BEVA C Tekko Taks op de vliegende Hollander! „Moord in de krantenwijk" WESPENDIEF OP „TER H00GE" i REEDS LANG GEZIENE GAST Aambeien? HEMOTABS CEMA-patent Waar zijn onze schepen? VAKKLEDING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Buiten blijft wellicht hun pleisterplaats In de P.Z.C. van 17 september jl. schreven wij over onze ontmoeting met een wespendief, op de trek be zig met het opruimen van een wes pennest. Voorafgaande informaties hadden ons de indruk gegeven, dat wij in ons artikel het eerste geval van dien aard konden publiceren. Wanneer we de woorden van deze zin ietwat anders groeperen en zeggen, dat wij de eerste waren, die een ge val van wespenverdelging op de trek publiceerden, behoeven we hieraan niets toe te voegen. Maar het feit zelf heeft al eens eerder plaatsgehad BAREND ZWERFMANS en dat onder omstandigheden, die wel heel merkwaardig mogen worden ge noemd. Kort na het verschijnen van ons ver haal ontvingen wij van de eigenaar van „Ter Hooge", de heer A. J. H. Baron van Lynden, de mededeling, dat het door ons gemelde geval zich reeds had voorgedaan; de juiste da tum kon niet worden aangegeven, maar in elk geval was het vóór sep tember 1933. Dus, zoals de schrijver opmerkte „in de glorietijd van deze buitenplaats". We lichten nu het vol gende uit de genoemde brief: „Het is al heel wat jaren geleden, in ieder geval vóór september 1933, dat ikzelf op „Ter Hooge" twee wespen- dieven waarnam, die bezig waren met het opruimen van wespennesten. Er bleven keurige gaten over met een middellijn van plm. 1 dm. Veel later, op 30 oktober 1943 ver telden mij de twee bosarbeiders, dat ze in dat jaar weer een exemplaar hadden waargenomen; ze hadden de wespendiep op „Ter Hooge" meerma len in verschillende jaren waargeno men en bleken de vogel goed te ken nen, beschreven hem als minstens zo groot als een buizerd (die ze „kobi" noemden), doch donkerder. Het is dus niet voor de eerste maal, dat de wespendief op de trek bij zijn gelief koosde en nuttige arbeid het uit halen van wespennesten werd ge zien". De hierboven vermelde gegevens werden opgenomen in een rapport waarvan ons een doorslag werd toegezonden. Of, én wéér dit rap port werd gepubliceerd deelde de schrijver ons niet mee, zodat we dit jammer genoeg, niet kunnen vermelden. Beenderen van een mastodont gevonden Mijnwerkers ln een Oostenrijkse steenkoolmijn in Karinthië neb ben de beenderen van een pre historisch dier gevonden. Specialisten heben verklaard, dat het dier, dat 6 meter hoog was, een mastodont is geweest, een van de voorvaderen van de olifant. De overblijfselen van het dier zijn naar het museum van Klagenfurt gebracht. De specialisten hebben bovendien nog gezegd, dat het dier „onge veer twaalf miljoen jaren geleden" heeft geleefd. Advertentie dit tabletje Vssasetf en U etilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn blU verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal met Hemotabs. 