WATERLEIDINGDUINEN VOOR BRAMENPLUKKERS VERBODEN Agenda WALCHEREN GEMEENTEBODE NAM NA DERTIG JAREN AFSCHEID ONTWIKKELINGSKERN GROOT BELANG VOOR SCHOUWEN DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE) COURANT 5 KANTONGERECHT MIDDELBURG Busreizigêrs moeten op rijksweg niet overstappen Ondanks de vele waarschuwings borden en het prikkeldraad schijnen velen het nog niet te weten: de dui nen in het Walcherse waterwinge bied zijn slechts toegankelijk voor dié bramenplukkers, die in het bezit zijn van een vergunning. Mevrouw p. J. de B.V. uit Middelburg had zo'n vergunning niet, maar ze werd toch al plukkende aangetroffen in het verboden gebied. Dat ze daar niet mocht komen wist ze wel, verklaarde ze woensdagmorgen genover de Middelburgse kanton rechter, mr. A. C. van Epenhuijsen. „Ik meende echter in de buurt van Oranjezon te zijn en prikkeldraad heb ik niet gezien". Even later echter verklaarde zij wel een afrastering te hebben gezien. „Maar die lag op de grond en toen ben ik er maar overheen gestapt. Dat deed iedereen". De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop kon de soepele gedachtengang van mevrouw De B. niet waarderen en eiste een boete van 6,subs. 2 dagen. De kantonrechter veroordeelde over- treedster conform de eis. Zich evenmin van kwaad bewust was mevrouw A. J. B.de J. uit 's-Heer-Arendskerke die ten la6te was gelegd, dat zij zich zodanig aan de rijksweg bij Goes had ge dragen, dat daardoor een chauf feur van een vrachtauto in de war werd gebracht, zodat deze met zijn oplegger in de berm van de weg terecht kwam. Mevrouw B. had het ongeluk wel zien gebeuren zelde zij vanuitde bus. Volgens verklaringen van de verongelukte chauffeur A. A. van O. uit Vlissingen, kwam mevrouw B. (in Zeeuwse klederdracht) uit de bus van Wolphaartsdijk en stak voor hem de weg over, kennelijk van plan om in de bus naar Borssele te stap pen. De chauffeur van de bus uit Wolphaartsdijk had een seintje ge geven aan zijn collega, die welwil lend gestopt was om de passagiere over te nemen. „Dat doen we wel meer". Een gewoonte, die de kanton rechter overigens zeer gevaarlijk vond en waartegen hij ernstig meen de te moeten waarschuwen. De buschauffeur van de eerste bus verklaarde, dat zij was uitgestapt vóór het ongeluk gebeurde en nij had haar nog bij het uitstappen gewaar schuwd. De conductrice van de ande re bus zag de vrouw eveneens en zij dacht direct: „Pas toch op". Op het zelfde moment hoorde zij hevig pie pende remmen. op zij h „Ik weet het niet precies meer", ver klaarde verdachte, toen zij deze ge tuigen zo pertinent had horen ver klaren, dat zij niet meer in de bus zat toen het ongeluk gebeurde. RAAD GROEDE Een ton voor in uitvoering zijnde werlten Overlast van visotters De raad van Groede besloot tijdens de woensdagavond onder voorzitter schap van burgem. J. C. Everaars gehouden vergadering om ter financiering van de in uitvoering zijnde werken een lening van 100.000,aan te gaan bij de Rijks postspaarbank te Amsterdam tegen een rente van 8% procent voor de tijd van een jaar. De begroting 1958 werd gewijzigd In deze begroting werd een post van 10.000,opgenomen voor het aan schaffen van inventaris voor de kleu terschool. Tijdens de rondvraag stel de de heer J. J. Vermeulen (p.v.d.a.) een pensioenregeling voor de wet houders voor. Deze regeling bestaat reeds in verscheidene andere ge meenten. Dit voorstel zal in de vol gende vergadering aan de raad wor den voorgelegd. De heer Vermeulen vroeg verder of de visotter een beschermd dier is, daar volgens spreker visotters de viswateren in de gemeente af stropen. De burgemeester ant woordde dat deze rover inderdaad beschermd is, maar dat