Paus Pius XII werd gerespecteerd om zijn kennis en karakter %!z£3Sk UILTJE coach STORING IN STUURINRICHTING OORZAAK VAN RAMP „ARTEMIS" De sigaar die vele „koetslengten" voor ligt in smaak, geur en brand DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Met grote belangstelling voor moderne wereld Lang pontificaat van paus PiusXII Zijn streven was het lijden der mensen te verlichten Paus Pills XII oefende sedert 1939 zijn pontificaat uit met een toewijding en een energie, die de aandacht trokken van de gehele wereld. Hij stond be kend als een efficiënt werker, theoloog en socioloog. Bovendien beheerste 1 hij vele talen. Reeds als apostolisch nuntius.in München kwamen zijn di plomatieke gaven aan het licht en als paus toonde hij zich onvermoeid ijveraar voor de vrede. Pius XH werd als Eugenio Maria I de zal mede gekenmerkt zijn Guiseppe Giovanni Pacelli op 2 maart door de afkondiging van het dogma 1876 te Rome geboren, als zoon van omtrent de „Tenhemelopneming de deken der advocaten van het con- 1 ,;"v sistorie. In 1899 werd Eugenio Pa celli tot priester gewijd. Na voortge zette studie behaalde hij doctoraten in theologie, wijsbegeerte, en kano- niek recht. In 1904 werd hij benoemd tot assistent bij de congregatie voor buitengewone kerkelijke zaken, een onderdeel van het kerkelijk bestuurs apparaat. Zestien jaar lang bleef hij hieraan verbonden en hij doorliep er alle rangen onder leiding van de kar dinalen Rampolla, Merry del Va en Gasparri, welke laatste hij als staats secretaris zou opvolgen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd de aandacht van de wereld op Euge nio Pacelli gevestigd, doordat paus Benedictus de vijftiende hem in april 1917 aartsbisschop van Sardi maak te en hem als nuntius naar München zond. In 1924, na de onderhandelingen over een concordaat met Beieren, vestigde mgr. Pacelli zijn residentie te Berlijn. Hier was hij deken van het corps di plomatique. Herhaaldelijk trad hij op als bemiddelaar en woordvoerder voor de hoofden van alle buitenlandse mis sies. De kroon op Pacelli's werk in Duitsland was de ondertekening in 1929 van een concordaat tussen de Lutherse staat Pruisen en de Heilige Stoel. Dit concordaat lokte veel com mentaar uit vanwege de concessies, die hierbij aan de katholieken werden f;edaan. n het consistorie van december 1929 werd mgr Pacelli tot de waardigheid van kardinaal verheven. Hij vertrok nu uit Duitsland naar Rome. Twee maanden nadien werd hij, het jongste lid van het college van kardinalen, benoemd tot staatssecretaris van het Vaticaan. Aldus bezette hij de be langrijkste post in het Vaticaan na de paus zelf. Negen jaar was hij in deze functie werkzaam, namelijk tot dat hij Paus Pius de elfde in 1930 opvolgde. Van het begin van zijn regering af streefde Paus Pius de twaalfde er naar, de oorlogswolken, die zich we derom boven Europa samenpakten, te verdrijven. Zijn befaamde boodschap van 24 augustus: „bij de vrede is niets A'erloren, bij de oorlog alles", getuigt van zijn afschuw van de oor log. En zoals hij kon pleiten voor de vrede, zo kon hij ook, in zijn ency cliek „Summi Pontificatus" van ok tober 1939, de „verdragsschenders" ongenadig geselen. In de Tweede Wereldoorlog werkte paus Pius de twaalfde voortdurend voor de verlichting van het lijden der mensen, zonder onderscheid van ge loof of nationaliteit. Onder zijn lei ding werden verscheidene bureaus gesticht voor de bevordering van het welzijn der krijksgevangenen, ont heemden, vluchtelingen, gedeporteer den en wezen. Voedsel, kleding en ge neesmiddelen werden uitgedeeld en de paus zelf schreef dagelijks bood schappen van raad en troost. Herhaaldelijk deed paus Pius twaalfde oproepen tot vrede, zöals bv. in een radiorede tot de gehele wereld in september 1943, waarin hij er ook op aandrong de burgerbevolking te sparen, en daarna op 12 maart 1944, de vijfde verjaardag van zijn paus kroning. Het pontificaat van Pius de twaalf- Een recente opname van paus Pius XII. met lichaam en ziel van de maagd Maria" in 1950. Men heeft Pius de twaalfde reeds de vredespaus genoemd. Waarschijnlijk zal hij in de geschiedenis ook worden, aangeduid als degene, die de regering van de kerk „internationaliseerde". Na eeuwen, waarin 