Wo- eelowa-straat de negers uit Afrika de cursus. De meeste studenten van de school in de Zizkow-wijk komen uit Zuid- Amerika. De Italiaanse en Fran se leerlingen worden in Brno opgeleid en de Arabieren zendt men naar Slowakije. Hoewel het verraad in al zijn vormen op al die scholen wordt onderwezen, is het voornaamste doel toch jonge intellectuelen te vormen, die als agenten kunnen optreden en zowel de intelligent sia als de arbeidersklasse van hun landen kunnen beïnvloeden. De Tsjechen, die de scholen sa men met de buitenlanders aflo pen gaan gewoonlijk in diploma tieke dienst, om het contact te handhaven met de afgestuurde inheemsen, als deze naar huis zijn teruggekeerd. Terwijl de meeste leraren Tsje chen of Russen zijn, bestaat een ander deel voor een groot per centage uit vluchtelingen, die aan de justitie van hun eigen land hebben willen ontkomen of uit afvalligen, die „politiek asiel" hebben gezocht. Tot aan het einde van de be zetting van Oostenrijk in 1955 was het voor een communistisch student niet moeilijk Tsjecho- Slowakije binnen te komen. De Russen immers hadden de macht in handen aan de Oostenrijks- Hongaarse grens en zij behoefden dus alleen maar naar Wenen te gaan, waarna zij de „pipeline konden volgen, die naar het noor den liep. In hun eigen landen en in Oos tenrijk wist men dan niets an ders dan dat zij in Wenen waren verdwenen. Thans komen de meesten van hen met sowjet- en satelliet-schepen naar Polen of Oost-Duitsland of zij vertrekken per vliegtuig vanuit Zwitserland met communistische luchtlijnen. Behalve die opleidingsscholen hebben de communisten ook nog een „rust-centrum" in Trebotow. Daar worden de studenten, in het bijzonder die uit de vroegere ko loniale gebieden gefeteerd zoals zij dat nog nooit zijn geweest in hun eigen land. Hoewel op de scholen de nadruk wordt gelegd op internationale communistische broederschap, zonder onderscheid van kleur, heeft de voorkeurs-behandeling van de buitenlanders onder de Tsjechische studenten nogal wat wrijving veroorzaakt. Niet alleen worden aan kleurlin gen-studenten gemakkelijker ta ken opgedragen, maar hun beur zen zijn dikwijls ook achtmaal zo groot als die, welke aan Tsje chen worden gegeven. Sommige studenten worden door hun eigen land gezonden, bij voorbeeld door de Verenigde Ara bische Republiek. Anderen gaan uit zichzelf naar Tsjecho-Slowa- kije. De meesten echter worden door de „Internationale bond van studenten" uitgekozen. Deze communistische organisatie heeft afdelingen op alle grote en klei ne universiteiten in de wereld. De secretarissen ter plaatse kie zen die studenten uit, die daar het meeste voor voelen of die in hun eigen land de grootste in vloed zullen hebben en overre den hen, naar Praag te gaan. Wayne Powers, eens boer in Missouri, die aan de liefde verre de voorkeur gaf boven de oorlog, is gisteren weel bij zijn Franse bemin de en hun vijf kinderen teruggekeerd, als vrij man. Powers, 37 jaar oud, werd tegelijkertijd weer burger, nadat het Amerikaanse leger hem oneervol uit de dienst had ontslagen. De lange, kale oud-sol daat bracht de laatste uren van zijn gevan genschap in de gevan genis van het Ameri kaanse leger in Verdun in noord-oost Frank rijk door. Hij was tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij bekend had schuldig te zijn aan desertie uit het leger, kort voor dc veldslag van Bastogne toen Von Rundstedt op gevaarlijke wijze in 1944 een tegen-aanval begon. De volgende veertien jaren hield hij zich in Mont d'Origny, in noord-Frankrijk ge legen, schuil bij