mDAMPO Donkere wolken verschijnen aan de horizon van JANOS KADAR Leedvermaak onder automobilisten DE KERKEN maatschappij Wie komt in aanmerking voor zuivering „OVERHEID STIMULEERT - HANDEL MOET ZAKEN DOEN" Op landdag van St. Adelbert laksheid en traagheid gehekeld Protestantisme lijdt onder in Zuid-Europa verdeeldheid EEN ZONDAGSJAGER VERDREEF HET GELUK VAN EEN DORP MEMOIRES DUITSE GENERAAL BELANGRIJK VOOR OPSPORING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 Als de tekenen welke van achter het IJzeren Gordijn doordrin gen de deskundigen in het westen niet bedriegen, pakken zich donkere wolken samen boven het hoofd van Janos Kadar, de man die in 1956 Russische tanks opriep om de opstand in Hon garije te onderdrukken. Kadar, secretaris-generaal van de Hon gaarse communistische partij en volgens Kroesjtsjew een van diens vrienden, is op het ogenblik gewikkeld in een ideologische strijd met de Hongaarse premier Ferenc Muennich. Het is heel goed mogelijk dat die strijd zal beslissen over het leven van Ka dar. Zoals gebruikelijk spelen talrijke fac< toren een rol in deze strijd. Dat Ka dar kwetsbaarder is dan Muennich ■taat wor deskundige waarnemers vast, op grond van vier overwegingen. Ten eerste is de figuur Kadar nog steeds verbonden aan de revolutionai re regering van de geëxecuteerde ex- premier Irnre Nagy en het is daarom niet moeilijk Kadar de schuld te geven van veel der „misdaden" waarvoor Nagy gedood werd. Ten tweede heeft hij gefungeerd als de hefboom waarmee de Russen Na- Dit heeft Kadar beladen met de haat van het Hongaarse volk, een faktor van betekenis. Ten derde heeft Kadar, toen hij de revolutie en de algemene staking tot een eind bracht, in het openbaar veel beloften afgelegd die hij nooit is.na gekomen en die voor partij zowel als l egering thans een bron van ergernis zijn. Ten vierde kan men in Kadar's poli tiek verleden talloze malen revisio nistische tendenzen aanwijzen. Revi sionisme is de vreselijkste misdaad die een communist heden ten dage begaan kan. Bovendien is Kadar, toen hij In 1950 door de stalinisten werd mishandeld, op luist die grond in ongenade ge raakt al gebruikte men de term „revisionisme" in die dagen nog niet. Naast de thans vergeten Gyorgy Lu- kacs is Janos Kadar de enige nóg le vende oprichter van de Hongaarse „socialistische arbeiderspartij", die door Nagy werd gesticht toen de com munistische partij bezweek onder het geweld van de revolutie. Nagy Is dood, Ferenc Donath, een mede-op richter, is tot twaalf jaar gevangenis veroordeeld en Geza Lonsonczi, de vijfde oprichter, Is gestorven toen hij in de gevangenis op zijn berechting wachtte. Algemeen ziet men Ferenc Muennich aan als de man die het proces tegen Nagy tenslotte, tegen de zin van Ka dar, heeft doorgedreven. Kadar zou, daags nadat het proces op 27 januari van dit jaar in het geheim begonnen was, afgetreden zijn als premier, uit portest tegen Muennich's drijven. Prompt volgde deze Muennich Kadar op. De strijd is op die dag begonnen. Kadar vond dat een berechting van Nagy overbodig en onrechtvaardig zou zijn en bovendien de geschiede nis heeft hem gelijk gegeven ertoe zou leiden dat Hongarije en de gehe le wereld opeens weer terugdachten aan de opstand. Nagy zou in de ge vangenis gebleven zijn totdat men hem vergeten had, als Kadar zijn zin had gekregen. De berechting van Nagy en de exe cuties, die erop volgden zijn over winningen van Muennich geweest. Maar het Hongaars witboek over de opstand, en het witboek over het proces tegen Nagy, maakten geen enkele keer melding van Kadar's rol in de beschreven ge