PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika verwelkomt besluit van Peking-China om het vuren een week te staken Gunstige wending in ziekte van de paus Bij Veere worden volgend jaar zeven grote caissons gebouwd BILT 201e jaargang - no. 236 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. w»™™1pT.R"i p. mi' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per ltw. Losse nummers 15 cent. Dinsdag 7 okt. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, O. F. da Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Men hoopt dat schieten niet wordt hervat Herter: Begeleiding nationalistische schepen wellicht niet meer nodig Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag het besluit van communistisch China om het vuren te staken toegejuicht. Het verklaarde dat het waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn om de nationalistische bevoorradings schepen naar de eilanden voor de kunst te begeleiden, als dit schepen naar de eilanden voor de kust te begeleiden, als dit lijkheden van communistisch China. Christian Herter, waarnemend minister van buitenlandse zaken, merkte op, dat de verklaring van Peking, hoewel ze vol staat met de bekende communistische verdraaiingen, uit propagandistisch oogmerk inzake de Amerikaanse politiek, naar het schijnt, in de richting van een wapenstil stand gaat. Daarom wordt ze nauwkeurig bestudeerd door de Amerikaan se regering en wel in nauw overleg met haar bondgenoot, de regering van nationalistisch China, die natuurlijk in de eerste plaats belang hierbij heeft, aldus Herter. Herter zei voorts, dat Washington blij is met een maandag uitgegeven verklaring van het nationalistisch ministerie van defensie te Taipeh, waarin gezegd wordt, dat nationalistisch China het bestand niet zal schenden. Staten is, aldus de woordvoerder volgens „Nieuw China". Het Pekingse Volksdagblad meldt, dat er in Peking 155 divisies van de volksmilitie zijn opgericht en dat in de provincies Szetsjoean 30 miljoen Chinezen tot de volksmilitie zijn toe getreden. De Japanse regering heeft via zijn officiële woordvoerder het be sluit van Peking om het vuren tijdelijk te staken toegejuicht. Mijn regering gelooft niet, dat dit besluit een nieuwe propaganda- manoeuvre van Peking is, om de Ver. Staten in moeilijkheden te brengen, aldus de woordvoerder. Stilte voor de storm Een woordvoerder van de nationalis tisch Chinese regering noemde maan dag het staken van het vuren door Peking „de stilte die aan de storm voorafgaat". Dit was het eerste of ficiële commentaar van nationalisti- Communistisch protest bij Ver. Staten Een woordvoerder van het commu nistisch Chinese ministerie van bui tenlandse zaken, geciteerd door hét persbureau „Nieuw-Chïna", heeft gisteren verklaard, dat Amerikaanse schepen en vliegtuigen maandag Chi nees grondgebied hebben geschon den, ondanks het feit, dat het com munistische bombardement op de Quemoy-eilanden is gestaakt. Hij waarschuwde de Ver. Staten namens zijn regering. Dit was de 23ste „ernstige waarschuwing" van de regering te Peking aan het adres van de Verenigde Staten. Volgens het persbureau zijn acht Amerikaanse oorlogsschepen maan dag de territoriale wateren van com munistisch China in het gebied van Foekien binnengedrongen. Ook zou den de Amerikanen maandag 13 vluchten boven deze wateren hebben gemaakt. Dit toont duidelijk aan dat het voortdurend scheppen van span ning en het uitbreiden van agressie de werkelijke bedoeling van de Ver. Twee mannen gearresteerd na De Haagse politie heeft de 43-jari ge oppermau A. D. T. en de 24- jarige stoffeerder W. van D. aange houden wegens mishandeling van 'n agent van politie. De agent had in de nacht van za terdag op zondag een café in de Marcelisstraat gesloten, omdat het na sluitingstijd nog open was. Op straat werd de agent door cafébe zoekei's omsingeld, waarna de bo vengenoemde mannen hem mishan delden. De agent bekwam een lichte hersenschudding, een blessure aan de kaak en verder waren hem de tanden door de lippen geslagen. De drie woonwagen-eigenaren, die hun standplaats op het of- I ficiële terrein te Scherpenzeel hebben, zijn als protest tegen de afwezigheid van een water- pomp op 'het terrein, voor het gemeentehuis gaan staan. Zij verklaarden nipt, eerder weg te gaan, voor er een icaterpomp op de officiële standplaats is aangebracht. Het noodlot wil nu echter, dat zij in verband met feestelijkheden weg moe- ten: zij moeten n.l. plaats ma- ken voor een verlichte fontein. Auto werd op onbewaakte overweg gegrepen: 1 dode Zondagavond laat is op een onbe waakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek een personenauto gegre pen door een sneltrein naar Eindho ven. Mevrouw D. Bastiaansen uit Nieuw Glnneken werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Haar echtgenoot werd Dij ait ongeluk zwaar gewond. Hij is overgebracht naar het Ignatiusziekenhuls te Breda. De trein had twee uur en acht minu ten vertraging. Hij was om 22.58 uit Dordrecht vertrokken en had om 23.20 in Breda moeten aankomen. sche zijde op het besluit van Peking. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de bekendmaking van Peking „past in het klassieke patroon van het communistische gekonkel". „Na 30 jaar ervaring weten de nationalisten dat elke groot scheepse militaire actie van de communisten gewoonlijk wordt voorafgegaan door een vredesof fensief, dat de waakzaamheid en het moreel van de tegenstander beoogt te verzwakken en waar door men verdeling wil zaaien tussen deze tegenstander en zijn hondgenoten", aldus de woord voerder Sampson Sjen. Hij beschuldigde de communisten er van, dat zij de nationalisten willen opstoken tegen de Amerikanen en de Ver. Staten als leider van de vrije wereld willen verdrijven uit de Stille Oceaan. Hij drong er bij de Ameri kaanse onderhandelaars in War schau op aan, zich niet te laten mis leiden en niet te geloven dat de Chi nese communisten nu plotseling vre delievend zijn geworden. Sjen ver klaarde dat de nationalisten slechts zullen vuren, indien dat voor zelfver dediging nodig is. STORING IN BLOEDSOMLOOP Stiltecordon om Castelgcmdolfo Paus Pius de Twaalfde is maan dagochtend vroeg getroffen door een bloedsomloopstoornis in de hersenen, doch nadat aan vankelijk alarmerende berich ten waren binnengekomen over zijn toestand, werd tegen de avond bekend dat het gestel van de paus „opnieuw zijn aan zienlijke weerstandskracht heeft getoond". In het eerste bulletin dat maan dag door zijn lijfartsen werd uitgegeven, stond dat men met de dringend noodzakelijke be handeling was begonnen; tegen de avond maakten de vier art sen bekend dat „de toestand van de Heilige Vader aanzien lijk verbeterd is" voorzover het de bloedsomloop in de hersenen betreft. Maandagochtend was de paus, na een rustige nacht, buiten bewustzijn. Maandagavond heeft hij echter weer een kop koffie gedronken en met de mensen die in de ziekenkamer waren, gesproken. Naar verluidt heeft hij toer* zelfs om boeken gevraagd- Zodra maandagmorgen het verontrus tende nieuws dat de paus érnstig ziek was, bekend werd, verzamelde zich een menigte"1 op het plein voor het grote, bruine 'zomerpaleis van Castel- gandolfo, waai* de paus op het ogen blik vertoeft. De Italiaanse politie heeft onmid dellijk versterkingen gezonden en rondom het paleis een „stiltecor don" gelegd om de mensen op een afstand te houden. Alle ramen van het paleis zijn gesloten. Het is de tweede maal in vier jaar tijds dat de nu 82-jarige paus ernstig ziek is. De paus was de vorige week reeds zeer vermoeid en had last van hik. Ondanks dat had hij toch audiënties toegestaan en toespraken gehouden. In gezaghebbende kringen werd ver nomen, dat de bloedsomloopstoornis een vorm van trombose is. De paus kan bijna niet praten en geen vast voedsel gebruiken. Hij is op het ogen blik buiten gevaar, doch zijn toestand blijft ernstig," aldus deze kringen. In de loop van maandag is niet-offi- cieel gemeld dat de pans bediend was, doch de aartsbisschop die dit sacre- ment zou moeten toedienen zei van niets te weten. Men heeft besloten de Zwitserse dr. Paul Niehans te laten komen, de spe cialist die de paus enige jaren gele den heeft behandeld met Icv-.'üde cel len. De r.-k. geestelijkheid heeft de gelo vigen opgeroepen voor de paus te bid den. De voornaamste kerkelijke leiders, die in geval van het overlijden van de paus voorlopig de r.-k. kerk zul len besturen, zijn naar het paleis van Castelgandolfo gegaan. Het zijn kardinaal Clement Micara, vi caris van Rome en onder-deken van het Heilige College, (de deken, kar dinaal Tisserant, is op het ogen blik in Frankrijk), mgr. Domenico Tardini, pro-seerètaris van staat, en de kardinalen Angelo Dell'- acqua, Carlo Grano en Guiseppe Pizzardo. STATENLEDEN GINGEN OP EXCURSIE Nog steeds geen nieuwe haven voor Veerse vissers ZEELANDS STATEN hebben gisteren een excursie gemaakt langs de werken van het Drie- Eilandenplan, waarbij de hoofd ingenieur-directeur van de Del tadienst-Zuid, ir. H. A. C. M. Dibbïts en zijn staf voor voor lichting zorgden. Uit deze voor lichting noteerden wij de vol gende concrete punten. Ten westen van de werkha- ven te Veere zal een bouw plaats worden aangelegd voor de bouw van zeven, indien no dig acht grote doorlaatcais- sons van vijfenveertig meter lengte. De aanleg van dit ,dok' en de bouw van de caissons komen in één bestek, dat be gin volgend jaar zal worden aanbesteed. Een apart bestek zal worden gemaakt 'voor de bouw van de z.g. „blokkedoos- eaissons" (kleinere caissons die ook bij het rampherstel o.a. bij Schelphoek werden gebruikt) Op verzoek van het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft de Deltadienst nage gaan of het mogelijk was de aanleg van dit bouwdok te combineren met een an der werk, waarbij met na me werd gedacht aan de jachthaven te Kortgene. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat in dit ge val een combinatie niet mo gelijk was, zodat besloten moest worden de caissons in de omgeving van de werkhaven te bouwen. De sluis in de dam bij Kats komt begin 1960 klaar. Begin 1961 komt de weg over deze dam naar Noord-Beveland ge reed. In 1959 komt het gedeel te dam door het Veerse Gat aan de Walcherse kant gereed en in 1960 het sluitgat tussen dit stuk Walcherse dam en het deel aan de Noordbeve- landse zijde, waaraan thans wordt gewerkt. Na de over wintering van het sluitgat (winter 1960-1961) zullen in 1961 de zeven grote doorlaat- caissons in dit gat worden ge plaatst. In 1962 zal dan de weg over de dam Walcheren Noord-Beveland gereed zijn. Bij deze sluiting in 1961 zal niet alleen gebruik worden gemaakt van de grote doorlaatcaissons, maar ook van blokkedoos- caissons. Bovendien zullen twee oud-gedienden wor den ingeschakeld, namelijk twee Phoenix-caissons, waarvan er één in Kruinin- gen en één in Bruïnisse ligt. Beide gevaarten zullen die nen als „uiteinden" van de twee stukken dam aan weerszijden van het sluit gat. De werken aan de Greve- lingendam bij Bruïnisse vor deren goed en men is thans enigszins op het tijdschema voor. Verwacht wordt, dat de dam Bruïnisse-Goeree Overflakkee in 1963 gereed zal zijn en de weg op deze dam in 1964. Indien dan ook de brug over het Haringvliet klaar zou zijn maar daar over bestaat geen enkele ze kerheid dan zou in dat jaar dus een rechtstreekse verbinding Schouwen-Duive- landRotterdam een feit zijn. Ir. Dibbits herinnerde er aan, dat volgens het tijd schema van de Deltadienst in 1970 het Brouwershaven- se Gat moet worden afge sloten en in 1978 de Oos- terscheldé. Hij had niet de indruk, dat dit schema zou worden overschreden. •Over de aanpassing van de waterhuishouding op Noord- Beveland aan het nieuwe peil in de Zandkreek, is thans voorlopig overeenstemming bereikt. Dë plannen hebben de goedkeuring ontvangen van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en moeten thans nog het mini sterie van financiën passe ren. Indien ook daar geen be zwaar wordt gemaakt, kan met de uitvoering worden be gonnen. Op een vraag van Gedepu teerde C. Philipse verklaar de ir. Dibbits, dat ook de problemen van de Zuidbe- velandse waterhuishouding de volle aandacht hebben. Op Noord-Beveland waren de moeilijkheden echter groter, zodat deze taak eerst is afgewerkt. De vissers van Veere (Ar- nemuiden) behoeven niet be- (Zie slot pag 2. kol. 1 In Eindhoven heeft de Nederlandse minister-president' dr: W. Drees maandag de eerste paal in de grond geheid voor het nieuwe gebouw van de technische hogeschool in de Ne derlandse lichtstad. Het was de eerste van de 1075 palen, waarop het nieuxoe gebouw zal komen te rusten. Jongen viel zijn ouders met bijl aan. De 18-jarige reclame-tekenaar J. S. heeft maandagmorgen omstreeks half twee in zijn ouderlijke woning in Amsterdam-Noord zijn vader en moeder, die lagen te slapen, in een vlaag van verstandsverbijstering met een kleine bijl aangevallen. Door de slagen vloog de bijl van de steel af. De jongen liep na zijn daad direct naar de huisarts om deze te waarschuwen. Beide ouders moesten naar het Bin nengasthuis worden vervoerd, waar de vader, die een hoofdwond en een hersenschudding had opgelopen, ter verpleging is opgenomen. De moe der, die ook aan het hoofd gewond werd, kon na behandeling huiswaarts keren. De jongen is door de politie in de woning aangehouden. Het mo tief voor zijn daad is nog een raad sel want de verhouding in het ge zin is goed. Voor vier mille aan sieraden uit auto gestolen. Uit de personenauto van de 51-ja- rige grossier J. A. M. K., die voor diens woning aan de Bergselaan te Rotterdam geparkeerd stond, is een koffer verdwenen, inhoudend een monstercollectie gouden en doublé horloges, ringen, armbanden en col liers ter waarde van ongeveer vier duizend gulden. Stormvloedkering Hollandse IJsel 22 oktober gereed Op woensdagmiddag 22 oktober, om 14.30 uur zal de symbolische inge bruikstelling geschieden van de stormvloedkering in de Hollandse IJsel en de openstelling voor het ver keer van de daarbij behorende oever verbinding tussen Capelle aan de IJsel en Krimpen aan de IJsel. Het is nog niet niet bekend wie de officiële handelingen zal verrichten, nu minister mr. J. Algera die zich daartoe aanvankelijk bereid had ver klaard, zijn ontslag heeft aange vraagd. Na de symbolische ingebruikstelling zal de. commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een rede uitspreken. VERWACHT. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, later af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 8 oktober Zon op 6.51 onder 18.04 Maan op 1.03 onder 15.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1