Situatie werkloosheid, is op Walcheren nog zeer ongunstig Zeeuwse Almanak DODELIJK ONGEVAL MET EEN TRACTOR BIJ BIERVLIET I iT# 1 li1] ij^TB Zestienjarige bestuurder gedood; meisje gewond Abonnee-aanlal van de Ptoy. Zeeuwse Courant 2 7.9 7 9 Bevredigende resultaten bij Kon. Mij. De Schelde Canadees minister bezoekt Zeeland IN ZEELAND HEEFT E.V.O. NU 1278 AANGESLOTEN BEDRIJVEN In 1957 emigreerden 266 Zeeuwen Rotterdams Philharmonisch orkest speelde in Goes Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 OKTOBER 1058 CIJFERS OVER SEPTEMBER J.L. Werkloosheid in Middelburg is nu promillesgewijs het hoogst Het aantal werklozen lu Zeeland Is voor het eerst na november van het vorige jaar beneden de 2000 gekomen. Eind september j.L bedroeg dit zoals bekend een totaal van 1690, dat is 20 promille van de mannelijke beroepsbevolking in deze provincie. Van deze 1690 waren er 1343 geheel werkloos en 347 werkzaam op aanvullende werkgelegenheden. Eind augus tus wat dit aantal 2083 (23 promille), waarvan 1691 geheel werkloos waren en 392 werkzaam op aanvullende Averken. Overigens is de situatie op Wal cheren nog bijzonder ongunstig. Het rayon Middelburg met 849 (in au gustus jd. 423) en het rayon Missingen mét 305 (augustus 291) werk lozen hebben nog gezamenlijk een totaal van 744, o! bijna de helft van het totaal aantal werklozen in Zeeland. Walcheren is het gevolg van het lopen der werkzaamheden bij de her verkaveling en aan de Vlissingse bou levardversterking. Alleen de werken voor het Drie-eilandenplan in het Veersegat nemen thans nog een flink aantal arbeiders op, namelijk onge veer 100. Deze situatie op Walcheren zal men hoogstwaarschijnlijk in de komende jaren ook in andere gebie den in Zeeland waarnemen, en wel op Tholen en Schouwen-Duiveland, waar men eveneens te maken heeft met eenmalige werken als de herverka veling. In dit verband is vermeldens waard. dat het rayon Middelburg thans het hoogste promillage in Zee land heeft, namelijk 35. Voorheen was dit Oostburg. In de overige rayons Goes, Hulst, Kruiningen, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen en Zierikzee is de werkloosheid gedurende september gedaald. Vooral de cijfers in Oostburg van 383 tot 263 en in Hulst van 287 tot 195 toonden een vrij belangrijke teruggang. De aardappeloogst schiet echter be hoorlijk op, zodat te verwachten is, dat na medio oktober 't werk loosheidscijfer in Zeeland weer 'n stijging zal vertonen. Toch kan op Walcheren bij de her- verkavelingsAverken nog een aantal werkkrachten geplaatst worden. Maar die vraag betreft een 50 it 60 draineerders: het aanbod daarvan is juist bijzonder klein. Wat de Indeling in bedrijfsklassen of beroepsgroepen betreft bepaalde de daling zich voornamelijk in de land bouwsector - van 234 tot 98 bij de groep losse arbeiders van 390 tot 240 in de bouwnijverheid van 328 tot 293 en in de metaal nijverheid 134 tot 115. In de land bouw en de groep losse arbeiders houden deze cijfers voornamelijk ver band met de bietencampagne, die pas na augustus begonnen is. Een analyse van de geregistreerde werklozen laat zien, dat in alle groe pen een daling is opgetreden, het sterkst in de seizoenswerkloosheid, die van 300 tot 100 daalde. Eind septem ber 1957 bedroeg deze 80. Vraag gedaald Do \Taag naar mannelijke ar beidskrachten in Zeeland is be langrijk gedaald, namelijk van 745 tot 384, waarbij de daling in de groep voedings- en genotmid delen net sterkst naar voren komt, namelijk van 222 eind au gustus tot 17. Ook dit is weer het gevolg van de bietencampagne, Avaarvoor in