de minis ter een uitzondering kan maken voor streken, die erg van deze dieren te lijden hebben. Besloten werd de minister te verzoeken om voor Groede en omgeving deze uit zondering te doen gelden. Naar aanleiding van een andere vraag van de heer Vermeulen deelde de voorzitter mede, dat in de volgen de vergadering ook de ontwerpsta tuten van de Beschutte Werkplaats m Oostburg ter sprake zullen komen. Burgemeester Everaars sprak nog- Hiaajs zijn dank uit voor de belang stelling van de zijde van de bevol king tijdens zijn pas gevierd ambts jubileum. VANDAAG Middelburg Electro: „Arlane" (Love In the afternoon)", 19 en 21.15 uur, 14 J Van Benthem en Jutting: Expositie Favre en Van Ettlnger, 8-18 uur. Schouwburg: Rotterdams Toneel mei „Spotgeesten", 20 uur. Ned. Koffiehuis: Ver. Ziekenhuisver- pleging op Walchferen, 14 30 uur. Vlissingen Alhambra: „Jacht op het groene vuur", 19 en 21 uur, 14 J. Luxor: „ik weet van niets", 20 uur, 14 Gebouw „Edenburg": Tentoonstelling „Wie was Vincent van Gogh", 9-12 en 13.30-17 uur. Goes Gi^nd: ..De nacht der vrijge zellen", 20 uur, 18 J. Zalen Krijger: Bakkersvakwedstrijd en tentoonstelling. 9-12, 14-17 en 19- 22 uur. De chauffeur van de vrachtwagen gaf ook nog eens zijn lezing van het geval. Hij had ruimte genoeg om tussen beide bussen door te rij den, maar plotseling was mevrouw B. verschenen. Zij stak over, zag hem, aarzelde en ging weer terug. „Ik neem in zo'n geval nooit risico'6, dus ik remde krachtig en gooide mijn stuur naar rechts met het ge volg, dat ik in do berm terecht kwam. De officier achtte het bewezen, dat mevrouw B. de chauffeur v^n de trekker met oplegger had doen schrikken. Hij hield echter rekening met haar en het feit, dat het niet helemaal zeker was of de chauffeur niet een beetje overdreven had ge reageerd, zoals de verdediger mr. De Bruine aanvoerde. De eis luidde ten slotte 25,subs. 5 dagen. De kan tonrechter zei met een ernstige waar schuwing te willen volstaan alles was nog goed afgelopen. Hij veroor deelde mevrouw B. tot een boete van 15,subs. 3 dagen. De vertegenwoordiger K. C. uit Yer- seke had bij Krabbendijke. toen hij 'n vorkvormige splitsing van de weg naderde, geen richting aangegeven, waardoor hij een andere weggebrui ker in de war bracht. C. was van me ning, dat richting aangeven in dit (Advertentie) SWIFT wandelpump. Lastex gevoerd. Uiterst soepel. Kleur: grelge- calfs 24.90. 30VERS SCHOENEN geval niet nodig was, maar de kan tonrechter maakte hem duidelijk, dat dit altijd moet worden gedaan. Zelfs wanneer men bij zo'n'splitsing rechts blijft houden. De boete was 15, subs. 3 dagen, conform de eis. De handelsreiziger M. J. M. van der V. uit Den Bosch verleende, toen hij met zijn auto van de Wandelweg te Goes de Patijnweg opreed, geen voor rang aan een motorrijder op die laat ste weg. Van der V. werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 35,subs. 7 dagen. De scholier W. J. van de V. uit Tho- len huurde een auto om met enkele vrienden rapporten af te halen. Bij Kloetinge passeerde hij in een bocht enkele auto's, maar lette daarbij niet op een Duits wagentje, dat hem te gemoet kwam. „Niet gezien", zei hij. Het voertuigje kwam er door in de berm terecht en werd vernield. De officier vond deze manier van rijden zeer onvoorzichtig en had bovendien kritiek op de wijze, waarop de scha de was vergoed. Conform ae eis ver oordeelde mr. Van Epenhuijsen Van de V. tot een boete van 100,subs. 20 dagen. Expositie van Favre en Van Ettingen te Middelburg In de bovenzaal van de stichting „Kunstzaal Van Benthem en Jutting" te Middelburg start vandaag (don derdag) een expositie van werken van de .onlangs overleden Franse kunstenaar