PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Russen willen evenveel kernwapenproeven nemen als Engeland en V.S. samen Dulles: Pekings besluit moeilijk te beoordelen Genoeg Vlissingse melkbezorger". klanten voor „vrije Vandaag... TOESTAND VAN PAUS GING IN AVOND IETS ACHTERUIT 201e jaargang - no. 237 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: fA. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 centmeer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. i of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Verklaring van Gromiko in Washington Tenzij Ver. Naties resolutie tot directe staking aanvaarden De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, heeft dinsdag óp een persconferentie in New York verklaard, dat de Sowjet-Unïe er „alle redenen" voor heeft om de proeven met kernwapens voort te zetten, tot zij net zoveel proeven heeft genomen als Engeland en Amerika samen sedert de Sowjet-Unie op 21 maart jl. besloot haar proeven te staken. De Sowjet-Unie heeft de proeven moeten hervatten, omdat de Ver. Staten en Engeland geweigerd hebben de hunne te staken. Bij het vaststellen van de datum voor het staken der proeven moet de Sowjet-Unie rekening honden met haar veiligheidsbe langen en de gelijkheid met andere landen die kernwapens be zitten, aldus de Sowjet-minister. Gromiko merkte voorts op, dat reeds voor de Sowjet-Unie op 31 maart haar proeven stopzette, de Amerika nen veel meer proeven hadden geno men dan de Sowjet-Unie, zodat vol gens hem reeds ongelijkheid bestond. Bij de beantwoording van vragen \zei hij, dat de Sowjet-Unie hoopt dat de Algemene Vergadering de Sowjet-resolutie zal aanvaarden, waarin om onmiddellijk staken van de kernproeven „zonder voorbe houd" wordt gevraagd. Wij hopen dat Amerika en Engeland een po sitief standpunt ten aanzien van onze resolutié zulleninnemen, zei hij, omdat wij 'geloven dat het denkbeeld niet alleen voor de Sow jet-Unie goed is, maar ook voor Engeland, Amerika en alle andere landen. Hoe sneller de assemblee een dergelijk voorstel aanneemt, hoe beter het is en hoe sneller de mogendheden een overeenkomst bereiken, hoe beter. Toen men hem vroeg of de Sowjet- Unie met de proeven om gelijk te ko men zal doorgaan zelfs als de Britten en Amerikanen hun proeven staken, zei Gromiko, dat dit een academische vraag was. Engeland en Amerika hebben de proeven niet stopgezet. Als Frankrijk met proeven begint, zal ff ...is het 100 jaar geleden, dat een flottille naar de Reteh aan de oostkust van Sumatra ver- ff trok, waar de Nederlandse ma- riniers de opstand wisten te be- H dwingen, welke aldaar was uit- 1= gebroken. viert Alkmaar zijn ontzet in 1573. 1 Illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Britse duikboten voor Israël Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag bekend gemaakt, dat Engeland Israël twee duikboten van de S-klasse heeft_ ver kocht. Het zijn schepen van 715 ton waarvan het eerste donderdag te Portsmouth wordt overgedragen. Naar in Londen verluidt zijn duik boten van deze klasse het eerst in de Tweede Wereldoorlog gebruikt. Zij zouden slechts geschikt zijn voor operaties in de Middellandse Zee, maar niet in de Golf van Akgba. De duikboten zullen de eerste zijn van de Israëlische marine. Naar men meent te weten beschikt de Verenigde Arabische republiek over minstens zes duikboten van Russische makelij. Dit strakke gedenktekendat wel enige gelijkenis vertoont met de Mardassonin Bastogne, is opge richt op de militaire begraafplaats van Woking in het Engelse graaf schap Surrey. Het is opgedragen aan die gevallen leden van het Britse gemenebest, wier graf onbekend is; hun namen staan gebeiteld in de veertien zuilen van het monument dat binnenkort door koningin Eliza beth zal worden ingewijd. Het ge denkteken is opgericht door het Britse oorlogsgravencomité. men deze proeven bij die van de Amerikanen en de Britten moeten tellen, zo voegde hij hier nog aan toe. Op, de vraag of het volgens Sowjet- geleerden mogelijk is om een nog vernietigender wapen dan de water stofbom te vervaardigen, antwoordde Gromiko, dat de vernietigende kracht van de waterstofbom kan worden vergroot en dat er bij wijze van spreken geen grens bestaat voor ver groting van die kracht; Sjouwer maakte dodelijke val van hoge stelling Dinsdagmorgen liep de 44-jarige sjouwer J. Swank van de Hordijk In de houtloods van