't Italiaanse ele ment in 't college van kardinalen do mineerde, creëerde Pius de twaalfde nl. in februari 1946 vijfentwintig niet-ïtaliaanse kardinalen, het Jioog- ste percentage niet-Italianen, dat ooit in een keer tot waardigheid van kardinaal was verheven. Op zijn bezoekers maakte Pius de twaalfde immer grote indruk door zijn ascetisch voorkomen. Hij toonde een levendige belangstelling voor de moderne wereld. Zo had hij bijvoor beeld altijd grote belangstelling voor de beoefenaars van de geliefde. Ita liaanse wielrensport. Paus Pius gebruikte als geboren redenaar nooit algemene termen of uitdrukkingen; zijn toespraken waren steeds aangepast aan de le vensomstandigheden en moeilijk heden van zijn toehoorders. De toe spraken tijdens z'n pontificaat tot de jonggehuwden, journalisten, sportmannen, trampersoneel, pro fessoren, stundenten, artsen, ju risten, overheidspersoneel, bankbe dienden, toneelspelers en kunste naars, verkenners en kinderen, »zijn hiervan een blijvende getui genis. Paus Pius XII behoort tot de pau sen, die zeer oud werden en een zeer lang pontificaat hadden (19391958). Over de regerings perioden van de eerste pausen zijn geen betrouwbare gegevens te vinden. Tot heden, kan slechts het pontificaat van Pius IX, die regeerde van 1846 tot 1878, als 't langste worden genoemd. Zijn op volger Leo XIH bezette van 1878 tot 1903 de H. Stoel. Pius VI was paus van 1775 tot 1779 en zijn opvolger Pius VEE van 1800 tot 1823. Het kortste pontificaat is onge twijfeld dat van Stephan II (752), namelijk drie dagen. Toen deze de derde dag na zijn pauskeuze de bisschopswijding zou ontvan gen, trof men hem dood aan. Ur- banus VTE (1590) stierf na der tien dagen, Bonifaeius VI (896) na vijftien dagen en Damascus H (1048) na drieëntwintig dagen. Tien pausen waren korter dan één maand primaat. Vierenveer tig korter dan één jaar en een entwintig één jaar. In 1276 waren er vier pausen: Gregorius X (gekozën 1271). Hem volgde Innocentius V op, die vijf maanden en twee" dagen paus was. Na hem Adrianus V met een maand en negen dagen en aan het eind van het jaar 1276 werd ge kozen Johannes XXI, die acht maanden en vijf dagen regeerde. De meeste pausen waren bij hun keuze reeds zestig jaar of ouder. President Nasser vormde nieuwe regering voor V.A.R. President Nasser heeft dinsdagavond bij decreet een nieuwe centrale re gering voor de Verenigde Arabische Republiek en. uitvoerende raden voor Syrië en de Egyptische gebieden van de V.A.R. in het leven geroepen. De centrale regering telt 21 leden, van wie 6 Syriërs. De drie volgende vice-presidenten van de huidige V.A. R- behouden hun functie: maarschalk' Abdel Hakim, Akram Hoerani Abdel Latif Boghadi. De vierde vice- president Sabri el Assali keert niet terug. Assali heeft zoals bekend maandag zijn ontslag aangeboden. Tijdens de processen te Bagdad heeft men hem beschuldigd van deelneming aan «en samenzwering in 1954 met het doel tot een fusie te komen tussen Irak en Syrië. Assali heeft verklaard dat hij zijn ontslag heeft ingediend, om een com missie in staat te stellen de desbe treffende documenten te onderzoe ken teneinde de waarheid aan het licht te brengen. Dr. Mahmoed Fawzï is minister van buitenlandse zaken gebleven. Ook de ministers van binnenlandse zaken, luitenant-kolonel Zakaria Moheiddin, en economische zaken, dr. Abdoel Moneim el Kaissoeni, hebben hun portefeuille behouden. Ali Sabri blijft minister voor presidentiële aangele genheden. °AAD VOOR DE SCHEEPVAART Expo-paviljoen naar Puranerend De vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Formerend heeft gister middag, in samenwerking met een firma uit die stad, het zogenaamde „werkende" gedeelte van de Neder landse inzending op de Wereldten toonstelling te Brussel gekocht. Dit „werkende gedeelte" omvat onder meer de golfslaggoot, het entréepa- viljoen, de ontvangstkamer en de aan de inpolderingen gewijde afdeling. Het is de bedoeling dat dit stuk „Ne derland" van de Expo het begin zal worden voor een poldermuseum dat men in de nabijheid van Purmerend wil stichten. Vrijdag zal de gemeen teraad van Purmerend een voorstel van burgemeester en wethouders be spreken om terrein voor dit „polder landschap" beschikbaar