TT TELERS VAN SJALOTTEN EN UIEN HADDEN SLECHT JAAR WALCHEREN TREIN GREEP PERSONENAUTO BIJ VHEER-ARENDSKERKE r^**|wn.r 1 MARKTBERICHTEN TOTALE BOUWKOSTEN SCHOLEN OLMENLAAN ZIJN 850.000,- VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 PR O V 1II V LAL E ZEEUWSE COURANT 1 JAARVERSLAG UIENFEDERATIE Opbrengst per ha bleef beneden normaal In 1957 werd in Nederland een op pervlakte van 6316 ha met uien be plant, waarvan 5298 ha zaai-uien, 538 ha poot- en plantuien, 480 ha zil veruien en 160 ha zaaduien. Voor Zeeland bedroegen deze cijfers res pectievelijk 1744 ha zaai-uien, 272 ha poot- en plantuien, 260 ha zilveruien en 59 ha zaaduien. Na Zuid-Holland met een oppervlakte van 2616 ha aan uien kwam Zeeland op de tweede plaats met 2335 ha uien. Aldus blijkt uit het pas verschenen jaarverslag over 1957 van de stichting Neder landse Uienfederatie. In vergelijking met 1956 is de totale teelt van uien in Nedei-land met ruim 350 ha toegenomen. De toeneming van het areaal poot- en plantuien van 450 ha in 1956 tot 538 in 1957 moet in hoofdzaak worden toi schreven aan de vrij omvangrijk worden teelt van plantuitjes. In het algemeen was gedurende het afgelopen jaar de stand van de uien matig. In de meeste gevallen liet de kiemkracht van de in 1956 geoogste zaad te wensen over, waardoor de standdichtheid reeds bij het begin van de groei in vele percelen onvol doende was. Bovendien werd door hagelbuien gedurende de eerste week van mei veel schade toegebracht aan het gewas, evenals door de droogte- Eeriode in juni. Dientengevolge leef de ulenopbrengst in 1957 bene den normaal. (Advertentie) VAN LIER, de allerbes te herenschoen in kwa liteit, maar vooral in pasvorm. Vele modellen. Vanaf 28.90. iOV^LS„CHOENEN Noorse tanker liep bij Walsoorden aan de grond Omstreeks kwart voor zes donder dagavond is ter hoogte van Wals oorden op de Westerschelde de 6582 brt. metende Noorse tanker Haakon Hauan van de A. S. Norske Esso uit Oslo aan de grond gelopen, 's Avonds om half negen kwam de tanker, die op weg was van Antwerpen naar op eigen kracht echter weer vlot en zette het schip de reis voort. Voor lopig naar Vlissingen, waar het om middernacht arriveerde en waar een deskundige en een duiker een on derzoek instelden. Nutsspaarbank Middelburg over september Uit het maandoverzicht van de Nutsspaarbank te Middelburg over september jl. blijkt, dat het tegoed aan het begin van de maand 13.065.505,65 bedroeg. In deze pe riode werd ingelegd een bedrag van ƒ453.417,66 en er werd terugbetaald 482.604,59, zodat er een nadelig ver schil ontstond van 29.186,93. Het tegoed aan het einde van de maand bedroeg derhalve 13.036.318,72. Het aantal rekeningen daalde met vijf en bedraagt thans 13.929. In het kan toor Middelburg werd ingelegd een bedrag van 394.158,07 en terugbe taald ƒ398.841,58, zodat er een na delig verschil te zien was van 4683,51. Het tegoed aan het begin van deze maand van 11.187.295,65 daalde derhalve tot 11.182.612,14. In het bijkantoor te Oostburg werd een bedrag ingelegd van 58.928,09, terwiji een bedrag van 83.763,01 werd terugbetaald. Het nadelig slot was dus 24.834,92, waardoor het te goed aan het begin van de maand, groot ƒ1.863.447,daalde tot ƒ1.838.712,08. Het aantal rekeningen steeg met 5 tot 