'n Nieuw middel ln tabletvorm, gewoon ln te nemen met 'n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen ge nezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. *n Complete kuur f. 1.47 BIJ Apothekers en Drogisten. Wij zijn baron van Lynden zeer dankbaar voor zijn rectificatie. Im mers, hoe ook de toestand voor de in undatie moge geweest zijn, „Ter Hooge" was ook toen een eiland van loofbos te midden van een omgeving van vlak en open bouwland en wei land, en schijnt onder die omstan digheden juist de aantrekkingskracht op de wespendieven te hebben uitge oefend, die we voor het jonge bos van thans hebben verondersteld. En dat schijnt weer een goed teken voor de toekomst, want als deze bijzondere vogels reeds nu door het jonge bos worden aangetrokken, schijnt ons de kans groot, dat we een herhaling van het geval 1958 niet tot de onmoge lijkheden moeten rekenen. Speciaal leggen we er nog de nadruk op, dat de schrijver zelfs méér zag dan wij, nl. twee vogels, die ook meer dan één wespennest opruimden, tevens zo, dat er geen wanordelijke vernie ling achterbleef, maar juist als in ons geval, telkens een ronde opening. Ook hier schijnt onze veronderstelling, dat de grondsoort een rol speelt, be waarheid te worden. De meest stugge klei leent er zich blijkbaar beter voor een gat te doen ontstaan, dat niet direct instort. Feitelijk geeft de ar beid van de vogel in een omgeving met wat stuggere bodem dus beter aan waartoe het instinct in staat is, dan het resultaat van zijn werk in minder samenhangende grond. Baron van Lynden zal het wel met ons eens zijn, dat de waarnemingen van vóór en n& de inundatie, op deze wijze gezien, een fraai geheel vormen. Laten wij hopen, dat niet alleen de wespendief nog eens terugkeert om van zijn voorliefde voor „Ter Hooge" als pleisterplaats getuigenis af te leggen, maar dat ook de buitenplaats zelf spoedig iets van de oude glorie terug mag krijgen, zodat althans en kele van de vele vogels, die in het rapport van deze vogelliefhebber worden genoemd, naar dit bijzondere plekje mogen terugkeren. 6 maanden garantie op de zolen GRATIS atlas m <Ji Btaalu Jongens- en meisjesschoenen Melkhandelaren eisen hogere winstmarge Namens ruim 600 melkhandelaren uit Rotterdam en omstreken, die gis teravond in'„Emporium" op een pro testvergadering bijeen waren, is een telegram gezonden aan de ministers van economische zaken en van land bouw, visserij en voedselvoorziening. Daarin wordt gezegd, dat het de hoogste tijd wordt om tot verbete ring van de winstmarge op melk en melkprodukten te komen. Men wil er naar streven dat dit met ingang van 1 november a.s. een feit wordt. In het telegram wordt gezegd, dat men de besturen van de organisaties die gisteravond bijeen waren en het co mité machtigt om alle stappen te on- Pftf Üj J dernemen leiden. i tot het beoogde doel De heer C. Kramer, lid van het actie comité, gaf de melkhandelaren het advies om voorlopig tot 1 november de zogenaamde Vondeling-cent voor het landbouwegalisatiefonds niet te betalen. Aagtekerk 6 25 m. z. v. Dakar. AagtedJjk 7 dw. v. Kaap Roca. Aalsdijk 7 70 m. z.w. v. Freetown. Aardijk 5 te New Orleans. Abbekerk 6 v. Manila. Alcor 6 v. Rio Grande. Aldabl 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alhena 8 Finisterre n. Antwerpen- Almdijk 5 te Antwerpen- Alphacca 8 v. New York n. Boston- Amerskerk 8 v. Aden n- Suez. Andijk 7 180 m- o. v. Abaco. Annenkerk 7 v. Zanzibar n. Tanga. Arendskerk 8 te Rotterdam. Astrid Naess 7 v. New York n. Aruba. Alblreo 8 v. Marseille n. Genua. Alnati 8 v. B. Aires n. Montevideo. Alderamin 8 te Antwerpen. Axeldijk 6 500 m. n.w. v. Fortaleza. Bawean 8 v. A'dam n. Bremen. Bengalen 