te stellen. Er wordt naar gestreefd dit polder landschap, met windmolens, een vij zel, sluizen, boerderij, kaasmakerij, vuurtoren enz., te openen bij het be gin van de viering van het 550-jarig bestaan van Purmerend. De plannen voor dit poldermuseum zijn ontwik- weid door het gemeentebestuur van Purmerend o.a. in overleg en nauwe samenwerking met de V.V.V. te Am sterdam. Tante beroofd en gedood: twee en een half jaar gevang De rechtbank te Leeuwarden heeft woensdagmorgen de 24-jarige ïosar- beider J. M. uit Den Haag wegens diefstal met geweldpleging, de aood tengevolge hebbend, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. M. heeft op. 23 januari bij zijn tante, de 69-jarige weduwe B. Veenstra- Meijer te Twijzelerheide, een porte- monnaie met vijf gulden weggeno men en haar na ontdekking door wurging om het leven gebracht. De eis was drie jaar gevangenisstraf. Amerikaans journalist moet Rusland verlaten Paul Niven, de Moskouse correspon dent van de Amerikaanse omroep- maatschappij Columbia Broadcasting System, heeft van de Russische auto riteiten aanzegging gekregen om binnen een "week de Sowjet-Unïe te verlaten. Deze maatregel is geno men na een. recente televisie-uitzen ding van de CJB.S. getiteld „de sa menzwering om Stalin te doden", zo heeft een woordvoerder van de C.B. S. woensdag in New York bekendge maakt. De Sowjet-ambassadeur in de Ver. Staten, Mensjikow, heeft maandag officieel tegen deze uitzending protesteerd, omdat zij „vuile las tegen de Sowjet-Unie en de Sowjet- regering" inhield. De C.B.S. zal voor Niven geen ande re correspondent in Moskou mogen aanstellen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton verklaarde, <Jat de uitwijzing van Niven! „een vorm van intimidatie, en indirecte censuur" is. Anker van „Luksef jell" te laat neergelaten De raad voor de scheepvaart heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de fatale ramp met het Noorse tankschip „Artemis". Op 7 juni van dit jaar werd de 10.945 ton metende „Artemis" vlak voor de Berghaven in Hoek van Holland aan gevaren door het 1545 brt metende Noorse m.s. „Luksefjell". De gevol gen waren rampzalig. VO OR DE KENNE R S Aan boord van de Finse tanker „Tupavuori", die leeg in de haven van Nacvntali lag. heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan, waardoor vier van de opvarenden toerden gewond en vier als vermist werden oipgegeven. Nadat een van de tanks was ontploftvlöog het schip in brand. Op de bovenste foto zien we de tanker gekapseisd in het water liggen; de onderste foto toont in close-up de plaatswaar de ont ploffing plaatsvond. Rijksloods C. S. van de binnenkomen de „Luksefjell" vertelde, dat de roer ganger binnen de pieren had be merkt, dat het schip niet meer stuur de. De loods had het commando „stuurboord" gegeven maar het schip bleef bakboord uitgaan. Onmiddellijk werd door de kapitein de machineka mer gealarmeerd, werd de machine gestopt en vervolgens vol achteruit geslagen. Het effect was, dat de „Luksefjell", die een linkse schroef heeft, nog meer bakboord uit ging. De loods gaf toen het bevel het an ker te laten vallen, maar er was nie mand op de bak. Het duurde onge veer 2% minuut alvorens de tweede stuurman op de bak was. Volgens de loods heeft de stuurman de klamp losgeslagen, waardoor het anker ge- preventeerd werd en is weggelopen uit angst voor de gevolgen van de aanvaring, die toen onvermijdelijk was. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, concludeerde, dat de storing in de stuurinrichting van de „Luksefjell" de voornaamste oorzaak voor deze ramp is geweest. De heer Metz vond het een tekort koming in het systeem, dat de be wuste schakelaar niet vastgezet kon worden. Dat is veranderd voordat de „Luksefjell" weer uit Rotterdam ver trok. Voorts zei de heer Metz: „Ik kan mij niet aan de indruk onttrek ken, dat de aanvaring niet was ge schied als het anker eerder was ge vallen. „Het is teleurstellend, dat niet aan het normale zeemansgebruïk is vol daan om iemand op de bak te hebben vooral bij het aanlopen van een drukke wereldhaven om de an kers te laten vallen. Dit ïs erg". De raad voor de scheepvaart zal schrif telijk uitspraak doen. Amerikaanse „VerkennerlV" zendt niet