1803. Tijdens de zitdag te Oostkapelle werd ingelegd 6920,32, terwijl er 2135 werd terugbetaald. Er kwam hier één nieuwe rekening bij. In het agentschap te Kruiningen werd inge legd ƒ331,50, waardoor het tegoed bij het begin van de periode van ƒ14.663 steeg tot ƒ14.994,50. Het aantal nieuwe spaarrekeningen be droeg hier één. Bij het schoolsparcn bedroeg het te goed aan het begin van september 59.323,97. In het tijdvak werd in gelegd 2326,22 en terugbetaald 2519,19, zodat er een nadelig slot te zien was van 192,97. Het tegoed aan het einde van de maand bedroeg dus 59.040. Het aantal rekeningen daalde met 33 tot 1462. Voorts werden in Middelburg tien babyboekjes uitgegeven met een to tale gezamenlijke bijstorting van 645,16. Aan het begin van de maand waren 1403 spaarbusjes in omloop en aan het einde van de maand 1412. Het gespaard bedrag was hier ƒ2122,17 bij een aantal le digingen van 98. Bromfietser stak zonder uit te kijken weg over Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf gebeurde op de Noordweg te Sint-Laurens ter hoogte van „Zuid hof" een ongeluk, waarbij een brom fietser verwondingen opliep. Deze bromfietser, de bejaarde heer B., reed in de richting St.-Laurens-kom, terwijl vlak achter hem een scooter reed, bestuurd door D. Plotseling stak de bejaarde man de weg over in de richting van „Zuidhof", zonder acht te slaan op de scooter. De bestuurder van dit motorvoertuig kon niet tijdig genoeg meer remmen en reed t-yen de bromfietser aan, die kwam te val len. De heer B. liep hierbij een kneu zing aan de linkerknie en enkele ont vellingen op. Collecte Te Sluiskil werd door enkele jeug dige collectantjes gecollecteerd voor de stichting „Kinderzorg" te Middel burg. De opbrengst bedroeg 52. Door het natte weer gedurende de oogstperiode bleven - in die geval len, waar niet kunstmatig kon worden gedroogd, de uien na het optrekken te lang op het veld lig gen, waardoor de kleur werd bena deeld. Tijdens het bewaarseizoen bleek, dat zowel voor uien als voor sjalotten het afgelopen jaar ge karakteriseerd moest worden als een echt „koprotjaar". Het prijs verloop was zodanig, dat hierdoor de matige oogst- en bewaarresul- taten geenszins konden worden ge compenseerd. Voor de telers van uien en sjalotten is 1957 hierdoor gemiddeld bepaald slecht geweest. Het in 1957 uitgevoerde onderzoek, omvattende veldproeven en laborato riumonderzoek, heeft hoofdzakelijk betrekking gehad op rassen- en se lectieonderzoek, chemische onkruid- bestrijding, ziektebestrijding, kunst matig drogen en bewaren van uien en cultuurproeven. Er werd veel aan dacht aan de proeven besteed. .Yvonne" zaterdag weer op de markt Vlissingen met een enorme voorraad REUZEKOOPJES, o.a. damesmantels, 1 29,75, 89,76 i jerseypakjes, 29,75, diverse merken. MIDDELBURG Hervormde vrouwen vergaderden De Middelburgse afdeling van de hervormde vrouwenvereniging „In Dienst der Kerk" hield een goed zochte vergadering in de Bogi zaal. Wegens uitstedigheid van de presidente, mevrouw Don-Verboon, stond de vergadering onder leiding van de secretaresse, mevrouw Stuf- kens-Loodewijk. De heer T. J. Kolk, directeur van „Kinderzorg", sprak over „Het verwaarloosde kind". De heer Kolk ving aan met te verkla ren, dat hij als titel de voorkeur