De Gaulles stem gaf doorslag: kiesdistrictenstelsel in Frankrijk Slechts de helft der gerepatrieerde mannen heeft werk gevonden VERONTRUSTING OVER STIJGING ZOUTGEHALTE RIJNWATER WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PROVINCIALE Z E E l! W H E COURANT Evenveel ministers voor als tegen Presidentsverkiezing werd vastgesteld op 14 december De Franse regering heeft dinsdag de data voor de komende par- lements- en presidentsverkiezingen vastgesteld en tevens be sloten een nieuw kiesstelsel in te voeren, waarbij het oude ge compliceerde stelsel wordt vervangen door kiesdistricten die elk maar één afgevaardigde naar de Nationale Vergadering zenden. De verkiezingen voor de nieuwe Nationale Vergadering volgens het nieuwe districtenstelsel zullen op 23 november gehouden worden, met een herstemming op 30 november in de districten waar bij de eerste stemming geen der kandidaten de vereiste meerderheid heeft behaald. De presidentsverkiezingen zijn op 14 december vastgesteld, met een herstemming indien nodig op 21 december. Men verwacht dat geen herstemming nodig zal zijn als generaal De Gaulle zich kandidaat stelt. Naar verluidt heeft de stem van generaal De Gaulle de doorslag gegeven bij de keuze van het kiesstelsel. Er zou den evenveel ministers vóór het nieuwe stelsel zijn geweest als voor het oude met partijlijsten. Voor Algerije andere regeling Het is moeilijk met zekérheid te voorspellen wat de gevolgen van het nieuwe kiesstelsel voor de politieke partijen in Frankrijk zal zijn. lil theorie l»enadeelt het stelsel de klei ne partijen en bevoordeelt het de grote. Maar sommige waarnemers geloven dat door de herstemming voldoende ruimte overblijft voor po litieke „handel", waardoor kleinere partijen in staat blijven invloed uit te oefenen. Voor Algerije heeft men een afzon derlijk stelsel uitgedacht, omdat men vreesde dat het stelsel van districten die maar één kandidaat kunnen af vaardigen de vriendschap tussen Europeanen en Mohammedanen in gevaar zou brengen: de kiezers zou den dan tot de keus uit een Euro peaan en een Mohammedaan gedwon gen worden. Tachtig zetels minder voor moederland De minister van voorlichting, Jacques Soustelle, die dinsdag de kabinetsbe sluiten bekendmaakte, verklaarde, dat onder het nieuwe systeem het Franse moederland 465 afgevaardig den naar de Nationale Vergadering zal zenden, 80 minder dan volgens het oude stelsel. Soustelle kon niet het totaal aantal zetels van de nieu we Nationale Vergadering meedelen, aangezien de laatste bijzonderheden van de verkiezingen in de overzeese departementen en Algerije nog gere geld moeten worden. Wel staat vast dat de kiesdistricten in Algerije gegroepeerd zullen wor den, zodat de kiezers van elke groep van vier districten de keus zullen hebben uit vier kandidaten, waarbij op de kandidatenlijsten zowel Euro peanen als Mohammedanen zullen staan. In officiële kringen te Parijs is verklaard, dat Algerije waar schijnlijk door 50 Mohammedanen en 20 Europeanen in de Nationale Ver gadering 'al worden vertegenwoor digd. In de overzeese departementen Mar- tinique, Guadeloupe, Guiana en Reu nion wordt het oude stelsel van kies lijsten en evenredige vertegenwoordi ging gehandhaafd. Het nieuwe Franse kiesstelsel lijkt op het Britse districtenstelsel, met dit verschil dat er na een week een tweede stemming is ais geen der De kerlc van St. Clemens Danes in Londendie tijdens de oorlog werd verwoestis geheel gerestaureerd en zal dezer dagen door koningin Eliza beth in gebruik worden gesteld als officiële kerk van de R.A.F. en als een permanente herdenkingsplaats voor de gevallen leden van de R.A.F. uit de twee wereldoorlogen. De Noor se- en Nederlandse Koninklijke Luchtmacht hébben een belangrijke gift aan de „vlieg erskerk" gedaan: de Noorse luchtmacht schonk de fraaie vont op de voorgrond; de Ne derlandse luchtmacht, schonk het al taar en het allerheiligste op de ach tergrond. kandidaten van een district meer dan de helft van het aantal stem men heeft behaald. Bij de eerste stemming vallen dan de kandidaten af, die minder dan vijf procent van de uitgebrachte stemmen hebben ge kregen. De Gaulle wil met het nieuwe stelsel bereiken, dat de kiezer