zijn geliefde, Yvette Bleuse, die hem vijf kinderen schonk. Het leger was van plan geweest, hem weer op vrij voeten te stellen in het stadje Ribemont, de gendarmes van die plaats hadden hem in maart van dit jaar in Mont d'Origny gear resteerd. Maar men bemerkte, dat in Ribemont Po wers niet veek vrien den telde. De bevolking voelde in de eerste plaats liefde of geen liefde, dat hij een de serteur was geweest. Daarom hebben de le- ger-autoriteiten hem vrijgelaten in een 'ande- Theo Swagemakers maakt portret A. van Duinkerken De Amsterdamse kunstschilder Theo Swagemakers (secretaris van St.- Lucas) heeft van het ministerie van O., K. en W. de opdracht gekregen een portret te schilderen van prof. dr. W. J. M. Asselbergs (Anton van Duinkerken). re stad van Noord- Frankrijk, in St.-Quen- tin. Het einde van Powers militaire leven kwam zonder enig ceremo nieel. Hij werd vanaf Verdun vergezeld door twee leden van de mili taire politie in burger. Voor het hoofd-com- mïssariaat van politie in St-Quentin openden de M.P.'s alleen maai de deur en lieten Po wers weggaan met een handkoffertje in de hand. Daarna reden zij in hun zwarte Franse auto weg. Zij hadden de motor van de wagen zelfs niet afgezet. Met stille trom kwam Wayne Powers bij vrouw en kinderen thuis. Hij heeft zich nu niet langer overdag te verbergen in zijn schuilplaats onder de trap. Egypte wenst „antwoord" op levering van Britse duikboten aan Israël In officiële kringen in de .Verenigde Arabische Republiek wordt de ver koop van twee Britse duikboten aan Israël gezien als een „zeer ernstige actie tegen het Arabische nationalis me welke niet onbeantwoord kan blij ven", aldus meldt het Egyptische blad „Al Ahram". (Egypte heeft ten minste vijf Russi sche duikboten). Maarschalk Amer, vice-president en minister van defensie van de V.A.R., is donderdag naai- Tsjecho-Slowakije vertrokken, welk land in 1955 aan Egypte wapens heeft geleverd. Radio-Cairo meldde, dat er „be langrijke bijeenkomsten" worden gehouden ter bespreking van de Britse politiek van „levering a Israël van zware wapens en duik boten voor gebruik tegen de Ara bische staten". In Pakistan krijgen smokkelaars doodstraf Plunderen, hamsteren en smokke len zal voortaan krachtens de bepa lingen van de staat van beleg in Pakistan met de dood strafbaar zijn. Voor dit doel zijn bijzondere mili taire rechtbanken in het leven ge roepen. De macht berust bij de legeropper- bevelhebber, generaal Ajoeb, die zijn macht uit handen van president Mir- za ontving. Ook zijn stakingen in openbare bedrijven en opruiing in onderwijsinstellingen verboden. In een radiotoespraak zei generaal Ajoeb zo weinig mogelijk de strijd krachten te willen inschakelen en voorts dat het zijn bedoeling is de democratie te herstellen, maar één van liet type, dat begrijpelijk is voor liet volk. Kardinaal Masella werd camerlengo Terwijl uit vele landen bewijzen van deelneming met het overlijden van paus Pius XII in Vaticaanstad bin nenkomen, treffen de kardinalen reeds maatregelen voor dé tijd dat nog geen nieuwe paus gekozen is. Kardinaal Benedetto Aloisi M&ella, prefect van de Congregatie der Hei lige Sacramenten, werd door de ver gadering van kardinalen benoemd tot „camerlehgo". De canierlengo is belast met het bestuur van de we reldlijke goederen en rechten van het Vaticaan tot aan de verkiezing van een nieuwe paus. Bij de dood van Pius XI was dat de thans overleden paus. Een menigte van minstens vijfdui zend mensen vocht 's avonds om het voorrecht de eerste te zijn die het lichaam van de paus