zou hebben gegeven aan „Mensen in nood". Het grote probleem waar voor men bij „Kinderzorg" staat is het trachten te bereiken, dat de toe vertrouwde kinderen opgroeien als in een groot gezin. Al het werk ge schiedt eigenlijk plaatsvervangend voor het gezin. Zo tracht de vereni ging broertjes en zusjes, meisjes en jongens tot een bepaalde leeftijd, in groepsverband te doen opgroeien. Ook de keuze van de pleeggezinnen eist grote zorg. Hier zal men niet elk gezin, dat zich aanbiédt, kunnen aanvaarden, doch zal men sociaal denkende ouders moeten zoeken, die ook bereid en in staat zijn, het pleeg kind later aan de- ouders af te staan. Als belangrijkste sehakel zag de heer Kolk ook de vereniging van oud huisgenoten van „Kinderzorg". Tus sen deze oud-leden is een uitstekend contact, waarbij zij, zo nodig, ook van daadwerkelijke steun verzekerd kunnen zijn. Na nog enige discussie bedankte de( presidente de heer Kolk voor zijn intéressante inleiding. Na nog enige huishoudelijke mededelin gen sloot mej. Van den Klooster, de bijeenkomst. Taptoe op de Markt De muziekvereniging „Excelsior" en de signaalafdeling van „Achilles" te Middelburg maakten voor de laatste maal van dit seizoen hun muzikale wandeling, gevolgd door een taptoe op de Markt. Deze taptoe werd on der grote belangstelling voor het stadhuis gegeven, ter ondersteuning van de bazaar „Miauw". Het bestuur van de stichting „Zeeuws Dierenasyl" te Middelburg dankte tamboers, hoornblazers en muzikanten hartelijk voor deze spontane geste. Vergadering C.B.B. Het kader van de Christelijke Bestu renbond op Walcheren hield in het Schuttershof te Middelburg een bij eenkomst, waarop de penningmees ter van de landelijke bond, de heer J. van Rheenen uit Utrecht, de gang van zaken in de christelijke vakbe weging onder de loep genomen heeft. Tijdens het referaag; en ook tijdens de hierop volgende besprekingen kwamen de vraagstukken aan de or de, waarmee de vakbeweging in deze tijd te maken heeft. Onder meer werd gewezen op de steeds groter worden de invloed van de internationale ver banden, waarna voorts gesproken werd over de verantwoordelijkheid van de individuele leden. Men was van oordeel, dat een lid zieh per soonlijk moet inzetten voor zijn or ganisatie. In dit verband wei-'d ook aangespoord de plaatselijke activi teit te vergroten. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend, dat in het tijdvak van 25 september tot en met 6 oktober 1958 de navolgende voor werpen als gevonden zijn aangege ven aan het bureau van politie: ring met 4 sleutels; muntbiljet; huissleu tel; rode damesportemonnee; regen broek; stellingtouw; zakmes; licht blauwe sjaal; dolkmesje: zilveren broche; duimstok; portemonnee; hangslot; rode portemonnee; jongens trui; broche; BJB.-baret; bruine por temonnee; rode step; doublé kinder armbandje; rieten stoel; handpomp- ies; bankbiljet; benzinedop; sleutel tjes; ceintuur; boorlint; dolkmes; touden boerinnenbroche; blauw vest; amesportemonnee; halsketting; lichtbruine hond; boxer-hond; etui; oorbel; portemonnee; glacé heren- handsch.; wieldop van auto; kop van fietslantaarn; sleuteltjes; doublé armband; gouden broche; portemon nee; groene step; rijwielsleuteltjes; sportpet; portemonnee; zwart lede ren want; kaneelstok; rode plastic bal. Inlichtingen over deze voorwerpen zijn te bekomen aan het bureau van politie. Burgerlijke stand ARNE MUIDEN. Bevallen: W. Leenhouts—Meerman, d.; C. M. Mieras—Bal, z.; Z. Gastel—Haarman, d.; E. Oosterling—Buijs, d.; H. J. van Belzen—Luljmes, d. Getrouwd: A. 