Soesterbergs „buren" protesteren tegen straaljagerlawaai Mirza kondigt voor Pakistan staat van beleg af KlANKBORV OPTICIENS PROTESTEERDEN TEGEN ZIEKENFONDSWINKELS DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AVONTURIERS BRACHTEN LAND AAN RAND VAN ONTBINDING Berichten over nieuwe staatsgreep in Irak tegengesproken Politieke partijen moeten alle activiteit staken President Iskander Mirza van Pakistan heeft woensdag de staat van beleg afgekondigd voor het gehele land. Hij stelde bij pro clamatie de grondwet buiten werking. De centrale rege ring en de provinciale regeringen zijn ontbonden. Het gezag is in handen gelegd van de opperbevelhebber van het leger. De po litieke partijen moeten haar activiteit staken en de volksver tegenwoordigingen van staat en provincies zijn ontbonden. De president zei in de proclamatie, dat streng zal worden opge treden tegen politieke avonturiers, smokkelaars en woekeraars. Hij verklaarde dat het voor de verraders beter is het land te ontvluchten als zij kunnen. „Meedogenloze machtsstrijd" Volgens Mirza heeft hij de staat van beleg afgekondigd, omdat politieke avonturiers poogden de betrekkin gen tussen Pakistan en landen als de Sowjet-Unie, de Verenigde Arabi sche Republiek en communistisch China te verstoren. Hij zei „met zeer grote bezorgdheid de meedogenloze strijd om de macht" te hebben gade geslagen. De president Is van plan een aantal, „vaderlandslievende personen" bijeen te brengen om de politiek van Pakis tan aan een onderzoek te onderwer pen en naar een grondwet te streven die meer in overeenstemming is met de aard van de mohammedanen. Het Pakistaanse leger heeft thans alle macht in handen. In Karatsji stonden woensdag troepen op wacht bij alle regerings- en openbave ge bouwen. Het vliegveld, de openbare diensten, de haven en verbindings diensten stonden eveneens onder toe zicht van het leger. De president heeft de militairen gisteravond op geroepen hun taak te verrichten „zonder vrees en onpartijdig"' omdat van hen „het voortbestaan van Pa kistan als onafhankelijke natie af hangt". De Pakistaanse politici verweet hij „nietsontziende machtsstrijd, cor ruptie en schandelijke uitbuiting van de eenvoudige, eerlijke, va derlandslievende en ijverige volks mensen, en misbruik van de Islam voor politieke doeleinden". Poli tieke avonturiers, smokkelaars, zwartehandelaren, hamsteraars en verraders, aldus de president, heb ben samengewerkt voor het onder mijnen van het huidige regerings stelsel en hebben de staat gebracht aan de rand van de ontbinding. Tn het bijzonder verweet president Mirza de politici in gebreke te zijn gebleven bij de oplossing van de ern stige voedselschaartste in Pakistan. „Voedsel is een kwestie van leven en dood in ons land, waar overschot ten zouden moeten bestaan", zei hij. „De landbouw is ondergeschikt ge maakt aan de politiek en geen poli tieke partij kan bij het huidige re geringssysteem iets positiefs doen voor uitbreiding van de produktie". In Oost Pakistan bestaat volgens hem een goed georganiseerde smok kel in voedsel, medicijnen en andere noodzakelijke levensartikelen. En het volk lijdt daar gebrek door de tekorten die door de smokkel ont staan zijn, en de hoge prijzen. „De invoer van voedsel is de laatste ja ren een voortdurende, zware last ge weest voor onze deviezenvoorraad, Onze taal (Slot van pag. 1) over de reclame: het is ongetwijfeld juist, dat reclamemensen veel goo chelen met vreemde liefst Engel se woorden. Zij doen dat om de verkoop te bevorderen en vermoede lijk vinden ze dat zelf niet eens pret tig. Wanneer echter vandaag geen dame meer een onderrok koopt, maar zich wel wil voorzien van een petticoat en wanneer geen man meer een overhemd draagt maar wel een shirt (no-iron) dan gaat dat gebruik van vreemde (mode) woorden hand in hand met de verkoopsmogelijk heden en dan mag men van de recla me-mensen niet verlangen dat ze die verkoopmogelijkheden zullen opoffe ren aan een conservatief taalge bruik! Het is een heel vriendelijk con gres geweest in Scheveningen en er zal ook