Ontslag Sonia Gaskell symptoom van een principieel vraagstuk Amerikanen: Verleng bestand bij Quemoy Victoria als ik ooit trouw... Gillette FUSIE VAN EUROPESE BEWEGING EN FEDERALISTEN Mannen van de maand COLLECTIE REGNAVLT NAAR VEILINGLOKAAL OVERGEBRACHT VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 BESTUUR OF BESTUURDER Bestuur verantwoordelijk voor algemeen en zakelijk beleid Sonia Gaskell heeft haar ontslag genomen als leidster van het Nederlands ballet. Pijnlijk, maar niet onherstelbaar. De overheid kan dit ontslag wei geren, en met tact de gerezen geschilpunten uit de weg ruimen. Maar dit zal slechts zinvol zijn, indien men de wrijving tussen Gaskell en haar be stuur niet ziet als een individuele kwestie, maar als een symptoom van een principieel vraagstuk, een vraagstuk, dat zich ook bij andere Neder landse kunst-instellingen voortdurend voordoet. Dat vraagstuk heet kortweg: bestuur, of bestuurder? Het is een uitvloei sel van een typisch Nederlandse en vooral na-oorlogse situatie. Naarmate namelijk de overheid het als haar taak ging zien om de kunst te subsi diëren, moest die kunst organisatievormen krijgen, die het goede beheer van de subsidie garandeerden. Men heeft daarbij, niet ten onrechte, de meer commerciële organisatievormen als firma, vennootschap of coöpera tie willen vermijden, en die van de „stichting" gekozen. Maar een stich ting impliceert, krachtens wettelijk voorschrift, een „bestuur", nu de dagelijkse praktijk en het feit dat mensen immer mensen zijn en de zaak vertroebelen. Zo zijn dus vrijwel al onze orkesten, toneelgezelschappen en balletten, zelfs de opera, ondergebracht „stichtingen1', en daarmee stuk voor stuk afhankelijk geworden van een „bestuur", dat uiteraard meestal wordt samengesteld uit notabele fi guren van vele richtingen. Achtens waardige figuren stuk voor stuk, en meestal voorzien van de meest nobele bedoelingen. Maar op het ge bied van de kunstvorm, waarvoor ze als bestuurslid een bepaalde ver antwoordelijkheid dragen, zijn ze bij na zonder uitzondering volstrekt leek. Indien zij hun taak op de juiste wij ze opvatten, steekt in hun artistieke ondeskundigheid geen enkel bezwaar. Zij zijn immers verantwoordelijk voor het algemeen en zakelijk be leid. Zij moeten toezien dat de uitga ven binnen het geraamde budget blijven, en dat de overheidsgelden op verantwoorde wijze worden ge bruikt voor het gestelde doel. Met de interne organisatie en het artistiek beleid hebben zij in principe geen enkele bemoeienis. Deze immers is gedelegeerd aan de dagelijkse direc tie, die geacht wordt de vrije hand te hebben op basis van het vertrou wen, dat men, blijkens de benoeming in haar stelde. Ditzelfde geldt voor de overheid, te genover wie zulke besturen verant woording schuldig zijn. Het bestuur, in overleg met die overheid, stelt 'n bepaalde artistieke leiding aan. In dien die artistieke leiding in de prak tijk niet blijkt te voldoen, is er slechts één oplossing juist: Het be stuur ontslaat deze leiding, en be noemt een nieuwe. Maar hier komt S.S.-ers staan terecht wegens massamoord Maandag begint een rechtbank te Bonn het proces tegen de S.S.-ser- geanten Gustav Sorge, 47 jaar, en Wilhelm Schubert, 41 jaar, aan wie moord op 10.800 Russische krijgsge vangenen en Joden uit het concen tratiekamp Sachsenhausen ten laste Is gelegd. De twee verdachten zijn in 1947 door een Russische krijgsraad in Berlijn tot levenslang veroordeeld, op 14 ja nuari 1956 uitgeleverd aan de West- duitse justitie, vervolgens een tijd op vrije voeten geweest en tenslotte op nieuw gearresteerd. Zij bouwden een stoel met een pistool in de rug. Wanneer een gevangene in die stoel zat konden de sergeanten met een simpele hefboombeweging het pistool, dat ter hoogte van de nek der gevangenen in de stoel was ge monteerd, doen afgaan. Ook gebruik ten de heren de „waterkuur', in de zin dat zij gevangenen in koud wa ter 's winters buiten in een teil zet ten, tot de gevangene de bevriezings- dood stierf. V ertrou wenscommissie voor wasbehandeling In het Kurhaus te Scheveningen is gistermiddag de Vertrouwenscommis sie Nederlandse Huishoudraad Wasindsutrio, het resultaat van een samenwerking tussen de Nederland se huishoudraad en de federatie voor de wasindustrie in Nederland