Van Schijndel's houthandel aan de Nijverheidsstraat te Rotterdam op een bijna drie me ter hoge stellage met een stapel planken op de schouder. Vermoedelijk doordat het eind van die stapel tegen een klam stootte verloor S. het evenwicht, met het noodlottig gevolg, dat hij met het hoofd op de grond viel. In het Zui derziekenhuis, waarheen de man ver voerd werd, bleek dat de dood reeds was ingetteden. „Actie-comité-37" te Amsterdam opgericht Op initiatièf van de jongerengroep „De Jonge Leeuwen" is in Amster dam het „aktie-comité 37" opgericht, dat zich ten doel stelt de terugzen ding naar Indonesië door de regering van 37 verstekelingen (zij zijn 29 september j.l. met het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt vertrokken) on gedaan te maken. Het ligt in de be doeling dergelijke comité's ook in Den Haag en Rotterdam op te rich ten. Veroordeling door gehele wereld als vuren wordt hervat De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag in Washington ver klaard, dat het „niet gemakkelijk is" om de verklaring der Chinese communisten van zondag dat zij het bombardement van Quemoy ge durende een week zouden staken op juiste waarde te schatten. Zij hebben Quemoy meer dan zes we ken zwaar beschoten, en nu zeggen zij dat zij gedurende een week „menslievend en vreedzaam" zullen zijn, aldus Dulles. Maar in ieder geval is het bombar dement van Quemoy voor het ogen blik gestaakt, iets waarnaar wij steeds gestreefd hebben, zo voegde de minister hieraan toe, en als de communisten de beschieting hervat ten zullen zij, aldus Dulles, door de gehele wereld veroordeeld worden. Minister Dulles is dinsdag van een korte vakantie op Duck Island (On- tariomeer) in Washington terugge keerd. Hij legde zijn verklaring af op het vliegveld van de Amerikaan se hoofdstad. In diplomatieke kringen in Washing ton vindt men deze verklaring van Dulles een goede zet in het politieke schaakspel dat gaande is. Over het algemeen is men sceptisch gestemd over de waarde van het bestand, vooral toen dinsdag werd bekendge maakt dat communistische straalja gers boven Quemoy hebben gevlo gen. Voorts is nog steeds niet officieel bekend, of de Amerikaanse oor logsschepen het begeleiden van nationalistische schepen met voorraden voor Quemoy hebben gestaakt. De communisten hadden aan het staken van het vuren ge durende een week de voorwaarde verbonden, dat de bevoorrading van Quemoy zonder Amerikaans escorte zou gebeuren. Uit gezaghebbende bron is maan dag in Washington wel vernomen, dat men besloten had de Chinese eis in te willigen, doch functiona rissen hebben dinsdag niet willen zeggen of de Amerikaanse Zeven de vloot ook werkelijk bevel heeft gekregen het konvooiëren stop te zetten. Als onderdeel van een landelijke oe fening in Zweden, is de bevolking van het plaatsje Trollhattan in zijn geheel geëvacueerd. Op deze dag werd tevens de grootste lunch geser veerd, die ooit in Zweden is gezien. 3500 liter wittebonensoep, met var kensvlees; 3000 liter melk; 15.000 porties roomijs; 15.000 Deense pas teitjes en 80 kilo koffie werden uit gedeeld aan de 10.000 inwoners van het plaatsje, die aan deze oefening deelnamen. Op de foto', het uitdelen van koffie tijdens de evacuatie. Strijd in Beiroet eist vier levens Bij gevechten in de voorsteden van Beiroet tussen regeringstroepen en stakers, die de Libanese hoofdstad wilden blokkeren, zijn dinsdag min stens vier mensen gedood. De stakers worden aangevoerd door falangisten (christenen van de rech tervleugel), die zoals bekend aanhan gers zijn van ex-president Sjamoen en zetels in Sjehabs kabinet opeisen. Van falangistische zijde werd ver nomen dat er dinsdag bij betogingen en stakingen minstens 26 mensen zijn gewond. Het toneel van het geweld heeft zich nu voor het grootste deel verplaatst van het centrum van Beiroet en om geving naar de buitenwijken en de bergdorpen. De falangisten en hun aanhangers hebben hier wegversperringen opge richt. Zij willen de stad afgrendelen om te voorkomen dat levensmiddelen worden geïmporteerd uit het platte land. Uit Tripoli wordt gemeld, dat daar dinsdag bij gevechten tussen rege ringstroepen en „verzetsstrijders" een man om het leven is gekomen en drie mensen zijn gewond. Aanhangers van de huidige regering zouden vier personeelsleden van Ra- dio-Libanon hebben ontvoerd, die verdacht werden van steun aan de fa-* nesten. De gevangenen