wel een nuttige werking van uitgaan, maar het is niet zó, dat men daar de Nederland se taal moest redden uit de handen van journalisten, radio- en reclame mensen. Dat moet hier wel even vastgesteld worden vanwege de cul tuur-kritiek, die zo sterk in de mode is en vanwege het aangename spel letje met culturele bedreigingen, waartegen men zo heerlijk kan strij den, vooral wanneer ze niet of nauwelijks aanwezig zijn. VERSTROOIDHEID De Britse atoomgeleerde sir John Cockroft heeft bij het in ontvangst nemen van de Niels Bohr-medaille laten zien, dat hij even verstrooid kan zijn als zijn grote Deense collega. Nadat hij de medaille uit de handen van koning Frederik ontvangen had en daarvoor een welgemeend dankwoord gespro ken, stapte hij het podium af zonder de medaille. Hij had de kostbare on derscheiding op tafel laten liggen. met het gevolg, dat de regering zich gedwongen heeft gezien de zo nood zakelijke binnenlandse ontwikke lingsprojecten te beperken". „Enkele politici", zo ging de pre sident voort, „hebben de laatste tijd gesproken over een bloedige revolu tie. Andere avonturiers hebben het nodig geoordeeld naar het buiten land te gaan om contacten te leggen met mensen, die beschuldigd dienen te worden van hoogverraad". De president wees op een onwaar dige vertoning die onlangs heeft plaatsgehad in de volksvertegenwoor diging van Oost Pakistan, waar „de voorzitter werd afgeranseld, diens plaatsvervanger gedood en de natio nale vlag onteerd". „De mentaliteit in de politieke par tijen is zo diep gezonken, dat ik niet langer in staat ben te geloven, dat een verkiezing een verbetering zou brengen voor de huidige chaotische binnenlandse toestand en ons de mo gelijkheid zou geven voor het vor men van een sterke en stabiele rege ring die in staat zou zijn de ontel bare ingewikkelde problemen van het ogenblik tot een oplossing te bren gen". Het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken beschikt over inlichtingen waaruit blijkt dat persberichten over een poging tot een staatsgreep in Irak ge deeltelijk op waarheid berus ten. Een woordvoerder te Lon den weigerde evenwel te zeggen welke feiten uit de berichten, die gewaagden van het verijde len door premier Kassem van een staatsgreep door aanhan gers van Nasser, bevestigd wa ren. Verscheidene Britse bladen bericht ten woensdag uit Beiroet over het verijdelen van een poging tot een staatsgreep in de vroege ochtend uren van maandag. De vroegere vice-premier en waarnemend mi nister van binnenlandse zaken, Arif, zou huisarrest hebben ge kregen omdat hij geweigerd had de benoeming tot Iraaks ambassa deur te Bonn te aanvaarden. Ook diens broer, commandant van een pantserbrigade en Rasjid Ali, die bij welslagen van de staatsgreep premier zou zijn geworden, zouden, evenals een dertigta) hoge officie ren, onder arrest zijn gesteld. Een Iraakse regeringswoordvoerder heeft woensdag echter verklaard, dat berichten over een mislukte militaire staatsgreep „volslagen ongegrond" zijn. Hij ontkende voorts dat kolonel Aref huisarrest heeft. De kolonel woont in een voorstad van Bagdad sedert de bekendmaking dat hij als vice- premier was ontslagen en dat hij naar Bonn zou gaan als ambassa deur van Irak. Aref heeft woensdag ochtend nog een bezoek aan premier Kassem gebracht, aldus de woord voerder. MASSABETOGING IN DEN HAAG Maatregelen gewaagd tegen ongewenste combinatie Ruim duizend opticiens en perso neelsleden van hen hebben gisteren in Den Haag een protestbetoging ge houden. De actie richt zich tegen de combinatie ziekenfonds-ziekenfonds opticiensbedrijf. De opticiens achten dit een vorm van oneerlijke concurrentie. In een lange optocht, niet in uitte jassen, zoals aanvankelijk gedacht werd, maar gewoon in burger, is men 's middags van de „Dierentuin" naar liet ministerie van economische za- i getrokken. Aan prof. Muntendam, directeur- generaal 1 voor de volksgezondheid, en dr. Groeneveld Meyer, directeur-ge neraal voor de middenstand werd een petitie overhandigd, waarin op wet telijke maatregelen werd aangedron gen