weet wie in het parlement komt als gevolg van zijn stem. Onder het oude stelsel van partijlijsten bestond een vorm van evenredige vertegenwoordiging bij de herstemming met verdeling van de beschikbare zetels onder „verhon den" partijen al naar gelang de hoe veelheid stemmen die zij verkregen hadden. Onder het nieuwe stelsel zullen de kiesdistricten in Frankrijk opnieuw geformeerd worden. Elk zal circa 93.000 inwoners tellen. Prix d'Italia voor Duits klankbeeld over Anne Frank Nederland heeft dit jaar geen prijs in de wacht kunnen slepen in het ka der van de Prix d'Italia, de jaarlijkse internationale competitie voor radio fonische kunstwerken, de extra prijs van de UNESCO voor een docu mentaire geïnspireerd op het hand vest voor de rechten van de mens werd gewonnen door de Duitse auteur Ernst Schnabel, die een klankbeeld schreef over Anne Frank. Schnabel verbleef een jaar in Amster dam om het leven van Anne Frank te reconstrueren. Hij spoorde zeventig namen op van mensen die met het Joodse meisje in aanraking zijn ge weest. Veertig van hen sprak hij per soonlijk. Hun verhalen en het dagboek van Anne Frank leverden stof voor 'n klankbeeld van vijf kwartier, dat nu met vlag en wimpel de eerste prijs heeft gekregen. De hoorspelprijs werd toegekend aan Oostenrijk voor „Een avond in de herfst" van Friedrieh Diirrenmatt, en op de tweede plaats Joego-Slavië. De muziekprijs was voor Japan met „Drie beelden in klank en muziek". Hier werd Frank rijk tweede. Tenslotte ging de prijs voor de beste documentaire naar Ita lië voor een klankbeeld over de red ding van twee bergbeklimmers op de Mont Blanc. Amerikaanse atoomduikboot bleef 60 dagen onder water Do Amerikaanse atooniduikboot .„Seawolf" is maandag, na 'n verblijf van 60 dagen onder water, bij Long Island weer boven water gekomen. De „Seawolf" dook op 7 augustus. Het schip heeft het record van 31 dagen onder water, dat door de Ame rikaanse atoomduikboot Skate" in mei werd gevestigd, ruimschoots ge broken. KON. INSTITUUT VAN INGENIEURS Pleidooi voor internationaal orgaan Het Koninklijk Instituut van ingeni eurs hield gisteren zijn jaarvergade ring in het Kurliaus te Schevenïngen. Dr. ïr. J. O. Vlugter, voorzitter van de afdeling voor chemische techniek, reikte de gouden instituutsmedaille voor speurwerk uit aan dr. L. van der Grinten. De directeur van de cultuurtechni sche dienst te Utrecht, ir. S. Her- weyer hield een voordracht over „Waterhuishouding en landbouw". Het zal in de toekomst afhangen van de intensiteitsgraad van onze ak ker- en weidebouw, in welke mate de uitvoering van kostbare watervoor- zieningswerken zal kunnen geschie den. Een goede watervoorziening is voor de tuinbouw een absolute eis. Spreker meende dat kunstmatige watervoorziening voor de akker- en weidebouw op zandgronden alleen dan economisch verantwoord is als de opgaande lijn van intensivering van de laatste dertig jaar zich kan voortzetten. Het zal volgens ir. Her- weyer gewenst zijn praktijkproeven te nemen. Ook besprak ir. Herweyer de kwa liteitseisen die voor gebruikswater gesteld moeten worden. Deze zijn voor de tuinbouw zeer hoog, voor de akker- en weidebouw en de veeteelt liggen ze iets lager. Ir. Herweyer sprak zijn verontrusting uit over de sterke stijging van het zoutgehalte van het Rijnwater in de na-oorlogse jaren. De kwaliteit van dit water is gezien de snelle ontwikkeling van de tuinbouw en de constante ontwikke ling van de akker- en weidebouw, nu en nog meer in de toekomst van doorslaggevende betekenis. Als de stijging' van het zoutgehalte In de komendev decennia in gelijke tred doorgaat dan zal deze catastro faal worden voor de tuinbouw en in latere stadia voor de akker, en v debouw. Spreker achtte liet dringend gewenst dat voor de Rijn en mogelijk later voor de Maas door de betrokken re geringen een internationaal gezags orgaan wordt ingesteld dat belast zal worden met de taak de zuiver heid van het water van deze rivieren genoegzaam te handhaven of zonodig te verbeteren. Dit orgaan behoort volgens spreker tc worden uitgerust: met een bnreau dat waarnemingen en onderzoekin gen kan verrichten en concrete maat regelen kan uitwerken en aanbeve len. De verdere