'Vermeulen, 22 Jaar en S. M. Dijke, 21 Jaar; W. van Belzen, 18 jaar en M. de Nooijer, 17 Jaar; L. van Belzen, 22 jaar en A. T. Coppoolse, 21 jaar; M. de Nooijer, 27 jaar en C. Meulmeester, 23 Jaar. Overleden: D. van Belzen, 82 jaar, wed. van T. v. d. Voorde. SOUBURG. Bevallen: C P- JoosseVan Dijk, d.; /an der Schoor-Andrela, z.; M. Benne- ma—Van 't Slot. z.; C. P. Landmeter- Brouwer, d.; J. Filius—Tisslnk, z.; H- P. Verhage—Dellebeke, z.; J. J. Christians— Platschorre, z. Ondertrouwd: H. J. Matheij, 30 Jaar en A. E, Andela, 30 jaar; w. Leljenaar, 27 jaar en M. J. Arendse, 24 Jaar. Overleden: C. Vermeulen, 73 jaar. SEROOSKERKE (W.). Bevallen: J. J. Mesu—Luijk, z.; A. van Dam—Van den Heuvel, z.: E. Sanderse— Lampert, z.; N. J. Coppoolse—Suurmond. o. Getrouwd: C. de Zeeuw, 36 jaar en J Markusse, 32 Jaar; M. Janse, 25 jaar en J. Polderman, 23 jaar. VEERE. Bevallen: S. Oosterhoff— Oudman, d. Getrouwd: J. van der Zouwen, 25 jaar en Bakker, 22 jaar. Overleden: M. Wouters, e. v. C. Dinge- xnanse. „Bolierrit" over Walcheren werd weer een succes Winnaars van vorig jaar ook ditmaal de sterksten Weer heeft de heer L. Bolier, exploi tant van een service-station aan de Middelburgse Kanaalvveg, in het mid delpunt der motorsport-belangstel ling gestaan. Afgelopen zaterdag werd namelijk de Bolier-rit, waar voor hij een fraaie collectie prijzen beschikbaar heeft gesteld, verreden. Het technisch gedeelte van de rit was verzorgd door de contact-com missie MAC „ScheldegouwenDe Zeeuwen". Deze commissie is er in geslaagd een bijzonder fraai par cours over Walcheren uit te zetten. Een parcours, dat uitsluitend over goede wegen leidde en dat van Mid delburg via Melislcerke naar West- kapelle liep, vervolgens naar Dom burg, Oostkapelle en via Grijpsker- ke terug naar de finish in de Zeeuw se hoofdstad. Ook de oriëntatiepun ten waren goed vindbaar, uitgezon derd een lichtreclame in een etalage, die door een gordijn aan het gezicht der rijders was onttrokken. Op dit punt sneuvelden dan ook diverse rij ders en daarom werd besloten de laatste tijdcontrole vóór het bewuste punt als finish te beschouwen. Ieder een ging daarmee akkoord. Voor de wedstrijd bestond een goe de belangstelling, want er waren 46 inschrijvingen. Aan het einde van deze -gezellige en zeer geslaagde avond, reikte de heer Boller de prijzen uit in café-restaurant „De Eendracht" in Middelburg. Voor de uitzetters der rit was er een bloeme tje en voor de rijders wisselbekers en medailles. Zowel in de auto- als in de motorklasse wisten de winnaars van vorig jaar, respectievelijk de heren D. Roelse en P. Baan, weer beslag te leggen op de eerste plaatsen, zo dat zij de wisselbeker nu definitief in eigendom kregen. De opbrengst van de rit, ongeveer f 70, werd door de heer Bolier geschonken aan de kinderkolonie „Ipenoord" te Oost kapelle. De uitslagen zijn als volgt: Motorklasse: 1. P. Baan, Middelburg, 4 strafpunten; 2. J. J. Crucq, Arne- muiden, 7 strafp.; 3. H. Tavenier, Vlissingen, 11 strafp.; 4. J. van We zel, Middelburg, 11 strafp.; 5. C. L. Gelok, Vlissingen, 15 strafp. 