Louis Favre en de Haag se schilder B. C. van Ettinger. Van Ettinger schildert volgens de oude tradities. Niet om zich te on derscheiden van anderen, maar het is veeleer een "streven om als reactie op de excessen van het individualis me de nieuwe inzichten met de goede tradities te verenigen. Hij gebruikt een rijwiel als schildersezel om oude stadspunten te vereeuwigen. In de Haagse volksmond wordt hij daarom „Rembrandt op de fiets" genoemd. Hij exposeert onder meer een aantal Middelburgse stadsgezichten. Favre, die lange tijd in Den Haag woonde, exposeerde In vele buiten landse steden. Hij kreeg onder meer opdrachten litho's te maken bij ver halen van Edgar Ellen Poe. Ook schreef hij een boek met litho's, waarbij de tekst eveneens op de steen geschreven werd. In 1954 werd hij met drie andere schilders uitge nodigd zijn land te vertegenwoordi gen op de Biennale te Venetië. Zilveren jubileum bij Maatschappelijke Zorg Middelburg De heer P. J. de Jonge, rapporteur bij de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg te Middel burg, was deze week 25 jaar in dienst van de gemeente. Tijdens een bijeenkomst in de versierde verga derzaal van de dienst voor maat schappelijke zorg, werd de jubilaris in bijzijn van het personeel van de dienst, gehuldigd. De heer De Jonge vervulde gedurende 25 jaar verschil- Marktberichten VISMIJN VBERE 8 okt. Exportgarnalen 2280 69—80, han delsgarnalen 3648 92—118, schar 45 63—79. bot 8 69, tong 58 243—391, rog 222 24—40, tarbot 2 128. onges. vis 114 36—76, paling 1 2.19, Wijting 27 48—52. VEILING MIDDF.LBURG 8 okt. Bintje bonken 11.60, Bintje grote 9.40—9.90; Laxton Superbe h. I 70 en op 19, 60-70 17, h. II 6, k. 9; Cox Orange Pip pin h. I 65 en op 31—32, 55-65 24, h. II 16—18, k. 16; Allington Pippin k. 11—12; Glorie van Holland h. I 75-80 24. k. 16— 22; Ellisons Orange h I 75 en op 39, 05- 75 3536, h.' II 10, k. 2125; Goudrelnet- ten h. I 75 en op 23, 65-75 18—19, k. 17— 19; Lombarts Calville k. 14, appels val en kreet 6—15; Zwljndrechtse Wijnpeer h. I 60 en op 14. 50-60 9. k. 6; Legipont h. I 55-65 lfi. h. II 11; Conference 65-75 24—27, h. II 55-65 24, h. n 15, k. 19, peren val en kroet 6—12, netmeloenen 8—31, sui kermeloenen 19—46, ananasmeloenen 18— 43; Frankenthalers 1.38—1.44, Black Ali cante 1.30—1.56, tomaten A 30—60, B 39— 58, C 30—41, CC 20—28; andijvie 7—8, spi nazie 6—51, bospeen 10—17, boskroten 2— 10, waspeen 10—17, breekpeen 3—12, prei 10—13, uien 510, sla 3—11, pronkbonen 3241, princcssebonen 25—73, kasprinces- sebonen 82, kassnijbonen 1.31, veldsla 13 —23, bloemkool 4 per kist 31—42 B per kist 12—28, 8 per kist 10—14, savooiekool 7—12, rodekool 41a—16, wittekool 3—8. Chinesekool 7—8, witlof 79—100, komkom mers A 17—18, B 15—16, C 11—13, poste lein 45—49. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT 8 okt. De totale dagomzet op de heden gehouden aardappeltermijnmarkt beliep 145 contracten. In de consumptiesector werden gedaan in Bintje 35 mm klei 6 contracten voor oktober f 13.00 en 16 contracten voor april, waarvan 3 f 17.20, laf 17.40, 9 f 17 .30 en 3 a f 17.50 (kalm). In Bintje 45 mm klei 1 contract voor oktober f 14 20 en 22 contracten voor april f 19.30 (kalm) en in Voran 35 mm zand 4 contracten voor april, waarvan 1 h i 12.80 en 3 f 12.90 (prijs houdend). Bij de pootaardappelrassen kwamen tot stand in Bintje A 35-45 mm klei 3 contracten voor november, waar van 1 f 20.00, 1 f 20.50 en 1 a f 21.00 (vast). In Bintje E 35-45 mm klei 25 con tracten voor november, waarvan 5 a f 21.00, 10 t 21.50 en 10 i 22.00 (vasti In Eersteling E 35-45 mm klei 40 contrac- ten voor november, waarvan 7 1 20 09. 