Moet voor duwk op de openbare weg belasting betaald worden? Ifvin Zeeuwse Almanak BOUW R.-K.-STRANDKERK TE HAAMSTEDE BEGINT MAANDAG „ZIEKENHUISVERPLEGING OP WALCHEREN" BESTAAT 30 JAAR whéü Agenda t PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT. VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 POLITIERECHTER MIDDELBURG Volgens ondernemer is duwk een vaartuig Moet er voor een amfibievaartnig, beter bekend als de duwk, die gedu rende de overstroming van Walcheren zulke goede diensten bewezen heeft, motorrijtuigenbelasting betaald worden, wanneer dit vervoermid del over de openbare weg rijdt. Deze vraag kreeg de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda, donderdagmiddag voorgelegd, toen de direc teur G. van O. .van de Werkendamse aannemingsmaatschappij Van O. zich verantwoorden moest, omdat een der duwks van de firma over de Schelpweg (tussen Domburg en Westkapelle) had gereden zonder dat de chauffeur in het bezit was van een belastingkaart. Nu werd van de on derneming de achterstallige belasting gevorderd tot een totaal bedrag van f 990. De firma Van O. voert ondefmeer voor de Polder Walcheren tussen Domburg en Westkapelle werkzaamheden uit voor de kustverde diging. Op 11 september 1956 de zaak moest wegens ziekte enkele malen aangehouden worden zag een Domburgse wachtmeester de duwk over de Schelpweg te Domburg rij den. Ter zitting verklaarde de politie man, dat hij het vervoermiddel wel eens eerder op de openbare weg had zien rijden. Op een vraag van de gemachtigde voor Van O., mr. D. J. Hamoen uit Utrecht, kon de wacht meester zich niet meer herinneren of het die dag stormde. De duwk kon namelijk, zo verklaarde de gemach tigde, wegens de harde wind niet over het strand rijden, zodat de la ding via de Schelpweg naar een an dere plaats vervoerd werd. Mr. J. F.' C. van Deinse, de rijks advocaat, wees er op, dat men in dit geval slechts van mening kan verschillen of belasting betaald moet worden of niet. Volgens mr. Van Deinse was dit wel het ge val. Volgens de definitie van de motorrijtuïgenwet is het, zo zei mr. Van Deinse, moeilijk te ont kennen, dat een duwk onder deze wet valt. De rijksadvocaat eiste dan ook een geldboete van f 80 subs. 6 dagen. Mr. Hamoen wees er in zijn plei dooi op, dat het niet in de bedoeling gelegen heeft om de belasting te ontduiken. De uitvoerder van het werk langs de Walcherse kust heeft zo vertelde mr. Hamoen, bij het be lastingkantoor te Middelburg een be lastingkaart aangevraagd. Omdat 'n amfiebievaartuig niet van kenteke nen is voorzien, kon men echter niet aan dit verzoek voldoen. Volgens de gemachtigde voor Van O. was dit verzoek vóór de bekeuring in Dom burg gedaan. Vaartuig „Volgens mijn cliënt is de duwk een vaartuig en hij is ook gekocht om er mee te varen", betoogde mr. Hamoen. „Weliswaar kan de duwk rijden, maar dat kan een vliegtuig ook". Waarop mr. Van Deinse ant woordde: „Als ik met een vlieg tuig door de straten van Dom burg zou rijden, veronderstel ik toch, dat Ik belasting moet beta len". Mr. Hamoen verklaarde verder, dat er met de duwk over het strand ge reden wordt om materiaal naar de rljswerken in zee te brengen. Ook moet men voor reparatie wel eens een enkele keer over de openbare weg rijden. „En thans wordt er een belasting van bijna f 1000 gevor derd", voerde mr. Hamoen aan, „ter wijl er maar zelden van de openbare weg gebruik gemaakt wordt. Boven dien weet de belasting er zelf niet goed raad mee". Mr. Hamoen