meer uit De Amerikaanse ,,Verkenner"-kunst- maan, die t>p 26 juli van dit jaar werd gelanceerd, zendt niet meer uit, aldus heeft de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart dinsdag te Was hington bekendgemaakt. De enige Amerikaanse satelliet die thans nog uitzendt, is een „Vangu ard" van de marine. De zender van deze kunstmaan werkt op elektrische stroom, die wordt opgewekt door zon nestralen. Verwacht wordt, dat deze installatie blijft werken, zolang de kunstmaan om de aarde blijft wen telen. Dit zou meer dan twee eeuwen zijn. Veendammers veroordeeld voor weghalen meubilair Voor de politierechter in Groningen stonden dinsdag twee Inwoners van Veendam, F. K. en J. L. v. d. D., terecht wegens het weghalen van meubilair uit de woning van een an dere inwoner van Veendam W., die het meubilair op huurkoopcontract van K. gekocht had. Toen betaling uitbleef besloot K. met de hulp van v. d. D. het meubilair te rug te halen. De werkgever van W., de heer R. W. uit Groningen overhandigde hem de sleutel van het filiaal, waarin W. woont zodat ze het huis konden bin nengaan. De officier van justitie eiste tegen K. drie weken gevange nisstraf en tegen v. d. D. f 100. boete, subsidair 40 dagen hechtenis, en tegen R. W., uit Groningen, die wegens huisvredebreuk terechtstond twee weken gevangenisstraf. De po litierechter veroordeelde K. en v. d. D. tot drie weken gevangenisstraf en W. tot f 40.boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. K. en v. d. D. tekenden direct hoger beroep aan. Oud-minister P. A. Kerstens overleden In Den Haag is op 62-jarige leeftijd overleden na een ziekbed van drie en, de heer P. A. Kerstens, oud-minister van handel, nijverheid en scheepvaart ea van landbouw en visserij in het kabïnet-Gerbrandy te Londén van 8 januari 1942 tot 31 mei 1944, en oud-lid van de Eerste Ka mer. Pieter Adriaan Kerstens werd op 23 augustus 1896 te Ginneken (N.-B.) geboren. Na zijn voorbereidende op leiding koos hij aanvankelijk de on derwijzersloopbaan waarin hij van 1919-1926 werkzaam was als leraar aan een bijzondere handelsschool te Amsterdam. In het najaar van 1926 vertrok de heer Kerstens naar Nederlands-Indië. Hij werd hoofd van een onderwijs instituut en gaf in een aantal andere scholen onderwijs, onder meer een school waarin Inlandse ambtenaren het Nederlands leerden om zich te bekwamen voor hogere posten in het burgerlijk bestuur. Zeven jaar later werd de heer Kerstens hoofdredac teur van het tijdschrift „Sociaal le ven en streven". Tevens werd hij me dewerker van verscheidene dagbla den onder andere van het dagblad „De Maasbode". In 1933 richtte hij „De nieuwe tijd" op, het orgaan van de Indische ka tholieke partij. Sinds augustus 1933 was hij voorzitter van de Indische katholieke partij. Sedert 1935 had hij zitting in de nationale raad als leider van de Indische katholieken. Na gedurende twee jaar, van 1944 tot 1946, de posten te hebben bekleed van Indische regeringscommissaris van het ministerie van overzeese ge bieden en van directeur van onder wijs en eredienst in de toenmalige Indische regering, werd hij in 1946 gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. Hij bleef parlements lid tot 12 juli 1952. Gedurende 1 jaar, van 16 mei 1946 tot 1 juni 1947, vervulde de heer Kerstens het hoofdredacteurschap van het dagblad „De Tijd". Voorts was hij onder-voorzitter van de stich ting Radio-Nederland-Wereldomroep, lid van de raad van toezicht op de katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, had hij zitting in de besturen van verscheidene vennoot schappen. „Ze steken de Nachtwacht in brand" j I „Vannacht tussen twee en 3 1 half drie zal de nachtwacht in I het Rijksmuseum in brand I worden gestoken". Deze mede- n 1 deling ontving een dienstdoend polities "ent van het bureau ~dseplein dinsdagavond door 1 de telefoon. De „tipgever" wenste echter anoniem te blij- |I ven. Uiteraard werd er politie- personeel naar het museum gestuurd om een oogje in het e zeil te houden, maar tever- s _fs; e. :urde niets. Voor zov; e maal was de noli- §f ie het slachtoffer geworden van een tegenwoordig geregeld voorkomende vorm van „grap- s penmakerij"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3