geïn stalleerd. Bij deze commissie, die de eerste in haar soort is in Nederland zullen zowel de consument als de wasserij geschillen aanhangig kun nen maken betreffende behandeling en aflevering van de was. Het secretariaat is gevestigd aan het adres van de Nederlandse Huishoud raad. De commissie bestaat uit vijf leden deskundigen van wie drie leden worden aangewezen door de Neder landse Huishoudraad en twee leden door de Federatie van de Wasindus trie. De commissie baseert haar oor deel op gegevens van de betrokken consument en de wasserij, waartoe het secretariaat formulieren beschik baar stelt, en op de resultaten van deskundig onderzoek door het wasse rijinstituut T.N.O. te Delft. De bestuursleden, die meestal stuk voor stuk in hun eigen beroep ge wend zijn leiding te geven, krijgen de neiging om niet over het totaal van de prestaties van de artistieke leiding te oordelen, doch zich met dagelijkse details te gaan bemoeien. Met de beste bedoeling uiteraard, maar buiten hun boekje tredend om dat ze nu geen bestuur meer zijn, doch bestuurder. Een klein voorbeeld. Als Gaskell aan haar ballet zelf had verzocht een commissie van vertrouwensmannen te kiezen, die contact met haar zou den kunnen onderhouden over grie ven of problemen, was dit juist ge weest. Als zij dit, om welke reden ook, nog niet gedaan had, zou haar bestuur haar dit hebben kunnen sug gereren. laar als enkele bestuursleden zich zelf rechtstreeks met de dansers verstaan, vertrouwensmannen benoe men, en met deze, buiten Gaskell om, de lopende grieven en problemen doornemen, is dat goed bedoeld (om spanningen weg te nemen), maar volstrekte gezagsondermijning (om dat het bestuur zich plaatst tussen de gezagsverhouding van mevrouw Gaskell over haar ballet, welke ge zagsverhouding zij krachtens haar benoeming had gekregen). Terzijde, dit was inderdaad één van de pun ten van wrijving tussen Gaskell haar bestuur, die haar noopten om haar ontslag in te dienen. Wat bij het Nederlands ballet ge beurde, gebeurt dagelijks in ge ringere of ergere mate bij ande re kunst-„stichtingen". De grote controversen bij de Nëderlandse opera waren erop terug te voe ren, de spanningen rondom Thea ter en het Zuidelijk Toneel even eens, en ingewijden zouden bij vrijwel elke kunstinstelling zulke wrijvingen kunnen aantonen. Het gaat er dus niet om, of de over heid straks met tact Gaskell weer met haar bestuur verzoenen kan, maar of men inziet, dat elk be stuur een duidelijke en zeer be perkte taak-omschrijving moet ontvangen. C. Nicolai. Chauffeur vrijgesproken van inbraak in Delft De rechtbank te Den Haag heeft donderdagmorgen de 34-jarige chauf feur Joseph van V. uit Den Haag vrijgesproken van het hem tenlaste- gelegde, een inbraak in een winkel te Delft op 8 februari, waar enige sloffen sigaretten waren gestolen. De chauffeur had voor de avond waarop de inbraak was gepleegd een sluitend alibi, maar bij een sorteer- proef had een speurhond hem aange wezen als degene die de lucifers had gebruikt, die waren gevonden. De president van de rechtbank had veer tien dagen geleden een demonstratie van een dergelijke sorteerproef in het gebouw van de rechtbank laten houden. De officier van justitie had eveneens vrijspraak gevorderd. Brillenkoopman lichtte bejaarden op De politie In Den Haag heeft de 57- jarige brillenkoopman A. A. B. aan gehouden, omdat deze man bejaar den zou hebben bedrogen. De man belde bij bejaarde lieden aan en deel de mede dat hij van Sociale Zaken kwam om hun bril te controleren. Hij nam de oude bril in en leverde zijn „klant" uit een grote voorraad een nieuwe, waarvoor enig geld moest worden betaald. Een tachtig jarige Hagenaar betaalde f 17.50 voor de „nieuwe" bril, maar toen hij bemerkte dat hij er heel slecht door kon zien, ging hij naar de politie. De brillenkoopman heeft dergelijke praktijken al eerder uitgeoefend. Hij heeft waarschijnlijk ondermeer ook in 's Gravenzande geopereerd. De po litie verwacht dat verscheidene be- Jaarden het slachtoffer van deze ;oopman zijn geworden. Suriname zal bananen uitvoeren naar Nederland Met de „Helicon" van de KNSM is een proefverscheping gedaan van ba nanen, die in Nickerie zijn geteeld. Men hoopt voor deze vruchten, die van uitstekende kwaliteit zijn, een markt