„Moord in de krantenwijk" HEELMEESTER" RIJDT ZIJN COLLEGA DE SLOOT IN BonSar WALCHEREN CHR. BESTURENBOND BESPRAK VAKBEWEGINGS VRAAGSTUKKEN WOENSDAG 8 'OKTOBER 1958. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jy DE WEG SOUBURG RITTHÉM (V) Dokter Haman was een eerzuchtig man Bijna ieder Zeeuws dorp telde vroe ger onder zijn inwoners een heel meester die hiervoor gestudeerd had aan de geneeskundige school in Mid delburg. Deze school werd in 1825 opgericht en in 1866 weer opgeheven, toen voor het hele land het artsen- examen werd geëist. Een dokters- drank werd in de tijd van de heel meesters een meestergoed genoemd en wilde men weten welke dokter iemand had, dan werd gevraagd: „Bij wie meester je?". Zo had zich in 1816 in Oost-Souburg als heelmeester gevestigd Hendrik Ficus Hainan, geboren in Renessé, Daar hij tot zijn dood in 1873 in Sou burg en Ritthem zijn praktijk heeft uitgeoefend, zullen bejaarde lezers van hun ouders wel eens zijn naam hebben gehoord. Zijn „vak" leerde hij bij een heel meester. Deze mensen waren destijds ook vaak barbier. Haman huwde Su- zanna Geertruida Krauwer, de doch ter van een bemiddelde heelmeester uit West-Souburg. Daar hij in Oost- Souburg, Ritthem en na de dood van zijn schoonvader ook in West-Sou burg praktiseerde had hij over gebrek aan patiënten niet te klagen. Woon den deze buiten Souburg aan bezocht hij hen per tilbury. Omdat hij zeer gezien was, bezette hij gedurende ve le jaren een wethouderszetel in de raad van Oost- en West Souburg. De vele heelmeesters, die aan de genees kundige school in Middelburg slaag den konden zich alleen in Zeeland vestigen, zodat verscheidene hun praktijk gingen uitoefenen in een plaats, waar reeds een heelmeester was. Anderen gingen als scheeps dokter naar Oost-Indië of werden of ficier van gezondheid in het leger. Naast H. F. Haman had zich in Souburg als heelmeester geves tigd Lambertus van den Abeele, die vele plagerijen van zijn oudere collega te verduren had, daar deze moeilijk een andere geneesheer naast zich kon dulden. Toen van den Abeele in 1864 was overleden kwam in zijn plaats Hendrik Otto Willem de Bats, geboren in Bier vliet in 1833. Mogelijk deed de laatste nog meer afbreuk aan de praktijk van Haman, want was de wrok tegen dokter Van den Abee le groot geweest, nog groter was die tegen dokter De Bats. En Haman verborg zijn gevoelens niet. Tegen vrienden had hij eens ge zegd, dat hij De Bats in de sloot zou rijden, zodra zich daartoe de genheid voordeed. En die kwam. In de nazomer van 1872 reed hij met zijn tilbury over de nog smalle straat weg naar Ritthem. Halverwege ont moette hij zijn collega De Bats,ook in een rijtuig gezeten. Deze ver wachtte wel, dat hij als gewoonlijk niet vriendelijk begroet zou worden. Uit plichtsgevoel week hij uit naar de zijkant van de weg om gemakke lijk te' kunnen passeren, Doktor Ha man echter reed met zo'n grote vaart tegen het rijtuig van zijn collega, dat deze met zijn voertuig in de sloot te recht kwam. De aanrijding liep zonder persoon lijke ongelukken af, maar dokter Haman moest zich voor de rechter in Middelburg verantwoorden voor Kinderen kunnen toros bleek en nerveus zijn. vooral als te op school paan. Dan hebben te meer dan ooit Iets versterkends nodig. Geef bon daarom Bon Sa na Opgelost tn melk. Het b een heerlijke, krachtige drank, vltaminenrijk, eiwit' en ijzerhoudend I Voor allo ichoofgoond* kind ore» Bij opolhtkert en drogisten zijn roekeloze daad. De tachtigja rige, wel wat al te eerzuchtige, man werde schuldig bevonden, maar met het oog op zijn hoge leeftijd geen straf opgelegd. Al leen werd hem de vermaning gege ven om zich niet