6. J. Poppe, Middelburg, 58 strafp.; 7. P. Louws, Serooskerke, 64 strafp.; 8. L. de Klerk, Middelburg, 66 strafp.; 9. J. de Visser, Serooskerke, 67 straf- p.; 10. W. Janse, Middelburg, 69 str. p.; 11. S. Jongepier, Serooskerke. 140 strafp.; 12. H. Bourdaux, Nieuw - land, 180 strafp. Autoklasse: 1. D. Roelse, Vlissingen, 3 strafp.; 2. J. v. d. Kreeke, Middel burg, 6 strafp.; 3. W. Flipse, Nieuw- land, 14 strafp.; 4. gefor. Gelok, Mid delburg, 16 strafp.; 5. P. v. Boven, Lewedorp, 16 strafp.; 6. A. de Pree, Middelburg, 19 strafp.; 7. J. A. van Boven, Vlissingen, 30 strafp.; 8. T. Uil, Middelburg, 51 strafp.; 9. J. Wattel, Middelburg, 52 strafp.; 10. P. de Visser, Ritthem, 78 strafp.; 11. mevr. De Dreu, Goes, 81 strafp.; 12. J. Jacobsen, Souburg, 95 strafp.; 13. J. Damman, Middelburg, 95 strafp.; 14. J. Geldof. Serooskerke, 98 straf- p.; 15. A. Vinson, Leiden, 100 strafp. O.- EN W.-SOUBURG Burgemeester van Souburg opende bejaardensoos In gebouw „De Zwaan" Donderdagmiddag heeft de burge meester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerdïng, in gebouw „De Zwaan", beter bekend als „liet Zwaantje", een nieuwe bejaardenso- cïëteit geopend. Vroeger werd de so ciëteit in het muzieklokaal in de Burchtstraat gehouden, maar deze zaal .was hierv oor minder geschikt. Vooral een goede verwarming vorm de een probleem. Van gemeentewege waren verder bij de opening aanwezig wethouder F. Leenhouts, de gemeentesecretaris de heer J. J. van Ginkel en de secreta ris van sociale zaken, de heer W. Joossen. De voorzitter van de bejaardenver eniging, de heer J. van Maris sprak een kort welkomstwoord, waarna _de burgemeester het woord nam. heer Stemerding sprak voor een bij na geheel gevuld zaaltje, de be jaarden hadden zich door het slechte weer niet laten weerhouden om te komen over de oudere en jongere generatie, die elkaar niet altijd be grijpen. Oud zijn kan zelfs wel eens een kruis zijn als men moeilijk ter been is of slecht kan horen. Daarom is het zo prettig als de oudere men sen een eigen plaats hebben, waar zij elkaar kunnen ontmoeten en waar ze met mensen van dezelfde genera tie samen kunnen zijn. Een bejaar densociëteit is belangrijk, omdat het 't ontmoetingspunt is voor deze mensen. Hier zijn ze onder elkaar en kunnen ze een praatje maken, lezen, naar de televisie kijken of een kaar tje leggen. De burgemeester liet zijn woorden vergezeld gaan van een geldbedrag, dat hij aan de voorzitter van de vereniging overhandigde om, zo zei hij: „Misschien nog enkele kleine wensen te verwezenlijken". Een van de bezoekers voegde hier spontaan nog een tientje aan toe. De voorzitter, de heer Maris memoreer de hierna de prettige samenwerking die er steeds is tussen het gemeente bestuur en het verenigingsbestuur. „Wij, oudjes willen graag geholpen worden en daarom is deze samenwer king zo prettig om dat ons niets wordt opgedrongen. Wij mogen mee beslissen". Wethouder Leenhouts was ook niet met legé handen gekomen. Hij bracht een 20-tal boeken mee ter aanvulling van de bibliotheek. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Feestavond S.Z.V. Als sluitstuk voor het zwemseizoen heeft de Souburgse zwemvereniging voor haar leden een feestavond gege ven in gebouw de Zwaan. Na een kort welkomstwoord van de voorzit ter, de heer A. de Koene werd er door het talrijke publiek genoten van een cabaret verzorgd door het gezelschap „The Fako Stars". Na af loop was er gelegenheid tot i i Jï (Slot van pag. 1 spoorbaan terecht. Door de bot sing ontspoorde het voorste van de vier treinstellen, waardoor de trein een spoor van vernielingen achter zieh liet. Eerst werd een brok staal met kracht tegen het wachthuisje ge worpen, met het gevolg, dat enkele ruiten sneuvelden, aan de binnen zijde enkele tegels loslieten en de divan werd bedekt met glasscherven. De bewoners van het wachthuisje, de familie J. Jansen, waren op dat mo ment juist buiten. In haar vernielen de vaart deed de trein vervolgens nog twee palen van de elektrische bovenleiding afknappen, die met don derend geweld op de treinstellen vie len. Ongeveer tweehonderd meter voorbij de plaats van het ongeval kwam de trein, die wel talrijke, maar op het oog geen zware beschadigin- gen;opliep, tot stilstand. Collecte Te Wemeldinge heeft de Zeeuwse collecte opgebracht 245,76, VELINIGEN/MARKTEN BARNEVELD. 9 oktober. Eeierveiling S B.E. Aanvoer ,316.080 stuks. Handel redelijk. Notering: eieren van 53—60 gram f 11-78—15.07, Idem van 60—64 gr. f 15.05—16.60. eendeëieren van 53—63 gr. i 6 99—9.86, idem van 65—72 gr. f 10.47—11.54, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barne- veld—Ede. Aanvoer 1 200.000 stuks. Han del redelijk. Notering: eieren van 46—50 gr. I 9.2010.69, idem van 50—60 gr f 10.94—14.97, Idem van 60—68 gr. f 15.24- 17.50, alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.950i000 stuks. Han del redelijk. Notering: eieren van 61—65 gr. f 15,80—16.75, algemene prijs f 16 35 per 100 stuks, kiloprijs f 2.62, basis 625 gr.; henneëieren van 57—62 gr. t 14.00— 15 80, kiloprijs f 2.46—2.59. eieren var 47—57 gr. f 9.7514.00, kiloprijs t 2.07— 2.46. Prijsnotering Gelders-Overijselse vereni ging van elerhandelaren. Grote eieren 16.25—16.75,gewicht 62—68 gr., kleine eieren van 12.75—16.00, gewicht 55—61 gr. henneëieren f 9—10, gewicht 45—50 gr. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT De totale dagomzet op de heden gehou- contracten- Bij de consumptierassen kwamen tot stand in Bintje 35 mm kiel 2 contracten voor maart a 17.— en 5 contraeten voor april k 14.20 en ln Voran 35 mm zand 3 contracten voor maart k 12.50, alles bij kalme stem ming. In de pootaardappelensector wer den gedaan in Bintje-E 8 contracten voor nov. a 21.50 (nauw prijsh.) en in Eersteling-E 35-50 mm klei 2 contracten voor oktober 20.— en 48 contracteh VLISSINGEN Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van X tot en met 7 oktober 1958 aan zijn bu reau ais gevonden zijn gedeponeerd: etui met sleutels; sleutels; portemonnees; stop op luchtbanden; zakje tailleband; san daaltje; rol draad; racket; citer; slot met sleutel; moker en breekijzer; speel- göedhond; rubber laarsjes; spaarkaart; portefeuille met inhoud; balletschoentje; herenrijwiel en damesrijwielen, en dat aan zijn bureau de adressen zijn te be komen, waar de navolgende gevonden voorwerpen zijn te bevragen: haarkam: dameshandschoenen; portemonnee; net met bal; knipbeurs met inhoud; slot met sleutel: bolletje kaas en hoofddoek. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen:. 8-10 Adtne v. Rotterdam. Naess Tiger v. Hamburg. 9-10 Frejo v. Caen. Vlissingen vertrokken: 8-10 Lauwersborg n. Stockholm, Margaret A. Weisford n. Chicago. 9-10 Frejo n. Antwerpen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen: 8-10 Kars v. Rouen, IJsel v. Le Havre. Aldèramln v. Karachi. 9-10 Aardenburg v. Amsterdam, Argenaut v. Delfzijl, Tide v. Londen, Jozina v. Rotterdam. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen: 8-10 Almdljk n. Havana, Diana V n. Rede Vlissingen, Woltersum n. Houston, Eagle n. Londen, Nisse n. Londen, Rex n. Ips wich. 9-10 Lutterkerk n. Hamburg, Me- tropole n. Bristol, Jonet n. Londen, Fen- do n. Fulham. voor november, waarvan 2 a 21.50, a 21.40, 2 a 20.90, 19 20.60, 5 f 20 50, 3 'a f 20.40. laf 20.—, 10 a f 19.90 en 5 a f 19.80 (flauw). Voor de andere rassen was de stemming kalm bij geen omzet. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 8 oktober. Andijvie 7—10, bloemkool 28— 39. aardappelen 8—11, sperziebonen 28—70, snijbonen 73—1.33, pronksnijbonen 15—58, knolselderij 7—12, spruiten A 26—28,. sla 3 50—7,90, rode lcool 7—12, gele kool 10— 12, groene kool 7—9, uien 3—9, selderij 2^3, prei 10—17, waspcen 10, peen 2—9, spinazie 61, peterselie 2—5. Tomaten bin nenland A 35—72, B 28—70, C 25—45. Zacht fruit: Alicante 1.20—1.42. Hard fruit: Conférence st. 65-70 19, st. 60-65 19, st. 55-60 15. H 65-70 17—19, H 60-65 13, H 55 -60 11—13, H II 6—7. K 6-9; Légipont H 60-65 16. K 11; Ellison O. st. 65-70 24, H 70-op 31—36, H 65-70 28-35. H II 16—18, K 8—18; Transp. de C. H 70-op 14—17, H 65-70 13, H I 13—15, H II 8—10, K 6—9; Cox Orange st. 05-70 44, st. 60-65 37, H 70-op 27, H 65-70 25—39, H 60-65 24, H 55- 60 18—28, H II 18, K 6-22; Goudreinet st. 70-op 22, st. 65-70 17; Manks Codlin H 70- op 19, H 65-70 14—16, H 60-65 11. VISMIJN VEERE 9 oktober. Exportgarnalen 1793 kg 65—75, handelsgarnalen 6151 kg 71—89, schar 38 kg 51—76, bot 33 kg 53—75, tong 39 kg 160—354, rog 494 kg 16—38, ongesorteerde vis 124 kg 29—169, Wijting 18 kg 33—38, kabeljauw 5 kg 34, doorgedr. export garnalen 486 kg. Wachthuisje J)8 kwam er niet zonder kleerscheuren af bij het spoorwegon geval te 's Heer Areudskerke. Grote ravage ontstond in de huiskamer van de bewoners, de Jamilie Jansen, toen het huisje door een rondvliegend, stuk metaal werd getroffen. De muur vertoonde een gapende scheur, enkele leitjes waren uit de muur geslagen en een paar ruiten sneuvelden. (Foto P.Z.C.) Ondanks het feit, dat de trein met een snelheid van 120 km per uur reed, werd geen der ongeveer zeven tig passagiers gewond. Met bijna een uur vertraging konden zij hun reis per bus voortzetten. Door de enor- me ravage was het treinverkeer van kwart voor tien af gestremd. De dienst tussen Goes-Middelburg en Vlissingen werd daarna onderhouden door bussen, die er voor zorgden, dat vertragingen tot een minimum wer den beperkt. In de loop van de nacht is op de plaats van het ongeluk een speciale werkploeg uit Roosendaal gearriveerd, die inmiddels niet het opruimlngswerk is begonnen. Ver wacht werd, dat het nog wel tot do middag zou duren alvorens de ver binding weer volledig zou zijn her steld. VAN