Vliegveld Haamstede wordt hersteld 2 7.9 7 9 MIDDELBURG MOET KANSEN ALS KOOPCENTRUM BENUTTEN OPRICHTING TE GOES VAN DETAILHANDELSVAKSCHOOL VERPLEGER IN MIDDELBURGS MILITAIR HOSPITAAL STAL COMMISSIE ARTIKEL 8 DELTAWET THANS BENOEMD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 NA DERTIEN JAAR Mogelijk weer een luchtlijn op Schouwen Het is niet onmogelijk dat het vlieg veld „Haamstede" te Haamstede na verloop van tijd weer gebruikt zal worden voor de binnenlandse lucht vaart. Het bestuur van deze Schouw- se gemeente heeft ten aanzien hiervan goede verwachtingen, die vooral ge baseerd zijn op de interesse van en kele particuliere maatschappijen in ons land. Verder is het de bedoeling om het veld, dat thans geheel wordt geëgaliseerd en in de oorspronkelij ke staat wordt teruggebracht, ook open te stellen voor sportvliegers, indien daarvoor de toestemming wordt verkregen van de Rijkslucht vaartdienst. De belangstelling voor deze plannen is groot en strekt zich •zelfs uit tot in Engeland, België en Frankrijk. Het ziet er dus naar uit, dat vlieg veld „Haamstede" waaraan thans et telijke tienduizenden guldens besteed worden in de toekomst weer dezelf de plaats gaat innemen als tot het uitbreken van de oorlog hl 1940, na melijk een voor Zeeland drukke bin nenlandse luchthaven. Achtentwintig jaar geleden kocht de gemeente Haamstede ruim zes endertig hectare grond voor de aanleg van een vliegveld. Het was de toenmalige burgemeester jhr. L. van Citters, die de eerste spade in de grond stak voor de egalisatiewerkzaamheden. Na het gereedkomen, werd het veld ge bruikt voor de KLM-lijn Rotter- dam-Haamstede-Vlissingen en la ter tot Knokke. Zes gulden kostte de vliegtocht van Rotterdam naar Schouwen en men vloog er ruim twintig minuten over. Ging men van Rotterdam per tram en bus naar Schouwen Duiveland, dan was men voor bijna hetzelfdè geld zes uren onderweg. De dienst werd enkele keren per dag gevlogen en er werd een druk gebruik van gemaakt. In het zomer seizoen was de belangstelling soms zo groot, dat de K.L.M. extra vluch ten moest inlassen. In 1938 kwamen er 8837 luchtpassagiers op het vlieg veld „Haamstede", terwijl in dat jaar 2747 vliegtuigen landden, waarvan 1499 toestellen van de K.L.M., 201 van de Rijksopleiding, 347 sporttoestellen en 908 militaire vliegtuigen. In datzelfde jaar werd 17.949 kg vracht naar Schouwen gevlogen. Haamstede nam na Schip hol en Waalhaven de derde plaats in het binnenlandse passagiersvervoer in. Oorlogsjaren De vóór-mobilisatie in augustus '39 betekende voor vliegveld Haamstede het begin van het einde. De binnen landse luchtvaartdiensten werden stopgezet en „Haamstede" werd een militair vliegveld. Op 10 mei 1940 werd de bevolking van Haamstede 's nachts om drie uur gewekt door het afweergeschut en het dreigend brommen van de vijan delijke vliegtuigen. Veel verzet heeft men in Haamstede (Advertentie) Van Nelle bestellen |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll| Iets kouder met opklaringen H (Van onze weerkundige g medewerker.) M Regen van betekenis is er de i§ laatste dagen niet gevallen, 1 dank zij de aanwezigheid van n een hogedrukgebied. dat zich ïh van de Azoren tot boven M Frankrijk uitstrekt. Er kwa- 1 men zonnige perioden voor, maar gisteren bereikte ons een H zachtere oceaanlucht niet f§ plaatselijk wat lichte regen. Ook de wind neemt in kracht toe. Koudere lucht drijft van- ij daag ons land binnen met een H vrij krachtige westelijke wind. Hierin komen flinke opklarin- gen voor. De eerstkomende da- gen blijft het weer wisselval- lig, maar de regen zal weinig te betekenen hebben. Het wa ll ter van de Noordzee heeft een temperatuur van 15 graden Celsius, zodat boven dit zee- water nog enkele buien tot ontwikkeling kunnen komen. 