meer aan een dergelijk feit schuldig te maken. Lang heeft hij zijn jongere collega niet meer zuur kunnen aankijken, daar deze spoedig overleed. Zijn op volger was G. A. Peters,, die heel meester in Serooskerke (W) was ge weest. Dokter Haman heeft na de aanrijding nog drie jaar geleefd. Op 3 juli 1875 stierf hij op 83-jarige leeftijd. Zijn drie zoons waren eveneens heelmees ters in Serooskerke, Veere en Kloe- tinge. Zijn opvolger in Souburg was de arts J. J. Plugge. Duivensport Kampioenschappen 1958 der P.V. de „Bruse Trekker", w.o. Bruinisse, Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjans- land. Duif: (Vitesse): 1. H. C. Noordhoek, Sirjansland; 2 P. Zandijk, idem; 3 H. C. Noordhoek, idem. Hok: (Vitesse): 1. H. C. Noordhoek, Sirjansland; 2. P. Zanddijk, idem; 3. Ph. Steketee. Bruinisse. Duif: (Fond): 1. J. Nieuwersteeg, Bruinisse; 2. J. Folmer, Nieuwer kerk; 3. P. Zandijk. Sirjansland. Hok (Fond): 1. J. Nieuwersteeg, Bruinisse; 2. P. Zandijk, Sirjansland; 3. J. Folmer, Nieuwerkerk. Jonge duiven: 1. H. C. Noordhoek, Sirjansland; 2. Ph. Steketee, Brui nisse; 3. H. C. Noordhoek, Sirjans- Jonge duiven: (hok): 1. T. M. Dale- land. bout, Nieuwerkerk; 2. H. C. Noord hoek, Sirjansland; 3. A. de Koning, Bruinisse. Kampioen Generaal: 1. H. C. Noord hoek, Sirjansland: 2. P. Zandijk, Sir jansland; 3. T. M. Dalebout, Nieu werkerk, MIDDELBURG Nieuwe aanwinsten van openbare leeszaal De nieuwe aanwinsten van de open bare leeszaal en bibliotheek te Mid delburg zijn: Baardman, Zeventig maal zevenmaal: Borstlap, 20-Duims Manilla;- Fabricius, Schimmenspel; Kruïskens, De blokkendoos; Kuiper en Bakker, Ik verlang een loodsMa res, Waaiende bomen; Meyer Lide, Thuis met Peter; Norel, Baggerjon- gens;-Oosterbroek-Dutshun, Laat mi leven; Roelants, Gebed om een goe< einde; Roelants, Komen en gaan; Schaik-Willing, Tussen ja en nee; Verburg, De keerzijde; Viertel, De laatste verzoeking; Kazantzakis, Alexis Sorbas.; Laudy, Vergeef de onstuimigen; Lützkendorf, De nieu we dag; Maurier, Du, Als-voetstap pen in het zand; Montupet, De rode bron; Rogers, De chirurg van Covent garden; Sandstrom, De vroedvrouw van Pont Clery; Silone, Het geheim van Luca; Trapp, De familie Trapp; Trevor, Windkracht 10; Varé, D« tempel der kostelijke ervaring; White, Gardner. Twee zusters; Fran ken. Intimate story; Greene Oun maj in Havanna; Pasternak, Doctor Lhi- vago; Plaidy, A health unto his ma jesty; Suyin, The moutain is young; Betting, èn Vriend, Bungalows; Be- zemer. De Zuidpool belegerd; Cas- tens. Het praktische huis: Carthy, De stuurmanskunst der dieren; Dylt, Van, IJzer en staal; Eipper, Santa, de gele dag; Huibregtse, Marokko in het zonlicht; Kromdyk, Snijbloe men in eigen tuin; Kunstgeschiedenis, Algemene, dl. 2; Martin, Mijn wilde baby's; Maxwell, Volk in riet en mod der; Vos, Achter Rijn en IJsel. Prof. dr. P. v. d. Kamp sprak over „Onzichtbare sterren" Prof. dr. P. v. d. Kamp, hoogleraar in de sterrenkunde, directeur van de Sproulsterrenwacht te Swarthmore (U.S.A.), hield te Middelburg voor de leden van de vereniging voor Weer- en Sterrenkunde en van het Natuur kundig Gezelschap een lezing over „Onzichtbare sterren". Het bestaan van een onzichtbare be geleider van een ster wordt afgeleid uit de storingen van de baan van de „hoofdster", die alleen, maar aan de aanwezigheid van een begeleidend ob- J'ect toegeschreven kan worden. De ilassieke voorbeelden zijn de vast stelling van de afwijkingen van de banen van Sirius enftProcyon door Bessel in 1844, terwijl pas veel later de bege* is door Uranus het ontdekt. Tegenwoordig kan men door de grote gevoeligheid van de fotografische plaat in combinatie met