4 605 m. z.w. v. Tokio. HOOG EN LAAG WATER nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 0.17 2.00 12.30 2.09 6.37 1.74 19.05 2.11 Terneuzen 0.43 2.16 12.59 2.24 7.07 1.91 19.37 2.28 Hansweert 1.24 2.30 13.34 2.36 7.40 2.04 20.10 2.41 Zierikzee 1.36 1.62 13.51 1:43 7.18 182 19.37 1.62 Wemeldinge 1.56 1.85 14.17 1.67 7.40 1.56 19.54 1.91 -Ui aJtkrfnfwrjjtsull SAMF0R Cape Bloemfontein 7 24.33 z. 09.50 Boissevain 8 te Kaapstad. Cailisto 7 te Belfort. Calamares 7 40.50 n. 01.50 w. Caltex Arnhem 5 144 m. n. Finisterre. Caltex Delft 8 v. Port Said n. R'dam. Caltex Nederland 6 v. Bahrein n. Aden V.S. Camitia 7 500 m. z.w. v. Azoren. Carülo 6 te New York. Cartago 6 23.il n. 83.39 w. Castor 7 41.32 n. 27.15 w. Cleodora 8 te Palu Bukom. Colytto 7 670 m. o. v. Miami. Crania 6 te Liverpool. Dlemerdijk 7 v. Los Angeles n- R'dam. via Cristobal. Dordrecht 9 te Rio de Janeiro. Duivendijk 8 v. Willemstad n. Liverpool Caltex Rotterdam 7 90 m. o. v. Kreta. Dinteldijk 2 v. Vancouver n. R'dam. Esso Amsterdam 7 950 m. o.n.o. v. Sombrero eil. Friesland (K.R.L.) 4 v. New Westminster n. Chemalner (Vancouver eil.). Garoet 3 v. Surabaja n. Bintang. Greta 8 te Oslo. Groote Beer 4 710 m. o. v. New York. Heemskerk 8 v. Melbourne n. Sydney. Helicon 7 770 m. z.w. v. Azoren. Holendrecht 7 49.13 n. 09.26 w. Hoogkerk 8 te Genua. Hulst 6 te Lissabon. Hydra (KN.S.M.) 8 v. Kingston Ja. n- Fela. Ivoorkust 6 v. Dakar. Jagersfontein 4 te Hamburg. Japara (K.R.L.) 5 24.12 n. 81.54 w. Johanca l v. Casablance n. Londen. Kabylia 7 38.28 n. 27.17 w. Kalydon 4 te Turku. Kara 7 450 m. w. v. Luderitz Baai. Kennemerland 8 te Amsterdam. Kermia 5 te Saigon. Khaslella 6 v. Punta Cardon n. Yorktown. Kloosterdijk 8 te Hampton Roads. Korenia 6 te Gothenburg. Korovina 8 180 m. n.o. v. Port Sudan. Krebsia 6 14.16 n. 115.58 o. Kreeft 7 48.17 n.. 39.25 w. Kryptos 7 v. Montevideo n. B. Aires. Kylix 7 11.00 n. 76.25 w. Kalinga 7 v. B. Aires n. Curasao. Katelysia 6 te Punta Cardon. Kosicia 7 v. Curasao n. Point Fortin- Laarderkerk 3 te Khorramshahr- Lekkerkerk 7 v. Basra n. Abad«n- Lemalre 7 te Singapore. Lemsterkerk 6 te Damman. M1 would lute to be ihipwrecked" sbe aatf, „It'» a thought that os fill me with dread. There, afloat ia the drink, Alone with no Mink, Oh no, I would rather he dead." DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT/ Leopoldskerk 2 te Basra. Limburg 8 te Umm Said. Lindelcerk te Basra t.a. Lissekerk 2 te Kuweit. Loenerkerk 7 te Aden. Laagkerk 8 te Kuweit. Lijnbaan 7 dw. v. Dublin. Lelykerk p. 8 Tunis n. Port Said. Leto 7 v. Port Churchill n. Londen. Lutterkerk 6 te Antwerpen. Maashaven 7 60 m. z. v. San Tome. Maaskerk 6 09.49 m. 68.28 o. Maetsuycker 7 te Fremantle. Marietje Bohmer 6 te Rethymno. Marnelloyd 8 v. Iskenderun n. Aden. Mellskerk 8 te Aden. Merwede p. 8 Finisterre n. R'dam. Mirzan-N. 8 te Casablanca. Mitra 7 0531 z. 33.19 w. Molenkerk 4 te Mombasa. Montferland 27 te B. Aires. Muiderkerk 3 te Durban. MusiUoyd 4 te Bangkok. Mijdrecht 7 300 m. n.o. v. Tristanda Cunha. Musi 7 v. Singapore n. Puom Penh. Marcella 7 te Amsterdam. Naess Commander 8 te Mena al Ahdmadi. Naess Lion 7 240 m- w- v- Fnyel- Naess Tiger 8 te Vlissingen. Nestor 7 v. Trinidad n. Paramaribo. Noordzee 6 te Khorramshahr t.a. Nieuw Amstehdam 8 te Southampton. Nias 7 45.45 n. 23.49 w. Oldekerk 26 te Shanghai. Omala 7 840 m. o. v. Bermuda. Ossendrecht 8 te Antwerpen. Ouwerkerk 8 v. Port Swettenhara n. Singapore. 