3§ Boven Rusland komt een ho- gedrukgebied voor, waar het H 's nachts al licht vriest. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll rAdvertentie Van Nelle bestellél Met zwaar materiaal wordt op het vliegveld „Haamstede" gewerkt, om het terrein te egaliseren en weer ge schikt te maken voor het landen van vliegtuigen. De werkzaamheden zul len voor het eind van dit jaar ge reed moeten zijn. (Foto P.Z.C.) niet kunnen bieden. Er werden bom men gegooid, waarbij de militaire hangar werd vernield, evenals enke le kleine vliegtuigjes. De rest ont kwam naar Engeland. Het vliegveld werd vol gezet met auto's en boe renwagens, die inderhaast gevor derd werden. Hierdoor werd voorko men, dat de Duitse luchtmacht in Haamstede kon landen. Pas op 17 mei kwamen de Duitsers op het eiland ...Via Zijpe! Rheuttiz&ek Wrijl uw pijn weg met Kloos- Urbalsem. die diep in de huid I dringt en de pijn verjaagt j Kloostorbalsem "geen goud zo goed" J Abonnee-aantal van de Prov. Zeeuwse Courant Het door het accountants kantoor Kraayeveld en Luyendijk te Middelburg gecontroleerde aantal be talende abonnees op de P.Z.C. was per 1 oktober 1958: Tijdens de laatste wereldoorlog heb ben de Duitsers het vliegveld aan zienlijk uitgebreid en verbeterd. Er werden verschillende vliegtuigen ge stationeerd, die voor het grootste deel verkenningsvluchten uitvoerden. Als aanvalsvliegveld is het echter nooit gebruikt. In 1944 begonnen d€ Duitsers met een grondige vernie ling van het terrein. Over het gehe le veld werden diepe, brede sloten gegraven en daartussen werden ver schillende ploegvoren gemaakt, om het landen van vliegtuigen te voor komen. Een volkomen vernield vliegveld bleef achter als trieste herinnering aan de Duitse overheersing. Hoewel het terrein voor oorlogsscha de-herstel in aanmerking kwam, zijn de verzoeken die in de jaren na de oorlog zijn gedaan om tot uitvoering van deze werkzaamheden te komen, steeds afgewezen omdat er geen geld was. Tot 1953! Toen na de ramp, drong de noodzakelijkheid van een vliegveld zich op. Op korte termijn heeft de Rijkswaterstaat in Haam stede een verharde landingsbaan aan gelegd met daarnaast een geëgali seerde strook van vijftig meter. In het rampjaar is het vliegveld weer gebruikt als landingsplaats voor helikopters en kleine vliegtui gen. Thans is een begin gemaakt met de eigenlijke, herstelwerkzaam heden. De firma Van der Hilst uit Renesse voert de egalisatie uit voor een totaal bedrag van 99.750. Nog voor het begin van het nieuwe jaar zal het vliegveld gereed moeten zijn. Daarna zal de gemeente Haamstede al het mogelijke in het werk stellen om weer een vliegdienst op Schou wen te krijgen. Ook hoopt men op een intensief gebruik door zweef vliegers. VOORZITTER CHR. MIDDEN STANDSVER.: Middenstanders moeten meewerken om hoofdstad attractief te maken Tijdens de vergadering van de christelijke middenstandsvereniging te Middelburg, die woensdagavond in de bovenzaal van café-restaurant „Suisse" gehouden is, heeft voorzitter Jac. Allewijn jr gepleit voor be vordering van de bloei van de Zeeuwse hoofdstad als cultureel- en koop centrum met daaraan verbonden de aanpak van de attractieve mogelijk heden. Ten aanzien van de toekomst van de Zeeuwse hoofdstad in het kader van het Deltaplan, had de heer Allewijn geconstateerd, dat Mid delburg heel weinig genoemd wordt bij de uitvoering en voltooiing van deze plannen. Niettemin schatte hij de mogelijkheden voor de stad als cultureel- en koopcentrum groot. „Wij moeten ons