beurtenissen. Met andere woor den: op deze punten heeft Kadar zijn zin gekregen. Sindsdien zijn meer aanhangers van Kadar uit hoge functies verwijderd, en vervangen door volgelingen van Muennich. Er hebben zich, in de ho gere leiding van regering en partij, gaandeweg twee groepen geformeerd, die hun rol meespelen in de strijd tussen hun aanvoerders. De situatie heeft zich nog niet ge kristalliseerd. De beslissing verwacht men, als men de theorieën van de des kundige waarnemers in Wenen be- Brandend'e vrachtautobandenver spreid over de straat, vormen een versperring, die door aanhangers van ex-president Sjamoen van Libanon is opgericht. De bedoeling van deze en nog vele andere versperrin gen in de stad was enerzijds om het verkeer op te houden en anderzijds om de geproclameerde algemene staking kracht bij te zetten. Het le ger moest er met tanks en geweer vuur aan te pas komen om de de monstranten en hun versperringen te verwijderen. luistert, over enkele maanden. En welke zal de beslissing zijn Op dit ogenblik overheerst de veron derstelling dat Kadar het onderspit zal delven. Maar er zijn twee fac toren die een gunstige Invloed hebben op de positie van Kadar. De eerste is reeds aangeduid: Kroesjtsjew heeft, overigens niet zo heel lang geleden, verklaard dat Kadar zijn vriend is. Het volgend Jaar moet Hongarije en kele Russische leningen, waarmee het land het hoofd boven water heeft ge houden, afbetalen. De toestand van de Hongaarse economie is nog slechter dan vorig jaar en Hongarije zal Rus land niets kunnen betalen, tenzij er een economisch wonder gebeurt. Er zal dan een zondebok nodig Advertentie zich beiden in een positie, die hen zijn. Muennich en Kadar bevin den zich beiden in een positie, die hen als kandidaat voor een zuive ring naar voren heeft geschoven. Zij realiseren zich dat. En daar om moet voor volgend jaar de be slissing in de machtsstrijd geval len zijn. Want anders maken en Kadar en Muennich evenveel kans door het lot aangewezen te worden voor de zuivering en de VERGADERING VOEDSELVOORZIENING Aldus directeur-generaal ir. J. A. P. Franke ,De overheid kan en wil stimuleren en helpen; de voor onze landbouw on misbare handel moet zijn zaken zelf doen", zo formuleerde 't de directeur- generaal van de voedselvoorziening, J. A. P. Franke tijdens de negen de Jaarvergadering van het „alge meen orgaan voedselvoorziening". Deze samenkomst In het Scheve- ningse Kurhaus werd bijgewoond door de secretaris-generaal van het ministerie van landbouw, enige Ka merleden en vele leidende figuren uit agrarische publiekrechtelijke be drijfsorganisaties en het ministerie van landbouw. De veel gecompliceerder geworden internationale agrarische handel, die in vele landen doorkruist wordt door autarkie en protectionisme, vergt aldus ir. Franke, een nauwe samen werking van de individuele hande laren. Door beschermende maatregelen is in een groot deel van de wereld de producent steeds meer losgemaakt van de belangstelling voor de afzet van zijn produkten. Dit beïnvloedt de produktierichting verkeerd en kweekt overschotten terwijl tevens kwaliteiten van levensmiddelen be nadeeld kunnen worden. Ook in Nederland, middels het sys teem van garantieprijzen, dat voor de agrarische producenten een wen selijk en onontbeerlijk redelijk inko men beoogt te handhaven, dreigen dergelijke gevaren. Kost, wat kost, moet worden voorkomen, dat onze producenten belangstelling voor de afzet van hun waren gaan verliezen. Het wordt levensgevaarlijk voor de landbouw, indien de belangstelling voor de garantieprijzen groter wordt dan voor de vraag