lange kij kers, dus kijkers met grote brand puntsafstand, afwijkingen van één honderdste boogseconde in de baan van een ster vaststellen. Sedrt de laatste paar decaden wordt deze methode op de Sproulsterren wacht gevolgd en heeft zij al tot goe de resultaten geleid, zoals bijvoor beeld de ontdekking van de kleine ster Ross 614, een ster met een mas sa van acht tiende van die van de zen.. Jaarvergadering. „Middelburg" De Middelburgse voetbalvereniging „Middelburg" houdt op woensdag 15 oktober aanstaande in „De Schouw- begeleidcrs gezien werden. In 1946 door de afwijking van de baan van bestaan van Neptunus denvergadering. Naast de gebruike lijke agendapunten met betrekking tot de jaarstukken, is een bestuurs- vacature te vervullen in verband met het vertrek van de heer W. B. La gendijk uit Middelburg. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren S. Simonse (voorzitter), C. P. Houtepen en A. Reijerse, stellen zich herkies baar. Het bestuur stelt voor om in gaande augustus 1959 20 cent boven de normale contributie te laten be talen in verband met de in de toe komst te ondergane jaarlijkse me dische sportkeuring. Aanrijding bij Noordbrug Zaterdagavond werd mevrouw De R. uit Middelburg, toen zij plotseling bij ,de Noordbrug in de Zeeuwse hoofd stad de Singel overstak, aangereden door de motorrijder J. A. uit Middel burg. Mevrouw De R. kwam te val len en liep enkele diepe wonden aan beide benen op.'Per auto is zij naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. De motorrijder en zijn duopassagiere kwamen eveneens te vallen, maar lie pen geen noemenswaardige verwon dingen op. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. VUSSINGEN Afscheid en jubileum bij „De Broederband" Dinsdagavond kwamen bestuur en personeelsleden van de coöperatieve verbruiksvereniging ,De Broederband' Vlissingen-Middelburg in feestelijke stemming bijeen in het Strandhotel te Vlissingen om afscheid te nemen van twee personeelsleden en het 40- jarig jubileum van een personeelslid te vieren. De heren L. Flipse, Middelburg, die in 1909 in dienst was getreden van de coöperatie en de heer J. de Nooijer, •Vlissingen, dié sinds.- -..-lèlAvin dienst was, namén afscheid: zij hadden de. pensioengerechtigde lééfti'jd bereikt. Zij werden toegesproken doöv de voor zitter, de heer- S. de Graaf. Deze her innerde er aan dat zij in de coöpera tie in vele takken werkzaam geweest zijn. Vele wijzigingen in het bestuur en vereniging hebben zij meegemaakt. In Middelburg be.stonden twee coöpe raties, in Vlissingen drie. Deze zijn thans samengevoegd tot één coöpe ratie. De voorziter deelde verder mede, dat er weer uitbreidingen in het vooruitzicht zijn door economische sa menwerking met Goes en Kruiningen. Hij overhandigde de scheidenden een enveloppe met inhoud, voor hun da mes waren er bloemen. De heer J. Ie Clercq, uit Vlissingen was 40 jaar in dienst van het Vlissing- se bedrijf. Ook de heer Le Clercq mocht een enveloppe in ontvangst ne men. Namens het personeel werden de scheldenden toegespróken door de heren C. Braun en J. Kuijper uit Vlissingen en de heer A. dè Pagter uit Middelburg welke sprekers ge schenken en bloemen aanboden. De heer De Nooijer werd nog toegespro ken door de neer P. Diepenveen, dis- trictsbestuurder van de Algemene Bond „Mercurius" waarvan dé heer De Nooijer 45 jaar lid is geweest en vele jaren zitting had in het bestuur. Na afloop van het officiële gedeelte was er een gezellig samenzijn. Collecten De Zeeuwse collectè, gehouden door de Federatie voor Vrijwillige Vrou welijke Hulpverlening in Zeeland in de week van 29 september5 okto- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 7 oktober: Mar garet A. Weisfort van Gent. Vlissingen vertrokken 6 oktober: Helen naar Boulogne, Rolf Behrnaann naar Aar- hus, Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen. oktober: Roelof Jan van Bristol-Terncu- zen. Rex van Tynemouth. 