dan echter bewust zijn van de grote concurrentie van de grote steden en wellicht ook van ver schillende plaatsen in nieuwe toeristische ontwikkelingsgebieden, zoals Noord-Beveland", betoogde hij. Hoewel de heer Allewijn de behartiging van de culturele belangen op de weg van andere instanties zag liggen, merkte bij op, dat de accommodatie op dit gebied in Middelb'urg niet zo best is. „Maar de kansen, die wij krijgen als koopcentrum, moeten wij volledig benutten". In dit verband wees de heer Alle wijn op de plannen voor de instelling van een middenstands-Delta-commis- sie teneinde de staatssecretaris voor middenstandszaken voor te lichten. Hij vond het jammer, dat de KNMB gemeend heeft een eigen commissie in het leven te moeten roepen. Hij achtte het niet volgens de regels van het federatief overleg, dat de KNM B de bewering lanceerde organisato risch te sterk te zijn. Wat de attractieve zijde van Mid delburg betreft, had het de heer Allewijn bevreemd, dat er een me ning is gaan heersen van „Laat de boel maar waaien". De heer Allewijn verklaarde, dat men niet onverschillig mag staan tegen over de pogingen om Middelburg aantrekkelijk te maken. „De men sen uit andere streken komen niet meer om oude gebouwen te zien", verzekerde hij. „Zij wil len een aantrekkelijk winkelcen trum, maar mede en vooral goede attracties". „En als wij een attractie hebben, die enig is in de wereld, is het toch heel bevreemdend, dat wij die in één klap weg willen hebben, zoals bij de be sprekingen voor het behoud van „Mi niatuur Walcheren" gebleken is", zo vervolgde de CMV-voorzitter. Hij be toogde. dat de Miniatuur in hoge ere gehouden moet worden, temeer daar er plannen zijn om deze attractie volgend jaar weer heel actueel te maken". Betreffende de verlichting van de stad was de voorzitter niet bijster optimistisch gestemd. Zoals de za ken nu staan, zullen volgend jaar de orgelconcerten in de Nieuwe Kerk moeten vervallen, daar de VW-ver- lichtingscommissie anders niet uit komt met de financiën. De verlich ting van de Abdij en de andere ob jecten behalve de Lange Jan en het stadhuis kost f 1000. Meer kan niet besteed worden. Toch zijn er plannen om nog meer objecten in het licht der schijnwerpers te zetten, verklaarde de heer Allewijn. Hij noemde ondermeer de Oostkerk, de molens, de Kuiperspoort, de Koe poort, enz. Met een aantrekkelijke etalageverlichting er bij inbegrepen, krijgt de middenstand hier zijn geld zeker van terug, meende hij. „Mid delburg moet iets hebben, dat een andere stad niet heeft en daarbij moeten we optreden als gastheren". „Goes heeft een fruitcorso, Vlis- singen een zo niershow en Middel burg heeft niets", vervolgde voorzitter Allewijn zijn betoog. „Maar de Zeeuwse hoofdstad kan iets krijgen. Maar dan moeten wij er ons allen achter scharen. Als iedere middenstander per jaar vijf gulden bijdraagt voor de verlich ting en vijf gulden voor Minia tuur of een eventnele andere at tractie. staan we er veel gunsti ger voor. Als elk Middelburgs ge zin voor één gulden per jaar con tribuant wordt voor deze zaken, levert dat ruim f 4000 op. Daar mee garandeer ik Middelburg een puike verlichting binnen een aan tal jaren'en een attractie om trots op te zijn", aldus de heer Alle wijn. Een koopstad als Middelburg eist samenwerking van de middenstands verenigingen. vervolgde de CMV- voorzitter zijn betoog. Daarom be treurde hij het, dat de vereniging „Handelsbelang" heeft gemeend de bestaande toestand te moeten voort zetten. Met de katholieke midden standsvereniging is er volgens de voorzitter een uitstekende samen werking. Voorts deelde de heer Allewijn mee. dat de