augustus de aanvra gen binnenkAvamen en die in sep tember begonnen is. In de land bouwbedrijven bedroeg de vraag vorig jaar september 618, als ge volg van bet natte weer, waar door bijzonder veel arbeiders voor de oogstAverkzaamlieden gevraagd Averdeu. De vraag in Sas van Gent Avas toen bijvoorbeeld 439, terwijl deze nu 31 bedroeg. Over de plaatsing van jeugdige ar beidskrachten die van de middel bare en technische scholen is hét districtsbureau voor de arbeidsvoor- ziening tevreden. In de metaalnijver heid werd voor 14 van de 37 jeug dige werknemers een plaatsje ge vonden en in de groep kantooi-perso- neel voor ruim 30 van de 109. Het aanbod van vrouwen onderging in september weinig veranderingen er was slechts een afneming van 173 tot 162. Het kantoorpersoneel-aah- bod steeg van 50 tot 56, maar deze is terug te vinden in Vlissingen meisjes, die in juli van de scholen gekomen zijn. Van de 56 gegadigden voor een kantoorbaan kwamen er 33 van de scholen. Met het werkloosheidspromillage van 20 voor de mannelijke beroepsbevol king, heeft Zeeland weer enkele an dere provincies in de rij verdrongen in de goede richting overigens. Zeeland daalde namelijk van de vier de naar de zesde plaats. Het lande lijk promillage bedroeg eind septem ber eveneens 20. „ons zeeland* actief De naam van de ZeeuAvse vereniging in Utrecht is al eens eerder in deze rubriek genoemd. „Ons Zeeland" is een actieve Aereniging, die de band tussen de Zeeuwen in de Domstad bewaart. Al werd de jongste bijeen komst in „Trianon" in Utrecht en niet in het gebied tussen Zwin en Zijp© gehouden, Avillen we toch niet nalaten te a'ermelden, dat het een zeer geslaagde bijeenkomst was. Het dameszangkoor „De Zeeuwse Stem" vergastte de Zeeuwen op goe de zang, die werd uitgevoerd onder leiding van mevrouw Snikkers en met medewerking van de mandoline club. Ook het zangtrio kwam voor het voetlicht, waarna als gast uit Zeeland optrad de Middelburgse goo chelaar Mystic Marco. Deze nam zijn dankbaar gehoor mee op reis door het magische land. waarvoor hij met een daverend applaus Averd be loond. Tenslotte vestigde de voor zitter, de heer B. M. de Meij de aan dacht op mejuffrouw Swenne en me- a-vouw Van Leeuwen, die er een goe de gewoonte van maken om de Zeeuwse patiënten in de Utrechtse ziekenhuizen te bezoeken. De avond werd met een bal besloten. GEVAARLIJKE DIERTJES In de gemeente Clinge, om precies te zijn in Nieuw-Namen, heeft de heer F; Verbiest, polderopzichter, muskusratten gesignaleerd. Deze knagers hebben het vooral op dijken OORDEEL... ,.De nieuwe lichting" op de lagere scholetij die »>t september is opgeko men, is zo langzamerhand al een beetje ingeburgerdmaar Pietje uit Retranchement is toch nog al eens in overtreding. De vrijheid van de kleu terschool kan hij nog niet helemaal ■wisselen tegen de betrekkelijke ge bondenheid run de grote school en juf' moet hem nógalt eens verma nend toespreken. Pietje heeft echter een heel eigen kijk ok> de dingen des dagelijksen levens en ook over „juf' had Mj zich spoedig een oordeel ge vormd. Dat bleek, toen hij onlangs uit school thuiskwam en aan zijn, mama ver telde, dat juk hem die morgen had gevraagd of hij niet recht kon zitten. Ik zei: .Jawel juf", vertelde Pietje. Maar een ogenblik later had juf hem die vraag opnieuw gesteld. En Pietje peinzend sprak tof zijn moeder: .Jk vind dat de juf maar slecht kan onthouden..." voorzien, zodat zij een groot gevaar betekenen. Met klemmen heeft men dan ook direct de strijd tegen de rat ten aangebonden en reeds werd er een tiental onschadelijk