9. Op weg naar huis, het was ondertussen al laat ge worden, argumenteerden de beide vrienden nog druk over het geval. „Ik voelde er toch eigenlijk niet zo veel voor!" redeneerde Tek- ko. „Ik heb zo'n vermoeden dat er weer een avontuur uit voortkomt". „Ach jij altijd!" ging Terry hier direct tegenin. „We doen alleen, wat er gedaan moet worden en dan gaan we weer zo gauw mogelijk terug! Het lijkt mij juist een onschuldig en prettig verzetje. En het levert nog iets op bovendien!" „Ja, dat is het juist!" ging onze vriend hier vlot op in. „Ik ken die onschuldige verzetjes van jou. Kan jij iets noemen dat niet anders gegaan is dan wij het ons voorgesteld hadden? Ik niet!" „Toch wel!" grapte Terry. niettegenstaande alle goede „Je tuin. Want voornemens ben je nooit verder gekomen dan een armetierig soort wildernis! Dat is nooit anders geweest!" Daar kon Tekko niet tegenop. En bij zijn huis aangekomen gaf hij zijn vriend een fer me handdruk. „Die zat!" zei hij. „Maar we zullen wel zien wie of er gelijk krijgt!" Oostkerk 7 v. A'dam n. Bremen. Oranje Nassau 8 te Port of Spain. Perna 6 te Singapore. Perregaux 27 v. Oran n. Sete. Plato 8 te Bilbao. Polydorus 8 te Londen, Parkhaven 5 te Hamburg. Reyniersz. 30 te Singapore. Ridderkerk 8 te Antwerpen. Roggeveen 6 v. Auckland n. Wellington, RUndam 8 dw- Cuba n. Havana. Rijnkerk 5 te Genua. Salatiga 8 v. Belawan. Sarpedon 8 te Amsterdam. Schelpwljk 7 345 m. n.o. v. Aden- Schouten 6 98.35 Z. 75-14 O. Schie 7 v. Alexandrië n- Piraeus. Schledljk 8 te New York. Senegalkust 8 te Takoradi. Slbajak 6 v. Melbourne n. Djakarta. Slamat 10 te Aden verw. siledrecht 7 28.33 z. 32.47 O. Soestdijk 7 170 m- w. v. Scllltes. Sommelsdijk 7 47.42 n. 43.42 w. Stad Arnhem 6 te Luka. Stad Rotterdam 8 te Melllla. Stad Schiedam 8 dw. Lissabon n. A'dam. Statendam 8 te New York. Steenwijk 9 v. Philadelphia n. Nederland. Straat Lombok 8 v. Sydney n. Hobart. Straat Malakka 7 v. Mauritius. Straat Torres 7 v. Allepey n. Colombo. Tablnta 7 te Tandjong Mani. Tara 1 v. Rosarlo n. B. Aires. Taria 7 09.20 n. 76.04 o. Telamon 7 te Houston- Tjimenteng 7 v. Balikpapan n. Saigon. TJinegara 7 21.50 n. 12040 o. Tibia 7 20 m. z. v. Ras al Hadd. Utrecht 4 te Genua. Van Heemskerk 7 v. East London n. Durban. Van Spilbergen 8 te Kobe. Vasum 6 te Algiers. Vivipara 8 te Montreal. Waingapoe 7 v. Muscat n. Dubai. Weltevreden 7 07.60 n. 72.82 o. Wleldrecht 7 34.51 n. 70.29 w. Wonorato 5 te Columbia rivier. Zaankerk 7 220 m. n.w. v. Djeddah. Zeeland 6 te Singapore. Zuiderkerk 8 te Adelaide. Zuiderkruis 11 09.00 uur te R'dam verw. Italië, Tunesië, Argentinië in' Italië, Argentinië en Tunesië zijn gis teren gekozen tot lid van de Veilig heidsraad. Zweden, Columbia en Irak treden uit de raad. De andere niet-permanente leden, Ca nada, Japan en Panama, moeten eind 1959 aftreden. FEUILLETON 23 De krant had hem daarheen gestuurd als verslaggever voor het uitbrengen van een rapport over de situatie, weet U." „Neen, sir, dat wist ik niet. Waren uw relaties met hem van volkomen vriendschappelijke aard?" Munro dacht zorgvuldig over deze vraag na. „In de grond van de zaak meen. ik ja te kunnen zeggen. We haddenoppervlakkige menings verschillen „Waarover, sir?" „Over de situatie ter plaatse, U weet, de onlustenUit Munro's toon bleek, dat hij dit onderwerp liever niet aanroerde. „Ik zou U dankbaar zijn als U zich hierover een beetje uitvoeriger wilde uitlaten, sir. Wat is er precies ge beurd? Is er ruzie geweest?" Met een correspondent van 'n krant? Nauwelijks, mijn waarde inspecteur. Neen Mr. Iredale werd tamelijk lastig en ik had zijn geest van enige misvattingen te zuiveren. De politie- DOOR ANDREW GARVE. ke situatie op de Outward Islands is zeer gecompliceerd en alleen men sen met een langdurige ervaring om trent de bevolking kunnen een even wichtig oordeel geven." De gouver neur wierp zich met graagte in deze geliefde materie. „Om de situatie goed te begrijpen moet men terug gaan tot aan de vrijmaking van de slaven. In het laatst van de achttien de eeuw Haines kwam snel tussenbeide. „Kan ik aannemen, sir, dat Mr. Iredale in het geheel niet agressief was? Juist omtrent zijn houding wens ik zeker heid te hebben." „Zijn taal was ietwat vrijpostig", zei Munro. „Ik was verplicht hem daar over een aanmerking te maken en hij is temperamentvol. De bui is evenwel spoedig overgedreven. Dat kunt Uzelf concluderen, want anders waren we niet tezamen op de lunch gekomen," „Een gezamenlijke maaltijd behoeft niet noodzakelijk op vriendschap pelijke relaties te duiden", merkte Haines op. „Het bord bevatte olijven, als ik mij goed herinner, maar geen olijftak." „U laat uw verbeeldingskracht op hol slaan, inspecteur", zei Munro ge- ergerd. „Ik begrijp natuurlijk waar U heen wilt, maar het idee, dat Iredale mij zou hebben trachten te vergifti gen wegens een politiek meningsver schil, hoe scherp dan ook, is uiterma te belachelijk. In dit land doen we zulke dingen niet en in elk geval is Iredale niet zo'n soort kerel. Ik weet zeker dat hij mij geen kwaad hart toedroeg." Munro haalde opnieuw zijn horloge tevoorschijn. „Ik ben bang, inspecteur, dat ifc nog veel te veel te doen heb om mijn tijd met dergelijke onwaarschijnlijke theorie- en te verknoeien." „Heel goed, sir", zei Haines, terwijl hij opstond. „Het spijt mij, dat ik U heb moeten ophouden. Apropos, hoe ging U om met mr. Hind toen U en hij samen collega's waren?" Munro keek verrast op. „O, heel goed hij was geen slechte kerel. Een beetje vreemd, misschien. Vóór vandaag had ik hem natuurlijk se dert jaren niet gezien." „De omgeving moet U na al die tijd vreemd zijn voorgekomen", zei Hal nes. „Ging U alleen naar de kamer van de hoofdredacteur of begeleidde iemand U?" „Een jongen wees mij de weg", zei Munro stijfjes. „Goeie hemel, inspec teur, beschouwt U nu mij als een mogelijke moordenaar?" Hames bleef onverstoorbaar. „Op. 'n of andere dag, sir, wanneer wij bei den minder te doen hebben dan nu, zult U mij, hoop ik, inlichten over de politiek^ situatie op de Outward Is lands, en ik zal U dan vertellen van mijn methoden van crimineel onder zoek. Ik twijfel er niet aan, dat we beiden heel wat zullen leren." Hij vergezelde Munro naar de deur. „Waar kan ik U indien nodig berei ken?" „In mijn club, de Acropolis. Donder dag ga ik Engeland verlaten." „Dan wens ik U een goede reis", zei Haines beleefd. „Dank U, inspecteur." „En als onze mensen U aanbieden een wakend oogje op U te houden totdat U vertrekt' wel, dan zou ik dat accepteren, als ik in uw