in Nederland te vinden. De trossen werden verpakt in plastic zakken, waardoor men hoopt op een goede overkomst. Voor de aanplant, die onder leiding staat van het inge nieursbureau H. N. van Dijk, bestaat bij het Surinaamse gouvernement grote belangstelling. Vooral in ver band met de heersende rijstziekte wordt naarstig gezocht naar een an der gewas, dat door de rijstverbou- wers in Nickerie kan worden geplant bij een onverhoopt wegvallen van de rijstteelt. Ook in Nederland bestaat voor deze vruchten belangstelling. Een vooraanstaand zakenman in Rot terdam wordt voor het einde van dit jaar in Suriname verwacht, tenein de besprekingen te voeren over een verdere uitbreiding van de aanplant, export en de verschepingen. Het in genieursbureau H. N. van Dijk is de rijstpionier in het district Nickerie. Nationale Handelsbank houdt agentschappen open. De directie van de Nationale Han delsbank in Djakarta heeft donder dag bekendgemaakt, dat zij „op last van de centrale commissie van toe zicht op de Nederlandse banken" haar bekendmaking van 29 september in zake de sluiting van twaalf agent schappen in Indonesië heeft inge trokken. De agentschappen hebben opdracht gekregen hun werkzaamheden nor maal voort te zetten. Twee dagen na de bekendmaking van de voorgeno men sluiting van de twaalf agent schappen, werd de directeur van de handelsbank in Djakarta, de heer G. Schütte door de militaire autoritei ten gearresteerd. wil ik een man hebben die weet hoe het hoort en die schoon, fit en fris is en die er goed verzorgd uitziet, 'i avonds nog net zo als *s morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met water, zeep* en Zo'n man ziet er niet alleen schoon en fris uit, hij voelt zich ook schoon en fris. Gebruik morgen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. 5 stuks 75 cent '...Gillette scheercrème is het béste! NEDERLANDS WERK VOOR INTEGRATIE Doel vorming krachtige homogene organisatie De Europese federalisten gaan straks het werk van jaren in nieuwe vormen voortzetten. De vroegere Nederland se raad der Europese Beweging en de Beweging van Europese Federalisten zijn een fusie aangegaan met het doel te komen tot een homogene, krachtige en representatieve organi satie, die onder de naam Europese beweging in Nederland beweging van Europese federalisten, de nieuwe periode zal ingaan. Op zaterdag 11 oktober zal de beweging te Roermond een groot congres houden, waar de verkiezing van hoofdbestuursleden zal plaatshebben alsmede de vast stelling van het actie-program. Advertentie j Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid. Toen de economische integratiever dragen tot stand waren gekomen, heeft men zich in ons land afgevraagd of er in de toekomst nog een taak zou zijn weggelegd voor de particuliere organisaties, die de Europese een wording nastreven. Al spoedig kwam men tot de conclusie, dat deze taak geenszins was beëindigd, doch inte gendeel actiever dan ooit diende te worden aangepakt. Daartoe moesten tevens de organisatievorm en de werkwijze worden aangepast, hetgeen inmiddels is geschied. Bij de bewe ging zijn thans niet alleen individuele Nederlanders aangesloten, maar ooit de grote maatschappelijke en politie ke organisaties, die achter het stre ven van de Europese eenwording staan. Deze organisaties wijzen de le den aan van de raad der beweging, die bestaan zal uit tenminste dertig personen. Deze leden vertegenwoor digen echter niet hun organisaties in de raad, zij zijn dus geen mandata rissen, maar oefenen hun functie als persoon uit. De beweging ziet als eerste stap op de weg naar verdere eenwor ding van Europa de spoedige toe passing van artikel 138 van het E. E.G.