gemaakt. Over de sterkte van het muskusrat- tenleger is nog niets bekend. GEEN KLEINTJE.... Mevrouw J. van Houdt-van Dijke te Sint Anna!and plukt de vruch ten van deze zachte herfst, name lijk aardbeien. De planten in haar tuintje staan a'oor de tAveede maal In bloei en dragen zelfs vrucht. En niet eens van die kleintjes! HAANTJE TERUG. In Stavenisse heeft men het enige tijd met een toren zonder haantje moeten stellen. De spits moest wor den hersteld en ook het kruis ver eiste reparatie. Nu is dat gelukkig achter de rug en op de toren prijkt iveer het haantje, met de kop in de wind. DE EERSTE Zoals overal in Zeeland is het ook in Sint Annaland een drukte van be lang door de bietenoogst. De wagens rijden af en aan. De tractoren ron ken, terwijl zo nu en dan ook nog wel eens een paard en wagen voor bijkomt. De heer A. Geluk uit de Bierensstraat te Sint Annaland was de eerste, die bieten aanvoelde voor de fabriek in Puttershoelc. Overigens gaan ook bieten naap de fabrieken in Dinteloord én Roosendaal. JUBILEA Gisteren herdacht het echtpaar P. de Graaf-de Graaf te Zierikzee de dag, Avaarop het a-ijfenvijftïg jaar geleden in het huwelijk trad. Zij Aderden de heugelijke dag te midden a"an hun kinderen-, klein en achterkleinkinderen, terAvijl '1 ook Aan andere zijden niet aan belangstelling ontbrak. Vandaag vieren de heer eu me vrouw W. Wisse-Markusse in 's Heer Arendskerkc hun vijftig jarig huwelijksfeest. r neem J T HSjj&gSfe-'i Dinsdagmorgen omstreeks half ne gen is in de Elizabethpolder bij de Braakmanpolder de zestienjarige landbouAver J. B. uit Oostburg als bestuurder van een tractor bij een ongeval om het leven gekomen. Een aantal scholieren, op de fiets op weg naar de h.b.s. te Terneuzen, ontmoetten do tractor in de Eliza bethpolder. De jongens en meisjes Aveken uit, maar het laatste meisje van het groepje werd toch gegrepen door de cultivator achter de tractor. Vermoedelijk was de bestuurder, na eerst te zijn uitgeweken voor de fiet sers, te vlug weer naar het midden van de weg gegaan. Het meisje, de 12-jarige Th. D. uit Biervliet, werd gewond aan een van haar benen. De bestuurder van de tractor reed, slin gerend over de weg, met grote snel heid door. Na een brug te zijn over gereden op twee Avielen kwam de trekker in de berm terecht en daar kantelde het voertuig enkele malen. De bestuurder werd ernstig gewond naast zijn tractor gevonden en met dezelfde ambulance als het meisje naar het Juliana-ziekenhuis te Ter neuzen vervoerd. Daar is B., die in dienst was van een loondorsbedrijf in Biervliet, in de loop van de ochtend overleden. De toestand van het meis je was redelijk goed. wswvw\\\vvvvwvvvvvs Het door het accountants kantoor Kraayeveld en Luyendijk te Middelburg gecontroleerde aantal be talende abonnees op de P.Z.C. was per 1 oktober 1958: VWVVVWWWWWAWW De volgende tussentijdse mededeling betreffende de gang van zaken bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen werd ver strekt door de directie: De resultaten op de afgesloten or ders over de eerste acht maanden van 1958 kunnen bevredigend worden genoemd. De volgende opdrachten werden af geleverd: 1 motortankschip van 24.600 ton d.w. en 2 motorvrachtschepen van 14.500 ton d.w.; 2 Schelde-Sulzer scheeps- dieselmotoren van 7800 A.P.K.; een aantal tandwielkasten voor o\'erbren- ging hoofdvermogen koopvaardij schepen; 1 complete scheepsmachine installatie, bestaande uit turbines, ketels en tandwieloverbrenging voor een normaal vermogen wan 13.750 A.P.K. en diverse kleinere opdrach ten. Als gevolg van de situatie op