zouden later weer vrijgelaten zijn. Verkoop van volle melk is geen succes In zijn vergadering van vandaag zal het Produktschap voor Zuivel onder meer het verloop van de afzet van melk met een vetgehalte van 3,75 procent vet bespreken. De consump- tiemelkcommissie is tot de slotsom gekomen dat de uitbreiding 'van het bestaande, assortiment met volle melk niet als een succes kan worden beschouwd. De verkoop in Nederland is gedaald van 0,7 procent van de totale hoe veelheid consumptiemélk in juni tot 0,5 procent in de periode van half augustus tot half september. De ver wachting was indertijd echter dat de afzet van volle melk tien procent van de totale verkoop zou bedragen. Bij het bedrijfsleven wordt het vol gens het produktschap overigens vrij algemeen toegejuicht als de volle melk uit het huidige assortiment kan verdwijnen. PATIËNT WIL WEER WERKEN Dokter Mingazzini: geen reden tot bezorgdheid De toestand van de paus, die dins dag voortdurend verbeterd was, is 's avonds toch weer enigszins ver slechterd door een lichte stijging van de temperatuur, bloeddruk en pols slag. Dokter Mingazzini, een van de artsen die de paus behandelen, ver klaarde echter dat deze niet be zorgd zijn over de toestand van de paus. Hij zei dat het normaal is dat de temperatuur van een zieke in de avond een beetje stijgt. De paus was vanmorgen echter zo goed, dat wij hoopten dat het niet zou gebeuren, aldus Mingazzini. Hij voegde hieraan toe dat de ver betering van de psychische toe stand van de paus zijn intelli gentie en geheugen aanhoudt en dat zich geen verlammingsver schijnselen voordoen. Dinsdagmorgen bleek, dat de toe stand van de paus aanzienlijk verbe terd was. De Zwitserse specialist Paul Niehans, die de paus tot de cember 1954 met levende cellen be- Comité wil ook „flat-bediening" DE „DRIE KWART KAN PER MAN" dreigt in Vlissingen de inzet te worden van een „koude oorlog" Daarmee" heeft Vlissingen beslist geen landelijke primeur, want onder meer Zwolle en Vlaardingen hebben hun „melkoorlog" al gehad en in die steden hebben de voorvechters van melkbezorging-tot-aan-de-deur (ook in de flats niet succes gestreden In Vlissingen is trouwens nog geen complete „melkoorlog" ontbrand. Het smeult nog slechts De vonk, die daarvoor zorgde, was zoals we al eerder schreven een advertentie, die vorige week in dit blad geplaatst werd door „een comité tot bevorde ring van de vrije melkhandel". Dit comité vroeg een melkbezorger, die genegen is een vrije wijk te stichten; bovendien verzocht het comité melk- gebruikers. die liever geen „gesaneer de melkslijter" hebben, zich op te ge ven voor een „vrije melkbezorger". En heeft die advertentie al resultaat gehad? „Ongetwijfeld," zei een co mitélid van de actie voor de vrije melkhandel, „zowel uit Vlissingen als van buiten Vlissingen hebben we al aanbiedingen gekregen van melkbe zorgers, die aan de vestigingseisen kunnen voldoen en die in Vlissingen een „vrije wijk" willen beginnen Een leverancier is er dus, nuiar nu de klanten nog! En daarover wilde het comité nog geen uitla tingen doen. „Het eerste resultaat", zo zei dit comitélid, „wettigt de veronderstelling dat onze actie een goede kans op slagen heeft." Die „goede kans op slagen" kan er overigens volgens ervaren melk- slijters pas zijn als de nieuwe melkbezorger over een klanten kring van 150 200 afnemers kan beschikken. „En dan nog is het een hachelijke on derneming," zo zei ons een bestuurs lid van de vereniging der Vlissingse (gesaneerde) melkhandelaren, de „combinatie", „want als die klanten links en rechts door de stad ver spreid zitten, is een melkbezorger er van 's ochtends vroeg tot 's middags laat mee bezig..." En daarmee is dan nog weer eens met nadruk op één van de voordelen van de sanering ge wezen: doordat iedere melkslijter al zijn klanten in één wijk heeft, kan hij iedereen praktisch voor de mid dag bedienen... Een voordeel is bo vendien, dat in „gesaneerde gebie den" de melk één cent goedkoper is! En het opvallende nu is, dat zelfs het „comité tot bevordering van de vrije melkhandel" in principe geen tegen stander is van de sanering. Ook dit comité weet, dat de klanten met een snelle bediening zeker gebaat zijn, „maar", zo zeggen de comitéleden, „door die sanering hebben de melk handelaren een monopoliepositie ge kregen, waarvan zij misbruik ma ken." En dus willen zij terug naar „een vrije