organisatie ervan met name de wijze van financieren van de uit te voeren werken is een kwestie van studie en nationaal en internationaal verband. Ir. A. Volleer, hoofd van de dienst voor de waterhuishouding van de rijkswaterstaat, sprak over de tech nische problemen van de waterhuis houding. Professor W. F. J. M. Krul, hoog leraar aan de technische hogeschool te Delft en oud-directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening sprak over watervoorzie ningsproblemen voor bevolking en in dustrie. In het recente verleden zijn verschei dene rapporten over de toekomstige drinkwatervoorziening samengesteld, waarbij van de verwachte ontwikke ling tot het jaar 2000 werd uitge gaan. Sinds kort zijn de omstandigheden echter zodanig' veranderd, dat de mi- Bij de werf van De Vries-Lentsch fel Amsterdam wordt op het ogenblik I een zeiljacht gebouwddat het groot ste sinds dertig jaar genoemd mag' worden. Het schip kan met volle zei len een snelheid behalen van 15 kno pen; met de motor is de snelheid 15 knopen. De zeilen worden elektrisch bediend. Er is radar en een radio uitrusting aan boord benevens een automatische telefooninstallaite. De lengte is 170 voet 52 meter, de breedte S7.0S meter. De driemaster heeft twee motoren van 590 pk, zo dat windstilte haar niet kan deren. Automobilist bekommerde zich niet om slachtoffer Nadat de 46-jarige L. S. maandag avond in de Stationsstraat te Apel doorn met zijn bestelauto een fiet send meisje liad aangereden, stapte hij uit, keek naar het slachtoffer, stapte weer in en reed weg. Een omstander noteerde zijn auto nummer, zodat de politie de man snel kon opsporen. Het bleek, dat hij on der invloed van sterke drank ver keerde. De aangeiedene. de 18-jarige mej. T. H. K. is in het Julianazïeken- huis opgenomen. Zij liep een hersen schudding en schaafwonden op. nister van sociale zaken en volksge zondheid dezer dagen aan de centra le commissie voor 'drinkwatervoorzie ning heeft opgedragen, een nieuwe toekomstverwachting op te stellen, zo zeide professor Krul. Daarnaast wordt de waterstaatkun dige situatie geheel gewijzigd door de Delta-werken en de aanleg van nieuwe havens. Men moet er rekening mee hou den. dat de waterbehoefte voor de bevolking en de industrie tot het 4 a 5-voudige zal stijgen. Voor het grootste deel zal dit water door cle Rijn en voor een klein deel door de Maas moeten wor den geleverd. Daartoe zullen buf ferreservoirs nodig zijn teneinde de pieken van verontreiniging bij lage rivierstanden weg te nemen. Als zodanig kunnen met de nodige voorzorgsmaatregelen in aanmerking komen het IJsel- rneer, het Veluwemeer, het Briel- senieer, de Biesbosch en het toe komstige Zeeuwse meer. De beschikbaarheid van voldoende water van goede kwaliteit wordt steeds meer een vestigingsi'actor van de eerste orde voor de industrie. Spre ker behandelde do industriële ontwik keling van de mond van het Noord- zeekanaal, de omgeving van Delfzijl, Twente, Zeeuwsch-Vlaanderen, wes telijk Noord-Brabant en de Euro poort. Zes maanden geëist wegens dodelijk ongeluk bij Muiden Zes maanden gevangenisstraf en jaar ontzegging van de rijbevoegd heid (die verdachte overigens niet bezat) heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof ge- eist tegen de 35-jarige Amsterdamse ploegbaas T. E. L. wegens diens schuld aan een zeer ernstige auto- botsing, waarbij drie doden te be treuren waren èn zes andere slacht offers verwondingen opliepen. Op 5 februari reed verdachte in een Amerikaanse wagen met 5 passa giers over rijksweg nr. 1 in de rich ting Amsterdam. Volgens getuigen was hij verscheidene andere auto's voorbij gejakkerd" en daarbij zelfs tot de derde rijbaan uitgeweken. Toen hij onder Muiden een andere auto inhaalde, die zelf bezig was te passeren, naderde uit de tegenover gestelde richting een wat kleinere wagen, waarin de aannemer A. uit Doetinchem samen met zijn vrouw en kind op weg was naar zijn woonplaats. Bij de hotsing die volgde werden de aannemer met ziin vi'öuw en kind gedood. In de wagen van verdachte waren alle inzitten den gewond, In eerste aanleg was verdachte wegens dood door schuld door de Amsterdamse rechtbank tot vier maanden gevangenis en 5 maan den