de zee- vrachtenmarkt konden geen op drachten a'oor nieuwe schepen ge boekt worden. Voor onze overige bedrijfsafdelingen ontvingen wij da volgende grotere opdrachten: 1 hogedruk landketel- stoominstallatie; 1 Schelde-Sulzer scheepsdieselmotor; een aantal tand wielkasten voor overbrenging hoofd vermogen; een aantal opdrachten voor reservedelen. De orderportefeuille geeft een vol doende bedrijfsbezetting tot begin 1961. Indien zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, wordt ver wacht, dat de resultaten over het boekjaar 1958 ongeveer gelijk zullen zijn aan die van het voorafgaande jaar. De Canadese ministers van Handel en Nijverheid en van Landbouw, de he ren G. Churchill en D. S. Harkness zullen deze week een bezoek brengen aan ons land. Minister Churchill staat aan het hoofd van een graandelega- tie, die een bezoek brengt aan net Verenigde Koninkrijk en West-Euro pa. Zij zullen In ons land besprekin gen voeren met vertegenwoordigers van de graanhandel. De Canadese minister van Landbouw zal op 8 en 9 oktober een bezoek brengen aan de Landbouwhogeschool te wageningen en een rondrit maken langs enige landbouwstreken van ons land. Minister Harkness, die op deze semi-officiële reis vergezeld is van zijn Azrouw, zal door een voor hem bekende streek, Noord-Brabant en Zeeland op 10 oktober naar Brussel reizen. De minister was nJ. in 1945 in Nederland als Commanding Officer van de 5e anti-tank-regiment van de 4e Armed Division. Stoffelijk overschot bij Borssele aangespoeld Aan de zeedijk onder Borssele, ter hoogte van de woning van de Avater- bouwkundige A. W. Duvekot, is maandagavond het stoffelijk over schot gevonden van een man. Bij identificatie is gebleken dat het stof felijk overschot was van de 52-jarige A. Martens uit Koewacht, die zater dag jl. als vermist was opgegeven. De man had donderdag jl. zijn wo ning verlaten om naar Het ziekenhuis in Sluiskil te gaan. Toen hij zaterdag nog niet was thuisgekomen werd de familie ongerust en waarschuwde de politie. Het rijwiel van M. werd bij de zeedijk onder Ossenisse aange troffen. In de voorburcht van het „versterkte huis Oosterstein", waarvan archeo logen van de Rijksdienst voor Oud- heidkundig Bodemonderzoek bij Oosterland de fundamenten hebben blootgelegd, was vroeger een boe renbedrijf gevestigd. Ook de bestra ting van de stallen kwam te voor schijn. Foto P.Z.C.) JAARVERGADERING IN GOES Verenkwestie blijft de aandacht vragen Op 1 oktober van dit jaar telde de Algemene Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie (E.V.O.) in Zeeland 1278 aangesloten bedrijven, het geen Avijst op een gestage groei. Met dit aantal van 1278 komt de pro vincie Zeeland kwantitatief goed voor de dag, vooral Avanneer men weet, dat over geheel Nederland 21.000 bedrijven zijn aangesloten. Deze mede delingen deed de heer A. Drost, secretaris van het district Zeeland van de E.V.O dinsdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes gehouden algemene vergadering. Uit zijn overzicht bleek voorts, dat het ledental in Zeeland als volgt is verdeeld: Schouwen-Duiveland 87, Tholen 62, St. Philipsland 3, Noord- Beveland 32, Zuid-Beveland 265, Walcheren 222, Oost Zeeuwsch- Vlaanderen 272, West Zeeuwsch- Vlaanderen 335. De voorlichtings1 avonden in totaal zeven welke in centraal gelegen plaatsen werden gehouden, trokken een groot aantal bezoekers, namelijk ruim zeshonderd. De leden maken thans een goed ge bruik van de autokeuringsdienst, als mede van de expertise het onder zoek door de EVO voor tweede hands auto's. Het districtsbureau werd