7 oktober: Sil- vretta van Aarhus. Condor van zee. Eida van Dover-Gent. Vlissingen gepasseerd ven Antwerpen 6 oktober: Birmingham naar Harlingen- Terneuzen- Sloterdijk naar Rotterdam. Ommenkerk naar Amsterdam. Gemma naar Roterdam. Adriana naar Rotterdam. Rozenburgh naar Stockholm- 7 oktober: Hoe Vinces naar Nykobing-Gent. Bernts- se naar Londen. Lean - S naar Kïggslynn. Sarpedon naar Rotterdam. Geert naar Kopenhagen. Officiële publikatie VLISSINGEN. Spreekuur wethouder van volkshuisvesting. De wethouder van volksuisvesting te Vlissingen maakt bekend, dat hij ver hinderd is donderdag 9 oktober a.s., spreekuur te houden. „Prins van Oranje" te Goes breidt uit De schouwburgzaal „De Prins van Oranje" te Goes wordt momenteel uitgebreid. De foyerruimte wordt namelijk met honderd vierkante me ter vergroot, waardoor de bezoekers van feestavonden en andere bijeen komsten in de pauze gemakkelijer een „zitje" kunnen vinden. In voor-, komende gevallen wordt de foyer ook gebruikt als vergaderzaal. Na de verbouwing zal deze zaal plaats kunnen bieden aan circa honderdvijf tig mensen. De zaal, die thans twaalf bij veertien meter is, zal worden in gericht op dezelfde wijze als destijds de grote zaal. De verbouwing zal on geveer drie weken in beslag nemen. De middelbare school van Clir, (V.S./ is doör twee explosies bijna geheel vernield. De politie verklaar de, dat de school op instorten stond en dat de muren élk moment konden omvallen. Aangenomen wordt, dat de vernieling van de school in ver band staat met de opheffing van de segregatie in Clinton. OKiooer aanstaande in „ve ocnouw-h hpeff- Ip VlisKinVpn fiiow nn burg" haar jaarlijkse algemene le-1geacht Vlissingen 812.50 op- Openbare leeszaal en bibliotheek Vlissingen Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd uitge breid met de volgende werken: Achen, Als het leven danst, dl. 1; Claes, Ik was student; Fabricius, Schimmenspel; Monsarrat, De schiedenis van Esther Costello; Muïir, Treiss-rhapsodie; Linn, A letter to Elizabeth; Bruggen, van, Moskou, ro de sfinx; Burton, Als stomme dieren praten; Coccola en King. Ayorama; Kunstgeschiedenis der Nederlanden, dl. 2; Thorwald, Het magische mes; de Vries, Het atoom. ;itt de maa-nd september werden uitge leend 3332 romans, 263 romans in vreemde talen èn 1239 studieboeken. In de jeugdleeszaal werden uitge leend 1938 boeken (totaal 6772). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezócht door 510 mannen en 17S vrouwen. De jeugdleeszaal door 37 meisjes en 24 jongens (totaal 744). WESTKAPELLE Cabaretavond In „Westkapelle Herrijst" trad zater dagavond het cabaretgezelschap Pi- rogo uit Goes op ten bate van de afd. Westkapelle van het Rode Kruis. De presidente mevrouw Tijdeman-v. d. Borg tot Verwolde opende de avond met een welkomstwoord tot de aan wezigen. De heer A.; Constandse sprak een propagandistisch woord en wees op onderdelen van het Rode Kruis werk, o.a. de boottocht voor de ziekeiu Op vlotte wijze werd daarna het pro gramma uitgevoerd. Mevrouw Tijde- liiaa sloot de avond, Ringbijeenkómst C.J.V. Walcheren van het C.J.V., in de Nea. Herv, Kerk te Westkapelle, werd het winterwerk in deze ring weer begon nen. Vele jongeren woonden deze bij eenkomst bij. Na de broodmaaltijd werd de vergadering in het jeugdge- bouvv voortgezet. Vele problemen op het gebied van het verenigingswerk werden door vijf groepen jongeren