15 f 21.00, 7 f 21.50, 1 a i 21.70, 2a f 2160 en 8 a f 22.00 (vast) en in Slrte- ma E 35-55 mm klei 24 contracten voor november, waarvan 2 f 32.50, 2 a f 32 80. 2 f 33.20. 1 a f 33.50, 10 a f 33.70 en 5 f 34.00 en 4 contracten voor december, waarvan laf 32.60 en 3 f 33.69 (vast). lende functies bij do dienst voor maatschappelijke zorg en ook vroe ger bij de sociale raad. Namens het gemeentebestuur, van de Zeeuwse hoofdstad was aanwezig de heer A. J. Berenpas, wethouder van sociale zaken, die de heer De Jonge dankte voor hetgeen hij in het belang van de dienst gedaan heeft en nog doet. De wethouder ver klaarde, dat de jubilaris de juiste instelling voor dit werk bezit. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de directeur van de gemeentelijke dienst voor maat schappelijke zorg, de heer J. C. F. van Kamer, die in het kort enkele herinneringen ophaalde uit de dienst tijd van de heer De Jonge. De heer Van Kamer wees in het bijzonder op de verhuizingen sinds 1940 in totaal zeven van de dienst, die de heer De Jonge alle meegemaakt heeft. Namens het personeel en col lega's overhandigde de directeur een aandenken. Van de heer Berenpas ontving de heer De Jonge een ge schenk onder couvert. Voor mevrouw De Jonge waren er bloemen. In zijn dankwoord wees de heer De Jonge er op, dat het volgens hem geen verdienste is om een 25- jarïg jubileum te bereiken. Niette min vond hij het prettig, dat het per soneel en de collega's aandacht had den besteed aan het bereiken van deze mijlpaal. O.- EN W.-SOUBURG Aanrijding Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur kwam het op de hoek van de Ka naalstraat-Koopmansvoetpad te Sou burg tot een autobotsing. De heer H. uit Souburg reed met zijn bestelwa gen door de Kanaalstraat en wilde het Koopmansvoetpad inslaan. Ver moedelijk doordat het uitzicht was belemmerd door een op de hoek ge parkeerde wagen met bieten, botste de bestelwagen met de personenauto van de heer P. uit St.-Laurens. Deze- liep door de schok verwondingen op, welke door dokter Van Bockel wer den verzorgd. De heer H. liep geen noemenswaardig letsel op. Beide au to's werden vrij zwaar beschadigd. WESTKAPELLE Raad komt bijeen De raad van de gemeente Westka- pelle zal vrijdag 10 oktober, 's avonds te acht uur in vergadering bijeenkomen. De belangrijkste agen dapunten zijn de vaststelling van de gemeentebegroting 1959 en de be noeming van een onderwijzeres op de openbare lagere school. Districtswedstrijd Koninklijke Marechaussee te Groede Terneuzen werd winnaar Op het gemeentelijke sportterrein te Groede werden woesndagmiddag door de marechaussee districten Ter- neuzen, Bergen op Zoom en Breda voetbalwedstrijden gespeeld als on derdeel van de sportontmoetingen om de Kolonel van der Kroon-beker. Deze wedstrijden bestaan uit de on derdelen zwemmen, volleybal, atle tiek, handbal, schieten, voetbal en het houden van een oriëntatie- en kaartleesrit. Burgemeester J. C. Everaars van Groede verrichtte om één uur de af trap, voor de eerste voetbalwedstrijd. De uitslagen waren als volgt: district TerneuzenBergen op Zoom 12; BredaBergen op Zoom 21; Ter neuzenBreda 31. Door een beter doeigemiddelde werden de Terneu- zense marechaussees winnaar van de wedstrijd. De stand voor de Kolonel van de Kroon-beker is nu als volgt: 1. Ber gen op Zoom 13 punten: 2. Terneu zen 11 punten en 3. Breda 6 punten. De nummers zwemmen en orientatie- rit moeten nog worden gehouden. Tijdens de thee in het kleedlokaal sprak kapitein E. N. Stronk een woord tot de spelers en dankte de burgemeester van Groede voor het beschikbaar stellen van het sport veld en bood hem als dank een schil derij met het wapenbord van de Ko ninklijke Marchaussee aan. Hierna