of het produceren gelijke tred houdt m.et redelijke af- zetkansen alsook of het produkt in de juiste kwaliteit en vorm de ver bruiker bereikt. Waar iedere steun voor een sector belasting van andere sectoren bete kent, kan een land, dat zijn land bouw steunt met kunstmatig hoge prijzen van voedingsmiddelen, op an der gebied wrange vruchten plukken. In ons land steunen we de landbouw; niet, omdat wij dat principieel juist achten, maar omdat we de boeren stand, die gedupeerd wordt door overdreven protectionisme elders, niet in de steek mogen laten. Door een E.E.G.-landbouwpolitlek zal de Nederlandse landbouwpolitiek gewij zigd moeten worden. Waar het nog volslagen duister ls, hoe de ontwikkeling in de E.E.G. in de komende tientallen jaren zal zijn en ook een vrijhandelstraktaat nog geep duidelijkheid geeft, is het voor de handel bijzonder moeilijk voor uit te zien en vooruit te denken om er tijdig bij te zijn en de concurren tie voor te blijven. Vandaar,, dat de overheid een in stituut voor agrarische marktana lyse poogt op te richten om sa men met het bedrijfsleven, zon der bestaande activiteiten te rem men, onderzoekingen binnen en buiten de E.E.G. te verrichten. Het zou moeten stimuleren, adviseren, aanvullen en acti veren, daar waar er behoefte aan bestaat. Overheid en produkt- schappen zouden er zo spoedig uit moeten terugtreden. Op de landdag 1958 van de St. Adelbert-Vereniging, een vereni ging van r.-k. intellectuelen, die vorige week in Nijmegen is ge houden, hebben twee r.-k. hoog leraren, prof. dr. N. R. A. Vroom en prof. dr. L. J. Rogier, de traag heid en laksheid van de rooras- katholieken op ongewoon scherpe wijze gehekela. Vooral de rede van prof. Rogier was een hard en bijna bitter re quisitoir. Hij klaagde over de volgzaamheid van de rooms-ka- tholieken: „Wij laten te veel alles passief over aan de kerkelijke overheid en leiden onze mensen te weinig op tot zelf denken, zelf on derzoeken en zelf beslissen. Is er nog één gemeenschap op aarde, die de volgzaamheid als een deugd vereert? Volgzaamheid is geen deugd; zij is het instinct van de schapen, zij is beneden-menselijk". Hij klaagde ook over de vechthou- ding van de rooms-katholieken de houding van opeisen, handha ven, terrein terugwinnen, het steeds weer onderscheid maken tussen het roomse en het niet- roomse volksdeel, van anderen op hun plaats zetten en terugwijzen. „Sinds de Franse Revolutie is de r.-k. gemeenschap in eeuwig pro test tegen de vermaledijde geest der eeuw", aldus prof. Rogier. „Het gevolg is hier en nu, dat het culturele leven der natie goeddeels langs onze koude kleren gaat". Spreker was van oordeel, dat als men studeert, dit alleen is om er beter van te worden. „Wij zijn materialistisch, terwijl wij zeg gen te geloven in een onstoffelijke wereld; zij die niet in zulk een on stoffelijke wereld geloven, zijn vaak veel idealistischer". Vroeger kon men de vraag horen: Hoe lang nog zullen de Nederlandse rooms-katholieken dulden, dat hun recht op gelijke bedeling van lei dende en winstgevende posten met voeten getreden wordt Deze vraag Is niet ter zake, aldus de hoogleraar. „Wij zouden er al lang beter voorstaan als onze pe riodieken even hardnekkig vroe gen: Hoe lang nog zullen wij, ka tholieken, tekortschieten in "t be sef van de plicht, dat wij aandeel behoren te nemen in het heden daagse culturele leven?" Prof. Rogier zei ook enkele op merkelijke dingen over het celi baat. Dat celibaat heeft volgens hem ook een nadelige invloed op de culturele ontwikkeling van de róoms-katholieken. „Wij schake len elk jaar van de voortplanting