vertelde hierop, dat een aannemer in Noord-Holland, die ook duwks in bedrijf heeft, er noch een belastingkaart, noch een vvegenkaart voor heeft. „De poli tie weet er daar ook geen raad mee", mérkte mr. Hamoen op. „Daarom is het nooit tot een con flict gekomen Tenslotte vroeg mr. Hamoen aan de politierechter deze zaak als een proef proces te willen beschouwen en an ders een minimale geldboete op te leggen. Mr. Sieperda besliste, dat over twee weken schriftelijk von nis gedaan zal worden. Vervolgens moesten zich verantwoor den twee directeuren van een im porteursfirma uit Utrecht, L. F. J. M. uit Hilversum en A. B. van E. uit Weesp. Hen werd ten laste ge legd, dat zij twee tractoren van Mid delburg naar Domburg hadden laten rijden, zonder dat voor deze voertui gen belastingkaarten waren aahge- vraagd. Het bleek, dat deze land- bouwtractoren vanuit Utrecht naar Domburg gebracht moesten worden, VAN TOT VOLIÈRE. „De Molenberg" in Sas van Gent is veranderd in een prachtig plantsoen. Daar hebben de mannen van de ge meentelijke plantsoendienst voor ge zorgd. Toen de Sasse vogelvrienden het park zagen, dachten zij onmid dellijk en dat is te begrijpen dat dit de ideale omgeving zou zijn voor hun gevleugelde vrienden. Deze gedachte groeide uit tot een plan, dat bij het college van B. en W. terecht kwam. Burgemeester en wethouders voelden er wel wat voor om de ..Molenberg" tot bouwterrein te verklaren. Bouw terrein voor een fraaie volière, die door de „Sasse Kanarievrienden" zal worden opgetrokken. Men zat nog met één probleem het geld. Maar ook hiervoor werd een oplossing ge vonden. De bedrijven in Sas van Gent zegden direct hun medewerking toe en zo zal dus in het komende voor jaar op de „Molenberg" een volière verrijzen. KERMIS MET MUZIEK. Het feestcomité van Kapellebrug in de gemeente Sint Jansteen heeft besloten om de aanstaande kermis zondag 19 oktober nog vrolijker sfeer te bezorgen. Daar voor heeft het comité verschillen- NACHTSCHUIT De herfst rukt nu onverbiddelijk op, met volop vallende bladerensnel korter wordende avonden en met luchtstromingendie meer kil dan koel zijn te noemen. Hier en daar in de Zeeuwse steden en dorpen ziet ge dan ook alweer bescheiden rookspi- raaltjes uit de schoorstenen omhoog kringelen en dan xoeet ge: „Die men sen hebben de kachel al aan". Want dat wordt nu weer de jaarlijks terug kerende kwestie: steken toe hem al aan, of stellen we het nog even uit". Het zijn vooral de vrouwen, de huis vrouwen, die elkaar over dit pro bleem met grote ijver ondervragen en wanneer dan blijkt, dat er één bevriend of naburig schaap over de dam is, wel dan kunt ge er zeker van zijn, dat we binnenkort vjeer al- temaal gezéllig rond het haardvuur gezeten zuilen zijn. Met buiten de onheilspellend loeiende wind, de te gen de ruiten kletterende regen en met binnen de behaaglijke warmte van haard- of ander vuur, de veilige beslotenheid der hechte muren en de prikkelende geur van het avondlijke kopje koffie. Kortom, mensen, we gaan, zoals onze vaderen dat zo tref fend konden zeggen, we gaan met zijn allen de nachtschuit weer in. de muziekkorpsen uitgenodigd, o.a. het gezelschap nit Lokeren In België, dat honderd muzikanten telt, Ook de Axel se drumband zal van de partij zijn. AFSCHEID. In 1953 vestigden zich in Sluiskil een groep van 16 jonge Italianen, die in eigen land weinig toekomst hadden en in de industrie in de kanaalzone de handen uit de mouwen konden steken. Zij hadden