tegen deze ongewenste combina tie, en waarin tevens werd verzocht de positie van de opticiens afzonder lijk bij de wet te regelen, omdat de huidige vestigingswet onvoldoende waarborgen biedt voor de moeilij ke taakvervulling van de opticiens, Er zijn in Amsterdam reeds tien zie kenfondszaken. Voorts vindt inen er één in Bussum en één in Leiden, en er zijn aanwijzingen, dat. ook in an dere steden van ons land (onder an dere Enschede) dit voorbeeld zal worden gevolgd. Men *iet deze ont wikkeling als een soort koude socia lisatie of nationalisatie. Het is een groei van de ziekenfond sen van verzekeringsinstltuut naar verzorgingsinstituut, en men ziet hierin een gevaarlijk precedent. Ook richtten opticiens zich tegen de aantijging dat de bril bij de particu liere opticiens duur zou zijn. In geen ander Europees land zijn de brillen zo goedkoop als hier. Daarbij stel len de opticiens er een eer in een kwalitatief goed produkt af te leve ren en een vakkundige service te President Eisenhower gefotogra feerd met zijn nieuwe assistent, ge nera al-majoor Wilton B. Persons, die in de plaats gelcomen is van Sher man Adams. bieden. Hun bezwaar tegen de com binatie zielcenfonds-opticiensbedrijf geldt hoofdzakelijk het Amsterdam se systeem. Daar zijn de opticiens- bedrijven gevestigd in een kantoor of bijkantooi- van het ziekenfonds, en is de ziekenfondsfunctionaris tevens di recteur van de N.V., die in zijn ge bouw een opticiensbedrijf exploiteert. Men vroeg zich af, hoe het zieken fonds hier nog objectief kan vast stellen, welke vergoedingen er gege ven moeten worden door het zieken fonds. Voorts signaleerde men, dat het al voorkomt, dat ziekenfondsbo des worden ingeschakeld voor af betalingsregelingen voor brillen. Als sprekers traden in de pro testvergadering in de dierentuin, op de voorzitter van de federatie van Nederlandse opticiensorgani saties de heer L. J. M. Caminada, drs. K. A. J. M. Samson, secre taris van de katholieke midden standsbond, mr. G. van Muiden, secr. van de chr. middenstands bond en de heer Michel s van de Kon. Ned. Middenstandsbond. Bereidt Serow bezoek van Kroesjtsjew aan Expo voor Van gewoonlijk welingelichte zijde te Brussel is dinsdagavond laat ver nomen, dat het hoofd van de staats veiligheidsdienst van de'Sowjet-Unie, generaal Serow, in Brussel is aange komen, „kennelijk om liet bezoek van Nikita Kroesjtsjew aan de We reldtentoonstelling te Brussel voor te bereiden". Personeel van het Sowjet-paviljoen zei in september, dat de minister president van de Sowjet-Unie mis schien in oktober een bezoek zou brengen aan de tentoonstelling. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zei dinsdag, dat er verzoeken zijn binnengekomen voor visa voor een groep van ze3 hoge Sowjet-autoritei- ten. Er waren echter geen namen ge noemd. Naar verluidde, is generaal Serow per vliegtuig naar Parijs ge gaan en woensdag per auto naar Brussel. Commissarissen „Machinale Landbouw" in Suriname In Suriname vertoeven op liet ogen blik prof. ir. Eysvogel en dr. ir. Me- su, respectievelijk voorzitter en lid van de raad van commisarissen der stichting Machinale Laud bouw. Zij bespreken daar de huidige pro blemen en de eventuele uitbreidings plannen van het Wageningen-project. De Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop heeft een beeld van Spinoza vervaardigd, dat M een plaats zal krijgen bij het Spinoza-lyceum in de hoofd- H stad. Het beeld is vervaardigd van marmer, afkomstig uit de jjf -groeven van St. Anne d' Eve- si nos bij Toulon! het weegt 6 =r ton e» is 2,90 meter hoog. We e§ zien op deze foto de beeldhou- H wer bij het beeld, waaraan hij |f zestien maanden heeft ge- |l H werkt. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllillllllllllillllllilllllllllillilIM Willem G. Quist voorgedragen voor Prix de Rome bouwkunst De 27-jarige Willem G. Quist, uit Amsterdam, zal aan de staatssecre taris van O. K. en W. worden voor gedragen voor toekenning van de zil veren erepenning verbonden aan de Prix de Rome voor de Schone Bouw kunst 1958 alsmede een reis-studie- beurs. Het juryrapport over de eind- kamp van de wedstrijd om deze prijs waaraan vier kandidaten deelna men is gistermiddag bekendge maakt tijdens een bijeenkomst in de Rijksakademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam. De jury achtte het werk van de heer Quist niet van dien aard, dat tot toekenning van de gouden erepenning kon worden gead viseerd. De heer Quist, die al enkele jaren op architectenbureaus werk zaam is. studeert aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam. SPREKERS WERDEN OVERSTEMD DOOR GERAAS... Het Wereldgebeuren Oud lied In Pakistan is het een komen en gaan van ministeries. Ze worden niet door het parlement ten val gebracht, maar eenvoudig afgezet door de president. Zulke afzettingen deden zich voor sinds wijlen gouver neur-generaal Ghoelam Mohamed in 1953 het kabinet zijn congé gaf. Hij kon dat doen omdat hij zich verze kerd wist van de hulp van het leger, welks opperste leiding voor de poli tici evenveel minachting had als hij zelf. Onder Ghoelam Mohameds op volger, Iskander Mirza, is het er voor de parlementariërs niet veel be ter op geworden. Mirza ziet op de politici met een groot wantrouwen neer en hij heeft ze zelfs meer dan eens als „schooiers" betiteld. Ook hij heeft zo nu en dan een kabinet op de keien gezet. Gisteren kwam het bericht bin nen. dat er zich in Pakistan opnieuw zo'n ontwikkeling voor doet. Mirza heeft de staat van beleg afgekondigd, de grondwetten buiten werking gesteld en de verkiezingen die volgend jaar februari hun beslag zouden krijgen op de lange baan ge schoven. De centrale regering en de provinciale regeringen zijn ontbon den. En evenals de gouverneur-gene raal vijf jaar geleden, bediende hij zich van steun, die het leger bood. Het gezag is in handen gelegd van de opperbevelhebber. De politieke partijen moeten hun activiteit sta ken en ook de volksvertegenwoordi ging heeft voorlopig afgedaan. Mirza's verklaring voor dit in grijpen is nogal onduidelijk. Hij heeft in een proclamatie gezegd, te hebben gehandeld in het belang van land en volk. Streng wil hij optreden tegen „politieke avon turiers, smokkelaars en woekeraars". Wat die avonturiers betreft: zij pro beerden, naar zij zeggen, de betrek kingen tussen Pakistan en landen als de Sowjet-Unie, de Verenigde Arabi sche Republiek en Communistisch China te verstoren. Men zou hierin een aanwijzing kunnen zien dat in Mirza anti-westerse neigingen de overhand hebben gekregen, maar ter geruststelling wordt in de bekend making vermeld, dat Pakistan al zijn internationale verplichtingen zal nakomen. Tot die „verplichtingen" behoort het lidmaatschap van het Bagdadpact, de verdedigingsorgahi- satie tegen het communisme waar toe Turkije, Perzië en Engeland eveneens behoren en waartoe, al thans op papier, ook het inmiddels van politiek stelsel veranderde en in naam „positief-neutralistische" Irak wordt gerekend. Politieke waarnemers veronderstel len, dat Mirza's optreden niet zozeer met de buitenlandse als- wel met de binnenlandse politiek te maken had. Achter Pakistans poli tieke schermen, waar diverse lieden zich meesters in geïntrigeer en ge konkel tonen, speelt zich een machts strijd af tussen de Moslem-liga en het Republikeinse Front. Het Repu blikeinse Front is in die strijd lange tijd aan de winnende hand geweest, en het hield er goede verstandhou ding van wederzijdse steunverlening op na met de president in eigen per soon. Dat het '^Republikeinse Front steeds meer een soortement strijdorganisatie werd met een grote jeugdbeweging die crypto-fas- cistische trekken vertoonde door het oprichten van jeugdkorpsen, semi-mi- litaire training enzovoort, heeft naar het schijnt de wat onthutste Moslem liga zo verontwaardigd gemaakt dat zij tot nieuwe activiteit kwam en een oppositiemacht van betekenis werd. Van beide partijen neemt men aan, dat zij niet bepaald anti-westers getint zijn. Waarschijnlijk is dan ook Mirza's verklaring, dat de be trekkingen met de Russen, de Egyp- tenaren en Syriërs, en met de com munistische