ontzegging van de rijbevoegd heid veroordeeld. De raadsman van verdachte schetste het vele leed, dat verdachte na deze aanrijding reeds heeft ondervonden. De verzekering wil niet uitbetalen omdat hij niet rij- bevoegd was en de ziektewet decre teert dat wie door eigen misdrijf we gens ziekte niet kan werken geen uitkering krijgt. De uitspraak volgt op 21 oktober. Amerikaanse verlofgangers stalen uit auto's De Amsterdamse recherche heeft drie Amerikaanse verlofgangers, af komstig uit Duitsland, aangehouden omdat deze zich hadden schuldig gemaakt aan diefstallen uit gepar keerde auto's. De militairen, de 20- jarige J. V., de 22-jarige J. W. en de 21-jarïge L. W., werden op heterdaad betrapt bij diefstal van een autolamp op de Amstel. Tevoren hadden zij in het zuidelijk deel van de stad op ver scheidene plaatsen getracht gepar keerde auto's open te breken. De drie mannen zijn voorlopig' opgesloten het hoofdbureau van politie. O De correspondent van het Russische persbureau Tass in Thailand is wegens „ondermijnende handelingen" uitgewe- Het Wereldgebeuren Grote plannen Premier Charles de Gaulle van Frankrijk heeft zelf behoord tot de bevolking van Algerije, die hij dezer dagen met een bezoek heeft vereerd. Dat was in de Tweede We reldoorlog, na de geallieerde invasie in Noord-Afrika. In Algiers werd de zetel gevestigd van het Comité voor Nationale Bevrijding, dat hij eerst tezamen met generaal Giraud en la ter in zijn eentje leidde. Uit eigen ervaring kent hij dus de sfeer van dc samenleving daar, althans de sfeer in een periode van „binnenlandse rust". Maar ook met de toestand die er op het ogenblik heerst Js hij als de grote man van dit ogenblik vanzelfsprekend goed op de hoogte. En daarbij speelt een belangrijke rol een feit, dat er in zijn „Algierse tijd" ook al was: van de Algerijnse be volking die acht miljoen zielen telt, is niet meer dan een miljoen. Europeaan en dat levert bijzondere problemen op. In Algerije begon in mei de rebellie, die de eerste aanleiding is gewor den tot De Gaulles premierschap. In het begin heeft De Gaulle eigen lijk geregeerd bij de gratie van de extreem conservatieve kolonisten en van de met hen tegen de Vierde Re publiek samenzwerende generaals. De leiders van de meeste democratische partijen begrepen, dat men hem niet in de weg kon staan, want alleen De Gaulle om wiens terugkeer de rebel len riepen, kon het land voor een burgeroorlog behoeden. Maar de ge neraal heeft zich in de afgelopen be wogen maanden niet doen kennen als een aanhanger van de ideeën, die de kolonisten en kolonels in Algerije er op na houden. Wat het door teneur en tegenge weld geteisterde Algerije be treft, koesterden de uiterst conservatieven onder de kolonisten 't vex-langen dat De Gaulle zich een voorstander zou tonen van wat zij „integratie" noemen. Integratie zou betekenen een volledig opgaaxi van Algerije in het Franse moederland. Alle inwoners van Algerije, Europe anen, Arabieren en wie dan ook. moesten als Fransen worden bestem peld en zouden dezelfde rechten krij gen als andere Fransen in andere „provincies". Voor hen zou zo'n re geling een grote geruststelling bete kenen. Momenteel beschikken de Europese kolonisten met hun voor sprong van kennis en ontwikkeling over een invloed die veel groter is dan uit hun minderheidspositie in Algerije zou voortvloeien. Zij vrezen echter dat aan die machtspositie ge tornd zal worden. Werden echter al le mohammedaanse Algerijnen op genomen in het totaal der bevolking van het Franse moederland, dan zou den die op hun beurt de minder aan trekkelijke rol van een minderheid moeten spelen. Tegenover deze wen sen stellen de extremistische moham medanen hun met geweld onder streepte eis van volledige onafhan kelijkheid. De Gaulle, die ook in Algerije een grote meevderheid kreeg bij het referendum, heeft zich voor geen van beide uitersten uitgespro ken en hij heeft dus index'daad zijn onafhankelijkheid bewaard. Over de politieke oplossing van het Algerijnse vraagstuk heeft hij in zijn grote rede te Constantine zelfs heel weinig en dan nog vage dingen gezegd. Maar hij heeft een weids vijfjaren plan ontvouwd voor de ontwikkeling van het land. Luide heeft hij be