het naar hun zin en woonden in een dubbele woning, beschikbaar gesteld, door het bedrijf waarbij zij werkten. Enkelen van hen trouwden met Zeeuwse meisjes en pasten zich uitstekend aan. Nu, vijf jaar later, is hun arbeidscontract afgelopen en moeten zij naar ander werk uitzien. Enkelen zijn naar Italië teruggegaan, anderen gingen naar Luxemburg, Zwitserland, Frank rijk en Canada. Sommigen van de groep, die in de loop van die vijf Jaar was uitgegroeid tot 23 personen, gin- fen naar ae kolenmijnen in Limburg. Heen de gehuwden dat zijn er drie wiïien proberen in Sluiskil een nieuw bestaan op te bouwen. „NIEUW SEIZOEN" De bekende wereldreiziger Dr. Mel- chior, schrijver van verschillende boeiende boeken, heeft ook Ooster- land bezocht. Voor de Culturele Ver eniging in deze plaats heeft dr. Mel- chior gesproken over „Rust en ru moer in Arabisch Noord-Afrika", mevrouw Melchior bediende de film projector, want met een door hem zelf opgenomen 8 mm-filmpje Illus treerde de spreker zijn causerie. Bur- remeester S. W. A. Laurense heette Ie bereisde spreker welkom. De Culturele Vereniging is dus een nieuw seizoen begonnen en dat bete kent dat „Oosterland Fanfare" het seizoen heeft besloten. Door ziekte van de directeur, de heer Dorst, kon den weinig zomeravondconcerten worden gegeven. De leden van liet ezelschap hopen echter, dat hun irecteur spoedig hersteld zal zijn. zodat de repetities zullen kunnen worden voortgezet. En dan vol gend jaar beter waar een dealer ze op de ZLM-ten- toonstelling zou plaatsen. jPer trein zouden de voertuigen in Middelburg afgeleverd worden, waarna de dealers voor belastingkaarten moesten zor gen om de tractoren naar Domburg te laten rijden. Inplaats van rechtstreeks naar Domburg te gaan, reden de chauf feurs nog even langs Zoutelande om daar iets af te geven. Tijdeös dit „ommetje" werden zij gever baliseerd. Beide directeuren ver klaarden echter, dat uitdrukkelijk overeen gekomen was, dat de dea ler voor de belastingkaarten zou zorgen. Dit bleek juist te zijn, zo dat hier conform vrijspraak volg de. Toch vrachtauto De arbeider B. V. uit Middelburg stond op 19 augustus 1957 toen hij nog handelaar was met zijn naar hij dacht personenauto op het veerplein te Breskens. Een wachtmeester kwalificeerde deze ge laden auto echter als een vracht auto en daarvoor had V. geen be lastingkaart. Verdachte vertelde de politierechter, dat hij de achter en rugleuning van de auto verwij derd had en die ergens anders in de auto had geborgen. De verbalisant vertelde echter geen leuningen gezien te hebben, weshalve de politierechter V.'s auto toch als een vrachtauto aanmerkte. V. moest er conform een boete van f 20 voor betalen. Vervolgens behandelde de politie rechter nog een veertigtal zaken, waarin de verdachten in strijd waren feweest met hét schippersbesluit en e motorrijtuigenbelastingwet. De politierechter legde hier boetes op, variërend van f 5 tot f 40. geeft uw zenuwen rust g*zond«lekk»r* fris ontspant en is zo lekker „Honger"schip „Norlanda" op weg naar de sloper Het voormalige Griekse schip „Nor landa", dat negen maanden in de Vlissingse buitenhaven heeft gele- fen en dat naam heeft gemaakt als et „hongerschip", zal vandaag ver trekken. De sleepboot „Gele Zee" van Smits Internationale Sleepdienst uit Maassluis zou het schip op weg naar de sloper vanmorgen om half acht naar Rotterdam slepen, na dat men de ankers, die in dé bodem van de haven vastzitten, zou heb ben