TUSSEN DERTIEN EN TWINTIG BELUISTERD AAN EEN LUISTERBAR DE BESTE UIT DE EERSTE PERIODE OUDERS IN ENGELAND TELEVISIE GUNSTIG MEUBELEN GEMATIGD MODERN Veertiendaagse rubriek voor, maar voornamelijk dóór de Zeeuwse jeugd. Goese jeugd houdt van Swing College, Barber, Domino, Boone én Presley IN EEN MILIEU van super-ontvangers, hi-fi-dingetjes en gigantische televisietoestellen zat de Goese jeugd aan 'n disco- of luisterbar, althans een deel van de Goese jeugd, want ook deze vinding om met een aantal mensen in één ruimte tegelijkertijd naar verschillende muziek te luisteren, zonder dat men elkaar daarbij stoort, kent haar beperkin gen... Een deel van die Goese jeugd, maar een uiterst representa tief deel. Want de vriendelijke juffrouw achter de vier draai tafels had ons verzekerd, dat de Goese jeugd van tussen tien en twintig als regel verzot is op Barber en Fats Domino en dat ook Elvis Presley zo op zijn tijd niet wordt geschuwd... De Goese jeugd luisterde. En kocht uiteraard. Barber en Do mino en The Dutch Swing College én Pat Boone én Presley. Dat verhuisde allemaal naar de huiskamers in de Ganzestad, veelal tot schrik van pa en moe, zoals de jongens en meisjes bekenden. Tophits Als de gemeentelijke ganzen het zouden horen, zouden wij wellicht de schommelende gang laten varen om rock'end van d'ene vest naar d'andere te rollen De Goese jeugd koopt het échte lichte deel van de lichte muziek, zo vertelde de vriendelijke luister juffrouw. Moderne jazz, die inge wikkelder is van ritmische en me lodische bouw, gaat wel, maar al leen aan het deel van de jeugd bo ven de twintig jaar. Klassiek? Eén op tien. De Goese jeugd houdt het bij Boone, Barber, Domino en SIMON BAKKER: ^...louter Barber (Foto P.Z.C.) Presley. En zij vertoont daar mee ganselijk geen afwijkin gen Klassiek, dat komt later wel, vin den ze en ze hebben daaraan ge lijk. Het komt althans ook weer bij een deel later allemaal op z'n klassieke pootjes terecht. Via Tsjaikowski en Chopin naar Bach en Beethoven. Mits kijken met mate geschiedt DE MEESTE Engelse ouders zjjn de mening toegedaan dat de televisie de geestelijke ontwikkeling van hun kinderen bevordert, en een groot deel van deze ouders zijn van mening dat de televisie hun kinderen socia- beler maakt en het gezinsleven interessanter, echter met het voorbehoud dat het kijken naar de televisie met mate geschiedt en dat hierbij een zekere leiding is. Dit zijn, de voornaamste punten die een onderzoek van de Chil dren's Advisory Committee van de Britse Independent Televi sion Authority (de commerciële televisie) heeft opgeleverd. On geveer 400 mensen, die zowel naar de B.B.C. als naar de on afhankelijke televisie kijken, werden ondervraagd, alsmede 400 personen die geen televisie bezitten. De leeftijdsgroep van- de ouders was die van 30 tot 49 jaar en die van hun kinderen van 513, en het onderzoek strekte zich zowel cfver de vakantie als over de schooltijd uit. Er werd geen enkele poging ge daan om vergelijkingen tussen de B.B.C. en de I.T.A. te trek ken. Niet minder dan 50 van de ouders geloofde dat de televisie hun gezinsleven gelukkiger en interessanter had gemaakt. Zij overtroffen met 8 tegen 1 de genen die vonden dat het ge zinsleven zonder televisie beter zou zijn. Een interessant feit dat door het onderzoek werd onthuld is dat de ouders het element vgn geweldpleging in de programma's geen probleem vinden; er werd geen wijdver breide verontrusting aan de dag gelegd over de uitwerking op kinderen die naar dergelijke programma's kijken, hoewel af en toe in enkele van de ge sprekken enige bezorgdheid naar voren kwam. Het onderzoek toont aan dat kin deren gemiddeld per dag een of twee uur naar de televisie kij ken; naarmate zij ouder wor den kijken zij langer. De popu lairste programma's (beide om roepen) bij het gezin waren „Emergency Ward 10", „Po- peye", „Robinhood", „Sunday Night at the Palladium". Bij die gezinnen die alleen de pro gramma's van de B.B.C. kun nen ontvangen was „Wells Far go" het populairste programma. Voorlopig die anderen. De tophits. Zelfs niet de meer serene klanken van „The Modern Jazz Quartet." Alleen een straf ritme met een me lodietje er rond. En