een groep, en niet eens zulk een kleine groep, uit, een elite nog wel in intellectuele, morele en religieu ze zin. Als het celibaat van pries ters en zusters een groot goed is, moet 't ons echter die prijs waard zijn". Prof. Vroom, die sprak over de In het Franse stadje Chambon- sur-Lignon in het brongebied van de Loire in de Cevennen, is de tweede conferentie van de protes tantse kerken in de romaanse lan den van Europa geopend. Even als bij de eerste conferentie van protestantse kerken uit Zuid-Eu ropa, welke in 1950 in Torre Pel- lice in Italië werd gehouden, werkte ook ditmaal de Wereldraad van Kerken aan de totstandko ming van deze conferentie mee. De secretaris-generaal van de We reldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, was in Chambon aanwezig en hield een inleiding in een open bare bijeenkomst. Er namen 84 kerkelijke vertegenwoordigers aan de conferentie deel: twaalf uit Portugal, twaalf uit Spanje, ze ventien uit Italië, dertien uit Bel gië, dertien uit Frankrijk en ze ventien uit Zwitserland. De confessionele wereldbonden en de Wereldraad van Kerken waren met acht waarnemers vertegen woordigd en de protestantse ker ken uit de rest van Europa met negen gedelegeerden. De organi satie berustte echter bij de ro maanse kerken zelf. Tot voorzit ter van de bijeenkomst werd de president van de Zwitserse Bond van Protestantse Kerken, prof. dr. Henri d'Espine, uit Genève, geko zen. Er werd in Chambon gespro ken over vraagstukken van de christelijke eenheid, de huidige opdracht van de romaanse protes tantse kerken, die onderlinge be trekkingen tussen de romaanse kerken en de concrete hulp van de kerken aan elkaar. Een be langrijk punt van bespreking traagheid van de rooms-katholie ken op esthetisch gebied, vestigde vooraf de aandacht op de r.-k. kerkbouw. Hii meende, dat de ro'oms-katholieken in htm kerk bouw te veel vasthouden aan oude vormen en zich in de z.g. oude he raldiek der kerk verliezen en pleit te voor het plan om jonge archi tecten, die gebruik weten te ma ken van nieuwe technieken en nieuwe materialen, opdracht te geven tot het bouwen van kerken, ok sprak prof. Vroom over de onbevredigende gang van zaken bij dè K.R.O.-televisie, die met „een ononderbroken reeks teleur stellingen het katholiek gezicht in de ether presenteert". maakte uiteraard het probleem van de godsdienstvrijheid in de ro maanse landen, zowel in haar theologische als in haar juridisch- Ëolitieke aspecten, uit. 'e protestantse kerken in de ro maanse landen hebben, ondanks de zeer verschillende wegen, die zij in de geschiedenis zijn gegaan, vele gemeenschappelijke kenmer ken. Daarbij is in de eerste plaats de romaanse oorsprong van hun taal en cultuur te noemen en ver der de verhouding, die ze alle als minderheids- als diaspora kerken, tot de kerk van Rome hebben. Het behoort tot de taak van de ro maanse kerken om steeds in ge sprek te zijn met het haar overal omringende rooms-katholicisme. Als het voornaamste kwaad, dat het toch al niet erg sterke front van het protestantisme in de ro maanse fanden voortdurend ver zwakt, noemde prof. dr. Henri d'Espine de verdeeldheid in de rij en van de protestanten. Deze ver deeldheid is gewoonweg een ka raktertrek van het protestantis me in landen met een overwegend r.