Ook uit West-Nederland trekken bouwvakarbeiders naar Duitsland narcotica Handel in beperkt zich in ons land tot kleine groepen TEHUIS AANGEBODEN VOOR DE 17-JARIGE ZWERVER ABDOEL ALI COMMUNISTISCHE OPVOEDING BEGINT OP KLEUTERSCHOOL WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hé Lèkkerman, let óp Je dobber man! f Je bedoelt: Let op je Dobbelmann! Je draait al de hele ochtend uit mijn pakje Ibis. Koop straks asjeblieft zelf zo'n pakje lekkere Ibis Halfzware. i Dobbelmann lekker man! yt NIEUWE C.A.O. MAAKT VELEN ONGEÏNTERESSEERD Zij aanvaarden risico's van minder goede sociale voorzieningen (Van onze speciale verslaggever) In de Zaanstreek heeft een bouwvakarbeider dezer dagen al zijn huisraad ïn openbare veiling gebracht. Hij „emigreerde" naar Duitsland en vond het een te kostbare geschiedenis al zijn spullen mee te nemen. Bij onze oosterburen zag hij meer kansen in zijn vak dan in ons land. Bovendien dacht hij er de ergernis te ontlopen, die de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst in het bouwbedrijf hem heeft gegeven. Met de nieuwe CAO. was hij enige tientjes per week slechter af dan hij gewend was met het zwarte loon, dat hij nu al jarenlang ontving. Zijn niet alle bouwvakarbeiders zo radicaal als deze Zaankanter, wel hebben honderden in het westen van ons land de laatste weken hun Ne derlandse werkgever de rug toege draaid, en zijn in Duitsland gaan werken, 's Maandagsmorgens voor dag en dauw stappen ze in de trein of in het autootje van een collega, om groepsgewijs over de grens te trek ken, waar ze volop werk vinden te gen een loon, dat hun voormalige zwarte loon minstens evenaart en meestal overtreft. Onder invloed van wat ze de laatste jaren verdienden, gingen ze dikwijls afbetalingsverplichtingen aan op een televisietoestel, bromfiets of zelfs een autootje, waaraan ze met een inko men van een paar tientjes per week minder niet meer kunnen voldoen. Door in Duitsland te gaan werken, zien ze. voorlopig nog kans hun oude levensstaat te handhaven. Dat ze in het gunstigste geval van maandag tot vrijdagavond laat van huis zijn, nemen ze dan maar op de koop toe. Wordt men er Inderdaad finan cieel beter van? We hebben het een van deze mensen gevraagd, en daarbij te berde gebracht, dat een verblijf buitenshuis toch veel al kostbaarder is dan een dage lijkse terugkeer naar huis. Hij legde ons de bewijzen op ta fel, dat hierover geen twijfel behoeft te bestaan. Natuurlijk, wie de 'vrij heid niet kan verdragen en dingen gaat doen, die hij thuis niet gewend is, komt op de koffie. Maar dat zijn er maar weinigen. Veelal zijn het mensen, die uitsluitend hun gezins- belang voor ogen hebben. Kostgeld behoeft men niet te beta len. Voor rekening van de werkge vers zijn barakken ingericht, met een goede slaapplaats. Voorts wordt 22 a 24 D.M. kantinegeld gegeven Brussel definitief zetel Europese instellingen? Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeïtung is Brussel naar alle waar schijnlijkheid definitief de zetel van de nieuwe Europese instellingen ge worden. De raad van ministers der E.E.G. heeft weliswaar nog steeds geen beslissing genomen, maar de de commissie der E.E.G. en die van Euratom hebben de reeds aangestelde Europese ambtenaren uitgenodigd hun gezinnen naar Brussel over te laten komen. Volgens het blad is de strijd om de zetel van de Europese instellingen hiermede definitief beslist. Heeft het uit vele ambtenaren bestaande per soneel van de beide uitvoerende or ganen der nieuwe gemeenschappen zich eenmaal metterwoon te Brussel gevestigd, dan wordt een verhuizing naar een andere plaats wel bijzonder moeilijk, nog afgezien van de enorme kosten, die een dergelijke massale verhuizing met zich zou brengen. voor eten uit een gemeenschappelij ke pot, of, zo men dat niet wil, om elders voor zichzelf te zorgen. Eens in de veertien dagen heeft men vrij reizen naar huis. De verdienste is 2.51 mark per uur plus toeslag. In Nederland ontvangt men voor het zelfde werk 1.63 gld. per uur plus toeslag. Hoewel er nergens exacte cijfers over te