detailhandelvakschool voor Middelburg nog niet op de begroting voor 1959 voortkomt. Ook wil het plaatselijk CMV-bestuur in provin ciaal verband bewerkstelligen, dat landelijk aangesloten leden van de christelijke vakorganisaties (zoals bijvoorbeeld groente- en melkboeren) automatisch lid worden van de C.M.V. Bij de discussie over de rede van de heer Allewijn kwam de Miniatuur weer ter sprake. Een deel der leden voelde niets voor financiële mede werking, omdat de Miniatuur op zondag opengesteld is. Zi j vonden dit tegen het principe van de chr. mid denstandsverenigingen Indruisen. Voorzitter Allewijn betoogde, dat door wél mee te werken de zaak voor een jaar gered is, terwijl de vereniging volgend jaar medezeg genschap heeft. „We doen er fout aan de zaak nu te torpederen", (Advertentie) Van Nelle bestellen I Advertentie Van Nelle bestellen 1 In Zeeland tot dusver 1509 woningen gereed Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek werden in augustus 6.557 woningen (precies evenveel als in de voorafgaande maand) voltooid. Dit aantal is voor een augustusmaand het hoogste dat ooit bereikt werd. In augustus van het jaar 1957 kwamen 6.438 wonin gen gereed. Zeeland maakte echter een uitzonde ring, want hier werden in augustus j.l. 94 woningen voltooid, tegen 138 in augustus '57. Wei was het totaal aautal in de eer ste acht maanden van 1958 in Zee land gereedgekomen huizen (1509) grote dan in de zelfde periode van vorig jaar (1406). VERZOEK VAN K.N.M.B.: Voorstel aan raad om medewerking te verlenen B. en W. van Goes heeft de raad een voorstel doen toekomen, waarin ge vraagd wordt te verklaren, dat de oprichting en instandhouding een detailhandelsvakschool te Goes nodig wordt geoordeeld. B. en W. hebben dit voorstel geformuleerd naar aanleiding van een dergelijk verzoek van dp Koninklijke Neder landse Middenstandsbond. Het college wijst er in zijn toelich ting op, dat alvorens men tot stich ting van een dergelijke school kan overgaan, het noodzakelijk is, dat de 4711 „RHEINGOLD" PARFUM Een fascinerende geur passend bij de Vrouw-von-Nu! 4711 „RHEINGOLD' EAU DE COLOGNE Frisheid en parfum in verrukkelijke harmonie KRIJGSRAAD TE VELDE WEST Nam tientje van badende patiënt weg „Ik kan niet anders zeggen dan dat ib dit een buitengewoon laffe streek vind. Een ander woord heb ik er niet voor." Aldus woensdagmiddag de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde, west in Den Haag in zijn re quisitoir tegen de jeugdige dienst plichtig soldaat-ziekenverpleger J. L. G. W. W., die in zijn burgerleven zie kenverpleger is in een sanatorium, en ais zodanig werkte in het militaire hospitaal in Middelburg. Hij was er ruim een half jaar werkzaam, toen hij zijn misstap beging. Een der patiënten, een korporaal, moest een bad nemen en van die ge legenheid maakte W. gebruik de kor poraal een tientje lichter te maken. Natuurlijk kwam de zaak aan het licht en de korporaal begreep wie hem bestolen had. Beklaagde viel door de mand en dat bracht hem uit eindelijk voor de Haagse krijgsraad, waar de auditeur-militair beklaagde uiterst fel zijn misstap onder de aan dacht bracht. „Laf" was het woord, dat de audi teur-militair beklaagde telkens voor hield. Weliswaar heeft beklaagde een blanco straflijst, maar daar tegenover staat de ernst van deze diefstal. Pa tiënten dienen in het verplegend per soneel een onbeperkt vertrouwen te kunnen stellen, zij hebben nu een maal geen brandkast tot hun beschik king. Beklaagde heeft schandelijk misbruik van vertrouwen gemaakt. Hij is zijn plaats in het Middelburgse hospitaal niet waard, aldus de audi teur. Advertentie Van Nelle