plaats was, sir. Om U de waarheid te zeg gen, deze zaak bevalt mij in het ge heel niet." HOOFDSTUK XI. Nicholas Ede, de hoofdredacteur, be gaf zich in de, namiddag per auto naar Surrey om mrs. Hind van de tragedie in kennis te stellen. Hij had iemand anders kunnen sturen, maar van nature een kies man met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel voor zijn staf, beschouwde hij het als zijn plicht om zelf te gaan. Na zijn bezoek was hij blij, dat hij deze taak op rich had genomen, hoewel hij zich -* ellendig onderhoud na het pijnlijk voelde. Terug op de krant, had hij nog meer te doen. De afwezige eige- beurde op de hoogte worden gebracht. Met alle geweld moest worden voor komen, dat de overige directeuren naar de krant zouden snellen om daar de verwarring nog meer te vergroten. Verscheidene afspraken moesten wor den afgezegd, en nieuwe moesten, hoe dan ook, zoveel mogelijk worden be perkt. Het was de drukste en onge lukkigste namiddag, die Ede zich kon herinneren. De inspecteur had Ede streng aan zijn woord gehouden en maakte bijna voortdurend van de diensten van miss Timmins gebruik. Hij had heel wat speurders voor het onderzoek laten aanrukken, wat tot uiting kwam in de toenemende ont wrichting van de werkzaamheden in het gehele gebouw. Onder toezicht van Ogilvie was de clichéafdeling volkomen overhoop gehaald en het scheen betwijfeld te moeten worden of nog een enkele foto voor de eerste editie gereed zou komen. Aan de men sen, voorkomende op de conferentie- lijst, die Ede aan Haines ter hand had gesteld, werd bijzondere aandacht be steed, en daar zij de voornaamste functies bekleedden had dit rampzali ge gevolgen voor de redactionele werkzaamheden. Aan de namiddag conferentie namen zo weinig journa listen deel, dat Jackson die voor lopig de leiding op zich had genomen de zitting maar ophief en in een aparte bespreking met de chef van de nachtdienst de samenstelling van het ochtendblad '.ad behandeld. Se dert de dag van f bomontploffing was er niet zo'n verwarring op de krant geweest. Even na vijf uur kwam er een ver zoek van Haines bij Ede binnen of deze nu bij hem kon komen. Ede Sng snel naar beneden onderwijl achtend zijn geprikkeldheid te be dwingen. Onderweg liep hij even de kamer van de nieuwsdienst binnen om te zien hoe Soames het klaar speelde als plaatsvervanger van Hind, Hij zag een verslaggever aan de schrijftafel zitten, terwijl Soames in een hoek van het vertrek een druk onderhoud met een vreemde had, die er uitzag als een detective in burger. In de kamer van de verslaggevers waren twee soortgelijke besprekin gen gaande. Aan werken werd niet gedacht. Woedend vertrok Ede weer. Halnes groette hem met een gebaar van verontschuldiging. „Het spijt mij, dat ik U reeds nu weer moet lastig vallen", zei hij. „Dat U mij lastig valt, betekent niets, inspecteur, maar U speelt wel wat de beest met de redactiemensen. Uw mannen zijn zo talrijk als sprink hanen. Ik zei reeds, dat Ik bereid was U alle nodige medewerking te verlenen, maar is doze invasie nu werkelijk nodig?" „Ik vrees van wel", zei Haines. „In de gegeven omstandigheden, sir, kun nen we niets anders doen dan iedere employé van de krant als een ver dachte te beschouwen. We moeten iedereen een verhoor afnemen". (Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 22