be licht. en besproken. Deze nieuwe me thode van werken vond algemeen waardering. Na een lekespel over „de rijke jongeling" door de afd. Bigge- kerke sloot ds. Wisse deze geslaagde avond. INZET WINTERSEIZOEN Ledenvergadering te Vlissingen De Christ. Besturenbond te Vlissin gen liield maandagavond in het ge trouw Noordstraat 84, als inzet van het winterseizoen een algemene le denvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer J. Lodder. De voorzitter dèelde o.m. mede, dat voor de te Middelburg te houden so ciale cursus „Nieuwe verantwoorde lijkheden" zich nog gegadigden kun nen aanmelden. Spreker wees op het Collecte De in de gemeente Grijpskerke ge houden collecte' ten behoeve van het Algemeen Sociaal Fonds ter bevorde ring van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" bracht op 196.50. Dein de gemeente Grijpskerke ge-" houden collecte ten bate van de Bij zondere School (Uniecollecte bracht 247.34 op. Dé collecte ten bate van de reclasse ring. gehouden te Westkapelle, bracht een bedrag van 22.90 op. Burgerlijke stand DOMBURG Bevallen: C. G. Geertse—Keukelaar, z.; M. J. Castel—Schoonenboom. z.; O. L- J. Jongepier—Vennix! z. Ondertrouwd: J. Provoost, 24 j. en G. de Bruin, 23 j. Getrouwd: Ch. M. Coomans, 25 J. en D. Trielier, 23 j. OOSTKAPELLE Bevallen: A. Annot—Ketel, d. Getrouwd: P. W. Mesu, 26 j.l en J. M. -Kense, 23 j. NIÉUW- EN ST-JOOSLAND. Getrouwd: D. de Buck, 25 jaar en M. P. Kwekkeboom, 22 jaar Overleden: J, Sanderse, B5 jaar, wed. L. van Peene. GRIJPSKERKE. Bevallen: S- Bastiaanse—Meijer, d.; -E. Louws—Volmer,' d.; S. Dekker—Kaljouw, z.a; M. de Voogd—Van Oosten, d. Getrouwd: P. van Sluijs, 25 j&ar en F. Dingemanse, 25 jaar. Overleden: J. Mesu, 81 Jaar, e. van A. P. Koster. grote belang van deze cursus, vooral voor jongere leden, om zich op chris telijk sociaal gebied te ontwikkelen. De cursus wordt gegeven over 2 jaar en omvat 40 lesavonden. De actie tot oprichting van een cul turele vereniging tè Vlissingen is ge start, doch wil deze actie kans van Blagen hebben, dan zal het ledental groter- moeten worden. Contact is op genomen mét de afdeling Vlissingen der C.F.A. Een bezoekschema voor de propagan- dacommissie tot versterking van het ledental van het Chr. Nat. Vakver» bond is samengesteld. De jaarlijkse propaganda-avonden van de Christ. Besturenbond" aüllèn.^ worden gehouden op 19 en 20 novem- ber a.s. Na deze mededelingen werden groe pen gevormd tot bespreking van de j inleiding door de districtsbestuurder, de heer H. Beenhakker, die met een korte inleiding' het gesprek opende. igrnke steld, t ■HPMeV--.. Vele belangrijke punten werden bijv. de bewering dat er geen "Vakbeweging meer nodig is, daar alles door de staat wordt gere geld. De inleider wees er op, dat niets minder waar is dan dit. Alle sociale wetten zijn op aandrang van de vakbeweging tot stand gekomen; thans weer de voorbereidingen inzake de weduwen- en wezenwet en do in validiteitswet. Een ander punt dat naar voren kwam. was de bewering, daï er maar. één vakbeweging nodig is, daar meerdere vakbonden onnodige ver deeldheid brengen. Met tal van argu menten toonde de heer Beenhakker aan, dat geen vakbeweging mogelijk is zonder principiële basis. De prak tijk in ons land heeft wel bewezen, aldus spr., dat dit voor de arbeiders geen nadelen heeft gebracht. In landen met één ongedeelde vak beweging zijn de bereikte resultaten veel minder en de arbeidsvrede meer verstoord. In velé landen is men jaloers over hetgeen in ons land is bereikt. UUit de gespreksgroepen kwamen nog tal van andere punten naar voren, welke door do heer Beenhakker nader on der het oog werden gezien. De