bestellen meende hij, zodat besloten werd rus tig af te wachten. De heer P. I. Hamming stipte ver volgens aan, dat de werkzaamheden van de verlichtingscommissie in de belangstelling gebracht moeten wor den. „Men werkt nu achter een ge heim deurtje", verklaarde hij. De heer Allewijn was het hiermee eens en vertelde, dat er thans een raming is gemaakt voor nieuwe verlichtings objecten. De avond werd na de pauze besloten met een filmprogramma. Zo konden de leden zien wat goede produktivi- teit is, wat het belang Is van een goede verpakking, en hoe ter ver maak gedineerd kan worden zon der geld-.-* President en leden van de krijgs raad hoorden tot bun zichtbare ver bazing dat beklaagde, alsof er niets gebeurd was, nog steeds in het hos pitaal Middelburg werkzaam is. „Nu breekt mijn klomp," viel de president uit. Ook de reactie van de auditeur was fors: voor de dief stal van één tientje vroeg hij vier maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. De ijaadsman kwam met een verras sing. „Ik heb een lawine van brieven, geschreven door geestelijken, ontvan gen," zei hij. Om het hardt roepen de ze heren, dat beklaagde niet normaal is. Hij wordt aangeduid als een ge stoorde figuur. In zijn omgeving ver telt hij de wonderlijkste verhalen, die nooit waar blijken te zijn. De raads man vroeg de zaak aan te houden voor het inwinnen van een psychia trisch rapport. Na raadkamer besloot de krijgsraad conform dit verzoek de zaak aan te houden in afwachting van een psy chiatrisch onderzoek. raad van de betrokken gemeente in casu Goes oprichting en in standhouding van -de school nodig oordeelt. Wanneer de betrokken ge meenteraad zich in positieve zin uit spreekt, moet de Kroon stichting en instandhouding goedkeuren alvorens de school in aanmerking komt voor subsidie ingevolge de Nijverheids onderwijswet. In middenstandskrin gen wordt reeds lang behoefte ge voeld aan speciale scholen, die de maatschappelijke vorming van de middenstanders beogen, zo gaan B. en W. verder. Zo bepleit men o.m. de oprichting van detailhandelsvakscholen met mondeling dagonderwijs, die voor de verschillende functies in de de tailhandel opleiden. Deze detail handelsvakscholen hebben een vierjarige cursus, onmiddellijk aansluitende op het zesde jaar van de lagere school. Na deze theoretische opleiding volgt een praktisch gedeelte van twee jaar. Uit de toelichting, welke het voorlo pig stichtingsbestuur voor een detail handelsvakschool te Goes bij zijn verzoek heeft gegeven, blijkt, dat slechts één school per gebied van een half miljoen inwoners bestaansreden heeft. In verband met de excentri sche ligging van Zeeland acht men de mogelijkheid zeer groot, dat aan deze provincie een school zal worden toegewezen. Met het oog op de gunstige ligging van Goes heeft het stichtingsbestuur gemeend, dat deze stad de meest geëigende vestigings plaats is voor een dergelijke school. Het stichtingsbestuur verwacht, dat bij de aanvang der school met een eerste klas van circa 30 leerlingen kan worden begonnen. Na vier jaar zal de school bij gelijkmatige groei 120 leerlingen tellen. Wanneer de school geheel volgegroeid is, acht men een aantal van rond 200 leerlin gen tot de mogelijkheden te behoren. Indien de gemeenteraad besluit een noodzakelijkheidsverklaring af te geven en de Kroon oprichting en in standhouding goedkeurt, wordt 70 der nettokosten door het rijk ver goed. De overige 30 komt voor rekening van de gemeente, met dien verstande, dat gemeenten waaruit buitenleerlingen afkomstig zijn, ver plicht zijn 20 van de kosten te vergoeden. B. en W. verklaren overtuigd te zijn van het grote belang, dat de