reikte burgemeester Everaars de prijzen uit. Terneuzen ontving een sïerstandaardje. Bergen op Zoom een bekertje en Breda een herinnerings medaille. Sluizen te Hansweert na aanvaringen beschadigd Bij het binnenvaren van de haven van Hansweert voer het Franse motor schip Volnaij tegen de steiger van de Oostsluis, waardoor deze werd be schadigd. Na een borgstelling van 1800 mocht het schip zijn reis ver volgen. Het Franse motorschip Gerol- stein voer tegen de steiger van de Middensluis. Hier was de schade nog iets groter en moest een borgstelling van 3500 worden gestort, alvorens het schip zijn tocht mocht voortzet ten. Colijnsplaat krijgt nieuwe chr. kleuterschool In Colijnsplaat zal nog dit jaar wor den begonnen met de bouw van een tweeklnssige christelijke kleuter school, die aan de Westelijke Haven straat zul verrijzen. Dit werd mede gedeeld door voorzitter M. v. d. Wee- Ie, tijdens een bestuursvergadering van de christelijke school. De school, die gebouwd zal tvorden naar een ontwerp van ir. P. J. 't Hooft te Goes, vergt een uitgaaf van circa f 75.000,Momenteel krijgen de 51 leerlingetjes van de christelijke kleu terschool te Colijnsplaat „les" in een oud gebouwtje, dat eigenlijk niet meer betiteld kan worden met de □aam klenterschool. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: S. Bouterse—Alburg, d.; M. L. Biesebroek—Van Rijswijk, z.; J. C. Janse Romeijnsen, d-; A. M. Opperhuizen— Kriek, z.; L. Wolff—De Koning, d.: J. L. Berhitu—Haurissa. d.; J. B. M. Somers— Ferron, z.; E. G. J. Hoogendoorn—Smul ders, z.;-E. Vader— Zurhaar, z- Ondertrouwd: J. C. W. de Haan, 21 Jaar en M. P. Capello, 19 jaar; P. C. v. d. Kuijl, 25 jaar en L. J. Schroevers, 21 jaar; M. Hasselaar, 34 jaar en A. J. Dieperink, 32 jaar; M. Meulmeester, 24 jaar en J. C Delvoije, 20 jaar. Getrouwd: C. van Wijngaarden, 29 jaar en M. Stieltjes, 27 jaar; H- F. Kroon, 21 jaar en J. Stroo, 21 jaar; L. A. Cljsouw, 23 jaar en E. A. Sommeijer, 19 jaar; E. M. de Groene, 26 jaar en D. Haccou, 24 jaar: A. J. de Poorter, 22 jaar en P. A. Latumeten, 23 jaar; I. J. de Boo. 26 jaar en Y. A. Muider, 21 jaar; B. Schiphorst. 25 jaar en S. M- Kooper, 19 jaar; J. C- Rombouts. 33 jaar en A. S. Kooper, 21 jaar. Overleden: A. w. Levering, 41 jaar, e. van D. E. Rijnberg; A. de Puijt, 78 jaar, wed. van K. J. van Hlele; A^ Belfroid, 43 jaar, e- van W. C. van Wanrooij. ZOUTELANDE. Getrouwd; P. W. Suurmond, 25 jaar en E. Douw, 25 jaar. RAAD SEROOSKERKE Plaatsing wachthokjes voor buspassagiers bepleit De raad van Serooskerke heeft woensdagmiddag na afhandeling van een aantal voorstellen, in tegenwoor digheid van het gemeentepersoneel op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer H. Clarisse, die bijna der tig jaren gemeentebode was geweest. Burgemeester A. de Kam richtte zich in waarderende bewoordingen tot de scheidende, die bij deze plechtigheid vergezeld was van zijn eentgenote en enkele familieleden. Spreker schetste de heer Clarisse als een man met ver antwoordelijkheidsgevoel en liefde voor zijn werk. „U was een schakel tussen de secretarie en de bewoners van ons dorp. Bijna dertig jaren was U in dienst van de gemeente om thans, als laatste van de oude garde, de vlag te strijken en van een wel verdiende rust te gaan genieten." Na mens de raad boocl de burgemeester de heer Clarisse een elektrische straalkachel aan. De gemeentesecretaris, de heer W. Brouwer, roemde de scheidende ook zijn accuraatheid en ijver. Na mens het secretariepersoneel over handigde hij hem als aandenken een tweetal boekwerken. De oud-wethouder, de lieer A. Goed- bloed, haalde nog enkele herinnerin gen op uit de oude tijd en memoreer de de prettige