voorzitter concludeerde tenslotte, dat uit de discussie wel is gebleken, dat deze avond als zeer geslaagd kan worden beschouwd. De heer Beenhak ker eindigde met dankgebed. j FEUILLETON Ede schudde langzaam zijn hoofd. „Ik ben bang, dat dat niets nuttigs oplevert. Een krantenbureau is een vrijgevochten bende, weet U, de hele tijd lopen er mensen heen en weer, eri niémand schenkt bijzondere aan dacht aan hetgeen eeii ander doet. In ieder geval moeten er op dat uur heel wat mensen van de redactiestaf de kantine in en uit zijn gegaan. De eetkamer van de directeur was niet afgesloten het zou voor ieder slechts een klein kunstje zijn geweest om daar van de gang uit binnen te komen. Of van de directiekamer uit, natuurlijk", voegde bij eraan toe en in zijn ogen kwam een bezorgde uit drukking. „Onze redactieconferentie eindigde juist ongeveer om half één en ik neem aan. dat iemand daar zou kunnen zijn achtergebleven, nadat de anderen waren vertrokken. Indien U wilt kan ik U een lijst verschaffen met de namen van hen die vandaag aan de conferentie hehben deelgeno men". „Dat zou ik graag willen", zei Hainea. Hij overwoog de kwestie een ogen- DOOK ANDREW GARVE. blik. „Misschien ls het niet van be lang, indien, zoals U zegt, ieder an der lid van de redactiestaf gemakke lijk had kunnen binnenkomen, maar toch zou ik de lijst graag willen zien. Laten wij verder gaan. Thans komen we aan de kwestie van het vergif. We weten nog niet precies wat ge bruikt werd, maar 't waren de een óf andere soort cyaankristallen. In het gebouw zal toch wel niets, voor zo ver U weet, van die aard aanwezig zijn. nietwaar?" Ede. stond op het punt te zeggen, dat hem daarvan niets bekend was, toen Iredale snel inviel: „Toch kan, dat. De cliché-afdeling gebruikt soms^ iets van die aard voor het maken van cli chés, ik meen potascyaan. Tenminste dat deden ze vroeger". Ede keek Iredale scherp aan. „Daar wist ik niets van, Bill. „Dt ben er zeker van. dat heel wat mensen dat weten"; zei Iredale. Hij vroeg zich plotseling af. of het in de gegeven omstandigheden wel verstandig was geweest deze informatie te verstrek ken, maar nu hij het eenmaal had gedaan, keek hij de inspecteur vrij moedig aan toen hij diens geïnte resseerde blik op zich gevestigd zag. „De verslaggevers zullen er in ieder geval wel van weten. Zij gaan met ae fotografen op reportage uit en wanneer zij terugkomen, zijn zij na tuurlijk benieuwd hoe de foto's zijn uitgevallen". „Precies", zei Haines. „Heb ik het goed begrepen, dat U dit cyaan of blauwzuur zelf inderdaad heeft ge zien bij een bezoek aan de clichéaf deling?" „Ik heb het eens gezien, jaren gele den, natuurlijk. Er was heel wat van dat goed; het leek op grijze mothallen. „U heeft me ongetwijfeld een be langrijke inlichting verstrekt, Mr. Iredale. Ik zal er onmiddellijk werk van maken." De inspecteur maakte opnieuw een aantekening en kuchte zachtjes. Hij keek zijn gehoor eens aan. „Er is één punt in deze tragische affaire, dat, daarvan ben ik zeker, U allen moet zijn opgevallen. Hoe kon de moordenaar zeker weten, dat Mr. Hind zijn slachtoffer zou zijn?" Munro zette rijn benen naast elkaar. „Dat is een van de dingen, waarover wij hebben gepraat, inspecteur. Een zeer interessant probleem! Volgens mijn oordeel zijn er tal van moge- vind niet, dat wij het probleem nog Ingewikkelder moeten maken dan het reeds is", zei Ede. „Ik be ken, dat ik het me niet had gereali seerd, maar hét schijnt, dat wanneer Hind aan deze burcau-lunches deel nam hetgeen vaak gebeurde om dat hij prettig gezelschap was hij gewoonlijk het eerst boven kwam. Dat vertelde Mr. Cardew mij." „Bedoelt U, dat hij een zeer punctu eel