Chinezen verstoord kon den worden, vooral ingegeven dooi de behoefte om eens een geluid te la- - ten horen dat in overeenstemming is met het koor dat nu onder leiding van Nasser zijn „positief-neutralis tische" melodieën over het Midden- Oosten laat schallen. En voor de rest zal het een oud liedje zijn: dat het politieke spel (nog altijd met veel corruptie samengaand) zowel Mirza als het leger verveelt en dat zij het nodig vinden om voorlopig zelf de scepter te zwaaien. Vergadering richt telegram aan koningin (Van een speciale verslaggever) Vele bewoners en bewoonsters uit de omgeving van Soesterberg waren woensdagmiddag aanwezig op een protestvergadering in Biltlioven, om te protesteren tegen het lawaai dat de straaljagers van do vliegbasis Soesterberg de omwonenden aan. doen. De initiatiefnemer de heer H. W. P. van Bockel sprak over „ver schrikkelijke overlast" en verklaar de dat het lawaai en het gevaar de geestelijke en lichamelijke volksge zondheid bedreigen. Vele brieven en verzoeken van individuele burgers werden tot dusver met vriendelijke antwoorden terzijde gelegd en had den geen enkel resultaat. Zelfs schreef minister Staf in een van zijn brieven aan een inwoner, „dat hem van een toeneming van het lawaai niets gebleken was. Het pro bleem bleef echter zijn aandacht houden De vergadering nam met hoongelach kennis van dit schrijven. Terwijl straaljagers het verschillende spre kers soms onmogelijk maakten zicli verstaanbaar te maken, voerden tal rijken het woord om duidelijk te ma ken hoe groot de gevaren zijn en hoeveel last zij van het vliegveld ondervonden. Niet aan touwtjes De heer B. J. van Dillen uit Soester berg, die precies in het verlengde van een startbaan woont, verklaarde dat de vliegtuigen de toppen van zijn bomen hadden afgevlogen. Een groot moeder, mevrouw Kalden berg zei, dat een van haar kleinkinderen, vier maanden oud, ernstige psychische storingen heeft van het lawaai. Me juffrouw Gerhard uit Soesterberg «as naar de commandant van het vliegveld gegaan om te vragen, waarom de vliegtuigen zo laag over kwamen. De voorgeschreven hoogte, aldus de commandant is 450 meter, maar hij had, zoals hij verklaarde, „zijn mannen niet aan touwtjes". De heer M. van Marwijk Kooy, di recteur van de Amsteibrouwerij" N.V. te Amsterdam die in Soesterberg woont, wil bij de actie het parlement inschakelen. De protestvergadering, die een bewogen verloop had. en her haaldelijk door uitroepen of applaus werd onderbroken, werd besloten met het zenden van een telegram aan H.M. de Koningin van de volgen de inhoud: „Circa 150 bewoners en bewoon sters uit alle lagen der bevolking, allen omwonenden van- het vlieg veld Soesterberg en naaste omge ving, ter vergadering bijeen in ho tel „Heidepark" te Bilthoven, doen Uwe Majesteit het eerbiedige ver zoek haar invloed te willen aan wenden om het ontstellende lawaai en gevaar der straaljagers in deze omgeving te doen verminderen. Vele aanwezigen hebben in deze speciale vergadering verbijsteren de mededelingen gedaan over de ernstige gevolgen voor zowel de lichai«elijke als de geestelijke ge zondheid der betrokkenen". Werkcomité Er werd tot slot een werkcomité ge vormd van zestien a twintig perso nen, dat in commissieverband en op wetenschappelijke wijze, alsmede met inschakeling van deskundigen men denkt onder andere aan de Tech nische Hogeschool, die over de appa ratuur beschikt om geluidssterkte te meten rapporten op zal stellen. Ook artsen en juristen hoopt men bij dit werk in te schakelen. ISKANDER MIRZA ...anti-politici... Valkenburgs burgemeester haalde de waslijn leeg Burgemeester F. A. A. H. Breekpot van Valkenburg-Houthem heeft woensdagmiddag de tweede herfst- beurs „.Alles voor Eva" in het Scala gebouw officieel geopend. Hij deed het geheel in stijl door van de waslijn, die de ingang van de ten toonstellingszaal versperde, een aan tal luiers af te nemen. Pas daarna konden de talrijke geno digden een kijkje nemen bij de vele stands, die deze beurs omvat,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13