ingeschakeld voor een belang rijk aantal schadegevallen. Aan de chauffeurscursus nemen 28 personen deel, maar slechts 7 van hen waag den zich aan het examen. Zij slaag den allen. Bodehuis Pogingen om te komen tot oprich ting van een centraal bodehuis te Goes zijn nog niet met succes be kroond. De besprekingen dienaan gaande worden voortgezet. Ook het gemeentebestuur van Goes is van oordeel, dat de toestand rond de Grote Kerk onhoudbaar is, zq zeide de secretaris verder. Spreker memoreerde In zijn ver slag ook de drastische verhoging van de veertarieven over de Wes- terschelde. De E.V.O. heeft zich intensief met deze kwestie bezig gehouden en er Is met kracht te gen de verhoging geprotesteerd, aldus dhr. Drost. Hij noemde de argumentering van de zijde van de overheid zwak en onbevredigend. Aan het Actiecomité Vrije Veren Avas de nodige steun gegeven. De E.V.O. is van mening, dat de kos ten van de veerdiensten bestreden moeten worden uit de opbrengst van de wegenbelasting. De secre taris verklaarde voorts, dat de E. V.O. met kracht blijft protesteren tegen de A'erhoging. Niet alleen de veren over de Westerschelde, maar ook die op andere plaatsen hebben onze volle belangstelling, aldus spreker. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. de Jonge Mzn te Ellewouts- dijk, M. Doeleman te Zierikzee, ir. J. M. Stoel Feuersteln te Goes en H. van Iwaarden te Aardenburg herko zen. Voorts werd nog medegedeeld, De belangstelling voor emigratie Is ook in 1957 onder de Zeeuwen niet groot geweeet. Slechts 266 inwoners van Zeeland waagden de „grote stap" van alle provincie» het laagste aan tal. Zeeland bleef daarmee ver on der Drente met 842 emigranten. De andere provincies zagen alle dnizend of meer inwoners vertrekken. Groningen, Friesland, Overijael en Utrecht telden respectievelijk 1011, 1333, 1375 en 1712 emigranten. Gro ter wat de trek uit Limburg (2157), Gelderland (2645) en Noord-Brabant (2780). Noord- en Zuid-Holland span den met respectievelijk 7605 en 9172 emigranten de kroon. Uit de Noord- Oostpolder vertrokken 23 mensen. Het Nederlandse totaal in 1957 be droeg derhalve 30.421. Van de 266 Zeeuwse emigranten ging het grootste aantal naar Ca nada (134). Naar Australië ver trokken er 55, naar de Verenigde Staten 39, naar Zuid-Afrika 20 en naar Nieuw Zeeland 15. Van de Zeeuwse emigranten behoor den er o.a. 82 tot de Gereformeerde Kerken en gemeenten; 77 zijn Ne derlands hervormd, en 60 rooms- katholiek, 14 overige gezindten, 33 geen gezindte. Het grootste aantal van de vertrokken Zeeuwen was werkzaam in de landbouw (21), 19 waren afkomstig uit de metaalnij verheid en 10 uit de bouwnijverheid. dat voorlichtingsavonden zullen wor den belegd in Goes en in Zierikzee, respectievelijk op 29 oktober a.s. en 12 november a.s. Speciaal zullen hier de vraagstukken rond de verzeke ring aan de orde komen. Op initiatief van de Veriaderscom- missie van de E.V.O. is een nieuwe uitgave in het leven geroepen, name lijk het E.V.O. Repertorium Expe ditie en Transport Binnenland. Deze „periodiek" voorziet in een behoefte. Tevoren had de voorzitter, de heer J. Duvekot te Goes, een kort over zicht gegeven van de door het hoofd bestuur verrichte werkzaamheden. Belangrijk noemde deze spreker de totstandkoming van de Euromarkt. We gaan hierdoor een nieuw tijdperk in de handel tegemoet en daardoor kunnen we de huidige terugslag overwinnen, aldus de voorzitter. Een gevaar binnen de Euromarkt noemde hij de bijzondere belastingen, waar aan het Eigen Vervoer in Frankrijk en in Duitsland onderhevig is. Het moet niet zo zijn, dat wij ons aan hen aanpassen, maar omgekeerd, zei de heer Duvekot. Hij verklaarde, dat het hoofdbestuur zich intensief met deze kwestie bezighoudt. Ook het rijtijdenbesluit heeft de volle aan dacht. In dit verband zeide spreker het belangrijk te vinden, dat onthef fingsmogelijkheden blijven bestaan. KUNST Z.V.U.