krijgen zijn, omdat vrijwel ieder op eigen verantwoording han delt, vernamen we, dat volgens schatting ongeveer 36.000 Nederlan ders hun dagelijks werk in Duitsland verrichten. Hiertoe behoren ook de typische grensgangers uit oostelijk Nederland. Hun aantal is de laatste tijd zo groot, dat uit het bouwbedrijf in noord- en midden-Limburg al de noodkreet klonk, dat daar het perso neelstekort in de bouwsector nijpend is geworden. Zover is het in westelijk Nederland nog niet. „Een vertrek van misschien 400 a 500 man op een. totaal van een dikke honderdduizend geschoolde en ongeschoolde bouwvakkers hier in het westen, is niet doorslaggevend", verklaarde ons een vakbondsbestuur der. Maar onderschatten doet men het verschijnsel intussen niet. Het aantal groeit, dat er de verre reis uit Rot terdam, Den Haag, Haarlem, Am sterdam of Noord-Holland boven het IJ voor over heeft om een paar tien tjes per week meer te verdienen dan in eigen omgeving mogelijk is, en die de risico's aanvaarden van de min der goede sociale voorzieningen ih Duitsland. Tekenend voor de hele situatie is ook, dat er in de hoofdstad een paar mensen zijn, die voor zeven verschil lende werken in Essen, Gelsenkir- chen en andere plaatsen in het Ruhr- gebied in totaal reeds 240 Neder landse bouwvakarbeiders ^aantrok- ken. Honderdendertig daarvan ko men uit Amsterdam en directe omge ving. Het is voor utiliteitsbouw op de mijnen. Hoe men over dit alles in de kring van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond denkt? De kwestie heeft de aandacht. Niet alleen werd erop aangedrongen dat de Arbeidsbureaus slechts be middeling verlenen voor.de te werkstelling in Duitsland, wan neer er een apert overschot is aan bouwvakarbeiders in een bepaalde plaats, maar ook in de S.E.R.- commissie Uitlening Arbeids krachten werd erover gesproken. Wel degelijk onderkent men het ge vaar, dat de thans met zoveel pijn en moeite doorgevoerde sanering van de lonen in het bouwbedrijf een farce zal blijken te zijn, wanneer de bouw- bedrijvigheid in ons land weer meer zou toenemen. Een 86-jarige vader van vier kinderen heeft aangeboden de 17-jari- ge Abdoel Ali, een sta tenloze Indiër die sinds zijn 12de jaar van het ene land naar het an dere heeft gezworven en nergens wordt toe gelaten, te adopteren. William Hipp, een han delaar in televisie toestellen, las over de lotgevallen van de jon gen in een in Chicago verschijnend blad. Abdoel Ali kwam drie weken geleden in Schotland aan als ver- stekeling aan boord van een vrachtschip uit Zuid-Afrika. Vijf jaar feleden was' hij uit uid-Afrika eveneens als verstekeling aan boord van een schip naar India vertrokken. Daar werd hij op het zelfde schip gezet, ging in Pakistan aan land, werd in dé gevangenis opgesloten en weer uit- gewezen en kwam aan boord van een schip dat .naar India voer. Maar opnieuw werd hem geen toestemming fegeven in India te lijven, daar hij niet kon bewijzen dat hij er geboren was. Als kleine jongen had den zijn ouders hem mee genomen naar Zuid-Afrika. Tenslotte belandde hij op een Engels schip waarmee hij in Edinburg kwam. Daar werd hij gearres teerd omdat hij als verstekeling had ge reisd. Een vriendelijke rechter besloot iets te doen opdat aan de om zwervingen van de jon gen een einde zou ko men. Hij verwees hem terug naar de j gratiedienst tijd zou hebben zijn.zaak te on derzoeken. Het minis terie van binnenlandse zaken besliste echter dat de jongen met het zelfde schip terug moest naar Zuid-Afri ka. Hipp verklaarde dat hij vele verhalen over der gelijke statenloze ver stekelingen had gele zen en zich er altijd over verwonderd had dat niemand er iets aan doet. En daarom besloot hij w.