Boone voor de romantiek. Voor Simon Bakker, 15 jaar en H.B.S.'er is Barber de man. „Old rugged cross" kocht hij van zijn favoriet en hij ging er gelukkig mee naar huls. Klassiek? Voorlopig alleen voor moeders ver jaardag Erik Hoogendoorn, 16 jaar en leer ling van het Christelijk Lyceum voor Zeeland, heeft een uitgebrei de Domino-verzameling. Voor hem werd van Fats „Good golly miss Molly" gedraaid en hij vond het reuzegoed. En toen iemand op merkte, dat hil het alleen maar schor gekrijs kon vinden zei hij: „Je kunt het gekrijs noemen, ik vin dhet mooi. „En die mening handhaafde hij, toen de plaat werd gewenteld en een ritmisch nog wat krachtiger „Hey-hey-hey-hey" uit de luisterbar opklonk. Voor Erik bleef Fats, Fats. „Zoals ie het helemaal opzet is het mooi, ik vind het machtig" zei Erik, en hij verklapte, dat er van de klanken tussen het huiswerk maken door beluis terd, een stimulerende werking uitgaat. Een negen voor een proefwerk. Dank zij de schor genoemde Fats„Alleen m'n moeder is er tegen." Voor Simon geen Fats „wel aardig" maar Barber. „En Presley gaat eruitErik wierp daar tegenin, dat hij er evenwel pas nog een goed plaatje van had gehoord. Rauw Rauw? „Helemaal niet rauw." Voor genuanceerder, spel, zoals dat van Gerry Mulligan van een andere draaitafel klonk, moet je in de stemming zijn, vond Erik. In een melancholische stemming die hij evenals dus Mulligan zoveel mogelijk weert. De 14-jarige Saartje van der Lin de van de Goese M.M.S. kocht bijgestaan door haar moeder een plaat voor haar broer. Too much" van Presley. „Ik vind het zelf ook mooi" be toogde ze klaar, maar haar moeder vond: ,,'t Was téveel Voor zichzelf koos het Goese meis je „Tante Greet, ik kende-'er" van Tobl Rix. Terwijl Presley zwakjes uit de luisterhoorn klonk, deed 'n strijkorkest met een driekwarts kabbelende „Blauwe Donau" uit een luidspreker alle moeite op de rock'n roll-ldanken te overstem- En dat lukte, want zo'n luister- hoorn is strikt persoonlijk en der halve discreet van volume Maar Saartje hoorde alleen Elvi3 en ze zei: „Zullen we die nemen, mams?" „Die wals, dat is goed ja" Of het nu hierdoor kwam of 'n andere oorzaak had: Elvis bleef in de winkel en Saartje stapte met zeven Schotten weg. „Zeven Schotten" dan, uitgevoerd door het duo Black and White. Rock at the Mikpunt In Middelburg wordt gefluis terd, dat een aantal liefhebbers van de rock 'n roll een tegen- organisatievan de roclc-we- rende Middelburgse Jazz So ciety wil formeren. En bij wij ze van tegenhanger zouden zij Jiun clubhui» ,,'t Mikpunt" wil len noemenBlijkt allemaal fantasie te zijn, maar 't had wel aardig geklonken na ,Jazz at the Trefpunt" ,JRock at the Mikpunt?.... Alleen de be naming dan. Chopin-avond te Middelburg Woensdagavond speelde Jan Smeter- lln in de Concert- en Geboorzaal. Wat speelde bij? Cbopin! En een speciale muzlekverslaggeefster van „Tussen dertien en twintig" ditmaal een leerlinge van de Rijkskweekschool te Middelburg schreef de volgende recensie: Wie Askenase al eens heeft gehoord zal wel opgemerkt hebben dat Sme- terlin Chopin weer heel anders weer geeft. Hij speelt de werken op een goede en fascinerende manier. Hij weet de hoogten en de diepten te bereiken. Maar misschien te gewel digDe rustige delen kwamen soms niet genoeg uit t.o.v. de sterke, vurige delen. Toch wist hij ze wel te geven. Het onrustige, het koortsach tige verlangen wat Chopin in zijn werken heeft neergelegd en verbor gen heeft Smeterlin weten te geven en te ontwaken. Natuurlijk doet iede re pianist dit op een andere wijze, zijn eigen karakter kan hij hierbij niet uitschakelen. Maar we mogen wel aannemen dat hij de werken van de grote componist heeft benaderd en heeft geïnterpreteerd met de vol ste overgave van zijn muzikale ziel. Vele jongelui die deze avond hebben bijgewoond zullen wel ten volle ge noten heben van hetgeen Smeterlin ons gebracht heeft. E. v. d. E. En „Tante Greet". Haar moeder had als tegenhanger een stukje Mozart In 45 toeren uitgekozen Met een plaat van „The Dutch Swing College" band ging de 16- jarige Peter van Leersum van het Goese Lyceum naar huis. Peter, die verklaarde van work-songs en andere originele