-concert, Grote Kerk, soliste: Annie d'Arco, piano. De Franse pianiste Annie d'Arco speelde gisteravond in de Grote Kerk van Goes met begeleiding door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Fllpse het Derde pianoconcert van Beethoven. Zij deed dat knap. Haar toon was markant zonder nadrukkelijk te zijn, haar spel had een grote transparan tie, terwijl haar inzichten in dit werk van evenwichtigheid getuigden. Dit opus Is dat van een componist, die nieuwe werelden zoekt: de echo van Haydn klinkt nog door, maar tevens kondigt de latere symfonicus zich reeds aan, Annie d'Arco nu bleek deze sfeer uitmuntend te verstaan. Zij anticipeerde niet op die latere Beethoven, maar evenmin zocht zij haar heil in een onbekommerde Haydn-stijl, Zij vond het evenwicht tussen beiden, daarbij dus de Beet hoven van dit derde pianoconcert op de juiste waarde taxerend. Met knap resultaat! Van het orkest evenwel kon dat laat ste niet zonder meer worden gezegd. De begeleiding klonk namelijk niet al te geïnspireerd. Het leek, alsof men moeite had de juiste aanpassing te Aünden aan het spel van de pianiste, zodat de toch wel eigen stijl van An nie d'Arco hier werd gecombineerd met een soort grote gemene deler: goed voor elke pianist. Zoiets kan wel eens voorkomen...... Na de pauze echter ontslagen van solistische begeleidingsbesognes, kon het orkest zich geheel wijden aan de Zesde van Tsjaikowsky. En dat deed het onder de gedegen Flipse met gro te toewijding! Het was Tsjaikowsky ten voeten uit, of men hem nu mocht of niet. Deze symfonie geeft vele kan sen om een orkest briljant te laten spelen. Welnu, Flipse zorgde er voor, dat géén van deze kansen onbenut bleef. Bekwaam wist hij het veelzij dige orkestraal palet t'e gebruiken: de Zesde kreeg inderdaad een majes tueuze vertolking. Met de Onvoltooide van Schubert was het concert begonnen. Voorbeeldig samenspel bij het orkest, vakwerk van de bovenste plank. Maar het maakte op ons althans toch enlgsziné" de indruk van vakwerk zonder-meer. De prachtige lyriek van deze boeiende compositie bleef daar door binnen vrij enge grenzen, het geen een wat mat effect opleverde. Er was a'oor dit concert, gegeven on der auspiciën van de Z.V.U., dezelfde grote belangstelling als voorgaande jaren. Het programma vormde dus blijkbaar nu géén verhindering meer. Vermelding verdient nog, dat 's mid dags een jeugdconcert werd gegeven. De K. VANDAAG Mlddelburg-Electro: „Paris Canaille", 19 en 21.15 uur, 18 j. Molenwater: Miniatuur Walcheren. 9 —18 uur. Concert- en Gehoorzaal: Chopln- avond met Jan Smeterlln, 20 uur. Schouwburg: „Voor zonsondergang", 20 uur. 14 j. (Christelijke Fllmactle). Schuttershof: Vergadering School museum, 10. uur. Suisse: Verg. christelijke mdden- standsvereniging. 20 uur. Aula ulO-sehool Olmenlaan: ledenver gadering ,De Christelijke Burger school", 20 uur. VUsslngon-Alhambra: „Quo Vaclls, 19 uur, 14 jaar. Luxor: „Ik weet van niets", 20 uur, 14 Jaar- Gebouw „Edenburg": Tentoonstelling „Wie was Van Gogh", 9—12 uur en 13.J0—17 uur. Goes-Grand: „De dochter van de woes- »Un'\ 20 uur. 14 j. Zalen Krijger: Provlncale Zeeuwse Bakkerswedströd (met tentoonstel- ling), opening 13 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2