loofd dat Frankrijk de loonstandaard in Algerije zal optrekken, dat binnen vijf jaar de eerste fase van Algerijes industrialisering zal worden voltooid, dat in de komende acht jaren het on derwijs zal worden uitgebreid tot alle Algerijnse kinderen en dat 250.000 ha land zal worden verdeeld onder de mohammedaanse boeren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat door toedoen van dit plan voor lopig de invloed van de Alge rijnse verzetsbeweging wat minder zal zijn. Maar veel zal afhangen van het antwoord op de vraag, of de Fransen hun grote opofferingsgezind heid ook in daden kunnen omzetten. Komt men zulke beloften niet geheel na. dan werken zij als een boeme rang. En op de lange duur is te ver wachten, dat de drang naar onafhan kelijkheid in Algerije, mede door de eventuele verwezenlijking van het Franse plan, nog zal toenemen. In andere achtergebleven gebieden is im mers al gebleken, dat onderwijs en de daarmee gepaard gaande bredere belangstelling de drang naar onaf hankelijkheid bevorderen. Velen ver wachten, dat De Gaulle of een van zijn opvolgers nog weieens naar Al gerije zal moeten om er weer nieuwe plannen uit de doeken te doen. Nieuw beroep op bedrijfsleven De voorzitter van het centraal co mité van kerkelijk en particulier ini tiatief voor de sociale zorg ten be hoeve van gerepatrieerden (CCKP), de lieer J. Mooru, en de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag, de heer L. J. P. Steïn- metz, hebben gistermiddag tc Den Haag bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken en andere vertegen woordigers van het bedrijfsleven ge pleit voor een grotere mate van op neming van gerepatrieerden in het arbeidsproces. Van januari van dit jaar af moesten 7200 gerepatrieerde mannen en 1700 vrouwen in het Nederlandse arbeids proces worden opgenomen. Op bet ogenblik zijn respectievelijk 3600 en 1100 geregistreerd als werkend. „Er zijn reeds prachtige resultaten bereikt," aldus de heer Moora, „maar het probleem van de repatriëring ls nog niet voorbij, het begint in feite nu pas." In de gedwongen repatriëring zijn tot dusver 37.500 Indische Neder landers hier aangekomen. Tezamen met degenen die al rond 1946 hier heen kwamen vormen zij een to taal van 300.000. In Indonesië, zo mag' worden aangenomen, wonen nog 9000 Nederlanders (van wie 1500 van Indonesische zijde nog gesteund worden) die tot het uiterste willen blijven. Het is te verwachten, dat een niet onbe langrijk. aantal van deze mensen, „zeker de helft", te zijner tijd nog naar Nederland zal komen, en ook zij zullen alle hulp van Nederland se zijde krijgen. De praktische overwegingen die aan de opneming in het Nederlandse be drijfsleven kleven, werden door de lieer Steinmetz besproken. De bezwa ren waarop de gerepatrieerde werk zoekenden stuiten komen er op neer, dat zij meestal ouder zijn dan 25 jaar, dat zij qua opleidingen enz. een uitzonderingspositie innemen en vaak, vanwege hun vroegere werk kring, niet direct, of althans moeilijk, geplaatst kunnen worden in het structureel andere Nederlandse be drijf. Inzake het leeftijdsbezwaar zei de heer Steinmetz onder meer. dat de leeftijdsopbouw in de Nederlandse bedrijven op het ogenblik dusdanig is, dat voor de te verwachten af vloeiing van pensioengerechtigden in de eerste vijf jaar nog geen voldoen de „jonge" aanwas van onderen af te verwachten is, hetgeen dus het aannemen van personeel boven de 30 jaar voorlopig niet zulk een schade post maakt als op het eerste gezicht wordt aangenomen. En wat de pen sioenen betreft, wees hij op de basis van de algemene ouderdomsvoorzie ning, die in deze bepalend kan wer ken voor het vaststellen van de pen sioenen van deze „ouderen". Over de geschiktheid van de gerepatrieerden zei hij, dat deze mensen zeer vaak middelbaar onderwijs hebben geno ten. Bovendien, niet het beroep van de gerepatrieerde maar het niveau van zijn kundigheden moet als norm dienen. Hierbij heeft de heer Stein metz de nadruk gelegd op de mense lijke zijde van de zaak. Het is een probleem „dat de kinderen, het hele gezin van de gerepatrieerde en hun toekomst raakt," CHARLES DE GAULLE ««weer naar Algerije..,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3