jazz „oude stijl" dus te houden, had eerst een klagend „Blue Monday" van Fats Domino beluisterd. Peter zocht zijn toevlucht snel ln een dixlelandmuziekje. Geen blauwe maandag voor Peter. Zijn vrind, de 14-jarige Adrie van den Berg, eveneens van het Goese Lyceum deed het kalmpjes aan met een langzaam walsje: Around the World. Voor Peter was de keus moeilijker. High Society, Margie, At the Jazz band ball, Doctor Jazz, Alexanders' Rag Time Band, het was allemaal voorhanden. Totdat „Tears" werd opgezet. Tra nen, die onbewogen werden aange hoord. En ln een net hoesje mee naar huis gingen. Om er een beetje plezier van te beleven. Van tranen, geswingd door het „Dietse" Col lege. STILLEVEN IN SCHOENEN aan een (Goese) luister bar. Zomaar een paar schoenen. Waarin een voet de maat tikt, als Fats Domino, Barber of Presley wordt beluisterd en „gekeurd". Een stilleven in schoenen, dat gelijk met de draaitafel tot leven komt (Foto P.Z.C.) Illllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllli Twee meisjes en een jongen wonnen boekenbon UIT DE VELE meningen, die wij van de Zeeuwse jeugd over „mo dern meubilair" te horen kregen, bleek wel, dat de jongeren over het algemeen van modern althans van „gematigd modern" houden. Maar hoeveel dus de vormgeving van deze tijd wordt geprefereerd boven het „traditionele", waren er nu al weemoedige klanken over grootvaders heerlijke en uitgebreide fauteuil te be luisteren.... Drie boekenbonnen waren er voor de inzendingen beschikbaar gesteld: één voor het leukste, één voor het beste en één voor het origineelste stukje. Winnaressen en winnaar werden Marijke Nieuwenhuyse uit 's-Heer-Arendskerke, die in de vierde klas M.M.S. van het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes zit, Marie Jumelet uit Bruinisse, (toe komstig) leerling-verpleegster en de 16-jarige John Swint, een maga zijnbediende uit Vlissingen. Jeugd fotowedstrijd REEDS in de eerste periode van de Jeugd fotowedstrijd van de F.Z.C. werd een behoor lijk aantal goede foto's ingezonden: „Mar- che Funèbre"' van de 19-jarige J. M. de Meij uit Middelburg besneeuwde grafzerken kwam in deze eerste veertien dagen als beste uit do bus. Het is een gedurfde foto, bijzonder goed van visie. Geen zoet sneeuwgezicht uit de roman tische school, eerder 'n „keiharde plaat" met een macabere, wondere, sfeer. Een goede fo to, die blijft meedingen naar de hoofdprijs. Iedere veertien dagen zal als de kwaliteit van de inzendingen zich hiervoor leent de beste foto uit die periode worden aangewe zen. De inzender ontvangt hiervoor een pre mie van vijf gulden. Tot oudejaar kunnen fo to's worden ingezonden. Paarse stoelen, groene flessen en rode telefoon. Marijke Nieuwenhuyse —leukste dus richtte in haar stukje een ganse kamer in met paarse stoe len, groene flessen en een rode te lefoonMarie Jumelet schreef rake, „psychologische kantteke ningen" rond de woninginrichting. Zij schreef onder meer: „Als men ergens op visite gaat kan men. als het een onbekende persoon betreft, direct zonder dat men eerst een goede kennisma king heeft gemaakt bepalen tot welk „soort" die persoon behoort. Door alleen even je ogen de kost te geven, hoe de smaak van de gastvrouw (-heer) is. In de „smaak" van iemand, ligt toch wel de persoon zelf. Ten eerste kan men bepalen of hij van het „oude stempel" is. Door het eeuwige rode pluis of het nog ver foeilijke groene van de bakbees ten van onverstandig grote stoe len". Het meisje uit Bruinisse rebel leert tegen de gesloten gordijn tjes met de rode geraniums en het zware dressoir, waar de eige naar trots van getuigt „Echt eikenhout" Het meisje uit Bruinisse wil een gezellige, lichte kamer, waarin bloemen geuren en waar de zon niet door gordijn tjes wordt buitengesloten. John Swint vindt moderne meu belen prachtig. Hij zingt de ene lof na de andere over de moderne meubelen en zegt dan nogmaals, dat hij ze prachtig vindt. Ja, hij vindt ze schitterend van vormgeving. En hij zal ze prach tig blijven vinden. Helemaal aan het eind van zijn brief blijkt dan, dat hij dat alle maal wel meent, zolang hij er zelf niet ln behoeft te zitten....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13