gekapt. Aanbesteding wegverbetering te Ovezande Donderdag heeft de N.V. „Grontmij" namens de Herverkavelingscommis sie Zeeland In café Verbeek te Ove zande aanbesteed, het maken en ver beteren van de aardebanen van de wegen en bijbehorende werken in de Zak van Zuid-Beveland. De Inschrijving was als volgt: 1. firma J. en K. T. de Oude te Bier vliet 217.076,2. firma M. Uil te Middelburg 217.700,—; 3. firma Duynhouwer te Goes 224.000,4. firma Janse te Middelburg 231.600,5. Jasper van 't Verlaat te Hardingsveld-Gieaendam 236.900,6. Aannem. Mij. Zee land te Middelburg 239.900,—; 7. G. Eland te Vlissingen 240.000, 8. Wegenbouw bedrijf Joh. de Kroon te Rhenen 249.000,—; 9. Aannem. Mij. voorheen Hillen en Roosen te Amsterdam 251.000, Toneelvoorstellingen voorde Zeenwse scholen. Onder auspiciën van de Z.V.U. zullen ook dit seizoen weer een aantal to neelvoorstellingen voor de Zeeuwse schoóljèugd borden georganiseerd. De toneelgroep Puck zal optreden voor de scholen voor het middelbaar,-, ulo- en nijverheidsonderwijs, terwijl het Nederlands Jeugdtoneel onder leiding van Rob Geraerds een aantal voorstellingen voor de leerlingen van het lager onderwijs zal verzorgen. De toneelgroep Puck, welke voor de leerlingen van de lagere klassen (onderhouw) „Verliefde dwaasheden" van Paul Frangola Regnard en voor de hogere klassen „...En toen kwam Dokter Frost" zal opvoeren, komt 13 en 16 oktober in Middelburg, 13 en 14 oktober in Vlissingen, 16 en 17 oktober in Goes, 15 oktober In Zie rikzee en 17 oktober in Terneuzen. Het Nederlands Jeugdtoneel, dat „Wabbertje van de Orgelman" van de onlangs uit Indonesië terugge keerde schrijfster-journaliste Ine de Jong brengt, komt 13 oktober té Goes, 14 oktober te Middelburg, 15 oktober te Oostburg, 16 oktober te Breskens, 17 eri 18 oktober te Vlis singen, 21 oktober te Zierikzee. Veertig jaar onderwijzer De heer A. Paauwe, onderwijzer aan de openbare lagere school te Zierik zee, zal 16 oktober aanstaande veer tig jaar werkzaam zijn bij het lager onderwijs. De oudercommissie heeft plannen in voorbereiding om de jubi laris op passende wijze te huldigen. VOORJAAR 19S9 GEREED Open hof voor 600 kerkgangers Maandag aanstaande zal een begin worden gemaakt met de bouw van de kapel „Ons Lief Vrouwe op Zee", welke zal verrijzen langs de rijksweg te Haamstede. Het is een van de rooms-katholieke kerken die gebouwd wordt in het ka der van de strandzielzorg, dat volgens het orgaan van het bisdom Breda een typisch Zeeuws probleem vormt. Schouwen-Duiveland, en met name de parochie Zierikzee, waaronder het gehele eiland ressorteert, is een van de eerste districten van het bisdom waar een hulp-„strand"-kerk zal wor den gebouwd. Dit gebied is in de zo mermaanden het centrum van dui zenden vakantiegangers. Pastoor J. Dekker uit Zierikzee moet dan voor zeer vele badgasten soms wel eens duizend in éen dienst de mis le zen. Tot dusver moest dit onder pri mitieve omstandigheden gebeuren, doch reeds de aanstaande zomer zal men kunnen beschikken over een hulpkerk in de Westhoek. De kapel „Ons Lief Vrouwe op Zee" zal bestaan uit twee delen. Er komt een vierkant gesloten kerkgebouw met honderdveertig vaste zitplaatsen. Dit gebouw zal dienst doen voor de in de Westhoek van Schouwen woon achtige rooms-katholieken. Voor de vakantiegangers wordt aan het ge bouw een open hof ingericht met een „MAXIMAAL NUT BIJ MINIMALE PREMIE" Wijlen L. Onderdijk in vergadering herdacht Tijdens de algemene vergadering van de vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren", die donderdagmiddag in het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg gehouden werd, is «ijlen de, heer L. Onderdijk, dio jarenlang se cretaris-penningmeester der vereni ging is geweest, herdacht. De voor zitter der vereniging, do heer J. L. Dregmans, stipte aan, dat de heer Onderdijk een bijzonder actief be stuurslid geweest Is. De heer Dreg mans vroeg zich af of de vereniging fAdvertentie Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid EULAN voor motechte behond«*linq Luister op maandag, woonsdag, vrijdag an zaterdo om 9.52 uur naar het EU I AN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 n in 1928 opgericht zou zijn, indien de heer Onderdijk niet de stuwende kracht was geweest. De heer Onderdijk heeft zijn privé- zaken in de steek gelaten om zich geheel te kunnen wijden aan het werk van ónze vereniging", aldus zei de heer Dregmans. „Wat hij alle maal gedaan heeft, valt niet onder woorden te brengen". De voorzitter betoogde, dat de nagedachtenis "van de heer Onderdijk altijd in de herin nering zal blijven voortleven. Nadat de aanwezige leden deze herden- kingawoorden staande haddèn aange hoord, werd een ogenblik stilte in acht genomen. De heer Dregmans wees er vervol gens op, dat de vereniging thans 30 jaar bestaat. Er moest vaak onder moeilijke omstandigheden géwerkt worden, maar toch heeft men altijd aan de financiële verplichtingen kun nen voldoen. Landelijk gezien kan vastgesteld worden, aldus de heer Dregmans, dat de vereniging van maximaal nut is bij een minimale premie. Voorts deelde de heer Dreg mans mee, dat het aantal aangeslo tenen opnieuw gestegen is. „Deson danks is de belangstelling van de leden op de vergaderingen zeer mi nimaal, betoogde de .voorzitter. Op voorstel van het bestuur werd be- aparte ingang. Deze hof wordt aan de achterzijde van dè kerk aange legd en krijgt aansluiting met het gesloten gebouw op de plaats waar zich het altaar bevindt. Door middel van openslaande deuren zal men dan ook in de buitenlucht de dienst kun nen meemaken. Het altaar wordt zo gemaakt, dat de priester aan beide kanten zal kunnen staan. Een ge luidsinstallatie zal het mogelijk ma ken, de dienst goed te kunnen volgen. Het geheel wordt omgeven door een gaanderij, waar de kerkgangers bij slecht weer kunnen schuilen. De hof zal plaats bieden aan ongeveer zes honderd personen. Naast de kerk zal een gebouwtje geplaatst worden met een ontvangkamer. Men hoopt in december met de bouw van de fundamenten zo ver gevorderd te zijn, dat kan worden overj tot de eerste steenlegging. Hel bedoeling, dat de kerk op 1 juni 1959 gereed zal zijn. „Spotgeesten" Middelburg, Schouwburg; „Het Rotterdams Toneel". ZELDEN HEBBEN WIJ een zo gro te hoeveelheid in meer dan één op zicht „spirituele" kolder, zó overtui gend over het voetlicht zien brengen als gisteravond in de Middelburgse Schouwburg, waar het Rotterdams Toneel onder auspiciën van de Z.V.U. Noel Cowards „Spotgeesten" ten to nele voerde. Het is een fris en in ho ge mate amusant begin geworden van het toneelseizoen in Zeeland, waar een uitverkochte Schouwburgzaal in tens plezier aan beleefd heeft. In „Spotgeesten" dreef toneelschrijver Coward op een zo spitse, intelligen te en toch humane, goedmoedige ma nier de spot met al hetgeen uit spiri tisme zou kunnen voortvloeien, dat de toeschouwer zich wel van a tot z gewonnen moet geven. Hetgeen bij een voorstelling, zoals