ONZE ADVERTEERDERS Nieuwe groenten- en fruit- zaak in Langeviele De heer W. Verstraate heeft donder dag zijn aardappelen-, groenten- en fruitzaak aan de Langeviele 81 (hoek Beenhouwerssingel) te Middelburg- geopend. De entree van de Lange viele vanaf de nieuwe brug heeft door de totstandkoming van deze zaak een volledige gedaanteverwisse ling ondergaan. Uit drie smaakvol ingerichte etalages blinken glimmen de appels en de zachte kleuren van andere fruitsoorten de bezoekers al van een afstand toe. In de winkel zijn op overzichtelijke wijze de vel schillende groente- en fruitsoorten alsmede kruidenierswaren, langs de wanden en in toonkasten uitge stald. Langs één der wanden zijn zelfs enkele spiegelruiten aange bracht, waardoor de zaak nog gro ter en aantrekkelijker lijkt. Achter de winkel bevindt zich een werkplaats met een moderne schrap- machine, die in één keer aardapp'e- len, kool, snijbonen, rauwkost enz. kan schoonmaken. Daarachter is een pakhuis gebouwd. Het woonhuis is geheel vernieuwd en gescheiden ge houden van de winkel. De heer Ver straate mocht van vele zijden geluk wensen ontvangen. De winkel en het woonhuis waren binnen korte tijd herschapen in een bloementuin. ,iCHRISTELIJKE BURGERSCHOOL" MIDDELBURG Kosten komen ten laste van de gemeente Tijdens de vergadering van de ver eniging „De Christelijke Burger school" te ïWiddelburg heeft de voor zitter, de heer R. Batten, meege deeld, dat de totale bouwkosten van de beide nieuwe scholen der vereni ging, de lagere- en de ulo-school aan de Olmenlaan, ongeveer f 850.000 zullen bedragen. Deze kosten komen ten laste vau de overheid, in dit ge val de gemeente. „De Christelijke Burgerschool" neeft zich garant moeten stellen voor een waarborgsom van 15 van de kos ten, gedurende 20 jaar. Dit komt dus neer op een oedrag van ongeveer f 128.000, dat de vereniging dus weer terug zal krijgen. De exploitatie van de scholen werd gebaseerd op een vijfjaarlijkse afrekening. Voor de in richting van het complex kwam tot nu toe een bedrag van f 30.000 be schikbaar. Bovendien werd de oude school aan de Singelstraat verkocht voor f 45.000. De ledenvergadering moest later ge houden worden dan aanvankelijk was vastgesteld, omdat nu pas de totale bouwkosten bekend geworden zijn. Toen het bestuur namelijk met de bouwplannen begon, werd een ur gentieverklaring aangevraagd en te vens verkregen voor de bouw van een lagere school en een 10-klassige ulo-scliool. Het aantal leerlingen breidde zich evenwel dermate uit, dat de school te klein zou worden. De- ürgentie voor 10 lokalen voor de ulo school werd toen omgezet in een ur gentie voor 12 lokalen, en toen deze 12-klassige school zelfs nog te klein zou blijken, werd een urgentie voor 14 lokalen verkregen. Zodoende duurde het wei even voor dat met aanvullende begrotingen een bedrag van f 850.000 bereikt werd. Behalve de bouwkosten zijn in dat bedrag begrepen de grond- kosten, alsmede de totale inrichting van de beide scholen. In de plaats van het bestuurslid, de heer J. Germing, die naar Goes ver trok, werd gekozen de heer H. Jongstra. Tijdens deze vergadering konden de ouders kennis nemen van de wijze, waarop hun kinderen de moderne talen leren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 19