zou mogen zien, dat in het zomerpaleis ligt opge baard. Enkele mensen vielen flauw of raakten gewond. Het stoffelijk overschot van de paus zal vandaag uit Castelgandolfo naar Rome wor den overgebracht. Dit geschiedt zon der uiterlijk vertoon tot aan de basi liek van Sint Jan van Lateranen, de kathedraal van Rome. Vandaar gaat liet stapvoets naar de Sint-Pieter om de Romeinen gelegenheid te geven tot eerbewijs aan de overleden paus, die tegelijk hun bisschop was. Men verwacht meer dan een miljoen be langstellenden. Gedurende de volgen de drie dagen zal het gebalsemde li chaam in .du Kapel van de Heilige Geest opgebaard liggen. Met de ter aardebestelling neemt de periode van negen dagen rouw een aanvang. Uit kringen van het Vaticaan werd ver nomen. dat de paus begraven wenst te liggen in de kapel, waar de stof felijke resten van Pius X, die in 1954 heilig werd verklaard, ter aarde zijn besteld. Onmiddellijk na het overlijden van de paus heeft de Italiaanse rege ring een periode van drie dagen rouw afgekondigd. Overheidsinstel- Een lid van de Zwitserse garde op wacht voor de sterfkamer van paus Pius XII in de resi dentie te Castel Gandolfo. lingen en scholen zijn alle geslo ten. Het Belgische hof zal gedu rende acht dagen rouw aannemen. In Engeland zal geen hofrouw zijn, maar zullen de vlaggen halfstok gehesen worden op de dag dat in de kathedraal van Westminster een requiemmiè voor de paus wordt opgedragen. President Eisenhower van de Ver. Staten en premier Macmillan van Groot-Brittannië verklaarden, dat „de wereld een stuk ariner is gewor den door het verlies van een man, die een belangrijke rol speelde in de ver dediging van de geestelijke waarden en het werk voor de vrede." De minister-president en minister van buitenlandse zaken ad interim, dr. Drees, zond gistermiddag een te legram met betuiging van deelne ming van de Nederlandse minister raad aan het college van kardinalen in Vaticaanstad. De aartsbisschop van Utrecht, mrg. dr. B. J. Alfrink, heeft 's middags voor de K.R.O.-mi- crofoon een rede ter herdenking van paus Pius XII gehouden, waarin hij verklaarde, dat deze „altijd meeleef de met zijn gelovigen, die van Rome op de eerste plaats maar evengoed al de anderen van heel de wereld, die als zij in nood verkeerden altijd een troostend woord mochten ondervin den en die een afgezant naar Neder land zond toen ons land door de wa tersnood van 1953 was getroffen.' Nog verscheidene andere wereldlijke en geestelijke autoriteiten hebben verder in de loop van de dag hun deelneming betuigd, onder wie de Anglicaanse aartsbisschop van Can terbury, dr. Geoffry Fisher, de Cana dese premier Diefenbaker en de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir. Volgens Vaticaanse deskundigen zijn er vijf Italiaanse „kandidaten" voor de pauselijke waardigheid: kardinaal Marcello Mimmi, 76 jaar; kardinaal Geatano Cicognani, 76 jaar; kardi naal Giacomo Lercaro, 66 jaar; kar dinaal Giuseppe Siri, 52 jaar; kardi naal Alfredo Ottaviani, 67 jaar. Van de 37 niet-Italiaanse kardinalen acht men er één eventueel als kandi daat mogelijk voor het geval de kar dinalen moeilijk overeenstemming over de keuze van een Italiaan zou den kunnen bereiken. Het is kardi naal Gregorius Agagianian, de 63- jarige patriarch van Cilicië (Arme nië) en pro-prefect van de congrega tie voor de verbreiding van het ge loof. Kardinaal Agagianian heeft als jongen in Georgië od hetzelfde semi narie gestudeerd-als Stalin, NA HET OVERLIJDEN VAN PAUS PIUS XII

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3