man was?" Cardew, aan wie deze vraag werd ge steld, raakte enigszins in verwarring. „Dat was hij nu niet bepaald. Het is een feit, dat Hind om ongeveer één uur gewoonlijk trek in een glaasje had en door als eerste te arri veren kon hij zichzelf vast bedienen". „Jawel. Was deze kleineeigen aardigheid van mr. Hind algemeen bekend?" „Dat neem ik aan", zei Cardew, steeds minder op zijn gemak. Het. leek hem nogal onkies op dit ogen blik over 's mans zwakke zijden uit te weiden. „Jij wist het toch ook, Bill?" Iredale knikte. „Ik wed. dat iedereen het wist; in elk geval de verslagge vers. Hind placht er zelf grapjes over te maken". „En nu wij met deze persoonlijke kwestie bezig zijn", zei Ede. „is er nog iets anders, dat U behoort te weten, inspecteur. „Hind was nu eenmaal dol op olijven. Daar kan ik voor instaan, omdat ik het zelf ook ben". „Was zijn voorliefde voor olijven, algemeen bekend?" „Ik meen, dat heel wat mensen dat geweten moeten hebben. Een kran- ténbureau is zoiets als een groot ge zin we raken met eikaars gewoon ten tamelijk goed bekend". „Het was helemaal niet moeilijk Hinds smaak te kennen", zei Iredale droogjes. „Men vroeg hem vaak mee te gaan lunchen en het spreekt van zelf, dat hij dan de mensen omtrent zijn smaak niet in het ongewisse liet". „Door wie werd hij dan gevraagd? Door zijn collega's?" „Grotendeels door verslaggevers". Iredale onthield zich ervan daaraan toe te voegen, dat de reporters wa ren aangemoedigd om de uitgaven, die het onthalen van de chef van de nieuwsdienst met zich meebracht op hun onkostenrekening te zetten. „Hm". Het scheen, dat de inspecteur zorgvuldig de inlichtingen, die hem zojiiist waren verstrekt, aan het over denken was. „De zaak is dus zo", zei hij tenslotte, „dat iemand, die van mr. Hind wenste af te komen, ge noeg van zijn gewoonten afwist en er bovendien nog zeker van kon zijn. dat hij de eerste persoon zou ziin die vandaag een olijf zou opeten? „Daar schijnt het naar uit te zien", zei Ede. „U kunt natuurlijk gelijk hebben" Haines scheen nog geenszins over tuigd te zijn. „Indien het zo is. kan men ten hoogste zeggen, dat het een bijzonder roekeloos spel was. Nie mand zou daarvan absoluut zeker kunnen zijn geweest. De moordenaar heeft er in elk geval niet tegenop ge zien het risico te lopen, dat ook an deren het slachtoffer konden wor den". Een ogenblik aeerste er diep stil zwijgen. Toen zei Ede: Ja, ik veron derstel dat wij allen, goed beschouwd overlevenden zijn". Weifelend keek hij de inspecteur aai». „Het is moei lijk een dermate koele onverschillig heid van een van ons hier te kunnen begrijpen". „Ik kan me voorstellen, hoe U zich moet voelen, sir", zei Haines harte lijk, „doch zulke mensen bestaan in derdaad. CJ herinnert zich wellicht het geval van enige weken geleden, toen iemand een bom in een vliegtuig plaatste en daarbij de dood van onge veer twintig personen veroorzaakte, alleen maar om er zeker van te zijn, dat één bepaalde persoon zou omko men. Wij moeten met deze geestes gesteldheid hier rekening houden en volgens de tot dusver verkregen ge gevens lijkt ze zeer waarschijnlijk. Maar met dat al is de hoofdvraag nog niet beantwoord. Wie was het be doelde slachtoffer wie was de per soon. tegen wie het gehele plan was gericht? „Ondanks hetgeen mij hier ls meege deeld over de bekende gewoonten van Hind. vind ik niet dat wij ervan moe ten uitgaan, dat hij de bedoelde per soon was. WIJ moeten tenminste ook andere mogelijkheden niet uitscha kelen". vervolgde Haines. „Moeten wij in feite rekening houden met vier andere mogelijkheden?" vroeg Iredale» „Juist". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11