het Rotterdams Toneel die weet te geven vol overgave gebeurt. Want onder de wel zeer inspirerende regie van Ton Lutz heeft dit ensemble Co wards stuk, dat in de oorlogsjaren in Londen een kleine 2000 voorstellin gen haalde, In een uitstekende ver taling van Alfred Kossmann tot een in hoge mate onderhoudende toneel belevenis gemaakt. Waarbij men ge lóófde in een geëxalteerd medium, zo als een Coba Keiling dat uiterst ge nuanceerd en waar nodig met waar lijk „knaleffect" in de haar in de mond gelegde radicale uitspraken ge stalte gaf. Waarbij een Steye van Brandenburg de tot vertwijfeling ge brachte en toch laconiek blijvende echtgenoot van een astrale echtge note plus van één in vlees en bloed treffend raak typeerde en waarin Lia Dorana en Ann Hasekamp die beide dames wel zo in-vrouwelijk wé ar maakten, dat men er als man huive rig van zou worden... Thera Verheugen maakte op haar beurt een kostelijke kleine creatie van de domme, maar hevig Ijverige dienstmaagd en in de bijrollen gaven Petra Verbeek en Peter Holland spel te zien, dat voortreffelijk in dit ge heel paste. De „Spotgeesten" van Noel Coward werden op die manier uitermate tastbaar en meer geestig dan geest; ondanks een enigszins stroef begin en een wat geforceerd kermisachtig slot. Maar al hetgeen daar tussenin lag en dat was zo veel, dat een groot deel van het pu bliek zich na al die taferelen zelfs in het begin van de pauze vergiste al datgene dus kwam waarlijk flon kerend tot aards en zelfs „boven aards" leven... Vanavond is er een opvoering in Oostburg. v. B. Een foto van de maquette van de kapél „Ons Lief Vrouwe op Zee", die aan de rijksweg te Haamstede ge bouwd zal worden. Links van het gesloten kerkgebouw is de hof met de brede gaanderij duidelijk te zien. De kerk zal in juni 1959 in gebruik genomen moeten worden. sloten om de premie voor A- en AA- verzekering niet te verhogen, terwijl de premies voor de B- en C-verze- kering verlaagd werden met vijf cent. Het voorstel tot verkorting van de wachttijd tot 3 maanden, ont moette evenmin bèzwaren. Het be stuur was tot de conclusie gekomen, dat in de praktijk de wachttijd Van zes maanden te lang is. Ook het voorstel over de wijzigingen in het verzekeringsreglement werd akkoord bevonden. Dit houdt in, dat de ver goeding voor de verpleegprijs laagste klas, voor zover het verzekering A betreft, van f 14.50 op f 15 ge bracht woidt. In de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer Onderdijk, werd de heer A. Goedhals te Middel burg benoemd. Dokter J. S. Bloos uit Souburg, die periódiek aftredend was, werd herkozen. In de vakature van wijlen de heer H. Oldeman werd gekozen de heer J, van Ginkel uit Vlissingen. VANDAAG Mlddelburg-Electro: „Vergiss mich nicht" 19 en 21.15 uur, a-1. Schouwburg: „Tarzan én de verlo ren safari", 20 uur, 14 j. De Vergenoeging: Lezing met licht beelden voor Kon. Ver. „Oost en West", 20 uur. Schuttershof: Lezing door dr. B. J. ter Bals over de reuma, 20 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie Favre en Van Ettinger, 9—18 uur. Vllssingen-Alhambra: „Overtreding arti kel 251 bis", 19 en 21 uur, 18 j. Luxor: „Dwars door de bloedvallei", 20 uur, 14 .1. Gebouw „Edenburg": Tentoonstelling „Wie was Vincent van Gogh", 912 en 13.30—17 uur. A-N.M.B.-gebouw: Ledenvergadering A.B.V.A., 20 uur. Goes-Grand: „Quo Vadis", 20 uur, 14 Prins van Oranje: Vergadering a.r.- klesvereniging, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2