-verdrag, waarin rechtstreek se verkiezingen voor het Europese parlement in het vooruitzicht wor den gesteld. Behalve de vaststelling van het pro gram voor het komende jaar zal de spoedige uitvoering van artikel 138 een leidende gedachte zijn in het eer ste deel van het congres van zater dag a.s. Op de middagzitting van het congres zullen een aantal vooraan staande Nederlandse vrouwen en mannen op eigen manier en vanuit het eigen gezichtspunt uiteenzetten hoe zij de Europese eenwording zien en waaróm zij zich bij de beweging hebben aangesloten. Het congres van zaterdag a.s. wil la ten zien, dat de positieve krachten in Nederland het werk voor de Europe se eenwording, in nieuwe vorm ge bundeld versterkt kunnen voortzet ten. Men verwacht verder, dat een sterkere Nederlandse tak van de Eu ropese beweging in het internationale geheel een krachtiger geluid zal kun nen laten horen en voor de Europese en Nederlandse belangen met des te meer kracht zal kunnen opkomen. Advertentie 1000 sigaren voor „De gewone man" WAM HESKES en TOON RAMMELT Toon Rammelt en Wam Heskes - respectievelijk schrijver en spreker van de bekende radiorubriek „De ge wone man" - zijn door een jury van journalisten, Ingesteld door de Ne derlandse Sigarenindustrie, uitgeroe pen tot Mannen van de Maand. De 1000 sigaren die aan deze ere-titel zijn verbonden, werden hun vrijdag j.l. overhandigd door Mr. Jan Derks, de geestelijke vader van deze thans beëindigde rubriek. 1616 maal „De gewone man" 1616 maal de commentaar van het ge wone, gezonde verstand op de dingen van de dag 1616 maal voor de Nederlandse luisteraars vijf minuten hartige, geestige zelfbespiegeling. De sigaar heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot het succes van deze rubriek, want Toon Rammelt en Wam Heskes zijn grote liefhebbers van de sigaar, die hen inspireert en het leven filosofisch en met humor doet bezien. De voorkeur van „De gewone man" gaat uit naar sigaren, precies als die van de gewone gewone man. Ook voor hem is het roken van siga ren het ware rookgenot. VOORSTELLEN IN WARSCHAU Formosa wil kusteilanden niet opgeven De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft donder dag verklaard, dat de Verenigde Sta ten vandaag bij c(e hervatting van de besprekingen tassen de Verenigde Staten en communistisch China in Warschau zullen aandringen op ver lenging van het bestand van zeven dagen in het gebied van Quemoy. Volgens White blijft het doel van de Verenigde Staten een permanente wapenstilstand in de Straat van For mosa. President Tsjang-kai-Tsjek verklaarde ter gelegenheid van de 47e verjaardag van de Chinese repu bliek, in een boodschap aan de be volking van Formosa, dat de natio- voor Expo-bouwers „Een vriendschapsdaad en blijkvan vertrouwen", zo noemde de Belgi sche ambassadeur in Den Haag F. X. baron van der Straaten-Waillet gisteravond het besluit van Neder land om aan de Expo '58 te Brus sel mee te doen. „De besten in den lande zijn toen uit gekozen om lid te worden van de Nederlandse stichting. De geza menlijke krachtsinspanning heeft tot resultaat gehad, dat de Neder landse inzending een der beste en meest bezochte te Brussel is ge worden. „Daar moogt U fier over zijn". Baron Van der Straaten- Waillet zei dit alles in een rede tot een groot aantal functionaris sen en commissieleden, die in zijn residentie gasten waren. Vier Nederlanders werden vervol- fens commandeur in de Orde van e Kroon, zeven anderen comman deur van Leopold n. Dertien ar chitecten en deskundigen op stede bouwkundig en agrarisch gebied ontvingen de versierselen van Of ficier in de Kroonorde en twee me dewerkers werden ridder in deze orde. Een aantal andere onder scheidingen werd reeds te Brussel uitgereikt. Namens de gedecoreerden heeft het Eerste Kamerlid mr. H. van Riel, penningmeester van de Stichting Wereldtentoonstelling, een dank woord gesproken. Aan het slot van de bijeenkomst werden» heildronken op de Belgi sche koning en op koningin Julia na uitgebracht. Donderdagochtend is een belangrijk deel van de moderne kunst werken uit de collectie- Regnault overgebracht van het stedelijk mu seum te Amsterdam naar het veilinglckoal van „Arti et Amici- tiae". „Daar gaan ze" verzuchtte de adjunct- directeur, dr. H.L. C. Jaffé, onder wiens toe ziend oog de kostbare doeken en beelhouw- werken werden ingela den. Gedurende vele jaren heeft deze collectie in het museum duizenden belangstellenden uit binnen- en buitenland getrokken. Behoudens de schenking van wij len de heer Regnault van een deel zijner col lectie aan het rijk in 1953 en 20 kunstwer ken waaronder 5 Cha- galls en 1 Picasso, die de gemeente Amster dam wil aankopen voor 2 miljoen gulden, moest het Stedelijk Museum de in bruikleen ge ge- gegeven collectie af staan, omdat de erven- Regnault hadden beslo ten de schilderijen openbaar te doen vei len. In