-k. bevolking, aldus prof. d'Espi ne. Menigmaal gaat de onenigheid zo ver, dat de broederlijke samen werking onmogelijk wordt. Als oorzaken van deze tragische si tuatie noemde prof. d'Espine de leerverschillen tussen de verschil lende protestantse kerken en de activiteit van vele, onafhankelijke zendingsgenootschappen, die in de verschillende landen vaak zonder coördinatie naast elkaar werken en vaak moeilijk voor samenwer king zijn te vinden. aan kolendampvergiftiging De 76-jarige mevrouw E. Braakhuis Wolke te Haarlem ls in de nacht van dinsdag op woensdag tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Dinsdagavond omstreeks tien uur vonden twee vriendinnen haar op de grond liggen in een kamer waar een sterke kolengeur hing. Het slachtof fer is onmiddellijk naar de Maria- stichting overgebracht waar zij kort na middernacht is overleden. (Van een correspon dent ,JIij heeft het geluk uit ons dorp gejaagd", zeggen de bewoners van het Franse dorpje Ramburelles van de 27-jarige Robert Du- rocq en met blikken vol haat kijken zij hem na, wanneer hij eenzaam, als een gete kende, door de dorps straat loopt. Zijn leven lang zal hij niet meer vrolijk worden, deze jongeman, die men voortaan voor alles verantwoordelijk zal stellen voor de ha gel, voor een verregen de oogst, een boerderij- brand. Als een vloek zal de vergissing bij hem blijven van die mooie zomermorgen, toen hij vergenoegd zijn geweer schouderde en ter jacht ging. Op het dak van het oude waterslot ont dekte hij een paar grote vogels en zonder verder na te denken, legde hij aan en schoot. De vogels flad derden opgeschrikt omhoog, een echter viel neer, vrijwel vlak voor de voeten van de zondagsjager. En toen ontdekte de jongeman zijn vergissing: hij had een ooievaar gescho ten! In Plcardië echter, waar Ramburelles ligt, geldt de ooievaar als een geluksvogel en wie hem verdrijft, jaagt het geluk het huis uit en zet de deur wijd open voor het ongeluk. Niemand had nog de onhandigheid van de jager ontdekt. Dus groef Durocq snel een gat en verborg daarin zijn „jachtbuit". Hij had echter ook nog een tweedë ooievaar ver wond en deze viel neer vlak bij ,een herder. Ook dit dier stierf kort daarop en de herder kwam al gauw achter de doodsoorzaak. Du rocq werd aangeklaagd door zijn dorpsgenoten als de „ooievaarsmoor denaar" en als hij zich vertoonde, werden hem vele vervloekingen na geroepen, want de an dere ooievaars waren weggevlogen en daarmee het geluk van Ramburelles. Het dorp vreest dat vriend Ade- bar, de geluksbrenger, nooit meer zal terug keren. En „jager" Du rocq heeft geen leven meer. IN OORLOG GESTOLEN DIAMANTEN Mogelijk schadevergoeding voor Nederlandse eigenaars De memoires uit de oorlog van de Duitse jaehtvlleger-generaal Galland kunnen voor de vroegere Nederland se eigenaars van diamanten ter waar de van vier miljoen gulden, die tij dens de bezetting door de Duitsers in beslag werden genomen, van groot belang zijn voor de mogelijkheid van een eis tot schadevergoeding bij de Westduitse regering, aldus heeft de GROTE IJVER VAN 40 MEISJES Er heerst momenteel leedvermaak onder de automobilisten in do Zweedse hoofdstad. Het stadsbe stuur dreigt namelijk in de (par keer) val te lopen, die het zelf ge zet heeft. Verleden jaar nam de stad 40 jonge en knappe (blonde) meisjes in dienst, die als „parkeer- splonnen" moesten optreden Zij deden hun werk met r.o veel ijver dat. de speciale rechtbank voor verkeerszaken die men hier heeft, begraven werd onder hun rappor tjes. Van de 50.000 overtreders van het parkeerverbod die tot dusverre dit jaar gerapporteerd zijn, zullen ver moedelijk 35.000 vrij uit gaan om dat wanneer hun overtredingen aan berechting toe zijn, de maxi male tijd van 2 jaar die mag lig gen tussen overtreding en berech ting, wel verstreken zal zijn. De chaotische toestand werd giste ren aan de openbaarheid prijs ge geven toen de stedelijke aanklager