él iets te doen. Hipp zeide dat hij niet geloofde dat het moei lijk zou zijn de jongen een andere levenswijze aan te leren. Hij had 'n immigrant uit Neder land, in vijf maanden Engels geleerd, vertel de hij en nu is die Ne derlander hoofd van de elektronische afdeling in een fabriek in Mil waukee. Staalfabrieken verlagen prijzen De Nederlandse staalfabrieken heb ben haar prijzen van stafstaai van Siemens-Martin kwaliteit met 1,7 pro cent en die'van ruwe blokken voor smeden met 6,7 procent verlaagd. De prijsverlagingen worden gemotiveerd met de flauwe stemming van de staalmarkt. A^WWVWVWWWVWAV^ De If5ste Autosalon te Parijs toont 4 o.a. de Dodge Royal, waarvan de „staart" is gefotografeerd. Trots zegt Simca: „geen veranderingen bij de „Ariane". Dat betekent, dat men succes heeft met deze wagen, 4 die ligt tussen de Aronde en de Vedette en er daarom dus niets aan verandert WAAKZAAMHEID BLIJFT GEBODEN IN OOST-DUITSLAND Kiem leggen voor „goed gefundeerd bewustzijn" (Van een speciale correspondent.) Het nieuwe schooljaar is ook in Ber lijn weer begonnen en als de plan nen van de regering van de Sowjet- zone te Pankow inderdaad tijdig zijn uitgevoerd, dan beschikt men thans of zal men in ieder geval zeer binnenkort beschikken over een aanzienlijk groter aantal kleuter scholen dan voor de vakantie. En te gelijkertijd heeft het ministerie van onderwijs van de Sowjet-zone de va- Miljoenen mensen over de gehele wereld zijn verslaafd aan ver dovende middelen. Alleen in Iran sterven er blijkens een jaar rapport van het Permanente Centrale Comité voor de Opium van (Jé Verenigde Naties, jaarlijks honderdduizend mensen aan deze gesel. Daar is hét opiummisbruik een probleem. In Neder land, ja geheel West-Europa gelukkig niet. De handel in en het verbruik van de verschillende in de onlangs herziene Opiumwet opgesomde narcotica, be perkt zich in ons land tot kleinere groepen. Niettemin, waakzaamheid blijft geboden. Er wordt een enorme omzichtigheid en handigheid van de politie geëist om het vertrouwen te winnen van enkelen uit de gesloten wereld van de smokkelaars en handelaars. Wan neer andere leden van de clan maar zouden vermoeden, dat ze contacten onderhouden met de vijandige smok- keljagers, in minder dan geen tijd zouden ze op geheimzinnige wijze worden geliquideerd... :Het Nederlandse korps specialis ten, dat de strijd tegen dit verderf heeft aangebonden, leed een ge voelig verlies. De inspecteur-rijks rechercheur Th. C. van Briemen van de Centrale Dienst voor de bestrijding van de sluikhandel in verdovende middelen van het mi nisterie van Justitie in Den Haag, ging begin oktober met pen- v, sioen. Uitsluitend via de dïenstlad- der is hij tot zijn belangrijke po sitie van dit ogenblik opgeklom men. In 1920 kwam hij als agent 2e klas bij het Rotterdamse poli tiekorps. Toen het toenemende aantal Chinezen in de Maasstad het nodig maakte in 1928 speciale aandacht te schenken aan het opiumschuiven en de smokkel van opium, werd dit aan agent Van Briemen en een collega toever trouwd. kanties gebruikt om maatregelen te nemen, die van 1 september af „de opvoeding van de kinderen tot jonge socialisten" waarborgen. Met de .uitbreiding van het aantal kleuterscholen en een reorganisatie van het kleuterschoolsysteem be oogt Pankow twee dingen. Zo moeten de moeders volgens de vakvereni gingskrant „Tribune" in de toekomst „de mogelijkheid hebben, in de staatsbedrijven mede te werken aan de opbouw van het socialisme". En het blad voegt hier aan toe: „Wij zullen in. het nieuwe schooljaar be halve nieuwe kleuterscholen ook huiswerkkamers en scholen met een dagverblijf inrichten. Iedere moeder, die in de toèkomst besluit, in een agrarische pi'oduktiegemeenschap of in een staatsbedrijf te gaan werken, draagt bij aan de vervulling van ons strijdprogramma, dat beoogt in 1960 de produktie van Westduitsland per hoofd van de bev.olkig overvleu geld te hebben. Aan de andere kant echter wil Pan kow door de uitbreiding van het aan tal kleuterscholen en de andere ge noemde maatregelen de kinderen ver der aan de invloed van de ouders onttrekken om hen verder op te voe den tot „gelovige jonge socialisten". Daarom heeft het ministerie van on derwijs besloten, met ingang van 1 september iedere kleuterschool on dergeschikt te maken aan een lagere school. De kleuterleidsters zijn dan niet meer alleen verantwoordelijk voor'de opvoeding, maar ook de di recteuren en dikbetaalde „pioniers" van de (lagere) eenheidsscholen. Op een vergadering van de pedago gische raad zo heet de docenten vergadering in de Sovjetzone sa men met „pioniers" heeft volgens de „Schweriner Volkszeitung" de voor zitter der kleuterleidsters en onder wijzers de volgende taak gegeven: „Reeds in de kleuterschool moet de kiem voor de socialistische opvoe ding gélegd worden, die dan in de schoqljaren verdiept wordt, open breekt en tot een goed gefundeerd bewustzijn bij ieder kind uitgroeit". ,Och ja", vertelt de heer Van Brie men ons, „in het begin van de derti ger jaren was het me opgevallen, dat een bepaald Chineesje op Katendrecht iedere avond op zijn fiets stapte, op een bepaald tijdstip. Een half uur later keerde hij dan telkens terug. Ik heb hem eens aangehouden. In een linnen zakje op het blote lijf verborg hij vijftig pakjes opium. Inmiddels wist ik natuurlijk al, waar hij avond aan avond heen gefietst was. Na zijn aanhouding trok ik dus naar dit adres buiten Katendrecht. De be woners gaven niet thuis, maar de deuren stonden open. Op het toilet bij de buren werd de bewoonster gevon den. Ze had een koffer bij zich, waar in 12% kilo opium was geborgen. Een huiszoeking leverde vervolgens wat Griekse correspondentie op. Omdat verschillende Grieken verdacht wer den van illegale opiumhandel. werd ook die correspondentie in beslag genomen. We kwamen er een leven dige smokkelhandel door op het spoor. Koffers met dertig kilogram opium vielen in onze handen. In de haven van Rotterdam kwam vijftig kilogram uit een paar koffers met dubbele wanden. Al die jaren heb ik maar een paar keer Nederlanders betrapt die een pakje opium hadden gekregen. Het opium-gebruik beperkt zich wel tot het kringetje Chinezen, waarvan in Amsterdam en Rotterdam een aan tal wonen. Circa 75 van de in Ne derland wonende Chinezen is ver slaafd aan opiumgebruik. Meer dan de helft van de in ons land geconsta teerde smokkelhandel in dit spul ligt in hun handen. Wie aan het opium schuiven verslaafd zijn, mag men niet als misdadiger beschouwen. Het zijn zieken, die medisch geholpen moeten worden, maar vaak slechts heel moeilijk té helpen zijn. De mis dadigers zijn de handelaars ïn opium, wie het alleen om het geldelijk ge win te doen is. Een pakje opium, dat 1 1/z gram bevat en waarvan een Chinees vier pijpjes kan rollen, kost tegenwoordig drie a vier gulden. Het illegale gebruik beperkt zich tot enkele kleine groepen." Heroïne en cocaïne hebben hier illegaal nauwe lijks afnemers. Wie de weg niet weet, slaagt er nog niet in een half gram morfine te bemachtigen. Met ver valste recepten wordt nog wel eens wat voor illegaal gebruik vrij ge kre ken. De handel in Maryuana is van na de oorlog. De tabak wordt los in gevoerd door kleurlingen, en hier aan de wal tot stro'tjes gerold. Bij het oprollen van een groot complot maryuana-handelaren in Amsterdam vorig jaar is gezegd, dat de Nederlandse hoofdstad naast Parijs het grootste maryu- ana-centrum van West-Europa zou zijn. Van Afrika, het Verre Oos ten en Zuid-Amerika uit zouden geregeld grote hoeveelheden van' het verdovende middel per schip naar Amsterdam worden gebracht. Aangezien Nederland twee grote havens heeft, is het duidelijk, dat deze havens worden gebruikt als doorvoerhavens voor de sluikhan del in verdovende middelen". Jongeman krijgt drie jaar voor steek met dolkmes De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 21-jarige Haagse fabrieksarbeider J. F. S. ter zake van poging tot moord op ziin 15-jarige voormalige vriendinnetje A. J. E. veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek en hem tevens ter beschikking gesteld van de regering. De verminderd toerekeningsvatbare jongeman had op de late avond van het vorige jaar uit wraakzucht het meisje op de Loosduinseweg te Den Haag een dolkmes in de rug gesto ken. De officier van justitie had, be halve de terbeschikkingstelling, een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek tegen de verdachte geëist. In cellofaan verpakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5