Zeeuw se middenstand heeft bij stichting van een detailhandelsvakschool in deze provincie en met name in Goes. Zij menen dan ook medewerking aan de oprichting van deze school te moeten verlenen. Voorbereiding „Exploitatie Maatschappij Breskens" Verdere toezeggingen voor deelneming in kapitaal In verband met de plannen voor de nieuwe N.V. „Exploitatiemij. Bres kens", hebben woensdag de heer Staalman, raadadviseur voor het toe risme, van het departement van eco nomische zaken en mr. Van Uden van het directoraat-generaal van de middenstand en het toerisme, in ge zelschap van de rijksmiddenstands- consulent, de heer A. Korstanje, hun aangekondigd bezoek aan Breskens gebracht. Nadat burgemeester Eekhout de he ren 's middags door zijn gemeente had rondgeleid om hen een indruk te geven van de situatie, werd in het gemeentehuis een bijeenkomst be legd met het voorlopig comité. Hier werden de plannen voor de exploita tie van het badstrand, een kampeer terrein. een bungalowpark en de pier aan de heren voorgelegd. Over de plaats van een kampeerterrein en een bungalowpark zal men zich nog eerst moeten beraden alvorens een begroting van kosten kan worden gemaakt. Mr. Van Uden legde het comité een concept voor de statuten van de N.V. voor, dat in de komende weken zal moeten worden besproken. Om hierna verdere stappen te kun nen ondernemen, zal vóór 1 novem ber bekend moeten zijn, wie en voor welk bedrag men in de nieuwe N.V. zal deelnemen. Het toegezegde be drag Is reeds de tienduizend gulden (Advertentie) Van Nelle bestellen REGELING TEGEMOETKOMING Voorzitter ir. A. G. Maris Bij beschikking van de ministers van verkeer en waterstaat, van financiën, van econpmische zaken, van land bouw, visserij en voedselvoorziening, van sociale zaken en volksgezond heid en van maatschappelijk werk is een commissie ingesteld, waaraan is opgedragen advies uit to brengen omtrent de te stellen wettelijke rege len betreffende tegemoetkoming, het zij door het treffen van voorzienin gen, hetzij in geld, In schade, welke door de in de Deltawet bedoelde wer ken voor de visserij en aanverwan te bedrijven en voor andere daarvoor in aanmerking komenden ontstaat. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter ir. A. G. Marls, di recteur-generaal van de rijkswater staat; tot lid en secretaris mr. A. H. Heersing, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de afdeling sociale bijstand en complementair arbeids voorzieningen van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; tot leden: mr. K. A. Soudijn, hoofd van do afdeling personeel en alge mene zaken ter directie van de wel» terstaat; dr. C. C. Hulst, economisch adviseur bij het Ministerie van Fi nanciën; drs. F. J. J. H. M. van Os, adviseur voor regionale industriële zaken bij het Ministerie van Econo mische Zaken; drs. A. W. H. J. Quaedvlieg, hoofd der hoofdafdeling middenstandspolitiek van het Minis terie van Economische Zaken; ir. G. J. Lienesch, directeur van de visse rijen; ir. F. L. A. Maandag, hoofd ingenieur a bij de directie algemene zalten van de directie van de land bouw; Y. A. Zandstra, directeur van de economische visserijaangelegen heden bij het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening; drs. L. D. van der Werf, plaatsver vangend hoofd van de afdeling be leidsvorming arbeidsmarktzaken van het rijksarbeidsbureau; dr. J. Th. A. H. van der Putten, hoofd van1 de hoofdafdeling maatschappelijke voor zieningen van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Deze commissie zal worden aange haald als: commissie artikel 8 Delta wet,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4