Martin Lunqvist een dringend be roep op het stadsbestuur deed het personeel van zijn kantoor en van het hof voor verkeerszaken te ver sterken. Om feitelijke processen te vermij den, wordt door de aanklager aan iedere overtreder verzocht schrif telijk schuld te bekennen. Als de ze verklaring bij de aanklager bin nen is, kan een boete worden opge legd. Maar, zeide Lundqvist, we kunnen het niet bijbenen. De achterstand is nu 40.000 gevallen en dit aan tal stijgt voortdurend. Als de ge wenste personeelsuitbreidingen niet komen, zullen minstens 35.000 overtredingen genegeerd moeten worden en dat komt te staan op een boeteverlies van an derhalf miljoen kronen. Lundqvist heeft het gemeentebe stuur duidelijk in een moeilijke hoek gedreven. Het geval ls name lijk dat de stad de personeelsuit breiding zou moeten bekostigen, doch de staat Int de boetes. Al her haalde malen heeft het stadsbe stuur bepleit dat het een deel van de boete-opbrengst mag houden. Dit verzoek aan de regering zal nu wel hernieuwd worden. heer A. J. van der Leeuw, weten schappelijk medewerker van 't rijks instituut voor oorlogsdocumentatie, te Washington meegedeeld. De heer Van der Leeuw, die een maand lang te Washington in beslag genomen Duitse documenten heeft be studeerd, zei te hebben vastgesteld, dat de vermiste diamanten aanwezig waren in het hoofdkwartier van de nazi-partij te München, toen de Ame rikanen de stad in 1945 binnenruk ten. Wat er verder met' de edelstenen ls gebeurd, is een raadsel gebleven. De vroegere eigenaars zullen echter op grond van de gevonden gegevens ln staat zijn schadevergoeding van de regering te Bonn te eisen, aldus de heer Van der Leeuw. Hij zei de diamanten op het spoor te zijn gekomen door het boek „De eer ste en de laatste" van generaal Gal land, in de oorlog inspecteur-generaal van de Duitse lachtvliegdienst. In dit boek schrijft Galland, dat Hitier hem met het IJzeren Kruis met de dia manten had onderscheiden, maar dat maarschalk Göring, het hoofd van de Duitse luchtmacht, hem later een an der exemplaar had gegeven, omdat de diamanten van het eerste kruis niet echt waren. Volgens het boek werd het kruis ontworpen door de vrouwelijke professor Gerdy Troost. Deze opmerking, zo zei de heer Van der1 Leeuw, leidde ertoe, dat hij op het spoor kwam van de vermiste stenen. Hij ontdekte dat er brieven en andere documenten van prof. Ger dy Troost in de bibliotheek van het congres te Washington waren. Uit deze stukken blijkt, dat slechts enkele diamanten zijn ge bruikt voor IJzeren Kruisen. De meerderheid bleef als losse dia manten opgeslagen in het hoofd kwartier van de partij te Mün chen. De heer Van der Leeuw zei over enkele dagen naar Amster dam te zullen gaan om de vroege re eigenaars in te lichten. De dia manten hadden in 1939 een waar de van 1.000.000 gulden. Thans zou de waarde ervan 4.000.000 gulden bedragen. Verder zei de heer Van der Leeuw, dat. het hier slechts om een klein deel van alle door de Duitsers in Ne derland in beslag genomen diaman ten gaat. Bijvoorbeeld waren dia manten ter waarde van naar schat ting 60.000.000 tot 100.000.000 gulden In Amsterdamse diamantbedrijven in beslag genomen. Bijna a! deze ste nen werden echter teruggevonden en aan de eigenaars teruggegeven. Het „Museum of Modern art" ln New York. dat vier maanden geleden door brand ernstig werd beschadigd, is heropend. De herstellingswerk zaamheden en het nemen van maat regelen om het uitbreken van brand tegen te gaan, vergden een bedrag van 1,1 miljoen dollar (ca. vier mil joen gulden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 16