samenwerking, die er altijd was gefeest tussen de raads leden en de gemeentebode. Hierna dankte de heer Clarisse voor de toe spraken gn de mooie cadeaus. Agenda Na de opening van de raadsvergade ring zelf, nam de heer M. Izeboud (a.r.) namens de raadsleden het woord en feliciteerde de burgemees ter met diens herbenoeming als bur gemeester van Vrouwenpolder. Het plan om met een zestal andere gemeenten samen te werken op het gebied van de vleeskeuring is nog niet gereed. Er zitten nog enkele ha ken en ogen aan, aldus de burge meester. Hij zegde toe de raad van de gang van zaken op de hoogte te houden. Besloten werd met de P.Z.E.M. een contract aan te gaan voor stroom- levering voor de rioolwaterzuiverings installatie. Het voorstel om medewerking te ver lenen voor de aanschaf van leermid delen en meubilair voor de school voor Christelijk Volksonderwijs werd goedgekeurd. Hiermee is een bedrag van 1800 gemoeid. Ook werd zon der hoofdelijke stemming besloten 250 uit te trekken voor de aanschaf van een kaartenkist voor de school voor gereformeerd lager onderwijs. Bij de rondvraag bracht de heer L. Jongepier (a.r.) de plaatsing van een viertal wachthokjes voor de bus ter sprake. Als het slecht weer is en de kinderen niet de bus naar school moe ten, dan staan ze in regen en wind bij de haltes te wachten. Dit vond de lieer Jongepier geen ideale toestand, waarmee de andere raadsleden in stemden. De burgemeester zegde toe dit te onderzoeken. 1 P.v.d.A.-ZlERlKZEE Eén gemeente op het eiland In de koffiekamer van „Het Huis van Nassau" te Zierikzee is woens dagavond ee nhuishoudelijke verga dering gehouden van de afdeling Zierikzee van de Partij van de Ar beid, waarin een aantal voorstellen werd besproken, die zullen worden ingediend op de gewesteijke vergade ring op 29 november aanstaande in Goes. Zo stelt de afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid onder meer voor om de aandacht van de Kamer leden te vestigen op het creëren van Uitbreiding van landbouwschool te Goes Voorstel aan de raad Wanneer de gemeenteraad van Goes daartoe besluit zal het gebouw van de rijksmiddelbare landbouwschool te Goes worden uitgebreid. B. en W. delen de raad in een toe lichting op de raadsagenda mede, dat het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft verzoent het werktuigenlokaal te vergroten en een daarbij behorende wasgelegenheid en toiletten te ma ken een ruimte voor opslag van olie af te scheiden; een lokaal op de ver dieping als filmzaal, tevens ontvang- lokaal c.q. groot leslokaal in te rich ten. Teneinde deze plannen te realiseren moet een gedeelte van de achter het gebouw aan het Ravelijn de Groene Jager gelegen gemeentelijke kweke rij worden verplaatst. De kosten daarvan worden door het rijk ver goed. De kosten van aan- en ver bouw zijn begroot op rond f 54.600. Ingevolge de in 1914 gesloten over eenkomst van ingebruikgeving van het gebouw moeten deze veranderin gen door de gemeente worden uitge voerd. Het rijk betaalt een vergoe ding gelijk aan het bedrag, dat de. gemeente jaarlijks voor rente en af lossing bij een 30-jarige annuïteit van de uitgaven, moet betalen. Zeeuwse lerarencontactdag in Goes werd druk bezocht Meer dan hondervïjftig leraren van middelbare scholen in Zeeland heb ben dinsdag in het christelijk lyceum te Goes hun jaarlijkse contactdag gehouden. Bij de aanvang van de ochtendbij eenkomst sprak dr. Ch. Philips, le raar Frans aan het Goese lyceum, een openingswoord, waarin hij o.a. de beide inspecteurs voor het M.O., dr. Jos de Boer uit Den Haag en dr. A. de Jong uit Den Brie! welkom heette. Vervolgens gingen de deelne mers aan deze contactdag uiteen in secties. Zo