melkhandel"! Ondanks die „vrije handel" zijn er in Vlissingen voorstanders van de sanering, die zicli toch.achter deze actie van het comité scharen. Hun motief: het is een zweepslag, die de sanering weer gezond kan maken Koning en keizer... En nu kan de vraag „Wat moet er dan gezond gemaakt worden?" niet uitblijven Dat is volgens het co mité eerst en vooral: bezorging in de flats tot aan de deur. De comité leden achten dit een noodzakelijk on derdeel van de service, die altijd al geleverd is op basis van „de-klant-is- koning". „En als de melkslijters be weren, dat de klant nog altijd ko ning is", zo zegt het comité, „dan zijn deze slijters nu toch wel keizers geworden. Maar die „koizers" hebben natuurlijk niet ongegrond het besluit genomen niet meer in de flats te bezorgen. I Tot aan het begin van dit jaar was iedere melkbezorger (wettelijk) ver plicht zijn melk tot aan de deur van de klant te brengen. Die verplichting is nu vervallen en daarmee stond voor de melkslijters, die trap-op trap af renden in de flatwijken, de moge lijkheid open om beneden in het flat portaal met een bel te klingelen en de klantjes naar zich toe te laten ko men... „En in het snelgroeiende Vlissingen met zijn uitgebreide flatbouw is dat ongetwijfeld ook noodzakelijk geworden," zei een bestuurslid van de melkhandelarenvereniging, „om dat vele slijters de helft van hun omzet of meer kwijtraken in flats." Datzelfde bestuurslid vertelde ons, dat in Vlissingen reeds vier slijters tengevolge van al dat trappenklim- men met een hartkwaal geruime tijd op non-actief kwamen. Eén slijter was er zelfs door gedwongen zijn wijk te verkopen en minder „hart- schokkend" werk aan te vatten... Maar... er zijn ook hartpatiënten on der de klanten! „In die gevallen," zo zei het bestuurslid, „en trouwens ook bij zieken, ouden van dagen, aan staande moeders enzovoorts komen wij heus wel de trap op." Vakantie zonder service Er is onder vele Vlissingse melkklan- ten echter nog een grief: tijdens de vakantie van de melkslijters moeten zij drie weken lang met een pannetje in de hand dagelijks hun melk gaan halen op een vaste „ver- kooppost". En dat betekent niet al leen voor zieken en ouden van dagen een bijzondere last, maar ook voor huisvrouwen, die baby's of kleuters niet alleen thuis kunnen latenIk kan begrijpen, dat daar nog al eens (Zie slot pag. 7 kol. 11 handelde kwam 's morgens vroeg in Rome aan en bracht ook in de avond een kort bezoek aan de paus. Na af loop hiervan verklaarde hij dat de toestand van de patiënt, hoewel nog steeds ernstig, belangrijk is verbe terd. Van betrouwbare zijde werd verno men, dat de zieke te kennen heeft gegeven dat hij vanmorgen zijn be sprekingen met naaste medewerkers wil hervatten. In de loop van dg dag heeft de paus een onderhuidse inspuiting met glu cose gehad om het spoedig herstel van zijn krachten te bevorderen. Dinsdagavond zijn van koningin Eli zabeth van Engeland, president Eisenhower, president Gronchi van Italië en president Heuss van West- Duitsland telegrammen met de beste wensen voor de paus binnengekomen. NAVO-landen overwegen protest bij V.S. inzake reders in ballingschap Men meent te weten, zo meldt Agen- ce France Presse uit New York, dat- verscheidene leden-landen van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie het voornemen hebben een ge meenschappelijke stap te onderne men bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken om tc pro testeren tegen het feit, dat een steeds belangrijker wordende koop vaardijvloot, die eigendom is van Amerikaanse reders, op het ogenblik onder de vlag van -Liberia of van Honduras vaart. Doordat zij aldus de Amerikaanse belastingen ontgaan en hun sche pen onder minder drukkende om standigheden kunnen exploiteren dan volgens de Amerikaanse wet geving, doen deze reders aan de vloten van de landen der N.A.V.O. oneerlijke concurrentie aan, zo zegt men in bepaalde kringen. Opgemerkt wordt dat op deze wijze de koopvaardijvloot van Li beria in tonnage die van Noorwe gen kon voorbijstreven, welke tot nu toe de grootste vloot ter we reld was. TIJDELIJK REGEN Veel bewolking en op de plaatsen tijdelijk regen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuidwest en zuid oost. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 9 oktober Zon op 6.53 onder18.02 Maan op 2.11 on.'er 16,12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1