de verkoopzaal van „Arti" staan de zeer waardevolle werken thans wat onoverzich telijk naast elkaar: het zeer kostbare vrouwen portret van Modigliani naast de twee jonge vrouwen van Pa sein, enkele werken van Kees van Dongen naast het interieur van Pi casso, drie Chagalls naast een Campigli. De rest van de te veilen moderne werken is 's middags uit Laren overgebracht naar het veilingslokaal. Voor deze openbare miljoenenveiling be staat grote belangstel ling in binnen- en bui tenland. Vooral in Frankrijk, waar na mens de veilingmeester Paul Brandt uit Am sterdam optreedt mai- tre Alph. Bellier uit Parijs, zijn honderden catalogi uitgereikt. Nog dezer dagen vroeg de prinses Aga Khan- Vacimour uit Le Can- net een exemplaar aan. Ook naar de prins van Monaco, Onassis en andere belangrijke kunstverzamelaars zijn catalogi uitgegaan. nalisten niet slechts de Chinese com munisten belet hebben op Quemoy te landen, maar ook hun plannen in Zuidoost-Azië hebben verijdeld. De minister, van buitenlandse za- zaken van 'nationalistisch China verklaarde, dat de rgeering niet zal instemmen met een neutralise ring van de eilanden voor de kust. „Wij zullen de communisten geen gelegenheid geven om zich meester te maken van deze eilanden, of zij nu militaire dan wel politieke lis ten gebruiken. Neutralisering of demiütarisering van deze eilanden, in welke vorm dan ook, wijzen wij resoluut van de hand," aldus de mi nister. Premier Tsjen Tsjeng van nationa listisch China verzocht de Verenigde Staten een einde te maken aan de onderhandelingen in Warschau over een vreedzame regeling van het ge schil in het gebied van Formosa. Van betrouwbare diplomatieke zijde in Washington werd vernomen, dat de communistisch Chinese ambassa deur In Moskou "aan de Noorse ge zant in de Sowjet-Unie heeft mede gedeeld, dat de regering te Peking misschien bereid is het staken van het vuren in de Straat van Formosa uit te breiden, indien de Amerikaan se strijdkrachten zich blijven ont houden van het begeleiden van kon vooien van de Chinese nationalisten naar Quemoy. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie in Taipeh zullen de nationalisten zelf de kon vooien escorteren nu de Amerikanen dit niet meer doen. „Stichting Recreatie bundelt diverse krachten Donderdag is in Den Haag, de op richtingsvergadering gehouden van de „Stichting Recreatie", contactcen- trum voor openluchtrecreatie, vakan tiebesteding en natuurbehoud. In de ze nieuwe stichting zijn onderge bracht de stichting Werkcomité Na tuurbehoud en Recreatie en de stich ting Nederlands Centrum voor Va kantie en Vakantierecreatïe. Een groot aantal organisaties en instellin gen, zowel uit de particuliere ais overheidssector, zal aan het werk van de nieuwe stichting deelnemen. (De stichting Recreatie stelt zich on der andere ten doel te bevorderen dat aandacht besteed wordt aan de vraagstukken die met de vakantiebe steding en met de recreatie'in na tuur en landschap verband houden en de vakantiebesteding een zo groot mogelijke recreatieve waarde ver krijgt. Voorts dat bij het Nederland se volk de eerbied voor de natuur en het gevoel van verantwoordelijkheid voor het behoud van natuur en land schap wordt aangekweekt. De nieuwe stichting is geïnstalleerd door mr. R. G. A. Höppener, staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Kleuterschool werd geheel door vuur vernield. De openbare Elisabeth-kleutcrschool te Wapenveld (gemeente Heerde) is woensdagmiddag afgebrand. Van de inventaris kon niets worden gered. Een nieuwe piano en pas aange schaft speelmateriaal werden een prooi van de vlammen die in het hou ten gebouw, dat. twee lokalen telde, gretig voedsel vonden. De Wapenveldse brandweer, die het vuur met vijf stralen bestreed, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Zij slaagde er echter in twee in de na bijheid staande hooibergen, die door de harde wind dreigden vlam te vat ten, te behouden. De brand brak uit kort nadat ongeveer veertig leerlin gen de school hadden verlaten. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De school werd ongeveer negen jaren geleden door ouders van leerlingen gebouwd uit delen van ba rakken uit de Noordoostpolder. Het gebouw was verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 17