kwamen de leraren wis kunde bijeen, alsmede de leraren Duits, Engels, enz. waarbij uitvoeri ge en interessante gegevens over hun vak werden uitgewisseld. Onder de vele sceties was ook een groep lera ren, die de cultuurgeschiedenis van het christendom onder de loep nam. In de middagvergadering was het woord aan dr. D. Barends, rector van het christelijk lyceum te Goes, die een en ander over zijn bezoek aan de Verenigde Staten vertelde. Met name sprak hij over zijn indrukken, die hij daar op onderwijsgebied heeft opgedaan. Ook mej. Janneke de Vos uit Kats, oud-leerlinge van het Goese lyceum, die vorig jaar een studie beurs verwierf om een jaar in Ame rika door te brengen, gaf haar me ning over 't onderwijs In de Verenig de Staten. Dr. Barends vertoonde tenslotte nog lantaarnplaatjes van zijn reis. In Goes komen twee nieuwe chr. kleuterscholen Het christelijk kleuteronderwijs te Goes zal volgend jaar verrijkt wor den met twee fraaie, modern inge richte scholen, die zullen verrijzen in West en Oost namelijk aan de J. P. Coenstraat en aan de Heernisseweg. Aan de Heernisseweg komt een vier- klassige school, terwijl aan de J. P. Coenstraat een tweeklassige school zal worden opgetrokken. De bouw van de twee scholen zal eind van dit jaar worden aanbesteed. Het christelijk kleuteronderwijs be schikt momenteel in de nieuwe wij ken van Goes over weinig ruimte, zodat de nieuwe scholen in een drin gende behoefte voorzien. De school in west zal plaats bieden aan honderd leerlingen, terwijl in het gebouw aan de Heernisseweg het dubbele van dit aantal leerlingen kan worden on dergebracht. Overigens houdt men met de bouw van de school in de J. P. Coenstraat rekening met even tuele uitbreiding. De plannen voor deze scholen met uitspringende loka len worden gemaakt door architect J. A. de Bruyne te Goes. Dépendance zeepfabriek naar Tholen In een spoedeisende vergadering heeft de raad van Tholen dinsdagavond met algemene stemmen besloten om op verzoek van de toiletzeep- en eau de colognefabriek S. Kleinkramer uit Bergen op Zoom, enkele gebouwen van de voormalige gasfabriek voorlopig voor een jaar te ver huren voor het vestigen van een dé pendance. Een dertigtal meisjes en vrouwen zal op dit bedrijf te work gesteld kunnen worden. In dezelfde raadsvergadering werd ook het nieuw benoemde raadslid, de heer L. de Lange beëdigd. Afwezig de heer J. H. Bal. Vrije Universiteit Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het kandidaats examen geneeskunde eerste gedeelte de heer D. J. Tazelaar uit Kats en voor het kandidaatsexamen psycholo gie mejuffrouw L. v, d, Wey rit Goes. één gemeente op Schouwen-Duive- land, wanneer de gemeentelijke her indeling van het eiland in de Kamer zal worden behandeld. Verder wordt voorgesteld via het gewest alles in het werk te stellen om Schouwen- Duiveland tot ontwikkelingsgebied verklaard te krijgen. De aanwijzing van een ontwikkelingskern in dit ge bied kan van groot belang zijn voor de toekomst van het eiland, gezien in kader van het Deltaplan. De randstad Holland dreigt na de verwezenlijking van de vaste ver binding een groot aantal werkkrach ten weg te trekken, wat de bevol kingsopbouw van het eiland niet ten goede zou komen. De aanwijzing van een ontwikke lingskern werkt bovendien de ves tigingsmogelijkheden voor Indus trieën in de hand. De afdeling Zierikzee stelt het ge westelijk bestuur bovendien voor aandacht te blijven besteden aan de verkeersverbindingen in de provincie Zeeland, vooral wat betreft de veer diensten. Hierbij wordt echter uitdrukkelijk bepaald, dat de afdeling zich distan tieert van iedere actie, die wordt ge voerd of nog gevoerd zal worden. Aan Jiet begin van de vergadering herinnerde ae voorzitter, de heer J. Pomper, aan de nederlaag van de Partij van de Arbeid tijdens de on langs gehouden gemeenteraadsver kiezingen. Spreker was echter van oordeel, dat de P.v.d.A. na een goed gevoerde propaganda, de inzinking na verloop van tijd wel weer te bo ven zal komen. Ter voorziening van een aantal vaca tures in het gewestelijk bestuur heeft de afdeling Zierikzee kandidaat ge steld mevrouw Van der HulleBo- gerd en mr. K. A. Keuning. Als af gevaardigde naar de gewestelijke vergadering zijn benoemd mevrouw J. P. van der WerveSchouls en de heren J. Pomper, mr. K. A. Keuning, M. C. Verheyen en C. van der Hulle. Opgemerkt werd dat grote aandacht besteed zal worden aan de ledenwerf actie en aan de fakkeldragersbijeen komsten. Tevens is besloten een af delingsbibliotheek op te richten. Bouw nieuwe chr. school te Groede aanbesteed Het architectenbureau ir. W. J. Bruijnooge te Schoondijke heeft aan besteed: het bouwen van een twee klassige lagere school voor chr. on derwijs in Groede. Inschrijvers wa ren: Perceel I: J. de Reu. Groede 54.456; fa. Van Kervoort, Groede 52.000; A. J. Hennekey, Groede 51.800; A. J. Luteyn, Groede 50.952; BentschapKnook, Groede 50.190; fa. Kareis en Behage, Groede 49.990; fa. Bron en Zonen, Groede 48.900. Perceel II: Glas-, schilder- en behang- werken: Chr. de Hulster, Groede 3063; D. Tack, Groede 2985; D. Duinninck, Groede 2975; W. A. BrSkman, Groede 2965, Gunning behoudens nadere goedkeu ring, aan de laagste' inschrijvers. Ambtenaar B.S. te Goes voortaan in toga De ambtenaar van de burgerlijke stand te Goes, die de huwelijken op het stadhuis - voltrekt, zal voortaan in toga gekleed zijn. B. en W. van deze gemeente menen, dat het wel gewenst is op deze wijze het deco rum van het voltrekken van een hu welijk te verhogen. Het college vraagt de raad hievodfc een krediet van f 395. Benoemingen bij Rijkspolitie De postcommandant van de rijkspo litie te Groede, de opperwachtmees ter A. Arendse, is met ingang van 15 oktober overgeplaatst naar Bres- kens in de functie van waarnemend groepscommandant. Als postcom mandant te Groede is met gelijke da tum benoemd de wachtmeester le kl. E. Nieuwenhuïse uit Aardenburg. Koeperman en Desiauriers hebben beiden vier punten De vierde partij van de tweekamp tussen de Rus Koeperman (wit) en de Canadees Desiauriers om het we reldkampioenschap dammen, woens dagavond te Rotterdam gespeeld, is na 56 zetten in remise geëindigd. Beide spelers hebbeD thans 4 punten. Nederlandse jeugd bevocht gelijk spel tegen Denen De voetbalwedstrijd tussen de jeugd- teams van Nederland en Denemarken, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, is geëindigd in een gelijk spel 3—3. De ruststand van deze te Aar- hus bij kunstlicht gespeelde ontmoe ting was 22. Winnaar Europabeker tegen Zuidamerikaanse winnaar Tijdens de bijeenkomst in Parijs, die aan de loting voor de wedstrijden om de Europese voetbalbeker voorafging, werd door de voorzitter van het orga nisatiecomité, de Belg Crahay, mede gedeeld, dat de winnaar van de Euro pabeker aan het einde van het sei zoen zal uitkomen tegen de winnaar van een dergelijk toernooi in Zuid- Amerika. Hier zal dus de officieuze wereldtitel voor clubs op het spel staan. Het zal voor het eerst zijn, dat een dergelijk clubtoernooi in Zuid-Amerika wordt gehouden. D.O.S. uitgeschakeld Het Utrechtse D.O.S, is in de eerste ronde om de Europabeker door „Sporting Club" uit Lissabon woens dagavond geslagen met 2—1. De rust stand was 0—0. Hiermee is D.O.S., dat in Utrecht reeds met 43 gesla gen werd, uitgeschakeld voor de be ker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11